Heeft Atlantis toch bestaan? i i "Sf 'jTZ. Sleutel tot eeuwenoud mysterie lijkt op eiland Kreta te liggen ZATERDAG 5 APRIL 1986 EXTRA PAGINA 21 Atlantis is de naam van het 'verdwenen' rijk dat nog altijd tot de verbeelding spreekt. Heeft het echt bestaan? En zo ja, waar lag het dan en wat is ermee gebeurd? Misschien wijzen archeologische vondsten op Kreta, bijbelse beschrijvingen van diepe duisternis en gesprekken van een Griekse wetgever met Egyptische priesters in de richting van hetzelfde mysterie. De geweldige uitbarsting van de Santorini-vulkaan in de Egeïsche Zee wordt steeds meer gezien als het antwoord op vele eeuwenoude raadsels. door Ben Apeldoorn Als we de bestaande legenden moe ten geloven was Atlantis een mach tig rijk dat moet hebben bestaan ver voordat de Egyptische, Griekse en andere beschavingen ontstonden. Atlantis gaf een groot aantal auteurs voldoende inspiratie voor het schrij ven van een minstens even groot aantal boeken. Ook in stripverhalen kwam Atlantis nogal eens voor. Zo haalde de bereisde Noorse held Eric de Noorman, per vliegtuig nog wel, zijn geliefde Winonah van Atlantis, vlak voordat het rijk in een machti ge vulkaaneruptie de zee in zakte. Talloze wetenschappers en niet-we- tenschappers hebben zich het hoofd ge broken over Atlantis: was het er ooit en waar lag het precies? Wilde theorieën ontstonden. Zo zou onze Aarde ooit twee manen hebben gehad in plaats van één. Op zeker ogenblik kwam die ander naar beneden en dat is natuurlijk niet bevor derlijk voor een beschaving: weg Atlan tis... Dat er van een dergelijke kosmi- scheVamp geen spoor is te vinden, nam men maar op de koop toe. Niet onderbouwd Een andere theorie ziet zelfs in het zee wier van de Sargasso-zee een overblijf sel van de oorspronkelijke begroeiing van Atlantis... heel taaie begroeiing dus. Zulke theorieen zijn, in het geval van At lantis, bij dozijnen op te noemen en het is bijna jammer te moeten vaststellen dat er weinig tot geen wetenschappelij ke onderbouwing voor wordt gegeven. Maar toch... veel legenden, mythen en sagen die van generatie op generatie werden overgebracht, soms over tijd spannen van duizenden jaren, zouden ergens in het mistige verleden best een reële oorsprong kunnen hebben gehad. Die hele toestand rond Atlantis is in de wereld gebracht door niemand minder dan de beroemde Griekse wijsgeer Pla to. Plato zelf had het trouwens van ho ren zeggen; de Griekse wetgever Solon was met dat verhaal aangekomen en So lon had het... ja, eigenlijk ook van horen zeggen. Priesters uit het Egyptische Sais hadden hem verwezen naar oude ge schriften waarin 'een uitgestrekt rijk, door zee omringd, met steden .met gou den daken, machtige vloten en legers voor invallen en veroveringen' werd be schreven. De oplossing van het raadsel lijkt simpel: spoor die documenten op en bestudeer ze. Maar dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan, want het is bijna zeker dat die documenten, die waren opgeslagen in de toenmalige bibliotheek van Alexand ria zijn gebruikt om water in een bad huis te Catastrofe Alexandrië had een bibliotheek die allengs uitgroeide tot een geschied kundig en wetenschappelijk centrum van even onschatbare als onvervangbare waarde. Vlak voordat Moslem-verover aar Amru vond dat de inhoud "an de on afzienbare rijen boekenrollen niet strookte met de koran en ze dus maar beter konden worden aangewend om het badwater in de talloze badhuizen van Alexandrië mee te verwarmen, la gen er bijna een miljoen werken opge slagen van de grootste geesten van de wetenschap uit die tijd. Zevenhonderd jaar noeste handenarbeid verwerd tot as in zes maanden. Eén van de grootste ge schiedkundige catastrofes aller tijden. Nu is het opmerkelijk dat Plato in zijn in de vierde eeuw vóór Christus gevoer de zogeheten Timaeus- en Critias-ge- sprekken (dialogen) rept van 'een groot rijk buiten de zuilen van Hercules (de toenmalige aanduiding voor het huidige Gibraltar) dat negenduizend jaren gele den ten onder ging'. In de Atlantische Oceaan dus; een ge bied waarin, evenals trouwens in de meeste landen rond de Middellandse Zee, regelmatig aardbevingen voorko men. In 1775 werd Lissabon bijna geheel verwoest door een zware aardbeving; hele stukken land zakten met gebouwen en al de zee in; zestigduizend mensen verloren in het natuurgeweld het leven. De eilandengroep der Azoren en ook de Canarische Eilanden zijn in feite niet meer dan boven water uitstekende on derzeese vulkanen. In de laatste duizen den jaren kunnen er in die gebieden dus best de nodige vulkanische en/of aard bevingsrampen zijn geweest die diepe indruk op de toenmalige overlevenden hebben gemaakt. Maar dat in dat Atlan tische gebied ooit een rijk heeft gelegen dat volgens Plato 'groter was dan Libië en Azië samen' is volgens de meeste on derzoekers toch een fabel. Voor zo'n groot continent tussen Amerika en Afri ka/Europa, die in de loop van miljoenen jaren van elkaar zijn weggedreven, is ge woonweg nooit plaats geweest. Nieuwe impuls Weer andere onderzoekers vragen zich in arren moede af of Plato het, zonder het te weten, in feite niet had over het huidige Amerika. Niet leuk voor Colum bus natuurlijk, maar toch een serieuze overweging waard. De zeeën werden duizenden jaren geleden al druk beva ren en wie zegt dat koene zeevaarders niet tóen al eens hebben uitgezocht hoe het nu precies zat met die platte Aarde waar je vanaf kukelde als je je te ver op zee waagde? In de negentiende eeuw leed een po ging van de toenmalige Engelse premier lord Gladstone om fondsen beschikbaar te stellen voor onderzoekingstochten naar Atlantis, schipbreuk in het Engelse parlement. Een bewijs dat Atlantis zelfs op regeringsniveau de gemoederen be zighield. De Atlantis-legende kreeg een nieuwe impuls toen er in 1898 een kabelbreuk optrad tijdens het leggen van de transat lantische kabel 800 kilometer ten noor den van de Azoren. Bij het zoeken naar de oorzaak van de breuk kreeg men een beeld van de oceaanbodem: ruige spitse bergen, diepe dalen, vlakten, plateaus en ravijnen. Atlantis-aanhangers zagen daarin min of meer een bewijs voor het ooit verzonken zijn van een land. Russische onderzoekers deden, bijna een eeuw na de smadelijke afgang van lord Gladstone, ook een duit in het zak je. Zij ontdekten 500 kilometer westelijk van Gibraltar zowel in 1973 als nog in 1982 op 70 meter diepte in de oceaan kaarsrechte vertikale strukturen van enorme omvang die door velen onmid dellijk voor stadsmuren werden gehou den. Het hele pro-Atlantische kamp hield de adem in. De Russen wilden ook hom of kuit en lieten in het voorjaar van 1985 een speciaal toegeruste duikboot zakken. Resultaat: geen Atlantis. De 'stadsmuren' waren steil door van de oceaanbodem rijzende basaltformaties die waren overgebleven na een ingewik keld proces van vulkanische aktiviteit en andere krachten in onze aardkorst. Kreta Toch is er in het verleden, duizenden jaren terug, wel degelijk iets gebeurd dat een goede verklaring voor de vele legen den zou kunnen zijn. Het mogelijke ant woord op alle brandende vragen ligt misschien wel op Kreta. Niet in de At lantische Oceaan dus maar in de Middel landse Zee. Rond 1900 ontdekte de Engelse oud heidkundige Sir Arthur Evans het reus achtige paleis van Koning Minos in Cnossos op Kreta. Minos was een groot koning en een geniaal wetgever. Zijn pa leis wordt ook beschreven door Home rus in diens Ilias. Homerus sprak, on danks dat hij 750 jaar na de bloeiperiode op Kreta leefde, met groot ontzag over 'Kreta's honderd steden'. Evans was ver bijsterd door de grootte van het paleis dat een oppervlakte van bijna 20.000 vierkante meter besloeg; uitgestrekte kerkhoven wezen bovendien op een lan ge geschiedenis. Er werden nog meer kleinere paleizen ontdekt en andere ne derzettingen met een groot aantal (soms enorm grote) gebruiksvoorwerpen, die moesten hebben toebehoord aan een hoog ontwikkeld volk. Maar wat vooral opviel was dat zowel de paleizen als de nederzettingen onge veer in dezelfde tijd door een katastrofe waren verwoest. Evans dacht dat dat was gebeurd bij invallen van volksstam men van overzee. Latere onderzoekin gen wezen uit dat op Kreta duizenden jaren geleden inderdaad een hoog ont wikkelde beschaving voorkwam. Zij is, naar koning Minos, de minoïsche be schaving genoemd. Peter M. Warren, hoogleraar in de ou de historie en klassieke archeologie aan de universiteit van Bristol, heeft een uit voerige studie van die beschaving ge maakt. De oorspronkelijke nederzettin gen en dorpjes, die een honingraatvor- mige struktuur hadden, dateren al van vóór 3.000 jaar voor Christus. Daarvóór, in de zogeheten nieuwe steentijd, waren er al landbouwers en veehouders op Kreta. Ruim duizend jaar later begon het paleizentijdperk dat ruwweg heeft ge duurd van 1930 tot 1450 v'o'or Christus. Dat tijdperk moet, aldus Warren, vrij abrupt geëindigd zijn. Rotonde Elk paleis was het voornaamste en grootste gebouw in wat grote minoïsche steden moeten zijn geweest; een beetje te vergelijken met stadhuizen in onze te genwoordige steden. De gevonden palei zen liggen alle aan of nabij de kust. De Kretenzers (Minoêrs) dreven intensieve handel met de Levantkust, Delphi, Tro- je, Cyprus en... Egypte. Ze importeerden (half-)edelstenen, ivoor, goud, lood, zil ver en tin. Er waren pottenbakkerijen waarin schitterende kunstvoorwerpen werden geschapen, zoals reusachtige va- iwiiHW f t 7; Indeling van het palies in Zakros met daarbij een deel van de omringende stad. Opmerkelijk is het ontbreken van een soort vestingmuur, hetgeen een goede verstandhouding tussen paleisbewoners en stedelingen suggereert. t Enkele van de op Kreta gevonden reuzenvaten, de zogenaamde Pithoi. Eric de Noorman kijkt (vanuit een vliegtuig!) naar de ondergang van Atlantis. Diens geestelijke vader Hans Kresse zat er waarschijnlijk dicht bij. zen: de zogeheten pithoi. Uitgestrekte boom- en wijngaarden droegen het hun ne bij aan het paradijselijke karakter van dat zonovergoten eiland in de Middel landse Zee. Warren beperkt zich, voor wat betreft de mogelijke oorzaken van het plotselinge einde van de bloeitijd, tot de opmerking dat het lijkt alsof de voor naamste bron van verwoesting vuur is geweest. Andere onderzoekers zaten ook niet stil. Ruim honderd kilometer noordelijk van Kreta ligt een min of meer cirkelvor mig vulkanisch eilandengroepje waar van de grootste Thera heet met vlak daarbij een kleine, omstreeks 1940 nog werkende vulkaan, Santorini. Dit groep je vormt eigenlijk het restant van één grote vulkaan die in de oudheid bekend stond als 'Stronghyli', de 'rotonde'. Hij was vijftien kilometer groot en anderhal ve kilometer hoog. Omstreeks 1475 vóór Christus is deze vulkaan tot een serie geweldige uitbar stingen gekomen die in het gehele Mid dellandse Zee-gebied te horen waren. Een ontzaglijke vuurzuil rees omhoog terwijl miljoenen tonnen steen, puin en as kilometers hoog de lucht in werden geslingerd. Tot op vele honderden kilo meters afstand moet de hemel inktzwart van rook en as zijn geweest. Vanaf de ziedende vuurhel breidde een ringvor mige watermuur van misschien wel vijf tig meter hoogte zich uit en wierp zich met tomeloze kracht op de omringende eilanden. Vulkanologen zijn unaniem van mening dat de ramp met de Kraka- tau-vulkaan in het jaar 1883 nauwelijks kan wedijveren met wat Stronghyli bij na 3360 jaar eerder presteerde. Asdeeltjes De onderzoekers Stanley en Sheng, verbonden aan het Museum voor Na tuurlijke Historie in Washington, von den van de Stronghyli afkomstige as- deeltjes tot in Egypte toe; bijna 800 kilo meter ten zuidoosten van de vulkaan. Asdeeltjes die ongeveer 3500 jaar oud Die.wondst was een kolfje naar de hand van Hans Goedicke, een egypto loog van de John Hopkins-universiteit. Enkele jaren vóór deze vondst had Goe dicke namelijk een wel heel bijzondere theorie gelanceerd, ondanks felle kritiek KRETA Lasitiii gebergte Overzicht van de nederzettingen op Kreta. De inmiddels blootgelegde paleizen zijn die te Cnossos, Mallia, Phaistos en Zakros. De eerste drie lijken invloed in tamelijk grote gebieden te hebben uitegeoefend, hetgeen aangegeven is met lijnen. van andere onderzoekers. Zou het niet zo kunnen zijn geweest, zo vroeg Goe dicke zich af, dat de Egyptische duister nis uit het Bijbelverhaal die voorafging aan de uittocht (exodus) van de Israëlie ten, en het wonder van -de Rode Zee, waar die Israëlieten droogvoets door heen liepen maar waarin de achtervol gende Egyptische troepen jammerlijk verdronken, door één en hetzelfde na tuurverschijnsel zouden kunnen zijn veroorzaakt? Een vulkaanuitbarsting is dan de eni ge plausibele verklaring. Goedicke bere deneerde dat de hemel werd verduisterd door de uitgestrekte rook- en aspluim van een enorme vulkaanuitbarsting. Daarna kwamen die enorme vloedgol ven waarin het leger van de farao verlo ren ging. Goedicke had uit oude Egypti sche geschriften opgemaakt dat de uit tocht van de Israëlieten uit Egypte moet hebben plaatsgevonden in het vooijaar van 1477 vóór Christus en niet rond het jaar 1250 v.C. zoals de meeste.archeolo gen menen. En 1477 ligt heel wat dichter bij 1475 dan 1250. Te mooi Als de effecten van de vulkaanexplosie op die afstand al zo ingrijpend waren, wat voor gevolgen moet deze ramp dan wel niet hebben gehad voor meer nabij gelegen eilanden zoals Kreta? Hoe lan ger hoe meer neigt men ertoe de plotse linge ondergang van de minoische be schaving op Kreta te zien als de bron waaruit de verhalen over Atlantis ont sproten. Het lijkt haast te mooi om waar te zijn, maar de stukken van de puzzel lijken te passen. Een ongekende vul kaanramp maakte een onverbiddelijk einde aan de Egyptische achtervolging van de Israëlieten, deed midden op de dag diepe duisternis intreden in een groot gebied rond de Middellandse Zee en maakte een abrupt einde aan een be schaving die heel goed die van Atlantis zou kunnen zijn geweest. Hans G. Kresse, auteur van Eric de Noorman, zat er waarschijnlijk dichtbij met zijn verhaal dat Eric zijn Winohah var. Atlantis redde vlak voordat dit rijk ten onder ging aan een grote vulkani sche eruptie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21