ledereen wordt pionier WD zit niet meer zo goed De Spookjonk: speciaal Strippriis Qé Jong zijn in Cuba Politiek, da's niks voor mij achtergrond WOENSDAG 2 APRIL 1986 PAGINA 15 Jong zijn in Cuba gaat er ogen schijnlijk iets minder onschuldig aan toe dan in Nederland. Op je zesde jaar namelijk, word je pio nier. En dat blijf je tot je veertien bent. Of je wilt of niet, of je nu een jongen bent of een meisje, je gaat vanaf dat moment boven de gordel gekleed in een wit hemd en een rode of blauwe halsdoek. Dat pionier zijn verandert in feite niet zoveel aan je normale be staan - je gaat gewoon naar school en je maakt plezier zoveel als je wilt - alleen wordt er aan de buitenkant mee duidelijk ge maakt dat je eenheid, discipline en vaderlandsverdediging hoog in je vaandel hebt staan. Cuba kent zo'n 200 pioniers kampen waar iedere jongere in combinatie met een vakantie jaarlijks 15 schooldagen door brengt en onderricht krijgt in ge noemde zaken. Kortom: de be doeling van pionier zijn is dat je op weg bent een heel goed Cu baan te worden die zijn of haar land desnoods tot de laatste snik zal verdedigen. Elk Cubaans woonoord kent wel een 'campo de tiro', het best vergelijkbaar met een schiettent op een Neder landse kermis, maar dan gratis en zonder speelgoedberen en zuurstokken, want het gaat de Cubaanse overheid er alleen maar om dat eenieder in tijden van nood de wapens kan oppak ken. Nu lijkt dit allemaal wat heftig, maar een korte blik op de ge schiedenis van Cuba maakt zo'n Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 144941, toestel 242 Kortweg Schietpartij Libië en de VS zijn vorige week slaags geraakt in de Golf van Sirte voor de Libische kust. De Amerikaanse president Reagan heeft een gloeiende hekel aan de Libische leider kolonel Gaddafi en besloot om hem te jennen door de Amerikaanse vloot daar te laten oefenen. Gaddafi zegt dat de Golf van Sirte van Libië is, maar hij is wel de enige die er zo over denkt. Vrijwel iedereen vindt dat dit 'internationaal water' is, waar iedereen mag varen. Gaddafi waarschuwde de Amerikanen dat hij zou schieten als ze kwamen oefenen in 'zijn' water. De vloot stoomde op en het kwam tot een paar schotenwisselingen. Daarbij zijn enige honderden Libiërs gedood. De Amerikanen hebben geen schrammetje opgelopen. Inmiddels zijn de Amerikanen weer uit de Golf weggevaren. Drugs De Surinaamse legerkapitein Etienne Boereveen is opgepakt in de Amerikaanse stad Miami toen hij probeerde om Paramaribo te 'verkopen' als doorvoerhaven van drugs. De handelaren zouden dan een miljoen dollar per vrachtje moeten betalen en het Surinaamse leger zou de smokkelaars daar bescherfhen. Volgens Boereveen heeft zijn aanbod de zegen van de Surinaamse legertop. Er gaan al jaren verhalen dat de militaire regering van Suriname betrokken is bij drugssmokkel. Zuur De zure regen tast ook vissen aan. Het zuur lost de kalklaag op die hun kieuwen beschermt. De kieuwen raken dan als het ware lek en de vissen gaan dood. Ook groeien jonge vissen niet goed STRIPTOPTIEN meer, leggen de vrouwtjes minder eieren en gaan ze bovendien eerder dood. Bovendien lost de zure regen ook nog eens (giftige) metalen in de bodem op. Die komen dan in het water terecht en daar hebben de vissen ook veel last van. Loodvrij Sinds gisteren kan iedere automobilist ietsje 'schoner' rijden. Hij kan dan benzine tanken waar geen lood meer in zit. Lood zorgt ervoor dat automotoren rustiger draaien maar is ook giftig. Na jarenlang praten is er dan nu loodvrije benzine. Twee op de drie auto's kunnen probleemloos overschakelen op deze milieuvriendelijker brandstof. Behalve de loodvrije bezine is straks ook nog 'super' met lood te koop. De 'normale' benzine verdwijnt. Centrumpartij Boze actievoerders hebben zaterdag brandbommen naar binnen gegooid bij een hotel waar de extreem-rechtse Centrumpartij en de Centrumdemocraten vergaderden. Het hotel de Kosmopoliet brandde helemaal uit cn twee mensen werden zwaar gewond. De politie heeft 72 actievoerders gearresteerd maar het onderzoek naar wie precies wat heeft gedaan vlot nog niet erg. Nicaragua De Amerikaanse Eerste Kamer (Senaat) vindt dat president Reagan 100 miljoen dollar mag geven aan de 'contra's', de rebellen tegen de regering van de sandinisten in Nicaragua. Reagen had erg zijn best gedaan om toestemming te krijgen voor zijn plan, maar in de Amerikaanse Tweede Kamer (Huis van Afgevaardigden) lukte dat niet. Daar hebben de Democraten de meerderheid. In de Senaat hebben de Republikeinen (Reagan's partij) de meerderheid, en daar lukte het wel. Senaat en Huis van Afgevaardigden moeten het nu eens zien te worden over compromis. Daarna gaan ze er weer over stemmen. De sandinisten waren heel boos over het besluit van de Senaat. Jonge pioniertjes in Cuba: de jongens herkenbaar aan een witte bloes en blauwe das. (foto Willem Schrama» opvoeding misschien iets begrij pelijker. Columbus - je weet wel, die van dat ei - ontdekte Cuba in hetzelfde jaar waarin hij Ameri ka ontdekte (1492) en je kunt stellen dat de Spaanse verover aars er in de eerste decennia als beesten tekeer gingen. De oor spronkelijke bevolking van Cu ba, de Talno indianen, werd in niet minder dan zeventig jaar tijd praktisch uitgemoord. Daarna braken eeuwen van ne gerslavernij en burgeroorlogen aan, totdat Fidel Castro in 1958 met zijn bebaarde strijdmakkers in Cuba de macht overnam en de Amerikanen naar huis stuurde. Een klein voorbeeld van hoe de hoofdstad Havanna er voordien uitzag: vanuit het statige hotel Nacional regeerde Lucky 'Salva- tore' Luciano zijn maffia-impe rium van gokhuizen en bordelen waar in totaal zo'n 70.000 prosti- tuées aan hun brood moesten ko- Voor de meeste Cubanen was er bijna helemaal niets te eten. De bekende zanger Frank Sina tra bezat er een eigen hotel (Ca pri) met op het dak een helikop terhaven, zodat de miljonairs er rechtstreeks vanuit Miami kon den landen en zodoende de schrijnende taferelen in de stad omzeilen. Nu ja, zand erover. Hoewel het communistische systeem in Cu ba soms behoorlijk knellend kan zijn, is er voor de jeugd veel ver beterd. Die kent geen armoe meer, en heeft ook zo haar ge bruiken. Als meisje bijvoor beeld, vier je op je vijftiende je zogenaamde 'fiesta de quinca'. De Afrikaanse cultuur is in Cuba nog heel diep geworteld, en dit is er een voorbeeld van. Je bent dan nameljjk een rype vrouw, en dat vier je door je op die dag 15 maal te verkleden, en verder met een taart met 15 kaarsjes en een etentje in een goed restaurant als geschenk van je ouders. Jongeren zyn heel vroeg 'rijp' in Cuba. Men kent er veel 'teena ger-zwangerschappen', men trouwt er dus vroeg en meestal moet je dan op jonge leeftijd krap behuisd bij een van de ou ders gaan inwonen. Om in seksu eel opzicht toch nog enige priva cy te hebben, kent het land vele 'posadas', dat zijn pensions waar jonge geliefden gedurende de weekeinden ongestoord de liefde kunnen bedrijven. Hoewel, wat heet ongestoord. De belangstel ling is er vaak zo groot, dat de wachtenden zich in rijen moeten opstellen. Gek hè. Eén ding moet ik nog even kwijt. Er is bijna geen land op de ze aardbol dat op de een of ande re manier geen rassendiscrimi natie kent. Vooral in Derde We reldlanden geldt doorgaans: hoe zwarter hoe kansarmer. Dat ver schijnsel bestaat in het Cuba van na de revolutie niet meer. Het is er echt uitgeroeid. Of je nu blank, bruin of wat dan ook bent, het maakt in alle opzichten niets uit. Dat lijkt misschien niet zo opzienbarend, maar dat is het wel. WILLEM SCHRAMA Wie is er nog geïnteresseerd in wat de hoge heren in den Haag allemaal bedenken? De jeugd in ieder geval niet, zo heeft een on derzoek onder jongeren verricht in opdracht van de tv-rubriek Brandpunt uitgewezen. Slechts één op de vijf jongeren heeft gro te belangstelling voor de poli tiek. Van de werkende jongeren ziet de helft dit onderwerp helemaal niet zitten. Bij de schoolgaande jongeren is dat slechts één van de vijf. Van de jongeren die dit jaar op 21 mei voor het eerst mo gen gaan stemmen zegt ruim een derde op de PvdA te zullen stem men. Voor de WD kiest 27 pro cent en voor het CDA 23 procent. Volgens dit onderzoek interes seert een kwart van de jongeren zich wel voor kernbewapening. De schoolproblemen komen met 16 procent op de tweede plaats, waarna ouders en vrienden (14 procent), werk en werkgelegen heid (11 procent) en geld (10 pro cent) volgen. De ministers van WD en CDA hebben weer eens ruzie. Dat is niet zo gek, want ze praten deze weken weer druk over de vraag hoeveel ze het komende jaar gaan bezuinigen. Maar deze keer lijkt het wel de omgekeerde we reld. De afgelopen jaren wilde de WD altijd veel meer snoeien dan het CDA. Deze keer is dat precies omgekeerd. Premier Lubbers (CDA) wil 9 miljard be zuinigen in 1987, en de WD maar 6 miljard. En dat is nog niet alles. De PvdA, die steeds heeft geroepen dat er veel te veel werd bezuinigd, geeft premier Lub bers nog gelijk ook. Je zou toch denken dat ze juist de WD zou den steunen. Maar zo vreemd is het allemaal niet. Het gaat weer wat beter in Nederland en de economen heb ben berekend dat het kabinet Lubbers: de miljard. steen; 2. (1) Sjef van Oekel raakt op drift, Theo v.d. Boogaard/Wim T. Schippers (Oberon); 3. (2) Vuur uit de hemel (Buck Danny), F. Bergese/J.M. Charlier (Novedi); 4. (4) Super Knudde (F.C. Knud de), Toon van Driel (De Vrijbui ter); 5. (7) Het noodlot van een despe rado (Durango), Yves Swolfs (Ar chers); 6. (6) Baby Blue (De Blauwbloe- zen), Lambil/Cauvin (Dupuis); 7. (5). De honden van Marduk (Storm), Don Lawrence/Martin Lodewijk (Oberon); 8. (10) De witte hel (Rode Rid der), Karei Biddeloo/Vander- steen; 9. (Donald Duck Dubbelalbum, dl. 8, Walt Disney Productions (Oberon); 10. (8) De miljoenentransfer (Roel Dijkstra), Keith Watson/ Jaap Bubenik (Oberon). nog één keer flink moet snoeien. Daarna kan het mes dan tot 1990 even in de kast. Dat klinkt heel mooi en je zou denken dat ieder een tevreden is. Maar de WD is er helemaal niet zo blij mee. Over zeven weken zijn er weer verkie zingen en de WD wil daarna graag weer regeren met het CDA. Maar ze zijn er bij de WD niet zo zeker van dat dat ook gaat gebeu ren. De WD is een beetje bang dat het CDA straks met de PvdA in zee gaat. Tot nu toe leek er geen vuiltje aan de lucht. Als het over bezui nigen ging stonden WD en CDA altijd lijnrecht tegenover de PvdA. Nou, dacht de WD, dan zitten wij wel goed, want over die bezuinigingen wordt het CDA het toch nooit eens met de PvdA. Maar als het nieuwe kabinet nu eens niet (of maar een beetje) hoeft te bezuinigen? Tja, dan wordt de kans dat PvdA en CDA het wél eens kunnen worden na tuurlijk veel groter. De WD wil daarom het ko mende jaar wat minder snoeien en de rest van de bezuinigingen op het bord van het nieuwe kabi net schuiven. Daar krijgen CDA, en PvdA geheid grote ruzie over en dan komt het CDA toch weer by ons terecht, denkt de WD. Eigenlijk denkt de PvdA er pre cies net zo over. Vandaar dat de PvdA nu de bezuinigingsplan nen van Lubbers steunt. Laat het kabinet nu nog een keer flink snoeien, dan krijgen we daar ten minste geen ruzie over met het CDA als we na de verkiezingen gaan praten over een nieuw kabi net, denkt de PvdA. En dat maakt de kans wat groter dat de socialisten weer in de regering kunnen komen. Want regeren, dat wil de PvdA net zo graag als de WD. SJAAK SMAKMAN Titanic en het Stripjaarboek heb- z! Het is haast een specialiteit van uitgeverij Casterman om naast de vele kleurige albums ook zwart/witboeken uit te geven. Een van de recente publicaties is De Spookjonk, een boek dat is gemaakt door Jean-Claude Fo rest. Jean-Claude Forest is niemand minder dan de tekenaar van de welgevormde Bar'oarella, die in de jaren zestig zelfs werd verfilmd. In De Spookjonk heeft Forest zijn fantasie de vrije loop gelaten. Wanneer het verhaal speelt laat slechts ten dele raden. Je kunt je wanen in het laatste kwart van de negentiende eeuw, maar dat klopt al niet meer met het oorlogstuig dat in het verhaal wordt gehanteerd. Trouwens, Een beeld uit de science-fictionachtige strip 'De Spookjonk' van Fo rest, een geheel in zwart/wit getekend verhaal. Forest geeft zelf 'negentienhon derd zoveel' en laat de rest hele maal open. Forest weet met zijn pen schil derachtige momenten weer te geven en biedt de lezer ook de kans om hem wat beter te leren kennen. In deze uitgave zijn frag menten opgenomen uit zijn le- vensverhaal. Forest is bepaald niet alleen striptekenaar: hij 'schildert' met krijt en pastel en maakte grote tekeningen van onwerkelijke landschappen. Overigens be schouwt hij de schilderkunst voor wat hem althans betreft als een 'tussendoortje in de liefde'. Hij schrijft voorts scenario's. Op zich is De Spookjonk niet zo maar een willekeurig verhaal, Forest - een van degenen die ge streefd heeft naar een strip voor volwassenen en veel opheeft met science fiction - heeft met de le zer kennelijk ook een spel wil spelen. De tekst is klassiek, de tekeningen realistisch maar die lezer weet niet altijd waar hij aan toe is. Forest noemt het waters kiën. De ski's bewegen zich in dit verhaal als het ware dan weer naar elkaar toe en gaan vervol gens weer uit elkaar. Nu we het toch even over SF hadden, de liefhebbers hiervan kunnen terecht bij Karga, een verhaal op tekst van Henri Ver nes en met tekeningen van And- re' Beautemps. Karga en het ze vende universum is verschenen bij Dargaud in de Collectie Kalei- doscoop. Het zevende universum is een hel, een strafkamp waar dwang arbeid moet worden verricht. En wie eenmaal hierin is beland komt er nimmer meer uit. Dat ligt bij onze vermetele held Kar ga natuurlijk een beetje anders. Het is de eenvoudige strekking van dit verhaal, waarin een aan tal wonderlijke momenten zit ten. Zoals de verschijning van prinses Nacht. Bij dezelfde uitgeverij Lom bard 'Greyshore Island' van de in Zwitserland geboren tekenaar Cosey, die ook de bijzondere strip maakt van 'Op zoek naar Peter Pan'. Het betreft hier het verhaal van een voormalige pio- hier in de kernfysica die veroor deeld is geweest wegens het doorgeven aan de vijand van ge heimen. Na vijftien jaar wordt de man uit de gevangenis ontslagen en wil nu zijn onschuld gaan bewij zen. Een zuiver realistisch ver haal, lekker getekend in een ei gen stijltje. En wie van cartoons houdt kan bovendien ook al bij Lombard terecht met pagina gro te grappen van Serge Ernst. Een veel gedoceerde tekenaar, ge bundeld in het Zesde Knipoogje. FRANS KEIJSPER Titanic en het Stripjaarboek heb ben een jaarprijs ingesteld. Hier aan mogen alle striptekenaars uit het Nederlands taalgebied deel nemen, die nog niet met het ma ken van strips in hun levenson derhoud voorzien. Minimumleef tijd 16 jaar. Men mag samenwer ken met andere tekenaars/schrij vers. De inzending moet een af gerond en getekend verhaal zijn van drie, vier of maximaal vijf pagina's. De eerste twee pagina's moeten volledig uitgewerkt zijn, de overige mogen bestaan uit een schets. Inzending van een goede fotokopie moet voor 1 juni binnen zijn. Adres: Jury Jaar prijs, Postbus 142, 2110 AC Aer- denhout. Prijzen: 1ste f750, 2de f400, 3de f300. In nummer 17 van Titanic staan de voorwaar den en deelnameformulier ver der uitgebreid. een sdi&p 2&~ wi Sto3p m een fyjsk De elf-jarige Russische Katerina Lychewa, die een soort vredestour door Amerika maakt, net zoals de vorig jaar bij een vliegtuigongeluk omgekomen Amerikaanse Samantha Smith in Rusland deed. Zij houdt een 'peace puppy' (vredeshondje) vast, een geschenk van de Amerikanen. «foto ap> (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15