Veldslag bij conferentie ultra-rechts STEREND Chaos troef bij anti-fascisten 'Meer ww-premie voor bedrijven zonder atv' LOODVRIJ Massale vechtpartij: 3 agenten gewond DINSDAG 1 APRIL 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Politie arresteert 72 mensen COMMENTAAR belang, omdat deze mede de toto- chemische smog, en daarmee de zu re regen, veroorzaken. Het terugdrin- de aar- gen van alle andere verontreimgin- de gehad, maar vandaag is het dan gen dan alleen die met lood, zal nog eindelijk zover: aan de Nederlandse gestalte moeten krijgen in verdere re- Het heeft de nodige voeten i benzinepompen wordt vanat daag op grote schaal de normale benzine vervangen door loodvrije brandstof. Zonder extra kosten kun nen automobilisten dan overschake len op loodvrije benzine. Door middel van een aantal belastingmaatregelen gelgeving. Maar het begin is er nu ge lukkig. nadat in Japan en de VS, maar dichter bij huis ook in West- Duitsland, Zweden en Zwitserland al eerder maatregelen waren getroffen. De hele operatie met de loodvrije benzine zal nog de nodige voortich- is loodvrije benzine niet duurder dan ting vergen, omdat het voor de ge gewone benzine, maar helaas ook middelde automobilist allemaal bar niet goedkoper. Deze milieuvriendelijke maatregel ingewikkeld is. Maar tegen die taak is het ministerie van milieuhygiëne wel moet er op langere termijn toe leiden, opgewassen. LEERDAM (GPD/ANP) - Van de 72 verdachten die zater dag in Kedichem na een gewelddadige actie tegen de Cen trumpartij en Centrumdemocraten zijn aangehouden, zijn er gisteravond zes vrijgelaten. De overige 66 blijven vol- Hpi voormalige Centrumpartij-kamerlid Janmaat bekijkt de resten van hotel Kosmopoliet dat geheel uit- gens officier van justitie Varenbkamp voorlopig in hechte- brandde toen demonstranten rook- en brandbommen naar binnen gooiden uit protest tegen een veizoeningsbij- nis. Bij de actie rond de 'verzoeningsbijeenkomst' van de eenkomst van Centrumpartij en Centrumdemocraten. (toto anpi twee ultra-rechtse partijen in hotel de Kosmopoliet in Ke dichem brandde het etablissement geheel uit. Het onder zoek wordt bemoeilijkt doordat een groot deel van de aan gehoudenen (ongeveer 25 man) noch hun identiteit willen prijsgeven, noch andere verklaringen wenst af te leggen. De anoniem afgegeven verklarin- gen van de 'Actiegroep 29 maart' en het 'Radicaal anit-fascistisch front' over deze zaak zijn door de officier met een schouderophalen afgedaan. In een persverklaring wordt gezegd, dat beide organisa ties onbekend zijn en dat de mede delingen voor kennisgeving wor den aangenomen. In een persbe richt zegt de 'Actiegroep 29 maart' dat het 'uit de hand lopen van de actie' wordt betreurd. In de andere mededeling, afkomstig van een 'ra dicaal anti-fascistisch front' wordt met nieuwe acties gedreigd. Verzoening Zaterdag verstoorden 150 tot 200 actievoerders de bijeenkomst van leden van de Centrumpartij en de groep Centrumdemocraten ver stoord. Beide Centrum-groepen zouden daar bijeen gekomen zijn groepen gehouden werd. Uit poli- l 'verzoening' te komen tie-onderzoek zou echter zijn ge- vrouw, werd later in het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam het lin kerbeen afgezet. De politie heeft haar naam niet prijsgegeven, maar het zou de secretaresse van Jan maat zijn. Toen de 'actievoerders omstreeks half vier per trein in Leerdam arri veerden waren slechts twee extra agenten aanwezig. Deze wisten sneller dan de actievoerders hotel DENHAAG (GP.D/ANP) - Het rijk Kosmopoliet te bereiken. Tegen kan niet langer aan de kant blijven het geweld konden ze niets meer staan wanneer de arbeidstijdver- ondernemen. De versterkingen uit korting stagneert. Minister De Ko- Leerdam en Gorkum, samen zo'n ning (sociale zaken en werkgele- 60 man, slaagden er wel snel in om genheid) vindt dat het rijk volgend een groot aantal actievoerders aan jaar 'zijn verantwoordelijkheid te houden. Bij die aanhoudingen moet De Koning wil ingrijpen rijk dat alle benzine loodvrij zal worden, dus ook de superbenzine. Voorlopig heeft deze maatregel dus maar een beperkt effect, omdat niet meer dan ongeveer een kwart van de auto's op gewone benzine rijdt. Omdat de be schikbaarheid van loodvrije benzine zeker in de aanloopperiode nog te wensen overlaat, zal er de nodige tijd mee heengaan voordat de normale benzine geheel is vervangen door de loodvrije. Maar een optimistische mi- Het is intussen een gelukkige om standigheid dat deze zaak ressorteert onder een minister die, zeer praktisch ingesteld, ook de eindverantwoorde lijkheid draagt voor een goede ruim telijke ordening van ons kleine, over volle land. Want het enigermate terugdringen van de luchtverontreiniging door loodvrije benzine kan gemakkelijk te niet worden gedaan door een kort zichtige ruimtelijke ordening. Het al te nister Winsemius gaat er vanuit, dat veel spreiden van wonen en werken al in augustus van dit jaar nergens leidt alleen maar tot meer auto's en meer loodhoudende normale benzine meer autokilometers, en dat in nog dat gisteren voor de KRO-televisie in een discussie met de toekomsti ge PvdA-leider Kok. De Koning noemde premiediffe rentiatie 'een afschuwelijk middel'. "Het is absoluut slecht voor ieder een. Het volgende kabinet staat atv desnoods moet echter voor een akelige afweging: zijn onder meer jerrycans met spi- afdwingen via wettelijke maatrege- berusten in het feit dat herverde- ritus in beslag genomen, len of het opleggen van hogere so ciale premies aan bedrijven wel bekend dat geen duidelijke afspraken over atv Koning, wei DeKena, aai r»Q r»;t de ve^adering van de Centrum- ".in gemaakt. De bewindsman met het oog op de komende kamer verkiezingen. Dat zouden voorna melijk geschorste leden zijn. Vlak voor vier uur maande de politie de in hotel Kosmopoliet vergaderende aanwezigen hun bij eenkomst te beëindigen, omdat een grote groep actievoerders te gen de Centrumpartij onderweg was. Tot een ontruiming kwam het niet snel genoeg om die actiegroep te ontlopen. Er werd gevochten en door de actievoerders met rook bommen, brandbaar materiaal en stenen gegooid. Er ontstond brand, gevolgd door paniek bij een aantal bezoekers van de vergadering. Het hotel brandde geheel uit. Twee leden van de Centrum- groepen raakten ernstig gewond. Ze werden naar het ziekenhuis in Gorkum gebracht. Een van de twee ernstig gewonden, een Onderzoek naar moord kost teveel geen verantwoordelijkheid zegt te AT KMAAR ,ANP* Hpt rpnhpr dragen, zijn ontraden. Minister ALKMAAR (ANP) - Het recher- bleken dat er geen gevaar dreigde. Partijsecretaris Segers van de Centrumpartij heeft in een verkla ring laten weten, dat er geen spra ke was van een congres van zijn partij. De leden zou deze bijeen- comst, waarvoor de Centrumpartij Korthals Altes (justitie) heeft zater- ^f±u±n^tel^0vanBd^ No?rd" dag voor de NOS-radio gezegd dat hollandse en Friese Rijkspolitie op de gearresteerden leen snel- moet bezuinigen op de uitgaven recht moet worden toeeeDast om- v00r het onderzoek naar de moord d^t het Ider^m eendeer ernstig ?p de Mosje Frish uit misdrijf eaat Over een vereader- Leeuwarden. De procureurs-gene- SaSE Amsterdam en Leeuwarden gers zei h«: "Het is natuurlijk nooit bebbe" ln overleg met de betrok- de terreur van de straat die daar- ken officieren van justitie een be perking Het hotel in Kedichem is zondag direct afgebroken. Er was het hele weekeinde een grote toeloop 1 dagjesmensen. Inbrekers mishandelen bejaarden justitie het aantal autoritteiT Fries land gelast. Volgens een politie- dvoerder komt het onderzoek door de bezuiniging nog niet in ge vaar, maar kan wel flinke vertra ging oplopen. De Alkmaarse rijkspolitie heeft volgens hem al vaker 'om financië le redenen prioriteiten moeten stel len' bij het wel of niet onderzoeken HILVERSUM (GPD) - Een 78-jarige man en zijn 75-jarige vrouw uit Hil- Van delicten, versum zijn beroofd, gekneveld en ernstig mishandeld door inbrekers, Frish werd op in de vroege och- die in de nacht van zaterdag op zondag de woning van het echtpaar bin- tend van 13 maart gevonden in een nen drongen. fel brandende auto midden in een De 78-jarige man werd rond kwart over drie 's nachts uit zijn slaap weiland in de Wieringermeer. Uit gewekt door gestommel op de benedenverdieping van de woning. Hij onderzoek is gebleken, dat hij is liep de trap af en stond oog in oog met een gemaskerde man. De bewoner vermoord en dat daarna de auto in ging de insluiper te lijf en heeft hem daarbij vermoedelijk verwond in het brand is gestoken, vermoedelijk gezicht. De dief sloeg echter terug en dwong, daarbij geholpen door een met behulp van benzine. Omdat tweede inbreker, de bejaarde man terug te gaan naar de echtelijke slaap- het slachtoffer een bekende ver- kamer, waar de vrouw inmiddels ook wakker was geworden. schijning was in de uitgaans- en Het echtpaar werd door de indringers op de grond gelegd, vastgebon- gokwereld van Leeuwarden en den en vervolgens zwaar mishandeld. De daders hebben daarna de bo- Amsterdam, strekt het onderzoek venverdieping doorzocht en zijn er vandoor gegaan met geld en sieraden. zich over een deel van Friesland en Na een half uur wist de man zich te bevrijden en waarschuwde de politie. Noord-Holland uit. ADVERTENTIE ling van arbeid gaat stokken, of dit ellendige paardemiddel", aldus De Dit jaar is het volgens hem nog niet mogelijk in de atv in te grij pen. "Je kunt niet zeggen: we pak ken die 2 procent lastenverlichting terug, want jullie hebben niet ge daan wat ik wilde. Ik moet de mi nister van sociale zaken nog zien die dat aandurft, want die zal onge nadig ingezeept worden", aldus De Koning. Kok stelde dat De Koning dit jaar een kans heeft laten liggen. Hij had de lastenverlichting kun nen reserveren voor bedrijven en werknemers die wel aan atv heb ben gedaan. FNV en CNV toonden zich tevre den over de uitlatingen van De Ko ning. "Het kabinet laat nu eindelijk blijken dat het een eigen verant woordelijkheid heeft bij arbeids tijdverkorting als middel in de strijd tegen de werkloosheid", al dus FNV-vice-voorzitter Stekelen burg. CNV-voorzitter Van der Meulen: "Premieverschil is een oud voorstel van ons. Het is goed dat De Koning daar nu serieus naar gaat kijken. De vakbeweging dringt er al geruime tijd bij de rege ring op aan om zich op het punt van de stimulering van arbeidstijd verkorting positiever en actiever op te stellen. FNV en CNV zijn daarbij echter geen voorstanders van wettelijke dwang, omdat zij daarvan in de praktijk weinig ef fect (herbezetting) verwachten, beide vakcentrales als een effectie ver middel, ook omdat dit een di rect verband heeft met de werk loosheid. De werkgeverscentrales VNO en NCW zijn daarentegen fel gekant tegen De Koning's plannen. Het VNO stelde 'sterk verbaasd' te zijn over diens uitlatingen. Volgens NCW-voorzitter Van Eijkelenburg komt het plan overeen met een loonmaatregel, iets dat zowel werkgevers als werknemers in 1982 nog hebben afgewezen. "Als atv in bepaalde bedrijven niet tot stand komt, kan het er kennelijk niet", aldus Van Eijkelenburg. te verkrijgen zal zijn. Het zal derhalve nog jaren duren,- sommige pessimisten verwachten dat niet meer in deze eeuw-, voordat alle benzine, dus ook de superbenzi ne, loodvrij zal zijn. Het belang van loodvrije benzine is niet in de eerste plaats dat het milieu minder wordt belast met het giftige lood. Veel belangrijker is, dat de uit laatgassen van loodvrije benzine veel beter kunnen worden gereinigd voor dat deze in het milieu terechtkomen. De maatregel die vandaag van kracht is geworden, is danook een eerste stap op een nog lange weg. De uit stoot van stikstofoxyden, koolwater stoffen en koolmonoxide gaat door met alle schadelijke gevolgen voor het milieu vandien. Met name de rol van de stikstofoxidanten is hierbij van versterkte mate als tegelijkertijd het openbaar vervoer de sluitpost wordt van een begroting. Een patent middel om de straks iets schonere en minder lood bevat tende lucht alsnog grondig te verzie ken. is verder het verhogen van de maximumsnelheid tot bijvoorbeeld 120 kilometer. Als minister voor milieuzaken ver dient Winsemius thans waardering voor de geduldige en volhardende wijze waarop hij tot nu toe heeft ge opereerd. Zijn ware kracht als politi cus kan hij tonen door mevrouw Smit- Kroes in toom te houden, de collega- bewindsvrouwe op Verkeer en Wa terstaat, die het als de grootste uitda ging ziet om ooit nog eens in Neder land de 120 kilometer per uur inge voerd te krijgen. AMSTERDAM - Enige honderden mensen hebben zaterdag meegelopen in een demonstratie ter herdenking van de moord op de Salvardoraanse aartsbisschop Romero, nu zes jaar geleden. Na een stille tocht door het centrum van Amsterdam werd in de Mozes en Aaronkerk een korte plech- Hogere"wW-prëmïédruk "zien "de tigheid gehouden. ifoio anp> STEDE BROEC (ANP) - B(j vecht partijen tussen de politie en inwo- ners van Enkhuizen en Stede Broec zijn gistermorgen vroeg drie politiemensen gewond geraakt. De politie verrichtte vijf arrestaties. De moeilijkheden begonnen in het sportcomplex annex bar "Do Dars" in Wervershoof. Om nog on bekende redenen brak daar een vechtpartij uit tussen ongeveer 50 bezoekers. Nadat de politie een persoon had aangehouden, brak er buiten het complex een fel gevecht uit met vrienden van de arrestant. De arrestant werd door een tiental kameraden ontzet en vluchtte. Vol gens de politie werden daarbij twee agenten gemolesteerd en werd een politieauto ernstig be schadigd. Bij de arrestatie van de belangrijkste raddraaiers, onge veer twee uur later in Enkhuizen, ontstond opnieuw een fel treffen. De vijf arrestanten zal openlijke geweldpleging, vernieling, mis handeling en mogelijk poging tot doodslag ten laste worden gelegd. DEN HAAG De actie-aankon diging van anti-fascisten tegen de vergadering van de Centrum partij kwam te laat binnen bij het Amsterdamse actieblad Bluf. Het artikel kon zodoende niet worden geplaatst. Het gevolg was kennelijk dat de politie, die veel informatie uit dit krantje haalt, niet op de hoogte was van de actieplannen. Maar dit zal toch niet de enige informatiebron van de overheid door Weert Schenk zijn. In de dagen voorafgaand aan het congres van de Centrum partij vergaderden de anti-fascis ten onder meer in Amsterdam. Verder is er tussen allerlei groe pen in steden als Rotterdam, Utrecht en Nijmegen veel getele foneerd en het is. zeker dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst verschillende actievoerders in de gaten houdt en misschien zelfs wel afluistert. De burgemeester en de politie van Leerdam, die van de verga dering wisten, hebben klaarblij kelijk het gevaar onderschat. "Er worden wel vaker vergaderingen van de Centrumpartij gehouden en die zijn tot nu toe probleem loos geweest", verdedigde bur gemeester Corporaal zich. Maar nu ging het om een congres, het eerste sinds twee jaar toen anti fascisten in Boekei de bijeen komst ernstig verstoorden. Maar ook zaterdag, toen de an ti-fascisten zich 's morgens in Utrecht verzamelden, moet de politie een vuiltje in het oog heb ben gehad. Een groep van ruim 200 man op dc Witte Vrouwenka de zou anders toch onmogelijk buiten het gezichtsveld van de politie zijn gebleven. De Utrecht se politie zegt dat niets is opge vallen, vooral omdat het wel va ker gebeurt dat mensen zich bij kraakpanden verzamelen. De anti-fascisten zijn op die plek van elf tot drie tl geweest. Om tien uur was be kend geworden dat congresgan gers van de Centrumpartij zich vroeg in de middag bij het sta dion van FC Utrecht moesten melden om te horen waar de ver gaderplaats zou zijn. Onderlinge telefonades zorgden er voor dat de anti-fascisten direct naar Utrecht afreisden. Auto's met actievoerders pro beerden leden van de Centrum partij te volgen naar de plaats van bijeenkomst. Dat leverde veel moeilijkheden op. In de meeste gevallen werden de ach tervolgers al dan niet met opzet afgeschud. Pas om drie uur slaagde een groepje erin de ver- gaderplek te lokaliseren. Meteen vertrokken de anti-fascisten met auto's en busjes uit Utrecht. Een groot deel van de groep reed nog nietswetend in de file op de smalle weggetjes van Kedi chem, toen het vuur in het hotel om zich heen greep. Omdat de politie ook pas later ter plaatse was en wegen afsloot, is het niet ondenkbaar dat juist min of meer onschuldigen werden gear resteerd, terwijl de daders al ont snapt waren. Het merendeel van de actievoerders stond met de mond open van verbazing naar de brand te kijken. Voor hen was dit niet de bedoeling geweest. Het ging meer om een verstoring van het congres, zoals in mei 1984 in Boekei was gebeurd: een beetje provoceren, misschien wat knokken maar zeker geen actie die aan terreur doet den ken. Tevoren had echter geen over leg plaats gevonden over de te hanteren middelen, laat staan over de effecten daarvan. Waar schijnlijk had dat ook weinig zin gehad, omdat er groepjes zijn met wie geen overleg mogelijk is en die zich ook door niets laten weerhouden. Het gesprek tussen de actievoerders ging dus meer over het feit of de vergadering van extreem-rechts moest wor den verstoord. Daar was men het snel over eens. Vorige week dinsdag werd het de anti-fascisten duidelijk dat er een nieuwe afsplitsing zat aan te komen van de Centrumpartij, die een fusie zou willen aangaan met het eerder uit de partij gegooide kamerlid Hans Janmaat, nu lijst trekker van de Centrumdemo craten. Gevreesd werd dat een geslaagde bundeling ook succes bij de komende kamerverkiezin gen kon opleveren. Doel was om die fusie te voorkomen. Donderdag spraken vertegen woordigers van diverse groepjes in Amsterdam over de verstoring van het congres. Afspraken of besluiten werden niet genomen. De anti-fascistenbeweging moet ook gezien worden als een volko men chaos. De grote diversiteit zorgt voor onderling wantrou wen, waardoor ook enige leiding volstrekt onmogelijk is. Zodoen de kan een klein, maar streng georganiseerd aantal mensen zeer radicaal ten strijde trekken. De rest, ook geen lieverdjes maar minder hard ingesteld, wordt als het ware meegesleurd, maar draait wel voor de consequenties op. Heavy Een aardig voorbeeld van hoe vergaderingen van anti-fascisten* kunnen verlopen, valt te lezen in het actieblad Bluf van vorige week. Het betreft een verslag van een bijeenkomst over het belem meren van de installatie van het nieuwe raadslid van de Centrum partij in de gemeenteraad van Amsterdam. Een aantal citaten uit het artikel: "Als eerste probeert Mike van Bibikov, bekend eksentrieke- ling, het woord te nemen. Dwars door het inleidende praatje staat hij te verkondigen dat het tegen houden van de installatie diskri- minatie is. Al snel wordt hem verstaan gegeven dat hij moet oprotten. Maar als twee jongens dreigend op hem af komen lo pen, worden zij tegengehouden. Het is niet de bedoeling om een afwijkend iemand meteen met geweld te bedreigen". "Jeroen Saris van de CPN deelt mee dat de Centrumpartij door de politieke partijen in de raad zal worden bestreden en dat die strategie niet mag worden doorbroken door nu over het ver hinderen van de installatie te gaan praten. Een PvdA-er ver kondigt ongeveer hetzelfde standpunt Het boegeroep neemt hij met een 'dat had ik wel ge dacht' in ontvangst". Tot zover het actieblad, waar uit de verdeeldheid duidelijk naar voren komt. Ook gisteren was dat merkbaar toen er vanuit de anti-fascistenbeweging twee verklaringen kwamen. De ene was een dreigement voor nieuwe acties als de gearresteerde actie voerders niet snel werden vrijge laten. De andere zei dat het resul taat van de actie in Kedichem wordt betreurd. Er zal nu binnen de anti-fascis tenbeweging waarschijnlijk zeer veel gediscussieerd worden over Kedichem. De vraag is wat het oplevert. Voor 29 april, wanneer in Amsterdam en Utrecht raads leden van de Centrumpartij moe ten worden geinstalleerd. zijn al 'heavy' plannen beraamd. Er i* echter nog niet diepgaand verga derd over de verstoring van een ander congres van de Centrum partij op 31 mei.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5