Olieprijzen zakken onder tien dollar swssss nsisi 'Lastenverhoging onnodig' Witte Huis valt Bush af: Goedkoper gas scheelt huishoudens 250 gulden Gelderland proefgebied voor acties in de metaal Ex-tweeverdieners in premiewoning worden vaak gedupeerd door banken VRIJDAG 4 APRIL 1986 ECONOMIE PAGINA 9 LONDEN (AP) - De prijs van ruwe Noordzee-olie is gisteren voor de tweede keer deze week gezakt tot minder dan tien dollar per vat. Dinsdag zakte de prijs ook onder de tien dollar, maar woensdag deed zich een korte opleving voor, nadat de Amerikaanse vice- president George Bush bekend had gemaakt dat hij in Saoedi-Arabië zou gaan praten over de situatie op de oliemarkt. Dezelfde avond werd die uitspraak echter ongedaan gemaakt door het Witte Huis. Woordvoerder Larry Speakes zei dat "de vrije markt de beste manier was om tot stabiliteit op de oliemarkt te komen". DEN HAAG (GPD) - Dc gisteren aangekondigde verlaging van de aardgaspnjs met negen cent per kubieke meter kan het gemiddelde huishouden, over een heel jaar ge rekend. een voordeel opleveren van zo'n 225 tot 270 gulden. Na de verlaging, per 1 juli. gaat een ku bieke meter aardgas 59,6 cent (in clusief 19 procent btw) kosten. Het gemiddelde huishouden verbruikt 2500 tot 3000 kubieke meter per jaar. De grote fracties in de Tweede Kamer toonden zich gisteren inge nomen met de verlaging van de aardgasprijs. zoals die door de Gas unie en de Vegin werd overeenge komen. Maar volgens de consu mentenorganisaties is de verlaging lang niet fors genoeg en gebeurt het veel te laat. Voor de Nederland se schatkist betekent het ondertus sen een aderlating van bijna 700 miljoen gulden, alleen al in de tweede helft van het jaar. Het akkoord is een duidelyk compromis tussen de verkoper van het gas - de Gasunie is voor de helft in handen van de overheid - en de distributie-bedrijven. Deze werden de laatste jaren van stijgen de energieprijzen in hun lokale of regionale situatie steeds sterker ge confronteerd met de problemen in de gezinshuishoudens. Zoals formeel is voorgeschreven, is het akkoord tussen de Gasunie en de Vegin voorgelegd aan minis ter Van Aardenne (economische zaken). Hij zei vooralsnog geen re den te zien om niet met het ak koord over de negen cent in te stemmen. De Wet Aardgasprijzen geelt de minister overigens alleen de bevoegdheid van het advies van de afspraak tussen de Gasunie en de Vegin af te wijken, wanneer de prijs van het aardgas onder die van huisbrandolie ligt. Tot enkele maanden geleden was dat nog het geval. Met de scherpe daling van de olie-prijzen op de we reldmarkt is die situatie echter al weer enige tijd voorbij. Ook na de prijsdaling op 1 juli blijft de aard gasprijs waarschijnlijk nog boven de prijs van huisbrandolie. Wan neer de olieprijzen niet sterk stij gen tegen de winter van 1986-1987, zal daarom (op 1 januari) opnieuw met een daling van de aardgasprij zen voor kleinverbruikers reke ning gehouden kunnen worden. De Nederlandse huishoudens hebben wat langer moeten wach ten op de prijsdaling van hun aard gas dan de industrie en de tuin ders. Na al een eerdere prijsverla ging maakte de Gasunie woensdag al bekend dat de gasprijs voor de glastuinders in het tweede kwar taal met ruim zes cent omlaag zou gaan tot 31,13 cent per kubieke me ter. De prijs voor de grootverbrui- kende industrie zou op nog een halve cent lager komen. Van deze laatste verlaging profi teren de huishoudens overigens ook, omdat bijvoorbeeld gasge stookte elektriciteitscentrales hun brandstof voor de eleky-iciteitsop- wekking goedkoper kunnen inko pen. Al eerder is zo'n voordeel aan de afnemers doorgegeven in de vorm van lagere stroomtarieven. Dezelfde avond werden ook cijfers bekendgemaakt waaruit bleek dat de Amerikaanse olievoorraad met 6,46 miljoen vaten was gestegen, terwijl de verwachtingen hadden geschommeld tussen een daling van 3 miljoen vaten en een stijging van 2 miljoen vaten. George Bush zat op dat moment al in het vlieg tuig richting Saoudi-Arabië. De olieprijzen daalden gisteren tot 9,90 dollar voor levering in juni, 60 dollarcent minder dan woens dagavond. Voor levering in juli daalde de prijs tot 9,75 dollar, 70 cent minder dan woensdag. Alleen voor de maand mei bleef de prijs nog tien dollarcent boven de grens dat de vrije markt de olieprijze dienen te bepalen", zei Speakes. De daling van de olieprijs komt Lange termijn vooral doordat de Amerikaanse re gering deze week haar uiterste best heeft gedaan om de indruk weg te OAPEC,'gisteren •het bezoek president Bush aan Saoedi-Arabië bedoeld zijn om de Saoedi's ertoe te bewegen hun olieproduktie te üëke°géschdlen'daar Intussen heeft de organisatie van Arabische olieproducenten, de eren in Koeweit opge roepen tot het uitstippelen van een beleid op lange termijn door de 10 lidstaten, zonder onderlinge poli- i rol i beperken. Larry Speakes.' Witte Huis zei in Californië dat Bush zelf ook vindt dat de vrije markt moet prevaleren, maar delen van zijn betoog uit hun i band waren gelicht, "waardoor de laten spelen. In het maandblad van de organi satie werd gesteld dat de Arabi sche landen zich tot dusver teveel met de korte termijn hebben bezig- standpunten va„ de vice-president le^d op ontaTkcïngen d.l n et de president verkeerd konden in de hand te houden arpn worden begrepen". Winst van Hoogovens aanzienlijk gestegen Het blad riep de lidstaten op e Speakes probeerde daarmee het gezamenlijk ontwikkelingsbeleid ernstige meningsverschil tussen Reagan en Bush te verdoezelen "Als Bush zondag in Saoedi-Ara bië een onderhoud heeft met ko ning Fahd zal de vice-president het plotselinge overschotten Amerikaanse standpunt uitdragen de lange termijn op te stellen, waardoor de producenten minder gevoelig zullen worden kort lopen- marktontwikkelingen zoals tekor- IJMUIDEN (ANP) - Hoogovens heeft in 1985 een nettowinst be haald van 278,8 miljoen gulden, zo heeft het staalconcern gisteren be kendgemaakt. In 1984 bedroeg de nettowinst 206,5 mihoen gulden. De omzet steeg van 7,2 tot 7,4 mil jard gulden. Er werd een uitgifte aangekondigd van nieuwe aande len met voorkeursrecht voor be staande aandeelhouders. De sluiting van de Amerikaanse dochteronderneming Capitol Me tals heeft volgens Hoogovens-de nettowinst niet nadelig beïnvloed, onder meer omdat de investerin gen die in het verleden in dat be drijf zijn gedaan als fiscaal verlies zijn aan te merken. De financiële positie van Hoogo vens is aanmerkelijk versterkt, vooral omdat van de winst 236,5 miljoen gulden is toegevoegd aan de algemene reserve. Het garaniie- vermogen (aandelenkapitaal plus reserves plus achtergestelde lenin gen) nam toe van 35 procent tot 40 procent. De produktie van ruwstaal is iets gezakt van 5,5 miljoen ton tot 5,3 miljoen ton. De afzet van walserij- produkten bleef vrijwel gelijk op 4,5 miljoen ton. De produktie van ruwe aluminium steeg van 95.600 tot 96.500 ton. De afzet van walse- rij- en extrusieprodukten alumi nium kwam op 182.400 ton tegen 179.800 ton in 1984. Kort Zakelijk Pakhoed Pakhoed heeft 16 miljoen gulden verloren op de Amerikaanse vesti ging van haar luchtvrachtdochter Pandair, zo heeft het Rotterdamse transport-en opslagbedrijf gisteren bekendgemaakt. Het bedrijfsresul taat van Pakhoed in Amerika is daardoor 17,7 miljoen gulden nega.- tief geworden. In 1984 was het 1 miljoen gulden negatief. De netto winst van het hele concern is door de strop in Amerika gedaald van 36,2 miljoen in 1984 tot 28 miljoen gulden in 1985. Elsevier Het uitgeversconcern Elsevier gaat ervan uit, dat de winst in 1986 zowel absoluut als per aandeel ver der zal toenemen. Het koersver loop van de dollar zal opnieuw weer weinig invloed op de resulta ten hebben door het gevoerde va- lutabeleid. De VS zijn voor Else vier erg belangrijk. In totaal de helft van het bedrijfsresultaat komt voor rekening van Noord- Amerika, zo bleek tijdens de pre sentatie van het jaarverslag. Else vier zag vorig jaar de omzet stijgen met 7 procent van 1,4 miljard tot 1,5 miljard gulden. De netto-omzet ging van 75,6 miljoen naar 101,4 miljoen gulden. Lpg De prijs van lpg gaat met drie cent omlaag. Diesel, huisbrandolie en petroleum zakken twee cent in prijs. De prijsverlagingen gaan vandaag in. Zij zijn een gevolg van de ontwikkelingen op de interna tionale produktenmarkt. De meest voorkomende prijs voor lpg aan de pomp wordt 46,9 cent per liter. Die sel komt op 91,8 cent per liter (zelf- tank), huisbrandolie op 68,1 cent per liter (leveringen 1.500 per liter) en petroleum op 75,35 cent per liter (leveringen 1.500 per liter). ARNHEM (GPD) - In de Gelderse "8 Jaar- Bij elkaar werden 750 le- metaalindustrie zullen volgende den geraadpleegd. „Onder hen was week al prikacties worden gevoerd met als inzet de 36-urige werk week. Ze vormen de voorbode stakingen die zich vanaf 20 april over het hele land kunnen ver geen enkele tegenstemmer, sfeer is agressiever, harden en grimmiger dan een jaar geleden. In sommige bedrijven hebben onze leden duidelijk gemaakt dat AMSTERDAM - In cLe Amsterdamse Rai is gisteren de Internationale Huishoudbeurs geopend. De opening werd verricht door mevrouw Lubbers, die tijdens een rondgang over de beurs ook een stand met grutterswaren aandeed. Omroepbonden slepen NOS voor rechter HILVERSUM (GPD) - De Raad van Beheer van de NOS is door de bonden van het omroeppersoneel per brief gesommeerd een aantal cao-verplichtingen na te komen. Gebeurt dit niet binnen een week, dan stappen de bonden naar de rechter. De Dienstenbonden FNV en CNV. Unie BLHP, Kunsten bond FNV en de Nederlandse Ver eniging van Journalisten hebben besloten tot deze actie omdat maandenlang overleg tussen hen en de NOS tot niets heeft geleid. De bonden zijn vooral veront waardigd over het feit dat er geen duidelijkheid bestaat over het aan tal arbeidsplaatsen dat daadwerke lijk herbezet is. De werknemers hebben hier recht op door invoe ring van de atv. Het gaat in totaal om 80 banen die volgens de cao voor 1985 vervuld zouden moeten worden. Het gaat daarbij om een bedrag van 5,2 miljoen gulden. Ook hebben de omroepbonden nog altijd geen inzicht in de werk- gelegenheidsprognose voor dit jaar. spreiden. Voor de aanloop heeft de geen behoefte heeft aan korte sta- Industriebond FNV dertig bedrij ven uitgekozen, waar de komende veertien dagen dagelijks acties in de vorm van korte, demonstratieve werkonderbrekingen worden ge houden. De verwachting is dat binnen kingen, maar het bedrijf gelijk 'plat' wil gooien totdat er een cao is", aldus Nas. Ook in de metaalnijverheid (de kleinmetaal) in Gelderland wil de Industriebond FNV, zij het wat .rustiger", aldus Nas, pogen het veertien dagen de ultimata aan die front van de werkgevers te breken. bedrijven de deur uit gaan. De In dustriebond FNV zal binnenkort bovendien een centraal ultimatum aan de FME (metaalwerkgevers) worden gestuurd. In de komende weken zal de stakingsbereidheid worden gepeild in twaalf Daarvoor is inmiddels een selectie van vijftien bedrijven gemaakt, waarvan de directies worden uitge nodigd gesprekken $an te knopen om zelfstandig cao-afspraken te maken. Nog niet duidelijk is in hoeverre dertig bedrijven. Daaronder zijn de andere bonden de acties zullen Nederlandse Hardmetaal Fabrie ken in Arnhem en Thomassen Drijver-Verbliva in Doesburg). steunen. Vorige week ontstond breuk in het front van de vakbewe ging, toen de bonden voor hoger districtsbestuurder personeel kwamen tot een cao-ak- Dick Nas staat al vast dat de actie bereidheid dit jaar „groter is dan ooit". De opkomst op de 35 leden- koord (zonder 36 uur) bij Philips de banken, nadat de bonden van FNV en CNV uit de onderhande vergaderingen die de afgelopen lingen waren weggelopen. In de metaal staan alle bonden nog wel lijn. Boer schenkt gratis melk WILDERVANK (GPD) Boer J. Leeuwerik uit Wildervank schenkt morgen 10.000 liter ver se melk uit. Het gaat om het j overschot dat Leeuwerik door de superheffingsregels niet aan de melkfabriek kwijt kan. Dan blijft vernietiging of verkoop tegen bodemprijs aar gratis aan het publiek. Deze maand worden de quota n de melkveehouders opnieuw vastgesteld. Ook de drie broers Leeuwerik hebben 'last' van de superheffing. Ze hebben zo'n tienduizend liter (het overschot een maand) over. Het over schot kan tegen een bodemprijs verkocht worden, maar veel boe ren vinden dat bedrag zo laag dat ze de melk over het land spuiten. De Leeuweriks hebben voor hun weggeef-actie gekozen. HOEVELAKEN (GPD) - Bij een huiszoeking in het hoofdkantoor van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in Hoevelaken heeft justitie deze week een grote hoe veelheid documenten in beslag ge nomen. Justitie onderzoekt of het Bouwfonds door middel van vals heid in geschrifte te veel over heidssubsidies heeft opgestreken voor de bouw van woningen. In dit verband wordt een bedrag van 1,25 miljoen gulden genoemd. Het Bouwfonds is een vennoot schap waarvan bijna alle gemeen ten in Nederland aandeelhouder zijn. De inval in de kantoren van het Bouwfonds maakt deel uit van Politie doet inval bij Bouwfonds het gerechtelijk vooronderzoek dat het Openbaar Ministerie in Utrecht verricht op verzoek van het minis terie van volkshuisvesting. De verdenking kwam twee VPRO-tv-programma 'Gouden Bergen'. Daarin werd bekend ge maakt dat de Bouwfonds-dochter Interim bv bij het rijk 1,25 miljoen gulden te veel zou hebben gedecla reerd voor de bouw van woningen in de Apeldoornse wijk De Maten. De Utrechtse officier van justitie mr. R. Behling wilde niet bekend maken wat voor documenten in beslag zijn genomen. Het onder zoek richt zich echter niet alleen op de Apeldoornse woningen, maar op alle projecten van het fonds. Het onderzoek kan volgens justitie nog maanden vergen. Of e ken geleden op het Bouwfonds te dachten zijn wilde mr. Behling niet rusten, reportage het zeggen. NCW valt Ruding aan met CPB-modellen DEN HAAG (GPD) - Volgens het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) kan minister Ruding (financiën) de volgend jaar WOLTERS SAMSOM - Uitgever s!erk 'e'"gvallende aardgasinkom- Wolters Samsom heeft een ambi- sten opvangen zonder lastenver- tieus expansieprogramma bekend zwaring. Hij moet dan wel m 1987 - - - to- ,en ver genoegen nemen met stijging van 1990 tot financieringstekort tot 8 pro- gemaakt dat voorziet dubbeling van de omzet rond de ee beuren via een autonome groei 10 procent per jaar en van 5 pro cent door overnemingen. Het cern wil de groei met name zo in landen met groeiende informa tievraag miljard. Dat moet ge- cent'. Door versnelde economische groei en extra overheidsbezuini gingen dat in de drie jaren daarna echter worden teruggedrongen tot zoeken 5'5Prj*e"t Ruding heeft tenverzwaring i las- burgers c ljard gulden in 1987 heeft voorgesteld. Het kabinet Daar werd ook een aandelensplit ^trgta„dter(.t^eJe „wefk °ver de,a™' sing aangekondigd. De nominale begroting voor 1987, waarde van de stukken gaat van 20 waann extra (aardgasjtegenvallers naar 4 gulden. De bedoeling is, dat .e,r1, - de aandelen (in de MAASTRICHT - Het nieuwe provinciehuis van Limburg, een ontwerp van architectenbureau Snelder, zal eind deze maand door koninging Bea trix worden geopend. Het gebouw bestaatg uit twee gedeelten; de be- stuursafdeling bivindt zich links op een eiland in de Maas en rechts is het gebouw van de administratieve dLiensten. (foto anpi heid krijgen. - Wolters Samsom zag de omzet traal P'anbureaH vorig jaar toenemen van 456,8 mil- 0n? tegenwich joen tot 532,1 mihoen gulden. De £%wka?]metsplannen nettowinst ging van 16,6 miljoen NCW z,ch verzekerd naar 22,3 miljoen gulden. AMERSFOORT (ANP) - Tweever dieners met een prem ie-A-woning moeten gedurende anderhalf tot twee jaar nodeloos veel betalen voor hun hypotheek als het inko men van een van beiden volledig is weggevallen. Dat is de schuld van de banken. Een uitzondering geldt hier alleen de Rabobank en de Ver enigde Spaarbank. Dit stelt de ver eniging Eigen Huis in het april nummer van haar maandblad "De Woonconsument' Als na een paar jaar een van de twee stopt met werken, en het be lastbaar inkomen van de ander be draagt 31.000 gulden, dan gaat de rijkspremie omhoog naar 50.000 gulden. De hypotheek moet dan worden verlaagd naar 90.000 gul den. Cijfermatig is dit voorbeeld op veel tweeverdieners van toepas sing. «v. oolluucll V1I1 uc vuuu van certifi *n ^eze besprekingen staan de cij- caten, een betere verhandelbaar: ™he aal Planbureau. Om tegenwicht te bieden tegen heeft het in de dien sten van voormalig topman dr. F.B. Lempers van het Centraal Planbureau. Twee jaar geleden haalden de christelijke werkgevers al een andere CPB-directeur, Wei- tenberg, in huis. In een 'mini-MEV' stelt Lempers dat de dalende dol larkoers en olieprijs onvermijde lijk leiden tot tegenvallende aard gasinkomsten in 1987. Een stijging van het financie ringstekort in 1987 met een half procent acht hij echter aanvaard baar, omdat het economisch her kracht kan i ben dan niet alleen het nadeel een (zelf gekozen) lager inkomen, stel dan maar ook nog eens van hogere - NCW-plannen gaan echter wel uit woonlasten. van strikte loonmatiging in de marktsector, terwijl geen rekening is gehouden met verdere arbeid- tijdverkorting. Bovendien moet de Eigen Huis vindt dat de banken zich hierin niet fair opstellen. Im- Volgens deze organisatie huiseigenaren betaalt een huishou- jaar heen, omdat eerst moet den van tweeverdieners waar een inkomen verdwijnt al snel 3.600 gulden te veel, waardoor de beste dingsruimte onnodig onder druk komt te staan. een hypotheek van 110.000 gulden, \7maken" terwijl de formele toezegging van Volgens het NCW kan in 1987 al 1 miljard bezuinigd worden door vermindering van het aantal Joai BB VItlVMll, cclol> lllwct vereniging. "Maar nu ze eenmaal den gewacht op de afhandeling bij_ debanl< staat de be- van de ambtenaren zou wel gelijke soepel op de mogelijk- tred moeten houden met die in het Met de behandeling van de aan vraag om een hogere premie gaat op het ministerie van volkshuis- In de tussentijd zou het huishou den uit het voorbeeld moeten beta- Wanneer twee partners een pre- yoor een hypotheek van 90.000 ï-A-woning van 140.000 gulden êulden, maar de banken staan dit kopen, en hun gezamenlijk belast- niet to,e m^t uitzondering van de baar inkomen bedraagt bij voor- twee al genoemde. Pas als de goed- beeld 49.000 gulden, dan hebben keuring van het ministerie van zij recht op een premie van 30.000 volkshuisvesting komt, betalen de gulden. Zü moeten dan een hypo- banken het te veel betaalde bedrag theek van 110.000 gulden nemen, terug. De ex-tweeverdieners heb- de premie van 30.000 gulden uit het voorbeeld ook dan twee jaar op vesting ai gauw anderhalf tot twee ^Crpnka"ia^M wachten' aldus de ambtenar'e^met'20^00,"oplopend -J' 1 aar n" "onr"Qa tot 48.000 in 1990. De koopkracht reidheid heden in te spelen op een bedenke- bedr^fstevëmTrder'zou er ge- lijk laag pitje aldus de vereni- Snoeld mo™en worden ,n de de 8 6 materiële bestedingen van de over- Het ministerie van volkshuisves- heid (inclusief defensie) en de sub- ting heeft in de premieregeling uit sidies op huren, onderwijs en der- 1984 een passage opgenomen gelijke. Die kunnen besparingen waaruit blijkt dat het evenals Ei- opleveren oplopend van 4 miljard gen Huis van mening is dat de ban- ken vooruitlopend op de definitie ve goedkeuring van een premie verhoging, het te betalen hypo theekbedrag moeten verlagen. i 1987 tot bijna 8 miljard in 1990. De overheid kan verder haar ei gen werkgeverslast^ verlagen door minder pensioenpremies al te dragen aan het ABP (in vier jaar 2 miljard). Volgens iempers is het „niet verstandig te veel te sparen op een moment dat het beter is voor de economie het geld te laten rollen". Voorts wil hij de economie 'smeren' door de loonbelastring voor in totaal 5 miljard te verlagen Dit kan gedeeltelijk worden ge compenseerd door de btw een pro cent te verhogen (opbrengst twee miljard). Een geringe btw-verhoging zal volgens Lempers geen schade toe brengen aan de concurrentieposi tie van het Nederlandse bedrijfsle ven, in tegenstelling tot de verho ging van de accijns op benzine, die sel en LPG, die Ruding voorstelt. De verlaging van loon- en inkom stenbelasting is nodig om het be vriezen van de lonen in de hele pe riode om te zetten in een lichte Aegon gaf te hoge winst op AMSTERDAM (ANP) - De verze keringsmaatschappij Aegon heeft in 1983 ten onrechte fusiekosten van vijftig miljoen gulden buiten de verlies- en winstrekening ge houden. Dat heeft de Onderne mingskamer van het Gerechtshof in Amsterdam gisteren bepaald. De kamer heeft daarmee de Stich ting Onderzoek Bedrijfs Informa tie (SOBI) van drs. P. Lakeman in het gelijk gesteld. SOBI had Aegon gedagvaard omdat die de kosten van de t\isie tussen AGO en Ehnia op 30 no vember 1983 niet in de verlies- en winstrekening had opgenomen en zodoende over 1983 de winst vijftig miljoen gulden te hoog had opge geven, namelijk op 229 miljoen gulden in plaats van op 179 miljoen gulden. Blijkens 'het arrest van de Ondernemingskamer behoeft Ae gon de jaarrekening 1983 niet over te maken, mede omdat de toelich ting wel informatie bevatte. Het bezwaar van SOBI richtte zich uitsluitend tegen het recht streeks onttrekken van de fusie- kosten aan het. eigen vermogen, buiten de verlies- en winstreke ning om. Door lasten buiten de winst- en verliesrekening te hou den wordt volgens de Onderne mingskamer niet het inzicht gege ven in de gang van zaken zoals is voorgeschreven in het Burgerlijk Wetboek. koopkrachtverbetering. Dat ver groot bovendien het gewenste ver schil tussen bruto- en nettolonen, het zogenaamde bruto-netto-tra- ject. Volgens de berekeningen van de vroegere CPB-directeur leidt een en ander tot een consumptiegroei van 2 procent per jaar, terwijl de investeringen (afgezien van olie en gas) blijven toenemen met 5 pro cent en de export met 6 procent. De werkgelegenheid neemt, vol gens dit rekenmodel, ook toe. On danks de groei van het arbeidsaan bod daalt de werkloosheid van 760.000 in 1985 naar 650.000 in 1990. Beursoverzicht ge peil van de afgeloen dagen niet handhaven. Over vrijwel de gehele li nie gingen de koersen omlaag, al leken enkele lokale fondsen er beter bij te liggen dan de hoofdfondsen. Hoogovens, Elsevier en Fokker de den hun best het geheel naar een hoger plan te tillen, maar KLM. Kon Olie en Philips maakten er een typische vrij- dagbeurs van. Op de flinke winstverbetering klom Hoogovens f 1,70 op tot bijna f 104. El sevier, dat optimistisch tegen 1986 aankijkt, verdiende f2,20 en Fokker maakte aanvankelijk aanstalten om naar f85 uit te lopen, maar bleef tegen het middaguur steken op f 84,10. De beurs was enigszins in de ban van de verwachting dat komend weekein de wordt besloten tot herziening van het EMS. De dollar noteerde vanmor gen in Amsterdam ruim een cent lager. Het pond moest zelfs drie cent prijsge ven. Kon Olie kon daardoor niet uit de voeten en ging f 2 lager van de hand op f 191,50. KLM en Philips deden 70 cent minder. Unilever en Wessanen lagen vrij goed in de markt. Pakhoed, waarin de afgelopen dagen zeer speculatief is gehandeld op ge ruchten over winstverbetering, kreeg een flinke dreun toen bleek dat hetre- sultaat over 1985 flink lager uitkomt. Dc koers van dit fonds moest f 5 om laag. Tegen het middaguur noteerden 28 fondsen lager. De schade bleef over het algemeen vrij beperkt. De lokale markt stond bol van goede bedrijfsresultaten. Palthe meldde een winstverbetering van meer dan 50 pro- cent.maar de koers was exact gelijk aan het slot van gisteren. Twentsche Kabel dat een flinke dividendverho ging presenteerde, verdiende mager f 5 op f 735 en Wolters Samsom, dat de om zet binnen vijf jaar wil verdubbelen, steeg f 15 op f 432.50.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9