'Toen de mafia de baas was hadden we ten minste werk' 'Geen bewijs' voor Bulgaars complot bij aanslag op paus Reportage Paupers in Palermo Idagen steen en been Samengaan in Wassenaar maakt kerk overbodig DINSDAG 1 APRIL 1986 PAGINA 9 PALERMO - De avond valt in Pa lermo, wanneer aan het eind van de brede straat, met het meest cha otische, toeterende en tierende ver keer van heel Zuid-Italië (en dat wil wat zeggen), een lange stoet po litiewagens komt aanstuiven. Met loeiende sirenes en flikkerende zwaailichten jagen ze de automobi listen als verschrikte kippen naar de kant en flitsen, zonder een ogen blik vaart te minderen, voorbij. Heel Palermo weet het weer: de zit ting van het maxi-proces tegen de Mafia („U maxi" noemen de Paler- mitanen het bij afkorting) is weer afgelopen. De rechters en juryle den worden naar huis gebracht. Het is maar een van de vele manie ren, waarop de stad voortdurend aan het proces wordt herinnerd en daardoor onder een zware psycho logische druk wordt gezet. door Hein ten Kortenaar De 2000 man politie en carabinie ri, die er speciaal voor naar Paler mo zijn gestuurd, zijn wel voor een groot deel geconcentreerd rondom de gevangenis en de tegenover lig gende rechtszaal (die door ieder een „de bunker" wordt genoemd), maar hun aanwezigheid is ook in de rest van de stad voortdurend zichtbaar. Bij de rechtszaal staan pantserwagens opgesteld en lopen gewapende wachten rond en ieder een loopt er de kans aangehouden en gefouilleerd te worden. Maar ook al bij aankomst op het vlieg veld worden de reizigers gecon fronteerd met geweren en mitrail leurs en de onrustig snuivende he- roinehonden, die op de internatio nale luchthavens van Rome en Mi laan gewoon zijn, maar die 7e ver der op geen enkel binnenlands vliegveld tegenkomt. Het valt moeilijk om niet in ie dereen om je heen een 'mafioso' te zien: in de verweerde mannen met donkere petten, die elkaar zwij gend de hand drukken, maar ook in de keurige heren in hun driedeli ge pakken, met dunne zwarte snor retjes en zonnebrillen, die elkaar breed glimlachend omhelzen, zon der ook maar iets van de uitbun digheid, die men toch met het zuiden associeert. Palermo is dan ook niet uitgela ten, maar eerder in zichzelf ge keerd, „een neurotische stad", zegt een ambtenaar van het regionaal bestuur me later, en daar is ook wel reden toe. Koetsje Het hotel voor wie nieuwsgierig is naar de Mafia, is het Grande Ho tel et des Palmes, waar inderdaad een palm voor de deur staat en een woud van sierpalmen in de hal. Hier zijn in het verleden beroemde topvergaderingen van de Mafia ge houden. Lucky Luciano, Frank Coppola, Vito Genovese, Michele Greco en, natuurlijk, de belasting gardes Nino en Ignazio Salvo be hoorden tot de geëerde gasten (ook Wagner, maar dat doet er dit ver band minder toe). En hier vandaan, zo wordt ver teld, vertrok op een avond in maart 1909 het koetsje waarin Don Vito Cascio Ferro, hoofd van de hele Si- ciliaanse Mafia, naar Piazza Marina reed om er persoonlijk (een hele eer) de Newyorkse commissaris Joe Petrosino neer te schieten. Petrosino was de eerste Ameri kaanse politiefunctionaris die naar Palermo reisde voor een onder zoek naar de banden tussen de Amerikaanse Cosa Nostra ën de Si- ciliaanse Mafia. Hij was verraden door een berichtje in de Herald Tri bune en was vanaf de dag van aan komst voortdurend geschaduwd. Die avond dineerde Don Vito met een bevriend kamerlid en het viel niemand op, dat hij zich 'een ogen blikje' had verwijderd. De getui genverklaring van het kamerlid vormde later een ijzersterk alibi. Aan het ouderwetse statige ho tel, met z(jn overdadige pluche en verguldsel en Jugendstil-versierin- gen, valt het allemaal niet af te zien, maar toch voelt de reiziger een rilling bij het binnenkomen en kijkt hij in zijn kamer even ter sluiks rond of er soms bloedvlek ken op het kamerbreed tapijt zijn te zien. Des Palmes ligt aan de centrale Via Roma, een drukke winkel straat waar de rijkdom vanaf straalt, maar die onmiddellijk grenst aan afzichtelijke achter buurten, als de Kalsa (de naam stamt nog uit de tijd van de Arabi sche overheersing, toen Palermo de bijnaam 'de Schone' droeg). Het is een hele belevenis, maar geen aangename, om van de Via Roma af te dalen naar de Kalsa, nog niet eens de ergste, hoor ik, on der de vele krottenwijken waar de Mafia zijn voetvolk vandaan haalt. Sanering Tussen de uitgewoonde holen liggen grote stukken braak, nog van de grote bombardementen uit de laatste wereldoorlog. Er wordt al tientallen jaren gepraat over „hersanering van het stadscen trum", maar voor de grote bouw ondernemingen, die allemaal in handen van de Mafia waren, viel daar minder aan te verdienen dan aan de torenhoge flatgebouwen waarmee ze de buitenwijken heb ben volgezet. Het is schooltijd, maar in de stinkende straatjes spe len tientallen kinderen. Tussen de huizen, waar overburen elkaar de hand kunnen geven, wappert niet al te schone was, een teken dat er hier nog gewoond wordt, of wat daarvoor doorgaat. In al deze ellende woont Sergio Maniscalco, een 30-jarige bouw vakker, die al driejaar werkloos is, met zijn vrouw en twee kinderen. Hij was een van de demonstranten die voor het stadhuis hebben ge staan met borden „Leve de Mafia" en „Toen er nog Mafia was, was er werk". Hij is heel voorzichtig in zijn uitleg: „Natuurlijk", zegt hij, „wie gemoord heeft moet gestraft worden, maar dat neemt niet weg, dat als ik vroeger tegen iemand die meetelt zei: 'Ik heb werk nodig', dan kreeg ik het ook. Nu is er ner gens meer werk te vinden". Wie dat dan was, die „meetelde" wil hij niet verder uitleggen, maar zijn vrouw Caterina vult aan: „Vroeger werd er overal gebouwd, maar nu ze allemaal in de gevange nis zitten, is het afgelopen". Het is dus duidelijk genoeg: jarenlang is de Mafia de grootste, zo niet de eni ge werkgever in Palermo geweest, en nu de Mafia wel niet in zijn ge heel achter slot en grendel zit (dat zou te mooi zijn om te veronder stellen), maar toch tot grote voor zichtigheid is gedwongen, bete kent dat voor een groot deel van de bevolking werkloosheid. „Het is waar", zucht Giovanni Falcone, de rechter-commissaris die zijn leven op het spel heeft gezet, en nog zet, om de Mafia te bestrijden, „waar wij langs geweest zijn, is geen werk Burgemeester En de nieuwe burgemeester, Leo Luca Orlando: „Ja, zo is het, en wat wij dus moeten bewijzen is, dat als er vroeger gewerkt werd onder het verkeerde systeem, ook het goede systeem in staat is om werk te ver schaffen". Dagen, weken is hij er voor in Rome geweest om de rege ring te overtuigen, dat Palermo juist nu geld nodig heeft, als het ernst wil maken met de Mafia-be- strijding. „En weet u waar ze pas van geschrokken zijn? Van die bor den met „Leve de Mafia". Tot dan toe hadden ze mijn verhalen eigen lijk niet serieus genomen, maar van dat ogenblik af zagen ze in dat ik gelijk had. Craxi en Scalfaro (binnenlandse zaken) gingen het eerst om, maar met Goria (schat kist) was het moeilijker: pas op de laatste avond dat ik in Rome was, kreeg ik een telefoontje, dat hij ook akkoord ging". Er komt dus geld en Orlando ziet de toekomst van zijn stad met hoop tegemoet. Daarin is hij prak tisch de enige, van allen met wie ik in Palermo heb gesproken: bij de meesten heerst een soort gelaten fatalisme dat de eeuwenoude pro blemen als onoverkomelijk ziet, al thans op afzienbare termijn. De burgemeester maakt niet de indruk dat hij de problemen onder schat, maar hij is bereid er zijn schouders onder te zetten en ziet kansen op verbetering. Hij ziet vooral een langzame mentaliteits verandering, onder de jeugd, maar niet alleen daar. „De Mafia-mentaliteit kan alleen overleven waar de staat afwezig is. Nu die Italiaanse staat, met name in dit proces, zijn aanwezigheid en zijn kracht aan het bewijzen is, be gint men langzamerhand in te zien dat de Mafia niet onoverwinnelijk Orlando (38) is een van de nieu we gezichten waarmee de christen democraten willen aantonen dat zij schoon schip willen maken en de faam van 'partij van de Mafia' wil len kwijtraken, die ze door een ja renlang corrupt bewind van figu ren als de vroeger almachtige Vito Ciancimino (wethouder voor stads ontwikkeling en korte tijd burge meester) hadden verworven. Hij is eigenlijk „uit woede" burgemees ter geworden: van rustig professor in de rechten aan de universiteit van Palermo is hij in de politiek ge doken na de moord op Carlo Alber to Dalla Chiesa. Vriend „Daar werd een vriend van me vermoord, een man waar ik het grootste respect voor had, en toen dacht ik: 'E adesso basta', en nu moet het uit zijn. Ik heb verlof ge vraagd van de universiteit en me kandidaat gesteld voor het burge meesterschap". Zijn sleutelwoord is „doorzich tigheid". Van het gemeentebestuur wil hij een glazen huis maken, •waar iedereen kan zien wat er ge beurt. Die doorzichtigheid geldt vooral voor de openbare aanbeste dingen. En zo kon het gebeuren dat de Parlemitaanse firma, die al decennia lang de straten en riole ringen heeft onderhouden, nu is vervangen door een concurrent uit Rome en dat de arbeiders van de eerste daarom de pro-Mafia-de- monstratie organiseerden, die voor Orlando een winnende kaart is ge bleken. Het spreekt wel vanzelf dat hij ook binnen zijn eigen partij niet bij iedereen even geliefd is. En er doen dan ook al geruchten de ron de, dat er pogingen worden gedaan om hem te wippen. Iedereen is het er over eens dat hij een „Uomo on- esto" een fatsoenlijk man i dan komen meestal de 'n Het voornaamste 'maar' is: hij is maar alleen. Zijn hele omgeving is nog de oude en doet zijn best om hem zoveel mogelijk tegen te werken. Als ik hem daarmee con fronteer, veert hij boos overeind: „Er zijn een aantal dingen die ik wil bereiken, en die zullen ook ge beuren", roept hij, en slaat daarbij met zijn vuist op tafel. Het is laat in de avond als wij af scheid nemen: een burgemeester van Palermo moet lange dagen ma ken, zegt hij. Voor zijn kamer dren telen de vier zwaar gewapende po litiemannen, die hem overal bege leiden, enkele minuten later bren gen zij hem met loeiende sirenes naar huis. Het burgemeesterschap is geen sinecure, dat is zeker. Het zal interessant zijn deze uit woede geboren carrière verder te volgen en te zien hoe lang het duurt voor de studenten van Palermo hun professor terug krijgen. La Corte Evenmin een sinecure is de taak van de president van de rechtbank bij het maxi-proces, die ik de vol gende dag bezoek. Bij wijze van spreken dan, want rechter Alfredo Giordano is buiten de rechtszaal geheel ontoegankelijk en daarbin nen alleen vanaf de tribune te zien. Wanneer, na het controleren, fouil leringen en fotograferen aan de in gang, iedereen binnen is en bij de aankondiging: „La Corte" (het Hof) beleefd is opgestaan, komt hij binnen, aan het hoofd van een hele stoet rechters en juryleden - of lie ver „volksrechters", zoals ze hier heten, want de bij loting aangewe zen burgers maken deel uit van de rechtbank. Het is een onverwacht klein mannetje, kordaat en goedlachs, dat af en toe ineens een zonnebril opzet om de zaal in te kijken. Gior dano is afkomstig van de civiele rechtspraak en dit is zijn eerste strafproces, maar hij blijkt zijn huiswerk goed te hebben gedaan Buscetta: kroongetuige. Ciancimino: corrupt bewind. ROME (ANP/AP) - Een rechtbank in Rome heeft zaterdag drie Bulga ren en drie Turken bij gebrek aan bewijs ontslagen van rechtsvervol ging. Ze waren beschuldigd van betrokkenheid bij de aanslag op paus Johannes Paulus II in mei 1981. Die aanslag werd gepleegd door de Turk Mehmet Ali Agca die daarvoor tot levenslang is veroor deeld. Onder de vrijgesproken Bulga ren is Sergei Antonov, die bureau- chef was van de Bulgaarse lucht vaartmaatschappij Balkan Air in Rome. Hij werd op 25 november 1982 op aanwijzing van Agca inge rekend en had sindsdien huisar rest. Antonov, de enige Bulgaarse verdachte die het proces bijwoon de, is onmiddellijk op vrije voeten gesteld. De andere twee Bulgaren zijn Todor Aivazov en Zhelio Vas- silev, twee voormalige diplomaten van de Bulgaarse ambassade in Rome. Zij keerden al in 1984 terug naar hun land voordat de arresta tiebevelen tegen hen werden uit gevaardigd. De kroongetuige van officier van justitie Antonio Marini was Agca, die in vaak tegenstrijdige getuigen verklaringen beweerde dat het complot was gesmeed in de Bul gaarse hoofdstad Sofia. Agca zei dat ook de Russische geheime dienst KGB achter het komplot zat. Daarvoor had men de Grijze Wolven, een Turkse rechtextremis- tische organisatie waarvan Agca lid was, benaderd. Volgens de re cherche die het onderzoek vooraf gaand aan het proces voerde, wilde Bulgarije de paus uit de weg rui men omdat hij steun gaf aan de verboden Poolse vakbond Solida riteit. Deze invalshoek is echter niet aan de orde geweest tijdens het proces, dat op 27 mei 1985 be gon. Agca heeft gedurende het proces een hoofdrol gespeeld, niet alleen als de kroongetuige maar ook door zijn beweringen dat hij Jezus zou zijn. Dat deed hij zaterdag op nieuw. De drie vrijgesproken land genoten van Agca zijn Musa Serdar Celebi, Omar Bagci en Oral Celik. Celik woonde het proces niet bij. Hij is voortvluchtig sinds 1981. Een vierde Turk, Bekir Celenk, stierf tijdens het proces in Turkrije. Bagci kreeg wel drie jaar en twee maanden gevangenisstraf wegens het binnensmokkelen in Italië van het moordwapen. Hij moet echter onmiddellijk worden vrijgelaten omdat Zwitserland hem aan Italië had uitgeleverd op basis van de be schuldiging dat hij betrokken was bij het moordkomplot tegen de paus. Aanklager Marini heeft ver klaard in beroep te zullen gaan te gen de uitspraak in het geval van de Turkse verdachten. Dat zou be tekenen dat ze Italië niet mogen verlaten. In de speiciaal gebouwde rechtszaal in Palermo is het proces te3gen 475 verdachten een toeristische attractie voor juristen. Een groep Nederlandse advocaten woont een van de zittingen bij. (foto api en alle ins en outs van de strafpro cedure te kennen. Het is vandaag maar een gewone procesdag, zonder vooraanstaande verdachten, laat staan de grote be schuldigers Buscetta en Contorno, die nog in Amerika zijn om tegen Cosa Nostra te getuigen en pas in mei in Parlermo worden verwacht. De twee voorgaande dagen is er geen zitting geweest, op verzoek van de advocaten, heb ik me laten vertellen, omdat ze anders hun ge wone cliënten moeten verwaarlo zen. En ook vanmorgen komt er al dadelijk een kink in de kabel. Een verdachte heeft een brief met doktersattest gestuurd, dat hij ziek is, maar geen afstand wil doen van zijn recht om de zitting bij te wonen. Lange tijd gebeurt er niets, de advocaten maken een babbeltje, lezen de krant of gaan een praatje maken met hun cliënten in de kooien onder de tribune. Wanneer ik me begin af te vragen waar we op zitten te wachten, merk ik dat de vice-president een lang telefoongesprek aan het voeren is. Eindelijk is het afgelopen en de president maakt zijn beslissing be kend: een gerechtsarts zal de ver dachte onderzoeken. De hele stoet verdwijnt weer naar de raadska mer voor een kopje koffie. Geweten Een uur later gaat de bel: ;„La Corte", wordt er geroepen, en wan neer iedereen weer zit, deelt Gior dano mee, dat het medisch onder zoek wat uitloopt en dat de zitting dus tot half drie wordt verdaagd. Zo is er dus een hele morgen verlo pen zonder dat het proces een stap verder is gekomen. Er is trouwens nog een tweede brief, uit de gevangenis van Turijn, ook tamelijk onheilspellend. Een van de kleinere beschuldigers trekt alles terug: hij weet opeens niet meer wie zijn broer vermoord heeft en heeft ook de medeplichti gen nooit gekend. „Ik heb bij het vooronderzoek alles uit mijn duim gezogen", schrijft hij, „en nu word ik door mijn geweten gekweld. Ik wil niet dat door mijn schuld on- schuldigen worden gestraft". De verdedigers kijken elkaar vol daan toe. Dit is al de derde terug trekking en ze hopen kennelijk op meer. Samen met de eentonig her haalde verklaring van de meeste ondervraagden: „Ik antwoord pas als mijn beschuldigers hier zijn", maakt dit de voornaamste verdedi- gingstaktiek duidelijk. Ten eerste willen zij, vooral bij de volksrechters, maar ook in de publieke opinie, de indruk vesti gen, dat de hele bewijslast op de verklaringen van de 'verraders' be rust en dat ze die tezijnertijd als een kaartenhuis omver zullen bla zen. En ten tweede doen ze alvast hun best om de betrouwbaarheid van de beschuldigers zo ver moge lijk te ondermijnen. De tweede taktiek is die van de verdachten zelf, die van alle proce duremogelijkheden gebruik ma ken om het proces te rekken. Een voorbeeld is dat van de zieke, die 's middags op een ziekekarretje de zaal in wordt gereden met twee verplegers en vier carabinieri om hem heen. Hij heeft last van jicht en kan niet tegen de air-conditio ning in de kooien. Een half uurtje later is hij stiekem verdwenen, dus zo groot kan zijn belangstelling voor het proces niet geweest zijn. Voorarrest Zo krijgt de buitenstaander toch sterk de indruk, dat de rechter de tijd voor dit soort spelletjes wel wat al te ruim bemeet. Tenslotte zou het proces op 8 november afge lopen moeten zijn, omdat dan de termijn van het voorarrest ver loopt, althans voor die verdachten, die alleen van lidmaatschap van de Mafia en niet van specifieke misda den zijn beschuldigd. Als dit bezadigde tempo wordt aangehouden, zal dat nooit kunnen lukken, maar het kan zijn, dat ie dereen in deze beginfase alleen maar wacht op de komst van Bus cetta en Contorno en dat er dan pas werkelijk schot in gaat komen. Dat de ondermijningstactiek al thans bij de publieke opinie niet zonder effect blijft, blijkt buiten de rechtszaal. „U maxi?", wordt er ge schamperd: „Dat gaat jaren du ren", zegt de een, „daar kunnen ze toch nooit iets bewijzen", meent een ander, en een derde: „Die zijn toch veel te machtig, die maken ze nooit iets". Het somberste oordeel komt van een journalist, die het proces dag aan dag bijwoont: „Natuurlijk wor den ze veroordeeld", zegt hij. „Ze zijn allemaal overboord gezet, om dat ze onbruikbaar geworden wa ren. Maar achter de schermen is de reorganisatie in volle gang en be staat er al een hele nieuwe Mafia die niemand kent". De hoop van burgemeester Orlando schijnt door weinig Parlemitanen te worden ge deeld. Of het moesten de kinderen zijn, die op hun schoolmuur heb ben geschilderd: „Wij willen een toekomst zonder angst, zonder Ma fia". De hervormde gemeente en de gereformeerde kerk van Wasse naar-Zuid zijn een federatie aan gegaan. Ze hebben dat met Pa sen feestelijk gevierd, in de her vormde Kievietkerk in het hart van de villawijk. Die wordt voor taan gemeenschappelijk ge bruikt. De gereformeerde kerk aan de Bloemcamplaan, die in 1939 in gebruik werd genomen, krijgt een andere functie. De Kieviet- kerk is niet alleen groter, maar heeft ook een betere accommo datie voor de samengevoegde ge meente. Het is de bedoeling dat er twee predikanten blijven. De gereformeerde predikant dr. G. C. van de Kamp heeft zojuist een beroep naar Delft-Abtswoude aangenomen. Over de laatste dienst in de Bloemcampkerk zei hij, dat het een waardig afscheid was. "Er zijn geen gevoelens weggestopt en er is ook geen drama van ge maakt". Bij de uitgang kreeg ie dereen een boekje met een tekst vol herinneringen en foto's. Bijzonder hoogleraar. Dr. B. H. Veder te Den Bosch is be noemd tot bijzonder hoogleraar in de wijsbegeerte in relatie tot de katholieke levensbeschou wing aan de Landbouwhoge school in Wageningen. Deze be noeming gaat uit van de Rad- boudstichting (wetenschappelijk onderwijsfonds) in Vught, die zich ten doel stelt de katholieke levensbeschouwing te betrekken bij de vorming van academici. - Vedder (37) is de derde hoogle raar op de leerstoel in Wagenin gen. De leerstoel werd in 1962 opgericht, maar was sinds 1971 vacant. De nieuwe hoogleraar studeerde theologie in Utrecht en filosofie in Leuven. Hij pro moveerde in 1984 op een proef schrift over de Duitse filosoof Heidegger. Als wetenschappelijk medewerker voor filosofie aan de Katholieke Theologische Ho geschool in Amsterdam doceert hij vooral wijsgerige anthropolo gic. Groei In Indonesië groeit het chris tendom gestaag. Maar ondanks de massale doopsbedieningen van tegenwoordig gelooft dr. Fiep Kruyt niet, dat na de jaren 60 nog van een explosieve groei kan worden gesproken. Het blad 'Vandaar' van de hervormde en gereformeerde zending van deze maand publiceert een gesprek met deze 'grijze eminentie' van de hervormde zending. Het zijn doorgaans kleine groe pen of individuele mensen die zich bij de kerk aansluiten (dr. Kruyt heeft het dan vooral over Java). Het gezinsleven van chris tenen heeft aantrekkingskracht. Ook de belangstelling voor ande ren die christenen, al of niet georganiseerd, aan de dag leggen spreekt aan. Dromen zijn heel belangrijk. Zo vertelde een man aan Fiep Kruyt, dat Jezus hem in de droom was verschenen. "In de oosterse mentaliteit zijn dromen zeer reëel". Mevrouw Kruyt heeft doopdiensten meegemaakt met tachtig tot honderd dopelin gen. "De mensen zijn dan vaak ontzettend blij. Ontspanen, op gewekt, stralend. In de stad on dervinden ze minder tegenwer king van familie. Daar is de so ciale controle goeddeels wegge vallen. In de dessa's is dat anders. Daar kun je als jonge christenen veel tegenstand ondervinden en word je dus eerder groepsgewijs christen. Vooral op Oost-Java is de islam fanatieker. "Word je daar als eenling christen, dan kun je narigheid verwachten". Fiep Kruyt weet van mensen die hierom uit hun dessa zijn wegge jaagd. Dessahoofden kunnen mensen verbieden bij een christelijke in stelling hulp te zoeken, zoals bij het instituut voor gezinswelzijn en het ziekenhuis Mardi Santosa in Soerabaja. "Daarom wappe ren wij niet met de christelijke vlag. Niet om onszelf maar om deze mensen te beschermen. Ze weten goed, dat we een christelij ke basis hebben. Niet zozeer de cliënten maar onze medewerkers - die voor de helft islamitisch zijn - worden stuk voor stuk christen, hoewel we nooit op de traditionele wijze evangeliseren en het woord christelijk maar weinig gebruiken". Zelfs wordt tot mensen die christen willen worden wel eens gezegd: weet wat je doet, want christen-zijn kan ook lijden bete kenen; je kunt immers door je fa milie worden verstoten. "En hoe vaak zeggen zij dan weer: er staat toch in de bijbel, dat je moet lij den? Daar rekenen ze dus mee". Weer actief Het Vaticaan heeft zaterdag het spreek- en schrijfverbod dat vorig jaar mei de Braziliaanse be vrijdingstheoloog Leonardo Boff werd opgelegd opgeheven. Dat meldden Braziliaanse kranten. Boff mag weer publiceren, toe spraken houden en interviews geven. Hij moest van het Vaticaan een tijdlang 'onderdanig stilzwijgen' omdat vooral zijn boek 'Kerk, charisma en macht' als een ge vaar voor het geloof werd be schouwd. Boff is een staand woordvoerder van de La- tijnsamerikaanse 'bevrijdings theologie', die opkomt voor ar men en verdrukten. Politiek. Zes rooms-katho- lieke bisschoppen in het noor den van Mexico verdedigen in een 'herderlijk schrijven' het recht en de plicht van de kerk om zich met politieke vraagstuk ken bezig te houden. De grond wet van Mexico verhindert dat op grond van het principe 'schei ding tussen kerk en staat'. De bisschoppen wijzen in hun brief op het gevaar van corruptie, onverdraagzaamheid en-absolu tisme als de macht lange tijd bij dezelfde partij berust. En dat is in Mexico het geval. Hervormde Kerk: beroepen te Apeldoorn Th. Hulst Wad- dinxveen, tc 's Graveland-Anke- veen W. Balke Den Ham; aange nomen naar Poortvliet kandidaat A. Egas Vriezenveen, naar 's Gre- velduin-Capelle kandidaat J. C. de Groot Ridderkerk. Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Delft-Abtswoude G. C. van de Kamp Wassenaar-Zuid, naar Scheveningen N. Schelhaas Apeldoorn. Nederlands Gerefor meerde Kerken: bedankt voor Kampen F. van Deursen Apel doorn. Christelijke Gerefor meerde Kerken: beroepen te Bunschoten H. de Boer Eemdijk. bedankt voor London (Ontario. Canada) A. van de Weerd Urk. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Haarlem A. Elshout Zoetermeer Oud-Gereformeer de Gemeenten: bedankt voor Rijssen M. Pronk Ede.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9