Tehuizen miljoenen in het rood Den Uyl wil uitspraken over christendom niet terugnemen Rol pers in Slavenburgs-zaak gehekeld Oranjeldantenpartij is alweer ter ziele MILJOENENVANGST DENUYL Exacte vakken favoriet in eindexamenpakketten Huidkuur in kliniek van bronnenbad niet vergoed Proefdieren Spoedig einde aan 335 jaar oorlog met Seilly eilanden fZ Van Egmond Mode B reestraat Bur.1w.ar VRIJDAG 4 APRIL 1986 DEN HAAG (ANP) - De bejaardentehuizen in Nederland komen tientallen miljoenen guldens tekort, omdat de ei gen bijdragen van de bejaarden lager zijn uitgevallen dan was verwacht. Uit een enquête onder de 1600 bejaar denoorden in ons land blijkt dat er in elk geval al een tekort van 50 miljoen is. Dit kan nog oplopen tot 70 of 80 miljoen. Dat heeft directeur M. Rijkers Mei- nen van de federatie LSB, de over koepelende organisatie van de be jaardentehuizen in Nederland, meegedeeld. De LSB heeft giste ren op het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur ge sproken over de problemen van de bejaardenhuizen. Uit de enquête blijkt volgens Rij kers dat de tehuizen zich keurig aan de budgetten hebben gehou den. In totaal hadden de tehuizen vier miljard te besteden: 2200 mil joen van WVC en 1800 miljoen uit de eigen bijdragen van de bejaag den. Redenen voor het nu ontstane tekort zijn niet precies aan te ge ven, aldus Rijkers. Om het tekort aan te vullen heb ben de bejaardentehuizen zo'n 100 miljoen ingeteerd op hun financië le reserves. Nog meer bezuinigin gen zijn volgens Rijkers niet moge lijk, omdat veel huizen al met beta lingsmoeilijkheden kampen. De provincies zouden met meer geld over de brug moeten, komen. Maar omdat ook de provincies geen geld hebben, zal de minister moeten bij springen, zo meent de LSB. "Op deze manier worden we in een dubbele Nelson genomen. Het tekort is niet de schuld van de hui zen en we vinden ook niet dat we dat zelf moeten betalen want dan bezuinigen we weer", zo zegt Rij kers. Hij wijst er op dat de huizen de afgelopen jaren al 400 miljoen hebben bezuinigd en dat de Kamer onlangs heeft uitgesproken dat ze ker deze instellingen niet meer hoeven te bezuinigen. Subsidiestop Kosmos AMSTERDAM (ANP) - Het medi tatiecentrum van de Stichting De Kosmos in Amsterdam krijgt over de eerste vier maanden van dit jaar nog een gemeentelijke subsidie van ruim drie ton. Daarna wordt de subsidie stopgezet. Dit heeft het college van B en W vandaag beslo ten. De Kosmos ontving subsidie sinds 1968. De beëindiging van de subsidie is als een bom bij de stich ting aan de Prins Hendrikkade in geslagen en heeft volgens de stich ting „ingrijpende gevolgen" voor de 35 medewerkers in vaste dienst en de ongeveer honderd aan het centrum verbonden docenten. De Kosmos trekt jaarlijks 80.000 be zoekers. COMMENTAAR In hel vlakke en kale landschap van de Nederlandse politiek steek je al vlug met kop en schouder boven het maaiveld uit. PvdA-voorman Den Uyl wordt door politieke vriend en oppo nent beschouwd als een intellectueel van formaat. In Engeland bestaat de goede gewoonte dat politici hun erva ringen uitgebreid boekstaven in me moires, die door een geïnteresseerd publiek worden verslonden. Neder land kent dit verschijnsel helaas niet, een aanwijzing wellicht voor het feit dat onze politici niet zoveel interes sants te melden hebben, zelfs niet na een carrière van tientallen jaren. Dat geldt niet voor Den Uyl. Als hij ooit nog eens het besluit zou nemen de actieve politiek te verlaten, bijvoor beeld in de zomer van 1986, of allergisch voor christenen die zichzelf beschouwen als een betere mensen soort. Ook de organisaties en instel lingen van christenen moeten het bij hem ontgelden. De machtsvorming, waarvan ook christenen niet vies zijn. is hem een doom in het oog. Hij er gert zich daar aan, en in vrij krasse bewoordingen veegt hij christenen, het christendom, hun partijen, organi saties en instellingen op één hoop. Het hoeft niet te verbazen dat me nige christen zich hierdoor gegriefd voelt. Prof. De Gaay Fortman, als ARP'er minister van binnenlandse zaken in het enige, echte kabinet Den Uyl, geeft als zijn reactie dat Den Uyt op deze manier zelfs oude vriend schappen op het spel zet. Maar hier staat meer op het spel dan het grote 1990, of in 1994, dan mag worden goed van een persoonlijke vriend- EINDHOVEN (ANP) - Een re chercheteam van de politie heeft gisteren bij een inval in een wo ning in het Brabantse Heesch 32 ki lo heroïne gevonden. Bovendien werd anderhalve kilo grondstof, zo genoemde heroïnebase, aangetrof fen. Later werd in Amsterdam nog eens tien kilo heroïnebase en vier kilo heroïne in beslag genomen. De politie hield elf verdachten aan, on der wie de 40-jarige hoofdverdach te, een in Eindhoven woonachtige Chinees. De heroïne heeft een straatwaarde van ruim 15 miljoen gulden. Het is een van de grootste vangsten ooit in Nederland ge daan, aldiLS de Eindhovense poli tie. Het onderzoek begon al in sep tember vorig jaar na een tip dat enkele Eindhovenaren zich zouden bezig houden met de handel in he roïne. In verband daarmee werd een speciaal rechercheteam gefor meerd. Deze week werd duidelijk dat in een woning in Heesch de he roïnebase werd omgezet in heroïne. Tijdens een inval trof de politie in de woning zeven verdachten aan die daarmee volop bezig waren. Ze deden dat in pannen op het gasfor nuis in de keuken. (foto anp> NIEUWESCHANS (GPD) - De zie- NV Bronnenbad, mevrouw M. Sol, kenfondsen zullen behandelingen zal het kuuroord met de dermato- in de op stapel staande dermatolo-logische kliniek de ziekenfondsen gische kliniek, op het terrein van aantonen dat een kuurbehandeling het kuuroord Bronnenbad in Nieu- tot hun pakket behoort. De NV weschans, niet betalen. In de kli- huurt voor de behandelingen in de niek, die onder leiding komt de Winschoter dermatoloog E. J. Kraai, kunnen voornamelijk pso- riasispatiënten terecht. Maar ook mensen met een huideczeem kun nen er een behandeling ondergaan. De kliniek moet van de zomer in gebruik worden genomen. Staatssecretaris Van der Heijden (volksgezondheid) heeft gezegd dat kuren voorlopig niet in het zie kenfondspakket kan worden opge nomen. Volgens hem is de waarde van een kuur wetenschappelijk nog niet aangetoond. Wel gaf hij toe dat er „aanwijzingen zijn" dat sommige patiënten er baat bij heb ben. Volgens de voorlichter van de kliniek de huidarts Kraai i Kraai zal periodiek in Nieuwe- schans aanwezig zijn. Volgens de dermatoloog gaan een verpleeg kundige en een doktersassistent(e) de dagelijkse gang van zaken on der hun hoede nemen. Alle behan delingen gebeuren onder zijn ver antwoordelijkheid. Volgens me vrouw Sol is de belangstelling van de kant van psoriasispatiënten nu al bijzonder groot. verwacht dat hij, schrijvend en stude rend, nog van zich zal laten horen. Zodra Den Uyl zich definitief heeft losgerukt uit het dagelijkse gewoel van de politieke strijd, zou hij de tijd en de rust kunnen vinden om, als 'ou de en wijze staatsman", zijn ervarin gen en gedachten vast te leggen voor zijn tijdgenoten en voor het nage slacht. De verdiensten die Den Uyl nu reeds heeft, voor de Nederlandse po litiek en voor zijn eigen partij, zou hij zodoende kunnen bevestigen, en meer dan dat, hij zou er nog veel waardevols aan kunnen toevoegen. Dat is een lokkend perspectief voor allen die zich betrokken weten bij het politieke bedrijf, alleen de auteur zelf is nog niet zover. Eerst moet hij nog het werk van alledag afmaken. Op de valreep voor de Tweede Ka merverkiezingen heeft Den Uyl het schap. Den Uyl is op dit moment nog de leider van de grootste partij van het land, een partij bovendien die se rieus zegt te streven naar regerings deelname. In de Nederlandse politiek kan echter alleen een werkbare meerderheid tot stand worden ge bracht, als de onderscheiden partijen bereid zijn ten opzichte van elkaar de noodzakelijke tolerantie op te bren gen. Met zijn lange staat van dienst zou Den Uyl dat toch moeten weten. Er zijn, zeker, ook individuele chris tenen, en zelfs wel soorten christe nen, die niet overlopen van begrip en tolerantie voor andersdenkenden. Maar datzelfde geldt natuurlijk ook ter linkerzijde. Niet alleen klein links (PPR, PSP, PSO en CPN), ook groter links, de PvdA, kent zijn intolerante betweters en irritante gelijkhebbers. Als Den Uyl nog eens de pen ter kennelijk verstandig geacht van zijn hand neemt om zijn memoires te hart geen moordkuil te maken, toen schrijven, zal hij over christenen en de IKON-radio met hem op eerste christendom toch iets verstandiger en Paasdag sprak over christenen, het christendom, de kerk en de theologie. Den Uyl, zelf van gereformeerde huize, toont zich in dat gesprek zeer vooral ook genuanceerder uit de hoek moeten komen om nog een waardevolle bijdrage te kunnen leve ren aan de gedachtenvorming over ons vaderlandse politieke bestel. DEN HAAG (GPD) Leerlingen in het middelbaar onderwijs kie zen steeds vaker vakken als econo mie en natuur-, schei- en wiskunde in hun eindexamenpakketten. Dat gaat vooral ten koste van de vak ken aardrijkskunde en geschiede nis. Dat blijkt uit cijfers van de centrale examencommissie. De afgelopen tien jaar is het aan tal leerlingen dat aardrijkskunde of geschiedenis in het vakkenpak ket opneemt, zeer sterk teruggelo pen. In 1976 deed ongeveer de helft van alle leerlingen examen in een van deze vakken. In 1984 was dat nog maar éénderde. Biologie, eco nomie eri wiskunde worden in het mavo, havo en vwo steeds meer ge kozen. Natuur- en scheikunde zijn in het vwo stabiel gebleven en in het mavo en havo duidelijk meer in trek dan tien jaar geleden. In de talenhoek is een lichte te ruggang te constateren in de be langstelling voor Frans en Duits. Nederlands is verplicht, Engels wordt dooi- bijna alle leerlingen ge kozen. Een kwart van de leerlingen heeft daarnaast gekozen voor het vak Frans en iets meer dan de helft heeft ook Duits in het eindexamen pakket. De eindexamens beginnen dit jaar op 21 april. Ongeveer 250.000 middelbare scholieren zullen in de weken na die datum op de proef worden gesteld. Dèt zijn er tiendui zend minder dap in 1985. In tegen stelling tot vorig jaar, zullen de ant woorden van de examens die uit OSS (ANP) - Een idee van een werknemer van Organon Interna tional in Oss levert een 'bezuini ging' op van enkele duizenden proefmuizen per jaar. Bovendien blijft de dieren een hoop ellende bespaard. De muizen werden ge bruikt bij proeven met een stof die de produktie van rode bloedli chaampjes stimuleert. De proef bracht veel ongemak met zich mee voor de testdieren en kostte jaar lijks bovendien enkele duizenden donormiyzen het leven. Wat er nu precies verandert in de uitvoering van de proef wilde de woordvoer der van Organon niet zeggen. meerkeuze-vragen bestaan, niet meer op Teletekst worden gepubli ceerd. De reacties op die zeer snelle be kendmaking van de juiste ant woorden liepen sterk uiteen. Een grote groep docenten had er be zwaar tegen, omdat het de examen- rust verstoorde. Leerlingen die 's avonds op Teletekst konden lezen dat ze een vak volledig verknald hadden, zouden minder gemoti veerd zijn om daarna toch nog hun best te doen op de andere exa- Aan de hand van een steekproef uit de gemaakte examens, wordt op 22 mei de grens tussen voldoen de en onvoldoende bepaald. De scholen krijgen de uitslagen bin nen op 26 mei. WD-medewerkster blijkt hostess- bureau te leiden DEN HAAG (GPD) - Het WD- duo Cevaal en Weiter dat vorige week in opspraak kwam door naaktfoto's in het maandblad Play boy, blijkt een hostess-bureau in Zoetermeer te bezitten. Onder de seks-advertenties in enkele regio nale dagbladen wordt geregeld geadverteerd met het bureau 'Gui de Service Nederland'. Achter deze organisatie op het huisadres van Cevaal blijkt mevrouw Weiter te zitten. In de advertentie prijst zij haar bureau aan met de tekst: "Service for your business and pleasure, in tegrity, legality. CallVrij ver taald wil dat zeggen dat zij met haar bureau diensten aanbiedt voor zaken en ontspanning. Inte griteit en wettigheid worden verze kerd. Vice-fractievoorzitter Evenhuis zegt desgevraagd: "Je valt van de ene verbazing in de andere. We zul len dit nader moeten checken. Ik wil nu verder dan ook geen com mentaar geven". Wel wil hij nog kwijt dat hy een brief aan Cevaal heeft gestuurd met het verzoek om opheldering naar aanleiding van de in de Tweede Kamer gemaakte foto. Hierop heeft Cevaal nog niet geantwoord. LONDEN (GPD) - Nog deze maand zal de Nederlandse ambassa deur in Londen, jhr. J. L. R. Huydecoper, naar de Scilly eilanden, bij de uiterste zuidwestpunt van Engeland, afreizen om daar een eind te maken aan een oorlog die ongemerkt 335 jaar lang heeft gewoed. Hij zal op de eilanden een document overhandigen dat een offi cieel slot zal betekenen van de vijandelijkheden die in 1651 begon nen. Toen meldde een smaldeel van 12 Nederlandse oorlogsschepen onder leiding van admiraal Maarten Harpertsz. Tromp zich bij de Scilly eilanden. De Nederlanders deden dit omdat piraten, die op de Scilly eilan den hun hoofdkwartier hadden, enkele Nederlandse koopvaardij schepen hadden geplunderd. Tromp eiste teruggave van het geld en de overgave van de piraten. Het bestuur van de Scilly eilanden weigerde dat, waarop Tromp hen de oorlog verklaarde. Juist op dat moment kwam een Engelse vloot aanvaren onder leiding van admiraal Blake. Blake zei dat hij de inwoners van de Scilly eilanden zelf ook wel de oren kon wassen, en Tromp vertrok. Iedereen vergat sindsdien de formele oorlogsverklaring van de Nederlanders, tot het eilandbestuur op de zaak stuitte, en bij de Nederlandse ambassade in Londen om opheldering vroeg. Na ruggespraak met het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag en bestudering van stoffige documenten werd duidelijk, dat het eilandbestuur het bij het rechte eind had, en dat aan de oorlog nooit een einde was gemaakt. Verantwoordelijk voor de vrede, die later deze maand tussen de eilanden en ons land zal uitbreken, is de voorzitter van het eiland bestuur, Roy Duncan. Hij zei gisteren erg blij te zijn met de vredes missie van jhr. Huydecoper. "Straks kunnen we ons eindelijk weer veilig voelen", was zijn commentaar. DEN HAAG (GPD) - PvdA-fractie- leider Den Uyl wil zijn uitspraken over het christendom niet terugne men. CDA-minister De Koning had Den Uyl gesuggereerd zijn uit spraken in een interview voor de IKON-radio te herroepen, omdat deze grievend en beledigend zou den zijn. Den Uyl: "Ik krijg de in druk dat de heer De Koning ge sproken heeft, zonder dat hij de tekst van het interview heeft gele zen. Ik ben ervan overtuigd dat hij anders zijn uitspraken niet zou hebben gedaan". Geen smartegeld na vergissing bij seks-advertentie AMSTERDAM (ANP) - Het dag- blad De Telegraaf hoeft geen smar tegeld te betalen aan een Amster dams gezin dat door een foutief te lefoonnummer bij een seks-adver- tentie in die krant steeds wordt las tig gevallen. Dit heeft de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. B.J. Asscher, gisteren bepaald in het kort geding dat door de fami lie was aangespannen. De familie had 10.000 gulden schadevergoe ding geëist. Vorig jaar november werd in de ze krant het telefoonnummer van het gezin geplaatst by een adver tentie van de seksclub Hot Lovers. Sindsdien worden vooral de moe der en haar drie opgroeiende doch ters geconfronteerd met tientallen telefoontjes per dag van mannen die vulgaire opmerkingen spuien. De familie wijt het aan de on zorgvuldigheid van de krant dat zy lastig gevallen wordt. Volgens' de rechter echter heeft De Telegraaf voldoende nagegaan of de te plaat sen advertentie juist was door het opgegeven telefoonnummer te draaien. Tijdens dit telefoonge sprek tussen het gezin en De Tele graaf echter ontstond een commu nicatiestoornis, aldus besliste de rechter. Hij wees de eis van de schadevergoeding daarom af. BETICO CROES (ANP) - De Aru baanse politicus Betico Croes is gisteren overgebracht van het Jackson Memorial ziekenhuis in de Amerikaanse stad Miami naar het Marianna Johey Rehabilitation Institute in Wheaton by Chicago. Croes ligt nog steeds in coma na zijn auto-ongeluk eind december vorig jaar. Den Uyl verweet in het IKON-in- terview de christenen vaak een ar rogante houding aan te nemen. "De christen voelt zich beter dan de heiden. Die uitwerking werkt buitengewoon beklemmend in de samenleving". Over het geloof zei Den Uyl nog: "Er zyn grenzen aan die lariekoek. Je kunt niet zeggen 'God is genadig' en de joden laten afslachten". In de berichten die daarover in de pers zijn verschenen, stond ook nog de zin 'na Auschwitz is er geen theologie meer mogelijk'. Die zin is door Den Uyl echter niet uitge- uitspraken komen, sproken, maar door de interviewer, sentie van het gesprek helemaal Het IKON heeft Den Uyl inmid- niet wordt opgepakt en men door gehad over het christendom en de christelijke organisaties. En niet al leen daarover, maar ook over de PvdA en over de neiging van groe pen in de samenleving die tot een bepaalde ideologische kring beho ren om zichzelf te verheffen; zich zelf boven het gemiddelde uit te til len". Die uitspraken van Den Uyl zijn in de eerste berichten, die door IKON en ANP zijn verspreid, uit het verband gerukt weergegeven. Den Uyl: "Ik betreur het zeer als er die dels haar verontschuldigingen geboden voor het in de wereld hrengen van deze zinsnede. Den Uyl zegt in een reactie op de opschudding rond het interview, dat hy niet over christenen als overdreven berichtgeving op verkeerde indruk afgaat en er uit spraken over doet Ik vraag na drukkelijk, lees nu eens dat hele interview en geef dan uw oordeel", aldus Den Uyl gisteren voor de danig heeft gesproken. "Ik heb het AVRO-radio. AMSTERDAM (GPD) - De Oran jeklantenparty mag zich erop be roemen de partij te zyn die zich het kortste van allen in de verkiezings- strijd heeft geworpen. Voorzitter weken vakantie te nemen. Aan een Aad Schoemacher, die nieuws kwam doordat hij overal nalisten die daar een beetje om moeten grinniken. De lijsttrekker is voorlopig eerst eens van plan om een paar het partij begint hij niet. Wel zit hij alweer vol plannen voor zijn het land kwistig rondstrooide met werkelijke beroep, koopman. Hy biljetten van honderd gulden aan de nodige handtekeningen voor de verkiezingslijsten te ko men, heeft gisteren besloten er mee te stoppen. Hij is tot dit besluit gekomen, omdat blijkt dat de Rijksvoorlich- kei kan hangen. Vierhonderddui- tingsdienst niet erg gelukkig is met zend ijsjes die die ochtend in het de naam van zijn partij. De voor- kader van zijn campagne waren be- malige voorzitter lykt er niet erg steld, heeft hy inmiddels al weer wil een winkel openen in Utrecht. Inmiddels blijft hij wel zitten met een stapel knaloranje t-shirts met de naam van zijn party, die hy waarschijnlijk ook niet als uitver- koopje op de rekken van zijn mee te zitten: 'Als het Koninklijk Huis het niet wil, dan niet. Nou ho ren ze nooit meer wat van me. Ik kap met de politiek. Ik heb de afge lopen twintig jaar niet gestemd, en ik ga ook niet stemmen'. Schaterlachend over de ophef fing zit hy achter zijn zwarte bu reau boven zyn kledingzaak in Amsterdam. Schoemacher blijkt niet alleen in de verkiezingsstrijd met honderdjes te strooien. Op ta- fel liggen ettelijke van die bruine briefjes, bedoeld als onkostenver goeding voor een paar collega-jour- ROTTERDAM (ANP) - Mr. Men- tink, de raadsman van mr. P.S., heeft tijdens de achtste dag van het Slavenburgs-proces flink uitge haald naar de pers. Ook het Open baar Ministerie kreeg een veeg uit de pan, omdat deze volgens Men- tink op oiyuiste wijze met de publi citeit zou zijn omgegaan. Als voor beeld noemde de raadsman het uit lekken naar de pers van verklarin gen in de zaak-Slavenburgs toen het onderzoek naar de fraude bij de bank nog in volle gang was. Mr. Mentink meent dat in deze zaak in de media een ongeoorloofd voorschot is genomen op de uit spraak van de rechtbank en de pu blieke opinie rijp is gemaakt voor een fikse straf. Volgens Mentink kenmerkt de Nederlandse journa listiek zich op dit punt door een "betreurenswaardig peil". De verdediging verwijt het Openbaar Ministerie in deze zaak op onjuiste wyze met de publiciteit te zijn omgegaan. Eén van de ver wijten bij voorbeeld betreft de be vestiging door het Openbaar Mi nisterie van de inhoud van een rap port van de bij het onderzoek be trokken voormalige ryköaccoun- tant. Daarin wordt becijferd dat bij Slavenburgs Bank destijds voor 187 miljoen aan vermoedelijk zwart geld is omgegaan. Die beves tiging volgde op het uitlekken van dit rapport naar het NRC-Handels- blad. Volgens mr. Mentink zijn de ge volgen van zo'n "lek" ernstig in dien verklaringen later worden in getrokken, afgezwakt of tegenge sproken. Zo is een destijds uitge lekte belastende verklaring van een bankmedewerker bij de FIOD over vermeende bewuste betrok kenheid van mr. P. S. bij de "enve loppen-methode" ter zitting in een geheel ander daglicht komen te staan. Waarschuwingen tussentijds van de verdediging aan journalisten om enige terughoudendheid te be trachten omdat veel zaken nog niet zouden vaststaan, zijn volgens mr. Mentink in de wind geslagen. Rechtbank-president mr. T. Fransen wees er nog op dat de rechtbank bij de beoordeling van de zaak zelfstandig tot een oordeel komt en zich niet door publikaties in de media laat leiden. Ook ver klaarde hij. dat "met de vrije nieuwsgaring ook een aantal be langen worden gediend die je pas gaat beseffen indien ze ontbre ken", aldus mr. Fransen in een constatering die door de raadsman niet werd weersproken. ADVERTENTIE Breestraat 173, Leiden. Telefoon 071-123337. Zeer fraaie collectie nappa en snéde afgeboekt. En ook de telefoonlyt met namen van mensen die mee werkten, ligt al in de prullebak. Hoeveel de hele grap hem uitein delijk gekost heeft, wil hy niet kwijt. Het geschatte bedrag va rieert van een paar miljard tot een paar ton. Over de mensen die hun handtekening op zijn lyst hebben gezet, maakt hy zich geen zorgen. Die hebben er immers geld voor gehad. 'Ik heb er in ieder geval een hoop plezier aan beleefd', zegt Schoemacher. WESTERBORK (GPD) - Het Herinneringscentrum by het voor malig kamp Westerbork in Dren the is in het weekeinde van 12 en 13 april gratis toegankelijk. Boven dien zullen op deze dagen voor het eerst rondleidingen op het terrein van het voormalige doorgangs kamp worden gehouden. Dit in verband met de nationale mu- seumweek. De rondleidingen op het parkachtige terrein van het vroegere kamp zijn bedoeld als ex periment. Mochten de rondleidin gen aanslaan, dan overweegt het Herinneringscentrum er mee door te gaan. Bedoeling is om aan de hand van nog aanwezige sporen in het landschap het verleden zicht baar te maken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5