'Richtlijnen over zwart geld waren te liberaal' WVC bereid tot nader onderzoek Criminaliteit wordt onvoldoende aangepakt Debat sociale zekerheid in teken van verkiezingen Ijzer in babyvoeding ongezond Medici op de bon PAGINA 5 ZATERDAG 5 APRIL 1986 Slavenburgtopman in laatste woord: ROTTERDAM (ANP) - De richtlijnen vanuit de bedrijfstak zelf over de opstelling van banken tegenover het zwart-geldcircuit zijn jarenlang te liberaal geweest. Met duidelijke richtlijnen vanuit de bankiersvereniging had veel kunnen worden voorkomen. „Ik ben ervan overtuigd dat de banken zich daaraan gehouden zouden hebben, gezagsgetrouwe instellingen als ze zijn", aldus de ex-voorzitter van de Raad van Bestuur van de voormali ge Slavenburgs Bank, mr. P. Slavenburg gisteren in zijn laatste woord op de achtste zittingsdag van zijn proces voor de Rotterdamse rechtbank. Uit contacten met andere bankiers na d$ acties tegen Slavenburgs Bank (vanaf eind 1982) is mr. Sla venburg, die jarenlang bestuurslid is geweest van de Nederlandse •Bankiersvereniging, gebleken dat bij andere banken dezelfde proble men speelden: „En ik heb de in druk: niet in mindere mate. Ik durf zelfs zo ver te gaan dat ik voor deze stelling een bankgarantie zou wil len stellen". De ex-topman erkende dat de top van zijn bedrijf destijds het strafrechtelijk karakter van de on regelmatigheden die al dan niet al- den werden ontdekt niet heeft on derkend. „Dat moet ik toegeven", aldus mr. P. Slavenburg, daaraan toevoegend dat hij de omstreden praktijken op zichzelf altijd ver werpelijk heeft gevonden en daar tegen, voor zover ze hem ter ore kwamen, ook verboden heeft uit gevaardigd. Slavenburg noemde de bereke ningen van de Rijksaccountants dienst over de omvang van het zwart geld circuit bij Slavenburgs Bank (187 miljoen gulden) „schro melijk overdreven" en wees ook suggesties dat het in feite om een veelvoud gaat omdat slechts enke le kantoren onderzocht zijn, van de hand. Volgens de ex-topman is er na de inval bij de bank (februari 1983) en zijn daaropvolgende arrestatie (september 1983) een periode van dagvaarding". Hij doelde daarmee op de betrokkenheid van Van Eeg- hen bij het constateren van malver saties op het kantoor in Hulst en het memorandum dat Van Eeghen daarover voor de Slavenburgs-top heeft gemaakt. Zijn collega-pleiter mr. M. Wladi- miroff voegde daaraan toe dat Van Eeghen ook verantwoordelijk was voor de effecten-afdeling, waar strafbare feiten zijn gepleegd. De verdediging meent hierin nieuw bewijs te hebben voor haar stelling dat het openbaar ministerie niet- ontvankelijk verklaard moet wor den omdat het beginsel van gelijk heid in het vervolgingsbeleid ten aanzien van mr P. Slavenburg is geschonden. De verdediging overhandigde tenslotte nog een besluitenlijst van een vergadering van de Raad van Commissarissen van Slavenburgs Bank van 5 juni 1981. Daarin is vastgelegd dat de feitelijke macht bij de bank op dat moment over ging naar de Fransman G. Vigon, terwijl P. Slavenburg alleen for meel nog als voorzitter van de Raad van Bestuur zou functione ren. De verdediging leest daaruit dat Slavenburg voor feiten die na die datum zijn geconstateerd niet verantwoordelijk kan worden ge houden en dat de beslissing tot vervolging van Slavenburg ook had moeten leiden tot vervolging van de huidige topman van Credit Lyonnais, Vigon. OLDENZAAL (ANP) De politie van Oldenzaal moest een hal huren om de buit van twee rovende broers uit diezelfde plaats te kunnen opslaan. In zes jaar tijd hadden ze voor zeker een miljoen gulden aan goederen gestolen. Vooral op computers, meubelen, sieraden, antieke vuurwapens, tu's hadden de Oldenzalers het gemunt. Onderzoekster stelt in proefschrift: UTRECHT (ANP) - De wettelijke bepaling dat aap kunstmatige babyvoeding ijzer moet worden toegevoegd is onjuist, omdat ge vaarlijke darmbacteriën in ijzer goed gedijen. In natuurlijke moedermelk komt een stof voor die ijzer oplost, maar aan zuige lingenvoeding uit blik wordt juist ijzer toegevoegd. Babies die zulke voeding krijgen lopen meer kans op darminfecties dan babies die moedermelk krijgen. Dat schrijft de Utrechtse arts E. Mevissen in een proefschrift waarop zij op 15 april in de Dom stad hoopt te promoveren tot doctor in de geneeskunde. Volgens Mevissen moet het wettelijke voorschrift, dat fabri kanten aan babyvoeding ijzer moeten toevoegen, verdwijnen. Uit haar onderzoek is gebleken dat babies die kunstmatige voe ding krijgen zonder extra ijzer, minder gevaarlijke bacteriën in hun darmen hebben. Hoewel ba- bies ijzer nodig hebben voor hun bloed, blijkt dat baby's die leven van moedermelk of flesvoeding zonder toegevoegde ijzer toch geen bloedarmoede krijgen, al dus Mevissen. Hoogleraren laken politie en justitie Bejaardenoorden in geldnood in dit kader biedt. Daarnaast zou de aanpak (opsporing, vervolging en straffen) van de internationale misdaad internationaal beter ge coördineerd moeten worden. Dit bleek gisteren op de Katho lieke Universiteit Nijmegen tijdens het congres „Internationalisering van het strafrecht". Vertegenwoor digers van onder meer politie en advocatuur en strafrechtsgeleer- den zetten zich daar kritisch af te gen de stijgende internationale cri minaliteit aan de ene kant en de nauwelijks afdoende reactie hierop van politie en justitie aan de ande re kant. Het gevolg daarvan is dat criminèlen vooral door organisato ren van de internationale drugs handel, fraudeurs en koppelbazen uit de handen van justitie weten te blijven, aldus G. Cortens, hoogle raar strafrecht aan de Nijmeegse universiteit. van politie Wiarda ziet een oplos sing van de georganiseerde inter nationale missaad vooral in het uit breiden van de strafbepalingen. Zo zou de strafbaarheid van voorbe reidingshandelingen op alle mis drijven waarvoor voorlopige hech tenis is toegelaten, in zijn ogen moeten worden uitgebreid. Nu stelt alleen de opiumwet (een bij zondere strafwet) voorbereidings handelingen bij de drugshandel nog strafbaar. Wiarda wil liever zien dat die voorbereidingshande lingen in het algemeen strafbaar worden gesteld in het wetboek van strafrecht. Een betere internationa le coördinatie tussen politie-appa- raten in diverse landen zou zich dan verder vooral moeten richten op de aanpak van de grote jongens, de organisatoren van de internatio nale criminaliteit. NIJMEGEN (ANP) - De steeds stijgende internationale criminali teit zou voor een groot deel opge lost kunnen worden wanheer voor al politie en justitie in de betrok ken landen beter op de hoogte zou den zijn van de mogelijkheden die het internationale strafrechtstelsel CDA niet in B en W van Hengelo HENGELO (ANP) - PvdA, VVD en D66 hebben besloten in Hengelo de komende vier jaar samen het college van B en W te vormen. Dit betekent dat het CDA 12 raadszetels niet in het dagelijks bestuur van deze Twentse gemeente terugkeert. Deze partij had in Hengelo de afgelopen vier jaar drie van de vijf wethouderszetels. De PvdA heeft als grootste partij (13 raadszetels) het initia tief genomen voor de samen werking met de WD (5 raads zetels) en D66 (2 raadszetels). Hiermee hebben de socialisten willen voorkomen dat ze - zoals vier jaar geleden - buiten spel zouden worden gezet bij de on derhandelingen over het colle ge. Afgesproken is dat de PvdA drie wethouders krijgt, de WD en D66 zullen elk door één wet houder blijven vertegenwoor digd, zo zijn de drie partijen in principe overeengekomen. Ze onderhandelen nog over het programma voor het college van B en W. Sinds de Tweede Wereldoor log maken de christen-demo craten deel uit van het college van B en W in Hengelo, aanvan kelijk als KVP, later als CDA. De gemeente Hengelo telt bijna 78.000 inwoners. terreur begonnen, waarbij met „een stortvloed van vermoedens en suggesties, mede geleid door het Openbaar Ministerie, getracht is de reputatie van de bank te scha den". Het proces zelf - dat negen dagen heeft geduurd - is daarentegen „in zekere zin een verademing ge weest. mede omdat het goed en fair werd geleid", aldus mr. P.Slaven- burg, die tenslotte zei zeer ge schrokken te zijn van de eis -1 jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf - die de officier van justitie heeft gesteld. De rechtbank heeft de uitspraak in de zaak tegen mr. P.Slavenburg vastgesteld op vrijdag 18 april, om half tien. Officier van justitie mr. H. de Doelder deelde gisteren op een vraag van de rechtbank nog mee dat destijds niet is besloten tot ver volging van het lid van de Raad van Bestuur C. van Eeghen, omdat diens betrokkenheid bij de afdelin gen waar strafbare feiten zijn ge pleegd te gering was. „Hij stond in rangorde op een nog lagere plaats dan twee andere niet-vervolgde le den van de Raad van Bestuur (Coert en Hintzen)", aldus De Doel der. De raadsman mr. J. Mentink bracht daartegen in dat Van Eeg hen „van concrete verboden gedra gingen meer wetenschap heeft ge had dan mr P. Slavenburg over alle hem ten laste gelegde feiten in de Volgens de hoogleraren straf recht Cortens (Nijmegen) en Keij- zer (VU Amsterdam) zijn er vol doende internationale verdragen, waarvan de meeste ook in Neder land werken, om de internationale criminaliteit grotendeels op te los sen. Het probleem is echter dat in veel landen politie en justitie hier over niet goed geïnformeerd zyn en daardoor de mogelijkheden niet uitbuiten die die internationale verdragen bieden. Daarhij komt nog, aldus Keijzer, dat de internationale strafrechtelij ke systemen vaak op gespannen voet staan met de internationale samenwerking. Een oplossing voor dit probleem is volgens Keijzer wanneer een beperkt supra-natio- naal strafrecht zou worden inge voerd. Dit supra-nationale straf recht, dat voor alle landen zou gel den, zou alleen moeten worden toegepast bij zaken van een groot gemeenschappelijk belang. Als voorbeelen van dergelijke zaken noemde Keijzer het economisch strafrecht en het milieustrafrecht. Oplossing De Utrechtse hoofdcommissaris DEN HAAG - De Tweede Kamer begint volgende week woensdag aan een bijzonder debat. Na vele tientallen jaren bouwen aan on derdelen, wordt het hele stelsel van sociale zekerheid in één keer gerenoveerd. Een monsteropera tie, goed voor vijf dagen mara- thondëbat. En dat vlak voor de verkiezingen op 21 mei. door Peter de Vries CDA, WD en PvdA roepen om het hardst dat de sociale ze kerheid een té kostbaar goed is om te worden gebruikt als onder werp van een politieke publici- teitsslag. „Ik heb liever een goed stelsel van sociale zekerheid, dan na veel principieel verzet een verkiezingswinst van twee ze tels", liet PvdA-woordvoerster Elske ter Veld onlangs weten. „Wij willen open kaart spelen en de zorgvuldigheid waarma ken; geen goedkope verkiezings retoriek verkopen", kondigde CD A-specialist Steef Weijers een paar dagen geleden aan. En de VVD-fractie tracht de scherpe politieke kantjes van het debat af te halen met de opmerking dat zij vooral zal benadrukken dat een kabinet mét de PvdA niet tot „wezenlijk andere keuzen" zal komen. Waar de bluswerkzaamheden zo voortvarend ter hand worden genomen, moet wél brand zijn. De electorale buit die te verdelen valt, is dan ook niet gering. Van de 3,1 miljoen uitkeringsgerech tigden, zal een flink deel z'n stem op 21 mei laten afhangen van de vraag bij welke partij de verdedi ging van een solide en rechtvaar dig stelsel van uitkeringen in goede handen is. Vooral voor de christen-demo craten is de indruk die ze tijdens het debat maken op de kiezers DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) wil de financiële pro blemen van de bejaarden huizen in Nederland nog eens nader bekijken. Het ministerie wil vooral weten of hier sprake is van een structureel danwel een tij delijk liquiditeitsprobleem. Dat maakte het ministerie gistermorgen bekend. Een woordvoerder voegde er aan toe dat eerst de gege vens van de provincies bin nen moeten komen voordat duidelijk is waar de knel punten zitten en of er meer geld naar de provincies moet. Zoals bekend heeft de federatie LSB, de overkoepelende organisa tie van bejaardenhuizen in Neder land, donderdag op het ministerie van levensbelang. In de persoon van lijsttrekker Lubbers kan het CDA wijzen op alleszins aanspre kende resultaten op economisch gebied: minder werklozen, weer groei, en een lager overheidste kort. De opstelling van de CDA- fractie in kwesties als de kernwa pens of de euthanasie ligt bij een groot deel van de achterban niet moeilijk, of wordt zelfs toege juicht. Alleen het sociale gezicht van de grootste regeringspartij baart zorgen. Opiniepeilingen wijzen uit dat een VVD-achtige grimas nog aardig wat stemmen kan gaan kosten. De speelruimte die het CDA heeft in de discussie over de zwaar omstreden plannen met de uitkeringen, is echter beperkt. Het hele pakket maatregelen is vooral voorbereid door de eigen staatssecretaris L. de Graaf. Dat verplicht de CDA-ers de nodige politieke steun te verlenen. Bo vendien vormt de stelselherzie ning het logisch sluitstuk van het de afgelopen jaren gevoerde so ciale beleid van de regeringscoa litie. VVD en PvdA hebben het di lemma van de christendemocra ten de afgelopen tijd duidelijk voelen aankomen. De VVD heeft er op gereageerd door het CDA telkens te herinneren aan de be zuinigingen die met de stelsel herziening gemoeid zijn. De drie miljard die de operatie moet opbrengen is. vergeleken met de 85 miljard die er jaarlijks aan allerhande uitkeringen wordt uitgegeven, voor de libera- gesproken over het tekort dat de bejaardenhuizen momenteel heb ben. Uit een onderzoek van de LSB blijkt dat tekort nu al vijftig miljoen te bedragen en kan dit nog oplopen tot tachtig miljoen. Het te kort is ontstaan door te weinig in komsten uit de eigen bijdragen van de bejaarden. Volgens de LSB is er wel dege lijk sprake van een structureel pro bleem. Sinds 1984 betalen de pro vincies de bejaardenhuizen. De provincies krijgen hiervoor 2200 miljoen gulden van WVC en 1800 miljoen gulden moet komen uit de eigen bijdragen. Het totale budget voor de bejaardenhuizen is vier miljard gulden en daar hebben de huizen zich keurig aan gehouden, aldus de LSB. De inkomsten uit de eigen bijdragen zijn tegengevallen. Redenen hiervoor zijn niet pre cies aan te geven, aldus M. Rijkers Meinen, directeur van de LSB. Eén reden is dat de gemeenten, die de eigen bijdrage moeten innen, mo gen bepalen dat een bejaarde gedu rende een aantal maanden die bij drage niet hoeft te betalen. Een an- Staatssecretaris De Graaf: voorbereider van het pakket maatregelen, (foto anpi len een financiële peuleschil, maar desalniettemin niet te ver smaden. Dat er aan de plannen van De Graaf nog het een en an der moet worden veranderd staat ook voor de WD buiten kijf, maar de liberalen houden kei hard vast aan het uitgangspunt dat de debatten geen geld mogen kosten. Elk voorstel dat wat kost. zal daarom door de VVD beant woord worden met een voorstel dat geld oplevert. dere reden is dat nooit precies dui delijk is geworden hoe het ministe rie de hoogte van de inkomsten uit eigen bijdragen (de 1800 miljoen) heeft berekend. „De LSB heeft ge vraagd hoe dat is berekend maar toen kregen we te horen dat de mi nister nog even wil wachten met het vrijgeven van de berekenin gen", aldus Rijkers. De LSB heeft het probleem nu aan de orde gesteld omdat binnen kort de accountantsverklaringen over de jaarrekeningen van de hui zen moeten worden afgegeven. Een tehuis met een tekort waar voor de provincie niet garant wil staan krijgt geen goedkeurings verklaring van de accountant. De LSB raadt huizen met tekorten aan een voorlopige beschikking van de Raad van State te vragen zodat er in ieder geval geld binnen komt. Onlangs heeft de Raad van State in een geval van een bejaardentehuis in Zeist bepaald dat inderdaad de bejaardehuizen niet verantwoorde lijk zijn voor hun inkomsten en dat de provincie daar zorg voor moet dragen. De PvdA heeft het dilemma waarvoor het CDA zich gesteld ziet, proberen uit te buiten door een stroom van grote en kleine wijzigingsvoorstellen. De socia listen zitten echter in een lastig parket, omdat de kabinetsplan nen niet helemaal haaks staan op wat de PvdA zelf met de sociale zekerheid wil. De traditionele rolverdeling in de Nederlandse politiek dicteert echter dat de fractie het kabinetsbeleid op dit punt te vuur en te zwaard be strijdt. Dat de PvdA de spanning tussen compromis en banvloek tot nu toe heeft weten te beheer sen, is vooral te danken aan het feit dat de twee regeringspartijen ervoor gekozen hebben zo wei nig mogeijk zaken te doen met de socialisten. Het CDA heeft een weg gevon den om de klippen van overmati ge steun aan het kabinetsplan enerzijds, en onverantwoorde vrijgevigheid anderzijds, te ont wijken. Die weg bestond uit het formuleren van forse verlangens en verbeteringsvoorstellen, en het daaarna bekijken hoe De Graaf zou reageren. Het is een soort nederlagenstrategie, maar dan wel één die iets oplevert. De eerste lijst van verlangens die het CDA bij De Graaf depo neerde, holde de bezuinigings doelstelling achter de stelselher ziening vrijwel volledig uit. De kosten van het pakket beliepen minstens twee miljard. Die forse inzet hield het CDA net zo lang vast, tot de fractie er van over tuigd raakte dat het kabinet eni- België wil Menten weren MEER (GPD) Het Belgische mi nisterie van justitie onderzoekt of er mogelijkheden zijn om de komst van de Blaricumse oorlogsmisda diger Pieter Menten en zijn ex- vrouw Meta Paul naar het grens- plaatsje Meer te verhinderen. Men ten heeft daar onlangs een kapitale villa gekocht. Ook zullen onze zuiderburen aan de Nederlandse justitie om informatie vragen over Menten. Dit om te bezien of Men ten mogelijk tot ongewenste vreemdeling verklaard kan wor den. De burgemeester van Meer. Jos van Aperen, heeft inmiddels een petitie ontvangen van 50 bezorgde Nederlanders die in de villawijk wonen waar Pieter Menten zich wil gaan vestigen. De bewoners heb ben fel geprotesteerd tegen de komst van de hoogbejaarde Blari- cummer. De burgemeester heeft naar aanleiding van de protesten direct contact gezocht met top functionarissen van het Belgische ministerie van justitie in Brussel. De zaak wordt daar uiterst hoog opgenomen. Het wordt zelfs niet uitgesloten dat de komst van Men ten in de Belgische ministerraad onderwerp van gesprek wordt. In een gesprek met deze krant heeft gemeentesecretaris Paul Vinck gisteren gezegd, dat Meer onmogelijk in kan staan voor de veiligheid van Pieter Menten en Meta Paul. De commissaris van po litie O. Meeus van Hoogstraten, waar Meer deel van uitmaakt, wei gert politiemensen rond de woning te plaatsen. Het huis ligt afgelegen en is totaal niet beveiligd. De buurt vreest dat er aanslagen op de wo- ningzullen worden gepleegd, zoals eerder gebeurde met woningen van Menten in Blaricum en Ier land. UTRECHT (ANP) - Tussen de zes- en zevenhonderd medisch specialisten die stelselmatig weigeren mee te werken aan een onderzoek naar hun inko menspositie zijn door de Eco nomische Controledienst ge verbaliseerd. Het openbaar mi nisterie zal hun bestraffing ver der afhandelen, maar de mees ten zullen voor dit vergrijp waarschijnlijk beboet worden met 1000 gulden. Bovendien zullen ze het enquêteformulier alsnog moeten invullen. Het meedoen aan zo'n inkomenson- derzoek is bij de wet verplicht. De overheid was met de Lan delijke Specialistenvereniging (LSV) overeen gekomen dat een zogenaamde „structuuren- quète" gehouden zou worden, omdat de LSV de gegevens van de overheid over de specialis teninkomens betwist. Die gege vens zijn volgens de organisatie verouderd. Vorig jaar juli kregen daarom 10.000 specialisten een enquê teformulier toegezonden. Zij hadden aanvankelijk tot eind september en later tot eind no vember de tijd met de gevraag de informatie over de brug te komen. ge tegemoetkomingen zou doen. Langs die weg verdween bijvoor beeld de gewraakte halfjaarlijkse afbouw van de nieuwe ww-uitke- ring. Het CDA houdt nog genoeg wensen achter de hand om bij de kiezer de indruk te wekken dat elke verbetering in het stelsel voor de poorten van de hel is weggesleept. Verwacht wordt dat het CDA tijdens de debatten op drie pun ten zal kunnen scoren. De eis dat gedeeltelijk arbeidsongeschik ten die na verloop van tyd in de bijstand komen daar niet hun ei gen huis hoeven „op te eten", zal gehonoreerd worden. Ook zal de fractie nog een hard punt maken van de regeling voor oudere werklozen, en wordt er een fi nancieel steuntje in de rug ge vraagd voor arbeidsongesclnk ten die weer een kans op een baan maken. Om het gewenste psychologische effect te berei ken. zal het kabinet die toezegin- gen enigszins stribbelend aan het eind van het debat zelf doen. De eer van het CDA en die van De Graaf is dan gered. Coalitie meerderheid kwijt HILVERSUM (ANP) - De regeringscombinatie van CDA en WD reikt in het meest recente verkiezingsonderzoek van TROS/NSS niet verder dan 74 zetels. Vorige week waren beide partijen nog goed voor een krappe meerderheid van 77. Dat verschil zit in de verdergaande teloorgang van de VVD die nu twaalf zetels zou verliezen waardoor er 24 zouden resten. Het CDA blijft in de steekproef stabiel met een winst van 5 zetels ten opzichte van de Kamerverkiezingen van 1982 toen de christen-democra ten er 45 in de wacht sleepten. De PvdA tekent nog steeds voor een riante winst, met negen zetels extra zouden de socialisten met 56 vertegenwoordigers in de Kamer te rugkeren. Winst ook voor D66: van 6 naar 8. Van klein links ziet het er somber uit voor de CPN. De communisten (nu 3 zetels) verliezen in het onderzoek twee Kamerzetels. De PSP (3) levert er één in, de PPR (2) handhaaft zich. Bij klein rechts ondergaat volgens de enquête het GPV (1) weliswaar een verdubbeling, doch verliezen SGP (3) en RPF (2) elk een vertegen woordiger. EVP en CP zouden zich handhaven als eenlingsfractie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5