Deen Andersen wint Franse klassieker 5^J Thijssen het brein van Fortuna -£ande Beenhakker rond met Real Madrid Weer toeschouwer bij rally omgekomen Anderson weer geblesseerd Vanenburg wil weg bij Ajax Veel boten bij Nereus 'Ik wil alleen Voetbal aan m'n hoofd hebben' Stuttgart is bijna zeker van EC-strijd 'OENSDAG 2 APRIL 1986 SPORT PAGINA 11 SITTARD (GPD) - Frans Thijssen wordt beschouwd als het brein van Fortuna Sittard. Hoezeer de Limburgse iploeg afhankelijk is van de 34-jarige spelmaker, wijst de istatistiek van de seizoensopening wel uit. Zonder Thijssen, op de tribune met een knieholte-ontsteking, kroop de ploeg als een slak uit de startblokken: twee punten uit de eerste drie competitiewedstrijden. Maar toen de geroutineerde kap en draaispecialist genezen was snelde Fortuna in één ruk door naar de derde plaats van de rang lijst. Met tien uit vijf legde het elf tal van Bert Jacobs de basis voor de huidige positie, die volop uit zichten biedt op Europees voetbal. „Ik ben dan ook gehaald om lijn in het spel te brengen", zegt Thijs sen, die na een afwezigheid van ruim vijf jaar in oktober 1984 weer voet op Nederlandse grond zette. „Fortuna is een team van draver tjes. We hebben spelers met een enorm loopvermogen en jongens, die in de lucht moeilijk te kloppen zijn. Maar voetballend zijn we echt de minste van de grote midden groep. We hebben broodnodig ver sterking nodig, vooral in de achter ste lijn is er niemand die de bal kan opbrengen". „Ja, soms heb ik wel spijt dat ik me door Fortuna heb laten strik ken", bekent Thijssen, voor wie na vier jaar Ipswich Town, twee zo mers Vancouver Whitecaps en een tussentijds uitstapje naar Notting ham Forest, de clubs in de rij ston den. Maar Coventry City, Manches- i ter City, Notts County, Lierse SK en Young Boys moesten het afleg gen tegen Fortuna S, dat wel een smak salaris, maar geen transfer som hoefde neer te tellen. „Ik wil de per se terug naar Nederland. M'n kinderen hebben de leeftijd om ze op een Nederlandse school te doen". Dolgraag De reden waarom Jacobs dol graag een mannetje als Frans Thijssen in zijn ploeg wilde heb- AMSTERDAM (ANP) - Gerald Vanenburg wil volgend sei zoen niet meer voor Ajax spe len. Hij heeft het bestuur van de Amsterdamse eredivisio- nist schriftelijk medegedeeld dat hij zijn contract, dat op 30 juni afloopt, niet wenst te ver lengen. Op grond van die over eenkomst had Vanenburg de optie voor nog een jaar spelen bij Ajax kunnen doen gelden. Volgens Ajax-bestuurslid Arie van Eijden heeft nog geen en kele binnen- of buitenlandse club belangstelling getoond voor Vanenburg. ben, was dezelfde als die waarom in februari '79 Ipswich Town de balkunstenaar aantrok. „Ipswich wilde een ander concept brengen dan het typisch Engelse. Een half jaar eerder was Arnold Muhren ge haald, daarna klopten ze bij mij aan. Samen met Tottenham Hot spur, dat Ardiles op het midden veld had lopen, doorbraken wij het Engelse stramien. Niet meer alleen de lange kaai naar voren, waar een middenvelder nekpijn van krijgt. Ipswich beleefde zijn beste jaren: we draaiden steeds bovenin mee en pakten na een finale tegen AZ'67 in 1981 zelfs de UEFA-Cup. Alleen het landskampioenschap was niet voor ons weggelegd. Li verpool was telkens net iets te sterk en in het jaar dat wij de toon aangaven werden we op het beslis sende moment getroffen door bles sures. Toen ging Aston Villa aan de haal met de titel". De door Wiel Coerver bij het Nij meegse NEC gevormde („ik had natuurlijk aanleg voor dat kappen en draaien, maar Coerver trainde zoveel met de bal, dat hij die balbe handeling toch wel sterk bij me heeft ontwikkeld") en bij FC Twente doorgebroken voetballer, beleefde in Engeland zijn mooiste tijd. „In 1981 werd ik er zelfs geko zen tot voetballer van het jaar, een hele eer natuurlijk. Ik vond het doodzonde dat Ipswich op een ge geven moment zijn beste spelers van de hand deed: Arnold ging naar Manchester United, Mariner verdween, Brazil, noem maar op. Toen had ik er ook niets meer te zoeken". Thijssen, die bij zijn komst een vrije transfer had bedongen, koos voor een avontuur in Canada. „De contacten waren gelegd door de trainer van Ipswich, Bobby Rob- son. Die had ooit in Vancouver ge speeld en getraind. De ploeg be stond uit louter Britten, wat dat be treft voelde ik me meteen thuis. We speelden in het eerste seizoen voor 30.000 mensen en op astro-turf kwam mijn techniek goed tot zijn recht. Mijn vrouw zou zo weer te rugwillen naar Vancouver, maar het profvoetbal stortte helaas in. Aan de basis zit het wel snor, op scholen wordt het voetbal er steeds populairder. Maar de kloof tussen de jeugd en het topvoetbal was te groot. Daarbij deugde de competitie-in deling niet. Voor een uitwedstrijd tegen Florida zaten we zeven uur in het vliegtuig, dat is financieel op den duur natuurlijk geen haalbare kaart. Misschien dat het profvoet bal nog te redden was geweest als de Verenigde Staten het wereld kampioenschap had toegewezen gekregen, nu bloedde de zaak dood. De geldschieters trokken zich terug, de toeschouwers bleven weg. Ik heb gelezen dat ze deze zo mer opnieuw een poging wagen, maar in Vancouver zijn ze kenne KNVB De dag waarop we in Neder land geacht worden de klok een uur vooruit te zetten, wordt door de voetbalverenigingen jaarlijks met het angstzweet in de handen tegemoet gezien. Niet omdat zij de sprong in de tijd niet wensen te maken, maar om reden dat in Zeist dan de stoppen doorslaan. Met de zomer in zicht wordt het voet balprogramma wekelijks door elkaar gehusseld. Niet alleen in het weekeinde, maar ook op doordeweekse avonden moeten de amateurvoetballers de wei Dat is geen enkel probleem, er kan wat ons betreft niet genoeg worden gevoetbald. Hoe vaker de bal rolt, hoe liever. Het ver velende alleen is dat de compe titieleiders van de KNVB door de bomen het Zeister bos niet meer zien en verzuimen een pr- beleid te voeren dat van een bond met een miljoen leden re delijkerwijs mag worden ver wacht. Niet alleen de clubs, ook de sportredacties van de diver se kranten ondervinden daar hinder van. Aan onze problemen hebben bestuursleden terecht geen boodschap, maar ter illustratie toch even het volgende. Omdat een aantal clubs in het paas weekeinde om onduidelijke re denen niet in actie zou komen, vorige week dinsdag contact opgenomen met de KNVB. Com petitieleider Peter Vroon verze kerde dat er geen duels aan het programma zouden worden toegevoegd. Als later op de dag een colle- ga-sportredactuer argwaan heeft gekregen en zich met de zelfde vraag richt tot de KNVB, blijkt er veel veranderd. Een andere werknemer van de voet balbond meldt doodleuk "dat er heel veel wedstrijden zijn inge last". "Kunt u die duels dan mis schien opnoemen"? "Belt u om vier uur maar even terug, want we worden overstelpt met telefoontjes", klinkt het aan de andere kant van de blijkbaar nogal 'hete' lijn. Om klokslag vier uur volgt er inderdaad een hele rits duels, maar aangekomen bij het staartje, in dit geval de zon dag-reserves, moeten we echt stoppen. "Morgen is mijn colle ga er weer, die zal u wel verder helpen. Er zijn nog heel veel wachtenden voor u". De volgende dag wordt het lijstje door 'Zeist' gecomple teerd, maar vraag niet hoe. In een tempo waar een veiling meester jaloers op zou zijn, somt dit keer Vroon de wedstrij den van het district West 11 op. Bijna aan het einde klinkt het weer: "Beste meneer, er zijn...." Als dezelfde avond na het Zil veren Molen-duel tussen Quick Boys en RCL een Katwijks be stuurslid meedeelt dat de lan delijke jeugd van de eersteklas ser de volgende dag een compe titieduel moet afwerken, stijgt de verbazing onzerzijds weder om. Tegenover Ger Stolk. voor lichter van het amateurvoetbal in Zeist, onze bezorgdheid uit gesproken. De oud-journalist had een gewillig oor voor de problemen. Niet zo vreemd, want Stolk is twintig jaar bij de Haagse Courant werkzaam geweest en heeft zich in die pe riode zelf vaak groen en geel geërgerd aan het pr-beleid van de bond. "Het probleem is inderdaad niet van vandaag. Vorige week hebben we er nog over gespro ken met een aantal journalis ten. We hebben regelmatig bij eenkomsten met de pers. We gaan straks bekijken wat die voor voor effect hebben gehad. Met het ANP zijn we al bezig een modus te bedenken". "De mensen hier bij de KNVB zijn te zwaar belast. Dan zegt u natuurlijk: daar heb ik niets mee te maken. Maar het punt is dat de clubs de opdracht geven alles zo goedkoop mogelijk te houden. Daar wringt de schoen". "De uitbreiding van de infor matie is inderdaad broodno dig. Ik ben helemaal met u eens dat het niet ideaal verloopt. Als er wedstrijden worden ingelast wordt er een heel parcours afge werkt. De afdelingen moeten worden ingelicht, de clubs, de consuls en nog veel meer. Pas als laatste volgt, tot mijn grote spijt, de pers. Ik ben er serieus mee bezig de situatie te verbete ren. Het heeft zeker onze aan dacht". Dat is in elk geval iets. FRED SEGAAR Frans Thijssen zoals altijd sterk aan de bal: "Ik stop voorlopig niet". lijk nog huiverig, daar doen ze nog niet mee". Om de periode van oktober tot mei te overbruggen vond Frans Thijssen in zijn tweede Canadese jaar onderdak bij Nottingham Fo rest. „Ik heb er een half jaar ge speeld, maar dat was eigenlijk zes maanden te veel. Ik kon totaal niet overweg met Brian Clough. Die man had me op donderdag ge kocht en een dag later riep-ie al uit dat hij daar spijt van had. Ik be grijp trouwens niet dat die man zo lang mag blijven zitten in Notting ham. Hij haalt de gekste toeren uit, smijt geld over de balk, ongehoord. Het was geen uitzondering, dat Clough iemand voor 800.000 pond aantrok om hem nog geen halfjaar later te lozen voor 200.000 pond. Maar ja, iedereen boog als een knipmes voor hem. Ik was de enige die wat durfde te zeggen. In een interview ben ik eens vre selijk tekeer gegaan over Clough. De spelers staken de volgende dag in de kleedkamer hun duim op, maar hardop kritiek leveren was er niet bij. Bang voor hun eigen ha- chie natuurlijk. Clough bleef er trouwens Siberisch koud onder. Hij zei alleen tegen me, dat de kranten die dag in zijn woonplaats uitverkocht waren geweest". Dat het spel van Thijssen onder het als 'ouwe-mannen-competitie' bekend staande Amerikaanse cir cus niet te lijden heeft gehad, werd bij terugkeer in Nederland wel dui delijk. „Ik merkte meteen dat het spelpeil in Nederland behoorlijk was gekelderd. Bij Fortuna was ik zomaar de beste man; ik had mid denvelder gespeeld, dat ging nu van een leien dakje. Dat zegt overi gens meer over het niveau bij For tuna dan over mijn kwaliteiten. Bovendien valt me op dat er zo weinig aanwijzingen worden gege ven in het veld. In Engeland kan je je nauwelijks verstaanbaar maken. Zelfs bij jeugdploegen gilt ieder een zich schor. Bij ons doet alleen Linford z'n mond open, de rest hoor je niet". Thijssen heeft veertien inter lands achter zyn naam staan. Ruim vier jaar terug nog rekende hij op een come-back, toen Oranje de be langrijke (en uiteindelijk met 2-0 verloren) kwalificatiewedstrijd in Frankrijk moest afwerken. „Ik zou spelen, maar raakte op Zeist ge blesseerd. Een spierscheuring. Dat was niet de eerste keer, spierbles sures hebben me heel wat wedstrij den en interlands gekost". Thijssen kwam pas van dat onge mak af in zijn laatste Engelse jaren, toen hij op Cambridge een succes volle therapie onderging. „Ik had overal verdikkingen, waardoor de spieren steeds korter werden. Er was mij altijd verteld dat rekken goed hielp. Ze hebben mijn benen zelfs ooit eens onder verdoving in m'n nek gelegd, maar het hielp al lemaal niets. Pas met diepte-mas sage en therapie ben ik van die spierscheuringen afgekomen. Vroeger bleef ik om de paar maan den steevast aan de kant, de laatste jaren gaat het stukken beter". Dat Thijssen inmiddels de leef tijd van een veteraan heeft bereikt, laat hem onberoerd. „Alleen met duurlopen eindig ik niet meer vooraan. Bij Twente was ik stee vast de beste, maar nu moet ik het bij voorbeeld afleggen tegen een jongen als Suvrijn. Maar voor de rest? Mijn contract loopt nog een jaar door en ik ben niet van plan om daarna te stoppen. Hoe de toe komst eruit ziet weet ik niet, heb ik nooit over nagedacht. Voetbal stond altijd op de eerste plaats en dat staat ook nu nog nummer één. Ik wil niks anders aan m'n hoofd hebben". MILAAN (GPD) Leo Beenhakker wordt de nieuwe trainer van Real Madrid. Voorzitter Ramon Mendoza heeft dit vanmiddag in Milaan, waar de kersverse Spaanse landskampioen vanavond voor de halve finales van de UEFA Cup speelt tegen Inter, officieel bekendgemaakt. Eerder had Beenhakker drie jaar Real Zaragoza onder zijn hoede. De Nederlandse bondscoach, die vorige week dinsdag verras send aankondigde zijn per 1 juli aflopende contract met de KNVB niet te verlengen, zal volgende week dinsdag officieel worden ge presenteerd als de opvolger van Luis Molowny. De bekendmaking van Beenhakker als nieuwe trainer van Real kwam een dag eerder dan de bedoeling was en werd ingegeven door een aanhoudende stroom aan publicaties in de Spaanse pers. Tot gisteravond laat weigerde Beenhakker toe te geven dat hij het komende seizoen in Madrid aan de slag gaat en liet hij vanuit zijn v ocn| laats Papendrecht weten dat hij had „toegezegd en be loofd de officiële verklaring af te wachten. In het Spaanse voetbal plegen bestuurders nogal formeel te werk te gaan en daar pas ik mij maar bij aan". Eerder op de avond was Beenhakker in een interview voor de Spaanse radio wat minder formeel en liet hij zich ontvallen „Valdano (die hij nog kent uit zyn periode in Zara goza) er het komende seizoen graag bij te houden". flMOUTIERS (AFP) - De Deen Jim Andersen heeft gisteren de franse klassieke wegwedstrijd Pa hs - Camembert gewonnen. De enner uit de ploeg van Bernard linault versloeg in de eindsprint ,aurent Fignon. Het tweetal ont- fiapte in de slotfase uit een groep ran negen man. Animator van de leslissende demarrage was Fig- ion. Als enige bleek Andersen in Itaat adequaat te reageren. In de purt was de Deen net iets fitter lan de tweevoudige Tour de Fran- De eerste serieuze ontsnapping h de 47e editie van deze koers in iet westen van Frankrijk kwam op laam van Vincent Barteau. De Vroegere drager van de gele trui in 3e Tour werd als eenzame vluchter opgevolgd door Henri Abadie. De neo-prof uit de ploeg van Bazzo hield het geruime tijd vol. Toen achter hem een kopgroep van ne gen man werd gevormd, was het met zijn voorsprong snel gedaan. Op de Muur van Champeaux, vijf tien kilometer voor de eindstreep, zette Fignon hard aan. Geen van zijn medevluchters reageerde di rect. Pas toen de van een achilles pees-operatie herstellende Frans man enige afstand had genomen, kwam Andersen in actie. Hij ach terhaalde Fignon snel. Ruim drie honderd meter voor de finish zette de Fransman al aan. Andersen had alle moeite aan te pikken. In de laatste honderd meter bleek de Deen echter over de grootste reser ves te beschikken. Het was voor AMSTERDAM (ANP) Aan de fiitgestelde veertiende Nereus- bierkamp, die zaterdag 5 en zondag p april op de Amstel in Amsterdam ^vordt gehouden, nemen 159 ploe gen deel. Aanvankelijk was de vierkamp, waarmee het roeisei- eoen traditioneel wordt geopend, vastgesteld voor het Paasweekein de. De lange vorstperiode, die trai ning op het water onmogelijk maakte, noopte de wedstrijden een week later te houden. Dat uitstel maakt dat de buiten landse inbreng aanmerkelijk gerin ger is dan aanvankelijk werd aan genomen. Naast Nederlandse deel nemers komen er slechts een West- duitse combinatie acht en een acht uit Gent. Andersen zijn eerste overwinning sinds 29 september van vorig jaar. Hij won toen de tiende etappe in de Ronde van de Toekomst. Uitslag 1. Kim Andersen (Den) 204 kilometer in 6 uur en 57 minuten; 2. Laurent Fig non (Fra) z.t.; 3. Thierry Marie (Fra) op 52 seconden; 4. Francois Lemarchand (Fra) z.t.; 5. Stefaan Morjean (Bel) z.t.. 6. André Chappuis (Fra) z.t'; 7. Eric Louvel (Fra) op 1.25; 8. Joel Pelier (Fra) 2.16, 9. Dominique Lecrocq (Fra) 2.40; 10. Wil liam Tackaert (Bel) z.t.; 11. Vincent La- i (Fra) 2.56; 12. Jean-Marie Wampers Thierry Barrault (Fra) Elfstedentocht Aan de tweede Elfstedentocht voor beroepswielrenners, vandaag in Friesland, nemen vijftien ama teurs deel. Zij completeren het pe loton profs, omdat de organisato ren nog geen buitenlandse ploegen mogen uitnodigen. Reglementair kan dit pas als de wedstrijd vijf jaar bestaat. De vijftien amateurs zijn: Arie Hassink, Ragner Martens, Han Vaanhold, Erik Cent, Rob Harmeling, Rob Kleinsma, Corné van Rijen, Dick Dekker, Henri Dorgelo, Thijs de Vries, Stefan Ra- kers, Daan Luykx, Frans Maessen, John Talen en Cor van Dijk. De Elfstedentocht heeft een lengte van 262 kilometer. De Zweed Eriksson en de Westduitser Diekmann, die door een gebroken stuurstang van hun voertuig van de weg geraakten en een toeschouwer dodelijk verwondden. (foto ap» GENT (ANP) - Phil Anderson komt voorlopig niet meer in actie. De Australische kopman uit de ploeg van Peter Post heeft dinsdag na een onderzoek in het Academisch Ziekenhuis in Gent enige weken rust voorgeschreven gekregen. De Australiër heeft opnieuw last gekregen van zijn knie. De kwetsuur openbaarde zich tijdens de etappekoers Parijs - Nice, enkele weken geleden. Anderson moest daardoor al de Catalaanse Week laten schieten. Ook zal hij woensdag afwezig zijn in de Elfstedentocht. In de zondag te houden Ronde van Vlaanderen en de Ronde van Baskenland zal de Australiër eveneens geen acte de présence kun nen geven. Het herstel van de knie-blessure is nog zo onzeker, dat ook het aantreden van Anderson in de Ronde van Italië, begin mei, ongewis is. De Australiër is al de derde renner uit de ploeg van Peter Post die dit seizoen last krijgt van de knie. Neo-prof Eric Breukink en tijdrit-specialist Bert Oosterbosch hebben eveneens problemen met dat gewricht. Zij komen evenmin in actie tij dens de rit langs elf Friese steden. Het tweetal is echter wel herstellende. ELDORET (AFP/SID) - In de der de en laatste etappe van de safari- rally van Kenia, tellend voor de we reldtitelstrijd, is gisteren een 40-ja- rige toeschouwer omgekomen. De man raakte dodelijk gewond, toen hij te Eldoret bij de 53ste van de 71 klassementsproeven werd aange reden door de Golf van de Zweed Kenneth Eriksson en de Westduit ser Peter Diekmann. Het duo werd in shocktoestand naar een hospi taal vervoerd. Chef Klaus-Peter Rosorius trok zijn team onmiddel lijk terug. De wagen van het Zweeds/West- duitse koppel raakte onbestuur baar, doordat de vooras brak. Ook de auto's van andere deelnemers vertoonden technische gebreken. Bovendien had iedereen te kam pen met hevige regenbuien. Het is de bedoeling dat de finish, met nog zevenhonderd kilometer te gaan, woensdagochtend omstreeks tien uur wordt bereikt. De stand na 61 van de 71 klasse mentsproeven is: 1. Björn Walde- gaard (Zwe)/Fred Gallagher (GBr) Toyota 4 uur en 8 minuten straf tijd; 2. Lars-Erik Torph/Bo Thors- zelius (Zwe) Toyota op 28 minuten; 3. Erwin Weber/Günther Wagner (WD1) Toyota op 1.03,00; 4. Juha Kankkunen/Juha Piironen (Fin) Peugeot op 1.08,00; 5. Marku Alen/ Ilkka Kivimaki (Fin) Lancia op 1.20,00. STUTTGART (SID) - VfB Stutt gart is voor volgend seizoen bijna zeker van deelneming aan een Eu ropees bekertoernooi. De West- duitse subtopper, tevens finalist in de strijd om de Westduitse beker, nestelde zich gisteren op de vierde plaats van de ranglijst door Ham burg te verslaan met 1-0. Wisselspeler Wolff was in Stutt gart de gevierde man. Nadat inte rim-trainer Entenmann hem twee minuten eerder in het veld had ge bracht, maakte hij elf minuten voor het einde van de wedstrijd het enige doelpunt. Dat was goed voor de vijfde achtereenvolgende over winning van Stuttgart. De thuisclub, aangemoedigd door 25.000 toeschouwers, won verdiend. Vanaf het eerste fluitsig naal overheerste Stuttgart. Mede doordat HSV-doelman Stein in goede vorm verkeerde, bleef de verdiende treffer lang uit. Hannover kan nauwelijks meer ontkomen aan degradatie. De hek- kesluiter verloor in eigen huis met 1-2 van Schalke'04. Klaus Tauber scoorde twee keer voor de gasten. Kaiserslautern hield één punt over aan de ontmoeting met SV Wald- hof Mannheim. Geen van beide partijen kwam tot scoren. De Bundesliga vestigt dit seizoen in elk geval één record. Tot nu toe lieten de scheidsrechters 26 keer de rode kaart zien. Dat is al vijf keer meer dan in het seizoen 1983/ 84. Kleppinger (Schalke'04) en Jur- gen Fleer (Hannover) werden giste ren uit het veld gestuurd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11