'Geen heerlijker vak dan politie-ambtenaar' actief in vriie Jongeren knappen deel joodse begraafplaats op VRIJDAG 28 MAART li w0; Commissaris H.W. van Voorden met 'functioneel leeftijdsontslag LEIDEN - Toeval en symboliek kenmerken het afscheid van politiecommissaris H.W. van Voorden. Dezer dagen stapt hij op, vanwege functioneel leeftijds ontslag, en sluit voorgoed de deur van het oude politiebureau aan de Zon neveldstraat. En nog maar nauwelijks heeft hij zijn hielen gelicht of zijn opvolger Mostert zal de deuren van het nieu we politiebureau aan de Langegracht openen "Dat is nou juist het aardige, want Mostert is de bouwpastoor van de nieuwbouw", aldus Van Voorden die in het begin van het gesprek v/el meer met 'godsdienstige' ter men smijt. Want terugblikkend op zijn beginjaren weet hij te vertellen dat voor de gewone oom agent mis schien dan wel Onze Lieve Heer op de eerste plaats kwam, maar dan toch op de voet gevolgd door de commissaris van politie. Meteen koppelt hij daaraan de conclusie dat die verhouding inmiddels is veranderd. "Gelukkig", verzucht hij. Van Voorden werd tien jaar gele den in Leiden benoemd, na daar voor in Alphen aan den Rijn als commissaris te hebben gewerkt. Leiden als sluitpost? "In zekere zin was het toch een uitdaging. Ik heb in vijf verschillende steden ge werkt: Rotterdam, Velp, Delft. Daarna als 'eigen baas' zeven jaar lang in Alphen. Een leuke tijd. Maar ik was daar klaar. De organi satie liep lekker, er was een nieuw politiebureau. En Leiden was toen geen stadje zonder zorgen". Een uitdaging dus. Het verschil tussen beide plaat sen zit hem volgens Van Voorden in de oude binnenstad van Leiden. Horecaproblemen en toenemende criminaliteit kenmerken het cen trum. Problemen die in zijn Al- phense tijd niet speelden. "Alphen was toen een besloten gemeen schap. Maar je moet bedenken dat het Alphen van toen en dat van nu niet met elkaar te vergelijken zijn". Met andere woorden: de criminali teit is in Alphen eveneens toegeno- Stijging Terugkomend op Leiden haalt Van Voorden zijn oude stokpaard van stal: "De politie moet met min der mensen en met minder geld meer werk verzetten. Hoewel de criminaliteit stijgt, al is die stijging de laatste jaren iets minder sterk". Volgens Van Voorden is het een groot probleem voor de politie om neen te zeggen: "Vroeger zeiden we: we doen alles. Nu moeten we vaak zeggen: nee dat kunnen we niet. Het is een kwestie van priori teiten stellen". Vroeger was de politie-agent nog een veelgeziene gast in het staos- verkeer. Gekleed in witte jas en handschoenen regelde hij de ver keersstroom met handgebaren.' Het aantal verkeersdeelnemers is gestegen, maar de politieman is na genoeg uit het straatbeeld verdwe nen. Kwestie van prioriteiten, want: "Nu staat de bestrijding van de kleine criminaliteit voorop", al dus de scheidende Trouwens, volgens hem is het op het ogenblik wat dat verkeer be treft toch moeilijk om sturend op te treden. Verheugd is hij over de veranderende houding van het ge meentebestuur ten opzichte van het verkeer. "Parkeergarage was tien jaar geleden bijna een onzede- door Annemiek Ruygrok lijk woord. Ik ben er zeker van dat een binnenstad kan leven zonder auto's, maar dan moet je ze wel er gens kunnen neerzetten". Inmid dels is er in Leiden een parkeerga rage, en staan er twee op stapel. Wat betreft het stellen van priori teiten benadrukt Van Voorden dat het een kwestie is van een goede wisselwerking tussen enerzijds de politiecommissaris en het gemeen tebestuur, anderzijds tussen de commissaris en de hoofdofficier van justitie. "Ik ben gelukkig korpschef in die zin dat er in beide richtingen uitstekende contacten bestaan. Als dat niet zo zou zijn, werkte het ook niet". Als politiecommissaris heb je ook te maken met de raadscom missie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden (ABA). "Als ik denk aan het begin, dan was het contact met die raadscommissie toen niet eenvoudiger dan nu. Vroeger zat de politie in een fort. Je mocht niet binnenkijken. Wij hebben de deuren opengegooid". Kritiek Dat heeft natuurlijk tot gevolg dat de politie ook veelvuldiger aan kritiek bloot staat. "Ja, we timme ren letterlijk en figuurlijk aan de weg. Je staat in de schijnwerper. Maar ik heb er geen moeite mee om als we fouten maken te zeggen: sorry jongens. Dat moet dan wèl geaccepteerd worden". Hij is ervan overtuigd dat ondanks kritiek de meeste mensen nog steeds achter de politie staan. Al vormen zij de grote, zwijgende meerderheid. Het gebruik van geweld heeft voor de scheidende politiecommissaris een hele nare bijsmaak: "Na geweld komt er alleen nog maar meer ge weld. Het roept bij mij een naar ge voel op. Wanneer een politie-agent je aanhoudt, omdat het achterlicht van je fiets niet brandt, voel je je al genomen. De mensen blijven naar je staan kijken. Maar als er geweld zou moeten worden gebruikt". Om meteen daarop te vervolgen dat wat dat betreft het in Leiden wel meevalt: "Vuurwapens worden zeer summier gebruikt. Twee jaar geleden is het laatste schot geval len. Een waarschuwingsschot". De criminaliteit neemt toe in Lei den. Wordt het probleem zo groot dat we van 'grote stads-problema- tiek' kunnen spreken? "Nee die vergelijking met de grote steden gaat nog steeds niet op. Gelukkig. Er is een verschil in omvang. Het drugsgebruik in Leiden staat niet in verhouding met de handel en wandel daarvan in Amsterdam. Het neemt wel toe, maar niet zo alarmerend. Leiden is wat crimina liteit betreft te vergelijken met Haarlem. Dordrecht, Maastricht, Breda. Niet met Amsterdam of Rotterdam". Het vandalisme en de toenemen de agressie baren hem zorgen. Dat vindt hij een beangstigende zaak. "Daarom moet er extra aandacht worden gegeven aan het politieper soneel. Dat zou ook agressiever kunnen worden. Als je hoort wat jonge surveillanten in de weekend dienst soms naar hun hoofd krij gen geslingerd. En niets is mense lijker dan een mens. Dan moeten ze wel een bepald incasseringsver mogen hebben". Over de verruiming van de ope ningstijden van de horecabedrij ven is hij de mening toegedaan dat gelijke monikken ook gelijke kap pen moeten hebben. "Niet twee of drie cafés langer open en de rest niet. Dan krijg je een trek van de een naar de ander". Maar wat is aanvaardbare over last, zo vraagt hij zichzelf af. "Daar is nooit uit te komen. De een vindt het al onaanvaardbaar als 's nachts de kroeg netjes uitgaat en er vier, vijf brommers tegelijkertijd weg rijden. En de mogelijkheden voor de politie zijn wat dit betreft erg beperkt". Operatie-bom Politie is er (ook) om boeven te vangen. Dat is tenminste het beeld van de leek. Wat was in die tien jaar zijn grootste vangst? "Nou, dat is moeilijk hoor. Als commissaris heb je met het directe politiewerk eigenlijk weinig te maken. In een korps van pakweg tweehonderd man krijg je vaak pas een dag later te horen dat er een aanrijding met dodelijke afloop is geweest. Maar laat ik zeggen dat de ontmanteling van de vliegtuigbom in de Mors een goede operatie is geweest. Daar kijk ik met plezier op terug". Er was toen een uitstekende sa menwerking tussen de rijkspolitie en verschillende korpsen van de gemeentepolitie. Krulde zijn neus niet? Immers, Van Voorden heeft nooit onder stoelen of banken ge stoken een voorstander van een ge westelijk politiekorps te zijn? "Ja, ik zou het plezierig vinden als die samenwerking tussen de korpsen gestructureerd kon worden. Dat we een stapje verdergaan. Maar het verhaal is al tientallen jaren oud en evenzovele concepten over regio nale politie verder. Ik had gehoopt dat het tijdens dit kabinet een stap verder zou komen. Maar alles wat we uit Den Haag te horen krijgen is: jongens goed samenwerken. De positie van burgemeesters is na tuurlijk in het geding. Want de bur gemeester heeft zeggenschap over de gemeentepolitie, maar in ge meentes met rijkspolitie zit alleen de openbare orde in de portefeuille van de burgemeester. Het is toch raar dat in zo'n klein landje twee soorten politie opereren". Flop Het wijkgericht werken, een pro ject dat begin dit jaar begon, is een flop geworden. Dat kun je wel zeg gen. Van Voorden wijt het aan ge brek aan mensen. "Als je het goed wilt doen, moeten er twintig men sen bij in de surveillancedienst. Die krijgen we niet. En bovendien: de recherche en de vreemdelingen dienst zitten ook met gebrek aan mensen. Dan zouden die er ook nieuwe krachten moeten bijkrij- gen". Opnieuw uit hij zijn bezorgd heid over het gebrek aan geld en mankracht. "Ik denk dat we in de toekomst nog meer werk moeten laten liggen". Lichtpuntje is dat door de auto matisering veel administratief werk uit handen van de politie wordt genomen. "Vergelijk je het met vroeger dan is de politie zélf en in haar functioneren veranderd. Als er vroeger een paar knullen op straat lawaai liepen te schoppen, dan ging een agent erop af en zei: jongens doorlopen. Of ze liepen door öf ze werden 'even geholpen', zoals wij dat noemen. Je had die pet op en het straalde er vanaf. Die tijd is gelukkig voorbij. Nu ont staat er in zo'n geval een discus- Omschakelen en voortdurend bijblijven, dat is het motto dat Van Voorden de politie-ambtenaren steeds voor ogen hield. De mens in de organisatie heeft meer accent gekregen, zo drukt de politie woordvoerder het uit. Van Voor den: "Ik houd van contacten met mensen. Er is geen heerlijker be roep dan dat van politie-ambte naar. Je hebt contact met alle lagen van de maatschappij". Geen frustraties? "Ja, een moord die ondanks veel werk en energie niet wordt opgelost. Zoals op die juwelier in de Haarlemmerstraat. En die verkrachtingen in de Leidse Hout. Ondanks veel energie die we erin gestopt hebben, krijgen we steeds nul op het rekwest. Maar dat geldt ook voor die pakweg zestig inbraken van een paar weken gele den die we nog 'niet opgelost heb ben". Krijgt zijn opvolger Mostert nog een goede raad bij zijn afscheid? Een resoluut 'neen' is het ant woord. Want: "Mostert en ik ken nen elkaar al jaren. Toen ik in Al phen zat was hij koprschef in Woerden. En hier heeft hij jaren lang als tweede man gewerkt. Hij Is zes jaar mijn plaatsvervanger ge weest. Hem hoef ik geen goede raad te geven". Hulp van Haagse gereformeerde gemeente LEIDEN/KATWIJK - Vijftien niet-joodse jongeren uit Den Haag hebben een deel van de joodse be graafplaats in Katwijk aan den Rijn opgeknapt. De werkzaamhe den richten zich op de zestig graf zerken die afkomstig zijn van de Joodse Gemeente in Alphen aan den Rijn. Deze zerken, de zoge naamd 'matzeiwoth' verkeerden in een zeer slechte staat van onder houd. De jongeren maken deel uit van de gereformeerde Pax Christi ge meente in de hofstad en hebben zich op initiatief van de Haagse rabbijn L.B. van de Kamp voor dit karwei aangemeld. De kleine Jood se Gemeente in Leiden, die de be graafplaats beheert, was zelf niet in staat om de werkzaamheden uit te Secretaris L. Levie van de Jood se Gemeente Leiden is blij met het initiatief van de jongeren. Hij noemt het echter tegelijkertijd treurig dat zijn gemeente een be roep moet doen op buitenstaan- Brand gesticht op bouwplaats LEIDEN - Op een bouwplaats aar. de Minnebroersgracht is gisteren brand gesticht. Twintig dakven sters, kunstof dakgoten en dekzei len gingen in vlammen op. De da ders zijn onbekend. ders om de graven te onderhou den. "In het joodse geloof is de zorg voor de de doden ontzettend belangrijk. De begraafplaatsen worden bijvoorbeeld nooit 'ge schud', omdat het hier voor ons gaat om een groot erfgoed dat we door de eeuwen willen bewaren. Als het dan in feite onmogelijk is om hiervoor goed te zorgen is dat bijzonder verdrietig". schuld De negentig leden tellende jood se gemeenschap heeft nog een schuld van 250.000 gulden aan het Katwijkse gemeentebestuur. Kat wijk heeft het geld voor de restau ratie van het huis van de beheer der, het bewassingshuis en de aula van de begraafplaats namelijk voorgeschoten. De joodse gemeen schap wilde eerst die schuld vol doen, voordat ook het gedeelte waar de graven liggen wordt opge knapt. De restauratie van de begraaf plaats, die op de monumentenlijst staat, heeft in totaal 750.000 gulden gekost. Behalve de gemeente Kat wijk hebben het rijk, verschillende grote fondsen en de Joodse Ge- meentezelf bijgedragen in de kos ten. "Nu er nog een schuld van een kwart miljoen gulden rest vinden wij het niet juist om weer te lenen of actie te voeren om ook de graven op te knappen", zegt Levie. Dat de zestig grafzerken nu toch onder handen zijn genomen, is het gevolg van de reacties van bezoe kers van de begraafplaats. Deze na bestaanden, onder afkomstig uit Rotterdam en Jeruzalem, toonden zich tegenover het bestuur van de Joodse Gemeente zeer teleurge steld over de staat waarin zij de graven van hun familieleden aan troffen. "Dat was voor ons de aan zet om langs een andere weg naar mogelijkheden te zoeken", vertelt Levie. De zestig matzeiwoth zijn in 1963 van Alphen aan den Rijn naar Kat wijk overgebracht. De Joodse Ge meente in Alphen werd toen opge heven en handhaving van de be graafplaats was door een wijziging van het bestemmingsplan niet meer mogelijk. De uit 1758 stam mende joodse begraafplaats in Katwijk telt in totaal ongeveer vijf honderd graven. Ijshal krijgt eerste Leidse vogelmarkt LEIDEN - De eerste Leidse v geltjesmarkt heeft volgend week vrijdag 11 april en hj weekeinde daarop volgeij plaats in de ijshal aan de Vo(-*■ dellaan. De gehandicapte m sportvereniging 'De SleuteÖ organiseert dit gebeuren in sj 1 menwerking met Sport lij Evenementen. De opbrengsta van deze vogeltjesmarkt kj men geheel ten goede aan DZE Sleutels. De vereniging zal hdup, geld gebruiken om in de toi komst een kleine sporthal vo<jva] gehandicapten tot stand t|no brengen. In navolging van de grote vd pe geltjesmarkt in Antwerpen zul for len in de ijshal leden van de Nd derlandse Bond van Vogelliel /y hebbers hun vogels verkopen e Tevens is er de gelegenheid £e voor particulieren om klein gé vo vederd vee te koop aan te biel den. Gecombineerd met dj handel in vogels zal er teven be een rommelmarkt zijn in de ijs ue hal. Standwerkers met tweedd vr hands goederen, oud gereed se schap, schaatsen, radio's en cul riosa, een groot aantal vereni gingen en hobbyisten me C brooddeeg, zelfgemaakte pop pen of sieraden completeren het geheel. De eerste Leidse vogeltjesi t markt is geopend vrijdag 11 april van 19.00 tot 23.00 uur, za] terdag 12 april en zondag 13 april van 10.00 tot 17.00 uur. I L Inbraken in kelderboxen LEIDEN - Een groot aantal keldi boxen aan de Agaathlaan en Opaalstraat heeft tijdens het paa weekeinde inbrekers op bezoek g had. In een aantal gevallen ble het bij beschadigde deurstijlen opengebroken sloten. Vermoed lijk werden de dieven bij hij werkzaamheden gestoord. In enw le gevallen slaagden zij erin ie| van hun gading mee te nemej Twee antieke stoeltjes, geree schap, vishengelmolens en ee boormachine werden gestolen. Burgerlijke Stand De joodse begraafplaats restauratie zelf uit te voeren. i den Rijn. De joodse gemeenschap in Lèiden i LEIDEN - Overleden: A.P. van der vi den.g eb. 28-2-1926, vrL, echtgen. v<j J-A.A. van Alderen, A. Paauw, geb. 14] 1930, vrl., echtgen. van W.L. van Du(j T.J. Renzen, geb. 12-10-1944, man, J Bekoojj, geb. 27-9-1904, man, Y.d Bruin, geb. 26-6-1965, vrl., W.J. vd Zwet, geb. 4-8-1912, vrl., geh. gew. mj F.D. van Heijningen, W.C. van Rossun geb. 14-10-1901, vrl., echtgen. van A. Si ra, J.H. Bonarius, geb. 24-8-1920, mal E.W.C. Langezaal, geb. 24-8-1913, ma D. Kuiken, geb. 13-6-1925, man.C. vd der Tuin, geb. 16-6-1908, man, A.J. vd Rijsoort, geb. 6-3-1986 man, K. val Steenwijk, geb. 26-1-1915, man, M.I van der Reijden, geb. 25-6-1914, vrl geh. gew. met H.A.C. Arerids, W. Boj ker, geb. 2-7-1918, man, T. van Leijdëii geb. 28-4-1958, man, J. Duk, geb. 24-1 1896, vrl., geh. gew. met W. Stavleu, B.B ten Bruggencate, geb. 18-8-1901, vrL geh. gew. met J.G.H. Braakman, E Strohn, geb. 7-5-1903, vrl., geh. gew. ma E. Dekker, W. van den'Hoek, geb. 14-L 1917, man, M. Vermeulen, geb. 12-6-1921 man, W.M.E. Lampo, geb. 27-10-1923 vrl, echtgn. van C.M. van der Zaan, E.J. Kret. geb. 9-5-1940, man, W. van den Eiji kei, geb. 2-11-1906, man, C.J.A. Schoon derwoerd, geb. 30-10-1913 man, A.W van Abswoude, geb. 5-3-1915, man, M van der Zon, geb. 13-9-1984. man. LEIDEN - Geboren: Amar Richard zv B. Jaggan en R.S. Siwpersad, Sanne dt| G. Versluis en C.E. Muller, Carola dv. G Versluis en C.E. Muller. Maria Elizabeth dv. H.H.P. de Bruin en M.A.E. Antonid sen. Mark zv. C. Officier en A.M.T. tel Laak, Michael Jacobus Hermanus zvi J.A.P. Heemskerk en J.P.J. Weijers, Lo rette Wilhelmina dv. A.W. Velting, Dou we Willem zv. D. Kappelle en H.C.N. d« Vries, Maryam dv. T. boukhidous wn AJ Boukhidous, Donald Willem Cornelis zv. F.N.F. slingerland en D.R. Hillej brand, Léon Michiel zv. A.H.M. de Wit en C.J. Fung-Kim, Gustaaf Pieter zv] J.P.M. Janssen en C.H.M. van der Doei len, Karima dv. A. Azdad en J. El Ha] ouch, Maartje Gfeertruida dv. W.B] Swets en J.A. Berkheij, Bastiaan Corne] lis zv. C. van Tienhoven en R. Rijvers, Serkan zv. N. Gül en E. Dögmen, Michè- le dv. A. van Beek en I.E.M. van Brussel Margreta dv. D.M. Bax, Joyce dv. A.C.l Viele en W. Florijn, Johnny zv. R. LigtJ voet en H.W.C. Bronk, Anneke dv. F.P. Heemskerk en W. Matze, Yvonne Jo hanna Maria dv. J.J. Laman en C.A. van der E(jk, Charissa Silvana dv. J. van Rhijn, Mary Monica dv. A.A.H. Beshay en V.F. Endraious, Marei dv. J.M. del Graaf en M.J.M. Siebelt, Kizzy Jinnyi dam en A.H.Q. van den Burg, Brenda dv. N. le Mair en T. Bosman, Roxane Dorothy Henriette dv. S.G. Verkaik en E. Armah, Rhys Alexander zv. R.E. Far- rer en E.M. Kay, Laurens Christiaan zv. P R. Smit en H.C.M. Kleijn, Stefan zv. J.J. de Wekker en C.C.C. van den Bo-1 gaard, Johannes Gijsbertus Cornelis zv. J.H.M. Broekhof en C.M.M. de Haas. Ruilen In de aula van de Dr. van Voorthuysenschool aan de Mar- nixstraat kunnen verzamelaars van postzegels, munten, prent briefkaartenlucifersmerken en dergelijke vrijdagavond 4 april hun collecties mogelijk uitbrei den tijdens een ruilbeurs. De ruil- club Koningskerk organiseert de ze beurs, die van zeven tot tien uur duurt, overigens iedere eer ste en derde vrijdag van de maand. Hengelsport DVV hield een wedstrijd in het Amsterdan-Rijnkanaal. Uitslag: 1 W. Teske 11.900 gram-21 stuks, 2 A. Doesburg 10.500-19, 3 F. de Bruin 10.200-22, 4 C. Voorst 9650- 17, 5 H. Laterveer 9500-15, 6 A. Rijgersberg 8600-12, 7 K. Later veer 7000-18, 8 W. Smit 5800-9, 9 A. Laterveer 4300-5, 10 M. la Fe- ber 3350-7. Moeders Bij de Fiom is dinsdagochtend 8 april weer een bijeenkomst voor (a.s.) ongehuwde moeders met kleine kinderen. Thema: hoe voed je kinderen op als je er in hoofd zaak alleen voor staat en hoe doen anderen dat? Er wordt on der meer een videofilm vertoond. Belangstellenden moeten voor 5 april de Fiom laten weten of ze komen. Telefoon: (071) 1447151 146237; adres: Langegracht 61 in Leiden. Kraamzorg Het kraamcentrum Rijn en Vliet te Zoeterwoude houdt met ingang van 1 april ook spreek uur in de Stevenshof. Dat heeft plaats in het wijksgezondheids- centrum, Petronelle Moensweg 52, elke woensdagmiddag van half twee tot half drie. Rommelmarkt (1) De hervormde wijkgemeente 'Morskwartier' houdt vrijdag 4 en zaterdag 5 april in de Mara- nathakerk aan de Dijkstraat weer een rommelmarkt. Vrijdag avond zijn de deuren van zeven tot tien uur en zaterdag van tien tot één uur geopend. Rommelmarkt (2) De missiewerkgroep van de Leonardusparochie houdt zater dag 5 april een gecombineerde rommelmarkt en kledingbeurs. De opbrengst is voor broeder C. Kruitwagen die werkt in Irian Jaya, het voormalige Nieuw Gui nea. Plaats van handeling is het Leonardushuis, Haagweg 14. Openingstijd van tien tot drie Bingo De jubileumcommissie van de muziekvereniging Concordia or ganiseert vrijdag 4 april een gro te bingoavond in de zaal aan de Langegracht 58/60. Dit begint om acht uur. De opbrengst is voor de festiviteiten die Concordia vol gendjaar ter gelegenheid van het veertigjarige bestaan organi seert.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4