Franz Liszt overal geëerd f I Britse tenor Peter Pears overleden -0* i Componist en pianovirtuoos honderd jaar geleden overleden Festivalkaartjes verkrijgbaar Exposities Concerten Leiden Den Haag Amsterdam Rotterdam VRIJDAG 4 APRIL 1986 BOEDAPEST (GPD) - Franz Liszt is honderd jaar geleden overleden. En dat zal de wereld weten. De pia novirtuoos en door zijn 'Lie- bestraum' en Tweede Hon gaarse Rhapsodie bij velen geliefde componist, is bo vendien 175 jaar geleden ge boren en dat maakt de rede nen om hem te herdenken alleen maar overtuigender. door Hans Lutz Over de hele wereld staat het muzi kale leven in 1986 in het teken van Liszt. Het meest dichtbij is het gro te concours voor jonge pianisten, dat begin juni door de Nederlandse Lisztkring, E PT A-Nederland (de organisatie van pianodocenten) en het Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht wordt gehouden. Zestig klavierleeuwen zullen elkaar daar treffen in een edele wedkamp, waarin uitsluitend composities van Franz Liszt zullen worden ge speeld. Maar soortgelijke concour sen zijn er bij voorbeeld ook in Hongarije en in Italië. Verder zijn er hele series lezingen, studiebij eenkomsten, symposia, mees - LONDEN (AFP/Rtr.) - Sir 0, Peter Pears, die één van de h grootste Britse tenoren is m geweest, is gisteren op 75- h jarige leeftijd in zijn huis in Aldeburgh in Suffolk - u, waar hij en zijn in 1976 «i overleden vriend, de com- 'd ponist Lord Benjamin Brit ten, een muziekfestival had ji den - overleden. e Peter Pears, die tijdens de Tweede ,n Wereldoorlog debuteerde bij de ié Sadlers Wells Company, moest in ~0I 1980 een punt achter zijn carrière zetten, nadat hij door een hersen bloeding was getroffen. r'. Britten en Pears richtten in Alde- d. burgh niet alleen een internatio- naai bekend geworden muziekfes- d tival op dat jaarlijks plaats heeft, zij stichtten er ook een hogeschool voor muziek. le Pears, die in 1978 door koningin n Elizabeth 'Sir' was gemaakt en wiens muzikale en persoonlijke as- 1, sociatie met Britten bijna 50 jaar iQ duurde, heeft veel hoofdrollen in l de opera's van laatstgenoemde ge zongen, waaronder Billy Budd en Peter Grimes. Als vertolker van re- p, ligieuze muziek en van moderne J 1 Europese en Amerikaanse compo- e| nisten, maakte Pears talrijke con- j certreizen naar de Verenigde Sta- ten en het Europese vasteland. ie De beroerte die hem trof maakte wel een einde aan zijn zangcarriè- 'f re, maar niet aan zijn carrière als leraar in Aldeburgh. „Zijn gezondheid liet niets te i wensen over en hij doceerde giste ren nog", zei een collega, Kenneth Baird. „Zijn dood is volkomen on- n verwacht gekomen". e De kritiek heeft Pears geprezen ■9 Peter Pears. (fotot kippa» om zijn buitengewone muzikale in telligentie, gepaard aan subtiliteit van karakter en expressie. Sir Peter Pears ontmoette Brit ten in 1937, toen de componist hem hielp bij het ordenen van de brie ven en stukken van een wederzijd se vriend die bij een vliegtuigonge luk om het leven was gekomen. Zij vestigden zich in 1939 in de Verenigde Staten, in een huis in Brooklyn, New York, dat van de hoofdredacteur van Harper's Ma gazine was. Ook de Britse dichters W. H. Auden en Louis Macneice woonden er. Britten en Pears keerden in 1942 op een Zweedse vrachtvaarder in een oorlogskonvooi naar Engeland terug. Beiden waren pacifist en ge wetensbezwaarde, waarvoor zij voor speciale rechtbanken ver schijnen. Zij mochten alternatieve dienst doen voor de Council for the Encouragement of Music and the Arts. Ondervraagd over zijn relatie met Lord Britten, zei Pears tegen de Guardian: „Hij hield van mij en ook van mijn stem, en hij schreef graag voor mijn stem. Het was lo gisch dat ik een rol kreeg in al zijn opera's". Sir Peter Pears zal naast Benja min Britten in de kerk van Alde burgh worden bijgezet. AMSTERDAM - Frank Fournier heeft gisteravond in de Nieuwe Kerk in Amsterdam het Gouden Oog ontvan gen als winnaar van de World Press Photo. Hij fotografeerde na de vulkaanuitbarsting in Armero in Colombia het ten dode opgeschreven meisje Omaira Sanchez. (foto anpi Het jaar 1986 is in dubbel opzicht het jaar van Franz Liszt: op 22 oktober is het 175 jaar geleden dat deze buitensporig geliefde maar evenzeer verguisde pianist en componist werd geboren. En op 31 juli is het 100 jaar geleden, dat hij is overleden. Reden voor muzikale en wetenschappelijke herdenkingen en voor een conferentie van Liszt-verenigingen uit de hele wereld in Boeda pest. Die conferentie is tijdens het Lentefestival van 14 tot en met 23 maart gehouden. Vele landen hadden slechts de voorzit ter afgevaardigd, maar Nederland was er een groot gezelschap: negentien liefhebbers hebben zich negen dagen lang vol gezogen met Liszt, al dan niet muzikaal verpakt. Een land, waarin niemand in het ongewisse blijft, dat 'Liszt Ferenc' (Hongaren zetten de achternaam voor de voornaam) er op handen wordt gedragen. Standbeelden, borstbeelden, bustes, plaquettes markeren de plaatsen waar de meester heeft vertoefd. In deze fes- tivaltijd wordt er nog een schepje bovenop gedaan: in de etalages van de banketbakkers staat temid den van de zilverpapieren paasha zen zelfs de kop van Liszt in choco lade gegoten te koop. En dan zijn er natuurlijk de boeken, de stic kers, de postzegels, allemaal met het conterfeitsel van deze merk waardige man op verschillende leeftijden en in verschillende stan den. Het Boedapester Liszt-museum is vanzelfsprekend een grote trek pleister voor de tienduizenden die in deze dagen van over de hele we reld naar de hoofdstad van Honga rije zijn gekomen. Daar staan de vleugels, waarop de meester zijn concerten heeft gegeven, het schrijfbureau, waaraan de compo sities zijn ontstaan en waarin de middenla een minuscuul toetsen bord blijkt te herbergen zodat hij ter plekke de accoorden kon con troleren of uitproberen. En er staat een vitrine met voorwerpen die aan Liszt zijn gewijd of speciaal voor hem zijn gemaakt. Grijze haren Het enthousiasme, dat hij op wekte op zijn concertreizen - meestal een mengeling van self- promotion, propaganda voor com ponisten als Berlioz, Schubert en Wagner, die hij hoog schatte en liefdadigheid (de opbrengsten gin gen dikwijls naar goede doelen) - kende geen grenzen. Volgens de verslagen was de bijval, de hysterie en de dweperij vergelijkbaar met wat bepaalde popgroepen thans er varen. In de eerder vermelde vitri ne liggen wat stoffelijke blijken van die verering. De meeste indruk maakt een bloemtakje in noten houten lijst gevat, door een bewon deraarster gemaakt van de (grijze) haren van Frans Liszt. Vanaf het moment waarop ik dat kleinood heb gezien bewaar ik mijn eigen grijze haren: wie weet... Het mu seum kan overigens slechts een ge deelte van de totale collectie laten zien; de rest is uitgeleend voor ge legenheidstentoonstellingen el ders in stad en land. Zigeuners Maar ook op minder geëigende plaatsen is Liszt onverbiddelijk aanwezig. Met name in de restau rants. De zigeunerorkestjes heb ben met wisselend succes studie gemaakt van de Tweede Hongaar se Rhapsodie en men kan deze dan ook in alle varileteiten aanhoren. Sommige heel virtuoos, de meeste in bekorte, vereenvoudigde en vooral onluisterbare versie. Overi gens wijkt Liszt's meest bekende werk onmiddellijk van het reper toire als de primasz hoort, dat het gezelschap uit Nederland komt: met de blik gericht op de porte monnee wordt dan het 'Toelpen aus Amsterdam' aangeheven. De tzigane-opvatting van Liszt's muziek klinkt trouwens ook in de concertzaal: daar werd een Liszt- concert gegeven door een uit zijn voegen gerukt zigeuner-ensemble: twintig eerste violen, twintig alt violen, vier klarinetten, zes contra bassen en drie cimbalisten, waar van er een de show steelt. Het klinkt nergens naar, maar het is wel donders leuk. Oostenrijk Wie mocht denken, dat alleen Hongarije dit jaar bol staat van de Liszt-manifestaties vergist zich. Het Oostenrijkse Burgenland doet ook zijn best. Geen wonder: zoals gezegd het geboortehuis van Liszt staat er - in het eenvoudig boeren dorp Raiding - en er ligt het slot van de Eszterhazy's, de adelijke fa milie, waarmee de familie Liszt zo veel van doen heeft gehad. Het he le jaar door zijn er tal van concer ten in dit oostelijke deel van Oos tenrijk. Het bezoek van de Nederlandse Liszt Kring in gezelschap van de voorzitters van Lisztverenigingen uit Australië, de Verenigde Staten, West-Duitsland, Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije, Frankrijk, Enge land heeft een plechtig karakter. De burgemeester is gelukkig met zoveel belangstelling en hij voert het gezelschap met gepaste trots door het museumpje, dat in het ge boortehuis is ingericht. Ook daar weer de afgietsels van Liszt's do denmasker, zijn beroemde rechter hand, de borstbeelden en een foto reportage met begeleidende tekst (ook terug te vinden in de speciale uitgave 'Der Wunderknabe aus Raiding'). Schone dochters Daarin staat het verslag te lezen van Liszt zelf van een van de zeld zame bezoeken aan zijn geboorte huis: „Twee mijl voor Raiding kwamen 'zo'n twintig boeren te paard, zeer schilderachtig uitge dost mij tegemoet en leidden me naar het huis van de rechter. De he le bevolking, duizend mensen, was daar verzameld. De kinderen, jon gens en meisjes, knielden neer als ik langs kwam. Ik moest alle moei te van de wereld doen om hen er toe te brengen weer op te staan Enige boeren kwamen naderbij om mij de hand te kussen, de meesten behielden een respectvolle af stand. Tijdens het eten bij de rech ter droeg ik de muzikanten buiten op om te spelen. Zo werd het een echt openluchtbal daar in de sneeuw. De boeren brachten hun schoonste dochters naar mij toe en vroegen me met haar te dansen. Uiteindelijk kon ik weer vertrek ken, maar niet nadat ik de gemeen te honderd dukaten had geschon ken". De dankbaarheid lijkt bijna hon derdvijftig jaar later nog steeds aanwezig: er worden kransen ge legd in het geboortehuis en bij een standbeeld op het dorpsplein. UTRECHT (ANP) - Nederlanders die graag een cultureel evenement in het buitenland willen bijwonen hoeven daarvoor niet meer op goed geluk naar hun bestemming af te reizen, op gevaar af met een uitverkocht huis te worden geconfronteerd. Het in culturele reizen gespecialiseerde reis bureau Select in Utrecht is onlangs - als enige in ons land - erkend door de Europese Associatie van Muziekfestivals, het overkoepelend orgaan van alle belangrijke festivals op het gebied van muziek, opera en cultuur. Dat betekent dat via dit bureau gegarandeerde plaatsen kunnen worden besproken voor evenementen in de theaters van 45 steden, zowel in als buiten Europa. Grote festivals waarvoor kaartjes kunnen worden besteld zijn o m. de Salzburger Festspiele, de 14de Muziekbiennale van Zagreb, de Richard Wagner Festspiele in Bayreuth, de Wiener Festwochen en het operasei- zoen van de Arena di Verona. Om tegemoet te komen aan de verwachte belangstelling heeft het reis bureau naar een aantal festivals speciale groepsreizen georganiseerd, waaronder Salzburg (30 juli 1986), Bregenz (10 augustus 1986) en Verona (25 augustus 1986). Naast entreekaarten worden ook hotelreserveringen en vervoersarrangementen geregeld. terklassen en toeristische evene menten. Hongarije speelt daarin een be langrijke rol. Immers, Franz Liszt is een Hongaar. Weliswaar sprak de man geen woord Hongaars en ligt zijn geboorteplaats Raiding thans in Oostenrijk, maar dat zijn slechts triviale bijkomstigheden. Hij is geboren in een periode dat Oostenrijk en Hongarije nog een dubbelmonarchie vormden onder de Habsburgse koningshuis en de grenzen van nu bestonden toen niet. Bovendien heeft hij bij herha ling gezegd, als hij naar Hongarije ging: „Ik ga naar huis" - en dat is een vast en zeker bewijs. Althans volgens de Hongaarse gids Elisa beth, die een aantal leden van de Nederlandse Lisztkring en enige kunstredacteuren tijdens het Boe dapester Lentefestival negen da gen lang in het land van Liszt heeft rondgeleid. Chocolade Schilderijen en grafiek van de Leidse kunstenares Marijke Verhoef en me taalplastiek van de Voorschotense Sophie Gentenaar. Het werk van dit tweetal is de komende weken te zien bij Denise Stephan. De opening van de expositie in de galerie in de Bak- kersteeg is zondagmiddag 6 april. Men kan er elke vrijdag, zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.30 uur terecht. De tentoonstelling duurt tot en met 4 Rijksmuseum Boerhaave - Steen straat, 'Balans van een eeuw', Neder landse natuurwetenschappen en ge neeskunde in de 19e eeuw, t/m aug.; di t/m 2 i 10-17 v i 13-17 Rijksmuseum van Oudheden - Ra penburg, 'Satricum, een stad in La- tium', t/m 25/4; di t/m za van 10-17 uur. an 13-17 uur. Rijksmuseum voor Geologie en Mine ralogie - Hooglandse Kerkgracht, ex positie over de Snellius Il-expeditie, t/m 27/4; ma t/m vr van 10-17 uur, zo i 14-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, 'Leven en werk van Wal ter Spies', t/m 1/6; 'Katsushika Hoku- de oude tekengek'; 'Borneo: Oer woud in Ondergang, Culturen op Drift', t/m 5/10; di t/m za van 10-17 zo van 13-17 uur Stedelijk Museum De Lakenhal - Ou de Singel, 'Oud naaigerei' in de reeks 'Verzameld en getoond', t/m 6/4; di V a van 10-17 uur, zo van 13-17 uur. Art Tea House Oude Rijn - gemengde technieken, etsen en textiel van San- der Friedhoff, t/m 20/4; ma 12-18 uur, di t/m za 10-21 uur, zo 11-21 uur. Stelling - Lange Mare, 'Zee-zee she- van Frans Somers, t/m 6/4; woe t/m za 13-17 uur. Ars Aemula Naturae - Pieterskerk- gracht. tekeningen, aquarellen, olie verfschilderijen, plastieken e.d. van leden van Ars, t/m 6/4; dag. van 13-16 selenium; tot 19/4; woe t/m za 13-17 Caeciliastraat 18 - werk van Bea Huij- stee, Ria Krieken, Gertrud Mandel- maum en Ingeborg Olderwald, tot 30/ 5; tel. 413452/122651. Piggelmee - Jan Vossensteeg, exposi tie van abstracte kleurpotloodteke ningen door Anet Hinze, t/m 3/5; ma t/m za van 9-18 uur. Jan Bentveld - Nieuwe Rijn, expositie Prentenkabinet - Rapenburg, foto's van Truus Haasbroek, t/m 14/4; di. t/m vr. 14-17 uur. Leiderdorp Muzenhof - foto's van Cor Slegten- horst en olieverf en aquarellen van Jan Leupe, t/m 9/4; di t/m vr 14-18 uur. Gemeentehuis - videokunst van Hen- ny van Oosten, t/m 29/4; ma t/m do 8-17 uur, vr van 8-15 uur. Noordwijkerhout Congrescentrum Leeuwenhorst werk van Carl Palm e.a., tot 15/6; dag. 8-23 uur. Wassenaar Galerie Henk de Greef - Schoolstraat, Albert Grosfeld, schilderijen, Elly Dunnewold, bronsplastiken, t/m 23/4: Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - Voor straat, schilderijen van Johan Zit man, t/m 27/4; dag. 14-17 uur. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, kleur- thema 'Blauw', t/m 31/5; schilderijen, landschappen en schetsen van Kees Landheer en keramiek van Bart Groen, t/m 27/4; di 19-21 uur, woe, do, za en zo van 14-16 uur. Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, aquarellen en tekeningen van Marian ne Geertsma, t/m 1/5; woe, do, zo van 14-16 uur. za van 10-16 uur. dagmiddag een recital in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Hij zal op dit K&O-concert aan de piano worden begeleid door Han Louis Meyer. Het programma vermeldt liederen van Haydn, Schubert, Wolf, Diepenbrock, Poulenc en Ton de Leeuw. Aanvang 14.00 uur. De pianist Alwin Bar geeft maandag avond in de Kapelzaal het laatste con cert van de Chopincyclus van K&O. Op het programma staan o.m. de Noc turnes in e en cis kl.t., de Walsen opus 70, 64 en 42, de Etudes nouvelles, de ballades in As en f en de Polonaises opus 44 en 61. Aanvang 20.15 uur. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest geeft vrijdagavond 11 april in de Stadsgehoorzaal het laatste concert van de K&O-meesterserie. Het orkest staat ditmaal onder leiding van de di rigent Andrew Davis, directeur en chef-dirigent van het Toronto Sym phony Orchestra. Als solist treedt op de Nederlandse fluitist Jo Hagen. Uit gevoerd zullen worden de Symfonie nr. 104, de 'Londense symfonie' van Haydn. het Concert voor fluit en or- Het Amstel Quintet geeft zondagmid dag een concert in de serie muzikale stromingen van Stichting Burcht. Het kwintet, bestaande uit Bart Schmitt- man (fluit), Pierre Decroos (hobo), Henriëtte Henskens (klarinet), Ger hard Drijvers (hoorn) en Frederik Blonk (fagot), speelt werken van o.a. Danzi, Hindemith en Petrovics. Aan vang 15.00 uur. Pop De tweede aflevering van de Roots Revue in het Leids Vrijetijds Cen trum staat vanavond in het teken van de blanke soul. De Ya Ya's is een Brit se band, die opereert in het genre van de Stax-soul. Ze worden bijgestaan door de Q-Tips Horns, de vroegere blazersscetie van Paul Young. Zowel klassiekers als eigen nummers staan op het repertoire. Voorafgaand aan het optreden worden films van con certen van grote soulzangers ge draaid. Aanvang 22.00 uur. Onder het motto 'Tip van de sluier' wil het LVC eenmaal per maand een onbekende maar veelbelovende nieu we band presenteren. Les Misérables uit Eindhoven zal zaterdag als eerste ontsluierd worden. Naar eigen zeggen een muzikale kruising tussen de Tal king Heads en de Byrds. Aanvang 2300 uur Laaz Rockit, speed metal uit de Ver enigde Staten, geeft zaterdag 5 april een concert in Scum in Katwijk. De Nederlandse hardrockgroep Avalon verzorgt het voorprogramma De Schotse folkgroep The McCal- mans heeft een naam op te houden als het om oorspronkelijke volksmuziek van de hooglanden gaat. In De Waag in Leiden geeft de groep op woensdag 9 april een concert. Aanvang 20.30 Voodood Sex Atom uit Den Bosch brengt donderdag 10 april psychede lische rock ten gehore op de zolder van het Leids Vrijetijds Centrum aan Andrew Davis leidt vrijdag avond 11 april het Rotterdams Philharmonisch Orkest in de Leidse Stadsgehoorzaal, (foto pr) Trins Snijders en Kees Coolen in 'Andromaque', zondag, maandag en dinsdag in de Kon. Schouwburg. <f„to anp» za 5, 20.15 uur, 'Ja komt er nog wat van ot is 't een grap', programma van Sieto en Marijke Hoving, ma 7, 20.15 uur, Rob de Nijs met 'Pur Sang'. woe 9,19 uur, Gezelschap Het Zwarte Theater uit Praag: 'De Tijd'. do 10, 20". 15 uur. Mannen van den Dam: 'Het Park'. LAK-theater vr 4, 20.30 uur, Truus Bronckhorst in za 5, 20.30 uur, Margie Smit: 'Two mi nutes. mrs. Smith', zo 6, 15 uur, Kwiebus met 'Kind in de aanbieding', 6-12 jaar. woe 9, 20.30 uur. Theater Toverlei en 'Pitten' en 'Vallen en Opstaan', do 10, 20.30 uur, 'Cabaret Van Gils neemt afscheid'. Microtheater Imperium vr 4, za 5, 20.30 uur, Imperium speelt 'Woyzeck' van Büchner. Schouwburg vr 4, 20.15 uur, concert Laurens Rooyen. Koninklijke Schouwburg zo 6. 13 uur. ma 7. di 8. 20.15 uur. Haagse Comedie met 'Andromaque' van Racine. mindere God'. za 5, 20.15 uur, Haagse Comedie speelt 'Midzomernachtsdroom' van Shakespeare. woe 9, 20.15 uur, Het Werktheater met do 10. vr 11. 20.15 uur, RO-Theater met 'Van de brug af gezien' van Ar thur Miller Circustheater za 5, zo 6, 20.15 uur, Jasperina de Jong in 'De Gekkin van de Gracht' ma 7 t'm do 10. 20.15 uur, Tineke Schouten met Tiepies Tien' Nederlands Congresgebouw za 5, 20.15 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Hans Vonk. Diiigentia zo 6, 14.30 uur, Colorado Strijkkwar tet, concert. di 8, 20.15 uur. Vereniging voor Ka mermuziek: Orlando Kwartet, woe 9, 20.15 uur. Residentie Orkest speelt kamermuziek. Carré vr 4. za 5. 20.15 uur. zo 6.13 uur, Hon gaars Nationaal Theater Szeged 'Car men' van Bizet. ma 7. di 8,20.15 uur. Koninklijk Ballet i Vlaanderen 'Jezus ennst Super- woe 9 t/m za 19, beh. zo/ma, 20.15 uur, Jasperina de Jong in 'De gekkin van de gracht'. Concertgebouw vr 4, zo 6, di 8. 20.15 uur, Nederlands Philharmonisch Orkest o.l.v. Ken- Ichiro Kobayashi. m.m.v. Augustin Dumay, viool, za 5, woe 9, do 10,20.15 uur, zo 6, 14.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Ric- cardo Chailly. Cultureel Centrum Amstelveen vr 4, za 5, 20.15 uur, Seth Gaaikema 'Jou kies ik'. di 8. 20.15 uur. RO-Theater 'Van de brug af gezien'. woe 9.20.15 uur, Peter Faber in 'Wüde Vaart'. do 10 t/m za 12, 20.15 uur. 'Madame Arthur' van Jos Brink en Frank San ders. Nieuwe De La Mar Theater vr 4, za 5. 20.15 uur, zo 6. 14 uur, Pur per met 'Purper 4'. do 10 t/m zo 13, 20.15 uur. Top Girls' met Pleuni Touw. Stadsschouwburg vr 4, za 5, 20.15 uur, zo alleen 14 uur. Het Publiekstheater met 'Wat u wilt'. De Doelen vr 4, gr. zaal, 20.15 uur. zo 6,14.15 u_.. Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Herbert Bomstedt. za 5, kl. zaal, 20.15 uur, Young Hee Kim, sopraan, Tan Crone, piano, zo 6. gr. zaal, 11 uur. Berdien Sten- berg met haar trio en Anke Anderson, harp. ma 7. kL zaal. 20.15 uur. Glen Wilson, fortpiano, Wouter Möller, cello, Enk Hoeprich, klarinet. di 8, woe 9, do 10, gr. zaal, 20.15 i Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Andrew Davis. Jo Hagen, fluit Theater Zuidplein VT 4, zo 5, gr. zaal, 20.15 uur. Zuidelij ke Toneel Globe 'De man die de zon in zijn zak had'. di 8. gr. zaal, 20.15 uur, Alexandra Ra dius en Han Ebbelaar met Roman tisch Klassiek Ballet Luxortheater vr 4. za 5, 20.15 uur. zo 6. 14 uur. 'Mi micrimi'. musical van Guus Vleugel di 8, woe 9, 20.15 uur, Haagse Come die met 'Midzomernachtsdroom' van Shakespeare.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27