Olieprijs blijft dalen door geruzie in Opec Regering verdeeld over medicijnhulp Suriname 'Ik voel me nog president van Filippijnen' EG waarschuwt VS voor handelsoorlog Opnieuw miljardenverlies voor autoconcern Renault VERZEKERINGEN PAGINA 6 DINSDAG 1 APRIL 1986 NEW YORK (UPI/RTR) - De olieprijzen zijn vandaag in New York gedaald tot om streeks tien dollar per vat (159 liter), het laagste niveau sinds 1978. De prijs van ruwe olie uit het Britse Noordzee-veld Brent voor levering in juni kelderde op de termijn- markt in New York tot 9,80 dollar. was de bedoeling dat de olielanden punt in een interview met- het tijd- De voornaamste aanleiding tot de| verdere prijsdaling was de uit spraak van de minister van olie van de Verenigde Arabische Emriraten (VAE), Mana Said al-Oteiba, dat de prijzen wel kunnen zakken tot vijf ter van de VAE is daarvan nog dollar per vat als de olieproducen- nig terechtgekomen, ten binnen en buiten de Opec er niet in Slagen het eens te worden akkoord over produktiebeperkingen. De Opec is van plan op 15 april het ministersoverleg te hervatten over steunmaatregelen voor de oliemarkt, maar Oteiba liet door schemeren dat mogelijk uitstel van die bijeenkomst nodig zal zijn. Het na de opschorting van hun beraad- schrift Middle East Economie Sur- slagingen op 24 maart een oplos sing voor de problemen zouden uitwerken, maar volgens de vey (MEES), dat alle belangrijke olieproducenten moeten meewer ken. Jamani zei voorts dat zijn land niet van plan is minder olie te pro- Oteiba verklaarde verder dat een duceren dan de binnen de Opec produktiebeperking overeengekomen hoeveelheid van noodzakelijkerwijs Groot- 4,35 miljoen vaten per dag. Zelfs isnttannië en Noorwegen hoeft te als Saoedi-Arabië „onder zeer ab- omvatten. Daarmee staat hij lijn- normale omstandigheden" recht tegenover de opvatting van Saoedi-Arabië. De Saoedische mi nister van olie, Ahmed Zaki Jama ni, herhaalde vandaag zijn stand- per vat olie (159 liter) sluiten zijn produktie te beperken, dan zal dat alleen gebeuren als an dere Opec-landen evenredig inle veren, aldus Jamani. De uitlatingen van de Saoedi sche minister maken duidelijk dat het bijzonder moeilijk zal worden binnen de Opec een akkoord over produktiebeperkingen te bereiken. De voorstellen daartoe die tijdens het ministersoverleg van vorige maand circuleerden voorzagen er namelijk in dat Saoedi-Arabië pro centueel de grootste bijdrage zou leveren. Daar komt nog bij dat een aantal Opec-landen de produktie hele maal niet wil beperken. De Vene zolaanse minister van olie, Arturo Hernandez Grisanti, zei vandaag dat zijn land „deze keer niet in de positie is om zijn produktie te ver minderen". Irak liet zelfs weten een vergroting van zijn produktie- contingent te verlangen van 1,2 miljoen vaten per dag tot ruim twee miljoen vaten. BRUSSEL (AFP/DPA) - De Euro pese Gemeenschap heeft de Ver enigde Staten gewaarschuwd voor een openlijk handelsconflict. De waarschuwing is een reactie op het besluit van Washington handelsbe- perkénde maatregelen te treffen te gen de EG. Het Witte Huis kondigde giste ren aan dat quota's en verhogingen van douanerechten zullen worden toegepast op een aantal produkten uit de EG die de VS binnenkomen. Dit zou de schade moeten compen seren die de VS lijdt door toetre ding van Spanje en Portugal tot de zijnsoortgëlijke maatregelen te' EG. Sinds die toetreding, een men", maand geleden, mogen minder Amerikaanse landbouwprodukten naar Spanje en Portugal worden uitgevoerd. Willy De Clerq, Europees com missaris belast met buitenlandse aangelegenheden, noemde de Amerikaanse stap gisteren een "onvriendelijke daad". Volgens hem is het optreden van Washing ton "onnodig agressief'. "De hou ding van confrontatie draagt het gevaar in zich van een openlijk handelsconflict, hoewel de Ge meenschap zich tot onderhande lingen bereid had verklaard", al dus De Clerq. De EG-commissaris noemt het "ongerechtvaardigd" als de VS de aangekondigde maatregelen met terdaad uitvoeren. "De Gemeen schap zal een dergelijke flagrante schending van zijn GATT-rechten niet aanvaarden en zal ter verdedi ging van zijn belangen gedwongen De Clerq wijst op de voordelen die de uitbreiding van de EG met Spanje en Portugal heeft voor de VS. "Deze aanzienlijke voordelen" liggen niet alleen op het gebied van de handel, maar ook op politiek terrein in de vorm van een verster king van het westers bondgenoot schap. ANCHORAGE - De vulkaan Augustine nabij Anchorage in Alaska heeft vandaag de zwaarste uitbarsting gehad nadat hij afgelopen week actief werd. Een wolk van as steeg tot 12 kilometer hoogte. In een gebied 113 kilometer verder moest overdag de straatverlichting worden aange maakt. Meteorologen vrezen dat een verandering van windrichting het dichtbe volkte gebied rond Anchorage kan bedreigen. Bewoners in de omgeving van de Augustine is aangeraden binnen te blijven. Het vliegverkeer op Anchorage is tot nader order stil gelegd. (foto epa> Winnend vers van gevangene blijkt plagiaat AMSTERDAM (ANP) - De Joe goslavische gedetineerde, die woensdag voor het gedicht „Op vrije voeten" de eerste prijs kreeg in de „Landelijke prijs vraag voor gedetineerden", heeft - bewust of onbewust - plagiaat gepleegd. Het werkje blijkt het gedicht „Thuis komst" van Toon Hermans. Alleen de titel is veranderd, aldus zaterdag een enigszins verbaasde directeur D. Reumer van het Nederlands Biblio theek en Lectuurcentrum (NBLC), dat de wedstrijd (voor gedichten en tekeningen) had uitgeschreven. Het NBLC zit behoorlijk in zijn maag met de kwestie. Reu mer: „Het aan de prijs verbon den geldbedrag (250 gulden) willen wij terug hebben en wij zullen iets moeten doen voor Toon Hermans". Er zal verder iets moeten gebeuren met het boekje, aldus de NBLC-direc- teur, waarin het werk van de prijswinnaars staat afgedrukt. Het NBLC bespreekt een en ander vandaag. Reumer benadrukt dat hij niet weet of de betrokken gede tineerde opzettelijk plagiaat pleegde. Hij wijst verder op de deskundige jury die 175 inge zonden gedichten en 75 teke ningen beoordeelde. In die jury zaten onder andere Jules Deel- der, Simon Vinkenoog, Elly de Waard en Liesbeth Brandt Cor- stius. DEN HAAG (GPD) - Binnen de re gering is onenigheid ontstaan over de vraag of Nederland moet door gaan met medicijnhulp aan Surina me nu de Surinaamse kapitein Boereveen in de VS is opgepakt bij een poging om een cocaïnelijn te openen op Paramaribo. Minister van den Broek (buitenlandse za ken) wil met de besprekingen over medicijnhulp 'pas op de plaats ma ken', terwijl minister Schoo (oOnt- wikkelingssamenwerking) gewoon wil doorpraten. Van den Broek vindt wel dat de humanitaire hulp via particuliere organisaties ge woon moet doorgaan. Minister Schoo, die zaterdag vanuit Costa Rica op Schiphol arri veerde maar meteen daarna het Na berichten over cocaïnelijn autoriteiten. Een ambtelijke dele gatie is vorige week in Paramarbo geweest om daarover te praten, de besteding van het geld i derlandse regering toch al een zeer afwachtende houding inneemt in de dialoog met Suriname. De dia loog staat op een laag pitje en de afspraken die tot nu toe werden ge maakt, zijn 'minimaal'. In de af wachtende houding komt door de joen gulden aan Suriname worden spraken zijn gemaakt", aldus de affaire^ Boerenveen geen verande- i mening dat de Ne- r Indonesië, sloot nog geen overeenstemming be- zelf niet uit dat over enige tijd me- reikt. "Maar het kan best zijn dat dicijnen ter waarde van een mil- de hulp wordt verstrekt als de af- de toch al lastige contacten met Pa ramaribo nog lastiger worden, al dus Schoo. Schoo benadrukte dat de hulp aan Suriname vooral bedoeld is voor het armste deel van de Suri naamse bevolking. "Bouterse slikt er geen medicijn meer of minder om. Daar is de hulp dan ook niet op PARIJS (Rtr.) - Het Franse staats- vruchten heeft afgeworpen. Vorig automobielconcern Renault heeft jaar verdwenen er 12.000 banen bij het afgelopen jaar een verlies gele- het concern en dit jaar zullen daar den van ruim 10,9 miljard frank nog eens 9.000 bijkomen. (vier miljard gulden), zo heeft het De slechte resultaten over 1985 concern bekendgemaakt. Het na- kwamen hoofdzakelijk voor reke- delige saldo is weliswaar kleiner ning van de sector personenauto's dan het recordverlies van 12,5" mil- en kleine bestelwagens, waar een jard frank (4,6 miljard gulden) in verlies werd geleden van 10,99 mil- 1984, maar het ligt ongeveer! 1,4 jard frank. Het aandeel van deze miljard frank boven de begin auto's op de Franse markt vermin- maart door topman George Besse derde van 32,9 procent tot dertig gegeven raming. procent. Vooral de verkoop van de Uit de cijfers blijkt dat de reorga- eind 1984 gelanceerde "Super 5" is nisatie van Renault nog weinig tegengevallen. Renault hoopt dit jaar met de on langs geintfoduceerde mid- gericht". Een van de conclusies denklassewagen R 21 het aandeel van de ambtelijke missie naar Suri- van de Franse markt te vergroten name is dat de hulp via dë particu- tot 31 procent. In 1987 denkt het liere kanalen niet iedereen wordt concern uit de rode cijfers te zullen bereikt. Zo maken vooral ambtena- komen, ren en welgestelden gebruik van de particuliere ziekenhuizen in Su- riname. Voor steun aan de armsten zijn juist de drie overheidszieken- huizen van belang. "Als wij hulp willen geven aan het arme deel van de bevolking dan zij wij aangewe zen op de Surinaamse overheid", aldus Schoo. De opvatting van Schoo staat haaks op die van de drie grote frac ties in de Kamer. PvdA, CDA en WD zijn voorstanders van een te rughoudende opstelling jegens Bouterse na de affaire Boerenveen. Een van de leiders van het Suri naamse verzet in Nederland, Paul Somohardjo, heeft de leiders van de „oude" politieke partijen in Su riname opgeroepen hun dialoog met de militairen te beëindigen. Van der Spek verlegen met ruzie in PSO itiubaarien Varkenspest (vervolg van pagina 1) SOEST/DEN HAAG (ANP) - De politie van Soest heeft vanmorgen om kwart over vier twee vrachtwa- AMSTERDAM - Het koude en natte gens aangehouden die in het geïso- weer heeft de toeristen en dagjes- leerde gebied waren geweest. Op mensen het afgelopen Paasweek- het moment van de aanhouding einde naar musea, bioscopen en werden de wagens met 17.755 kilo overdekte attracties 'gejaagd. At- varkensvlees gelost bij een bedrijf tracties als rondvaartboten (ziefo- in Soest. to ANP) hadden nauwelijks iets te De wagèns waren afkomstig van doen. Het slechte weer, plus het feit een transportbedrijf uit Zoeter- dat Pasen dit jaar zo vroeg viel, De lading kwam uit Meppel hebben er dit jaar bovendien voor gezorgd dat vooral veel van onze oosterburen thuis zijn gebleven. ARNHEM - Een populaire voor lichtingsfilm over kernenergie die aan het afvalprobleem totaal voorbijgaat. Dat gaat zelfs de raad van commissarissen van de Gemeenschappelijke Kernener giecentrale Nederland een beetje te ver. Een man die zonder enige bescherming wegloopt met een vat met zogenaamd radio-actief afval, dat is op z'n zachtst gezegd overdreven. „Deze film", oppert „kon wel eens meer vragen op roepen dan hij beoogt te beant woorden". De de GKN hebben net de première be leefd van 'Professor Nucleus'. Een filmproduktie van de voor lichtingsdienst van hun eigen nv. Acteur Lo van Hensbergen heeft de centrale rol. Hij, de professor zelf, neemt als in een science-fic tion serie een modaal gezinnetje mee naar de wereld van atomen, protonen en electronen, alpha-, PR-film over kernenergie al te populair bèta- en gamma-straling. „Stra ling, wat is dat toch?", vraagt pientere zoon Erik zich aan het begin van de film af. „Waarop- waarschuwen ze daar toch altijd voor? Dat doen ze toch niet voor de lol?". Dat zal je in de film nog net niet horen beweren. Maar de boodschap is wel dat het alle maal zo'n vaart nog niet loopt. „Wees maar niet bang", stelt pro fessor Nualeus de familie gerust, staande naast een aantal nog niet in gebruik zijnde splijtstofstaven in de kerncentrale Dodewaard, „Want ze ;/zijn heel weinig radioactief'. En hij vertelt naast tientallen tonnen radio-actief af val: „Dit bergen we veilig op, tot dat het vanzelf zijn radio-activi teit in hoge mate heeft vèrloren. Want na ongeveer 1000 jaar is er nog maar een miljardste deel van over, dat is hetzelfde als de stra ling van alles om ons heen. Dus we zadelen ons nakomeling schap helemaal niet op met meer radioactiviteit dan de aarde van zich zelf al heeft".Tweeëneenhalf jaar is er gewerkt voordat het produkt de goedkeuring kon wegdragen van iedereen die er aan heeft meegewerkt, laat ir. Van Erpers Royaards de com missarissen na vertoning weten. En dus geven de commissarissen dan toch maar hun fiat. Ondanks alle opmerkingen en kantteke ningen. Het is de bedoeling dat de film zal worden vertoond aan de dui zenden die jaarlijks de kerncen trale in Dodewaard bezoeken. DEN HAAG (GPD) - Lijsttrekker Fred van der Spek van de enkele maanden geleden opgerichte partij voor socialisme en ontwapening (PSO) voelt zich inverlegenheid gebracht door hevige interne ru zies in de nieuwe linkse splinter. Er is de afgelopen dagen zo kwistig met royementen gewerkt in deze afsplitsing van de PSP dat Van der Spek twijfelt aan zijn lijsttrekker schap. Komende zaterdag op het partijcongres moet duidelijk wor den of de ruzies kunnen worden bijgelegd en hij zal aanblijven. Het bestuur van de PSO heeft achttien leden, onder wie de pen ningmeester, geroyeerd, omdat zij 'vanaf de oprichting van de partij hebben getracht een effectieve or ganisatorische opbouw te verhin deren'. Volgens partijvoorzitter Sweep was royement de enige mo gelijkheid, omdat het conflict an ders nog maandenlang had doorge speeld. De geroyeerde leden wilden vol gens de voorzitter eén partij zonder een duidelijk naar boven opge bouwde structuur. Als er al een be stuur moet zijn, dan zou dat weinig bevoegdheden mogen hebben. Er zou geen goed overleg met de dwarsliggers mogelijk zijn ge weest. Volgens Van der Spek heb ben beide partijen in het conflict boter op het hoofd. Hij wil nog pro beren een bemiddelende rol te spe len. Ex-president Marcos krijgt mogelijk toch asiel in Spanje Zoetermeer overgeladen. De politie van Soest heeft in sa menwerking met de Algemene In spectiedienst van het ministerie Het aantal toeristen bedroeg dit landbouw en visserij proces- jaar ruim 100.000 minder dan verbaal opgemaakt en de wagens onder begeleiding teruggestuurd naar Zoetermeer. Het permanent veterinair comité van de Europese Gemeenschap in Brussel komt op verzoek van Ne derland donderdag bijeen om de maatregelen te bespreken die ons land heeft genomen tegen de Afri kaanse varkenspest. Secretaris ir.B.J. Odink van het Produktschap voor Vee en Vlees- hoopt dat de andere EG-lidstaten zullen inzien dat de maatregelen voldoende zijn en dat de export van Nederlandse varkens en var kensvlees kan blijven doorgaan. Veel hangt naar zijn mening af van de opstelling van Groot-Brittannië in verband met de export van ba con. In het kerngebied in Zoetermeer en de bufferzone die daaromheen is gelegd zijn de problemen vol gens hem groot. Slachterijen in het kerngebied zijn stilgelegd. In de bufferzone geldt dat voor de slacht van varkens. Juist uit beide gebie den komt veel bacon voor de Brit se markt. De Afrikaanse varkenspest komt vooral in Italië voor. Vorig jaar zijn er enkele gevallen in België ge weest. Van de klassieke varkens pest is dit jaar in ons land slechts een geval vastgesteld. rig jaar, namelijk 450.000. Be paald geen goed begin van het sei zoen '86, aldus gisteren adjunct-di recteur Jansen van het Nederlands bureau voor toerisme (NBT). De Wèstduitse dagjestoeristen, die voornamelijk voor bloeiende bollenvelden plegen te komen, lie ten het bij afwezigheid daarvan massaal afweten. Aan de andere kant viel op dat veel Engelsen en Belgen Nederland ons land dit keer hebben bezocht, zei Jansen. Hij ver wacht overigens dat het weinig riante Paasweekeind goed zal wor den gemaakt door de komende Pinkster- en Hemelvaartweekein- den. ADVERTENTIE 1 ASSURANTIEKANTOOR [jgW. PET Venneperweg 497 Nieuw-Vennep 1 Tel. (02526) 72664 ook geldleningen WASHINGTON (AP/GPD) - De Verenigde Staten hebben de Spaanse regering opnieuw ver zocht ex-president Ferdinand Mar cos van de Filippijnen toe te staan naar Spanje te verhuizen, zo is gis teren uit Amerikaanse regerings kringen vernomen. Twee weken geleden heeft Span je een verzoek tot asielverlening aan Marcos afgewezen. Maar de Spaanse minister van buitenlandse zaken Fernandez Ordonez zei gis teren dat zijn regering mogelijk zou kunnen terugkomen op haar weigering Marcos op te nemen, als president Corazon Aquino van de Filippijnen de kwestie aankaart. Marcos verblijft sinds zijn ver trek uit de Filippijnen op 25 fe bruari van dit jaar in Hawaï, waar hij tot verleden week was onderge bracht in het gastenverblijf van de Amerikaanse luchtmachtbasis Hickam. Verleden week verhuis den Marcos en zijn vrouw Imelda naar een gehuurde villa op het ei land Oahu. Marcos zelf heeft inmiddels te kennen gegeven mogelijk naar de Filippijnen terug te zullen keren. Middels een bandopname en een met de hand geschreven op 21 maart gedateerde brief aan het Fi lippijnse volk liet hij weten "dat hij het slachtoffer is van de meest zwarte propaganda". Volgens Marcos hebben "ele menten binnen de Amerikaanse re gering" stepn verleend aan de mili tairen die hem op 25 februari heb ben afgezet. Bovendien beschul digt Marcos Corazon Aquino ervan de "grootste uitvreetster" van het land te zijn. "Wij moeten strijd le veren tegen het monster dat slaver nij oplegt", aldus Marcos. "Blijf eendrachtig, zodat wij el kaar weer zullen zien", zo luidde de boodschap van Marcos aan zijn "geliefde landgenoten". De woord voerder van mevrouw Aquino, Re ne Saguisag, zei dat Marcos moge lijk "in de verre toekomst" terug zou mogen keren naar de Filippij nen, maar nu in ieder geval niet. Inmiddels hebben 44 leden van de Beweging voor een Nieuwe Maatschappij van Marcos middels stemming besloten de verleden week door Aquino opgeheven Na tionale Assemblee op 14 april bij een te roepen. De belangrijkste lei ders van de partij onthielden zich echter van stemming of waren zelfs helemaal niet aanwezig. Corruptie Marcos zei afgelopen weekeinde tegen de pers in Honolulu dat hij zichzelf nog steeds beschouwt als de president van de Filippijnen. Hij heeft eerder verklaard dat hij de coup, die hem de macht over de Filippijnen ontnam, had kunnen afslaan, maar dat hij geen Filip- pijns bloed heeft willen vergieten. Volgens de Filippijnse regering heeft Marcos tussen de vijf en tien miljard dollar aan het land ontsto len. Marcos ontkent in zijn brief al le beschuldigingen van corruptie en verklaart van plan te zijn al zijn krachten aan te wenden "in zijn strijd om de waarheid en het recht te laten zegevieren". Mogelijk helpt het onderzoek hierbij dat een hoge Japanse poli tiefunctionaris heeft aangekon digd naar mogelijke betalingen van politieke bijdragen door Mar cos aan Japanse politici. Die beta lingen zouden zijn verricht aan le den van regerende Liberaal-Demo cratische Partij, onder wie oud- premier Kakuei Tanaka, die later werd gedwongen af te treden in verband met het Lockheed-om- koopschandaal. Met het onderzoek is een nieuw hoofdstuk geopend in de discussie rond de Japanse betrokkenheid bij het corrupte bewind van Marcos. Het parlement is een onderzoek begonnen, maar het is twijfelachtig, dat de zaak werkelijk tot op de bo dem zal worden uitgezocht. Commissies Het parlementaire onderzoek be treft de onthullingen die zijn ge daan in het Amèrikaanse Congres rond de zeer hoge commissies van 15 procent die sommige Japanse bedrijven hebben betaald om con tracten op de Filippijnen te krijgen die werden gefinancierd met hulp kredieten van de Japanse over heid. Premier Nakasone antwoordde vanochtend op kritiek van de so cialistische oppositie in het parle ment dat de regering alles zal doen om de feiten boven tafel te krijgen, en dat er gekeken wordt naar even tuele wijzigingen in de manier waarop hulp wordt gegeven. Het heeft er echter alle schijn van dat de nieuwe Filippijnse rege ring bereid is de zaak niet op de spits te drijven. Minister van finan ciën Jaime Ongpin, die de tweede helft van deze maand een bezoek zal brengen aan Tokio, heeft al ge waarschuwd dat het 'nadelig' zou zijn voor zowel Japan als de Filip pijnen om de kwestie van de smeergelden 'op een emotionele wijze' te benaderen. Japan is na melijk de belangrijkste hulp-donor van Manila, en niemand heeft zin de ontwikkelingshulp in gevaar te brengen. Schijnonderzoek De Japanse overheid zit duide lijk met de hele kwestie in zijn maag. Als alle feiten boven water komen zou dat even schadelijk kunnen zijn als wanneer de indruk wordt gewekt dat de handelwijze rond de ontwikkelingshulp het daglicht niet kunnen verdragen. De enige uitweg is een schijnon derzoek, dat uiteindelijk zo weinig mogelijk feiten aan het licht brengt. Op de Filippijnen heeft presi dent Aquino gisteren verklaard dat zij zal proberen een einde te maken aan de staking van zo'n 22.000 Fi lippijnse werknemers ope Ameri kaanse militaire bases. De stakers voeren al tien dagen actie bij de toegangspoort van de marinebasis en bij een zestal andere Ameri^ kaanse faciliteiten. De verklaring van Aquino kwam nadat Filippijn se soldaten zondag in de lucht had den geschoten om zo'n 800 stakers te beletten de toegangspoort van de basis Clark te blokkeren. Onge veer 200 barmeisjes en taxichauf feurs waren slaags geraakt met de stakers, die hen het werk probeer den te verletten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6