Vier volleybalteams bij de laatste acht Ook ongehuwden kunnen ouderlijk gezag samen delen Blessure Van Manen Jannes van der Wal nog aan de leiding Ruime zege Brazilië Van Veen gaat RKC trainen Otten: slechts remise Chilenen herdenken drievoudige moord door politie WOEN WOENSDAG 2 APRIL 19 Vrouwen op dreef in bekerstrijd LEIDEN - De vrouwenploegen uit het rayon Leiden weerden zich in het bekertoernooi van het district Zuid-Holland heel wat beter dan hun mannelijke collega's. Werden bij de mannen in de vierde ronde de overgebleven drie 'Leidse' teams gewipt, bij de vrouwen slaagden Blok '77, Ridderveld, S'70 en WW erin zich bij de laatste acht volleybalploegen te klasseren. De vrouwen van WW boekten een simpele 0-3 zege op Netwerk. Ook Ridderveld noteerde in Bleis- wijk een dergelijke score tegen Weidevogels. Het vrouwenteam van Blok'77 trof in VCH een tegen stander die beter kon praten dan volleyballen. Het team uit Haa strecht, uitkomend in de tweede klasse van het rayon Gouda, ging veelvuldig in discussie met de arbi ter. Blok liet zich echter niet van de wijs brengen en besliste de strijd in drie sets. In alle gevallen bleef het Katwijkse team ruim aan de posi tieve kant van de score. S'70-Dos- ko eindigde in 3-1 (14-16, 15-12, 15- 12 en 15-13). Zoals de setstanden al aangeven, waren de ploegen aan el kaar gewaagd. Salvo, die in de tweede klasse spelen, konden het in Rijpwetering niet bolwerken te gen promotieklasser Zovoc. Salvo deed wat het kon, maar een 0-3 ne derlaag was niet te vermijden. An dere ploegen die zich voor de kwartfinale plaatsten zijn Skania, PARIJS (ANP) - Aletta van Manen is in het begin van het trainings kamp van de Nederlandse vrou- wenhockeyselectie in de Franse plaats Chatenay-Malabry ernstig geblesseerd geraakt. De 27-jarige speelster van HGC, die sinds fe bruari 1983 deel uitmaakt van de basis van Oranje, moest op Tweede Paasdag met gescheurde banden aan haar linker buitenenkel per vliegtuig naar haar woonplaats Amsterdam worden terugge bracht. Gisteren is de architecte, die werkzaam is op het organisatie bureau van de Olympische Spelen 1992, in ziekenhuis Leyenburg te Den Haag opgenomen, waar ze zal worden geopereerd. DVC en Velo. Voor de competitie stond ir. de hoogste afdeling van het rayon Leiden één wedstrijd vastgesteld: Gemini/Kangeroes 3- RW. Het team uit Rijnsburg won dit treffen met 1-3 (13-15,15-11,7-15 en 14-16). Het was een spannende ontmoeting met veel lange rally's, waarin RW met name via de bui- tenaanval punten scoorde. Mannen Bij de mannen moest Donar na twee gewonnen sets de eer.toch aan Van Vliet/Jupiter laten (2-3). Tweedeklasser LISC, met Dennis Fokké als beste man, kon uiteraard Skia, een topper in de promo tieklasse, niet weerstaan. In de Leidse Vijf Meihal werd het 0-3 (6- 15,5-15 en 6-15). Vooral het surplus aan lengte aan Skania-kant brak LISC op. De laatst overgebleven vertegenwoordiger uit het rayon Leiden, RW, werd uit het toernooi gestoten door Van Ginkel/Jodan Boys. In tegenstelling tot de laatste weken waren de Rijnsburgers goed op dreef. Ook het spelverde- len, in handen van Piet van Rijn en Ronald Boers, liep naar behoren. Het breekpunt lag in de derde set, toen RW een 14-12 voor sprong verspeelde (14-16). De vier de was daarna een formaliteit (6- 15). Het eerste speldeel was door de Rijnsburgers met 15-8 gewon nen. Het tweede was een prooi voor de Goudse tegenstander (8- 15). De andere vijf ploegen die zich voor de kwartfinale plaatsten zijn Netwerk, Zovoc, Agon, Be Fair en Punch. Voor de competitie werden bij de mannen in de eerste klasse twee, duels afgewerkt. Het derde team van Gemini/Kangeroes kwam aan kop van de ranglijst door VCS met 3-0 te kloppen. WVC-LUSV eindigde in 1-3. Gemini/Kangeroes was veel ster ker dan VCS, dat het zonder enkele vaste krachten moest stellen. De Voorschotenaren, die Dirk Jan Zuijlhof veelvuldig door het mid den zagen scoren, behoefden dan ook geen set af te staan: 15-9, 15-8 en 15-3. WVC, net als VCS en LUSV nog in de strijd om de derde plaats (mogelijk ook goed voor promotie), verloor de confrontatie met concurrent LUSV met 1-3 (15- 11,14-16,12-15 en 9-15). LUSV ver diende de zege, omdat het de hele wedstrijd goed speelde. De War- mondse opponent viel na het ver trek van beste aanvaller Rob van Dalen (in de derde set; dienstver plichtingen) terug. Op bovenstaande archieffoto heeft Jannes van der V/al het heel wat moeilijker dan tijdens het NK, dat thans wordt afgewerkt. Ondanks remi se tegen Jansen, bleef hij aan de leiding. (archieffoto anpi SAO LUIZ DO MARANHAO (RTR/AFP) - Het Braziliaanse voet balelftal kon gisteravond in Sao Luiz do Maranhao tijdens een vriendschappelijke wedstrijd te gen Peru ondanks een ruime over winning van 4-0 niet overtuigen. De Brazilianen, die onlangs tijdens een Europese trip werden afge troefd door West-Duitsland en Hongarije, domineerden de wed strijd wel, maar er werden vele fou ten gemaakt. Het zwakke Peru was echter niet bij machte hiervan te profiteren. Na een half uur werd de Braziliaanse linksbuiten Eder uit het veld gestuurd wegens slaan van de Peruaanse rechterverdedi- ger Castro. Een groot deel van de 40.000 toeschouwers liet een strie mend fluitconcert horen toen Eder vertrok. Critici eisten van coach Tele Santana, dat hij de veteraan uit zijn selectie zou verwijderen. Bij de rust leidde Brazilië met 1-0 door een treffer van Casagrande in de 12e minuut. Zeven minuten na de hervatting had Casagrande op nieuw succes, ditmaal met een kopbal. Tien minuten voor tijd be nutte de voor Socrates in het veld gekomen Alemao een strafschop- nadat Muller ten val was gebracht. In de laatste seconden maakte Ca- reca (invaller voor Casagrande) er BUITENLANDS VOETBAL LOTTO nal 3-0. De stand aan kop is 1 Evcrton 35-70. 2. Liverpool 36-70, 3. Manchester United 35- Lotto nr. 13 Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prjjj deelnemers die elk bruto f 150.000,- a vangen. Derde prys: 34 deelnemers die| bruto f8.356,30 ontvangen. Vierde pij 3.508 deelnemers die elk f 80,90 ontvang Vijfde prijs: 66.538 deelnemers die i f 5.00 ontvangen. UTRECHT (ANP) - In de zevende ronde van het 68e nationale dam kampioenschap won alleen debu tant Rob Geurtsen. Hij versloeg in Utrecht verrassend Geert van Aal ten. Met nog vier ronden bleef titel verdediger Jannes van der Wal al leen aan de leiding. Hij wordt op één punt gevolgd oud-kampioen Rob Clerc. Van de overige tien spe lers bleef het trio Palmer-Vermin- Van den Borst op de gedeelde vier de plaats. Het drietal behield daar mee goede vooruitzichten op twee van de drie beschikbare plaatsen voor het wereldkampioenschap. John van den Borst voelde er ge zien de stand op de ranglijst weinig voor tegen de in Zwitserland werkende Hans Vermin zijn goede positie in de kopgroep te verspe len. De Limburger was dus heel snel op een puntendeling uit en liet dat ook duidelijk blijken. Binnen twintig zetten verdween een derde van het aantal schijven van het bord en kwam Van den Borst met een remisevoorstel. Vermin sloeg dat af. Toen enkele zetten later ech ter weer vereenvoudigingen dreig den, zag ook hy er geen heil meer in en stemde hij met een puntende ling in. Spectaculair was de openingsfase van het duel tussen Gerard Jansen en Jannes van der Wal. De Huisse- naar kwam in het middenspel een schijf voor. Hij leek in die fase de beste papieren te hebben. Van der Wal had bijzonder veel tijd in de opbouw gestoken en plukte daar van in de tijdnoodfase zoals ge bruikelijk de vruchten. Jansen liet zich toen teveel in met de door Van der Wal gewenste spelpatronen. Hij zag zodoende nog voor de klok- controle zijn tegenstander ten kos te van enig materiaal naar dam doorbreken. Door koelbloedig ver dedigen en het surplus-materiaal na de tijdnoodfase weer in televe- ren, kwam de Huissenaar op tijd op dam om daarna handig naar re mise af te wikkelen. (Uitslagen zie scorebord). WAALWIJK (ANP) - Leo van Veen zal volgend seizoen als hoofdtrainer werkzaam zijn bij RKC. De 39-jarige Van Veen, nu nog als speler actief bij de Waalwijkse eerstedivisionist, tekende gisteravond een con tract voor twee jaar. Hij is de opvolger van Leen Looyen. Peter Gerards blijft volgend seizoen actief als doelman. Hij zal tevens fungeren als assis tent-trainer. Gerards (30) ver bond zich eerder voor nog eens drie jaar aan RKC. Peter Bosz (21) verlengde zijn overeen komst met RKC met twee jaar. GRONINGEN (ANP) - In de zesde ronde van de strijd om de nationale damtitel voor vrouwen, is Leun Otten haar leidende positie kwijtgeraakt. De Groningse oud-kampioene kwam tegen debutante Erna Wanders on danks materiaalvoordeel niet verder dan remise. Rivale Karen van Lith won op zeer fraaie wijze. De Brabantse had door een kettingstelling in een positioneel duel de Friezin lepe Poepjes al danig in de klem. Zij besloot het duel met een aardige combinatie. De derde titelgegadigde, Mieke Heitmeier, kwam na een klassieke partij tegen Nicole Schouten wel tot een voordelig eindspel, maar niet tot winst. (Uitslagen zie scorebord). West-Duitsland Kaiserslautern - Waldhof Mannheim 0-0, Hannover 96 Schalke 1-2, Stuttgart - Ham burger SV 1-0. De stand aan kop is: Werder Bremen 29-45. Bayern München 29-41, Borussia Mön- chen-Gldb 28-37. VfB Stuttgart 29-34, Bayer Leverkusen 28-32, Bayer Urdingen 26-31, Hamburger SV 28-31, Waldhof Mannheim 28-29. NK-jeugd De uitslagen uit de vierde ronde by de jon gens zyn: Joris Brenninkmeyer - Michiel Bosman V4-V4, Tom Bottema - Henk Bruin Vè-'/ï, Martin Martens - Bas van de Plassche '/2-'/2, Fitzgerald Krudde - Jeroen Bosch V2- Bennie Eerhard - Victor Berg 14-14, Ruurd Dam - Arno Bezemer 1-0, Paul Schrama - Liafbern Riemersma 0-1, Mark 1 de Werf - Jock Geselschap V2-V2, Ha- Stand: 1. Bottema, Brenninkmeyer, Bos man en Bruin 3; 5. Van de Plassche, Eer- hard, Martens, Krudde, Bosch, Dam 2>/ï. Uitslagen vierde ronde by de meisjes: Mas- jenka Dubbeldam - Henriette de Greef 1-0, Petra Egbers - Patricia de Wit 0-1, Mariette Drewes - Anne-Marie Benschop V2-I/2, He- leen de Haan - Sylvia de Vries 0-1, Vibeke Jansen - Nicolette van Polanen 0-1, Franka van Hall - Foekje Wynja 1-0, Wilma Wester- neng - Misjelle Donker 0-1, Natasja Paulsen - Herma Westerrink 1-0. Stand: 1. De Wit en Dubbeldam 3'/j; 3. De Greef, Drewes, Benschop, De Vries en Eg bers 2Vz. Toernooi Brussel Uitslagen achtste ronde: Winants (Bel) - Karpov (Sov) 0-1, Seirawan (Vst) - Jadoul (Bel) 0-1, Zapata (Col) - Iyubojevic (Joe)1h- VS», Miles (GBr) - Kortsnoj (Zwi) 0-1, Torre (Fil) - Van der Wiel (Ned) 1-0, Timman (Ned) - Romanisjin (Sov) Vi-Vi. Stand: 1. Karpov 6 punten; 2. Kortsnoj 5'/!j; 3. Timman, Romanisjin en Torre 5,6. Miles en Seirawan 4V4; 8. Ljubojevic en Zapata 3V2; 10. Van der Wiel 2>A>; 11. Jadoul en Wi nants V/z. De uitslagen van de dinsdag gespeelde partijen uit de zevende ronde van het toernooi om het Nederlands kampioen schap dammen voor heren in Utrecht zijn: Jansen - Van der Wal 1-1, Van Aalten - Geurtsen 0-2, Oudshoorn - Palmer 1-1, Clerc - Goudt 1-1, Van den Borst - Vermin 1-1, Meyer - Bies 1-1. Vrouwen Wanders (Veenoord) - Otten (Groningen) 1- 1, N. Schouten (Santpoort) - Heitmeier (Amstelveen) 1-1, Polman (Huissen) - Van der Kraats (Bennekom) 2-0, Van Lith (Ros malen) - Poepjes (Lemmer) 2-0, Graas (Wor- merveer) - J. Schouten (Santpoort) 2-0. Stand: 1. Van Lith 10 punten; 2. Otten 9; 3. Graas en Heitmeier 8; 5. Polman en J. Schouten 6; 7. Poepjes 5; 8. N. Schouten 4; 9. Wanders 3; 10. Toto nr. 13 Eerste prys: 20 deelnemers die elk bi f 1.565.60 ontvangen. Tweede prys: Toto-gelijk nr 13 Eerste prys: geen winnaar. Tweede pi geen winnaar. Derde prys: 21 deelneir die elk f 121,40 ontvangen. Vierde prys: deelnemers die elk f6,40 ontvangen. Afd. Bollenstreek/Rijnland Eredivisie Uitslagen in week 18 Bullshit 2-Flower Power 3-6, Sponshai gen-Bulldogs 6-3, Puntje d'r In-BB W ster 3-6, Vierkant l-'t Redderde 7-2, Cl ners T-Set-Nomads Darts 5-4. Flower Power 17-106, Cleaners T-set 174 Jansen 2 15-92, BB Webster 17-91 stream 16-86, Sponsharingen 16-74, Pun d'r In 17-71, Hib's 16-68, Bulldogs 17J Bullshit 2 16-64, Vierkant 1 17-56, 't R dertje 17-53, Nomads Darts 16-41. Divisie la Downstairs l-'t Buytenbeen(je 7-2, Na[ leon 1-Flyers 7-2, Vierkant 5-Dobber 3 0, 't Reddertje 2-Klikspaan 15-4, Termin 2-Oude Marenpoort 1 2-7. Vierkant 5 17-116, Downstairs 116-108, d de Marenpoort 1 16-99, Napoleon 1 16-90 Buytenbeentje 16-82, Klaverdarts 16- Terminus 2 17-77, 't Reddertje 2 17- Spons 1 15-53, Estec 16-50, Klikspaan 1 46, Flyers 17-46, Dobber 3 17-38. Divisie lb Vierkant 3-Dynamic Arrows 7-2, Spijk bak I-Terminus 3 7-2, WWC-ZZD 4 Redschuur I-Meneer Jansen 3 3-6. Vierkant 3 16-109, Downstairs Eagles 15-1 Spykerbak 1 16-89, Malle Babbe 1 16-1 Meneer Jansen 3 16-76, Dynamic Arro 16-72, Vierkant 2 16-66, Terminus 3 16 Redschuur 1 16-52, ZZD 1 17-38, WWC 30. Divisie 2a Malle Babbe 3-Plantage 1 4-5, De Twi Wezen l-Tivoli Exterminators 3-6, Spoi 4-'t Veen 2-7, The Harbourlights l-Janst 17-98, De Twee Wezen 1 18-85, The 17-52, Spons 4 18-51, Blue Arrows 17-43. 2B Schotse Bar-Smedery 2 0-9, Malle Babi 2-Spons 3 6-3, Red Arrows-Spijkerbak 7-2, Barracuda's-De Doofpot 8-1* Hal bourlights 2-WW 1 4-5. Barracuda's 16-99, Smedery 2 16 15-86, Red Arrows 17-85, Tivoli Invincibl 15-82, Harbourlights 2 16-75, Malle Babbe 14-65, Spykerbak 3 15-48, Spons 3 13-41 Doofpot 15-38, Schotse Bar 16-25. Divisie 2c Spons 2-Smedery 1 5-4, Highlander^ MCN 1 2-7, 't Reddertje 60-Uilenest Gianl 2-7, Spykerbak 2-BuUshit 6-3. Uilenest Giants 18-104, Smedery 1 18-101 Bonte Koe 16-101, Spons 2 17-95, MCN 17-87, Spykerbak 218-81, Smedery 4 17-7, 't Veen 1 15-65, Highlanders 16-54, 't Red dertje 60 16-49, Stamgasten 17-46, Bullshi Shit 17-35. DEN HAAG/LEEUWARDEN (GPD) - Ongehuwde ouders kun nen toch gezamenlijk het ouderlijk gezag over hun kinderen krijgen. Voorwaarden zijn dat beiden dat ouderlijk gezag willen delen, dat hun onderlinge verstandhouding, er goed genoeg voor is, en dat het ook in het belang van de kinderen is. Dat heeft de Hoge Raad vorige week in cassatie beslist op een ver zoek van een Utrechts ouderpaar, dat ongehuwd samenwoont. Het 'co-ouderschap' moet bij de kan tonrechter worden aangevraagd. Tot nu toe werden de vader en moeder van buitenhuwelijkse kin deren gewoonlijk voogd, respectie velijk toeziend voogd. De Hoge Raad stelt dat de maatschappelijke opvattingen sinds de totstandko ming van die voogdijregeling zo zeer zijn veranderd, dat ongehuw- Hergebruik is oplossing voor lozing van fotochemicaliën UTRECHT (ANP) - Jaarlijks ver dwijnt ongeveer 10 miljoen liter af- valchemicaliën van amateurfoto grafen, medische röntgenlaborato- ria en grafische bedrijven in het riool. En dat is, vindt de stichting Natuur en Milieu, een zeer kwalij ke zaak omdat het afvalwater in feite chemisch afval is. Hergebruik van fixeer en ontwikkelaar kan de lozingen sterk beperken. Voor ge bruikte kleurontwikkelaar be schikken grote afwerkcentrales al over recyclingtechnieken. Die technieken leiden tot besparingen van tot tachtig procent op het ge bruik en zijn in principe ook toe pasbaar op zwart-wit ontwikke laars. Ook voor gebruikte fixeer bestaan recyclingtechnieken. Voor amateurfotorgrafen is re cycling niet praktisch. Zij kunnen hun afgewerkte fotobaden beter inleveren by verwerkingsbedrij ven, al of niet via gemeentelijke diensten. de ouders de gezamenlijke ouder lijke macht niet langer ontzegd kan worden. De beslissing is een nieuwe stap in de loskoppeling van het juri disch ouderschap en het huwelijk. In mei 1984 besliste de Hoge Raad al dat gescheiden ouders desge wenst de ouderlijke macht geza menlijk kunnen uitoefenen. Dat 'co-ouderschap' werd toen alge meen als doorbraak gezien. In afwachting van de beslissing in cassatie hielden veel kanton rechters en rechtbanken verzoe ken van ongehuwden om ouderlijk gezag aan. De procureur-generaal bij de Hoge Raad Berger had daar toe per brief ook opgeroepen, om aan de verwarring na de beslissing van mei '84 voorlopig een eind te maken. Het nieuwe arrest van 22 maart is door de Hoge Raad deze week aan alle betrokken rechtscol leges verzonden. De Utrechtse verzoekers die bij de Hoge Raad aanklopten, zijn niet getrouwd en hebben een zoon. Zij wonen samen en hebben ieder een halve baan. De moeder is voogd en de vader toeziend voogd. De kan tonrechter verklaarde zich onbe voegd in de zaak. In beroep achtte de rechtbank Utrecht de kanton rechter wèl bevoegd, maar de rechtbank weigerde toekenning van ouderlijk gezag, omdat dat een zaak van de wetgever zou zijn. De wetgever huldigde het idee dat al leen het huwelijk een zo goede ver standhouding tussen de ouders ga randeert dat zij samen hun invloed kunnen doen gelden, onderling overleg kunnen plegen en elkaar controleren. De uitspraak van de Hoge Raad loopt vooruit op wetswijzigingen die voor het familierecht in de maak zijn. Zes jaar geleden sprak de toenmalig minister De Ruiter (justitie) van een tirannie van de al- les-of-niets-constructie, die nog steeds gehuwde en ongehuwde ou ders verdeeld houdt in wettige ou ders en (toeziend) voogden. Na het arrest van mei '84, dat co-ouder schap voor gescheiden ouders toe liet, vroeg het kamerlid Wessel- Tuinstra (D66) minister Korthals Altes (justitie) om een wetswijzi ging, die het co-ouderschap ook voor ongehuwden zou toestaan. De Hoge Raad heeft daarop een voor schot genomen. Gekleurd visvoer nog niet verboden ROTTERDAM (ANP) - De over- heid zal voorlopig het gebruik van kleurstoffen in de sportvisserij niet verbieden. Het opstellen van een juridisch waterdicht verbod op de ze schadelijke middelen heeft veel voeten in de aarde, aldus staatsse cretaris Ploeg (landbouw en visse rij). Hij zei dit vandaag bij de ope ning van de beurs Visma Ahoy'/ Adventure '86 die tot en met 7 april in het Ahoy-complex in Rotterdam wordt gehouden. Volgens de bewindsman mag de problematiek van de kleurstoffen, met name Sudanrood, in maden en lokvoeders niet worden onder schat. „Onderzoek van het Rijksin stituut voor Visserijonderzoek wijst uit dat de gebruikte kleur stoffen, voorzichtig uitgedrukt, on geschikt zijn voor consumptie". Volgens Ploeg beseffen de twee overkoepelende sportvisserij-orga- nisaties de ernst van de problems tiek ten volle. Hij toonde zich daar om ingenomen met het advies van met name de Nederlandse Vereni ging van Sportvisserijfederaties aan de aangesloten organisaties het gebruik van gekleurde maden en voeders te verbieden. KOLLUMERWAARD (ANP) - Ondanks de sabotage aan de heistelling heeft de Friese commissaris der konin gin Wiegel gisteren eigenhandig de eerste paal geslagen van de Friese vestiging van Muiden Chemie BV. In zijn toespraak liet Wiegel weten respect te hebben voor de argumenten van tegenstanders, maar niet voor „andere gedachten". Hij vertelde dat de kruitfabriek naar Friesland was gehaald „uit zorg voor de werkloosheid". Bij de foto: uit protest tegen de lokatie van de fabriek aan de rand van natuurgebied De Kollumerwaard hielden actievoerders van de Waddenvereniging tegelijkertijd met het heien van de eerste paal een symbolische begrafenis van Moeder Natuur. (foto anp» COCAINE-CORSET (ANP) - In Eindhoven heeft de politie twee in woners van St. Maarten aangehou den omdat ze 1700 gram cocaïne aan de man probeerden te bren gen. De politie was het tweetal na een tip op het spoor gekomen. Vol gens de politie is de cocaïne via Schiphol ons land ingekomen. SANTIAGO (IPS) Met traangas en waterka nonnen dreef de politie maandag in de Chi leense hoofdstad Santiago tot twee keer toe honderden demonstranten uiteen. Vijftien ar restaties en een tiental gewonden was het sal do dit keer. Een bijna vertrouwd beeld in de hoofdstad, waar na twaalf jaar militair bewind de afgelopen anderhalfjaar bijna dagelijks de monstraties tegen de regering plaats hebben. Deze demonstratie was echter protest en herdenking tegelijkertijd. Precies een jaar ge leden werden de lijken van drie vooraanstaan de oppositieleden gevonden. In totaal 18 poli- tie-officieren werden gearresteerd voor de drievoudige moord, maar de laatsten werden drie maanden geleden onder heftige protesten van de bevolking op vrije voeten gesteld 'we gens gebrek aan bewijs'. In de veroordeling van Chili door de VN- Commissie voor Mensenrechten vorige maand werd de zaak van de drie oppositieleden apart genoemd. De commissie baseerde zich op de uiterst kritische verslagen van haar speciale rapporteur Fernando Volio. "Volio noemde de drievoudige moord het bewijs voor de betrok kenheid van de regering bij de onderdrukking. De socioloog Jose Manuel Parada werkte voor het bureau voor de mensenrechten van de aartsbisschop van Santiago. De docent Ma nuel Guerrero was tevens voorzitter van de af deling Santiago van de vakbond voor onder wijzers, Agecn. De tekenaar Santiago Nattino was het derde slachtoffer. Politie-agenten in burger ontvoerden de op positieleden op klaarlichte dag, 29 maart, in Santiago. Parada en Guerrero werden op straat voor een school in een auto gesleurd. De volgende dag lagen de lichamen van de drie met doorgesneden keel op een afgelegen weg in de buurt van het vliegveld van Santiago. De Chileense bevolking reageerde vol afgrij zen op de moord. Het hooggerechtshof be noemde een burgerrechter om de zaak te on derzoeken. Dat stemde een groot aantal woordvoerders hoopvol over een rechtvaardi ge afhandeling. Op 1 augustus gaf rechter José Canovas opdracht om twaalf politie-agenten in hechtenis te nemen. Later werd hun aantal op gevoerd tot achttien. Zij zouden een aandeel gehad hebben in de ontvoering. Een aantal van hen behoorde tot de 'dicomar', het bureau communicatie van de politie. Canovas maakte bekend dat de beramers van de drievoudige moord dezelfden waren als zij die vijf leden van de bond van onderwijzers hadden ont voerd en een dag vastgehouden. De beschuldigingen tegen de politie-officie- ren zorgden voor grote onrust in het politie corps. Het 'dicomar' werd gesloten. Directeur- generaal Cesar Mendoza van politie trad af. Hij had gesuggereerd dat de communisten de mannen hadden vermoord omdat de drie had den gefaald bij het organiseren van stakingen. Bovendien zou de verdenking dan al snel op de politie vallen, aldus Mendoza. Andere mili tairen beaamden zijn 'analyse'. In januari werden de laatste politie-agenten op vrije voeten gesteld. Volgens de officiële verklaring was er onvoldoende bewijsmate riaal om hen nog langer vast te houden. De weduwes van de drie slachtoffers waren fu rieus. "Het is een zoveelste bewijs van de hou ding die onze gerechtshoven hebben gekozen sinds de militaire staatsgreep", becommenta rieerden zij. Maria Estela Ortiz de Parada heeft sindsdien het voortouw genomen in de protesten tegen de regering. Niet alleen gisteren maar de hele vorige week hadden kleinere demonstraties plaats naar aanleiding van de moordzaak. In ternationaal blijkt de zaak nog steeds een kap stok te zijn voor de steeds luider wordende kri tiek op de situatie van de mensenrechten in het Latijnsamerikaanse land. De druk van internationale organisaties en regeringen, waaronder voor het eerst de Ame rikaanse, neemt sinds kort toe. Opheldering van de moord is rode draad in de pleidooien. Maar het bewind lijkt vastbesloten de zaak in de doofpot te stoppen. Twee leiders van de vakbond voor bouwarbeiders en een journalist van een oppositieblad werden de afgelopen weken gevangen gezet. De aanklacht luidde: laster. De drie hadden in het openbaar de poli tie beschuldigd van de moord. i'door Mary Gor don. Een boek over liefde. Liefde in vel lerlei vorm. Tussen mannen, vrouwen, kinderen, vrienden. Liefde ook tussen de schepper en zyn schepping. Bert Bakker, prys 36,90. - 'Vrouw op het scherp van de tyd door Marge Piercy. Het gevecht van eert vrouw. Van studente -naar dievegge] Van liefhebbende moeder naar kinder] mishandeling. Van patiënte tot proefkoJ nijn. Een scherpe aanklacht. Bert BakJ ker, prys 39,90. - 'Hoe word ik een andere vrouw?', verhalenbundel als debuut van Lorrie Moore. Over liefde en verdriet. Bert Bakker, prys 24,90. - 'Tegels lichten', herziene versie van H.J.A.Hoflands 'Ware Verhalen over de Autoriteiten in het Land van Voldongen 1 Feiten'. Bert Bakker, prys 22,90. Misdaad - 'De verzamelaar' door John Fowles. Het verslag van de perfecte misdaad, zo als dat reeds in 1965 werd verfilmd en door de toneelgroep 'Zondag' het afge-| lopen seizoen met succes werd opge-i voerd. Een verliefde jongeman wil het| meisje in zyn bezit hebben zoals verzamelaar zijn vlinders. Bruna, prys 29,90. Religie - 'Geen sprake van blank of zwart' door Herman Boswyk, die de rol van de kerk in de rechtvaardiging van en de strijd tegen racisme belicht. De schrij ver heeft als predikant langdurig tussen I Surinamers in Amsterdam gewerkt. 1 Boekencentrum, prys 24,90. - 'Geloof en politieke keuze' onder I redactie van drs.Noordegraaf, met bij dragen van politici uit vele politieke partijen. Boekencentrum, prys 16,90. Jeugdboeken - 'Helemaal alleen' door John Rowe Townsend. Voor jongeren van elf jaar en ouder. Ploegsma, prijs 24,50. - 'Dan maar een goudvis' door Simo- ne Kramer met tekeningen van Jansje Bouman. Voor kinderen van 7 jaar en ouder. Ploegsma, prys 22,50. - 'By het vallen van de nacht' door Jean Little. Voor tien jaar en ouder. Ploegsma, prys 24,50. - 'Veertien dagen op een ijsschots' door Miek Dorrestein met tekeningen van Henk Tol. Voor elf jaar en ouder. Ploegsma, prijs 25,90. Diversen - 'Drugs'. Dr.F.van Ree en ir.P.Esse- veld behandelen de medische en maat schappelijke aspecten van drugs. Vyfde druk. In Prisma-reeks van Het Spec trum, prys 14,90. - '1945: einde van een tydperk?', de I Huizinga-lezing 1985 door Michael Ho ward in druk. Bert Bakker, prys 14,90. - 'De Afrikaanse keuken' door Ola Olaore. Onbekend en nog onbemind. Maar voor de liefhebbers een mogelijk- heid tot zeer smakelijk eten. Kosmos. prys 19,90. - 'Wy hebben er tabak van'. Jan aan de Stegge verzamelde een aantal verha len van ex-rokers. In de hoop dat meer personen hun voorbeeld zullen volgen. De Doofpot, prys 22,50. Politiek - 'De toekomst onder ogen' door J.M.den Uyl. Beschouwingen over so cialisme, economie en economische po litiek door de lijsttrekker van de Partij van de Arbeid. Bert Bakker, prijs 19,90.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12