Frankrijk uit Libanon weg Soedan mag na 18 jaar stemmen Kritiek op Reagans 'nee' 'Positie waarnemers onhoudbaar' Thatcher: stompzinnig geweld in Noord-Ierland Politie doodt 2 Sikhs WOENSDAG 2 APRIL 1986 BUITENLAND PAGINA 7 kwamen ongeveer 5000 Joegoslavi sche partizanen om. BEIROET/PARIJS (Rtr/UPI/AFP/DPA) - Frankrijk trekt zijn militaire waarnemers uit Libanon Waldheim, die momenteel cam- terug. Het besluit zou zijn genomen in overleg met de Libanese autoriteiten. Volgens het ministerie pagne voert voor de Oostenrijkse van buitenlandse zaken „laat de ontwikkeling van de situatie in het gebied het niet meer toe dat de presidentsverkiezingen, heeft tot waarnemers hun taak goed uitvoeren". Frankrijk ontkent dat het besluit iets te maken heeft met 2Li?pn5™S het moeizame verloop van de onderhandelingen over de vrijlating van de acht in Libanon gegyzel- aeeisenomen aan operaues regen de Fransen. WASHINGTON/WENEN/BEL GRADO (DPA/Rtr/UPI/AFP) - Het Joods Wereld Congres (JWC) heeft nieuwe documenten gepubliceerd die zijn beschuldigingen moeten staven dat Kurt Waldheim als offi cier van de Duitse Wehrmacht in de Tweede Wereldoorlog heeft deelgenomen aan oorlogsmisda den of er op zijn minst kennis van moet hebben gehad. In een van de documenten wordt de voormalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties aange duid als luitenant bij de „generale Beschuldigingen rond Waldheim houden nog aan Joegoslavische verzetsstrijders. Volgens hem trad hij in Joegosla vië slechts op als tolk. Het uit Joegoslavische archieven West-Bosnië". Deze staf afkomstige document dat het JWC was in juli 1942 in Joegoslavië ver antwoordelijk voor de zognaamde „massamoord van Kozara". aldus juli 1942 een onderscheiding kre- het JWC. By deze massamoord gen. Volgens de organisatie heeft ze ook de beschikking over door Waldheim ondertekende Wehr- macht-papieren die aantonen dat hy niet een eenvoudige tolk is ge weest maar een hoge officier van de inlichtingendienst. „Hij voorzag de chef van de generale staf van de door generaal Alexander Löhr ge leide legergroep E 's morgens en 's avonds van geheime verslagen". Waldheim heeft veertig jaar lang verzwegen dat hij in de oorlog ge diend heeft onder Löhr, die in 1947 wegens oorlogsmisdaden werd geexecuteerd. Kurt Waldheim heeft inmiddels verklaard op „op elk moment voor een commissie van Joegoslavische historici te verschijnen" opdat er klaarheid komt in de beschuldigin gen dat hij in dat land „oorlogsmis daden" gepleegd heeft. Hij deed zijn uitlatingen tijdens een gesprek met een journalist van het Joego slavische weekblad „Novosti 8". De Oostenrijkse socialistische partij, de grootste regeringspartij in het land, heeft verklaard dat een verkiezing van Waldheim tot staatshoofd - bij de op 4 mei te hou den verkiezingen - gevaar kan op leveren voor de binnenlandse rust en voor het aanzien van Oostenrijk in het buitenland. Gespannen sfeer bij Wackersdorf SCHWANDORF (AP) - In de om- geving van de opwerkingsfabriek in aanbouw by Wackersdorf in het zuiden van de Bondsrepubliek hebben zich gisteren nieuwe ge- weldadigheden voorgedaan. Onge veer 150 demonstranten gooiden de ramen in van banken in Schwandorf, zeven kilometer van Wackersdorf, en een aantal politie auto's werd beschadigd. By de incidenten werden twaalf arrestaties verricht Er werden te vens vier telefoonpalen van de op- werkingscentrale door demon stranten omver getrokken, waarna de kabels werden doorgesneden. De Paasdemonstraties bij de op werkingsfabriek leidden geduren de het Paasweekeinde al tot grote ongeregeldheden. De 45 Franse waarnemers hielden ten. Frankrijk zou afwillen van zijn sinds maart 1984 toezicht op een militaire betrokkenheid bij Liba- bestand tussen rivaliserende non nu het steeds meer slachtoffer christelijke en islamitische milities is geworden van radicale islamiti- in Libanon. Zij werden naar Liba- sche groeperingen, non gestuurd nadat de multinatio nale vredesmacht van Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië en de Ver- Een van de eisen van de ontvoer- enigde Staten zich had terugge- ders van een uit vier man bestaan- trókken. De commandant van de de Franse televisieploeg in Beiroet eenheid, Jean-Yves Blouin, zei dat 1S dat Parys zich terugtrekt uit zijn de waarnemers zich uit hun laatste voormalige mandaatgebied. drie posten hebben teruggetrok ken. "Wij zijn bezig ons materieel te verzamelen voor een definitief vertrek", zo verklaarde hij. De waarnemers zouden zich hebben werden op 8 maart ontvoerd. Vier dagen later werd een waarne mer, de kapitein Marc-Antoine Corvee, vermoord bij de groene lijn tussen het christelijke Oost- en verzameld in hun hoofdkwartier islamitische West-Beiroet. Hij Een schip van de Franse marine, de „Ouragan", heeft de opdracht gekregen naar Beiroet te gaan om al het Franse materieel op te halen. Het schip verliet zaterdagavond de haven van Brest, in het westen van Frankrijk. Zegslieden uit Libanese rege ringskringen verklaarden eerder op de dag dat het uitblijven van een alomvattende vredesregeling en het toenemende geweld van moslim-fundamentalisten Frank rijk tot dit besluit hadden ge bracht. In Franse commentaren werd onmiddellijk gesproken van een „nieuwe oriëntatie" van Parijs op zijn politiek in het Midden-Oos- het negende Franse slachtoffer van het geweld in Libanon. Geen enke le groepering heeft zich voor de moord op Corvee verantwoordelijk gesteld. Op dezelfde dag waar schuwden de ontvoerders Frank rijk dat het zijn „militaire en poli tieke interventie in Libanons inter ne aangelegenheden" onmiddellijk moet staken. Intussen worden in Libanon nog vier Fransen, van wie er één geëxe cuteerd zou zijn, vastgehouden door moslim-extremisten. Het te rugtrekken van de militairen uit Libanon draagt volgens Franse waarnemers bij tot het creeëren van een gunstig klimaat voor her vatting van de onderhandelingen met de moslims. Het besluit tot terugtrekking vormde zaterdagochtend het on derwerp van gesprek tussen de nieuwe premier, Jacques Chirac, en de ministers van buitenlandse zaken en van defensie, Jean-Ber- nard Raimond en André Giraud, zo is vernomen uit regeringskringen. President Francois Mitterrand gaf na afloop het „groene licht". Vol- l« I gens waarnemers draagt het be- r aiKianaS Sluit ontegenzeggelijk het stempel De tijd en het herstel van de de- v?n Chlrac' Vo°r 7«n benoeming mocratie in Argentinië hebben het als Premier sprak hp zich uit voor standpunt van de 1.920 bewoners 5? weinig mogeluk risico's voor van de Britse Falklandeilanden (de Libanon. Herhaalde- Malvinas voor de Argentijnen) niet >fn ^1 BELFAST (Rtr) - De Britse rege ring heeft de protestantse demon straties in Noord-Ierland gisteren omschreven als "stompzinnig ge weld". Tegelijkertijd werd er bij de weg op te gaan, protestantse politici op aangedron- daarvan kiezen gen een aanbod tot het houden van besprekingen over de toekomst frontaties. van de roerige provincie aan tantse leiders een aanbod voor der gelijke besprekingen gedaan. Vol gens hem moeten de unionisten er- waken niet de gewelddadige naar in plaats de constitutio nele weg en niet aansturen op con- Een Franse officier geeft zijn laatste rapport door vanaf een uitkijkpost i gisteren de 45 waarnemers met onmiddellijke ingang terug te trekken. Maandag kwam het in de over wegend protestantse stad Porta- down tot gewelddadigheden nadat de regering een protestantse op tocht had verboden, die deels door katholiek gebied zou voeren. De mars werd verboden omdat para militaire groepen onlusten in de zin hadden, aldus de regering. Vol gens de protestanten, die een blij vende aansluiting van Ulster by Groot-Brittannië wensen en een tweederde meerderheid in de pro vincie vormen, was het verbod af komstig van Dublin. De Ierse repu bliek heeft krachtens het omstre den Brits-Ierse akkoord een zekere inspraak in Noordierse aangele- gendheden. De Britse minister voor Noord- Ierland, Tom King, heeft gezegd dat na het "belachelijke, stompzin nige geweld" in Portadown en el ders in Ulster, de lokale politici als volgende stap met de regering om de tafel moeten gaan zitten om de zaken open en eerlijk te bespreken. Volgens Kings plaatsvervanger, West-Beiroet. Frankrijk besloot Nicholas Scott, heeft premier That- (foto AP) cher vorige week aan de protes- beinvloed. Uit het gisteren in Lon den gepubliceerde resultaat van een opiniepeiling blijkt dat zijn van „terugtrekking van alle buitenlandse eenheden" uit Liba- Het plotselinge besluit van de jaar nadardc Bnaen de ArBent.jn' «om maar pas aangetreden regering invasiemacht van de Falklandei- de voortvarendheid waarmee zr drie Falk- de milltaire waarnemers uit Liba landen afgooiden, landers onder Argentijns bestuur willen leven. wil halen lijkt erop te duiden dat de regering het roer radicaal wil omgooien ten aanzien van haar Midden-Oostenbeleid. Frankrijk wil zijn vingers niet te veel bran den aan het islamitisch fundamen- Joden Ethiopië Een Franse studentenleider talisme, aldus Franse commenta- heeft gezegd dat joodse priesters in ren. Ethiopië gevangen zijn gezet we gens vermeende betrokkenheid bij 'operatie Moses' - de verhuizing van 10.000 Ethiopische joden uit vluchtelingenkampen in Soe dan. Eric Ghebali, voorzitter van de Bond van Joodse Studenten in Frankrijk, had het Israëlische dag blad Maariv verteld dat hij bij een bezoek aan een dorp in Ethiopië WASHINGTON (AFP/DPA) - Een een gebedsrol in handen kreeg ge- Amerikaanse overheidsdienst drukt met het verzoek deze aan een priester te bezorgen die van de au toriteiten niet uit Addis Ababa naar het dorp mocht teruigkeren. Hij zei dat een aantal priesters een half jaar gevangen had gezeten en daarna blijven. Record-boete Union Carbide Spanje wil Marcos niet MANILLA (Rtr) - De afgezette Filippijnse president Ferdi nand Marcos is nog steeds niet welkom in Spanje. De Spaanse minister Ordonez (buitenland se zaken) zei gisteren dat Span je blijft bij zijn eerder genomen besluit geen asiel te verlenen aan Marcos. Ordonez brengt op het ogenblik een bezoek aan de Filippijnen. Volgens een woordvoerder van de Spaanse ambassade in Washington overweegt Spanje asiel te verlenen aan Marcos maar alleen als de nieuwe Fili- pijnse president, Corazon Aquino, daartoe een verzoek doet. Haar woordvoerder, René Saguisag, zei dat de Filipijnse regering nog steeds het verle nen van asiel aan de ex-presi dent als een onvriendelijke daad beschouwt. WASHINGTON/MOSKOU (AP/ AFP) - Onderhandelaars die de Verenigde Staten in het verleden vertegenwoordigden bij de wapen- beperkingsbesprekingen met de Sowjet-Unie in Genève betreuren het dat president Reagan gewei- Belgisch tekort Guy Verhoffstadt, de Belgische minister voor begrotingszaken, heeft een nota op tafel gelegd waar uit blijkt dat hij het begrotingste kort voor dit jaar raamt op 653 mil jard Belgische franken ofwel ruim 36 miljard gulden. Dat tekort komt overeen met 13,5 procent van het Belgische bruto nationaal produkt (bnp). De rooms-liberale regering wil eind 1987 het begrotingstekort hebben teruggebracht tot acht pro cent. Wil men dat halen dan zullen er forse bezuinigingen nodig zijn. gerd heeft een topontmoeting met de Sowjet-Unie te houden over een wederzijds stopzetten van kern proeven. Reagan heeft met deze weigering een gelegenheid om de wapenwedloop een halt toe te roe pen voorbij laten gaan, aldus unanieme verklaring. Paul Nitze, de huidige onderhan delaar, verdedigt daarentegen de stellingname van het Witte Huis. Hij zei gisteren dat de critici van de Amerikaanse koers erop uit zijn om het regeringsbeleid 'uit te bui ten.' Hij zei dat de meeste mensen in het westen erkennen dat 'kern wapens de hoeksteen van de wes terse defensie vormen en dat kern proeven dan ook noodzakelijk zijn.' De voorzitters van de twee ka mers van de Opperste Sowjet, het Sowjet-parlement, hebben de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Thomas „Tip" O'Neill, opgeroepen het Con gres ertoe aan te zetten „al het mo gelijk te doen" om de Amerikaanse kernproeven stop te zetten. Zwarte doos Mexicaanse Boeing terecht POMOCA (AP) - De 'zwarte doos' met de vluchtrecorder van de maandag in Mexico verongelukte Boeing 727 is teruggevonden en voor onderzoek naar de Verenigde Staten gestuurd, zo hebben woor- voeders van de luchtvaartmaat schappij meegedeeld. Over de oor zaak van de ramp is nog steeds niets bekend. De berging van de 158 passagiers en acht bemanningsleden, die maandag omkwamen toen een Boeing 727 van de luchtvaartmaat schappij Mexicana te pletter vloog tegen een berg ten noordwesten van Mexico Stad, vordert uiterst moeizaam. Op de hellingen van 2.377 meter hoge El Carbon moes ten de reddingswerkers de stoffe lijke resten van de slachtoffers 500 meter omhoog dragen naar een plek, waar per keer maar één heli kopter kon landen om de doden op te halen en over te brengen naar een basiskamp in een open veld. Vandaar werden de slachtoffers met ambulances vervoerd naar Morelia, de dichtstbijzijnde stad. 70 kilometer ten westen van Mexi co Stad, waar op het plaatselijke vliegveld drie hangars zyn inge richt als provisorische lijkenhui zen. AMRITSAR (AP) - De politie heeft gisteren in de Indiase deelstaat Pun jab twee extremistische Sikhs doodgeschoten. In New Delhi is een alge mene staking uitgebroken uit protest tegen de terreuraanslagen, waarbij het afgelopen weekeinde 20 mensen om het leven kwamen. De twee Sikhs werden gedood in een vuurgevecht met de politie in de buurt van het dorp Harike Pattan. In de naburige stad Batala werd het uitgaansverbod voor enkele uren buiten werking gesteld om de mensen in staat te stellen etenswaren in te slaan, zo maakte de politie bekend. CHARTOEM - Voor het eerst i jaar mogen de Soedanezen r burgerregering heeft het chemisch concern Union Carbide een boete opgelegd van 1,3 miljoen dollar (circa 3,25 miljoen miljoen gulden) wegens 221 over tredingen van veiligheidsbepalin gen in zijn fabriek in Institue in de hoofdstad moesten West-Virginia. Het is de hoogste stembus om een parlement te kie- boete die de dienst voor veiligheid zen. Twaalf dagen lang hebben zij en gezondheid op de arbeidsplaats de gelegenheid hun stem uit te Obstclkels (OSHA) ooit heeft opgelegd. brengen op één van de meer dan Carbide heeft 15 dagen duizend kandidaten, Hulp aan Haïti Een de grootste obstakels om beroep boete. ij o. De OSHA stelde een diepgaand De Verenigde Staten zullen Haïti onderzoek in naar de veiligheid in extra voedselhulp verstrekken ter de fabriek nadat er verleden jaar waarde van lp miljoen dollar (ruim augustus een gifwolk was ontsnapt vergiftigins- te tekenen tegen de tenslotte 264 in het parlement zit- die de militaire regering moet ting nemen. Uit de in het parie de parlementsverkiezin- ment vertegenwoordigde partijen gen vlekkeloos te laten verlopen i Umma Partij en de Democratische Unionisten, spreken zich uit voor een 'humaner' toepassing van de shariah-wet. Uit opiniepeilingen komen de Umma Partij en de Unionisten naar voren als de waar schijnlijke winnaars van de verkie zingen. Verwacht wordt dat zij een coalitie-regering gaan wordt een regering gevormd. 25 miljoen gulden). Dit heeft het traardoor 135' Amerikaanse ministerie tenlandse zaken bekendgemaakt. Het hoofd van Agentschap voor In ternationale Ontwikkeling, McPherson, zei dat er noodzendin- gen graan en plantaardige oliën aan Haïti zullen worden geleverd. McPherson, wiens organisatie ver antwoordelijk is voor de verdeling van de Amerikaanse buitenlandse hulp, bracht het afgelopen week einde een bezoek aan het Caribi sche eiland voor gesprekken met machthebbers. door Bart Jochems verschijnselen opliepen „We waren verbaasd bewuste, openlijke schendingen te constate ren op zo'n grote basis", zo zei de minister van arbeid, William Brock, gisteren in Washington De verkiezingen komen over de inspectie van de fabriek, nadat een militaire coup e Hij sprak van ernstige tekortko- maakte aan het bewind v« mingen in het veiligheidssysteem, dent Numeiri, die gedurende Arbeiders zonder gasmaskers kre- tien jaar de scepter over de Soeda- gen bijvoorbeeld het advies bij alarm te bepalen of er levensge- gen lossen de militairen hun vaarlijk gas was vrijgekomen door machtsovername gedane belofte de lucht op te snuiven. dat de macht te zijnertijd aan ei de tegenstand zuiden van het land opererende Soedanese Volksbevrijdingsleger. De leider van de opstandelingen, kolonel John Garang, verwerpt de verkiezingen en intensiveert de stryd in het zuiden van het land om ze te verstoren. De militairen zagen zich gedwongen de verkiezingen in n jaar 37 zuidelijke districten voor onbe- einde paalde tijd op te schorten vanwege presi- de onrust in dat deel van het land. regering krijgt het be stuur in handen van een land dat 115 talen en dialecten rijk is. Slechts twintig procent van de 21 miljoen inwoners kan lezen en schrijven, de rest is analfabeet. Om het de kiezers wat eenvoudiger te maken worden kandidaten en par tijen aangeduid door symbolen. Afbeeldingen van dieren en ge reedschap meest geb Om de stemgerechtigden onder de nomaden op te sporen zullen verschillende 'mobiele stembus sen' door Soedan kruisen. Fraude willen de militairen voorkomen door elke kiezer twee vingers in de inkt te laten dopen nadat de stem is-afgegeven. Het goedje blijft ten minste twee weken zichtbaar, daarna slijt het af. De stembussen sluiten op 12 april, waarna ze worden getrans porteerd naar het dichtstbijzijnde legerkamp. Daar vindt de telling plaats en gaan de uitslagen via ra diozenders naar het verkiezings centrum. Op 16 april zijn de stem men geteld en wordt de zetelverde ling in het parlement duidelijk. Maar de communicatie- en trans portmoeilijkheden zetten dat sche ma nu al op losse schroeven. a mrrdt^mr Kolonel Garang, die Ethiopië als neren zwaaide. Met de verkiezin- zijn grootste supporter kent, meent jmH 1dat de militairen slechts marionet- ten zijn van het oude bewind-Nu- meiri die het allemaal bij het oude willen laten. Garang wil juist radi cale veranderingen in de Soedane se politiek. Hij wenst dat de islami tische wetten in het land worden afgeschaft en wil banden aankno pen met revolutionaire bewegin gen in de wereld. voor iedereen èn in modieuze kleuren.. Bril 58 geeft u graag deskundig advies en zéker prima service. Kom zelf eens opticien optometrist specialist ANVC Leiden: Haarlemmerstraat 58 - telefoon 071-140148 Ook by de drie grootste politieke groeperingen vormen de islamiti sche wetten een belangrijk onder werp van de verkiezingsstrijd. Het Nationaal Islamitisch Front stelt zich het radicaalst op. De partij, die geldelijk wordt gesteund door Iran, wil de zogenaamde 'shariah'- wet onverkort handhaven. Krach tens deze wet kunnen bij crimine len ledematen worden afgehakt, wat tot nog toe by zo'n 300 mensen is gebeurd. Humaan De twee andere grote partyen, de de Soedanezen kan lezen Ir In VN-vluchtelingenkampen wordt onderwijs gegeven. Slechts 20%

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7