e Ziekenfonds met fvragen bestormd 'Arrestanten Kedichem onschuldig' Jaar geëist tegen Piet Slavenburg ^Wijziging roept verwarring op Spreekuur moet zelfmoord van leerlingen voorkomen KEDICHEM Rotterdams Advokatencollectief dient klachten in Jongeren bedreigen echtpaar BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF t lRT WOENSDAG 2 APRIL 1986 BINNENLAND PAGINA 5 dse w lgen<j igsté :t 1d aijfl ZEIST (ANP) - Ziekenfondsen en particuliere ziektekostenverzekeraars zijn gisteren etoj bestormd met vraSen van mensen die inlichtingen wilden hebben over het nieuwe stelsel i voj van ziektekostenverzekeringen dat gisteren is ingegaan. Veel mensen wilden weten of ze id ii nog wel verzekerd zijn. De telefooncentrales bij de zieken- fondsen en bij de Vereniging van 2^1 Nederlandse Ziekenfondsen ej (VNZ) in Zeist raakten overbelast. °Peij „Er heerst duidelijk verwarring bij V1®*] de mensen", aldus VNZ-woord- h2 voerder C. de Groot. - DJ9 Bij de stelselwijziging van de a< ziektekostenverzekering zijn de •v®Pf bejaarden- en de vrijwillige verze- f Va kering opgeheven. Een deel van de j;ea® vrijwillig verzekerden en alle men- ~"eea| sen uit de bejaardenverzekering gaan over naar het verplichte zie kenfonds. De rest stapt over naar de particuliere ziektekostenverze kering. In verband met de stelselwijzi ging is de ziekenfondspremie die op de aow en aww wordt ingehou den gewijzigd. Volgens VNZ-woordvoerder De Groot is vooral onder de bejaarden de onrust groot. Hij wees op enkele „schrijnende" telefoontjes van mensen die bij voorbeeld alimenta- 5 io - LEIDEN (ANP) - Een sociaal-me disch onderzoek, regelmatige spreekuren en begeleiding van leerlingen in het voortgezet onder wijs. Dat is het minste wat kan worden gedaan om de onrustba rende stijging van het aantal geval len van zelfdoding of pogingen daartoe onder jongeren enigszins een halt toe te roepen. Deze aanbe velingen zijn afkomstig van de vo rig jaar maart ingestelde werk groep jeugdgezondheidszorg en suïcide-preventie. Uit een rapport, uitgeven door het Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg TNO in Leiden, blijkt dat het aan tal zelfdodingen onder jeugdigen in de leeftijd van 15 tot 20 jaar in de afgelopen 35 jaar met ongeveer 150 procent is gestegen. De stijging van het aantal pogingen tot zelfdo ding is volgens de onderzoekers nog veel verontrustender. De werkgroep is van mening dat in de eerste klassen van het voort gezet onderwijs een onderzoek moet worden gedaan, waarbij niet alleen aandacht wordt besteed aan lichamelijke klachten, maar vooral ook aan psychische en sociale pro blemen. Regelmatig zouden leer lingen een vragenlijst moeten in vullen, die betrekking heeft op eventuele moeilijkheden op me disch, psychologisch en maat schappelijk gebied. Ook moeten op scholen spreeku ren worden gehouden waar leerlin gen op eigen initiatief of op advies van anderen hun problemen en klachten kunnen voorleggen. De opstellers van het rapport spreken van een minimum aantal maatregelen en dan alleen nog voor leerlingen in de eerste klassen van het voortgezet onderwijs. De werkgroep is niet in staat aanbeve lingen te doen voor maatregelen ten aanzien van andere groepen jongeren zoals voortijdige school verlaters en oudere leerlingen. Niet omdat dit minder belangrijk zou zijn, maar de ervaring binnen de jeugdgezondheidszorg met hulp aan deze groepen is nog te gering. Om een beter inzicht te krijgen in de omvang en aard van het suïci daal gedrag bij jongeren achten de leden van de werkgroep het van belang dat elke zelfdoding en po ging daartoe wordt gemeld. De be schikbare cijfers (verkregen van politie, justitie en brandweer), ge ven volgens de onderzoekers niet de werkelijkheid weer. Vooral ge gevens over pogingen tot zelfdo ding zijn moeilijk te achterhalen. Alleen mensen die na een dergelij ke daad in ziekenhuizen of psy chiatrische inrichtingen terecht komen, staan geregistreerd. De omvang van het suïcidaal gedrag onder jongeren moet volgens de werkgroep daarom veel groter zijn dan uit de nu beschikbare cijfers blijkt. Volgens de officiële registratie werden in 1984 1153 gevallen van zelfdoding gepleegd onder man nen van 15 jaar en ouder. Bij vrou wen ging het om 739 gevallen. Van jongeren tussen de 15 en 20 jaar kwamen 44 jongens en 14 meisjes op deze wijze om het leven. Bij kin deren jonger dan 15 komt zelfdo ding veel minder voor: in 1984 ze ven jongens en twee meisjes. Bij zowel het aantal gevallen van zelfdoding in de afgelopen 35 jaar flink toege nomen, namelijk met 70 procent. De stijging onder jongeren is meer dan het dubbele: 150 procent. De stijging van het aantal pogin gen tot zelfdoding blijkt nog veel groter te zijn. In slechts twaalf jaar nam het aantal gevallen met onge veer 125 procent toe. Opvallend daarbij is dat deze stijging zich sterker bij vrouwen dan bij man nen voordoet. tie moeten betalen ter hoogte van de bijstandsuitkering en die vrezen dat ze de premie van 135 gulden niet meer kunnen betalen nu ze naar de particuliere verzekering moeten overstappen. Ook noemde hij het voorbeeld een vrouw die haar huisarts contant moest beta len, omdat zij haar nieuwe verzeke ring nog niet rond had. Deed zij dat niet, dan kon zij weer naar huis vertrekken. Woordvoerders van KLOZ, VNZ en Ziekenfondsraad wijten de overstelpende behoefte aan infor matie vooral aan het feit dat de voorlichting over de stelselwijzi ging pas op het laatste nippertje goed op gang is gekomen. Dat kon overigens moeilijk anders omdat de Eerste Kamer pas op de valreep - eind vorige week, enkele dagen voor de ingangsdatum van 1 april - akkoord ging met de hele operatie. Daardoor kon het ministerie van WVC pas eind vorige week zijn ad vertentiecampagne in de dagbla den beginnen. De ziekenfondsen houden er rekening mee dat de stormloop om informatie niet al leen komende week maar ook in de dagen daarna nog wel zal aanhou den. Volgens De Groot heerst behalve veel onbegrip ook boosheid bij mensen die de overstap van het ziekenfonds naar een particuliere verzekering moeten maken. "Veel mensen vroegen zich af waar de staatssecretaris zich mee bemoeit", aldus De Groot. Vragenuurtje AMSTERDAM (GPD) - Om 'de burger' wegwijs te maken in poli tiek Nederland, houden ongeveer 50 kamerleden volgende week za terdag in de Nieuwe Kerk te Am sterdam een 'persoonlijk spreek uur' voor maximaal 250 belangstel lenden. Deze 'Dag der democratie', die naast dit spreekuur bestaat uit een politieke markt en een praat programma, is georganiseerd door het documentatiecentrum Neder landse politieke partijen van de Groningse universiteit en de stich ting De Nieuwe Kerk. Tijdeps het spreekuur kunnen de burgers in een vijftal rondes van 10 a 15 minuten persoonlijke vra gen of problemen voorleggen aan een volksvertegenwoordiger. Op de politieke markt krijgen politie ke organisaties en belangen- en ac tiegroepen de gelegenheid zich te presenteren. Via documentatiema teriaal worden de burgers geïnfor meerd over hoe men probeert de parlementaire besluitvorming te beinvloeden. In het praatprogram ma ondervragen 3 journalisten on der leiding van Aad van den Heu vel politieke leiders over de wijze waarop zij campagne voeren voor de komende kamerverkiezingen. COMMENTAAR MONNICKENDAM - 1 April. Ook voor de Monnickendammers, die giste ren toch wel even vreemd opkeken toen de Indiase goeroe Baghwan in een Rolls Royce - zijn favoriete vervoepniddel - het dorp kwam binnengereden om een huis te kopen. Het was uiteraard niet de 'enige echte', want die mag va.n de regering ons land niet in uit angst voor ordeverstoringen. Het toneeltje met zijn dubbelganger won aan overtuigingskracht toen er twee (meespelende) politiemensen op de proppen kwamen die Baghwan belet ten om bij een plaatselijke makelaar tot aankoop van een huis over te 9aan- (foto ANP) Hel Zuid-Hollandse Kedichem bij Leerdam is doorgaans een zeer rus tig plaatsje, maar het vormde op Paaszaterdag het decor voor een schandelijke vertoning. Het is be paald geen voorrecht als een hotel in je dorp tot vergaderplaats wordt uit verkoren door lieden die zich Cen trum-democraten noemen, of die zich beschouwen als de ware dragers van het gedachtengoed van de Centrum partij. Maar deze partijen zijn niet bij de wet verboden, onze open demo cratie stelt zich hier willens en wetens kwetsbaar op. Ook de vijanden van de democratie krijgen de gelegenheid om te vergaderen, om zich te uiten door middel van de vrije pers, en zij doen ook aan verkiezingen mee. Wie deze vrijheden met lede ogen aanziet, of zich er buitengewoon over opwindt, doet er verstandig aan zich zelf wel aan die democratische spel regels te houden. De zich 'anti-fascisten' noemende actievoerders die zich zaterdag in Ke dichem te buiten gingen aan een woeste aanval op het hotel en de al daar verzamelde vergaderaars, be grijpen kennelijk niet hoezeer hun ge drag herinneringen oproept aan de dertiger jaren in Duitsland. Toen werd het ook een gewoonte om politieke meningsverschillen op straat uit te vechten, waarbij terreur werd beant woord met tegenterreur. De geschie denis heeft geleerd wie uiteindelijk het meeste profijt trekken van zo'n verwording van het politieke debat. De mensen van de Anne Frank stichting en het Samenwerkend Ver zet kennen deze geschiedenis uit ei gen, bittere ervaring op grond waar van hun organisaties scherp afstand hebben genomen van die zogenaam de anti-fascisten. De vrijheid van demonstreren geldt voor iedereen, uiteraard ook voor die anti-fascisten. Zij hadden en hebben de vrijheid om op de stoep van het hotel hun zwaarwegende argumen ten naar voren te brengen en het ac tiewezen heeft in de loop der jaren voldoende ervaring opgedaan om hiervan iets te maken dat wel degelijk overkomt. Maar een aanval met rook- em brandbommen is niet alleen stomp zinnig en politiek kortzichtig, het is ook gewoon misdadig. De naar de pers gestuurde rechtvaardiging van de zaterdag gekozen wijze van actie voeren maakt het er ook al niet beter op. Voorzover niet-fascisten zijn ge wond, wordt dat betreurd, zo heet het. Alsof er nu geen zwaargewon den zijn gevallen, onder wie een me vrouw bij wie dit weekeinde het linker been is afgezet. In paniek wegge vlucht voor het snel om zich heen slaande vuur, had zij de sprong ge waagd vanaf de eerste verdieping dwars door een ruit naar de begane grond, waarbij zij zich zodanig ver wondde dat zij een been moet mis sen. De dappere actievoerders zitten daar kennelijk niet mee. Het slachtof fer koestert immers verderfelijke op vattingen, zodat zij niet moet zeuren over het lot dat haar nu getroffen heeft. Wie verderfelijke ideeèn koes tert, mag kennelijk gerust voor het le ven worden verminkt. In hoeverre verschilt een dergelijke redenering nog van die van fascisten? De gearresteerde actievoerders zijn intussen niet erg geneigd de poli tie behulpzaam te zijn bij de verho ren. Terwijl zij zonder schroom de rechtsorde aantastten, doen zij nu een beroep op alle regels die hun ad vocaten maar kunnen bedenken om hen vrij te pleiten. Dat is hun goed recht. Zij verdienen de rechtsbe scherming zoals iedere andere bur ger diezelfde bescherming ook ver dient. De strijd tegen vreemdelingenhaat en racisme kan niet worden gewon nen met rook- en brandbommen. Vastberaden democraten weten dat natuurlijk wel, maar zij zullen die overtuiging ook met de kracht van hun eigen argumenten moeten uit- DEN HAAG (ANP) - Drie jongens van 13,14 en 15-jaar hebben vorige week in Den Haag een bejaard echtpaar met de dood bedreigd. Het drietal eiste in brieven en op cassettebandjes geld van de bejaar den, anders zouden zij worden "doodgeschoten". Dit heeft de Haagse politie gisteren meege deeld. De eerste brief met bandje werd op 21 maart bij het echtpaar be zorgd. De jongens eisten 5000 gul den. Het geld moest op een speel terrein in Rijswijk worden afgele verd. De man waarschuwde de po litie die hem adviseerde meteen te gaan. De politie ging mee. Op het speelterrein werd echter niemand 'aangetroffen. Een paar dagen later kreeg het echtpaar opnieuw een dreigbrief. Op 28 maart hoorde de man 's avonds gerommel aan de brieven bus. Hij ging kyken en trof een van de drie jongens aan die hij kon overmeesteren. De jongen had op nieuw een cassette in de bus willen stoppen, waarop om 7000 gulden werd gevraagd. Bij de schermutse ling tussen de man en de jongen raakte de bejaarde vrouw licht ge wond. De andere twee jongens werden later door de politie in de buurt aangetroffen. De jongens noemden de zaak la ter een "uit de hand gelopen grap". De 14-jarige was krantenbezorger en had het echtpaar een paar keer overgeslagen. Omdat de man daar over had geklaagd wilde de jongen hem, in samenwerking met zijn vrienden, een hak zetten. De jon gens komen er met een vermaning vanaf. ROTTERDAM (ANP) - De 72 men sen die de politie zaterdag in Kedi chem heeft aangehouden, hebben geen van allen iets te maken met de gewelddadigheden rond de ver gadering van de Centrumpartij en de brand in hotel Cosmopolite. Al dus de advocaten die de arrestan ten in de loop van het weekeinde hebben bezocht. Het Rotterdamse Advocatenkollektief liet gisteren weten dat voor alle arrestanten een eis tot schadevergoeding wordt in gediend wegens de onterechte aan houding. Bovendien krijgt de na tionale ombudsman een klacht te behandelen over het politie-optre- den en gaat het kollektief kamerle den vragen de kwestie in de Twee de Kamer aan de orde te stellen. De ervaringen van de advocaten zijn centraal verzameld. Volgens advocaat Rhijnsburger van het Rotterdamse collectief is gebleken dat de 72 arrestanten pas van hun advocaten hebben gehoord wat er bij het hotel is gebeurd. Zij wisten daar zelf niets van. Een en ander wordt bevestigd door Ida, die tot de arrestanten be hoorde en maandagavond is vrijge laten. "De mensen die zijn aange houden behoörden tot de achterste groep vreedzame demonstranten, die het hotel nooit heeft bereikt. Op het moment dat wij nog op de dijk liepen kwam de voorste groep terugrennen. In de verte zagen wij rook. We keerden ook om en stap ten in de busjes die ons naar de de monstratie hadden vervoerd. Aan het eind van de dijk reden we in de politie-fuik". Volgens Ida heeft de politie in Kedichem toen iedereen gearresteerd die niet uit het dorp kwam. Dit gebeurde veelal op aan wijzing van dorpelingen. Volgens het Advocatenkollektief zijn de arrestanten uitermate slecht behandeld en heeft de poli tie, met name die in Leerdam, er alles aan gedaan om het werk van de advocaten onmogelijk te ma ken. Ida: "Ik heb twee dagen door gebracht in een betonnen cel, waar dag en nacht licht bleef branden. Gelucht werd ik niet en ik kreeg nauwelijks iets te drinken. Toen mijn advocate mij had bezocht heeft ze een kwartier op de celdeur staan bonzen om er weer uitgela ten te worden. En dat terwijl twee politiemensen door het luikje in de deur stonden te kijken". Naam Ida werd uiteindelijk vrijgelaten, nadat zij tegenover de officier van justitie haar naam bekend had ge maakt. Het feit dat de meeste arres tanten weigeren hun naam te noe men, komt volgens haar omdat men bang is dat die wordt doorge speeld aan de Centrumpartij. "Ie dereen weet dat er bij de politie le den van de Centrumpartij werken en dat deze partij banden heeft met Glimmerveen en het Nationale Jeugdfront. De anti-fascisten zijn doodsbang voor tegenmaatrege len", aldus de demonstrante. Volgens het Advocatenkollektief is inmiddels duidelijk geworden dat alle 72 verdachten zullen wor den vervolgd wegens openlijke ge weldpleging en brandstichting. De advocaten maken ernstig bezwaar tegen deze collectieve verdenking en hebben aangekondigd bezwaar- schiften in te dienen tegen de dag vaarding. Volgens Rhijnsburger gaat Justitie over de schreef door de beginselen van het Nederlandse strafrecht, waarbij wordt uitge gaan van de verdenking van het in dividu, volslagen te negeren. Hoewel de gebeurtenissen van afgelopen zaterdag worden be- treurd is het Advocatenkollektief van mening dat de politie in Kedi chem schromelijk heeft gefaald. Enkele honderden anti-fascisten waren van tevoren op de hoogte dat de Centrumdemocraten en de Centrumpartij deze vergadering hielden. Ook de politie was van de vergadering op de hoogte. Dan kun je tegenacties verwachten en maat regelen nemen om die te voorko men. Toen eenmaal het fatale was geschied heeft de politie uit die op tiek alles op alles gezet om de da ders te pakken en is ze volslagen willekeurig te werk gegaan, aldus de visie van de advocaten. Volgens Ida zijn de werkelijke daders vermoedelijk in een andere richting gevlucht dan de vreedza me demonstranten en konden zij zodoende uit handen van de politie blijven. De Nederlandse vereniging van journalisten (NVJ) is 'ernstig verontrust' over de 'jacht' van Jus titie op journalistiek (foto-)mate- riaal dat zaterdag rond de verstoor de vergadering van de Centrum partij in Kedichem is gemaakt. De NVJ deelde dit dinsdag in een ver klaring mee. Het NVJ-bestuur heeft hierover veel klachten ont vangen. De vereniging meent dat 'door het in beslag nemen van jour nalistiek materiaal voor opspo ringsdoeleinden een ongewenst en schadelijk verband wordt gesugge reerd tussen pers en Justitie'. ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) - Oud-voor- zitter Piet Slavenburg van de ge lijknamige bank heeft gisteren een jaar cel horen eisen wegens zijn be trokkenheid bij onder meer zwart- geldtransacties tussen 1977 en 1982. Officier van justitie De Doel- der hield bij zijn eis tegen de 69- jarige bankier rekening met diens leeftijd, het feit dat Slavenburg zelf niet direct heeft geprofiteerd van de transacties, en het gegeven dat Slavenburg al fors is gestraft door de enorme publiciteit rond zijn persoon. Normaal zou hij een for sere straf hebben geëist omdat Sla venburg, aldus De Doelder, het rijk financieel flink heeft benadeeld en het 'normbesef van het publiek heeft aangetast'. De Rotterdamse officier stelde in zijn requisitoir dat Slavenburg op de hoogte is geweest van de talloze strafbare handelingen in zyn bank en dat hij verzuimd daartegen (ef fectief) op te treden. Daarvoor voerde De Doelder met name ver klaringen aan van het voormalige hoofd van de interne accountants dienst Pronk, die een aantal keren tevergeefs ook bij 'mr. P.' op maat regelen had aangedrongen. Het ging daarbij volgens De Doelder om onder meer het valse lijk opmaken van kredietovereen komsten door (doorgaans zwarte) Piet Slavenburg: leidende rol bij fraude. (foto anp» vertrouwelijke dekkingen niet te vermelden, het gebruik van valse namen en malversaties waarbij ten aanzien van kasstortingen in Ne derland kon worden voorgewend dat het (zwarte) geld vanuit Zwit serland gestort was. Volgens een onderzoek van de rijksaccountant was met de fraude tussen 1977 en 1982 187 miljoen gulden gemoeid. Leidend Piet Slavenburg speelde binnen de bank een zeer overheersende rol speelde. Alle besluiten liepen via hem. Om die reden hecht de offi cier van justitie weinig waarde aan diens verweer dat hij de laatste ja ren meer een representatieve dan een leidende functie vervulde. Uit alle verklaringen is volgens De Doelder naar voren gekomen dat het de Raad van Bestuur in het algemeen en Piet Slavenburg in het bijzonder uitsluitend te doen was een zo groot mogelijk winst en omzet te behalen. Wie daar niet aan voldeed werd in vergaderingen openlijk gekapitteld. Kenmerkend was ook dat directeuren van bij kantoren die de strafbare feiten hebben gepleegd, in eerste instan tie beloond werden met promotie. Toen Justitie eind 1982 een onder zoek tegen de bank startte en later huiszoekingen en aanhoudingen verrichtte werd een aantal van hen ineens ontslagen. De Doelder zei bij het begin van zijn ongeveer 120 pagina's tellende requisitoir dat het Openbaar Minis terie eind 1982 bii de bank docu menten in beslag heeft genomen waaruit bleek dat bij ongeveer 40 van de 70 binnenlandse vestigin gen van Slavenburgs Bank ver trouwelijke dekkingen op de kre dietovereenkomsten achterwege werden gelaten en valse namen werden gebruikt. Het onderzoek is vervolgens om beheerstechnische. redenen toegespitst op drie bijkan toren en het hoofdkantoor in Rot terdam. Het Openbaar Ministerie heeft, zo zei De Doelder verder, bij de massale inval in februari 1983 wel degelijk rekening gehouden met ernstige nadelige financiële effec ten voor de bank en het Nederland se bankwezen en zelfs voor de po sitie van de gulden. De Doelder zei ook dat het Open baar Ministerie in april 1983 het on derzoek een dag heeft stopgezet, omdat er zware druk door de mi nisters van Korthals Altes (justitie) en Ruding (financiën) werd uit geoefend het onderzoek af te slan ken en het mogelijk aantal arresta ties sterk te beperken. Daaropvol gend overleg tussen deze ministers en premier Lubbers had tot resul taat dat het onderzoek een dag la ter onder de voorwaarden van het Openbaar Ministerie weer hervat werd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5