Kans op verbod voederen etensresten aan varkens Gevangenis blijft ook na 100 jaar 'opvoedend' bezig Reportage Vanwege risico van varkenspest Joods bezoek aan synode WOENSDAG 2 APRIL 1986 ZOETERMEER/DEN HAAG/LEIDEN - Het mi nisterie van landbouw en visserij overweegt een verbod op het voederen van met keukenafval aan varkens. Want juist in het onvoldoende koken van etensresten schuilt het meeste gevaar. In de meeste gevallen ontstaat varkenspest op een be drijf waar het voedsel on voldoende wordt gekookt. Zo ook in het geval van Zoetermeer waar maan dag Afrikaanse varkens pest is ontdekt. Nederland wordt geregeld ge confronteerd met de klassieke varkenspest. Hoewel altijd een groot gevaar voor uitbreiding van de besmetting bestaat, is er een vaccin tegen die pest. Tegen de Afrikaanse variant is evenwel geen kruid gewassen. Het enige directe wapen in de strijd is ver nietiging van de gehele veesta pel. Om besmettingsgevaar te voorkomen is bovendien een slacht- en vervoerverbod voor al le vee afgekondigd voor een groot deel van Zuid-Holland. door Henk van der Post Het is voor het eerst dat de Afrikaanse varkenspest in ons land wordt gesignaleerd. Een jaar geleden werd België ook met een soortgelijk incident v Afrikaanse varkensperst gecon fronteerd, maar er bestaat geen verband met het geval in Neder land. Die Afrikaanse pest onder scheidt zich uiterlijk trouwens nauwelijks van de klassieke soort. "Net als bij de gebruikelij ke varkenspest worden de bees ten bleek, krijgen bloeddoorlo pen ogen en waggelen ze. Alleen inwendig kan worden vastge steld of het al dan niet om de Afrikaanse variant gaat die aan zienlijk meer bloedingen teweeg brengt dan de klassieke pest", al dus een woordvoeder van het mi nisterie van landbouw en visse rij. Onvrede Alleen varkens en wilde zwij nen zijn vatbaar voor het virus. Andere dieren en ook mensen lo pen geen risico. Toch geldt ook een verbod op het vervoer van andere dieren. Dat vanwege het risico van besmetting. Daarom worden er ook geen paarden- koersen gehouden. Zowel de koersen van Nootdorp als van Duindigt (Wassenaar) gaan deze week niet door. Bij landbouworganisaties be staat al jaren onvrede over de grote mesterijen waar varkens worden gevoederd met etensres ten. Volgens W. Vermeulen van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond (CBTB) wordt er bij de rijksoverheid al lang op aange drongen dat er een einde wordt gemaakt aan die manier van voe deren. Als er al varkenspest uit breekt, gebeurt dat vrijwel altijd bij een varkenshouder die zijn dieren etensresten geeft. Omdat het voedsel onvoldoende is ge kookt, gaan de bacteriën niet dood en is de kans groot dat var kenspest ontstaat. De boeren die hun dieren op andere wijze voe ren worden daarvan het slachtof fer", aldus Vermeulen. Er zijn in ons land een kleine 400 varkensboeren, van wie een aantal in de regio Leiden, die hun beesten op deze wijze voe ren. Zij krijgen daartoe een ver gunning van het ministerie van landbouw en visserij die om de drie jaar moet worden verlengd. "Ook het ministerie speelt met de gedachte om het geven van gekookte etensresten aan var kens te verbieden. Maar zover is het nog niet. De staatssecretaris zal met een beschikking moeten komen. Daartoe hoeft de volks vertegenwoordiging niet te wor Het vervoer van alle vee is den geraadpleegd. Het probleem is nog even waar de voedselres- ten dan naar toe moeten. Het ge val Zoetermeer heeft de discus sie in ieder geval wel versneld". Afgelopen maandag werd bij een varkensboer in Zoetermeer de Afrikaanse varkenspest ont dekt. Er werd onmiddellijk alarm geslagen. Er werden nogal rigoreuze maatregelen genomen. Niet alleen in de directe nabij heid van de haard werd slacht en vervoer van alle vee verboden, die maatregelen gelden het grootste deel van Zuid-Holland, een klein deel van Utrecht en Noord-Holland. Daarbuiten geldt nog eens een buffer van 25 kilometer waar slacht en vervoer van enkel varkens is verboden. Veilig Het Produktschap voor Vee en Vlees wil op veilig spelen in de hoop dat het buitenland de geno men maatregelen voldoende acht en de grenzen voor export open blijven. Aanstaande don derdag worden de maatregelen besproken binnen de de perma nente veterinaire commissie van de Europese Gemeenschap in Brussel. Dan zal duidelijk wor den of voldoende maatregelen zijn genomen. Inmiddels hebben Italië en Spanje hun grenzen voor Nederlands varkensvlees gesloten. Het produktschap re kent erop dat na beraad binnen de Europese Gemeenschap die landen hun grenzen weer zullen openstellen voor varkensvlees. Als belangrijkste land geldt trou wens Engeland waar het meeste varkensvlees naar toe gaat. Een beetje wrang is die maat regel van de beide Zuideuropese landen wel. Zeer waarschijnlijk komt de Afrikaanse varkenspest juist daar vandaan. Zowel het Produktschap als de CBTB spre ken het vermoeden uit dat er vlees uit een van die landen in Nederland terecht is gekomen en i Zuid-Holland, aan banden gelegd. dat restanten van een restaurant terecht zijn gekomen gekomen bij de varkensmesterij in Zoeter meer. Volgens Vermeulen van de CBTB komt er heel wat afval in ons land terecht. "Het gaat om voedselresten van bijvoorbeeld de internationale vaart en van vliegtuigen die aan varkens wor den gevoederd. Als die niet vol gens de richtlijnen die daarvoor bestaan worden verwerkt, gaat het al gauw mis". En daaraan schortte het ook in Zoetermeer. Inmiddels is vast komen te staan dat de betreffende boer het afval onvoldoende heeft gekookt. Te gen hem is proces-verbaal opge maakt. Een woordvoerder van het mi nisterie van landbouw en visserij verklaart dat er geregeld steek proeven worden gehouden om vast te stellen of agrariërs zich aan de richtlijnen houden. Toch gaat het vaak fout. Een kleine twee jaar geleden werd de Leidse regio ook opgeschrikt door een geval van klassieke varkenspest in Zoeterwoude. Voor een be perkt gebied gold toen een aantal weken een vervoerverbod van varkens. De eigenaren krijgen voor de opgeruimde dieren een vergoe ding krachtens de Veewet. Die schadeloosstelling komt overeen met de dagwaarde. Er is een wetswijziging in voorbereiding die de minister de bevoegdheid geeft een lagere vergoeding uit te keren als blijkt dat de varkens pest het gevolg is van nalatigheid van de eigenaar, zoals dus het ge val in Zoetermeer. De hoop van alle belangenor ganisaties is erop gevestigd dat het bij die incidenten zal blijven. Desalniettemin zullen de be schermende maatregelen zeker nog deze week duren en wellicht zelfs langer om elk risico uit te bannen, ook al om internationaal de gemoederen tot bedaren te brengen. Uitbreiding Inmiddels zijn ook de varkens van een naburig bedrijf in Zoe termeer afgemaakt. Dat bedrijf was volgens een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij al verdacht. Boven dien zijn de varkens op een aan tal andere bedrijven die contact hebben gehad met het vermeer- deringsbedrijf in Zoetermeer - daar waar de pest dus het eerst werd geconstateerd - uit preven tieve overwegingen afgemaakt. Tot nog toe gaat het in totaal om 14 bedrijven waar bij elkaar 5000 varkens zijn afgemaakt. Die be drijven zijn gevestigd in Leid- schendam, Stompwijk, Pijnac- ker, Nootdorp, Zoetermeer. Die paar dagen dat het slacht en vervoerverbod geldt, hebben al voor een flinke schadepost ge zorgd. De directie van de Leidse Groenoordhallen, waar gisteren heel wat aanvoer werd verwacht omdat er op maandag Tweede Paasdag geen veiling was, schat de schade al op 30.000 gulden. In dien het verbod langer van kracht blijft kan dat schadebe drag in de tonnen lopen. Daarte gen is de veiling niet verzekerd. Het is volgens directeur A. de Jong bijna onmogelijk om een bedrijf tegen dat soort tegenval lers te verzekeren. De Leidse Groenoordhallen vallen trouwen net buiten het ge bied waar geen vee mag worden vervoerd. Volgens een woord voerder van het ministerie loopt die grens dwars door Leiden heen - de grens ligt op de Willem de Zwijgerlaan - en zouden de Groenoordhallen wel runderen mogen veilen. Alleen mogen geen beesten worden aange voerd via de Willem de Zwijger laan.-Overigens geldt ook voor ANP) de Groenoordhallen een verbod voor varkens, dat in het kader van de 25 kilometer buffer zone. Het ziet er niet naar uit dat die maatregelen voor de veiling worden versoepeld. Rustig was het gisteren en van daag ook op het slachthuis. Het laatste vlees dat voor Pasen is ge slacht is deze dagen weggewerkt. Indien de afgekondigde maatre gelen niet worden versoepeld, gaan de personeelssleden van het slachthuis een zeer rustige tijd tegemoet. Directeur A.F.C. ten Berg van het Leidse slacht huis hoopt dat de maatregelen niet te lang duren: "Vooral op maandag is het druk in het slachthuis. Een week stilstand betekent een daling van de in komsten met 15.000 tot 20.000 gulden. Dat moet natuurlijk niet te lang duren. De kans dat nog deze week de maatregelen wor den versoepeld is zeer klein". Ten Berg heeft gisteren de ploeg die heel direct bij het slachten is betrokken aan het schilderen ge zet. Het ziet er naar uit dat die groep ook de rest van de week naar alternatieve werkzaamhe den zal moeten Dat betekent overigens niet dat de regio Leiden zonder vlees zal komen te zitten. Het is toege staan vlees 'in te voeren' in het gebied waar de beperkende maatregelen gelden. "Dat kun nen slagerijen en groothandela ren allemaal zelf regelen. Zij kunnen van buiten de regio vlees laten bezorgen. Als het tenmin ste om reeds geslachte dieren gaat. Ze kunnen niet zelf dieren slachten", aldus een woordvoer der van het ministerie. De controle op het vervoer van vee is in handen van de politie en de algemene inspectiedienst (AID) van het ministerie. Elke veewagen is verdacht en zal, leeg of vol, worden aangehouden, al dus een woordvoerder van het ministerie. LEEUWARDEN - Dit jaar staat strafrechtelijk Nederland op vele manieren stil bij het eeuwfeest van ons wetboek van strafrecht en de 'beginselenwet voor het gevange niswezen'. Bezinning en herden king dus, met tentoonstellingen, discussies en symposia. De sinds kort gepensioneerde regionaal-di recteur van het gevangeniswezen in Noordoost-Nederland Nijborg en directeur Van Tuinen van de ge vangenis en rijkswerkinrichting (RWI) Norgerhaven in Veenhuizen steken veel energie in deze herden king. En dan vooral in de informa tie aan zoveel mogelijk mensen. Zij zijn mensen van de praktijk, die moeten leven met de gevolgen voor gedetineerden én personeel van beleidsdaden en rechterlijke vonnissen, met een realiteit van cellentekort, drugs in de inrichtin gen en een veelheid aan etnische minderheden. door Inge Crul/ANP Hun opvatting over ons gevange niswezen wordt verwoord door Van Tuinen: "De basisgedachte is dat je gedetineerden ook als men sen ziet. Als wezens waarmee je de tijd uitzit: als personeel heb je ten slotte in zekere zin ook levenslang. Je kunt dat op verschillende ma nieren doen: met als grootste zorg het vasthouden van mensen of vanuit de gedachte dat je probeert zo goed en kwaad als het gaat die periode samen door te komen." Nijborg: "Té pretentieus moetje ook niet zijn. Je sluit op omdat er geen alternatief is. Als ze er maar niet slechter uitkomen dan ze erin kwamen, is de gedachte dan." Dat klinkt fatalistischer dan hij wil. Terugblikkend op honderd jaar celstraf, die volgens onze tradi ties ook altijd zinvol moest zijn: "Vernieuwende ideeën zijn natuur lijk altijd doorgedrongen. In de vo rige eeuw gingen we uit van inkeer en zedelijke verbetering door een zame opsluiting met de bijbel als troost. Nu praten we over ge dragsbeïnvloeding en begeleiding in gevangenisgemeenschappen". Die filosofie werkt op bijna alle fronten door. Neem het drugsge bruik binnen de gevangenissen. Ie dereen weet dat het er is. En dat is weer alleen mogelijk doordat er langs vele, uiterst inventieve kana len verdovende middelen binnen komen. "Net als ijzerzaagjes" con stateert Nijborg droogjes, "het mag niet, maar het komt er wel in". Van Tuinen wil niet generaliserend pra ten over verslaafden alsof de in richtingen daar vol mee zitten. "Vergeet niet dat je ook de gewone gebruikers binnenkrijgt: de men sen die gewend zijn zo nu en dan wat te nemen, een stickie, een shot, wat dan ook, ook het dagelijkse borreltje. Die komen ook droog te staan. En dan hebben we het nog niet over de aan alcoholverslaaf den". Dubbel In de gevangenis zitten en dan weer een verbod overtreden, dat vindt de maatschappij dubbel erg, constateert Van Tuinen. Nijborg: "Zoveel mogelijk het drugsge bruik in de inrichtingen beteuge len, heeft de staatssecretaris ge zegd. Natuurlijk, dat vind ik ook, het is een gevaar voor de volksge zondheid. Je kunt theoretisch ge sproken een inrichting helemaal drugsvrij houden door gedwongen strenge visitatie, urine-controle en zovoorts. De directeur die dat re giem wil moet wel weten wat hij inlevert. Hij komt uit op een koud, rigide systeem dat voorbij gaat aan de bedoelingen van ons gevange niswezen en waar men met grotere problemen uitkomt dan men erin kwam". De gevangenissen zitten ook te krap in hun jasje. Langgestraften houden ruimte bezet en het cellen tekort dat daardoor is ontstaan leidt tot problemen. Mensen zitten te lang opgesloten in politiebu reaus en in huizen van bewaring. Anderen worden op het politiebu reau naar huis gestuurd, wat de no dige onrust heeft veroorzaakt. Ver oordeelden moeten veel te lang op de uitvoering van hun straf wach ten. De reden? Meer aanhoudingen en hogere straffen, denkt Nijborg Van Tuinen voegt er nog de door werking van de na-oorlogse ge boortegolf aan toe. Inmiddels is het besluit gevallen de capaciteit van het gevangenis wezen op te voeren. Tot 1990 wordt het cellenbestand uitgebreid met 750 cellen tot 5500 in totaal door uitbreiding en renovatie van ge bouwen. Op langere termijn komt er nieuwbouw. Daarbij wordt ge dacht aan vier a vijf grote, gesloten gevangenissen. De nieuwbouw- plannen stuitten vorig jaar op kri tiek van onder anderen linkse poli tici in de Kamer, de Coornhertliga (vereniging voor strafrechtshervor ming) en de ambtenarenorganisa- ties. Men vond dat het accent te veel ligt op opbergen m grotere ge bouwen, met alle problemen van dien voor het personeel, in plaats van op preventie. Het Huis van bewaring in Maas tricht en de Amsterdamse Bijlmer bajes zijn twee grote, zo'n tien jaar geleden gebouwde, moderne ge vangenissen waarin voor het eerst allerlei technische foefjes aan be wakingsapparatuur zijn verwerkt Nijborg en Van Tuinen denken dat de nieuwe inrichtingen toch wel wat soberder zullen zijn. Het 'elek tronisch oog' boezemt hen beiden afkeer in omdat het gedetineerden en personeel frustreert en zeker niet motiveert. Juist vanuit die zo goed beveiligde Bijlmerbajes ont snapten nog niet zo lang geleden gedetineerden. Van Tuinen: "Het kan zijn dat het systeem het juist uitlokt. Relaties met bewaarders zijn onmisbaar en kunnen óók be veiligingen betekenen. Overigens het merendeel wil helemaal niet ontsnappen. De omstandigheden bepalen of iemand vluchtgevaar lijk is. "En heel wat uitbrekers ko men daarna gewoon weer terug. Ze vinden meestal hun straf te zwaar ten opzichte van hun vergrijpen, zeker celstraf in verhouding tot diefstal, maar tachtig, negentig procent zit hem uit." Minderheden De laatste tien jaar is de samen stelling van de bevolking in de ge vangenissen aanzienlijk veranderd door de komst van mensen uit an dere culturen: ethnische minder heden uit onze bevolking maar ook buitenlanders. In sommige inrichtingen zijn vijftien, zestien nationaliteiten niet ongewoon geworden. Men is er, al dus Nijborg, nu wel op ingesteld. Er wordt rekening gehouden met andere culturen, in de maaltijden ('vroeger vonden ze varkensvlees in de keuken voor de Marokkanen maar flauwekul'), de bibliotheken, de mogelijkheden voor andere reli gies, de vreemde talen waar het personeel cursussen in volgt. Toch zijn in het recente verleden incidenten bekend tussen groepen gedetineerden van verschillende afkomst die binnen de inrichting tegenover elkaar kwamen te staan. Van Tuinen vraagt zich af of j e, zo als wel eens bepleit is, puur uit tac tische overwegingen minderheden moet werven als personeel. Hij aar zelt: "Wie zegt mij of dat over tien jaar nóg nodig is." Hij heeft het dan niet over minderheden onder het personeel om zo tot een werkelijke afspiegeling van de bevolking te komen, dat heeft zyn volledige in stemming. De orthodoxe rabbijn H. Rodri- gues Pereira (Amsterdam) en de liberale rabbijn E. van Voolen (Arnhem) zijn uitgenodigd voor een bezoek aan de synode van de Gereformeerde Kerken in Ne derland volgende week maan dag, 7 april. Dan zal deze synode het verslag behandelen van haar commissie 'Kerk en Israël'. De Amsterdamse rabbijn is tweede voorzitter van het Overlegorgaan voor Joden en Christenen (Ojec), de Arnhemse rabbijn is lid van dit overlegorgaan. Het bezoek zal een uur duren. Doel is kennismaking en uitwis seling van informatie. De rabbij nen zullen elk ongeveer een kwartier spreken over vreugden en zorgen in de joodse gemeen schap, waarna synodeleden kun nen reageren. Het initiatief voor deze ont moeting kwam van de gerefor meerde commissie 'Kerk en Is raël'. Reden was dat de kerk door haar deelneming in het overleg orgaan is betrokken bij ontwik kelingen in de joodse gemeen schap. De commissie acht het moment gekomen voor een di recter contact tussen synode en vertegenwoordigers van die ge meenschap. Naar Zuid-Afrika De gereformeerde predikan ten L. H. Kwast (Kollum) en A. S. Rienstra (Harderwijk) en hun Nederlands-gereformeerde colle ga K. H. de Groot (Amstelveen) hopen in mei een reis van drie weken door Zuid-Afrika te ma ken. De Afrikaans-Nederlandse Werkgemeenschap - blanke Zuidafrikanen die in Nederland begrip willen kweken voor de positie van de blanken en de po litiek van de regering-Botha - heeft hen daartoe uitgenodigd. Deze organisatie betaalt de helft van de reiskosten en de reis- en verblijfkosten in Zuid-Afrika zelf. Ds. Kwast is eindredacteur van de 'Friese Kerkbode' en redactie lid van het 'Centraal Weekblad', twee gereformeerde periodie ken. Hij is van oordeel dat de waarheid over Zuid-Afrika moei lijker is te vinden dan op grond van de Nederlandse media mo gelijk is. Ga eerst kijken en oor deel dan, is zijn standpunt. "Het komt in de politiek vaak voor, dat je niet kunt kiezen uit goed en kwaad, maar dat uit twee kwaden moet worden gekozen". Ten aanzien van de apartheid zal ds. Kwast niet op grond van morele overwegingen een keuze maken. "Ik ben praktisch inge steld. De keuze is altijd een gok Je weet niet waar God met de ge schiedenis heen wil". De uit spraak van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken dat apartheid een kette rij is, neemt ds. Kwast niet voor zijn rekening. "Zo'n organisatie spreekt alleen maar namens zichzelf', vindt hij. Kwast neemt ogenblikkelijk aan, dat in Zuid-Afrika 'ingebak ken onrecht' bestaat. "Maar je helpt de mensen over en weer niet door relaties af te breken. Dat leidt alleen tot verharding van standpunten". De predikant uit Kollum gaat naar Zuid-Afrika met. de schnfte- lijke toezegging op zak dat hij daar ook met tegenstanders van apartheid kan praten. Wie dat zijn, hoort hij op z'n vroegst in het vliegtuig. Verder heeft hij volledige vrijheid van schrijven gevraagd en gekregen. Naar Namibië. Een afvaardi ging van de Raad van Kerken in Nederland hoopt van 10 tot 26 april een bezoek te brengen aan Namibië (door Zuid-Afrika be zet). Als de acht leden van de de legatie geen visum hiervoor krij gen, zal als alternatief van 22 tot 24 april in Amersfoort een Nami- bië-bijeenkomst worden gehou den. De uitnodiging tot het bezoek kwam van de Raad van Kerken in dat land. Op het programma staan ontmoetingen met kerklei ders, kerkleden en leden van christelijke groeperingen en preekbeurten. Leden van de de legatie zijn onder anderen bis schop Bomers van Haarlem, ds. Schoep van de gereformeerde synode, bestuursleden van het hervormde en gereformeerde Werelddiakonaat, voorzitter ds. Huting van de hervormde syno de en mevrouw Van der Sluis- Reuvers, tweede voorzitter van de Evangelisch-Lutherse Kerk. Afscheid Dr. G. Puchinger heeft giste ren in Utrecht wegens pensione ring afscheid genomen als hoofd van het historisch documentatie centrum voor het Nederlandse protestantisme van de Vrije Uni versiteit. Hij was daaraan sinds 1971 verbonden. Bij dit afscheid werd hij benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Puchinger zei, altijd geboeid te zijn geweest door mensen en hun situaties, niet door structuren en modellen. "De oude universiteit was zo gek nog niet. We waren als studenten geen wereldverbe teraars, maar kwamen vol ver wachting. en onze hoogleraren hadden tijd voor ons. Een uni versiteit kan zonder stilte en ge sprek niet bloeien". Professor mr. W. F. de Gaay Fortman bood dr. Puchinger een feestbundel aan. Hij wees erop. dat zich in het werk van Puchin ger een verandering had voltrok ken toen er meer waardering kwam voor hen die theologisch naar vernieuwing streefden. Toch hield Puchinger de relatie met de vorige periode vast. "Hij was een man van de confessie". De Gaay Fortman prees vooral de vele korte biografieën die Punchinger schreef. Hervormde Kerk: beroepen te Alphen aan den Rijn A. Jonk man Musselkanaal, te Zetten-An- delst kandidaat J. Maas Hendrik Ido Ambacht; bedankt voor Zwolle L. Westland Amersfoort. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Rijsoord A. van de Beid Rinsumageest (Fr.); beroe pen te Oldekerk (Gr.) N. H. Hei- ner Drachten. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Enschede P. J. Trimp Be- dum. Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Hilversum J. van Eckeveld Zeist, voor Beek bergen N. W. Schreuder Goes. Perschef. De gereformeerde predikant C. Boerma (54) treedt op eigen verzoek af als perschef van de Wereldraad van Kerken. Per 1 juni krijgt hij binnen de oe cumenische beweging een stu die-opdracht over het thema 'de kerk van de armen'. Voordat Boerma in mei 1984 perschef werd, was hij secretaris van de commissie voor ontwikkelings samenwerking van de Wereld raad. Spanje. Uit een kerkelijke enquête in Spanje blijkt, dat nog 18 procent van de Spanjaarden elke week naar de mis gaat, ter wijl toch 46 procent als praktize- rend rooms-katholiek te boek wil staan. Dertien procent bezoekt eens in de maand de kerk. Wat de 'onfeilbaarheid' van de paus in geloofszaken betreft zegt 37 procent dat te erkennen, ter wijl 31 procent er de schouders over ophaalt. Precies de helft van het volk gelooft aan een hemel De hel scoort 10 procent minder In de onsterfelijkheid van de ziel gelooft 46 procent. Slechts 5 pro cent van het Spaanse volk heeft alle geloof afgezworen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13