Sociale hond uitkomst voor gehandicapten Cocaïnegebruik ware crisis in VS Hughes opent deuren die anders gesloten blijven Elke dag nemen 5000 Amerikanen voor het eerst een snuifje VRIJDAG 4 APRIL 1986 EXTRA PAGINA 21 Al vijftien jaar lang worden in ons land blindengeleidehonden opgeleid. Deze honden zijn onmisbaar voor visueel gehandicapten en zijn eigenlijk niets bijzonders meer in het dagelijkse leven. Wel opvallend zijn de 'sociale honden' die in het straatbeeld hun opwachting maken. Deze dieren zijn speciaal getraind voor het begeleiden van gehandicapte mensen wier leven er een stuk zelfstandiger door wordt. Via de Stichting Sociale Honden voor Gehandicapten (SOHO) in Nijmegen zijn ze in Nederland geïntroduceerd. Joan van Ee peilde de eerste ervaringen ermee. door Joan van Ee Het eerste initiatief voor de training van sociale honden werd genomen I in Amerika. De stichting Canine I Compagnons for Independence (CCI) heeft twaalf jaar ervaring met 1 de training van dergelijke honden en heeft er tot nu toe alleen maar positieve ervaringen mee. De goede resultaten die in Amerika zijn be haald, hebben ertoe bijgedragen dat ook in Nederland een dergelijk pro ject van de grond kwam. Twee weken geleden is i» Nijmegen met veel succes een intensieve honden en bazentraining afgesloten. In dit in structiekamp werden drie Amerikaanse honden overgedragen aan hun toekom stige bazen. Dat betekent dat er nu vijf sociale honden in ons land rondlopen. De eerste kwam ruim een jaar geleden. Twee, drie en vier lieten even op zich wachten, maar zijn nu ook hier en num mer vijf is een van oorsprong Neder landse blindengeleidehond die tijdens het instructiekamp voor de Amerikaan se honden erbij is gekomen. De honden zijn op straat duidelijk te herkennen, omdat ze een zogenaamde werktas om krijgen wanneer ze naar bui ten gaan. De geel-blauwe tas draagt de naam van de Amerikaanse stichting en zorgt op deze manier voor naamsbe kendheid van zowel CCI als Soho. De stichting krijgt geen subsidie van de overheid en is afhankelijk van dona teurs. De drie honden uit Amerika blij ven daarom eigendom van CCI en wor den in ons land geadopteerd. De kosten voor één getrainde hond, inclusief in structiekamp, zijn 15.000 gulden. Hughes krijgt van Lenie een aai nadat hij op commando een penseel heeft opgeraapt dat ze had laten vallen. Op zijn rug de 'werktas' die een 'sociale hond' op straat herkenbaar maakt. ,fol° Cees Zorn' Zelfstandiger De stichting Soho is ontstaan uit een initiatief van het verpleeghuis Margriet in Nijmegen en de Ronde Tafel 11 (een club met mannelijke leden tussen de 25 en 40 jaar). Evenals haar Amerikaanse voorbeeld wil de stichting bereiken dat gehandicapten zelfstandiger en minder afhankelijk worden van anderen. In Amerika, maar ook in ons land is geble ken dat de mensen zich zekerder voelen met zo'n hond, meer naar buiten gaan en minder vaak de hulp van derden hoeven in te roepen. Kortom, gehandicapten kunnen er onafhankelijker mee door het leven gaan. De honden kunnen voor hun lichame lijk gehandicapte baas liftdeuren ope nen, voorwerpen oprapen en aangeven en ze kunnen een dove duidelijk maken dat er wordt aangebeld of dat de baby huilt. In het midden gelaten of de tech niek ooit zover zal komen dat machines dergelijke dingen kunnen overnemen is het duidelijk dat die techniek nooit kan tippen aan de intelligentie, gezelligheid en trouw van een hond. Volgens Soho-bestuurslid dr. Gert- Jan van Amerongen maakt de aanwezig heid van de honden het voor de gehandi capte ook makkelijker sociale contacten aan te gaan. "Er gaat een wereld voor ze open. De mensen worden met een hond naast zich eerder aangesproken en ze zijn natuurlijk een stuk zelfstandiger", aldus de Nijmeegse dierjenarts. Van Amerongen coördineerde de in- structiedagen en is zeer tevreden over de afgelopen weken: "Ik ben er diep van onder de indruk, dit is mijn voorstelling te boven gegaan. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat alles heel gemakkelijk is ge gaan. Het is zeker geen lolletje geweest. Zowel van mens als dier wordt voortdu rend iets verwacht tijdens de instructie- dagen. Acht tot tien uur per dag werd er gewerkt aan het contact tussen de hon den en de gehandicapten". Kennismaking Dat de instructiedagen niet gemakke lijk zijn geweest blijkt ook uit het ver haal van een van de deelnemers. Lenie Marneef is net weer een beetje opge knapt na een flinke griep. In haar Am sterdamse flat vertelt ze hoe de instruc tie ging: "We hadden een heel druk trai ningsprogramma voor twee weken. Het was echt verschrikkelijk zwaar, maar ook heel gezellig hoor. Elke ochtend om half negen moest je je hond hebben uit gelaten en present zijn voor het dagpro gramma. Meestal waren we tot een uur of acht 's avonds bezig. In het begin had ik ongelooflijk veel moeite, met het En gels, maar op den duur ging het wel. De honden hebben gelukkig heel snel in de gaten wat je wilt. Aan het eind van de trainingsperiode moesten we een exa men afleggen. Daarvoor moesten we iri de stad een aantal opdrachten uitvoeren. Winkels in en uit, maar ook ergens een kopje koffie drinken en de hond laten afrekenen. Het enige wat niet goed ging was het blaffen van de hond op com mando". Dat het blaffen nog niet gaat, blijkt als Lenie haar golden retriever, Hughes ge naamd, uitdagend aankijkt en 'speak' roept. De hond kijkt haar liefdevol aan en begint zachtjes te grommen, maar blaft niet. Lenie heeft spierdistrofie en is daar door vrijwel krachteloos in haar armen en benen, maar ze is wel in staat kleine stukjes te lopen. De hond is voor haar niet zodanig van levensbelang dat zij li chamelijk afhankelijk van hem is. Maar zeker zo belangrijk was haar feitelijke motief om voor een hond in aanmerking te komen. Lenie: "Ik ben nogal verlegen en kwam heel weinig buiten. Nu ik de hond heb moet ik wel naar buiten en krijg ik vanzelf meer contacten, want we worden op straat regelmatig aangespro ken. Soms is dat leuk, soms ook niet. Als het een beetje vervelend wordt, geef ik Hughes de opdracht 'shake hands', dan geeft hij een poot en gaan we verder." Afgewezen De eerste hond, voor een bewoonster van verpleeghuis Margriet in Nijmegen, kwam ruim een jaar geleden naar ons land. In het najaar van 1984 diende ze een aanvraag in bij het GAK om een ver goeding te krijgen voor de aanschaf van zo'n sociale hond uit Amerika. De aan vraag werd afgewezen, omdat volgens een woorvoerder van het GAK de aan vraagster in het verpleeghuis woonde. "Op dat moment komen alle verbeterin gen ten gunste van de bewoners op reke ning van het verpleeghuis", aldus een medewerker van het GAK. Bovendien zou onduidelijk zijn geweest in welke categorie de hond zou moeten worden ingedeeld en hoe de honden in de prak tijk zouden functioneren. Volgens de medewerker van het GAK worden voorzieningen voor gehandicap ten vaak heel breed opgevat: "De men sen zijn vindingrijk, daarom wachten we in vrijwel alle gevallen eerst af wat het plan in de praktijk doet". Volgens de medewerker is het niet uitgesloten dat er ooit wel een vergoeding komt voor de honden: "Maar dan moet de stichting ons wel op de hoogte houden van de re- sulaten". De eigenlijke training van de honden gebeurt voorlopig nog in Amerika, maar volgens Jan Lücker van Soho is de kans groot dat de Nederlandse stichting in de toekomst een onderafdeling wordt van haar Amerikaanse voorbeeld: "Tegelijk met de drie getrainde honden zijn er vijf puppies uit Amerika meegekomen die hier in gastgezinnen zijn geplaatst. We hebben de afgelopen tijd intensief con tact gehad met de CCI en ze zijn ook hier geweest voor de instructie van de drie honden. Dat was allemaal heel positief en het zit er dik in dat we een samenwer kingsverband aangaan. Wij werken met vrijwilligers, dus het zal zeker niet mak kelijk gaan, zowel organisatorisch als fi nancieel", aldus de administratieve man van de Nijmeegse stichting. Commando's De Amerikaanse honden luisteren naar 89 verschillende commando's. De hond moet volledig betrouwbaar zijn. Jonge hondjes worden daarom geselec teerd met behulp van een speciaal daar voor ontwikkelde test. Verder is de bouw van het dier belangrijk en moet hij rustig zijn. Als dit is goedgekeurd gaat de hond een jaar in een gastgezin en doorloopt daar een leerprogramma dat steeds aan zijn leeftijd wordt aangepast. Na die periode volgt het definitieve trainingsprogramma dat ongeveer een halfjaar duurt en waarin hij wordt klaar gestoomd voor het echte werk. De hond heeft dan bijna negentig commando's onder de knie en heeft soms aan één woord voldoende om te begrijpen wat er van hem wordt verlangd. Niet alleen de honden worden geselec teerd. De mensen die nu een hond heb ben gekregen, zijn het afgelopen jaar door een administratieve molen gegaan. De publiciteit rond de komst van de eer ste hond leverde een flink aantal brieven op bij Soho. Mensen zagen eindelijk een kans om hun sociale leven te verbeteren en minder afhankelijk te worden van fa milie en vrienden. Lenie Marneef: "Ik dacht: Lenie dit is je kans, maar tegelijk realiseerde ik me dat ik misschien niet eens in aanmer king zou komen voor een hond, omdat zoiets voor mij niet van levensbehoefte is. Na een geprek met de mensen van de stichting kwam ik toch op de lijst te staan". Volgens Jan Lücker is er geen echte wachtlijst geweest: "We ontvangen de aanmeldingen van de mensen en dan sturen we een formulier waarop ze hun motivering en hun handicap omschrij ven. Een speciale commissie van Soho bekijkt de aanvragen en brengt vervol gens advies uit. Hierna volgt dan een ge sprek met de betrokkenen en wordt er een beslissing genomen. Tijdens de in structiedagen wordt dan gekeken welke hond bij wie past". Dolgelukkig De stichting gaat heel nauwkeung te werk om teleurstellingen te voorkomen "Dat is dan toch niet helemaal gelukt", vertelt Lenie. "Ik wilde eigenlijk een Duitse herder, maar die vonden ze niet bij mij passen. Toen ik hoorde dat ik geen herder kreeg, ben ik wel een paar dagen helemaal van de kaart geweest Krijg ik eindelijk een hond en dan is het geen herder, dat viel echt even zwaar Nu ben ik dolgelukkig met Hughes en ik zou hem voor geen goud willen missen", straalt ze. Het zal niet lang meer duren voordat 10 procent van de Amerikaanse bevolking cocaïnegebruiker is. (foto Dirk Ketting» President Reagans speciale com missie die de georganiseerde mis daad onderzoekt heeft het vastge steld: handel in verdovende midde len is het voornaamste middel van bestaan geworden van .de misdaad organisaties alom ter wereld. Drugs leveren de misdaad een miljarden- winst op. Volgens de Amerikaanse belastingdienst 72 miljard gulden, volgens de inlichtingendiensten van 132 tot 200 miljard en naar een schatting van een commissie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden 291 miljard. De conclusie ligt voor de hand: de markt van druggebruikers financiert voor een belangrijk deel (38 procent) de activitei ten van de maffia en wat er verder in an dere verbanden nog aan georganiseerde misdaad rondloopt, en die houden daar aan een inkomen over van bijna 300 mil jard gulden per jaar. Sommige misdaad is die van regerin gen in financieringsproblemen, zoals on der andere de Surinaamse. Andere rege ringen, zoals die van Columbia, staan machteloos tegenover de misdaadsyndi caten die er hun eigen bestuur op na houden, en nóg weer andere beschou wen drugs als een strijdmiddel waarmee de Verenigde Staten structureel kunnen worden ondermijnd. Tien procent Het resultaat is in elk geval dat per dag 5000 Amerikanen voor het eerst een snuifje cocaïne proberen. Dit betekent een razendsnelle toeneming van de 22 miljoen die deze stap al hebben gezet en gebruikers zijn geworden. Lang zal het dan ook niet meer duren voordat 10 pro cent van de Amerikaanse bevolking co caïnegebruiker is, zonder dat de samen leving zich bijtijds heeft kunnen wape nen tegen de consequenties. door Hënk Kolb Naar schatting vijf miljoen Amerika nen, zo denkt men, gebruiken cocaine minstens één keer per maand - tussen 1976 en 1981 is het aantal aanvragen om toelatingjtot overheidsklinieken met 600 procent gestegen. Wat de privéklinieken betreft is het al niet anders: sommige psychiatrische ziekenhuizen reserveren veertig procent van hun bedden voof co- caïneverslaafden De kosten voor de samenleving zijn enorm: 159 miljard gulden, aldus bere kenden onderzoekers over het jaar 1983. Drugs, cocaïne, heroïne, zegt Reagans commissie, zijn een gevaar voor de Ame rikaanse nationale veiligheid. Maar de 'oorlog' die president Reagan aan de drugshandel heeft verklaard levert wel iswaar naar buiten toe spectaculaire re sultaten op en met name in Miami, maar wie men ook spreekt van de negen fede rale instellingen die de strijd ertegen hebben aangebonden, telkens blijkt weer dat zij maar een fractie achterhalen van de cocaine en heroïne die naar de VS worden gesmokkeld (een vijfde on geveer). Intussen verplaatst het pro bleem zich naar Californië. Luxe Vrijwe( dagelijks vernielen federale agenten marihuana-akkers in afgelegen landbouwgebieden waarmee armoedige landbouwers en syndicaten centjes ver dienen: bijna 50 miljard dollar per jaar. Marihuana, hoewel na maïs de tweede grote oogst in de VS, is echter geen pro bleem van betekenis meer: de invoer er van neemt af en die van cocaïne neemt toe. Sprongsgewijs, zo leren de cijfers. En dat ligt logistiek voor de hand, want cocaïne is minder volumineus dan ma rihuana. Drugssmokkel kan zich in dat opzicht een luxe veroorloven: sommige schepen zijn met hun ladingen bij voorbaat be stemd om te worden gepakt, terwijl an dere terzelfdertijd ongehinderd passe ren. De massale aanvoer drukt de prij zen. Alle inspanningen ten spijt blijft de aanvoer groeien, want dat blijkt uit da lende prijzen. In Florida is de prijs van 210.000 gulden per kilo in 1984 gezakt tot 113.500 gulden (verandering in de koers van de dollar meegerekend). Maar waar de presidentiële commissie spreekt van de noodzaak de Amerikaan se natie te mobiliseren (inclusief militai ren), blijken juristen, artsen en politici geen deugdelijke oplossing bij de hand te hebben. Niemand is bereid de stelling te verde digen dat cocaine als sociaal verdovings middel een gegeven is waarmee de sa menleving moet leren leven, ook al wijst het bestaan van een speciale 'hotline' (1- 800-cocaine) op een groei in die richting. Vooralsnog neemt het merendeel van de bevolking nieuwsgierig kennis van ongelukken zoals die van John Belushi en Richard Pryor, die de eerste het leven kostte vanwege een 'overdose', maar de tweede net niet. Het tijdschrift 'The At lantic Monthly' verzamelde in januari van dit jaar interessante cijfers. Per jaar is alcoholmisbruik verantwoordelijk voor 200.000 doden, tabak staat voor 350.000. Wat cocaïne betreft zijn de gege vens vager doch niettemin onthutsend, want ze vertonen in de laatste vijf jaar een stijging van 324 procent. De presidentiële commissie spreekt m militaire termen als "de overwinning be halen", "de vijand identificeren" en "geen ruimte voor compromissen". De wat meer wetenschappelijke benadering speelt al met de gedachte aan decrimina lisering van druggebruik zoals dat ooit in Amsterdam werd voorgesteld om de profiterende handel uit te schakelen. Dat zijn gedachten waarmee men in de VS vooralsnog niets opschiet. De com missie stelt terecht vast dat het een kwestie is van individueft die de drugs afnemen en die moeten worden overge haald om ervan af te zien. Dezelfde com missie stelt ook mismoedig vast dat van betekenisvolle bestrijding niets terecht kan komen zolang de desbetreffende overheidsorganen geen groter budget krijgen dan ruwweg een cent voor elke dollar die aan drugs wordt uitgegeven Crisis Reagans oorlog tegen drugs, zeggen velen, leidt tot niets, zoals ook de droog legging tot niets heeft geleid. De honk bal-, basketbal- en voetbalprofessionals die vanwege hun beherende organisa ties verplichte plasjes moeten doen om vast te stellen of zij druggebruikers in hun gelederen hebben, protesteren luid keels tegen deze bemoeienis, hoewel het duidelijk is dat zij in hun rangen zowel gebruikers als handelaren aantreffen. Tussen zulke maatregelen als decrimi- ninalisering en het bedenken van ver vangende bedwelming heeft Amerika géén middenweg kunnen bedenken. In de strikte zin der wet kunnen de staten van de VS niet besluiten tot decriminali sering omdat de drugs nationaal verbo den zijn, terwijl nationaal parlement en overheid decriminalisering niet kunnen instellen omdat een overeenkomst van de Verenigde Naties (en dat geldt dus ook voor Nederland) het gebruik van drugs als cocaine zonder medische noodzaak als een misdrijf bestempelt. Cocaïnegebruik en dat van andere ver dovende middelen is tot een nationale crisis verheven in de VS, waarvoor geen oplossing bestaat en zelfs de presiden tiële commissie komt met niets beters tevoorschijn dan verzwaarde straffen voor handelaren en toenemend meedo gen voor verslaafden voor wie de over heid geld moet geven. „Cocaïne maakt ratten niet vriendelij ker", zegt psychiater David Rubinow van het Nationaal Instituut voor Ge zondheid, "na verloop van tijd beginnen ze te bijten".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21