actief in vriie tijd PvdA, Links Leiden en WD om de tafel Beperkingen aan Leidse veemarkt Hot House vraagt om aanvullende subsidie Subsidie om Pesthuis te restaureren Onderzoek baarmoeder gaat door Iritatie over beperking TV-5 Boltini wil toch al zondag vertrekken Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. 01718*29881 ZATERDAG 5 APRIL I Onderhandelingen over drie-partijencoüege LEIDEN - De PvdA praat dit weekeinde met de VVD en Links Leiden over de mogelijk heden van een college tussen deze drie partijen. PvdA-onderhandelaar Dick Tesselaar maakte dit gisteravond bekend. Het voorstel om zo'n college te vormen is afkomstig van de PvdA. VVD en Links Leiden stemden er gisteren mee in hierover te onderhandelen, zij het niet van harte. Links Leiden liet gistermorgen al weten sterk te betwijfelen dat zo'n college er ook inderdaad komt. "Maar als de PvdA tegen beter we ten in wil proberen om Links Lei den en de WD op één lijn te bren gen, dan moet dat maar", zo stelde Links Leiden-onderhandelaar Hans de la Mar gisteren. De VVD is ook niet echt laaiend enthousiast over een PvdA/VVD/ Links Leiden-college. "Het heeft onze eerste voorkeur zeker niet", schrijft Fred Kuijers, de onderhan delaar van de WD, aan de fractie van de PvdA. Hij maakt zich vooral grote zorgen over de verdeling van de wethouderszetels binnen zo'n college. De PvdA denkt aan een 4-1-1- verdeling. Dat wil zeggen: vier wet- houdersposten voor de PvdA, één voor de WD en één voor Links Leiden. Dat stuit bij de liberalen echter op de grootst mogelijke pro blemen. Kuijers meent dat de VVD er bij zo'n verdeling maar bekaaid af komt ten opzichte van Links Leiden. (De liberalen hebben bij de laatste verkiezingen immers acht raadszetels behaald en Links Lei den drie). Zwaar De WD doet daarom de sugges tie om het aantal wethouderszetels uit te breiden tot zeven om zo een 4-2-1-verdeling te kunnen maken. Een ander voorstel van Kuijers is om de PvdA een zetel te laten inle veren ten gunste van de liberalen. Echter, bij het samenstellen van een college hoeft niet alleen te wor den gekeken naar de getalsverhou dingen, erkent Kuijers. De verde ling van de portefeuilles en de in houd van het collegeprogsamma zijn ook van grote betekenis, schrijft hij. Vrij vertaald: als de WD een zetel moet inleveren, wil zij een zware wethoudersporte feuille en moeten er flink wat van haar wensen in het collegepro gramma worden opgenomen. Tesselaar liet gisteravond overi gens al weten dat de PvdA er niet over peinst om het aantal wethou derszetels uit te breiden. Ook wil len de socialisten geen zetel inleve ren. Een zwaardere wethouder sportefeuille voor de WD wijst hij vooralsnog niet van de hand. Niet verrast Over het ontwerp-collegepro- gramma van de PvdA heeft de WD nog geen opmerkingen. Door de omvang van dit programma hebben de liberalen het niet diep gaand kunnen bestuderen. Overigens vraagt de WD de PvdA waarom zij niet de mogelijk heden van een PvdA/WD/CDA- college heeft onderzocht. Voordat er over een PvdA/WD/Links Lei den-college wordt gesproken, wil len de liberalen eerst antwoord op .deze vraag. Tesselaar hierover: "Wij willen een programcollege waarin de PvdA de meerderheid heeft. En als VVD en CDA samen met ons in een college zitten, lukt dat niet". Tesselaar is niet verrast dat Links Leiden wil praten over een college met PvdA en WD. "Ik had gehoopt dat er gezond verstand aanwezig is bij Links Leiden en dat blijkt nu inderdaad het geval te zijn", zegt hij. Hij noemt een colle ge tussen de drie partijen een se rieuze mogelijkheid en ontkent dat het een truc is om Links Leiden buitenspel te zetten. "De verschil len tussen de programma's zijn echt niet zo groot". D66 heeft gisteren verzocht om een gesprek met de PvdA over het ontwerp-collegeprogramma van deze partij. Tesselaar is bereid om op dat verzoek in te gaan. "Maar eerst gaan we praten met WD en Links Leiden. Het Pesthuis voorheen Legermuseum) aan de Plesmanlaan, dat nog dit jaar kan worden gerestaureerd en vaar mogelijk de Nationaal Natuurhistorische Presentatie zal worden gevestigd. (archieffoto Holvast» LEIDEN - De stichting jazz zolder Hot House heeft in een brief aan de Leidse gemeenteraadsfracties om een aanvullende subsidie van zeve nenveertighonderd gulden ge vraagd. Hot House is in financiële problemen gekomen nu de jaarlijk se financiële bijdrage van de pro vincie met zesenveertighonderd vijftig gulden is verlaagd. Hot House werd in het najaar van 1969 opgericht. Op de zolder van wat toen nog studentenvereni ging Augustinus aan het Rapen burg was werden jazzconcerten op zolder gegeven. Inmiddels is Hot House uitgegroeid tot een podium in de Nederlandse geïmproviseer de (jazz)muziek. Alle genres jazz zijn in het programma opgenomen geweest; de laatste jaren heeft men zich vooral toegelegd op nieuwe muziekstijlen. In 1977 verhuisde Hot House van de jazzzolder aan het Rapenburg naar het LVC aan de Breestraat. In 1984 volgde een tweede verhuizing, naar het LAK- theater. Hot House beoogt actieve en pas sieve jazzbeoefening te bevorderen door het organiseren van coi ten eh het houden van workshops Jaarlijks worden achttien coi ten in het LAK gegeven. Overwe gend worden Nederlandse muziek groepen gecontracteerd, in eei kei geval ook buitenlandse. Van sommige optredens zijn langspeel platen uitgebracht. Eens per jaar wordt een speciaal concert ('de Leidse avond') voor Leidse muzi kanten georganiseerd. Hot House wordt betaald uit en treegelden, donaties, de kas van de provincie en die van de gemeente Leiden. Nu de provincie het jaar lijkse geldbedrag aanzienlijk heeft ingekrompen, doet Hot House een beroep op de Leidse gemeente raad. Dit onder het motto dat 'de impulsen voor een vernieuwend Leids cultureel leven, zoals die in het verleden zijn uitgezet, moeten worden voortgezet'. LEIDEN - De restauratie van het Pesthuis kan nog eind dit jaar beginnen. Het ministerie van wvc heeft de gemeente Leiden deze week laten weten dat het de casco-restauratie van het com plex aan de Plesmanlaan - het voormalige Legermuseum - zal subsidiëren. De gemeente schat deze bijdrage op drie vier mil joen gulden. Het college van B en W ziet in het besluit tot subsidiëring een zeer gunstig voorteken voor een keuze die minister Brinkman van wvc deze maand naar ver wachting zal doen. Die gaat over de vraag of de Nationaal Natuur- historische Presentatie in Leiden (Pesthuis) of in Amsterdam zal worden gevestigd. In zijn subsi dieverzoek aan de minister over de restauratie verwees het colle ge destijds naar deze keuze. De gemeente, eigenares van het uit 1659 daterende complex, is be reid het na de restauratie voor één gulden per jaar aan het rijk ter beschikking te stellen voor de Nationaal Natuurhistorische Presentatie. "Wij beschouwen het Pesthuis als de ideale vesti gingsplaats voor dit r dieren, planten en gesteenten", merkten B en W in een verkla ring gisteren nog eens op. De aanvrage tot subsidiëring was gericht op een zg. knelpun- tenpot. Die is ingesteld bij wijze van overgangsregeling, omdat per 1 januari 1986 een nieuwe subsidieregeling voor monu mentenzorg van kracht is gewor den. Voor een gemeente als Lei den betekent de regeling dat er veel minder subsidie voor res tauraties te krijgen zal zijn. Lan delijk zijn er maar een paar aan vragen voor geld uit deze knel- puntenpot door het ministerie gehonoreerd. Voor Leiden zijn naast het Pesthuis negen stoe- prestauraties op Rapenburg, Steenschuur, Hooigracht en Vliet in de prijzen gevallen. LEIDEN - Burgemeester en Wet houders hebben besloten om het bevolkingsonderzoek naar baar moederhalskanker dit jaar nog te laten uitvoeren door het Leids Cy- tologisch Laboratorium. De kosten van dit onderzoek zouden voor re kening van de gemeente moeten komen. Behoudens de toestemming van de raadscommissies voor volksge zondheid en financiën hebben B en W dit besluit genomen, omdat de voortgang van het onderzoek in gevaar dreigt te komen. De bedoe ling van het rijk is het onderzoek door de huisarts te laten verrich ten. Maar Landelijke Huisartsen- vereniging en de Vereniging van Nederlandse Ziektekostenverzeke raars liggen nog met elkaar over hoop over de financiële regeling hiervoor. Nu er in deze kwestie geen dui delijkheid is, hebben B en W beslo ten het onderzoek dat al jaren in Leiden plaats heeft, met gemeente geld te betalen. KINDERFILM - In het Kijkhuis aan het Vrouwenkerkplein wordt zondag de kinderfilm 'Jan zonder vrees' vertoond van Jef Cassiers. Dit is een tekenfilm naar het boek van Constant de Kinder. De aan vang is 14.30 uur. Casema: kijkdichtheid Music Box veel groter LEIDEN - Het bestuur van de ont- vangstmast in Oegstgeest is boos op kabelexploitant Casema omdat die de zendtijduitbreiding van het Franse station TV-5 niet doorgeeft, zonder dat daarover overleg is ge pleegd. Het bestuur legt zich ech ter wel neer bij de maatregel van Casema. De zender TV-5 wordt op dit mo ment, samen met de Engelse mu ziekzender Music Box, op één ka naal overgeseind vanuit Den Haag. Dat gebeurt sinds vorig jaar, nadat Casema de Leidse regio had ge vraagd mee te doen met Den Haag. Op die manier kon Casema kosten uitsparen voor het doorgeven van TV-5 en Music Box. Casema stemde daarmee in, op voorwaarde dat TV-5 de voorkeur zou krijgen boven Music Box. Dat houdt in dat Music Box alleen mag worden doorgegeven op de tijd stippen. dat TV-5 niet uitzendt. Ca sema stemde met deze voorwaar den in. Tot verbazing van het mast- bestuur heeft Casema nu met Den Haag afgesproken dat de extra zendtijd van de Franse zender niet wordt doorgegeven. Het argument daarvoor was dat de kijkdichtheid van Music Box veel groter is dan van TV-5. Als 'de mast' toch voorkeur wil geven aan TV-5 zal het bestuur zelf de nodige voorzieningen moeten treffen om de zender te ontvangen en door te geven. En daardoor moet het kosten maken, enkel en alleen om het feit dat Casema in I985.geld wilde uitsparen. Overigens zal het probleem zich volgend jaar niet meer te hoeven voordoen. De mast heeft nu een ei gen schotel en per 1 juli 1987 krij gen Music Box en TV-5 elk een ei gen kanaal. De vraag wie de voor keur boven wie moet krygen, is dan niet meer aan de orde. Actie voor huisdieren in vakantie LEIDEN - De dierenbescher ming afdeling Leiden en om streken houdt ook dit jaar weer de actie 'vakantie-dier'. De die renbescherming wil bemidde len voor mensen die tijdens hun vakantie hun huisdier niet naar een asiel willen laten brengen, maar door een ander willen laten verzorgen. De dierenbescherming zoekt mensen die bij anderen in huis tijdens de vakantie voor de die ren willen zorgen, hetzij door er tijdelijk te gaan wonen, hetzij door er een paar keer per dag langs te gaan. Een andere mo gelijkheid is dat zij zelf tijdelijk een dier in (eigen) huis nemen. Ook oppert de dierenbescher ming de mogelijkheid afspra ken te maken tussen dierenbe- zitters die niet tegelijk op vakantie gaan en ieder op hun beurt tegelijkertijd voor de ei gen dieren en die van de ander zouden kunnen zorgen. Wie de dierenbescherming met deze actie wil helpen, kan het volgende telefoonnummer draaien: 01715-1562. Zonder paarden en ezels LEIDEN - Circus Toni Boltini wil, als het even kan, zondagavond toch uit Leiden te vertrekken om voorstellingen te geven in Monster en Zoetermeer. Deze twee plaatsen liggen midden in het gebied waar wegens de Afrikaanse.varkenspest geen vee meer mag "worden ver voerd. Onder vee worden ook de paarden en ezels van het circus verstaan. De leiding van circus To ni Boltini wil zich dit weekeinde over de verschillende mogelijkhe den beraden. De optredens in Monster en Zoe termeer staan voor volgende week gepland. Daarna is het de bedoe- ling dat het circus in Brabant neer strijkt, buiten het besmette gebied. Volgens directeur Toni Boltini en manager Hans Martens heeft het weinig zin om in Leiden te blijven en extra voorstellingen te geven tot 'Louise' wint bio-prijs vraag LEIDEN - Zes leerlingen van de Louise de Coligny scholengemeen schap hebben de eerste prijs ge wonnen in een landelijke prijs vraag over bio-fysica. Het zijn Jac queline Baljet, Aijen Koomen, Mi- chiel Hollander, Mark Elzenga, Steven Koele wijn en Erik Huij- bens uit 6-atheneum. Gisteren na men ze in het Gorlaeus-laborato- rium aan de Wassenaarsweg hun prijs in ontvangst, bestaande uit een geldprijs, een beker en oorkon des. Tevens was er een beker voor hun school. De opdracht was on derzoek te doen naar en een ver slag te maken over een onderwerp dat met bio-fysica van doen heeft. Hun onderwerp betrof foto-synthe- het circus kan verkassen naar Bra bant. "Ik weet uit ervaring dat er wei nig mensen naar extra voorstellin gen komen. We hebben in adver tenties wekenlang gezegd dat we maar drie dagen komen. Als je dan ineens langer blijft, komt het pu bliek eenvoudig niet", aldus Bolti- Het circus is al een keer eerder door het 'besmette gebied' gereden toen het in de nacht van donderdag op vrijdag vanuit Den Haag naar Leiden kwam. Dat gebeurde met een speciale ontheffing van het mi nisterie van landbouw en onder strenge voorwaarden. Boltini is te verstaan gegeven dat hij niet op een speciale ontheffing hoeft te rekenen om naar Monster en Zoetermeer te vertrekken. Het probleem zou kunnen worden om zeild door de paarden en ezels in Leiden achter te laten. De rest van het circus zou dan normaal door het besmette gebied kunnen trek ken. De moeilijkheid is wel dat dan snel voor vervangende circusnum mers moet worden gezorgd. Bolti ni is op dit moment in de slag met buitenlandse 'agenten' om derge lijke nummers te regelen. Hij meent echter dat het moeilijk zal zijn een snelle oplossing te vinden. Een andere mogelijkheid is om de tenten zolang in Leiden op te slaan tot in Brabant kan worden opgetreden. "Elke dag dat we niet optreden kost ons echter 45.000 tot 50.000 gulden. Dat is veel geld voor een circus dat net is begonnen. We kunnen proberen om een schade claim te krijgen van het rijk. Mis schien heeft dat daar een fonds voor. Maar ik vrees dat we weinig hoeven te verwachten", meent ma nager Hans Martens. Ondanks alle problemen heeft de Geen varkens en zonodig omrijden de Willem de Zwijgerlaan. Gisteren gaf het neer het circus noodgedwongen in deze stad J Toni Boltini op het terrein van de Groenoordhallen zijn eerste voorstellingen in Leiden. Nog steeds is onduidelijk tot zal moeten blijven. varkenspest toch ook gunstige maar net is begonnen met"zijn cir- af en toe wanordelijk door elkaar, kanten voor het circus. Het heelt cus. Vooral voor de pauze oogden raakten met elkaar slaags en liepen hierdoor de nodige gratis reclame enkele nummers wat rommelig. De de dompteur zelfs bijna onder de gekregen. dressuurnummer met een aantal voet. Reuze spectaculair natuur- Friese paarden was zelfs een regel- lijk, maar het hoorde duidelijk niet rechte flop, gevolg overigens vdn bij het optreden, het feit dat de paarden nog maar Na de pauze kreeg het publiek net 'in training' waren. De dompteur had duidelijk moeite om zijn dieren onder con trole te krijgen. De paarden liepen Rommelig Vrijdagmiddag gaf het circus zijn eerste voorstelling in Leiden in een niet helemaal uitverkochte tent. Bij sommige nummers was duidelijk merkbaar dat Boltini nog echter toch ouderwets degelijk cusvarieté voorgeschoteld. Geen opmerkelijke hoogstandjes. Wel vermakelijk. LEIDEN - De veemarkt die maan dag en dinsdag dankzij een besluit van het ministerie van landbouw en visserij in de Groenoordhallen mag worden gehouden, zal er wel een zijn die wordt gekenmerkt door beperkingen. Beperkingen zijn er wat betreft de herkomst van het vee, terwijl varkens en biggen in de Groenoordhallen al helemaal niet zullen zijn te aanschouwen, vanwege de varkenspest. De vee markt is voorts niet via alle norma le routes te bereiken. Dit alles sa men zal weer tot minder dan het gangbare aantal klanten leiden. Desondanks is directeur A. de Jong van de Groenoordhallen een tevreden man. Dat wil zeggen, he lemaal geen markt zou erger zijn geweest. De schadepost zou per week dat de markt niet zou worden gehouden, 30.000 gulden bedragen. Nu is dat naar schatting 10.000 gul den per week, veroorzaakt door de afwezigheid van varkens en de moeilijke bereikbaarheid van de Groenoordhallen. De veemarkt kan opengaan om- ADVERTENTIE Snuffelmarkt verschoven naar 30 april De grote halfjaarlijkse Z-Hol- landse Snuffelmarkt is verscho ven. De grootste vlooienmarkt van Leiden e.o. wordt niet op 12 en 13 april, maar op 30 april ge houden. Lelden wordt op Konin ginnedag één grote markjptad. In het centrum de gezellige weekmarkt, in de Groenoord hallen de gezellige Snuffel markt. Voor de mensen uit de' regio alle reden om die dag Lei den te bezoeken. De Z-Hollandse Snuffelmarkt heeft op die dag 500 deelne mers en een uitgebreid attrac tieprogramma. Een ideale gele genheid om uw 2e handsspul len te verkopen. Inl. 01640-35916/57521. Antiek In de Pieterskerk is een antiek beurs begonnen die vandaag nog tot vijf uur en morgen van elf tot zes uur duurt. Uitgestald zijn sie raden, goud en zilver, glaswerk, munten, porselein, schilderijen, boerengereedschap, poppen, Aziatische kunst enz. Verder zijn er meubelstands met diverse stij len. Voor bezoekers van de beurs is de parkeergarage van de uni versiteit aan de Witte Singel opengesteld. Excursie K&O organiseert dinsdagoch tend een bezoek aan kaasboerde rij Rustdam in Zoeterwoude. Tij dens dit bezoek zal het hele proces van melk tot kaas en andere bij- produkten uit de doeken worden gedaan. Inlichtingen bij K O: 071-141141. Concordia De tamboers van de christelijke muziekvereniging Concordia staan zondag voor de taak om de wisselbeker, die zij in Waterin gen hebben gewonnen, nu in 's Hertogenbosch te verdedigen. Met de marsen Burlesco van Sandrie Egberts en de verwissel- marsen 11 van A. van Veluwen wonnen zij in juni vorig jaarjij- dens het federatieve tamboer- en drumbandconcours de felbegeer de beker. Onder leiding vg,n K.C. Boeff zullen zij deze beker zon dag in de Maaspoort in den Bosch gaan verdedigen. Tevens zal worden gepoogd door te sto ten naar de eredivisie. Pijpen geeft zondag bezoekers weer alle gewenste informatie over oude pijpen en pijpekoppen. Bodem vondsten en antieke pijpen kun nen worden meegebracht naar het museum om daar deskundig te laten determineren. Het mu seum is zondag geopend van één tot vijf uur 's middags. Rommelmarkt In Rosenburch aan de Vijf Mei laan wordt maandag een rom melmarkt gehouden, ledereen is tussen één en vijf uur 's middags welkom. Huidverzorging Maandagavond wordt er in de Helianth, Herenstraat 5a-5c, een demonstratie-avond gehouden over een uit zuiver natuurlijke, vivisectievrije en homeopathisch bereide cosmetica. Deze huidver- zorgingsjpreparaten zijn voor mensen met huidproblemen, maar ook voor de gewone dage lijkse verzorging van de huid. De avond wordt gegeven door me vrouw Catshoek, Hauschkalhe- rapeute te Voorburg. Opgeven BOA De Boycot Outspan Actie houdt maandagavond haar tweede maandelijkse scholingsavond in het BOA-kantoor aan de Oude Vest 79. Dr. L.R.L. Ntoane zal een inleiding houden over racisme in Rotterdam. Ntoane is een Zuid- afrikaanse theoloog en auteur van een proefschrift over Calvijn en het calvinisme, getiteld 'A cry for life'. Aanvang: 20.00 uur. Veiligheid. 'De Vroolijcke Arke' organi seert maandagavond in samen werking met 'Meneertje Koeke- peertjeen 'Ot en Sien' een infor matie-avond over kind en veilig heid in en om huis. De avond be gint om acht uur en zal om een uur of tien afgelopen zijn. Daar na is er 7iog gelegenheid om te praten. Voor nadere inlichtingen kan men terecht bij Gerard Broekmans van de Arke. telefoon 071-123271. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van 'De Vroolijcke Arke', Pieters- kerkchoorsteeg 15. dat de Groenoordhallen de slag hebben gewonnen in de 'kwestie Willem de Zwijgerlaan'. Vraag was of de grens van het besmet gebied nu wel of niet over die laan loopt en of de veehandelaren de net bui ten het besmet gebied gelegen Groenoordhallen derhalve via de Willem de Zwygerlaan zouden kunnen bereiken. Op die vraag heeft het ministerie gisteren op voor de markt positieve wijze ant woord gegeven. De Willem de Zwijgerlaan mag echter niet wor den gebruikt door handelaren die door het besmet gebied zijn gere den. Handelaren uit het zuiden bij voorbeeld moeten hun vee via Utrecht-Amstelveen-Schiphol en de afslag Roelofarendsveen naar Leiden brengen. Veel handelaren zullen dus een aanzienlijke omweg moeten ma ken. Om die reden verwacht De Jong minder animo dan normaal, maar ook omdat veel van zijn beste klanten in het 'afgesloten' gebied zitten (Krimpenerwaard, Woerden. Bodegraven, Schiedam-Ketel). Daarin mag geen vee worden ver voerd. "De aanvoer zal dus niet zo groot zijn". De Jong en de zijnen hebben gis teren na het bekend worden van het besluit van het ministerie on middellijk het al kant en klaar lig gende actieplan in werking ge steld. Meest voor de hand liggende en meest noodzakelijke klus daar uit is het in kennis stellen van ie dereen die belang heeft bij de openstelling van de veemarkt, zo als de handelaren, de ambulante handel en de dierenartsen. ADVERTENTIE DE VERPLEGING Ziektckostenverzckcringsmij. zonder winstoogmerk Na kantoortijd 01718-15534

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3