Q Turner: 'Met geluk alléén kom je nergens' VRIJDAG 4 APRIL 1986 PAGINA lfr PARIJS - De film Jewel of The Nile zal binnenkort in Nederlandse première worden gebracht, maar dat de film bestaat is ons al uitbundig ingepeperd door de poppro gramma's van de tv. Alom nummer één staat When The Going Gets Tough. Een liedje afkomstig uit Jewel of The Nile, gezongen door Billy Ocean, die op de clip geassis teerd wordt door het trio dat tevens de hoofdrollen speelt in de film: Michael Douglas, Danny Devito en Kathleen Turner. Speciaal de ster van Kathleen is in een jaar tijd gestegen tot fabuleuze hoogte. Bij de filmliefhebbers had Kath leen Turner een paar jaar geleden al diepe indruk gemaakt via haar hoofdrol als 'femme fatale' voor William Hurt, in Body Heat. Dat ze als comedienne over bijzonder ta lent beschikt, demonstreerde ze door Pieter van Lierop vervolgens in Romancing The Sto ne, de avonturenfilm waarop Jewel of The Nile het vervolg is. Haar we derom uiterst sensuele verschij ning in Crimes of Passion vormde voor velen het enige lichtpunt in deze door Ken Russell geregisseer de film. Maar wereldberoemd is ze pas geworden als de huurmoorde- nares met wie Jack Nicholson zo veel te stellen kreeg in Prizzi's Ho nour. In die rol wist John Huston zowel haar levensgevaarlijke ver leidelijkheid, haar humor èn haar 'klasse' het volle pond te geven. Dat we haar nu te zien krijgen in Jewel of The Nile is iets wat we aan een rechtbank te danken hebben, want Kathleen voelde er aanvanke lijk niets voor om in herhalingen te treden. Maar ze had met produ cent-tegenspeler Michael Douglas indertijd een contract getekend voor eventueel een vervolg op Ro mancing The Stone en daar wenste men haar aan te houden. Michael Douglas vindt het typerend voor de professionaliteit van Kathleen dat ze vanaf het moment dat de op namen begonnen nooit meer heeft laten merken dat ze er aanvanke lijk geen zin in gehad had. Sterker nog: ze bleek bereid om ter promo tie van de film te figureren in het achtergrondkoortje van Billy Ocean. - Kathleen Turner: „Het maken van dit filmpje was een idee van Michael Douglas. Er stond toeval lig dat theater leeg in Londen. Ik vond het enig om te doen: de drie hoofdrolspelers van Jewel of The Nile, die in een videoclip voor The Temptations proberen door te gaan. En dat met mijn stem. En dat we daar nu nummer één mee staan, in Nederland ook. Ik ben nu een video-ster. Ik heb meer respons ge had op die ene video dan op alle films die ik tevoren gemaakt had met grootheden als Kasdan, Hus ton, Russell. Nooit durven dro men... We hebben zó'n lol gehad. Toen ze die saxofoon binnenbrach ten voor Danny, dacht ik dat ik doodging van het lachen. Fantas tisch! Nee natuurlijk kan Danny geen sax spelen. Nee, we zijn ook niet zelf te horen. We moesten al leen zorgen dat de mondbewegin gen synchroon leken. Om die re den schijnt in sommige landen de ze clip niet te mogen worden uitge zonden. Omdat het fake is". Kathleen Turner, dochter van een Amerikaans diplomaat, is ie mand die graag en kritisch mee denkt over de scripts die haar wor den aangeboden. Haar aanvanke lijke onwil om aan het vervolg op Romancing The Stone mee te werken, had ook veel te maken met het feit dat het script geen ge nade kon vinden in haar ogen. Niet leuk „Er stonden wat dingen in die mij helemaal niet bevielen. De eer ste scriptversie had een stijl in hu mor zoals je die hoort van kerels aan een bar. Er zat een grap over verkrachting in, die voor mij niet door de beugel kon. Er is die scène waar we gevangen zijn genomen door een Afrikaanse stam en dan zegt de hoofdman dat iedereen zou mogen blijven leven, als ze mij een half uurtje mochten lenen. Nou, daar kon ik absoluut niet om la chen. Zulke humor had de eerste film helemaal niet. Ze hebben dat script nog twee keer overgeschre ven voor ik het idee had dat ze de toon van Romancing The Stone weer te pakken hadden". „En er was, eveneens in de episo de bij de Nubiërs, een dansscène waar Jack weer verliefd wordt op Joan, nadat het dus een tijdje uit was geweest. Volgens het eerste script werd die verliefdheid ver oorzaakt door een speciaal drankje dat Jack van de Afrikanen toege diend had gekregen. Dat vond ik vervelend, want dat betekende dat het er geen moer toedeed wie daar stond te dansen. Het had iedereen kunnen zijn als de verliefdheid door een drug moest worden opge wekt. Dus dat is er op mijn verzoek eveneens uitgehaald, zodat het nu de dansscène zelf is waardoor Jack weer oog krijgt voor Joan". Nogal bijzonder voor een ster-ac trice is dat Kathleen Turner de meeste van haar stunts in Jewel of The Nile zelf gedaan heeft. „Om precies te zijn, ik heb ze al lemaal gedaan op een na. Springen op een rijdende trein mocht ik niet van de vakbond. Maar van die muur afspringen, in dat dekzeil, wat je ook in de clip ziet, dat wilde ik erg graag zelf doen. Ik heb een goede conditie. Ik doe veel aan sport: squash, volleyball, athletiek. Niet speciaal voor films, maar ge woon omdat ik me daar lekker bij voel". FILMS OP VIDEO Sylvester Stallone, dat is een eènmans ramp. Hij kan geen film maken zonder dat er een stampij van komt waar je gek van wordt en als de filmwereld tot bedaren is gekomen dan begint de video branche. Enige tijd geleden was er een kort geding over het uit brengen op cassette van 'Rambo 2'. De hele rataplan zal u waar schijnlijk een zorg zijn, zolang u de film maar kunt zien. Dat kan nu dankzij Ravelbrint Video, maar ik moet er wel bij vermel den dat het gaat om cassettes die T— niet zijn ondertiteld. 'Rambo 2' kwam vorig jaar uit, 'Rocky 4' is er inmiddels ook. In Amerika is het boksverhaal een bioscoop succes van grote omvang en het zelfde wordt voor ons land ver wacht. Piraten weten dat en zij zijn druk in de weer. In het 'zwarte circuit' is 'Rocky 4' al een tijdje te krijgen. De ko pieën zijn niet best, maar menig een zal dat een zorg zijn. Volgens de Stichting Video Veilig zijn de illegale kopieën van zo'n slechte kwaliteit dat ze uw video kunnen beschadigen. Of dat echt zo is ihctaqgafttftStew JMhIHÉ Kathleen Turner zoals ze binnenkort te zien zal zijn in Jewel of the Nile'. Klassieker Als film waar Kathleen Turner het meest trots op is, noemt ze Prizzi's Honour: Dat zou naar mijn gevoel werkelijk een klassie ker kunnen blijken. En werken met John Huston en met Jack Ni cholson is een van de makkelijkste dingen die ik tot nu toe ervaren heb. Ik hoefde alleen maar te acte ren. Terwijl je meestal veel meer moet doen. Opletten dat je niet te veel van een camera vandaan be weegt, opletten of je tegenspeler niet een regel uit zijn dialoog ver geet, waardoor jouw reactie zou komen te zweven. Met Jack als te genspeler gaat er nooit iets mis, hij is zo ontzaglijk goed, je kunt hele maal drijven op je eigen rol... De rol van Irene, de killer in Prizzi's Honour, heeft me geen bijzondere problemen gegeven, omdat ik zelf nogal wat houvast meende te heb ben aan het karakter dat ik eerder al in Body Heat gespeeld had. Maar dan een meer volwassen versie, meer hersens. Ik vond Irene leuk. Ik weet het, ze is een moordenares. Maar ze is van mij!" Het camerawerk voor Jewel of The Nile werd gedaan door de Ne derlander Jan de Boni, die in het verleden ook de fotografie gedaan heeft van de Paul Verhoeven-films. Kathleen Turner: „Ik mag hem bijzonder. Hij heeft een uitstekend gevoel voor humor en hij werkt harder dan wie ook. Wanneer Jan tijdens de opnamen in Marokko zei: 'Ik ben eigenlijk een beetje moe', dan was dat een moment waarop we absoluut meteen moes ten stoppen met draaien, want het betekende dat alle anderen totaal uitgeput moesten zijn. En Jan is geniaal. Nog nooit iemand gezien die met zijn camera in zulke enge ruimten nog uit de voeten kon. Met name de opnamen die hij uit de hand gemaakt heeft in de F-16, het vliegtuig dat op hol slaat rijdend door het Marokkaanse marktplein, daar had hij zelfs de kans niet om scherp te stellen bij mijn weten. Maar die opnamen zien er perfect uit". „Zo iemand als Jan, die dingen door weet te duwen die eigenlijk onmogelijk zijn, die heb je hard no dig onder omstandigheden zoals wij ze in Marokko gehad hebben. Daar houd je elkaar ook moreel mee overeind,, want het is heel zwaar geweest, veel zwaarder dan in Mexico voor Romancing The Stone. Het was er om te beginnen vreselijk heet. De opnamen had den in het voorjaar moeten begin nen, maar het is juni geworden. De heetste tijd van het jaar. En Rama dan. Bovendien was er geen enkele kans om even weg te komen van het werk. Geen bioscoop, geen res taurant, geen plek om te relaxen. Als vrouw onderga ik het als bele digend om me te bevinden in een cultuur waar ik merk dat vrouwen er stelselmatig worden verdrukt. Daar heb ik vreselijk last van ge had..." „Ik vind het als mens onmogelijk om ergens voor een film neer te strijken en straal te negeren wat er daar verder in de buurt voorvalt. Als ik via een film komen kan op plaatsen waar ik anders niet zo gauw naartoe zou gaan, dan wil ik daar om me heen kijken en mijn blikveld verruimen. Ik ben ook best bereid om me later, buiten mijn werk om, in te zetten voor het bestrijden van ellende in de we reld". „Ik ben ook betrokken bij acties van organisaties die zich met Afri ka bezighouden. Ik vind alleen dat je als bekende persoonlijkheid tien keer moet nadenken voor je je ver bindt met politieke doelstellingen. Want daarmee kun je je vreselijk pijnlijk vergissen, terwijl je wel licht talloze mensen misleid hebt omdat ze misschien meer naar jou keken dan dat ze zelf nadachten". Zonderling In de film A Breed Apart (geen (fotoGPD) succes geworden) heeft Kathleen Turner onze landgenoot Rutger Hauer als tegenspeler gehad: „Hij is werkelijk bezeten van zijn vak. Dat is mooi. Maar hij is ook een beetje zonderling. Op een dag kwam hij op de set met een deur op zijn rug. Wat bleek: hij had in zijn kamer nog eens over de dialogen nagedacht en gevonden dat het an ders moest. Dat had hij allemaal op een deur geschreven, die hij uit de sponningen getrokken had en meebracht naar de set. Alsjeblieft de verbeterde dialogen! Ik zeg nog: 'Rutger, was een stukje papier niet makkelijker geweest?' Had hij niet kunnen vinden, beweerde hij. 'Had dan je witte T-shirt genomen!' Had hij niet aan gedacht, zei hij. Maar Rutger neemt zijn werk heel se rieus dus. Dat beviel me aan hem". Kathleen Turner geniet de roem die haar de laatste paar jaar ten deel valt met volle teugen. Maar de grootste winst zit volgens haar in iets anders. „De belangrijkste verandering in mijn leven is dat ik nu als actrice toegang heb tot het beste mate riaal. Ik hoef niet meer al die kan toren langs te lopen en te zeggen: 'Alsjeblieft, geloof me, ik ben goed!' Het is aangenaam om op voorhand geloofd te worden en dat geeft een basis van zelfvertrouwen die ik vroeger nooit gehad heb. Je hebt een hoop geluk nodig om suc ces te bereiken. Ik heb gigantisch geboft dat ik ooit Lawrence Kas dan ontmoette, die vier maanden had lopen zoeken naar de hoofdrol speelster voor Body Heat en het met mij dan wel wilde proberen. Maar vervolgens moet je zelf het werk doen. Met geluk alleen kom je nergens". weet ik niet, het lijkt me een bangmakertje, maar ik geef het toch door. Mochten de koppen van uw apparaat het begeven dan weet u waardoor het komt. Een film die het vorig jaar in de bioscoop niet heeft gehaald is 'The river' van Mark Rydell (van 'On golden pond'), een van de 'boerenfilms' die een tijdje erg in de belangstelling hebben ge staan. Er dreigde een platte- landsfilmgolfje, maar dat werd snel de kop ingedrukt na het floppen van o.a. 'Country' en 'The River'. Toch is de laatste film niet slecht. Sissy Spacek en Mel 'Mad Max' Gibson acteren naar behoren en de sentimenten zijn mooi verdeeld. Wie graag een traan plengt kan dat doen in een 'river' van meer dan twee uur. Van Esselte CIC. Vorig jaar overleed regisseur Sam Peckinpah, de man die zo veel bloed in zijn films deed. Er werd aan zijn overlijden nauwe lijks aandacht besteed, al had hij dat wel verdiend. 'Major Dun dee' met Charlton Heston en Ri chard Harris is niet Peckinpah's beste film, maar de strijd van een groep tuig tegen Apachen geeft een goed beeld van zijn manier van werken. Distributeur is RCA. 'Major Dundee' heeft elemen ten van een western. 'Pale rider' van en met Clint Eastwood is op en top een western. De film draait nog in de kleinere biosco pen maar is, dankzij Warner, spoedig op video. In de voorver koop haalde hij al de gouden sta tus. En terecht. Zeffirelli mag dan volgens re cente berichten graag de belas tingen oplichten, hij heeft ook mooie, kleurrijke, films gemaakt. Een ervan is 'The taming of the shrew' uit 1967. De feeks is Eliza beth Taylor en Richard Burton mag haar temmen. Hij doet er ruim twee boeiende uren over. Op RCA. Rutger Hauer is in Amerika een ster. In ons land kijken we blijkbaar nuchterder tegen hem aan. want een volle-zalentrekker is hij niet. 'Ladyhawk', een mid deleeuwenfilm met sf-tintje van Richard Donner en met Michelle Pfeiffer, verdient belangstelling. Van CBS/Fox Video. Ook van CBS is 'The return of the Pink Panther' van Blake Ed wards, niet de beste uit de serie, maar grappig genoeg voor een verloren middag of een melige avond. Nog een 'return', nu van 'The Jedi', het derde deel van George Lucas' Star Wars-sage. 'The re turn of the Jedi' is speelser dan de delen een en twee en er is ruimte voor humor. De verras sing van deel een ontbreekt ech ter. Op CBS. Woody Allenfilms zijn voor de (vele) liefhebbers. 'Broadway Danny Rose' is een heel mooie. Een film vol sterren die van het doek de zaal inlopen en van de bioscoopzaal het doek weer op gaan. Goed gek en erg leuk en met een prachtige rol van Mia Farrow. Van RCV 2001. PETER DE ZWAAN PETER SEJ.LERS Catherine 0&&HER WWSüMMER i <&RBEfeT ^ÊtOM 1 BIOSCOPEN (OP)NIEUW 'Carmen' Beroemde opera verfilmd. Euro, Alphen. 'Militaire academie' - Zogenaamde humor op school voor militairen. Ci ty, Katwijk. 'American Nir\ja' - Vechtersbaas in gevecht met gemenerikken, City. Katwijk. BLIJVERS '(S)pionnen' - Onderhoudende en amusante film over spionnen als pionnen in een nachtsspel, Lido, Leiden. 'St. Elmo's fire* - portret van groep jongeren en hun problemen, Lido. Leiden. 'Mama is boos' - vervolg op 'Schatjes', minder venijnig, Lido. Leiden en Euro, Alphen 'Rocky 4' - Rocky Balboa strijdt te gen Rus en ontpopt zich als vredes engel, Luxor. Leiden en Euro, Al phen 'Brewster Millions' - lachfilm met Richard Pryor, Euro, Alphen 'Out of Africa' - Meryl Streep en Ro bert Redford hebben relatie in Afri kaans plaatjesboek, Lido, Leiden. 'De Aanslag' - Harry Mulisch verfilmd, niet volledig geslaagd. Ci ty, Katwijk. 'Back tot the future' - Vermakelijke reis terug naar de toekomst. City, Katwijk. 'Commando' - Arnold Schwarze negger in gevecht met groep terro risten, City, Katwijk. SEXFILMS NACHTFILMS 'Smoker' - Rex, Leiden. 'Mama is boos' - Euro, Alphen. 'Junge Madchen Traume' - Euro, Al- 'Het vrolijke sexpension' - Euro, Al- 'Rocky IV' - Euro, Alphen. DEN HAAG 'Mama is boos' - Asta (463500), al. 'Out of Africa' - Asta. al. 'A chorus line' - Asta. al. 'White nights' - BabyloA (471656), al. 'Out of Africa' - Babylon, al. 'Agnes of God' - Babylon, al. 'Rocky IV' - Cineac (630637), 16 jr. 'The Protector' - Cineac, 12 jr. 'Teenwolf - Cineac, 16 jr. 'Peter Pan' - Cineac, al. 'Mama is boos' - Euro (667066), al. 'De aanslag' - Metropole (456756), al. 'Motief voor moord' - Metropole, 12 jr. 'Pyramid of fear' - Metropole, 12 jr. 'Peter Pan' - Metropole. al 'Rocky IV' - Odeon (462400), 12 jr. 'Gremlins' - Odeon. al. Topgeheim (S)pionnen' - Odeon. al. 'Fright night' - Odeon. 16 jr. 'Glitter' - Le Paris (656402), 18 jr. 'Perfect Fit' - Le Paris, 18 jr. 'E.H.B.S' - Le Paris, 18 jr. AMSTERDAM "A chorus line' - Alfa (278806), al. 'Agnes of God' - Alfa, al. 'Kiss of the spiderwoman' - Alfa, 12 jf- 'Witness' - Alfa, 12 jr. 'RAN' - Alhambra (233192), 16 jr 'De Aanslag' - Alhambra. al. 'Peter Pan' - Alhambra, al 'Mama is boos' - Bellevue Cinerama (234876/266227), al. 'Volunteers' - Cinerama, al. 'Out of Africa' - Calypso (266227/ 234876), al. 'White Nights' - Calypso, al. 'Dallas schoolgirls' Centraal (248933), 18 jr. 'Edith et Marcel' - Cineac, (243639), al. 'Prizzi's honor' - Cinecenter, (236615) 12 jr. 'My beautiful Laundrette' - Cine- center, 16 jr. 'Almacitia di Desolato' - Cinecenter. 16 jr. 'El Norte' - Cinecenter. 16 jr. 'Out of Africa' - Cinema (151243), al. 'Rocky IV* - Cinema, 12 jr. 'Rocy IV' - City (234579). 12 jr. 'Pyramid of fear' - City. 12 jr. 'Back to the future' - City, al. 'Peter Pan' - City, 12 jr. 'Brewster's millions' - City, al. 'Fright night' - City, 16 jr. Topgeheim (S)pionnen' - City. al. 'Motief voor moord' - City, 12 jr. Trashy Lady' - Parisien (248933), 18 jr- 'Rocky IV' - Rem brandt pleintheater (223542), 12 jr. 'Gremlins' - Rembrandtpleinthea- ter, al. 'Kaos' - The Movies (245790), 16 jr. 'De aanslag' - The Movies, al. 'When father was away on business' - The Movies, 16 jr. 'Abel' - Tuschinski (262633), al. 'De aanslag' - Tuschinski. al. 'Pyramid of fear' - Tuschinski, 12 jr. 'Motief voor moord' - Tuschinski, 12 jr. 'Topgeheim (S)pionnen' - Tuschins ki, 12 jr. 'Back to the future' - Tuschinski, al. 'Macaroni' De Uitkijk (237460), 16 TELEVISIE Gregory Peck wordt deze week zeventig jaar. Ter gelegenheid daarvan zendt Duitsland 1 de ko mende tijd een aantal films uit. waarin hij de voornaamste rol speelt. Zaterdagavond wordt be gonnen met 'Captain Horatio Hornblower' (22.05 uur) en zon dag is 'Roman Holiday' met Au drey Hepburn te zien (14.50 uur). 'Le crime de Monsieur Lange' gaat over een jong paar dat aan de Frans/Belgische grens zijn in trek neemt in een hotelletje. Ie mand denkt dat de man een ge zochte moordenaar is, maar de politie wordt niet gewaar schuwd. De film is van Jean Re noir en stamt uit 1935. Jacques Prëvert schreef het draaiboek (zondag, Dtsl. 2, 23.00 uur). 'Caro papa' van Dino Risi met Vittorio Gassman en Julien Guoomar behandelt de vader- zoon-relatie. De vader is een be langrijk man, zoonlief sluit zich aan bij de stadsguerrilla. De va der tracht zijn zoon ervan te weerhouden een moord te ple gen. (maandag, België, Fr 1. 20.05 uur). Van Ingmar Bergman is 'Som- marnattens leende'. Uit 1955. Een komedie over een heerlijke zomernacht, (dinsdag, België Fr., 21.00 uur). Liefhebbers van Mae West ko men woensdagavond aan hun trekken, want dan wordt 'Belle of the Nineties' uit 1934 ver- Gregory Peck wordt deze week zeventig jaar. Duitsland 1 zendt een serie films met hem uit. (foto toond. Een typische Mae West film, waarin het fenomeen zange res is in een obscure tent. ((Dtsl. 3, 20.15 uur). Opnieuw een klassieker in de vorm van 'Mon Oncle' van Jac ques Tati. (donderdag, Dtsl. 3, 20.15 uur). Van Bertrand Blier is 'Buffet Froid' met Gerard Depardieu en Bernard Blier (vrijdag, Belgie Fr., 21.00 uur). Een man twijfelt aan zichzelf: is hü de moorde naar van een groot aantal men sen? FILMHUIZEN De complete Bergman-trilogie met als thema 'Gods zwijgen' is komende week in LAK-Cinema te zien. Maandagavond acht uur het eerste deel 'Als in een donke re spiegel', waarin een vrouw waanvoorstellingen van een wre de god ziet. Haar familie is niet in staat om haar te helpen. Om tien uur die avond volgt 'De avond- maalsgasten', waarin een domi nee het antwoord schuldig blijft op vragen van een visser die het einde van de wereld vreest. Dins dagavond volgt het derde deel: 'De grote stilte', een zeer expres sieve film met een verregaand metaforisch karakter (20.00 uur). Om tien uur is dinsdagavond 'Cries and whispers' te zien, een van Bergmans beste latere films K O vertoont dinsdagavond 'Paris Texas' van Wim Wenders, waarin twee broers die elkaar uit het oog waren verloren samen te ruggaan naar hun woonplaats Los Angeles. (20.15 uur). Bij het Filmhuis LVC is nog tot en met zondagavond 'Teofema' van Pier Paolo Pasolini te zien (21.15 uur). Woensdag draait hier 'WR-mysteries van het organis me' van de Joegoslaaf Makave- jew. (20.00 en 22.15 uur). Donder dagavond hier van dezelfde re gisseur 'Montenegro', een ver rassende combinatie van satire, surrealisme en shock-effecten. (20.00 en 22.15 uur). In Het Kijkhuis draait tot en met woensdagavond 'La Histo- ria Ofieial' van Luis Puenzo, on langs bekroond met de Oscar t voor de beste buitenlandse film. (19.30 en 21.45 uur). Verder is tot en met zondagavond 6 april 'Na- zarin' te zien van Louis Bunuel (20.00 en 22.15 uur). Maandag avond wordt 'Drama della gelo- sia' van Ettore Scola vertoond, een tragi-komedie over een drie hoeksverhouding (20.00 en 22.15 uur); dinsdagavond ook hier 'Pa ris Texas' van Wim Wenders (19.30 en 22.15 uur), en woensdag draait 'Kagemusha' van Akira Kurosawa (19.30 en 22.15 uur). Zondagmiddag is er een voor stelling voor de kinderen. Op het programma staat 'Jan zonder Vrees', een film die speelt in het middeleeuwse Vlaanderen, waar sterke Jan de onderdrukten te hulp komt. (14.30 uur).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19