'We worden gewoon kampioen' JJ Ooievaars terug in Alphen René Lammers (ARC) vol vertrouwen over goede afloop Boedhistische kunst bleek partij hennep Kassen open vi Bowie-avond Stichting begint met bouw buitenstation 1 WIJDAG 4 APRIL 1986 PAGINA 23 Concentratie bij René Lammers. 'We hadden al op een beslissende voorsprong moeten staan. Maar we hebben het nog steeds in eigen hand'. (foto Nanno Bloupot) aan te komen. We missen wel wat ritme, maar zaterdag tegen 's Gra- venzande kon je in de tweede helft zien dat we als ploeg in de lift zit ten". Incasseren Met de topper van komende za terdag tegen de nummer twee van de ranglijst, Vitesse, in het vooruit zicht, gelooft Lammers in de eerste overwinning voor ARC sinds de cember vorig jaar. De student aan de Hogere Laboratoriumschool in Leiderdorp: "In vorm zijn we de beste ploeg van onze klasse. En dan bedoel ik dat niet alleen op voetbaltechnisch gebied. Ook op mentaal terrein hebben we veel ge leerd de laatste twee seizoenen. Vroeger kwam de tegenstander het veld op met het idee om ARC let terlijk en figuurlijk omver te kege len. Alleen met fysiek geweld had den ze een kans tegen die 'lichte jongetjes' uit Alphen. Maar dat lie ve ploeggie bestaat niet meer. We hebben geleerd te incasseren. Ook uitdelen is een onderdeel dat we nu redelijk goed onder de knie hebben. Wat Vitesse betreft, ze hebben veel kracht in de voorhoe de en een klasserijk middenveld. Aan de resultaten te zien zijn ook zij niet in topvorm. Gewoon ons ei gen aanvallende spelletje blijven spelen. Dat is de oplossing om na zaterdag één concurrent minder te hebben". Met nog zeven wedstrijden voor de boeg heeft ARC een gunstig programma. Naast het duel tegen Vitesse komen ook de nummer drie en vier nog naar het terrein in 'Zegersloot'. Daarnaast gaat ARC nog vier keer op bezoek naar voor namelijk laaggeklasseerde ploe gen, waaronder Sportlust en Be Fair. Lammers: "Ik ontken niet dat het programma op papier erg aan trekkelijk lijkt. In de praktijk ligt het wel anders. Vooral de uitwed strijden tegen Sportlust en Be Fair blijven altijd moeilijke wedstrij den. Het zijn immers streekdcr- by's. En daarnaast zijn beide ploe gen in degradatiegevaar. Een kat in het nauw wil nog wel eens rare sprongen maken. Maar wanneer we gewoon het 'koppie' erbij we ten te houden zie ik weinig proble men". Bij een eventueel kampioen schap komt ARC in de hoogste klasse van het zaterdagvoetbal te recht. De ploeg van de Nieuwkoop- se trainer Jan Kroese, die nog een jaar ARC onder zijn hoede neemt, debuteert dan'op het hoogste ni veau. 'Lammie', zoals hij door zijn ploegmakkers genoemd wordt: "Dat is natuurlijk wat iedereen binnen ARC wil: eerste klasse spe len. Maar ook bij een eventuele promotie blijven we een heel ge woon 'kluppie'. Een gezelligheids vereniging, maar wel met de instel ling er het beste van te maken". Bij een eventueel vertrek van de gebroeders Oosterlee voorziet de optimistische Lammers geen pro blemen voor ARC: "Het is wel zo dat die jongens voor een heel ande re sfeer binnen de A-selectie heb ben gezorgd. Vooral op trainingen wordt er op het scherpst van de snede gespeeld. Toen de Ooster- leetjes er bij kwamen keek de rest van de groep een beetje sceptisch tegen hun trainingsinstelling aan. Na verloop van tijd sleepten zij ons echter mee in hun fanatisme. Met als resultaat dat we nu wel binnen twee jaar tijd doorstomen van de derde klasse naar de eerste klasse. Maar als Riny en Ardy mochten be sluiten betaald voetbal te gaan spe len, dan denk ik toch dat er vol doende kwaliteit aanwezig is bin nen ARC om die gaten op te vullen. Verder moet je niet vergeten datje als vereniging, wanneer je promo veert, ook aantrekkelijk wordt voor spelers van andere clubs. Dus wie weet wat voor spelers zich nog aanmelden bij ARC". Lammers, inmiddels al weer vier seizoenen present in de basis, zou het. ook een Flinke duit goede zaak vinden wanneer er enige spelers van buitenaf de gele deren van ARC zouden komen ver sterken. Lammers: "Dan doel ik niet op absolute toppers, want die spelen liever voor een flinke duit bij clubs als Rijnsburgse Boys. Ge woon spelers die de selectie ver breden. Dat is nodig om de aan dacht niet te laten verslappen. In de praktijk blijkt dat de stap van de junioren, een aantal uitzonde ringen daargelaten, naar de senio ren te groot is. En dan kom je op trainingen wel eens spelers te kort. Wanneer er achter je een speler klaar staat om je te verdringen van je positie, wordt je vanzelf nog fa natieker en dat komt het prestatie peil alleen maar ten goede". Vooralsnog gaat ARC op eigen kracht verder. Zaterdag moet te gen rivaal Vitesse blijken in hoe verre de 'vorm' er is om een basis te leggen voor een succesvol sluit stuk van de competitie. Dé Racing weet zich bij een overwinning ge spaard voor een 'nek-aan-nek' race met de naaste achtervolger. Alleen Excelsior Pernis lijkt dan nog roet in het eten te kunnen gooien. Maar dan moeten dé Rotterdammers na de twee recente nederlagen snel hun ritme weer oppakken, anders lijkt het er nog steeds op dat ARC op z'n tweede titel in drie jaar afste vent. EWOUD VAN WINSEN AMSTERDAM/LEIMUIDEN - De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr. B. Behling, heeft deze week achttien maanden cel geëist tegen een ex-inwoner van Leimuiden voor het organise ren en invoeren van 212 kilogram hennep. De man, die Leimuiden inmiddels heeft verruild voor Am sterdam, verklaarde voor het hof dat hij onschuldig was. Hij dacht dat het om de import van boedhis tische kunst ging. Hij vertelde het gerechtshof dat hij als kunsthandelaar zeer is geïn teresseerd in boedhistische kunst uit Thailand. Hier is echter moei lijk aan te komen, omdat de Thaise regering de export van kunst heeft verboden en er zelfs de doodstraf op heeft gesteld. De voormalige Leimuidenaar leerde echter in het kunstwereldje ene 'John en Paul' kennen, die nog wel mogelijkhe den zagen om de Thaise regering bij de neus te nemen. Er werd een zending afgesproken en geadres seerd aan iemand in Leimuiden. De Amsterdammer betaalde aan deze Leimuidenaar 19.000 gulden om de handel van Schiphol te ha len, maar toen hij dat 's avonds sa men met een vriend deed, werd hij gearresteerd Gisteren beklemtoonde de Am sterdammer nogmaals dat hij werkelijk niet had geweten dat er hennep in de zending zat. Zijn ad vocaat, mr. M. Moszkowicz, bleek van mening dat zijn cliént de dupe was geworden van zijn eigen naïvi teit en voor het karretje van ande- .ren was gespannen. Het koste procureur-generaal Behling moeite dat verhaal te gelo ven, omdat er enige dagen voordat de zending uit Bangkok aan kwam, er na bemiddeling van dezelfde 'John' een zending uit Zaire was binnengekomen, waar ook hennep in zat. De kennis, die probeerde om deze zending van Schiphol te ha len, werd gearresteerd en dat wist de Amsterdammer. Volgens Beh ling had hij als hij werkelijk van niets wist toch lont moeten ruiken nu er weer zo'n zending op merk waardige wijze moest worden bin nengehaald. Op dat moment had de Amsterdammer uit de deal moe ten stappen. Dat was niet gebeurd en daarom nam de procureur-gene raal aan dat de Amsterdammer wel degelijk wist dat het om marihua na ging. Uitspraak op 16 april. STREEK - Door het hele land zijn morgen gele routebordjes te zien die aangeven dat de Nederlandse glastuinbouw voor de negende keer een landelijke open dag houdt. Ook in de Rijn- en Veen- streek wordt het publiek op deze manier wegwijs gemaakt naar de talloze kwekerijen en land- en tuin bouwbedrijven. De 150.000 belang stellenden die vorig jaar over de drempel kwamen, worden ook dit jaar weer verwacht tijdens 'Kom in de kas' zoals de manifestatie heet. In Roelofarendsveen is de vei ling EMM het beginpunt van een kassenroute. Om te beginnen kan er bij de veilingklok een bloemetje worden gekocht. De klok draait BOWIE - Popster David Bowie is zaterdagavond het grote idool in het Emmagebouw op het Rijn stroom-complex. Alpha Nuova houdt een Bowie-weekeinde en krijgt daarbij mogelijk steun van de Bowie-fanclub in ons land. De aankleding van het gebouw staat helemaal in het teken van David Bowie, er worden video-clips en dia-series vertoond. Vanzelfspre kend is de muziek van zijn hand. publiek om 11, IJ en 15 uur. Vervolgens kunnen de liefhebbers de bloem kwekerijen bezoeken. Aan de Sota- weg staan de deuren van diverse firma's tot ongeveer vier uur 's middags wagenwijd open om de bezoekers te ontvangen. Zij kun nen bijvoorbeeld de groeifasen van de bloemen bezichtigen. Ook is te zien hoe de biologische bestrijding van ongedierte bij paprika's ge beurt. Aan de Sotaweg zijn ook de proefstations te bezoeken. Des kundig personeel geeft de hele dag begeleidende informatie. Geïnte resseerden mogen zelf planten on der de microskoop leggen. Aan de Baan in Roelofarendsveen zijn de kassen zaterdag ook open. In Koudekerk aan den Rijn en Hazerswoude hebben de gezamen lijke landbouworganisaties beslo ten om de rundvee- en schapen houderijen zaterdag niet open te stellen voor het publiek. De begin deze week gesignaleerde Afrikaan se varkenspest is voor de organisa ties reden geweest om dit jaar af te zien van deelname aan de landelij ke open dag. Hoewel Koudekerk en Hazerswoude weinig kwekerij en bezitten, zetten de veehouders elk jaar tijdens 'Kom in de kas' de deuren van hun stallen open om het publiek te ontvangen. ALPHEN AAN DEN RIJN - "We hadden al op een be slissende voorsprong moe ten staan, maar het elftal is in een positie gemanoeu vreerd waarin het moet presteren. Toch worden we gewoon kampioen. Niet al leen zijn we tot titelfavoriet gebombardeerd. We staan ook op de eerste plaats en we hebben het ook nog steeds in eigen hand. De te genvallende resultaten van nu ten spijt". j Ondanks twee matige partijen voetbal tijdens het paasweekeinde (0-0 en 2-2 gelijkspel tegen respec tievelijk 's Gravenzande en Rozen burg) is René Lammers er heilig van overtuigd dat ARC dit jaar 'ge woon' kampioen van de tweede j klasse wordt. De 20-jarige linkervleugelverde diger haalde als één van de weinige jARC'ers een voldoende tegen de pp papier zwakkere tegenstanders. Lammers: "Dat ik zelf wel lekker draai zegt me helemaal niets. Je verliest als ploeg en je wint als ploeg.lk heb liever dat ik individu eel slecht presteer en dat ARC wint, maar dat zat er tijdens de paasdubbel gewoon niet in. Bij Ro zenburg hebben we flink gemaz zeld door in het laatste kwartier van de wedstrijd een 2-0 achter stand om te zetten in een 2-2 gelijk spel. Gelukkig hebben onze con currenten ook punten laten lig gen". waarop de plaatsnaam en het jaar tal stonden vermeld. Een eerste se rieuze poging om iets over de trek van de dieren te weten te komen. Enige tijd later kwam overigens het bericht uit Rocquefort (in het noordoosten van Frankrijk) dat één van de drie exemplaren was neergeschoten. Ondanks de grote verstedelij king in de Randstad is Alphen vol gens Jongenburger geschikt voor ooievaars. "We zitten natuurlijk in het 'groene hart' van de Randstad en hebben hier een geschikt ter rein". Toch had Alphen bijna geen buitenstation gekregen. De ge meente vond de kosten, door de Stichting Alphense Ooievaars be groot op ongeveer 3.500 gulden per jaar, te hoog. Het plan kwam op losse schroeven te staan totdat de chef van de afdeling groenvoorzie ning. G. J. du Bois, zich enthousiast toonde. Hij richtte de eerder ge noemde stichting op. Kortwieken "In de loop van vorig jaar slin gerde Du Bois het plan weer aan. Van de gemeente konden we het terrein kosteloos overnemen, waarna we in gesprek gingen mét de landelijke werkgroep over de mogelijkheden", aldus Jongenbur ger. Van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vogels kreeg de Alphense stichting een beginsubsidie van 12.000 gulden om het terrein in te richten, spullen te kopen (waaronder vrieskisten om het voedsel voor de ooievaars in op te slaan) en een reclamecam pagne op te zetten om 'ooievaardo nateurs' te werven. De stichting hoopt met het geld van deze men sen de dieren te kunnen onderhou den. De ooievaars, die pas in septem ber komen (de tien toegewezen jongen zitten nog in hun ei), zullen de eerste jaren op het terrein blij ven. De twee paren komen in de vogelhokken, totdat de vrijwilli gers van de stichting verwachten dat ze in de buurt zullen blijven. Van de jongere vogels moeten de slagpennen worden bijgeknipt, zo dat ze niet wegvliegen. Dit kort wieken is pijnloos en de slagpen nen groeien vanzelf weer aan, wan neer de oude zijn uitgeruid. De ou dere vogels worden na ongeveer een jaar losgelaten, de jongeren pas na vier jaar wanneer ze ge slachtsrijp zijn. Ze verspreiden zich dan meestal in een gebied met een straal van ongeveer tien kilo meter. Voorlopig komen er zes nesten op het terrein van het buitensta tion: in beide kooien en vier speelnesten laag bij de grond. Pas over vier jaar, wanneer bij de jonge vogels de vleugelriempjes (riempjes die voorkomen dat de Kees Jongenburger (links) en Niek van 't Wout op de plek waar morgen de bouw van het buitenstation voor de ooievaars begint, hoewel er nog onvoldoende donateurs zijn. "Maar we rekenen op de Alphenaren". (foto Nanno Blonpot) vogels wegvliegen en de slagpen nen de tijd geven weer te groeien) worden verwijderd, komen er ook nesten buiten het complex. Jongenburger is niet bang dat de vogels na hun overwintering in Noord-Afrika niet meer naar Al phen terugkeren. "Het blijkt in de praktijk dat ooievaars die in gevan genschap zijn opgegroeid in de omgeving blijven, omdat ze daar dagelijks hun voedsel krijgen op gediend". Van het eerste grondsta tion in Herwijnen zijn dit jaar acht paren met winterreces gegaan. Voorzitter C. Vos van de Stichting Ooievaars in Herwijnen verwacht de ooievaars wel weer terug. "Als ze onderweg niet sneuvelen, ko men ze wel terug." Volgens Vos gaan de ooievaars vrijwel altijd naar de omgeving vanwaar ze zijn vertrokken. Voorlopig zal de Ooievaarscom missie doorgaan met het opzetten van buitenstations. Een door C. Vos, die ook voorzitter van de Ooi evaarscommissie is, opgestelde be leidsnota (inmiddels goedgekeurd door de commissie) spreekt van ongeveer 25 grondstations in Ne derland als een verantwoord streefgetal. Elk jaar zou er dan één station moeten worden opgericht. De nota zal nog wel moeten wor den goedgekeurd door de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van de Vogel, het overkoepe lende orgaan van het ooievaarspro ject. Het grondstation in Alphen gaat in ieder geval alvast beginnen, hoewel zich slechts vijftien dona teurs hebben opgegeven. "We zoe ken nog vrijwilligers", zegt Jon genburger, "en we hopen dat er nog genoeg sponsors komen. We rekenen eigenlijk een beetje op de Alphenaren". Lammers doelt op de prestaties van Vitesse Delft en Excelsior Per mis. Beide ploegen zitten ARC op jde hielen maar verslikken zich, :evenals de Racing zelf, regelmatig in lager geklasseerde ploegen. De voorsprong van de Alphense ploeg, opgebouwd vóór de winter stop, bedraagt nog steeds theore tisch drie en vier punten. En dan nog te bedenken dat ARC de eerste wedstrijd na de winterstop kans loos ten onder ging tegen SHO (1- 3). De twee eerder genoemde remi ses meegeteld, wist de Racing pas twee punten uit drie wedstrijden te behalen. Een mager resultaat na de winterstop. Lammers: "De echte vorm heb ben we nog niet, maar dat compen seren we met werklust. Toch zit de topvorm er langzamerhand weer door Robert-Jan Vonk ALPHEN AAN DEN RIJN - Binnenkort zijn er in Alphen weer ooievaars te zien. Morgen begint de Stichting Al phense Ooievaars met de bouw van het tiende Nederland se buitenstation voor deze bedreigde vogel, achter de kin derboerderij in het recreatiegebied Zegersloot. In septem ber, bij de officiële opening, komen de eerste veertien ooi evaars: twee paartjes en tien jongen. 'De Vogel werkgroep Koudekerk heeft zon tien tot vijftien man we ten te mobiliseren zodat we zater dag kunnen beginnen met het gra ven van gaten voor de afrastering", zegt Kees Jongenburger, 'project- promoter'van de Alphense stich ting. Hij voorspelt dat het terrein, met een oppervlakte van ongeveer drieduizend vierkante meter, nog voor de zomer gereed zal zijn. Naast de twee meter hoge afraste ring zullen er twee grote vogelkooi en worden neergezet. De buitenstations moeten ervoor zorgen dat het aantal ooievaars in Nederland weer op peil wordt ge bracht. In het begin van de jaren tachtig broedde er nog slechts één paar wilde ooievaars in Nederland, terwijl dat er eind jaren twintig ruim vijfhonderd waren. Oorzaken voor de sterke afname in (vooral) West-Europa liggen op allerlei ge bied. Vergroting en toename van steden, moderne landbouwmetho den, verlaging van het grondwater peil en het gebruik van chemische strijdingsmiddelen. "Maar tij de trek naar het zuiden wor- veel exemplaren neergescho- voegt Jongenburger er aan toe. "Vooral in Libanon is de trage vrij grote vogel een ideaal doel- Neergeschoten In 1969 trok de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vo gels aan de bel. Het was tijd om stappen te ondernemen. Een jaar later richtte de 'verse' Ooievaars commissie in het Zuidhollandse plaatsje Groot Ammers het ooie vaarsdorp 'Het Liesveld' op, waar begonnen werd met het fokken van projectooievaars die later in buitenstations konden worden uit gezet. Ook de partner van de ooie vaar in het vogelpark Avifauna kwam uit dit ooievaarsdorp. Het eerste buitenstation volgde in 1979 in Herwijnen (Gelderland), waar nu 25 paren verblijven. In Al phen wordt dan nu het tiende sta tion gerealiseerd voor ooievaars, die hier al van oudsher voorko men. Het boek 'Ooievaars in Ne derland' noemt Alphen als plaats waar voor het eerst ooievaars wer den geringd. In 1843 werden hier, volgens het boek, drie jonge ooie vaars geringd met koperen plaatjes Vroeger waren er vele ooievaren in Alphen. Tegenwoordig zijn ze alleen *te vinden in het vogelpark Avifauna of er moet er eentje langskomen, iZoals vorig jaar juli gebeurde. (foto Wim Dijkman) MN HI# MS LtZ»V>Mi Jong en oud zijn morgen welkom in de kas, waar ze door deskundigen worden rondgeleid.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23