Het gaat niet om de klokkenmaker, maar om de Zaligmaker' Shuttle-ramp beetje bij beetje ontleed Voor dominee Mostert is maandag 'klusjesdag' Vraag rijst waarom het allemaal zo lang goed is gegaan ZATERDAG 5 APRIL 1986 EXTRA PAGINA 27 Tijdens huisbezoek draagt hij niet alleen een bijbel in zijn binnenzak, maar ook een set gereedschap. Want de eertijds Zwammerdamse dominee Mostert - thans als standplaats het Brabantse 's Gravenmoer - heeft een uitgesproken technische knobbel waarvan hij de gemeente der gelovigen gaarne laat profiteren. Honderden klokken en horloges repareerde hij al. En kosteloos, behalve als hij ervoor moet rijden. "Want dominee's auto rijdt niet op theewater". Bezoek aan een curieuze zieleherder. door S. J. de Groot Mosterts rommelkamer: ogenschijnlijk een ravage, maar alles ligt voor het grijpen. Al toen hij in Zwammerdam stond - van 1973 tot 1978 - haalde hij de pu bliciteit van vakpers en krant. Want het 'glazen huis' waarin het privéle- ven van de dorpsdominee zich ge meenlijk afspeelt, gaf al spoedig het geheim prijs dat pastor Mostert zich één dag per week onledig hield met gans andere zaken dan bijbel, theo logie of huisbezoek. Dan dook hij j onder in de techniek en was hij slechts aanspreekbaar voor drin- gende gevallen. Maar Mostert pakte het psychologisch aan. Wie aanmerkingen mocht hebben op dominee's hobby, kreeg onmiddellijk te horen dat de techniek de kerk ook goede diensten kan bewijzen. En dat be wees de dominee ruimschoots, door zijn Zwammerdamse kerk, als eerste in Ne derland, te voorzien van een elektro nisch liedbord aan het klankbord van de preekstoel en het kerkorgelpedaal te verzwaren met een dito subbas. Nog steeds profiteert het Rijndorp van deze technische nalatenschap van zijn vroegere dominee, die in 1978 vertrok naar de 'parel van Brabant' zoals het zichzelf aanprijst: het tussen Dongen en Kaatsheuvel gelegen 's Gravenmoer. 'In de familie' Dominee Mostert (nu 62) zag in dit dorp kans het terrein van zijn liefhebbe rij aanmerkelijk te verruimen. Hij kijkt verder dan 's Gravenmoer groot is - en dat is met zijn ruim 2000 inwoners niet zo groot - en beperkt zich niet meer tot strikt kerkelijke doeleinden. Al moet wel gezegd dat de horloges en klokken die particulieren hem nu ter reparatie aanbieden hoofdzakelijk van eigen (her vormde) gemeenteleden zijn. Daarmee houdt hij vast aan zijn uitgangpunt dat het 'in de familie' moet blijven. Of om het bijbelser te zeggen: binnen de kring van de 'huisgenoten des geloofs'. Mostert zelf: "Toen ik pas geleden 25 jaar predikant was, hebben ze over die kant van m'n leven nogal ophef ge maakt. De dominee van 's Gravenmoer, die al 800 klokken en horloges had gere pareerd. Zelfs 'De Waarheidsvriend' (het blad van de Gereformeerde Bond - red.) nam er een stukje over op. Het lijkt alle maal spectaculair, maar in acht jaar tijds zijn dat niet méér dan twee uurwerken per week. Er liggen op 't ogenblik nog elf uurwerken op reparatie te wachten, zes klokken en vijf horloges, en ik weet werkelijk niet wat er daarna nog komt". "Het zijn meestal kleine klusjes. Als een uurwerk niet meer loopt, is het haast altijd een kleinigheid. De meeste repara ties duren zo'n vijftien minuten. Ik doe dat gewoonlijk op maandag. Dat is mijn klusjesdag. Of 's avonds na het werk. Dan kan het zijn dat ik tot twee uur 's nachts doorga, want ik doe technisch nog wel wat méér dan klokken en horlo ges weer heel maken". Ijsafzetting in een verbinding van één van de vaste brandstofraketten veroorzaakte vrijwel zeker de ramp met de Space Shuttle Challenger op 28 januari van dit jaar. Nu het onderzoek vordert, beginnen hoe langer hoe meer deskundigen zich af te vragen waarom het allemaal nog zo lang goed is gegaan. „Naarmate het duidelijker wordt hoe een bepaalde test is uitgevoerd, wordt het ook duidelijk dat er eigenlijk niet of nauwelijks een test heeft plaatsgevon den", luidde de niet mis te verstane uit spraak van een lid van de presidentiële commissie die de mogelijke toedracht van de ramp met de Challenger van alle kanten aan het doorlichten is. Naar ver wachting zal deze commissie begin mei aan president Reagan rapport uitbren gen. Het commissielid heeft het over enke le testprocedures aan onderdelen van de stuwraketten, de zogeheten 'boosters' (stuwers). Dat zijn de ruim 50 meter lan ge raketten ter weerszijden van de enor me bruinrode brandstoftank waaraan de Shuttle zelf is bevestigd. De noodzakelij ke kritische controles van met name de verbindingen van de uit een aantal seg menten bestaande boosters schijnen niet of niet voldoende te hebben plaats gevonden. Het onderzoek is zich op het onderste gedeelte van de rechter booster gaan concentreren nadat van de lancering ge maakte films beeldje voor beeldje waren onderzocht. Daaruit bleek dat ongeveer tweetiende seconde na de ontsteking een witte wolk ontsnapte uit de onderzij de van de rechter stuwraket, juist op de plaats waar het onderste raketsegment "Nee, een prijslijst houd ik er niet op na. Mijn winst is nul komma nul. Het is zuiver goodwill en aardigheid. Alleen als ik ervoor moet rijden, ja, dan breng ik de kosten in rekening. Dominee's auto loopt niet op theewater, begrijpt u". Moeilijker "Het is me nog niet overkomen dat ik een uurwerkje onverrichterzake moest terugsturen. Weet u, mensen bekeren is moeilijker dan klokken repareren. Maar doe me een plezier, wek met dat verhaal nou geen verkeerde indruk bij de lezers. Ik ben gewoon dominee. Het gaat niet om de klokkenmaker maar om de Zalig maker". Toch kan de 's Gravenmoerse predi kant de geïntèresseerde bezoeker vele uren bezighouden met zijn technische verrichtingen. En dat is wel begrijpelijk, want het zat er eerst helemaal niet in dat hij nog eens op de kansel zou komen. De preekstoel was pas het vierde meubel stuk waarmee hij zijn leven heeft inge richt. Eerst was het een meettafel. Ver volgens een kantoorkruk. Toen de orgel- bank. En ten laatste de 'houten broek'. Als jongen van twaalf zat hij al op de technische school. Vader was ziekelijk, de sociale voorzieningen, waren slecht en geld om te studeren ontbrak. Hij be zocht ook een avondschool voor voorbe reidend middelbaar technisch onder wijs. Toen de PTT iemand vroeg met de beste studieresultaten, viel de keuze op hem. Hij kwam in de radiotechniek, maar een speciale cursus in dat vak wilde hem nog niet hebben omdat hij te jong was. Van '39 tot '41 volgde hij lessen meet- en regeltechniek bij de PTT. De jonge Mos tert mocht zelfs meewerken aan de eer ste telexverbinding met Djakarta en Pa ramaribo. In 1946 ging hij bij de PTT weg. Hij kwam toen eerst in een radio zaak en later bij de sociale dienst in Den Haag op de afdeling personeelsadmini stratie. Doodgepreekt In de oorlog ging Mostert orgel spelen bij een kinderkerk en zondagsschool in zijn geboortestad. De Mosterts bezaten een kwaliteitsharmonium en daarop had hij zich de orgeltechniek eigen gemaakt ("ik vond het geweldig dat ik op die ma nier een hobby produktief kon maken"). Later werd hij gekozen uit vijftien man die hadden gesolliciteerd naar het orga nistenbaantje in het gebouw 'Uw Ko ninkrijk kome' in Den Haag. En ook voor de orgelbank van de Loosduinse Bethelkerk werd hij nummer 1. Hij was inmiddels leerling van Adriaan Engels geworden, organist van de Grote of Sint Jacobs. Met zijn studie avondgymnasium (1946 tot 1951) probeerde Mostert een sluimerend ideaal om in de zending te gaan werken dichterbij te brengen. De grote Albert Schweitzer was daarbij zijn inspirator. Eén jaar studeerde hij theolo gie in Leiden, de rest in Utrecht. "In de aan het erboven liggende deel is beves tigd. Een kwart seconde later maakte de witte wolk plaats voor een zwarte. De grote brandstoftank explodeerde 72 seconden later, op 17 kilometer hoog te. De beide boosters vlogen nog een eindje door voordat ze door een com mandosignaal vanaf de grond werden vernietigd. Het gevaar bestond dat ze an ders in bewoond gebied waren terecht gekomen. Een kwartier lang regende het onderdelen van raketten en Shuttle in de Atlantische Oceaan ten oosten van Florida. Regen Het beeld dat de onderzoekers thans voor ogen hebben is het volgende. Op 22 december 1985 werd de Challenger met alles erop en eraan langzaam in de rich ting van lanceerplatform 39B Van Ken nedy Space Center gerold. De hele to renhoge installatie bleef daar .ruim een maand staan... in weer en wind. En die waren rijkelijk aanwezig in die periode waarin er in totaal 15 centimeter regen viel. Alleen al op 10 januari viel ruim tien centimeter regen in ware hoosbuien die werden vergezeld van hevige windvla gen. Overvloedige stortbuien behoeven op zich geen problemen voor een lancering op te leveren; zes eerdere Shuttle-expe domineesfabriek die Utrecht toen was viel je minder op. In Leiden moest je je zelf veel meer waarmaken. In dat theolo gische wereldje daar ging het nogal hau tain toe en dat lustte ik niet. Ik ging er steeds met tegenzin heen". De bekende Haagse dominee Piet Lugtigheid - die er geen moeite mee had zijn vroegere zeemanstaal op de preek stoel te gebruiken - werd er de oorzaak van dat Mostert (op 36-jarige leeftijd af gestudeerd) toch maar in Nederland bleef. "Als organist was ik zo'n beetje dood gepreekt. Ik heb wel zondagen gehad met zeven diensten. Nou, hou dat maar eens vol. Maar toen ik Lugtigheid hoor de, dacht ik meteen: dót is 't. Dét is een preekmanier die de mensen wat doet. Wat een persoonlijkheid en wat een aan leg. Hij was mijn lichtend voorbeeld". "In Meeden, mijn eerste standplaats, heeft hij me in het ambt bevestigd. Hij heeft ons ook getrouwd. In die eerste preken begon ik hem zo goed en zo kwaad als het ging te imiteren. Maar al gauw begreep ik, dat zo'n man niet valt te imiteren. Het wekte onder de nuchte re Groningers alleen maar irritatie. Je moet weten dat ik in Meeden de eerste niet-vrijzinnige predikant was. Je moest daar vooral eenvoudig zijn en alle vuur werk bewust weglaten". dities hebben vóór de lancering meer re gen te verwerken gekregen dan de cata strofale Challengervlucht van missie 51- L. Maar nog niet eerder waren de weers omstandigheden zó koud als juist de pe riode vóór de Challenger-lancering. De stellage was lange tijd, en vooral de dag vóór de lancering, blootgesteld aan extreem koude westenwinden die, gie rend om de hoofdbrandstoftank met zijn ijzigkoude diepgekoelde lading (onder andere vloeibare waterstof), de rechter boosterraket bereikten die daardoor nog eens extra werd afgekoeld. Beide stuwraketten bestaan uit een aantal segmenten die door middel van twee interne afdichtringen voorziene U- vormige profielen hermetisch aan elkaar zijn bevestigd. Hermetisch? Nee, niet zo erg hermetisch, zo bleek al aan het eind van 1983 toen de negende Shuttle-expe ditie van de Columbia, na drie weken op het lanceerplatform te hebben doorge bracht, werd afgelast om één van de vas te brandstofraketten nog eens aan een grondig onderzoek te onderwerpen. De toenmalige technici vertelden de huidige presidentiële commissieleden dat, toen ze de segmenten van de stuw raketten loshaalden, het water uit de verbindingen stroomde! Er werd her haaldelijk melding gemaakt van water in die verbindingen, maar klaarblijkelijk Mostert kenschetst zichzelf als een nogal 'inventief baasje'. Op technisch gebied mocht hij graag wat nieuws be denken, eigen ideeën uitwerken en toe passen. Maar in de praktijk viel dat wel tegen. "Ik kreeg het gevoel dat je de techniek toch beter als hobby kan be drijven dan als broodwinning. En als je die hobby dan beoefent met een bepaald oogmerk, bijvoorbeeld ten bate van de kerk, dan kan het nog een noodzaak worden ook". Op dót punt gekomen kan Mostert zijn bezoeker met tal van voorbeelden haar fijn uitleggen dat zijn knutseldrift geen diefstal van kostbare uren is die hij beter kon besteden aan studie of huisbezoek. "Ik kom alleen tegemoet aan vriendelij ke verzoeken in de kring van de kerk. Nooit heb ik een advertentie gezet zo in de trant van: kom naar Mostert voor al uw elektronische behoeften. De nood wordt me soms opgelegd. Wat denk je van een dovenlijn in de kerk die in plaats van 3500 nu maar 35 gulden kost te? Als ik wat maak, is dat tien tot hon derd keer zo goedkoop. Fn het is goéd". Zo heeft hij tientallen geluids- en do- veninstallaties in kerken aangelegd. Het is simpel een kwestie van mond-tot- mond-reclame. De vorige dominee van 's Graven moer, die daar nog steeds - met pensioen - woont, had een Friese klok die het al is dat óf nooit tot de hoogste top van NA SA doorgedrongen óf men vond het ge woonweg onbelangrijk. Kennelijk is er ook nooit bij stilgestaan dat dat water wel eens zou kunnen bevriezen. En be vriezend water oefent enorme krachten uit als het ergens in zit opgesloten. Lanceerprincipe De leden van de presidentiële com missie bekeken ook heel aandachtig het lanceerprincipe van de Shuttle-expedi ties. De motoren van de Shuttle zelf wor den 'gevoed' door de al genoemde reus achtige brandstoftank waaraan de Shuttle vastzit. Zijn de Shuttle-motoren eenmaal ontbrand, dan wordt het hele systeem voorover gedrukt, de Shuttle zit er immers 'naast'. Die voorwaartse be weging nu wordt gecorrigeerd door de twee stuwraketten. Die zijn niet voor niets uit segmenten opgebouwd en die segmenten kunnen een heel klein beetje ten opzichte van elkaar bewegen. Ze kunnen, overdreven gezegd, 'kron kelen' als een dikke slang in een strakke dwangbuis; niet teveel, maar voldoende om de voorover hellende kracht van de Shuttle-motoren teniet te doen. De stuwraketten zijn dus niet alleen stu wers, ze zijn ook stabilisatoren die rust en regelmaat in het hele systeem moeten brengen gedurende de tijd dat daar de een hele tijd niet meer deed. De slinger sloeg schuin door de kast heen. "Geef mij eens een tangetje", beval collega Mostert hem tijdens een koffievisite. De oorzaak van het euvel bleek een pen netje te zijn dat scheef in het uurwerk zat. "Ik heb bij een bezoek eens twee klok ken gerepareerd onder de eerste kop koffie en nog een ouderwets wekkertje, waarvan de kleine wijzer slap omlaag hing, onder het tweede kopje. En de kof fie werd niet eens koud". De dominee heeft dan ook, als hij naar de huizen gaat, behalve een bijbel in zijn binnenzak altijd het nodige gereedschap bij zich: een vijltje, een gewone schroe vendraaier, een kruiskop-schroeven- draaier, een priem, een speciaal boortje en een stukje vlakgom. Lopend vuurtje Zijn vaardigheid ging als een lopend vuurtje door het protestantse dorp, waar naast hervormden ook gereformeerden en christelijke gereformeerden een kerk hebben. "Er is nog altijd een zekere schroom om het de dominee te vragen. Maar daar hebben de schranderen wat op gevonden. Als ze weten dat ik langs kom zetten ze de kapotte klok gewoon binnen mijn gezichtsveld. Laatst was ik bij iemand die een klok had die wel veer tig keer sloeg toen het drie uur was. Dat ding blééf maar slaan en zo luid dat je elkaar nauwelijks meer kon verstaan. Nou, zoiets valt natuurlijk wel op. Of ik daar soms wat aan kon doen...." In het nabijgelegen 's Grevelduin - geestelijk iets zwaarder op de hand dan 's Gravenmoer - vinden de mensen het niet zo netjes als een dominee al dat prutsen als liefhebberij praktizeert. Toen daar een ringleiding in de kerk no dig was, mocht de pastor van 's Graven moer wel adviseren en wat experimente ren, maar de echte uitvoering liet men toch liever aan een ander over. Gecon fronteerd echter met de officiële prijsop gave van f. 2300 ging het kerkbestuur uiteindelijk overstag. "Ze zijn toen toch maar met mij in zee gaan. Voor een paar tientjes en de kosten van de benzine. En de leiding werkt prima". Mostert is dus geen schoenmaker die zich by zijn leest houdt Hij geeft dat grif toe. Maar als hij de gemeente der gelovi gen een financieel voordeeltje kan be zorgen, voelt hij zich precies zo geroe pen als wanneer hij een bazaar moet openen of een draai moet geven aan een kerkelijk rad van avontuur. De kerk moet gebruik maken van verborgen ta lenten. Ook het fijnere werk gaat hem redelijk af. Onlangs klopte een gemeentelid bij hem aan met een horloge kleiner dan een dubbeltje. "Dan merk je pas goed dat je naast technisch inzicht ook een dosis feeling moet hebben. Het uithalen en weer inzetten van dat balansje en an kertje was een uiterst secuur werk. Je vingers zijn er veel te dik voor. Werkelijk, toen ik het voor elkaar had enorme lanceerkrachten op werkzaam zijn. De onderste gedeelten van de stuw raketten krijgen daarbij de grootste 'cor rectie-klap' te verwerken; zij moeten de intense vuurstralen van de motoren juist zo richten dat de richting van de stuwen de werking daarvan, samen met de voor- overgerichte werking van de Shuttlemo toren, een koers oplevert die precies recht omhoog wijst. In NASA-termen heet dit ingewikkelde dynamische pro ces Main Engine Twang. De astronauten in de cockpit merken dat heel goed, want op het moment van het losbranden van de motoren staat die cockpit bijna een meter heen en weer te zwaaien. De onderste segmenten van de stuw raketten zullen zich dus het meest 'bui-- gen' in de richting van de Shuttle. En in een verbinding van zo'n segment van de rechter stuwraket had zich een ontoe laatbare hoeveelheid ijs gevormd. Ver moedelijk is dat segment daardoor zó sterk uit zijn fatsoen gedrukt dat dit uit eindelijk de ramp tot gevolg had. Het witte wolKje dat op de filmbeelden was te zien is zonder twijfel stoom geweest van snel verdampend US' en water. Vol gens de onderzoekers was de vrijwel di rect daarna verschijnende donkere rook pluim afkomstig van de twee verbran dende interne afdichtringen en het vet van die ringen. stond ik te bibberen op m'n benen. Ik op m'n 62ste...." Orgel uit tv's In de rommelkamer van de onder Mo numentenzorg staande pastorie kan een blind paard geen schade aanrichten. Tenminste, dat denkt de leek bij eerste oogopslag. Vergeet het maar. Alles ligt er systematisch uitgestald, gereedschap pen en onderdelen, zo voor het grijpen. De dominee verontschuldigt zich alleen voor het feit dat in het wat stoffige ver trek zijn toga er zomaar tussen hangt, aan een haakje tegen een open kast. Maar nog wel met een beschermende doek eroverheen. Ook in zijn studeerkamer is de tech niek doorgedrongen. Een aparte plank in de boekenkast buigt door onder tech nische handboeken en in een hoek van het vertrek staat een elektronisch twee- klaviers-pedaalharmonium te wachten op afbouw. Dat orgel maakt Mostert van afgedankte tv-onderdelen. "Laten we zeggen dat een tv-toestel duizend onderdelen bevat. Als er één vi taal deeltje defect is, kan dat een reden zijn om het weg te doen. Maar de 999 andere onderdelen zijn meestal dan nog goed bruiklbaar. Dus zeg ik: geef dat toestel maar aan mij. En zie, daarvan bouw ik nu dit orgel". De bouwer neemt plaats op de heuse orgelbank en speelt een zelfbedachte in leiding op een psalm. "Zo, dat künkt al aardig, en nou is het nog niet eens klaar", zegt hij vergenoegd. Dat 's Gravenmoer - tweede dorp in Nederland nu met een elektronisch psalmbord aan de kansel - de pastor zijn liefhebberij gunt, komt ook door het be grip voor diens vader-zijn. De twee zoons in het gezin hebben vaak een be roep op pa moeten doen als een techni sche puzzel hun te ingewikkeld was. De een is radiologisch laborant geworden en voortdurend in de weer met compu tertoestellen, de ander is een doorgewin terde zendamateur. Op verzoek.... Per 1 januari volgend jaar maakt ds. Mostert gebruik van de vut-regeling voor predikanten. Hij heeft een huis ge kocht in Gouda. "De jonge generatie moet ook eens kans hebben". Zijn plan is om dan het orgelspel weer op te nemen. "Koraalvoorspelen compo- En hier en daar ook wat knutselen aan ringleidingen, doventelefoons, geluids installaties, uurwerken en orgels? "Ach nee, dat klinkt zo verschrikkelijk bedrij vig. Laat ik maar zeggen: uitsluitend en alleen op verzoek, en dan nog in beschei den mate. Je weet wat ik daarnet heb gezegd: het gaat in mijn geval niet om de klokkenmaker maar om de Zaligma ker". Een echte dominee gaat principieel nooit met vut of pensioen. Veel te koud Het is niet met zekerheid te zeggen of de astronauten in de Shuttle wisten dat er iets fout ging. Het bericht deed enige tijd de ronde dat één van de astronauten een halve minuut na de lancering zou hebben gezegd 'dat er met de stuw kracht iets niet in orde was', maar dat bericht is niet bevestigd. Vast staat ech ter wel dat een temperatuurbeeld van het hele gevaarte, verkregen met infra- rood-apparatuur, nog vóór de lancering aantoonde dat het bewuste segment van de rechter stuwraket een temperatuur had van zeven graden onder nul, wat veel te koud is. Infrarood-specialisten schijnen dat te hebben gemeld met het advies om niet tot lancering over te gaan, maar ook dat verhaal is niet met zekerheid te verifië ren. Op zich is het een afschuwelijke ge dachte dat de astronauten de ramp zou den hebben zien aankomen. De Shuttle zit immers aan de grote brandstoftank gekluisterd totdat die helemaal leeg is; pas dan kan er worden losgekoppeld. Gaat er voor die tijd iets mis, dan kun nen de mensen in de cockpit geen kant uit. Het Shuttle-programma ligt uiteraard geheel stil. Critici roeren zich feller dan ooit. Niet alleen zou de manier waarmee de Shuttle in een baan om de aarde wordt gebracht veel te omslachtig en energie-verspillend zijn, maar ook zou den de gevaren onaanvaardbaar hoog zijn. De presidentiële commissie buigt zich nu ook over de vraag of de klachten en aanbevelingen, die in het verleden door astronauten zelf zijn geuit, wel vol doende serieus zijn genomen door NA SA. oEN APELDOORN Van afgedankte tv-onderdelen maakt dominee Mostert een tweeklaviers- pedaalharmonium.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27