ijimei \m ili a Michels in dubbelrol Van der Kroft zet >ov voet dwars Karp< Welling opvolger Veer bij Zijl/LGB Technisch directeur nu ook weer bondscoach Nemes toch in Praag Nog nooit vertoond: remise in nul zetten LUGDUNUM ALPH. BOYS ZATERDAG 5 APRIL 1986 SPORT PAGINA 13 redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser Johan Cruijff met de vrouw die Ton Pattinama ongetwijfeld op de kop zou willen tikken. (archieffoto) Blaaskaak In deze rubriek hebben we het fenomeen Ton Pattinama al eens eerder ter discussie gesteld. Het weekblad Panorama, dat zich kennelijk zo erg schaamt voor de 1 aprilgrap van vorig week dat er met geen letter meer over wordt gerept, heeft deze week vier pa gina's gewijd aan de schoppende blaaskaak van voorheen Excel sior en nu FC Den Bosch. Enkele citaten: "Als ik tegenover Michel Valke stapraat ik negentig minuten lang met een piepstem. Dat is het ergste wat je die muis aan kan doen". "Tegen Cruijff moet je ook nooit iets zeggen. Tegen anderen zeg ik dat ze lelijk zijn. Tegen Cruijff hoeft dat nietwant die weet dat al lang zelf. Na afloop van de wedstrijd loop ik hem toch voorbij in het spelershome met het mooiste wijf dat ik op dat mo ment op de kop kan tikken". Bij Den Bosch heeft de Rotter damse 'humorist' te maken met trainer Rinus Israël. Over hem zegt Pattinama: "Rinus is er van overuigd dat ik vroeg uitgevoetbald zal zijn". Laten we het van harte hopen. Sterke arm (1) Van een tekort aan scheidsrech ters hebben ze in de afdeling Friesland van de KNVB kenne lijk geen last. Voor het treffen tussen Sportclub Leeuwarden en WWS uit Wirdum kwamen za terdag zelfs twee arbiters opda gen, de heren Van der Land uit Buitenpost en De Jong uit Drachten. En dat terwijl het af delingsduel aan spelleider De Ja ger was toegewezen... Rindert van der Land werd uit eindelijk het slachtoffer van deze communicatiestoornis bij de Friese voetbalbond. De 44-jarige 'fluitist' diende de eer aan zijn collega uit Drachten te laten, maar gaf zich niet zonder slag of stoot over. Uit de Leeuwarder Courant van afgelopen dinsdag: "Wat SC Leeuwarden ook pro beerde, Van der Land wilde van geen wijken weten. Het bestuur van SC Leeuwarden nam hierna telefonisch contact op met een vertegenwoordiger van de FVB- scheidsrechter commissie. Deze deelde mee dat De Jong als A- scheidsrechter SC Leeuwarden- WWS moest leiden. Ook nu bleef Van der Land op zijn strepen staan. Er restte SC Leeuwarden toen niets anders dan de politie er bij te halen. De Hermandad slaagde er tenslotte in Van der Land tot andere gedachten te brengen. Al met al begon SC Leeuwarden-WWS veertig minu ten te laat. SC Leeuwarden zege vierde met 2-1 Een echte Fries dus, die Van der Land, zo koppig als een steenbok. Uit het dorp Seinpost meldt de afdelingsarbiter ons dat hij een volgende keer precies hetzelfde zou doen: "Al komen ze met het hele poli tiekorps". Vindt Van der Land soms dat hij het zaterdagmiddag bij het rechte eind had? De spelleider: "Nou en of. Ik was keurig netjes om vijf over één in het clubgebouw van Leeuwarden. Om twintig over één ben ik de kleedbox ingegaan en een kwar tiertje later was ik omgekleed. Een paar minuten later kwam die andere scheidsrechter opda gen. Om vijf voor twee ben ik ge woon het veld opgegaan. Ik had al getost en een paar afspraken met m'n grensrechters gemaakt toen een bestuurslid van Leeu warden kwam vertellen dat die andere scheidsrechter moest fluiten. Hij had namelijk met de scheidsrechterscommissie ge beld. Ik heb gezegd dat ik alleen van het veld zou gaan als iemand van de scheidsrechterscommis sie me dat persoonlijk zou ko men vertellen". Wat ook gebeurde? Van der Land: "Uiteindelijk wel. Maar eerst dreigden ze met de politie. 'Van mij mogen jullie er politie bij ha len', heb ik toen gezegd. En inder daad kwamen er even later een paar agenten het veld op, maar daar heb ik me niets van aange trokken. Waarom zou ik, ik was er immers als eerste. Ik heb m'n plaats pas afgestaan toen er ie mand van de scheidsrechtercom missie kwam opdagen. Niet van harte, want ik was het er nog al tijd niet mee eens. Ik was zelfs zo teleurgesteld dat ik heb gezegd dat ik dan maandag ook niet zou fluiten. Die man van de scheids- rechterscommssie zei alleen dat hij dat wel even zou doorgeven". En nu? Van der Land: "Donderdagavond heb ik te ho ren gekregen dat er op 22 april nog een bespreking volgt op het bondsbureau in Leeuwarden. Maar wat mij betreft is de zaak afgedaan. Ik maak er verder geen drukte meer om. Ik ben ge woon de dupe geworden van een communicatiefout". Die kennelijk niet uniek is in dë afdeling Friesland, want Van der Land, die al zo'n vijftien jaar fluit, heeft al eens eerder een col lega ontmoet in zijn kleedkamer: "Dat was een jaar of acht gele den, maar toen hebben we het soepel opgelost. Die andere scheidsrechter zei toen: 'Fluit jij maar' en dat heb ik dus gedaan". Sterke arm (2) Communicatiestoornissen als in het geval Van der Land blijven overigens niet beperkt tot de af deling Friesland. Bestuurslid Wim van Duivenbode van de af deling Leiden kan zich namelijk nog levendig herinneren hoe hij zich jaren geleden door de scheidsrechterscommissie in zijn hemd voelde gezet. Dat was voor de ontmoeting tussen VWS en Leiden, de clubs die later zou den samengaan. Van Duivenbo de stapte niets vermoedend de bestuurskamer van Van Wijk Sport aan de Kanaalweg binnen in de vaste overtuiging dat hij even later de afdelingstopper zou leiden. Van Duivenbode: "Maar ze keken me allemaal zo raar aan en dat werd nog erger toen ik zei dat ik me om ging kle den. Toen ik de kleedkamer bin nen kwam, stond Karei Meeu- wenberg zich daar al te verkle den. Ik zei: 'Wat doe jij hier...'. Bleek hij voor dezelfde wedstrijd te zijn aangesteld. Even later kwam Gé van Strien binnen, die was toen voorzitter van de scheidsrechterscommissie. Gé zei: 'Laat Karei maar fluiten Wim, dan regelen we voor jou de vol gende keer wel een belangrijke wedstrijd'. Dus heb ik die mid dag langs de kant gestaan. Maar ik baalde wel, want ik had me er helemaal op voorbereid. De avond daarvoor zelfs niets ge dronken". Zó Sterke arm (3) "Zo kan het niet langer. De agres sie op de voetbalvelden neemt hand-over-hand toe. De scheids- rechtersstaking heeft dus blijk baar helemaal niets uitgehaald". De Haagse arbiterswereld is in rep en roer. Een aantal ernstige incidenten in een korte periode is er de oorzaak van dat vice- voorzitter Kees Wenneker van de Haagse Scheidsrechters Vereni ging het ergste vreest voor de toekomst. Het incident na afloop van de woensdagavond gespeel de zaalvoetbalwedstrijd tussen het in Leiden niet onbekende Silva Boys en Tower Bridge was bij hem de druppel die de tobbe deed overlopen. In sporthal Zuidhage immers werd scheidsrechter Te Pas door spelers van de 'Boys' gemoles teerd. De man liep enkele ge kneusde ribben en twee gezollen ogen op. Hij moest dan ook per ambulance worden overgebracht naar het ziekenhuis, waar de ar biter na observatie kon worden ontslagen. Wenneker: "Het was een wedstrijd in de halve finale van de beker. Silva Boys kon de uitschakeling niet verkroppen. Ze waren diep te leurgesteld. Te Pas had er verder niets mee te maken. Hij stond klaar om de volgende wedstrijd te leiden. Plotseling sprong er een vrouw uit het publiek. Ze maakte een slaande beweging in de rich ting van de tijdwaarnemer. Te Pas maakte daarop een afwe rend gebaar". Dat had hij dus beter kunnen laten. De dienstdoende arbiter Talsma kwam met de schrik vrij. "Maar die man is nu wel als de dood. Hij is bang dat de mensen van Silva hem komen opzoeken. Wat een toestand. We hebben in middels alle rapporten verza meld. Vanmiddag komen we met de molestatiecommissie bijeen. Over de gevolgen voor Silva kan ik nu natuurlijk nog niets zeg gen, maar ik sluit niet uit dat die gasten streng zullen worden ge straft". Sterke arm (4) Niet alleen in de zaal, ook op het veld zijn Haagse scheidsrechters nauwelijks meer veilig. In de Haagsche Courant van dinsdag werd opnieuw melding gemaakt van een incident. Het betrof het duel in de tweede klasse van de afdeling tussen Exeption en SVS'70. Dit keer liep de scheids rechter, in dit geval spelleider Bruin, ernstig oogletsel op. "Een speler van de thuisclub, die door de arbiter uit het veld was gezonden, ondernam een se rieuze poging om de ogen van Bruin uit te steken. De heer Bruin kon na afloop slecht zien". aldus verslaggever Onno Han- sum in de Haagsche Courant. Het duel werd op 16 maart ge speeld, maar na onderling over leg tussen beide verenigingen werd besloten niets over deze af faire naar buiten te brengen. SVS-bestuurslid Vilters had er de volgende verklaring voor: "Omdat er toch al zo negatief wordt gesproken over Exeption, was dit niet nodig. Voor een hele boel clubs blijven de leden van Exeption een stelletje ex- drugsverslaafden. Dergelijke ne gatieve publiciteit zou die me ning alleen nog maar verster ken". Drie weken later bereikten de berichten alsnog de buitenwe reld. Dit tot ergernis van Exep- tion-voorzitter en eerste elftal- speler Marizano Sam-Sin: "Scheidsrechter Bruin floot ge woon goed en het incident lag niet in de aard van de wedstrijd. De betrokken speler kreeg plotse ling de kolder in zijn kop. We heb ben hem dan ook direct voor een half jaar geschorst. Ik wil hele maal niets goed praten, maar toen hij de scheidsrechter een duw wilde geven, schoot zijn vin ger uit..." Kees Wenneker is verbolgen over het één-tweetje tussen Exeption en SVS'70: "Een hele slechte zaak dat het voor de pers is verdoezeld. De scheidsrechter heeft melding van het gebeuren gemaakt en er was ook een rapporteur bij die wed strijd aanwezig. Het was dus toch wel uitgekomen. Alleen als de veiligheid van de scheidsrech ter gevaar loopt, kan het soms een goede uitwerking hebben iets dergelijks te verzwijgen. Zo'n man moet buiten schot blijven. Je moet niet vergeten dat op dit mo ment iedere scheidsrechter bang is dat ze bij hem lamgs komen". "Het is tegenwoordig ondoen lijk om jongens 's morgens vroeg op pakweg veld 8 ergens in Den Haag een duel te laten fluiten. Die voetballers zijn de avond daarvoor aan het stappen ge weest en staan soms halfdronken op het veld. Er kunnen de ergste dingen gebeuren. Ik sluit niet uit dat er eerdaags een scheidsrech ter met een mes wordt gestoken". Oh, oh, Den Haag. LEIDEN - Frits Welling volgt Jan- Evert Veer op als trainer bij De Zijl/LGB. Het bestuur van de Leid- se poloclub kwam gisteravond tot een akkoord met de 34-jarige Lei- denaar, die momenteel oefenmees- ter is bij liet Haagse AZ en PC. Welling (34) is voor De Zijl geen onbekende. Hij was er gedurende een periode van 13 jaar actief spe ler van het eerste zevental. Welling was aanvankelijk van plan om bij AZ en PC te blijven. "Met het bestuur was ik min of meer al tot een akkoord gekomen. Maar plotseling belde De Zijl met het verzoek te komen praten". Het gesprek leidde uiteindelijk tot de in de Kooi gesloten overeenkomst. Welling, leraar lichamelijke op voeding op een school in Den Haag, acht het een voordeel dat hij de club "zeer goed" kent. "Ik ken De Zijl mentaliteit als geen ander. Voor andere trainers was die in stelling soms moeilijk te begrijpen. Ik stam zelf uit de zogenaamde Zijl-school. Ik weet dus precies wat er in die gasten omgaat". Vier titels Negen jaar geleden verruilde Welling De Zijl voor een trainers- carrière bij Vivax. "Ik heb daar goede resultaten bereikt. In negen jaar tijd behaalde de club vier kam pioenschappen. Voor mij het be wijs dat ik goed genoeg ben voor een club van hoger niveau. Ik heb altijd het gevoel gehad dat ik ooit bij De Zijl zou terugkeren. Maar dat het zó snel zou gaan, had ik niet verwacht". Welling hoopt dat hij bij de eer ste training dezelfde selectie aan treft, die dit seizoen de play-offs bereikte en net naast de nationale polobeker greep. "Daar ga ik wel van uit. Misschien wordt de groep wèl versterkt. Zo links en rechts vang ik wat geruchten op. Ik vind dat De Zijl open moet staan voor spelers van buitenaf. Frans Kran- stauber, de nieuwe trainer van AZC, roept toch ook dat zijn selec tie moet worden uitgebreid. Je denkt toch niet dat dat gebeurt met spelers uit Alphen". "Je kunt geen kampioen wor den", vervolgt Welling, "met louter spelers uit eigen kweek. Dat is een utopie, want andere clubs zitten niet stil en zorgen dat er verster king komt. In sommige gevallen wordt er met flappen gezwaaid. Stan van Belkum heeft al heel wat aanbiedingen ontvangen. Elk jaar gaan er ook geruchten dat-ie weg zal gaan. Ik hoop dat het niet ge beurt". ZEIST - Rinus Michels zal de rest van het seizoen en de komende twee jaar de leiding over het Nederlands elftal hebben. Hij zal bij zijn werkzaamheden met het A-elftal wor den geassisteerd door Dick Advocaat, die tevens als veldtrainer gaat fungeren. In de vakature van Leo Beenhakker zal worden voorzien door het aantrekken van een oefen- meester, die onder meer zal worden belast met Jong Oranje. Voorts zal de nieuwe man bij het Jeugdplan Nederland worden ingeschakeld, alsmede worden betrokken bij promo tionele aktiviteiten van de voetbalbond. ZEIST (ANP) - Vijfentwintig spe lers uit het betaald voetbal staan dit weekeinde buitenspel, omdat zij tijdens het paas-weekeinde te gen een derde, vijfde, of zesde gele kaart opliepen. De Paasmaandag leverde wat dat betreft tien 'slacht offers' op. Het zijn Silooy (Ajax), Richardson (Heracles), Degenaar (Hercales), Waslander (Excelsior). Groenendijk (FC Den Haag), Haak (Emmen), Mommertz (NEC). Grimm (NEC), Gall (Veendam) en van Veen van (RKC). Het sectiebestuur betaald voetbal wil geen gebruik maken van de diensten van Beenhakker voor de oefeninterlands Nederland - Schot land en West-Duitsland - Neder land. Het sectiebestuur baseert zich bij die beslissing op het feit, dat deze wedstrijden als voorberei ding moeten worden gezien op de te spelen kwalifikatiewedstrijden voor het Europees kampioenschap van 1988, in West-Duitsland. Per 1 juli treedt Beenhakker in dienst bij de Spaanse landskampioen Real Madrid. Rinus Michels blijft overigens de KNVB tot en met 30 juni 1986 voortzetten. Op die dag loopt zijn contract met de bond af. het Nederlands elftal als coach gaat begeleiden. De eerste keer was tijdens de eindronde van de wereldtitelstrijd van 1974, in West- Duitsland, waar hij Oranje als su- nooit pervisor naar de tweede plaats i andere kandidaat dan hijzelf leidde. Hij werd toen geassisteerd Geen twijfel Voor Rinus Michels geweest voor de opvolging Beenhakker. „De ervaring van de laatste twee jaar heeft mij geleerd, dat dit werk er prima bij te doen is. Voor mij was er weinig denken no dig om tot deze oplossing te ko men. Ik heb geen twijfels gehad. Ik heb in Zeist al zoveel gedaan. Er is tijd om me op de praktijk funktie van bondsmanager/tech- te richten.'Theoretisch hebben nisch direkteur behouden en zal de de zaak op poten. Nu gaan we het Frits Welling: "Ik stam zelf uit de Zijl-SChool" (Archieffoto). verantwoording blijven dragen over alle vertegenwoordigende elf tallen van de KNVB, aldus de ver klaring van woordvoerder Stolk van de voetbalbond. Leo Beenhak ker zal met uitzondering van de twee genoemde oefenduels van het o_ A-elftal zijn werkzaamheden bij de enkele J praktisch invullen. Het technisch beleid is erop gericht een zo goed mogelijke staf van bondscoaches te krijgen. De nieuwe man van Jong Oranje zou ik het liefst nog vandaag aanstellen, maar we heb ben geen enkele kandidaat, geen Voor het Nederlands elftal is Mi chels van plan de door hem en Beenhakker na de uitschakeling door dr. Frantisek Fadhronc Cor van der Hart. Op 1 juli 1984 keerde de Amster dammer, de man achter het grote Ajax uit het begin van de zeventi gerjaren, na het trainen van Barce lona, weer Ajax, Los Angeles Az tecs en 1. FC Köln terug bij de KNVB, nu in vaste dienst als bondsmanager technische zaken. De samenwerking met bonds coach Kees Rijvers eindigde, toen die zich na de verloren eerste WK- kwalificatiewedstrijd tegen Hon garije (1-2 in Rotterdam) terugtrok. Michels nam de coaching over, zag zijn elftal in de laatste maanden van 1984 verliezen in en van Oos tenrijk (0-1, eigen treffer Valke) en winnen van Cyprus (1-0 door Hout man). hartinfarct begin '85 BRUSSEL (GPD) - Leo van der Kroft heeft woensdagavond ver-j hinderd dat voormalig wereldkam pioen schaken Anatoli Karpov de aftrap zou verrichten van de eerste halve-finalewedstrijd om de Euro pa Cup tussen Anderlecht en Steaua Boekarest. Karpov, die vrijdagmiddag win naar werd van het internationale Swift-schaaktoernooi in Brussel, was in allerijl naar het Anderlecht- stadion gereden, maar moest door tussenkomst van Van der Kroft ge noegen nemen met de rol van toe schouwer. Net als overigens Jan Timman en John van der Wiel, die Door die zege werd hy een ronde eveneens aan het schaakevene ment deelnemen. Het plan Karpov de aftrap te la ten verrichten, was afkomstig van de Brusselse brandweercomman dant Hugo van Gompel, een fer vent voetbal- en schaakliefhebber. Karpov verklaarde zich akoord, maar omdat zijn partij van woens dag tegen Seirawan pas om 19.00 uur werd afgebroken, restte hem nog maar weinig tijd om vóór de aftrap in het Constant Vanden- Stock-stadion te komen. Onder es- i corte van vier motorordonnansen werd hij in een limousine naar het stadion gebracht. Daar maakte hij meteen kennis met Leo van der Kroft, die als UEFA-waarnemer ter plaatse was. Van der Kroft verbood de ex-wereldkampioen de eerste bal te trappen, omdat dat volgens de reglementen slechts is toege staan bij vriendschappelijke ont moetingen. Karpov won overigens het SWIFT-toernooi in Brussel door gisteren de afgebroken partij tegen Seirawan in winst om te zetten. team. De laatste twee jaar praktisch elke wedstrijd een finale. Een voordeel is, dat het huidige Oranje rijper is geworden", aldus Michels, die zich zelf chef-bonds- coach en technisch noemt. Derde keer Het is de derde keer dat Michels kwalificatie DUSSELDORP (SID) - Olga Ne- choslowaakse hoofdstad afgereisd, mes, de 17-jarige tafeltennisster die Dit is het gevolg van de onderhan- donderdag aankondigde niet r delingen tussen het Westduitse r gaan, is gisteren toch naar de Tsje- ADVERTENTIE L.F Zondag .C. - O.D.B. Aanvang 14.00 uur Boshuizerkade Advocaat en Michels: herenigd op de bank van Oranje. kampioenschap te klaren. „Mi- houden. Zelfs zijn vrouw Wil wist chels gaat niet over één nacht ijs. van niets. Die bleek gistermiddag Met zijn gezondheid is het best", verrast door het nieuws over de heet het in Zeist. nieuwe rol, die haar man bij de KNVB gaat spelen. „Rinus heelt De'sfinx'heeft zijn plannen voor vanmorgen alleen gezegd, dat er de opvolging van Beenhakker een hele goede nieuwe bondscoach voortreffelijk binnenskamers ge- komt". voor de WK-eindronde uitgedachte moest Michels rust nemen en werd taktische lijn voort te zetten. „Al de coaching van het Nederlands heeft elke coach natuurlijk zyn ei- elftal op part-time basis overgeno- gen uitgangspunten. Vast staat, dat men door Volendam-trainer Leo er in de huidige tijd geen geduld Beenhakker, die op 1 juli 1985 als de opbouw van het zestiende bondscoach uit de histo rie van de KNVB in vasté dienst kwam van de voetbalbond. Op 58-jarige leeftijd gaat Michels nu weer het veld op, een karwei voor 'stressbestendige' mensen zo- direkteur als Beenhakker het bij zijn komst omschreef. Volgens woordvoer ders in Zeist voelt Michels zich fit genoeg om de zware klus het Europees het toernooi om het Europees kam- nisterie van buitenlandse zaken, de pioenschap tafeltennis in Praag te ambassade van de Bondsrepubliek Praag 'en de Tsjechoslowaakse autoriteiten. Tsjecho-Slowakije heeft verzekerd, dat Nemes niet aan haar geboorteland Roemenië zal worden uitgeleverd. Volgens de Westduitse tafelten- nisbond, de DTTB, zyn er voor Ne mes geen risico's meer. Door de deelneming van Nemes zal Margit Freiburg, die als invalster voor Ne mes was aangemeld, niet mee doen. UTRECHT (ANP) - Rob Clerc kan vandaag in de slotronde van het nationale damkampioen schap in Utrecht zijn vierde na tionale titel praktisch niet meer mislopen. De Haagse grootmees ter behield in de voorlaatste ron de zijn voorsprong van twee pun ten doordat Jannes van der Wal onmiddellijk bij de aanvang van de partij met een remise-voorstel kwam. Zonder dat één schijf werd verplaatst stemde Clerc daarmee in, waar.door beide grootmeesters voor een uniek re cord zorgden. Het is nog nimmer in de damhistorie voorgekomen dat dit resultaat op deze wijze werd bereikt. Van der Wal meende daarmee zijn kwalificatie voor het WK (dat van 11 november tot 3 de cember in Groningen wordt ge houden) veilig te stellen, maar door de min of meer toch wel verrassende uitslagen in deze tiende ronde, staat dat in theorie nog allerminst vast. Van der Wals laatste tegenstander, de Limburger John van den Borst, kwam door een gelukkige zege op Rob Geurtsen naast de vrij wel zeker onttroonde titelhou der. Ook Gérard Jansen is nog kan didaat voor één van de WK-plaat sen. De Huissenaar verraste Je roen Goudt en klom naar een met Hans Vermin gedeelde vier de plaats, omdat deze tegen Van Aalten niet verder kwam dan re ADVERTENTIE A.S. ZONDAG 14.00 UUR TOT MORGEN! De Tegelhandel

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13