Een dure wensdroom wordt werkelijkheid Wassenaarse sloperij moet dicht Jaar cel geëist voor bewaren vuurwapens CDA en WD weer samen in college J PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 5 APRIL 198 DEN HAAG/WASSENAAR - De autosloperij van W.G. Jansen aan de Rijksstraatweg in Wassenaar moet worden gesloten. Het college van B en W van Wassenaar heeft dit besloten omdat het bedrijf niet voldoet aan verschillende voor waarden in de hinderwetvergun ning. Zo worden de autowrakken op het sloopterrein hoger dan twee meter opgestapeld, worden vloei stoffen niet gescheiden opgesla gen, de gevaarlijke onderdelen niet uit de auto's gehaald en gaat de op slag van accu's evenmin volgens de regels. Een maand geleden heeft het col lege de autosloper al aangeschre ven dat hij aan de voorwaarden moet voldoen. Maar omdat hij daaraan geen gehoor heeft gege ven, is nu besloten om een slui tingsbevel uit te vaardigen. Een gemeentelijk woordvoerder weersprak hiermee de beschuldi ging dat de autosloper in het ge heel niet in het bezit is van een hin derwetvergunning. Die beschuldi ging deed de advocaat van de om wonenden van het sloopbedrijf tij dens de behandeling gisteren van het Kroonberoep dat zij tegen be stemmingsplan Maaldrift hebben aangespannen. De sloperij van Jansen ligt in dit bestemmingsplan en is de omwonenden een doorn in het oog. „De Wassenaarse politie heeft geconstateerd dat de autosloperij van W.G. Jansen aan de Rijks straatweg niet over de benodigde hinderwetvergunning beschikt en dat het bedrijf de grond vervuilt". Aldus advocaat mr. M.H. Toxo- peus gisteren bij de Raad van State tijdens de behandeling van het Kroonberoep. Mr. Toxopeus wees er voorts op dat het terrein van de autosloper te klein is waardoor er steeds vaker autowrakken op of langs de openbare weg moeten worden gestald. Ook zou de hal van het bedrijf onlangs tegen de voorschriften in zijn verhoogd. Maar er is meer dat de den tegen het bestemmingsplan bedrijfsterrein Maaldrift hebben. Zo geloven zy het gemeentelijke voornemen niet dat het bedrijfster rein door de aanplant van groen aan de omgeving kan worden aan gepast. „De praktijk leert hoe wei- ning er terecht komt van fraaie voornemens om bedrijfsterreinen door middel van groenvoorziening in de omgeving in te passen", aldus de advocaat. Er moeten daarom naar zijn mening tenminste strikte voorwaarden en dwangmaatrege len in het bestmmingsplan voor worden opgenomen. Ook vrezen de omwonenden ver keersproblemen als gevolg van de toekomstige vestiging van nog meer bedrijven in dit gebied. „Ver keer uit de richting Kokshoornlaan zal zich niet door het Hofkampge- bied wringen, maar de kortse weg nemen over de Oostdorperweg, Hogeboomseweg en Maaldrift. In de tegenovergestelde richting zal het Amm onslaantje worden geno men", zo betoogde mr. Toxopeus. En verkeer uit Wassenaar-centrum zal de Deijlerweg en het Ammons- laantie kiezen omdat het in de ogen van de buurtbewoners veel te las tig is om langs de de verkeerslich ten bij de Rozenweg de parallel weg op te gaan. Zij vinden daarom dat de gemeente nu al verkeers maatregelen moet nemen en niet moet afwachten of die later wel licht nodig blijken. Op zijn minst moet er een plan voor komen, zo menen de omwonenden. Namens de gemeente werd naar voren gebracht dat de autosloperij er al een paar jaar met toestem ming is gevestigd. De gemeentelij ke woordvoerder zei bovendien dat de verkeerssituatie ter plekke de voortdurende aandacht van de gemeente heeft. Wat betreft de gewenste groen voorziening wees de vertegen woordiger van de gemeente erop dat er al veel groen is en dat de rest een kwestie is van afwachten tot het groot en uitgegroeid is. Jongens van Bijdorp boos VOORSCHOTEN De 'jongens van Bijdorp' zijn boos. In een brief aan de gemeenteraad schrijven de Voorschotense nieuwbouwwijk-bewonertjes dat ze nergens kunnen voetbal len. De 40 kleine jongens (en 20 kleine meisjes) zouden al heel blij zijn wanneer bij de Linde hoeve hoge hekken worden neergezet of een ander veldje speciaal wordt gereserveerd. En, heel voorzichtig: er hoeft geen gras te liggen. Drie gezinnen trekken in monumentale boerderij - mits niet vermalen door ambtelijke molens ZATERDAG s Toni Boll Berk Mooyman over de streep. "Voor het bedrag dat Hans had ge boden wilde ik wel meedoen", ver telt de Leiderdorpse aannemer. "Maar zelfs voor ons tweeën was het een onmogelijk bedrag ge weest om op te brengen. Er moest nog een derde mede-koper bij". "Toen ben ik zo brutaal ge weest", vervolgt Berk, "om een ad vertentie in de krant te zetten waarin ik een gedeelte van een boerderij te koop aanbood. Te gek voor woorden eigenlijk, want ik had die boerderij nog niet eens. Maar goed. Er zijn veel mensen we zen kijken, die ook wel enthousiast waren. Maar niemand durfde de gok te wagen". Ongezien ZOETERWOUDE/LEIDERDORP - Lekker vrij, mooi en ruim wonen in een monumentale boerderij in Zoeterwou- de. Een jarenlange wensdroom van een aannemer uit Lei derdorp en een bankmedewerker uit Zoeterwoude die ein delijk in vervulling lijkt te gaan. De boerderij is gekocht, de verbouwingsplannen gemaakt. Langzaam draaiende ambtelijke molens dreigen echter het ideaal van Leo Mooyman en Hans Berk te vermalen. In de rijtjeswoning van Mooyman in Leiderdorp zit het tweetal flink te mopperen op de bureaucratie die hen het leven zuur maakt. "We zijn maar eenvoudige mensen, die op een gegeven moment met de aan koop van deze boerderij in het diepe zijn gesprongen. En in plaats van alle medewerking te geven en ons een beetje wegwijs te maken, zitten de officiële instanties ons ei genlijk alleen maar dwars", ver zucht Mooyman. "Oh ja", zegt hij en richt zich tot zijn compagnon Hans Berk, "je weet het nog niet, maar onze subsi die-aanvraag is afgewezen". Berk knalt er een paar forse vloeken uit. "Laat al die ambtenaren de tering krijgen", roept de Zoeterwoude- naar tot slot. "Ze maken je hart stikke gek met hun regeltjes". De talloze aanvaringen met die "regel tjes" komen het tweetal zo langza merhand de strot uit. door Margot Klompmaker Het leek een mooi, aanvankelijk onhaalbaar ideaal: vrij wonen in een boerderij aan het water, het liefst in Zoeterwoude. Een droom die de gezinnen van Hans Berk en Leo Mooyman samen deelden. "Op een gegeven moment viel ons oog op een boerderij aan de Weipoort- seweg", blikt Mooyman terug. "De vraagprijs was echter veel te hoog, bovendien viel de staat waarin het gebouw verkeerde flink tegen. Voor die prijs wilde ik er niet aan beginnen". Hoewel Mooyman had afge haakt, ging Berk door. "Ik ben gaan zeuren over de prijs, heb ook een bod gedaan dat werd afgewe zen. Op een gegeven moment heb ik zelfs een optie op de boerderij genomen, om maar te voorkomen dat hy zou worden verkocht. Goed financieel onderbouwd was die op tie natuurlijk niet. In mijn eentje had ik die boerderij nooit kunneh betalen", aldus Berk. Door de optie te nemen trok "Op de dag dat de optie verliep, dacht ik: ik rijd even langs Marjan van Bemmelen. Dat is een kennis van me. Ik wist dat zij ook al lang op zoek was naar een vrije woning. Ik zei tegen d'r: ik kan een boerde rij kopen, doe je mee? En ongezien zei ze ja!". Maijan van Bemmelen, docente computerkunde, had niet lang no dig om te beslissen. "Zoals Hans me de boerderij beschreef, leek het me wel wat. Ik moest toen diezelf de avond schriftelijk vastleggen dat ik zou meedoen. Zonder nog maar iets gezien te hebben. Een gok? Ach, ik vertrouw Hans wel. En ik was al lange tijd op zoek naar iets leuks. Want een type voor een nieuwbouwwijk ben ik niet". Mooyman: "Met Marjan erbij kwamen we uit op een aankoopbe drag van zo'n 160.000 de man. Dat konden we alle drie opbrengen. Pas bij het opstellen van het koop contract bleek wat we ons op de hals hadden gehaald. Wat een toe stand". "Ik kreeg er buikpijn van", vult Berk aan. "Je koopt ten slotte een duur pand, terwijl we financieel ei genlijk nog niets hadden geregeld. 15 en 20 uur. Microtheater Imperium - Imperiui 'Woyczek', 20.30 uur. Laktheater - Margie Smit met 'Two in nutes, mrs. Smith', 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, 'Teorema 21.15 uur. Schouwburg - Maryke en Sieto Hovin, 20.15 uur. Waaggebouw - Aalmarkt, slotfeest Roz Lente Festival, 21 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, Toverlei 'Pitten' en 'Vallen en opstaan', 20.3 Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat, Jazz concert De Wagenschuur, 21 Warmond Trefpunt - Herenweg, opvoering thrille toneelver. St. Matthias, 20.15 Stadsgehoorzaal Mineralenbeurs, 10 Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat, film 'Shinto, Nature, Godi and Man in Japan', 15 uur. Lakenhal - Oude Singel, rondleiding tekeningen van de verbouwing overleggen. En dan te bedenken dat we ze al heel wat tekeningen hebben gestuurd", zegt Mooyman. en io uur ••Maar dat is niet het enige. Het p1Jpenkab,net 1 0ude Vest 159a, infor door Groenoordhallen - Circus Toni Boltini 16.15 De toekomstige bewoners van het boerderijcomplex aan de Wëipoortseweg in Zoeterwoude uerkenuetT^B nieuwe bezit. De families MooymanBerk en Van Bemmelen hopen in september hun boerderij te kunnen betrekken. Op de foto een deel van het hoofdgebouw, bestemd voor de familie Mooyman. Niet zich tbaar zijn de i Bemmelen en het zomerhu i Hans Berk en zijn gezir Partij verstopt in Leiderdorp AMSTERDAM/LEIDERDORP De procureur-generaal bij het Am sterdamse Gerechtshof mr. R. J. Manschot eiste gisteren tegen een 36-jarige man uit Zeist wegens het bewaren van een partij vuurwa pens in Leiderdorp 12 maanden ge vangenisstraf waarvan vier maan den voorwaardelijk. Deze eis is conform het vonnis. Volgens Van Manschot is de man een erkend vuurwapenhandelaar en is deze straf absoluut noodzakelijk om hem in te prenten dat het nu maar eens afgelopen moet zijn. Op 29 oktober 1984 observeerde de politie een café in de Amster damse binnenstad, waarvan be kend is dat er wapens worden ver handeld. Ze herkenden de Zeiste- naar als zijnde een bekend wapen handelaar. Twaalf agenten in ko gelvrije vesten en met getrokken pistolen hielden de man even later aan. waarbij drie pistolen in zijn LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t'm vrijdag tussen 18.00 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd 's Zaterdags kunt u bellen van 16 30 - 18 00 uur. telefoon 071-123143. en de krant wordt na 18.00 uur alsnog biju bezorgd Kantoor Lelden: 071-144941. maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur. auto werden gevonden. In Leider dorp bleek hij elf vuurwapens in een schuurtje van een vriend te hebben verstopt. Ook werden er pistolen aangetroffen in een pand en een caravan in Leiden. De verdachte probeerde het hof ervan te overtuigen dat hij alleen maar in auto's handelt. "In 1981 werd er bij mij ingebroken en toen heb ik ter zelfverdediging drie pi stolen gekocht", sprak hij. Dat vond het hof wel wat veel. Doch de man antwoordde: "Als ik er vier had kunnen krijgen, had ik het ook gedaan De partij die in Leider dorp besteld was zou niet van hem zjjn, maar als onderpand dienen voor een schuld. De manier waar op hij was aangehouden in Amster dam vond hij hoogst overdreven. Mr. Manschot zette grote vraag tekens bij het verhaal over die schuld. "Het doel van de vuurwa- penwet is om te voorkomen dat vuurwapens ongecontroleerd de maatschappij ingaan, die dingen worden niet alleen gebruikt voor overvallen maar ook in persoonlij ke ruzies". Hij achtte de zware straf gezien het grote aantal vuurwa pens dat de man in zijn bezit had en de recidiven, volstrekt op zijn plaats. De raadsman mr. A. Jap-A-Joe vroeg zich af of er wel voldoende verdenking was geweest om zijn cliënt aan te houden nu deze al sinds 1982 de vuurwapenwet niet had overtreden. Hij vroeg het hof zijn cliënt een geldboete op te leg gen. Daar was de Zeistenaar het volstrekt mee eens: "Geef mij maar een geldboete en voor mijn part een vijf jaar lange voorwaardelijke straf, want ik wil er niets meer mee te maken hebben", zei hij. Uit- straak op 18 april. Verbouwing De onder Monumentenzorg val lende boerderij bestaat uit drie aparte gebouwen. Een grote stal (170 vierkante meter), bestemd voor Marjan van Bemmelen. Het zomerhuis (24 meter lang en 6 me ter breed) is voor de familie Berk en in het hoofdgebouw (170 vier kante meter) komt de familie Mooyman. Achter de gebouwen voert een ophaalbruggetje naar een stuk land met stallen en bos. In principe staan er drie huizen, die echter nog wel voor bewoning geschikt moeten worden gemaakt. Geen probleem, dacht Mooyman. Als aannemer had hij wel meer ver bouwingen uitgevoerd. Toen de aankoop van de boerderij een feit was, stapten Mooyman en Berk naar de gemeente voor informatie over subsidie. "Omdat de boerderij onder Monumentenzorg valt, wor den aan de verbouwing heel wat ei sen gesteld. We wilden precies we ten hoe we die verbouwing moes ten uitvoeren en hoeveel subsidie we konden krijgen"., aldus Mooy- "We hebben toen een uur gespro ken met een gemeente-ambtenaar en iemand van Monumentenzorg. Maar op onze vragen kregen we ei genlijk weinig concrete antwoor den. Het enige wat ons duidelijk werd, was dat we een set tekenin gen van de verbouwing moesten maken. Ik had een schets meege nomen, die ik liet zien. En dan lijkt het net $>f die mensen je niet se- "Toen ik de gemeente-ambte naar mijn tekening voorlegde, zei hij: 'heb jij dat gemaakt? Ik dacht dat aannemers alleen maar met een dik potlood konden tekenen?' Ik vond dat heel beledigend. Later heeft de vertegenwoordiger van Monumentenzorg nog zijn excuses voor die opmerking aangeboden, hoewel hij er niets mee te maken had". van Monumentenzorg oor de tekeningen een de arm moesten ne- in uit Warmond. Waar op wij zeiden: moet dat nou? We kunnen de tekeningen ook zelf ma ken, dat scheelt bovendien een hoop geld". Monumentenzorg stond er ech ter op dat een officiële architect werd ingeschakeld. Dus heeft Mooyman zijn tekeningen laten 'nakijken' door een architect in Leiden. "Die man verdient zijn geld makkelijk, want hij hoeft al leen maar zijn handtekening te zet ten. Maar zo zijn nou eenmaal de regels, hè", verzucht de j vraag was afgewezen, omdat ze niet de officiële weg hadden be wandeld. Het aanvraagformulier had eerst naar de gemeente gemoe ten. Mooyman: "Ze hebben die aanvraag dus op louter formele gronden afgeketst. En dan pas na drie maanden. Als ze ons nou met een hadden gewaarschuwd". "Nu lopen we een forse subsidie mis. Wij hebben ons gehaast om al les voor 1 januari van dit jaar te re gelen. Dan zouden we nog binnen de oude subsidieregeling vallen. Nu moeten we weer aanvraag indienen. Dat is op zich zelf niet zo erg, maar in de nieuwe regeling is er gewoon veel minder geld beschikbaar. Als we de ver bouwing doen zoals Monumenten zorg wil, kost het ons 800.000 gul den. Je begrijpt dat dat een onhaal bare kaart is. Volgens de nieuwe subsidieregeling kunnen we hoog stens 8000 gulden de man krijgen. Daarvoor doe je niet veel. Zeker niet alles wat Monumentenzorg wil". Mooyman stelt met nadruk dat het hen niet om geld te doen is. "We hoeven niet per se subsidie, we kunnen ook veel zelf doen. (foto F Hans en ik zijn handig genoeg. Waar het om gaat is dat Monumen tenzorg op restauratie van de boer derij staat, hetgeen veel duurder is dan vernieuwen. En dat is het vreemde van de hele zaak: Monu mentenzorg stelt hoge en dure ei sen over hoe we moeten verbou wen. Maar als we om geld daarvoor vragen wordt het afgewezen. Tja, waar ben je dan mee bezig?". Kortom: Mooyman en Berk draaien in een vicieus cirkeltje rond. Ze zijn eigenaar van een prachtige boerderij, die ze met res pect voor het pand willen verbou wen. Maar op eigen houtje mogen de twee niets doen, alleen zoals Monumentenzorg het wil. Daar voor is echter geen geld beschik baar. Vergunning De eindeloze gang langs ambte lijke instanties is nog lang niet af gelopen. Los van de perikelen rond verbouwing en subsidie zitten Mooyman, Berk en Van Bemmelen ook nog te wachten op toestem ming van diverse instanties om in hun boerderij te mogen trekken. "Monumentenzorg is er in principe mee akkoord gegaan dat we daar gaan wonen, als we gedetailleerde gebied waarin de boerderij ligt heeft een zogenaamd agrarische bestemming. Dat betekent dat Ge deputeerde Staten dat eerst moet veranderen, anders mogen wij daar niet wonen. En afhankelijk van hun beslissing krijgen we pas een bouwvergunning. Bovendien moet de gemeente Zoeterwoude zelf ook nog beslissen of we in de boerderij mogen". Vakantie Inmiddels heeft Hans Berk zijn woning verkocht en zit nu met zijn gezin tijdelijk in een lekkende noodwoning zonder badkamer. Ook Mooyman is inmiddels zyn woning kwijt. In september hoopt iedereen zijn intrek in de boerderij te kunnen nemen. Laten we er even van uitgaan dat alle beslissingen voor de families Berk en Mooyman Bemmelen gunstig zullen uitpak ken. Hoe stellen zij zich het wonen in hun droomboerderij voor? "Als een permanente vakantie", zegt Mooyman. "Ik hoef niet meer weg als ik daar eenmaal zit". Berk overweegt op het land ach ter de boerderij een dierenpension te beginnen, hoewel Mooyman daar niet zo enthousiast over is. "Ik ben er niet blij mee, want dat geeft misschien weer overlast met geblaf van honden en zo. En ik ga juist op een boerderij wonen voor mijn rust". "Het is ook nog niet zeker", zegt Berk sussend. Mooyman vervolgt: "Plannen voor een agrarisch bedrijf hebben we niet. Ik blijf gewoon aannemer, Hans blijft bij dé bank en Marjan in het onderwijs. En we zijn ook niet van plan in een commune te gaan leven. Mensen die we van onze plannen vertelden dachten dat aanvankelijk, maar da's onzin. We wonen in drie aparte huizen, volko men gescheiden van elkaar". Mooyman wyst naar de schei dingswand tussen zijn huis en dat van de buren. "Kijk, daar zit zo'n 17 centimeter tussen. Op de boer derij zit er tussen het huis van Hans en mij 50 meter. Ruimte ge noeg, dus". De drie eigenaren zijn vastbera den van plan over enkele maanden in hun boerderij te trekken, on danks alle ambtelijke tegenwer king. "Ook al krijgen we geen toe stemming, we gaan er gewoon zit ten. Geen hond krijgt ons er nog uit. We zoeken geen ruzie, maar we moeten toch ergens wonen?". H r oude pijpen en pypekoppen, Filmhuis LVC - Breestraat, 'Teorema' 21.15 Laktheater - kindervoorstelling door Kwiebus, 6-12 jaar, 15 Leiderdorp Zwembad De Does - Hoogmadeseweg, cursus 'Auto te water', 13.30 uur, kijken vanaf 15 uur. Manege Liethorp - open huis D. Duck- clubleden, 11 Oegstgeest Groene Kerkje - Frans Fiselier, banton. Han Louis Meijer, piano, 14 Warmond Meerrust - Revival Jazz Band, 15-19.15 MAANDAG Leiden Rosenburch - Vijf Meilaan, rommel markt, 13-17 uur. Donald Duck Leden van de Donald Duckclub kunnen komende zondag een kijk je nemen in de Leiderdorpse ma nege Liethorp, gelegen in recrea tiepark De Bloemerd. Vanaf elf uur maken ze kennis met pony's en paarden, er volgt een rondlei ding en tussen één en twee mogen de Duckclubleden zelf rijden, on der deskundige begeleiding. Aquarellen In het Warmondse Oude Raad huis (Dorpsstraat 36) is van 5 april tot en met 1 mei werk te zien Marianne Geertsema, lid van Leidse Ars Aemula Naturae. Op de tentoonstelling toont ze een kele tekening, maar vooral aqua rellen, stillevens van allerlei voorwerpen en landschappen. De openingstijden zijn der: dinsdag van 19 tot 21 u woensdag, donderdag en zondag van 14 tot 16 uur en zaterdag 11 tot 16 uur. ONDER INVLOED - Een 28-jarige automobilist heeft de afgelopen nacht in de Van Brakelstraat ii phen aan den Rijn vier geparkeer de auto's geraakt. Volgens de poli tie verkeerde de man, een Alphe- naar, onder invloed van alcohol. Over de exacte schade is nog niets bekend. Opzijgeschoven Progressief Zoeterwoude: Dit is kiezersbedrog' "Die m zei dat w architect Subsidie De kersverse boerderij-eigena ren zouden met nog meer regels worden geconfronteerd. In het ge sprek met gemeente en Monumen tenzorg was ook de subsidie-aan vraag ter sprake gekomen. Berk en Mooyman hadden begrepen dat hun aanvraag rechtstreeks naar Monumentenzorg moest worden gestuurd. Pas drie maanden later kregen ze te horen dat hun aan- ZOETERWOUDE - Het CDA en de WD in Zoeter woude gaan weer samen het college van burgemeester en wethouders vormen. Het al twaalf jaar durende 'hu welijk' heeft standgehou den en dus blijft voor Pro gressief Zoeterwoude (PZ) de komende vier jaar de op positierol weggelegd. WD en CDA, die respectievelijk over drie en zes van de dertien raadszetels beschikken, hebben besloten samen verder in zee te gaan vanwege de goede samenwer king in de afgelopen jaren. Maar. blijft CDA-raadslid Hogenelst vol houden, PZ is wel degelijk serieus onderhandelingskandidaat ge weest ("CDA en PZ zijn nog nooit zo dicht bij elkaar geweest"). Hogenelst: "Het is echt een moeilijke beslissing geweest. Per soonlijk valt het me ook zeer moei lijk. Temeer daar PZ-lijstaanvoer- der Wil Ooijendijk allesbehalve een polariserend figuur is. Maar die goede samenwerking tussen VVD en CDA heeft voor ons de doorslag gegeven. We hebben het recht niet die samenwerking nu te verbreken. Temeer daar de verkie zingsuitslag (alles bleef bij het ou de, red.) niet zodanig is dat je voor de andere partij zou moeten kie- Volgens Hogenelst i niet zeer één bepaald breekpunt bij de onderhandelingen met PZ ge weest. "Je gaat op het partijpro gramma af en dan zie je, om een voorbeeld te noemen, dat PZ in het recente verleden nogal eens heeft getwijfeld aan ons christen-zijn. Daar hebben wij ons aan ge stoord". En: "Hun moties over za ken als vrede, kruisraketten en Zuid-Afrika. Wij vinden dat die za ken helemaal niet aan de orde moe ten komen bij de plaatselijke poli tiek. Zij willen iedere keer afwegen of in de raad al dan niet een motie moet worden neergelegd". "Maar bij hot items als woning bouw, verkeer en de gemeentelijke herindeling waren de verschillen tussen ons echt niet zo groot". Schrale troost Een wel hele schrale troost voor de buiten de collegeboot gevallen Wil Ooijendijk van Progressief Zoeterwoude. Koud nadat hij per brief van de afwijzing op de hoogte is gesteld zegt hij, bitter teleurge steld: "Daar sta je dan. Nee, dit had ik echt niet verwacht. Het is toch veel logischer dat het CDA met de grootste partij in zee gaat?" "Wat ik vind, ik vind dit puur kiezersbedrog. De kiezer is op de mouw gespeld dat de zaak open lag. Nu zijn er misschien mensen geweest die aanvankelijk op ons wilden stemmen, maar dachten: we kunnen dan net zo goed CDA stemmen, want die partij gaat toch straks samen mot PZ een coalitie "Vóór de verkiezingen riep het CDA: er ligt nog niks vast. Vanuit die uitgangspositie zijn we de on derhandelingen ingegaan. We heb ben er als PZ ontzettend veel werk aan besteed. Een notitie gemaakt om mogelijke verschilpunten toe te lichten en op te lossen. Inhoude lijk waren we het voor 100 procent met het CDA eens. Als je het dan eens bent, je hebt twee kandidaten voor een wethouderszetel én je hebt - heel belangrijk - aanzienlijk meer stemmen dan de VVD ge haald, wij 30 Vz procent en zij 22, dan is dit wel heel zwaar". Ooijendijk, bitter: "PZ is weer het stiefkind van politiek Zoeter woude. Je mag de vloer dweilen, de kleren voor het feest persen, maar voor de rest moet je maar zien. De vuile karweitjes mag je doen, maar als het op het verdelen aankomt geven ze niet thuis. Dat hebben ze nog nooit gedaan. Zelfs toen de WD maar twee zetels had ging het CDA met die partij in Wethouders Het is voor 99,9 procent zeker dat de zittende wethouders H. Gra- niewski (WD) en Van der Heijden (CDA) ook de komende vier jaar het college zullen vormen met bur gemeester Houdijk. Beiden zijn als de kandidaten naar voren gescho ven. Minder zeker is de komende por tefeuilleverdeling. Burgemeester Houdijk heeft nu nog "politiek ge voelige" portefeuilles .in zijn be heer als volkshuisvesting, verkeer en economische zaken. Voor Gra- niewski en Van der Heijden zijn tot op heden respectievelijk welzijn en financiën/ruimtelijke ordening weggelegd. Hogenelst zegt de burgemeester in elk geval een aantal portefeuilles te laten. "Dat vinden wij het ver standigst, temeer daar hij naast twee part-time wethouders de eni ge full-time bestuurder in Zoeter woude is". Maar het CDA kan in zoverre met de VVD meegaan dat de politiek gevoelige zaken eventu eel in handen van de partijgebon den wethouders moeten belanden. Anderzijds stelt Hogenelst: "We hebben een zeer collegiaal college. Men maakt de keuzes altijd met z'n drieën. Niettemin kunnen er wat verschuivingen in de portefeuilles worden aangebracht. Helen Gra- niewski bijvoorbeeld wil welzijn wel blijven doen, maar er eventu eel iets bijnemen. Ze denkt eraan de portefeuille van openbare werken te splitsen, zodat het poli tiek gevoelige deel niet meer onder Houdijk valt" Over de portefeuilleverdeling wordt de komende weken nog druk verder gepraat, evenals over het uit te stippelen beleid voor de komende vier jaar. Het CDA is een voorstander van het maken van een gezamenlijk beleidsprogram ma, waaraan naar men hoopt ook PZ meewerkt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2