tk VS-raketten voor anti-communisten OS Weer rustig in Punjab Russische opmars in Belgisch Ukkel VS verwerpen voorstel Gorbatsjov Bij jongste rellen 33 Hindoes gedood Brand in Hampton Court Dode bij betoging rond atoomfabriek Wackersdorf Bij rellen in Noord-Ierland 40 gewonden DINSDAG 1 APRIL 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL - Imperialisme is vol gens het woordenboek (onder meer) het streven naar gebiedsuit breiding. Als we schrijven dat de Sowjet-Unie zich daaraan schuldig maakt, zullen de meeste mensen de schouders ophalen. Maar in de Brusselse deelgemeente Ukkel zit men met die neiging toch aardig in de maag. door Hans de Bruijn Ukkel herbergt de Sowjet-am- bassade in België. Ondanks de om- Steun verzet in Angola, Nicaragua en Afghanistan WASHINGTON - De VS hebben de anti-communistische rebellen in Angola en Afgha- van"van"herfast^ r nistan in het geheim bewapend met enkele honderden 'Stinger' luchtafweerraketten. Het tje, want de Russen hebben er de lin^ te Moskou - was van 1980 tot is waarschijnlijk dat deze technische geavanceerde wapens ook zullen worden verstrekt £f^hikking °v" ™ar liafst zeY?j) aan de contra's in Nicaragua. Volgens het dagblad de Washing ton Post heeft het Witte Huis in maart deze beslissing genomen na dat conservatieven in het Congres, het Pentagon en de CIA de weer stand van het ministerie van bui tenlandse zaken tegen uitbreiding van de para-militaire rol van de Centrale Inlichtingendienst had den overstemd. door Henk Kolb Het Witte Huis wil geen com mentaar geven op de berichtge ving van de Washington Post, maar volgens andere bronnen zouden de commissies van het Congres die toezicht houden op de activiteiten bijvoorbeeld de Russische ge ne Amerikaansè wapens aan gue- rilla-bewegingen vergroot de rechtstreekse betrokkenheid van de VS bij deze regionale conflicten en betekent een duidelijke wijzi ging en verscherping van beleid. Tot nu toe leverde Amerika aan bevriende 'vrijheidsstrijders' voor namelijk wapens zoals de SAM-7 raketten van Russische makelij, De nieuwe wapens brengen vol gens deskundigen een escalatie mee van de strijd in Afghanistan en Angola. In Afghanistan hebben speciale Russische troepen de re bellen grote verliezen toegebracht. In Angola staat volgens Ameri kaanse inlichtingen een strijd macht van tanks en gepantserde personeelsvoertuigen gereed hectare grond. Dat is ze kennelijk niet genoeg, want onlangs vervoeg de de secretaris van de ambassade zich bij de gemeente Ukkel, met de vraag of er bezwaar tegen zou zijn als zijn regering er nog een stukje grond van een halve hectare bij zou kopen. Van wie dan wel was de vraag? Welnu, de grond bleek toe te beho ren aan een zekere... Nikolai Tikho- nov. Een Rus? zo vroeg men. Ja, en wat voor een: Tikhonov - vaste verblijfplaats het Krem- 1985 eerste minister van de Unie der Socialistische Sowjet Repu blieken. De derde man in de Krem- lin-hiërarchie dus bezat privé een lapje grond in Brussel. Mag dat volgens de rode leer? Wat moest die met een stuk grond in Brussel, zo vroeg men zich dus af. En vooral: hoe had hij daar aan kunnen komen, zonder dat men het wist. De eerste vraag is naam verkeerd gespeld bleek te zijn. Maar die mevrouw Lekeu is nog niet gevonden. Een Russofie- le? dat moet wel, want wie schenkt er anders een stuk grond aan de premier van de Sowjet-Unie die - zo bleek achteraf - nu inderdaad keurig als eigenaar van de grond in het Ukkelse kadaster staat inge schreven, al heeft hij nog nooit grondbelasting betaald. Een klein mysterie dus. De Rus sen hebben laten weten dat zij het stuk grond willen hebben i nog onbeantwoord, rentenieren £en huis op te bouwen. En dat misschien? Op de tweede kwam het pas na enig speurwerk. In 1980 bleek het stuk grond aan de Eikenboslaan - in een prachtige groene omgeving - geschonken te zijn door een zekere mevrouw Le- keu-Maas uit de Spastraat in Brus sel. Op het adres geen mevrouw 'willen de omwonenden niet, die de groene oase Ukkel willen behoe den voor (teveel) woningbouw en grondspeculatie. De gemeente en de staat vrezen dat de Russen hun diplomatiek beschermde grond in België willen uitbreiden. Vooral Ukkel, dat al tientallen Lekeu, maar wel enkele kantoren, ambassades en ambassadeursresi- liberale partijen van België. Ai! Een grap of een misverstand? Men houdt het voorlopig op het laatste, omdat ook de betrokken denties herbergt, ziet dat soort i perialisme liever niet. Voor 'diplo matieke grond' hoeft namelijk geen belasting betaald te worden. die op de internationale markt of met ondersteuning van helikopters bij bondgenoten te koop x 'Stinger' heeft een bereik van bijna 8 kilometer en is uitgerust met een speciale hittezoeker, die niet be hoort te reageren op de fakkels die MIG-gevechtsvliegtuigen, troepen van Jonas Zavimbi vernie tigend te verslaan. Dit offensief zou binnen twee maanden moeten beginnen. AMRITSAR (Rtr7AFP/UPI) De Hindoes werden gedood. Het do- explosie van Sikh-extremisme dental van het afgelopen weekein de noord-Indiase deel- de liep daarmee op tot 33In negen steden in de deelstaat is de avond klok afgekondigd. De afgelopen week was de bloedigste in Punjab sinds de bestorming door het rege ringsleger van de Gouden Tempel, de Sikhs in staat Punjab het afgelopen week einde het toneel was, heeft 33 men sen, vooral Hindoes, het leven ge kost. Met de duizenden mannen versterking die uit andere delen van het land naar Punjab zijn ge- de heilige plaats stuurd om de daders op te sporen, Amritsar, in 1984 is het de politie van de deelstat gis teren gelukt de rust in het ver scheurde gebied te doen terugke- Het Sikh-geweld stond gisteren ook centraal tijdens de gesprekken Bhagat. Howe zei dat de Britse re gering New Delhi „alle hulp die we kunnen geven" zal geven ter be strijding van het Sikh-terrorisme. Volgens New Delhi opereren ex tremisten in Groot-Bittannië, waar zij ook moeten worden bevochten. De kwestie van de in Engeland ge vestigde Sikh-militanten en hun vermeende steun aan de strijd voor onafhankelijkheid in Punjab is een struikelblok in de betrekkingen De politie in het Westduitse Wackersdorf probeert de betogers met waterkanonnen te verspreiden. Toen dat niet lukte werd traangas gebruikt. (foto AP) Bij elkaar zijn de afgelopen landse zaken Geoffrey Howe weken zeker honderd mensen om zijn Indiase ambtgenoot Baliram het leven gekomen in Punjab. Het geweld, dat werd aangewak kerd door militante Sikhs die strij den voor een onafhankelijke staat, leidde tot bloedige gevechten met brand heeft gisteren een deel van ernstig het beroemde Londense paleis maar zei te hopen dat de deel- Hampton Court Palace in de as ge- staatsregering in staat zou zijn het legd. Bij de brand, die een schade geweld te bedwingen. Eerder had van vele miljoenen guldens van de Britse minister van buiten- tussen de twee landen. Howe, die zondagavond aankwam, brengt een tweedaags bezoek aan India. de Hindoe-minderheid. In New LONDEN - Een felle uitslaande Delhi noemde premier R^jiv Gand hi de situatie in Puryab ernstig door Henk Dam veiligheid Arun Neroe, roerige gebied gestuurd. Deze had den de gematigde Sikh-regering van premier Surjit Singh Barnala verzekerd van hun steun. De rege ring heeft daarop nog eens 3.000 man paramilitaire politie naar het De brand brak gisterochtend 'de fnnnn rl±XenS™^S! vroe« naar voorlopig wordt Tr T f aangenomen in de slaapkamer van nationale politie die al ter plaatse de overleden vrouw. Het gaat waren en daar hulp bieden Pan - - - - - - - 34.000 man deelstaatspolitie. de 85-jarige lady Gale, de weduwe generaal Sir Richard Gale, die den blijven. Slechts twee niet erg belangrijk geachte schilderijen werd geheel vernield. De Britse koningin Elizabeth, haar zus prinses Margaret en kroonprins Charles bezochten gis teren het paleis, dat eigendom is van de koninklijke familie. „Vrese lijk", was het oordeel van de konin gin toen zij het resultaat van de brand zag. Het paleis was gisteren in zijn ge heel gesloten voor bezoekers. Nor maal is het Paasweekeinde een van de drukste periodes voor Hampton Court Palace, dat elk jaar meer dan een half miljoen bezoekers telt. (foto: AP) Anne ontsnapt aan ontvoering LONDEN (AFP) - De Engelse prinses Anne is in Brazilië, waar ze afgelopen week een be zoek bracht, ontsnapt aan een ontvoering. Dit meldde het mi nisterie van buitenlandse za ken in Londen zaterdag. Ver moed wordt dat een drugsben de de prinses had willen ont voeren om haar uit te wisselen tegen de „drugskoning" José Carlos Dos Reis die een gevan genisstraf van 30 jaar uitzit. De Braziliaanse politie was getipt over de ophanden zijnde ontvoering. De prinses, die vrij dag terugkeerde in Londen, kreeg daarop extra bescher ming van de politie en van haar eigen lijfwacht. Haar program ma werd veranderd en zij wis selde voortdurend van auto. des t yds tijde ns d eT weed eWer e 1 d i prominente rol vervul de. Het echtpaar Gale kreeg enkele jaren geleden speciale toestem- i anaere ming Van de koninklijke familie de deel- nrn ;n Ppn Lampr van hef rtaleic fe de graanoogst volgende maand in ooriog Punjab, ook de „graanschuur van India" genoemd. De politie heeft opdracht gekregen de treinen te bewaken, die arbeiders uit andere staten voor de oogst staat aanvoeren. wuucn w weuuw De politie schoot zondag twee avond 'bii het licht ivtromicton viif avona dij nei I1CIH extremisten dood. Vyf anderen een kamer van het paleis te De weduwe placht elke ij het licht van een kaars een borrel te drinken, en de brand- weer n^m taandat het dezekaars geweest die de brand veroor téerd in verband met een van de aanvallen tijdens welke het afgelo pen weekeinde 26 mensen werden gedood..De vijf andere slachtoffers vielen toen de politie op de menig te vuurde om deze te verspreiden. De omvangrijke politieverster- king in Punjab kon echter niet Wren Een gedeelte voorkomen dat gisteren op ver- - - schillende plaatsen nog eens drie Buitenland kort Stalins dochter Svetlana, de 59-jarige dochter van de vroegere Sowjet-leider Jo zef Stalin, wil zich weer in het Wes ten vestigen. Ze heeft daartoe een verzoék ingediend bij de Sowjet- zaakte. Het vuur trof de gehele zuidelij ke vleugel van Hampton Court Pa lace, een gedeelte dat zo'n 300 jaar geleden werd gebouwd door de be faamde architect Sir Christopher Wren. Een gedeelte van het dak stortte daarbij naar beneden. Bij de brand liepen vele tiental len schilderijen en andere kunst werken schade op, maar de meeste konden in redelijke staat behou- BONN - Een 38-jarige demon strant bij het bouwterrein van de nucleaire opwerkingsfabriek in het Beierse Wackersdorf is gisteren aan een astma-aanval overleden. Dat gebeurde nadat de politie veel vuldig gebruik had gemaakt van traangas. Zeventien andere de monstranten moesten wegens ademhalingsmoeilijkheden wor den behandeld. door Hannes Kopp De welhaast traditionele Paas- demonstraties tegen atoomwapens en kernenergie in West-Duitsland stonden dit keer in het teken van het verzet tegen het regeringsak koord van Bonn met Washington over medewerking aan het onder zoeksproject naar ruimtewapens SDI. Aan de landelijke manifesta ties namen 370.000 betogers deel, ongeveer 80.000 minder dan vorig jaar. Er werden 280 militante de monstranten opgepakt. Ze zijn la ter weer vrijgelaten. Behalve het plaatsje Wackers dorf in Beieren, waar vele hectare bos moet wijken voor de bouw van een centrale opwerkingsfabriek voor reactorstaven, was het centra le doel van de betogers ook de standplaats voor NAVO-raketten bij Hasselbach in de Hünsrück te Rheinland-Palts. In Hamburg, Hannover, Kassei, Keulen, Stuttgart, Frankfurt en het Roergebied gaven tienduizenden ondanks storm en regen gevolg aan de oproep van de vakbonden, de SPD, de Groenen, milieu- en kerkelijke groepen om deel te ne men aan lokale vredesmanifesta- ties. In Wackersdorf waar de zoge naamde Paas-trektochten zich con centreerde, kwamen volgens de or ganisatoren van de vredesbewe ging 100.000 betogers bijeen, de au toriteiten spreken over 30.000 deel nemers. Het bouwterrein voor de opwerkingsfbariek werd door zo'n 3000 politiemannen afgezet. Met slagstokken en waterkanonnen wilden ze aanvallen van militante tegenstanders afweren. De betogingen hadden vrijwel overal een rustig verloop; alleen in Wackersdorf bleek een confronta tie tussen demonstranten en poli tie uiteindelijk onvermijdelijk. LONDEN - Ten minste 40 mensen zijn gisteren gewond geraakt bij grootscheepse rellen in de Noord- ierse stad Portadown. De rellen braken uit nadat de politie een mars van protestanten door het centrum van Portadown verboden had. Met veel spanning hadden politi ci de afgelopen weken al uitgezien naar de historische zogenaamde 'Leeijongens-mars' die elk jaar met Pasen in Portadown gehouden wordt. Gevreesd werd, dat extre me protestanten van die mars een demonstratie van hun weerzin te gen het onlangs gesloten Brits-Ier se akkoord over Noord-Ierland zouden maken. Ter elfder ure besloot minister King (Noord-Ierland) op advies van de politie de mars maar hele maal te verbieden. Maar meer dan 3000 protestanten, onder leiding van ds. Ian Paisley, trokken zich niets van het verbod aan, en hiel den toch hun mars. De politie kon de mars niet stop pen maar slaagde er wel in, de de monstranten uit een aantal katho lieke gedeelten van Portadown te houden. De menigte viel de agen ten die die gedeelten afschermden, met flessen, stenen en stukken be ton aan. Na afloop van de verboden mars bleef het in Portadown gisten. Steeds opnieuw trokken protes tantse muziekcorpsen door de stad, het demonstratieverbod evenzovele keren opnieuw bre kend. Aan het eind van de middag bereikten de rellen een hoogte punt. Ongeveer 1000 protestanten vie len toen de ijlings aangerukte mili tairen en de politiekorpsen aan. Daarbij werd door de handhavers van het gezag veelvuldig met plas tic kogels geschoten. De meesten van de gewonden vielen doordat zij door deze kogels geraakt waren. ADVERTENTIE Geen extra ontmoeting, afgesproken top in Washington moet doorgaan DE HUISHOUDBEURS WORDT DIT JAAR WEER EEN FANTASTISCH EVENEMENT WAAR U IN DE BEKENDE EN GEZELLIGE SFEER ONTELBARE NIEUWE DINGEN ZULT ONTDEKKEN. DE HUISHOUDBEURS - INFORMATIEF VOOR DE HELE FAMILIE. DE LAATSTE SNUFJES Verrassende keuken combinaties en badkamers, evenals de nieuwste huishoudelijke apparaten. Beleef nu al vakantie- öeieet nu al vakantie-1 voorpret met toeristische infor- VAKANTIE matie uit binnen-en buitenland. En kom kijken bij 'Nederland Kijken en Kieken'. WASHINGTON - President Rea gan wil geen topconferentie i autoriteiten, zo weet het Britse r°Pa over een algemeen verbod weekblad The Sunday Times te Ya" kernproeven. De Russische melden. In Washington verklaarde leider Gorbatsjov had zo'n bijeen- een woordvoerder van het ministe- komst eind vorige week in een tele- Eenzijdig van buitenlandse zaken dat visietoespraak voorgesteld, Amerikaanse functionarissen de VS houden vast aan hun eis dat rechtstreeks contact met Svetlana ®en volgende topconferenüe dit hebben gehad. Hij weigerde te zeg- Jaar gen wat daarbij besproken is. zoal! Terrorisme In Lyon zijn twee vermeende le den van de Franse terroristische groep 'Action Directe' aangehou den. De organisatie wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij bom aanslagen die in België door de door Henk Kolb De Sowjet-Unie heeft een eenzij dig moratorium op kernproeven ingesteld en volgens Gorbatsjov blijft dat gehandhaafd totdat de VS Amerika wordt gehouden, een nieuwe kernproef doen. Naar Genève was overeengeko- verwachting zal half april in Neva da opnieuw een nucleaire lading ondergronds tot ontploffing wor den gebracht. Shultz, op de terugweg van een reis naar Frankrijk, Italië, Grieken land en Turkije, beschuldigde ook zeggen het Witte Huis van het bedrijven diplomatie over de rug Gorbatsjovs aanbod Amerikaanse woordvoerdersBBRHBHBRRRBHH pop I?": A1®hL namelijk een propagandamanoeu- publiek. Zijn gesprek met de Rus- K S—S vre' die de twÜfel heeft vergroot sische premier Ryzkov in Stock- jet-Unie Cellen, zijn uitgevoerd op NAVO- over de Russische bereidheid om holm had weinig opgeleverd, zei sident R in de VS het topoverleg dit jaar te Shultz, omdat de boodschap vervolgen. Minister van buiten-l Éf" landse zaken George Shultz be- installaties en -gebouwen Situatie Peru president Reagan, die hij met de Rus zou bespreken, door het Witte President Alan Garcia van Peru klemtoonde zondag dat van de Huis al voor zijn aankomst in Zwe den bekendgemaakt en het i de hoofd- Russisch-Amerikaanse betrekkin- de haven Callao tot 7 gen niets terechtkomt, tenzij Mos- volgens van Russische kant juni verlengd, ondanks het feit dat kou en Washington een eind ma- persbureau Tass was afgewezen, het aantal aanslagen is afgenomen ken aan hun diplomatie in het De presidentiële boodschap be- sinds de maatregel twee maanden openbaar en terugkeren tot regel- helsde "De matig, geheim overleg. Het Witte Huis heeft vanuit San geleden van kracht werd. noodtoestand werd uitgeroepen toen de maoistische guerrillabewe- ta Barbara in Californië, r Rea- ging Lichtend Pad haar aanslagen gan met vakantie is, opnieuw ge- Amerikaans had uitgebreid tot do hoofdstad. De maatregel maakt het onder meer mogelijk openbare bijeen komsten te verbieden en mensen zonder arrestatiebevel op te pak ken. uitnodiging om Russi sche experts een ondergrondse proef in Nevada te laten bijwonen en kennis te r verificatie-systeem zulke ge zegd dat het stopzetten van proe ven met kernwapens geen Ameri- beurtenissen. Eer\_ betere weder- kaans belang is. De VS moeten zijdse verificatie zou volgens Rea- proeven kunnen doen trouwbaarheid, veiligheid tiviteit van de nucleaire afschrik- de be- gan voor de VS aanleiding kunnen effec- zijn tot het ondertekenen van twee de jaren zeventig ontworpen Partijleider Gorbatsov stelde tij- \dens een televisie-rede in de Sow- extra gesprek met pre sident Reagan voor. "Ergens in Eu ropa" zou gepraat moeten worden over een stop op kernproeven. (foto: Tassi verdragen, die ondergrondse kern proeven tot 150 kiloton beperken. Irritatie De Sowjet-Unie ziet niets in Rea- gans uitnodiging, zo heeft Moskou laten weten, want de Russen willen kernproeven verbieden in plaats van die gade te slaan. De VS hou den staande dat de Sowjet-Unie zijn testprogramma voor nieuwe wapens heeft voltooid en daarom een moratorium wil voordat de Amerikanen de kernproeven kun nen doen voor bijvoorbeeld de nieuwe, kleine Minuteman-raket en Reagans onderzoek naar een verdediging tegen intercontinenta le raketten in de ruimte. In Washington is in de afgelopen weken grote irritatie gegroeid over het uitblijven van een formeel Rus sisch antwoord op Amerikaanse voorstellen ten aanzien van een nieuwe top. De VS kunnen die zon der grote moeite op korte termijn organiseren, maar in Washington kan Shultz bij ontstentenis van de Russische ambassadeur Dobrynin geen gesprekspartner van gewicht vinden en in Moskou blijkt het voor de Amerikaanse ambassadeur moeilijk om toegang te krijgen tot hoge Russische functionarissen. Gorbatsjov vindt een nieuwe top alleen maar zinvol als over kernwa pensakkoorden kan worden ge sproken. Het Witte Huis heeft aan vankelijk eveneens verklaard dat een tweede top tastbare resultaten moest opleveren en het was duide lijk dat in Washington vooral werd gedacht aan een overeenkomst op het gebied van kernwapens in Eu ropa. Van beide kanten werd be toogd dat topconferenties terdege moeten worden voorbereid om succes'te kunnen hebben. Recentelijk echter heeft het Wit te Huis laten doorschemeren niets te zien in wat het nu betitelt als 'een voorgekookte conferentie' waarbij het alleen nog gaat om het ceremonieel van de onderteke ning. M A Inte kunnen beurs h i Interieur I Ofloop eens over de internationaal 861 georiënteerde Interieur RAI, de tentoonstelling voor kreatief wonen, met veel moderne design-meubelen Ook doe-het-zelvers HET «ARWEIHUIS kunnen op de Huishoud- beurs hun hart ophalen. Bekijk en test er de nieuwste gereedschappen en materialen. VEEL OVER MODE I Een hek hal is gewijd J I aan mode. Snuiïelen op de vele stands met stoffen, accessoires, cosmetica, etc. Maar liefst vijf modeshows per dag! .EN NIET TE VERGETEN I De Bruidenshow, De Negen Maanden Beurs (vanaf 9 april), 100 jaar Verkade Museum, Portugal Gastland. 3 t/m 13 april RAI Amsterdam Openingstijden: dagelijks van 10 tot 18 uur. maandag 7 cn dinsdag 8 april van 10 to) 22 uur, zaterdag en zondag van 10 tot 17 uur. Voordelige Trein-Töcgang-biljctten verkrijgbaar bij vele NS-stations.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7