LEIDSCH DAGBLAD Negen miljard bezuinigen miess# 'Stuntje' van Murdoch Opwaardering van gulden verwacht met diie procent Stakers krijgen krantengebouw cadeau Akkoord voor 1987 na moeizaam kabinetsberaad Sn Israël krijgt VN-dossier over Waldheim Explosie in discotheek dedrukker diehefdruk heefhseen goeie «Lrukker Tienduizenden reacties op studiefinanciering Gevreesde bijenziekte kan worden aange ZATERDAG 5 APRIL 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37977 Kat ja huilde om Rocky IV MOSKOU (UPI/Rtr.) - Geweld dadige films zoals Rocky IV ge ven veel jonge Amerikanen een verkeerde opvatting over de Sowjet-Unie, vindt het elfjarige Russische schoolmeisje Katja Litjsova, die gisteren terug keerde van een bezoek van twaalf dagen aan de Verenigde Staten. Over de Rocky-film, waarin een Russische bokser tot pulp wordt geslagen door een Ame rikaanse held, zei ze: „Na een kwartiertje brak ik in tranen uit. Het doet pijn te zien dat de Sowjet-Unie en het Sowjet- volk op die manier aan de Ame rikanen worden getoond". Katja kwam op uitnodiging van president Reagan naar de VS. Het bezoek was ter herden king van Samantha Smith, het Amerikaanse schoolmeisje dat bij Andropov op bezoek was en later verongelukte. LONDEN (GPD) - Kranten magnaat Rupert Murdoch heeft de 6.000 stakende grafici van zijn News Interna tional, de uitgeverij van onder meer The Times en The Sun, een uniek aanbod gedaan. Zij mogen zijn oude krantengebouw in Londen met alles wat er nog in zit hebben om er zelf een krant te maken. Murdoch deed zijn aanbod tijdens geheime onder handelingen met de grafische bonden. Hij zei met zijn gebaar een officieel einde te willen maken aan de sta king van de grafici, die nu tien weken duurt en elk weekeinde voor relletjes zorgt bij de nieuwe, ultramo derne drukfabriek van News International in Wap- ping (Oost-Londen). Op het eerste gezicht is het aanbod van de Australi sche krantenmagnaat genereus. Alleen al de appara tuur in het oude gebouw van The Times en The Sun aan de Gray's Inn Road in Londen is meer dan 12 miljoen pond (48 miljoen gulden) waard. Maar Murdoch voegde aan zijn woorden toe dat de grafici, bij acceptering, geen enkel recht op compen satie kunnen doen gelden voor het ontslag dat hij hun massaal gaf toen ze in staking gingen, en dat ze ook onder geen voorwaarde bij hem meer in dienst zullen worden genomen. Dat zei hjj ook al vóór hij met zijn verrassende aan bod kwam, maar zowel de compensatie als eventuele weer-in-dienstneming bleven op het eisenlijstje van de grafische bonden bovenaan staan. Vroeger of later zou hij er toch over hebben moeten onderhandelen. De grafische bonden zeiden gisteren in een eerste reactie Murdochs aanbod niet als „definitief antwoord op het arbeidsgeschil met News International" te zien. Maar zijzeiden ook het voorstel „constructief' te wil len benaderen. Dat zei ook Neil Kinnock, de leider van de Labour- partij die vierkant achter de stakende grafici staat. Voor zowel Labour als de vakbonden zit er evenwel een buitengewoon verleidelijke kant aan kostenloze overname van Murdochs oude krantenfabriek. Bin nen partij en vakbeweging namelijk wordt nu al jaren gepraat over een eigen socialistische krant en dat plan zou dan nu eindelijk kunnen worden uitgevoerd. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteren besloten dat volgend jaar negen miljard gulden wordt bezuinigd om de tegenvallende aardgasinkomsten op te vangen. Bedrij ven en burgers moeten daarvan vier miljard gulden op brengen. Van de burgers moet twee miljard komen, maar op welke wijze staat nog niet vast. De ministers Ruding (financiën) en Van Aardenne (eco nomische zaken) gaan daarover be gin volgende week praten. Daarbij gaat het om de vraag of het geld via een verhoging van de BTW of door een aanpassing van de accijns op benzine en diesel moet binnenko- Minister-president Lubbers ver telde gisteravond laat na afloop van de ministerraad dat het beraad niet eenvoudig was geweest. De vergadering moest herhaaldelijk worden geschorst voor politiek overleg. Niet alleen de burgers, maar ook de bedrijven moeten bijdragen en daarover werd in het kabinet het langst gesproken. De WD wilde de bedrijven buiten schot houden. Dat lukte uiteindelijk niet. Over eengekomen werd dat het bedrijfs leven via de zogeheten vermogens- en voorraadaftrek 1,8 miljard gul den moet bijdragen. Dat kan, vol gens Lubbers, omdat bedrijven aan de andere kant weer profiteren van lagere energieprijzen en lagere rente. Voor beide maatregelen geldt mier. Voor meer voorwaarde om met het be zuinigingspakket in te stemmen. Op de rijksbegroting voor 1987 zal een bedrag van 1 miljard wor den bezuinigd. Defensie en ont wikkelingssamenwerking blijven daarbij buiten schot. De invulling van een verdere bezuiniging ter grootte van 1,25 miljard moet bij de komende kabinetsformatie wor den besproken. Bij de ambtenaren, trendvolgers, gezondheidszorg en uitkerings trekkers zal in 1987 drie miljard worden bezuinigd. Bij de sociale zekerheid is dat mogelijk dankzij de stelselwijziging, inclusief frau debestrijding, en het op peil hou den van de koopkracht. Bij de ambtenaren en trendvolgers even eens door het gelijkhouden van de koopkracht en verlaging van de bijdrage van de overheid aan de pensioenfondsen. Lubbers voorzag, in tegenstel ling tot eerdere berichten, geen verhoging van de sociale premies in 1987. Door het uitstel van de stelselherziening houden de fond sen meer geld over, dankzij het economisch herstel en het aantrek ken van de werkgelegenheid val len de premie-inkomsten hoger uit dan geraamd en dankzij het dalen de aantal werklozen hoeven min der uitkeringen te worden uitbe taald. Notarissen in de rol van detective Heeft Atlantis dan toch bestaan? Radioactieve deining bij Sellafield VANDAAG 36 PAGINA'S ALUMINIUM PUIEN NEW YORK (REUTER) - De Ver enigde Naties zijn bereid Israel in zage te geven in hun dossier over Kurt Waldheim, de vroegere secre taris-generaal van de volkerenor ganisatie. De Israëlische ambassa deur bij de VN, Benjamin Netanya hu, had gisteren een officieel ver zoek daartoe ingediend. Het gaat om een dossier van de. (in 1948 ontbonden) VN-commissie voor oorlogsmisdaden. Het is een van de 40.000 dossiers die de VN bezitten over vermeende oorlogs misdadigers. Het besluit om Israël het dossier-Waldheim te laten on derzoeken, volgt op berichten dat Waldheim tijdens de Tweede We reldoorlog diende in een Duitse eenheid die zich schuldig maakte aan moordpartijen op de Balkan. (Zie ook pagina 7) WEST-BERLIJN (DPA/AFP) - Bij een explosie in een discotheek in West-Berlijn zijn vannacht twee doden en 150 gewonden gevallen. De ontploffing deed zich voor om tien minuten voor twee in de dis cotheek „La Belle" in de wijk Friedenau. De politie sluit een on geluk uit. Ze vermoedt dat de ex plosie is veroorzaakt door bom. OOTMARSUM (GPD) - De gulden zal dit weekeinde vrijwel zeker, te- samen met de Duitse mark, in waarde stijgen ten opzichte van de andere munten van het Europees Monetair Systeem. Men rekent op een revaluatie met 3 procent. De Franse frank, de Italiaanse lire en het Ierse pond, en mogelijk ook de Belgische frank, gaan daarentegen in waarde omlaag. De ministers van financiën van de acht landen van het EMS zijn vandaag in het Twentse Ootmar- sum bijeen om te beslissen over deze herschikking van de koersen in het EMS. Gisteren werd de han del in de acht munten op de Euro pese wisselmarkten stopgezet, na dat de Franse regering had beslo ten de frank niet meer te steunen en om een bijeenkomst van het monetair comité had verzocht, wat neerkomt op een verzoek om aan passing van de koersen. De wisselmarkt in Parijs werd onmiddellijk gesloten. Nederland, België, West-Duitsland, Luxem burg, Italië, Denemarken en Ier land volgden dit besluit enkele uren later. Daardoor kwam de ge hele handel in franken, guldens. marken, lires, kronen en ponden op de beurzen en bij de banken stil te liggen. Toeristen konden geen geld meer wisselen. Daarop werd beslist het monetair comité van de EG bijeen te roepen in Ootmar- sum, waar toch al een informele vergadering op het programma stond. Een devaluatie van de Franse frank - met naar wordt verwacht 2 tot 3 procent - komt de nieuwe re- gering-Chirac goed uit. Franse pro- dukten worden er goedkoper door wat de export ten goede komt. Die export is het zorgenkind van de Franse economie. Nederland en West-Duitsland, die het econo misch juist wel goed doen, zullen een revaluatie moeten toestaan. Uiteindelijk zal het verschil tus sen deze sterkste munten en de zwakke frank en lire zo'n 5 tot 6 procent gaan bedragen. België wei gert vooralsnog de frank te deva lueren, zoals tot nog toe werd aan genomen. De Belgische regering is juist begonnen met een drastisch economisch herstelbeleid „en dat moet ook tot uitdrukking komen in de koers van de frank", aldus minister Eyskens. De herschikking van EMS-mun- ten heeft alleen betekenis voor de wisselkoersen tussen deze landen onderling. In verjhouding tot mun ten uit derde landen, zoals de Ame rikaanse dollar en de Japanse yen, verandert er niets. Dat geldt voor lopig ook ten aanzien van de vier EG-landen die niet in het EMS deelnemen, Groot-Brittannië, Por tugal, Griekenland en Spanje. Drukkerij Demmenie bv Rietschans 68 Leiderdorp Telefoon 071-411141* AMSTERDAM - Ongeveer vijftien demonstranten trokken gisteren naar het informatiecentrum van de Stich ting Olympische Spelen Amsterdam 1992 in de Bijlmermeer. De leden van de organisatie 'No Olympics' eisten inzage van het z.g. bidbook, het officiële rapport over de organisatie van de Spelen dat de stichting inmiddels aan het Internationaal Olympisch Comité heeft overhandigd en dat op 18 april in Nederland openbaar zal worden gemaakt. De eis van de demonstranten werd niet ingewilligd. (foto anp» .DEN HAAG (GPD) - De directie studiefinanciering van het ministe rie van onderwijs heeft de afgelo pen weken tienduizenden reacties binnengekregen op de advertentie campagne in de kranten en op TV over het nieuwe studiebeurzenstel sel van minister Deetman. De tele- EDE (ANP) - Tegen de gevreesde Varroa-mijtziekte die zich de laat ste jaren sterk heeft verspreid on der de bijenvolken in Nederland, komt binnenkort een nieuw mid del op de markt. Staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij heeft goede hoop dat daarmee de plaag de baas kan worden geble ven. De bewindsman kondigde van morgen tijdens de algemene jaar- foon van de directie is de hele dag overbelast. De folder die in een op lage van 90.000 exemplaren is ver spreid en ook op postkantoren ver krijgbaar was, is volledig 'uitver kocht'. De campagne kost ruim twee miljoen gulden. In vergelij king met andere overheidscam pagnes (éénmalige uitkering, huur subsidies, ziektekostenverzekerin gen, belastingtelefoon) is dat geen uitzonderlijk hoog bedrag. De invoering van het nieuwe stelsel moet al op 1 oktober dit jaar 1 rond zijn en wordt verzorgd door L directie studiefinanciering, die in Groningen is gevestigd. Daar komen per jaar ongeveer 1,8 mil de Vereniging tot joen telefoontjes binnen van men- i de Bijenteelt in sen die inlichtingen willen hebben, dat deskundigen Dit jaar, zo wordt verwacht, stijgt vergadering v Bevordering Nederland as hem hebben verzekerd dat het be wuste middel (Perezin met de ac tieve stof coumafos) een deugde lijk middel is dat geen schadelijke dat aantal tot ruim boven de twee miljoen. Het nieuwe studiebeurzenstelsel de maand januari door de nevenwerkingen op de bijen en op Tweede Kamer behandeld. maart heeft een meerderheid van enkele CDA, WD en klein rechts het mens en milieu heeft. De Varroa-mijtziekte jaren geleden vanuit het oosten wetsontwerp goedgekeurd, ons land binnengedrongen. De Eerste Kamer moet er nog over mijt (Varroa Jacobsoni Oudemans) praten. In theorie kan het stelsel is afkomstig uit Oost-Azië. Op zijn daar worden verworpen, maar dat weg westwaarts heeft het vele bij- lijkt niet waarschijnlijk: CDA en envolken doen uitsterven omdat er VVD in de Eerste Kamer hebben al geen afdoende bestrijding moge- laten weten geen problemen te ma ken. Vrij koud Een noordoostelijke stroming bepaalt het komende etmaal ons weer. Daar mee wordt dit weekeinde nog koude lucht naar ons land gevoerd. Evenals gedurende de afgelopen nacht daalt de temperatuur dan weer tot om het vriespunt. Op zondag is het half tot zwaar bewolkt. Zondag 6 april 1986 zon op: 07.04 uur, zon onder: 20.21 uur; maan op: 06.38 uur, maan onder: 17.10 Waterstanden Katwijk hoogwater: 02.23 en 14.50 uur; laag- water: 10.15 uur. Maandag 7 april 1986 zon op: 07.01 uur, zon onder: 20.23 uur; maan op: 06.49 uur, maan onder: 18.26 Waterstanden Katwijk hoogwater: 03.09 en 15.30 uur; laag- water: 00.14 en 11.09 uur. 3 t/m 13 april dagelijks van 10-18 uur, maandag 7 en dinsdag 8 april van 10-22 u zaterdag en zondag van 10-17 uur. Voordelige Trein-Toegang-biljetten verkrijgbaar bij vele NS-stations.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1