□PvdA: mogelijkheid -onderzoeken van pollege drie partijen »e Caluwé wordt 'uitzend-directeur' Straf geëist voor overval op vriend Deel Stadsgehoorzaal wordt gerestaureerd J:pinks Leiden boos:Een truc9 e I VERBINDING TUSSEN STATION EN AZL Hindewvetvergimning garage niet geschorst ril OENSDAG 2 APRIL 198fi LEIDEN Apenbare bibliotheek moet op zoek naar nieuw hoofd uEIDEN - A. de Caluwé, directeur 'In de openbare bibliotheek in feiden, heeft met ingang van giste- ain zijn functie neergelegd. Hij dit omdat hij zich gezfflfstandig wil vestigen als inte- (m-manager/managementconsul- Caluwé trad in 1978 in dienst Clëlels directeur. Het bestuur van de fibliotheek herinnert eraan dat on- fer het 'bewind' van De Caluwé in leiden vier nieuwe bibliotheken jjn gebouwd, er een mobiele bi- tundfliotheekvoorziening is gekomen gramjn dat er een beleid is ontwikkeld v nP' ondanks de bezuinigingen, het deriyuidige niveau van dienstverle ning te handhaven, laasli De voormalige bibliotheek-di- jecteur stelt dat hij al vorig jaar traatJ gezd september heeft aangekondigd in 1986 afscheid te willen nemen van de bibliotheek en voor zichzelf te willen beginnen. Uiteindelijk is zijn vertrek sneller gekomen dan hij had gedacht. Drie weken gele den kreeg hij namelijk het aanbod om een zogeheten institute for .cross-culture studies op poten te zetten. Een aanbod dat zo mooi was, dat hij het niet kon afslaan. "Ik moet een centrum opzetten waar leidinggevende mensen zich kunnen bezinnen en kunnen na denken over de waarden die een rol spelen bij het nemen van beslis singen", zegt De Caluwé. "Daarbij is het de bedoeling dat ook wordt gekeken naar waarden en normen uit andere culturen. Vandaar de term 'cross-culture studies". Zoals gezegd wil De Caluwé nu dienst gaan doen als interim-mana ger en managementconsultant. In terim-manager houdt, ruw gezegd, in dat hij in voorkomende gevallen kan worden ingezet als 'uitzend-di- recteur'. Bedrijven of instellingen die tijdelijk een leidinggevend per soon nodig hebben, of bedrijven die bijvoorbeeld een bepaalde tak van de onderneming willen reorga niseren of van de grond helpen, kunnen een beroep op hem doen. Daarnaast wil De Caluwé mana gers desgevraagd van advies die- Feitelijk heeft hij bij de Leidse bibliotheek ook dienst gedaan als 'uitzend-directeur', zij het dat hij daar langer is gebleven dan hij aan vankelijk had gedacht. Dat kwam omdat er veel meer werk was te verrichten dan hij kon vermoeden. De Caluwé, van huis uit géén bi bliothecaris, begon in 1978 bij de bibliotheek op het moment dat de gemeente allerlei ambitieuze' plannen had ontwikkeld om de bi bliotheek 'vooruit te stoten'. Onder meer moesten er vier nieuwe bi bliotheken bij komen. Toen deze klus was geklaard, werd de biblio theek geconfronteerd met bezuini gingen. En terwijl die in goede ba nen werden geleid, moest ook nog automatisering worden doorge voerd. Een nieuwe directeur is nog niet benoemd. De Caluwé verwacht dat dat pas tegen de zomer gebeurt. A.dLe Caluwé LEIDEN - De foyer van de Stads gehoorzaal wordt mogelijk op kor te termijn gerestaureerd. Burge meester en wethouders van Leiden stellen de gemeenteraad tenminste voor om akkoord te gaan met het plan hiervoor. De opknapbeurt kost ongeveer 430.000 gulden. Het voorstel wordt vanavond behan deld in de raadscommissie voor economische aangelegenheden. De Stadsgehoorzaal is rond 1890 gebouwd in een, zoals B en W het omschrijven, wat overdadige neo- renaissancestijl. Ondanks het feit dat het gebouw in het verleden is getroffen door enkele branden, is een deel van de Stadsgehoorzaal, waaronder de foyer, goed bewaard gebleven dsco in'Leiden - De raadsfractie van de Partij van de Arbeid wil de mogelijkheid onderzoeken bïl?n een drie Partijencöllege bestaande uit PvdA, VVD en Links Leiden. Fractievoorzitter t)e la Mar van Links Leiden heeft furieus op dit voorstel gereageerd. Hij spreekt van "een bu|iep-college" en "een truc van de PvdA-onderhandelingsdelegatie om Links Leiden bui- hlen spel te zetten", and De La Mar is in het oriën- ooJterende gesprek, dat de Links Lei- jden-fractie vorige week met de d|Partij van de Arbeid heeft gevoerd, - Jal duidelijk te verstaan gegeven cendat Links Leiden niets voelt voor djeen college waarvan ook de WD wJdeel uitmaakt. "Wij hebben aan de a Jjkiezers beloofd te streven naar een» [links college en niet samen te 3ejwerken met CDA en WD. Dat is e 'ook wat de drie partijen die samen inl/c T IDCD DDtJ JjLinks Leiden vormen (PSP, PPR uyjen CPN) met elkaar hebben afge- Jsproken". enj De la Mar zegt in het gesprek met eJde PvdA dit standpunt van de Leiden-fractie duidelijk te gemaakt. "Ik voel mij ei- besodemieterd dat de nu toch met een voorstel n^komt waarop ze het antwoord al kennen. Het past allemaal in de 'tactiek van de PvdA-onderhande- jlingsdelegatie om straks tegen ledenvergadering te kunnen wij willen Links Leiden er wel bij, maar ze sluiten zich zelf uit", aldus De la Mar. H Continuïteit 2n! De fractie van de Partij van de u-I Arbeid besloot gisteravond una- ïn niem, na het voeren van oriënte rende gesprekken met de vier e- grootste partijen (WD, CDA, D66 et en Links Leiden), om op grond van continuïteit en politieke verwant- schap een voorkeur uit te spreken voor een nieuw wet,houderscollege C' bestaande uit vertegenwoordigers van PvdA, WD en Links Leiden. CDA en D66 zijn vandaag in een brief van de socialistische raads fractie op de hoogte gesteld van dit voornemen. De PvdA zegt niet uit te sluiten met CDA en D66 tot pro grammatische afspraken te kun nen komen maar, om genoemde re denen, eerst de combinatie van de drie partijen te willen onderzoe ken. WD-wethouder Kuijers laat desgevraagd weten ook niet staan te trappelen om in een college met de PvdA èn Links Leiden plaats te nemen. De WD-voorman ver klaart evenwel niet op voorhand te willen zeggen dat over een dergelij ke combinatie niet valt te praten. Hij wil daarover eerst ruggespraak hebben met de fractie en het be stuur van de WD. Kuijers zegt wel grote bezwaren te zien met betrekking tot de zetel verdeling in een dergelijk college. Hij laat blijken er weinig voor te voelen om een WD-wethouders- zetel in te leveren ten gunste van Links Leiden, maar daar wel reke ning mee te houden. "Met één wet houderszetel zouden de liberalen een voldoende zware portefeuille moeten krijgen en zou de burge meester (ook WD) een inhoude lijk taak moeten krijgen", aldus Kuijers. Spelltje Volgens De la Mar heeft de PvdA-onderhandelingsdelegatie haar fractie een rad voor ogen ge draaid door voor te stellen of de af wijzing van de WD, door Links Leiden, alleen op emotionele gron den stoelt. "We hebben ons ant woord al gegeven en beargumen teerd", aldus De la Mar. Hij meent dat de PvdA een farce maakt van de college-onderhandeling door nu weer per brief om een antwoord te vragen. "We zijn toch geen kleine kinderen. Het hoort allemaal bij het spelletje: wie nee zegt zet zich zelf buitenspel". PvdA-woordvoerder Tesselaar erkent dat de Links Leiden-fractie eerder al duidelijk heeft gemaakt niets te voelen voor een college be staande uit PvdA, WD en Links Leiden, maar hun per brief toch dringend te willen verzoeken op het voorstel van de PvdA in te gaan. De PvdA wil vrijdag uitsluit sel over een en ander. "Als Links Leiden niet wil, zal de PvdA-fractie vrijdag een nieuwe koers uitzet ten", aldus Tesselaar. LEIDEN - Aan de achterzijde het NS-station wordt mo menteel gewerkt aan een nieu- 'tgang waardoor het e Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) voor voetgangers beter bereikbaar wordt. Als alles volgens plan ver loopt kunnen bezoekers volgen de maand al via de achterkant het station en door een overdekte voetgangerspassage naar de nieuwbouw komen. Om het niveauverschil tussen het station en de begane grond te overbruggen worden een trapje twee hellingbanen voor rol stoelgebruikers gemaakt. Tegelijk met de bouw van de voetgangerspassage is het aan wezige buizenstelsel van het AZL opgefleurd door het in felle kleuren te schilderen en krijgt ook het talud van de spoordijk een nieuwe beplanting. De kos ten van de nieuwe toegangsweg bedragen ongeveer een miljoen en komen voor rekening van de NS en het AZL (foto Holvast» Verzoek streekschool afgewezen DEN HAAG/LEIDEN De Raad van State is niet ingegaan op het verzoek van de streekschool voor beroepsbegeleidend onderwijs aan de Lammenschansweg om de hin derwetvergunning te schorsen van Auto Heemskerk aan Lammen schansweg 128. De school vreesde dat door de vestiging van het be drijf de toegangsweg naar de school onveiliger zal worden. Maar de gemeente heeft aan de vergun ning de voorwaarde verbonden dat auto's alleen op het bedrijfsterrein mogen worden geparkeerd. Bo vendien zijn verkeersmaatregelen getroffen zoals verkeersdrempels en -paaltjes, zijn er ter plekke ver keerslichten en is de parallel de Lammenschansweg lopende ventweg afgesloten. Auto Heemskerk heeft daarbij aangeboden dat in elk geval zolang het beroep op de Kroon tegen de hinderwetvergunning loopt, de dichter bij de school gelegen noor delijke inrit van het bedrijfsterrein alleen bij wijze van uitzondering gebruikt zal worden. De waarne mend voorzitter van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State meent daarom dat er geen sprake is van een zodarlige verslechtering van de verkeerssi tuatie dat niet het beroep op de Kroon kan worden afgewacht en heeft het schorsingsverzoek daar om afgewezen. De beide lange wanden van de foyer worden door B en W belang wekkend genoemd. De decoratie en de detaillering zijn vrijwel com pleet, zij het dat zij verwaarloosd zijn. Met de restauratie van de gro te zaal van de Stadsgehoorzaal is in 1980 begonnen. Door bezuinigin gen konden verdere opknapbeur ten niet worden uitgevoerd. Het college stelt dat als nog lan ger wordt gewacht met de restau ratie van de foyer, de kosten alleen maar zullen toenemen. Bovendien verkeert deze in een dusdanig slechte staat dat het gebouw moei lijker wordt te verhuren. Tegelijk met de opknapbeurt voor de foyer, wil de gemeente ook de entree aan pakken. Dat is nodig, omdat door verzakkingen enkele deuren nog maar moeilijk zijn te openen. Iets wat de veiligheid van de bezoekers niet ten goede komt. Eerste Leidse mineralenbeurs LEIDEN - In de Stadsgehoorzaal wordt zondag voor de eerste maal een mineralenbeurs gehouden. De organisatie, Mineralex Beurzen uit Bodegraven, heeft ongeveer vijftig standhouders gecontracteerd. Zij zullen aanwezig zijn met minera len, gesteentes, koralen, schelpen, fossielen, sieraden en fournituren voor het zelf maken van sieraden. Ook tonen ze kristalgroepen zoals ze in de natuur worden aangetrof fen in diverse landen, o.a. Peru, Mexico, India, Duitsland, Italiè en Brazilië. De standhouders zijn zelf hob byisten, die het tentoongestelde materiaal hebben verzameld en be werkt. Op de beurs zijn ook stands te zien met machines die bij het be werken van stenen worden ge bruikt. De kring Rijnland van de stichting Gea is present met een in formatiestand. Deze stichting pro pageert de hobby van het zoeken naar mineralen. Verder zijn er sieraden en gesle pen edelstenen te zien en te koop. De beurs in bet complex aan de Breestraat is van tien tot vijf uur geopend. Boze man op motorkap LEIDEN - Een Leidse vrouw is gis teren in de Houtlaan bij de ingang van de Leidse Hout onheus beje gend door een ongeveer dertigjari ge man. Hij sprong op de motorkap van haar auto en toen ze hier iets van zei werd hij kwaad en agres sief. De vrouw vergrendelde daar op haar portieren en is weggere den. In de motorkap zitten twee deuken en in het dak van de auto werd eveneens beschadigd. Slachtoffer met staaf bewerkt DEN HAAG/LEIDEN - Tien maanden celstraf is gisteren voor de Haagse rechtbank geëist tegen j een 19-jarige Leidenaar voor een gewelddadige straatroof in februa ri van dit jaar. Tegen zijn 23- en 24- jarige mededaders werd acht maanden gevangenisstraf geëist. Het slachtoffer was bevriend met de drie daders die hun daad be raamden na gevieren flink wat bier te hebben geconsumeerd. Toen het geestrijke vocht op een gegeven moment op was, bood het latere slachtoffer aan om van zijn geld een nieuwe voorraad te kopen en trok daartoe een biljet van 1.000 gulden uit zijn zak. Dat geldbedrag bracht de 24-jarige Leidenaar op de gedachte om hem te beroven en hij beraamde daarop de overval. De 23-jarige Leidenaar zou met het latere slachtoffer meelopen en voor de schijn ook worden overval len. Aldus geschiedde en toen de 23-jarige Leidenaar en het slachtof fer op de Willem de Zwijgerlaan liepen, werden zij door de twee an deren overvallen. Het slachtoffer liep daarbij rake klappen op van de 19-jarige verdachte die daarbij een ijzeren staaf gebruikte, een voor werp dat normaal dient om bij het gewichtheffen de gewichten te dra gen. Een hersenkneuzing en drie gaten in zijn hoofd liep de man op, die later met zeventien hechtingen moesten worden gedicht. De gene zing vergde een maand ziekenhuis opname. De bedoeling van het drietal was dat het slachtoffer door de klappen bewusteloos zou raken, waarop zij hem gemakkelijk kon den bestelen. Ondanks de slagen met de ijzeren staaf en de stompen en schoppen in zijn gezicht raakte de man echter niet buiten bewust zijn. Toen ook nog een getuige met een stuk hout en een bromfietser op de plaats van de overval ver schenen, werd het de daders te veel en verlieten zij de plek van de misdaad. Overigens niet nadat die bromfietser ook een paar klappen had opgelopen. Het 'knietje' dat hem in zijn kruis zou zijn toege diend, werd echter ontkend. eUatere Lafhartig Officier van justitie mr. J.Th. De Wit achtte de poging tot diefstal met geweld bewezen alsook de te gen twee van het drietal ten laste gelegde openlijke geweldpleging jegens de bromfietser. De Wit sprak van een lafhartige overval die met raffinement door de 24-ja- rige was uitgedacht. Overigens be droeg de buit slechts 50 gulden. Mr. De Wit wees een aanbod van dienstverlening als alternatieve straf van de hand, omdat hem hier voor de feiten te ernstig waren. De iets hogere straf voor de jongste verdachte motiveerde mr. De Wit met de actieve rol die deze ver dachte had gespeeld bij het slaan van het slachtoffer. De rechtbank wees het verzoek van de raadsman van de 23-jarige verdachte om deze onmiddellijk in vrijheid te stellen af. Volgens mr. W.G. Janssen had zijn cliënt hele maal niet geslagen, integendeel, hij was geslagen. Dit om de rol van mede-slachtoffer geloofwaardig te maken. De rechtbank doet over het voor stel tot dienstverlening of over de geëiste celstraf 15 april uitspraak. 1 April Medewerkers van de afdeling bestratingen van de gemeente hebben gisterochtend twee paal tjes gezet voor de woning van wethouder Peters (verkeer) aan de Lammenschansweg. Ha, ha, Peters wordt aangezien voor degene die overal palen laat plaatsen. Een beleid, dat niet bij iedereen in de smaak valt. Van deze twee paaltjes wist Peters echter niets af. Maar daar was het .dan ook 1 april voor. Schater, schater. Boos was de ambtenaar van de directie groen gisterochtend. "Gaan jullie het hele park om ploegen?" vroeg hij mensen van het wijkcomité De Kooi, die in het Kooipark een bordje aan het neerzetten waren. "Te koop. Met alle lusten en lasten", stond er op dat bordje. Ha, ha. Die ambte: naar had zich kennelijk de ogen niet goed uitgewassen. Want dan had hij op de kalender kunnen zien dat het 1 april was. Hanneke de Winter van het wijkcomité vond het een goeie. "We hebben nu al zoveel voor dat Kooipark gedaan in de loop der jaren, dat het een goed idee leek om het 'met alle lusten en lasten' te verkopen. Die lasten laten zich wel raden: de hondepoep. En de lusten? Het is en blijft een leuke plek voor kinderen om te spe len". Over de kosten moeten ko per en het wijkcomité het nog eens zien te worden. Er is geen vraagprijs bepaald. Laten we het dus maar houden op 'tegen elk aannemelijk bod'. Bij een bedrijf in kantoorma chines was het gisteren ook raak: daar werd een bijeenkomst voor het personeel belegd. Om te pra ten over een drie ploegen-dienst. Wegens enorme omzetstijgingen en de arbeidsduurverkorting achtte de leiding het noodzake lijk om het personeel van maan dag tot en met zaterdag van zes uur 's ochtends tot en met tien uur 's avonds in drie ploegen te laten werken. Reken maar dat die maatregel een misnoegen on- Op drie na houden de Leidse apotheken en die van Leider dorp en Voorschoten op 12 april een open dag. Belangstellenden kunnen dan met eigen ogen zien hoe de pillen worden gedraaid, de zalfjes in tubes worden ge stopt en de capsules worden ge vuld. Leuk om te zien. Maar de open dag heeft nog een belang rijk doel: de klanten duidelijk maken dat de apotheek er niet al leen is om pilletjes en drankjes af te halen, maar ook om informatie te krijgen over allerlei zaken. Hans Cornelissen van de Douza- apotheek aan het Vijf Meiplein hoopt dat er veel mensen komen op 12 april. "Ontzettend veel mensen we ten niet dat ze hier inlichtingen kunnen krijgen over van alles en nog wat. Niet alleen over genees middelen, maar bijvoorbeeld ook over incontinentiemateriaal (voor mensen die hun ontlasting niet kunnen ophouden). Je merkt gewoon dat de mensen niet weten waar de apotheek voor is: namelijk om inlichtingen te verschaffen". Tja, hoe zalf in een tube terecht komt weten wij eigenlijk ook niet, bekennen we beschaamd. Cornelissen legt het uit: die zalf gaat op een papiertje dat even lang is als de tube. Dat papiertje wordt met zalf en al in de onder kant van de tube geschoven. Het papiertje wordt er uitgetrokken, de zalf zit er in en de onderkant wordt dichtgemaakt". Zo een voudig is dat. Hij laat ook zien hoe capsules worden gevuld. Doorzichtige capsules, waar witte poeder in gaat. Hoe zit het dan met al die kleurtjes? Rood met geel, blauw met wit, groen met oranje, zoals je die wel eens krijgt? Volgens Cornelissen doen de fabrikanten dat, om de boel gemakkelijker uit elkaar te houden. Maar de in Gemeenteambtenaren van de afdeling bestratingen plaatsten paaltjes voor het huis van verkeerswethou der Peters (foto links) en het wijkcomité in de Kooi bood het Kooipark te koop aan. Dit allemaal omdat het gisteren die dag was, die rijmt op kikker in je bil. (foto'» Holvast i de apotheek gemaakte capsules zien er wat minder fraai gekleurd uit. Apotheek (2) Overigens weet bijna niemand dat ongeveer dertig procent van alle geneesmiddelen niet van de fabriek komt, maar in de apo theek zelf wordt gemaakt. In de toekomst wordt dat percentage mogelijk nog hoger, want de zelf gemaakte geneesmiddelen zijn vaak veel goedkoper dan die uit de grote geneesmiddelenfabrie ken. Op eigen gemaakte genees middelen moet de klant trou wens vaak wat langer wachten. "En dat begrijpt men dan niet. Maar moet je zetpillen maken, dan kan dat wel anderhalf uur duren voordat ze klaar zijn. Er moet vet worden gesmolten, dan moet het geneesmiddel erin en vervolgens moet het weer stol len". Bezoekers van de open dag kunnen dat proces zien. Zelf mo gen ze trouwens ook aan de gang met pillen draaien, poedertjes in pakken en capsules vullen. Dan wordt misschien duidelijk waar om het soms wat langer kan du ren voordat je je medicijnen meekrijgt. Maar het voornaamste waar het die dag toch om draait, is om de klant duidelijk te maken dat alle vragen in de apotheek kun nen worden gedeponeerd. Cor nelissen: "Over het gebruik van medicijnen bijvoorbeeld. Er zijn mensen die al jaren een bepaald geneesmiddel gebruiken dat ei genlijk niet helpt. Bij hun huis arts klagen ze er niet over. Maar bij ons ook niet. Dat zou eigen lijk moeten gebeuren. Maar de mensen weten dat niet". Overi gens zal de Douza-apotheek op 12 april vooral de nadruk leggen op de incontinentieproblema- tiek. "Veel meer mensen dan je denkt hebben daarmee te kam pen. En de huisartsen weten vaak niet wat er op dit gebied al lemaal te verkrijgen is. Die schrijven dan wel luiers voor, maar er zijn zoveel soorten. Wij kunnen die voorlichting geven". Incontinentie komt steeds meer uit de taboesfeer. Toch is het geen onderwerp waar je in een drukke apotheek aan de balie even over praat. Maar de moge lijkheid is er om desnoods van tevoren een afspraak te maken om in een rustig hoekje met de apotheker over die kwestie te praten. Apotheek (3) Overigens zal tijdens de open dag ook het beroep van apothe kersassistente uitvoerig worden belicht. Er dreigt een groot te kort aan apothekersassistenten en de apothekers in Leiden en de regio willen jongeren die nog geen keuze hebben gemaakt er op wijzen welke kanten er aan dit beroep ziten. Dan kunnen ze meteen aan de weet komen hoe ze moeten om gaan met die onmogelijke hand schriften van veel huisartsen. Worden daardoor niet enorm veel fouten gemaakt? Cornelis sen: "Tja, het kan een groot ver schil uitmaken of er nu bijvoor- beeld kinine of kinidine staat. Maar als we maar enigszins twij felen bellen we die huisarts na tuurlek op". Of er weieons on mogelijke recepten worden uit geschreven is vervolgens de vraag. En Cornelissen schetst ons een anekdote van een arts die een bepaald recept had uitge schreven. De apotheker belde hem op met de mededeling dat de stof die in dat medicijn moest worden verwerkt al twintig jaar niet meer te krijgen was. Het ant woord van de arts daarop: "Oh, laat het dan maar weg". Maar volgens Cornelissen is dat een grote uitzondering. "De arts is ook een vakman. En we hebben altijd nauw overleg met elkaar. Eens in de maand is er een ge sprek tussen apothekers en huisartsen. Dus klanten hoeven zich niet al te grote zorgen te ma ken". Cornelissen geeft overigens toe'dat de klant steeds mondiger wordt. Veel vaker dan vroeger wordt om bijsluiters gevraagd, zo die er al niet bijzitten. En door het gebruik van het medicijnen- paspoort kan worden voorko men dat verschillende soorten medicijnen die een verkeerde in vloed op elkaar hebben worden gebruikt. Toch is die open dag hard nodig, omdat de drempel kennelijk toch nog aan de hoge kant is. Terwijl de apotheker graag tijd vrij maakt om vragen te beantwoorden. "Heus, daar trekken we graag een uurtje voor uit. Of het nu iemand is die vindt dat de zalf tegen de pukkels niet werkt of iemand die bang is voor een bepaald geneesmiddel tegen kanker. Geen enkele vraag gaan we uit de weg". En de koffie staat klaar op 12 april van tien tot vier uur 's middags.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3