Meubelzaken: grote drukte Burgemeester de boot in Steunregeling beginnende bedrijven vaker gebruikt Gemeente verdeelt extra bijdrage Ondanks verbod toch open Politie arresteert fietsende inbrekers Discussie over positie homoseksuele leraren Navigatiefoutjes bij uitwisseling Leiden- Oxford DINSDAG 1 APRIL 1986 LEIDEN (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - De Leidse meubelzaken die hun deuren giste ren ondanks het verbod openden, hadden over belangstel ling van het publiek niet te klagen. Meubelhandelaar Re geer van de Hoge Rijndijk zegt dat het "schrikbarend druk" is geweest. Sociale dienst biedt financiële hulp Een zaak aan de Hoge Rijndijk, die de deuren wel gesloten hield, le verde collega-meubelhandelaren boze reacties op van het winkelend publiek. "Als we allemaal dicht waren gebleven zouden de mensen naar Zoeterwoude of elders zijn ge gaan, en dat zou de Leidse meubel branche geen goed hebben ge daan", aldus meent Regeer. Trouwens: ook de meubelzaken in de dorpen rond Leiden die giste ren open waren (en daar wel toe stemming voor hadden) werden in groten getale door het publiek be zocht. Gewoonte De actie van de politie in Leiden is een gevolg van het feit dat de ge meente dit jaar geen toestemming heeft verleend aan de middenstand om op Tweede Paasdag open te zijn, hoewel dit de afgelopen jaren een gewoonte geworden was. De gemeente mag de ondernemers vier zon- en feestdagen per jaar vrijstellen van de verplichte win kelsluiting. De keuze is dit jaar evenwel niet gevallen op Tweede Paasdag maar op Koninginnedag, twee zondagen tijdens de Laken- feesten in juli en op Nationale Meubeldag (zondag 19 oktober). De meubelhandelaren zijn het met dit besluit oneens omdat de vrijstelling op Tweede Paasdag min of meer traditie aan het wor den is. Zij willen binnenkort een gesprek met de wethouder van economische zaken, mevrouw Fa se, om een voor de meubelbranche betere regeling te bereiken. Maar de ondernemers zeggen nu al dat ze volgend jaar, als de meubelbou levard jn Leiderdorp en de winkels in Zoeterwoude geopend zijn, ook hun deuren voor het publiek open te zullen houden. "We laten ons niet kapot concurreren", aldus meubelhandelaar Regeer. Regeer had aanvankelijk ludiek willen rea geren op het politie-optreden, door hen een paasei cadeau te doen. Maar deze wat al te vrolijke onder werping werd door de politie niet op prijs gesteld. Op deze wijze reageerde een Leidse meubelhandelaar op het verbod om Tweede Paasdag zijn zaak te openen. "Wij zijn tegen economische discri minatie", schreef hij op een bord. En ging wel open. (foto Fred Rohdel Een medewerker van een ren regelend op bij het parkeren. Hij een p olitiepet... meubelbedrijf aan de Hoge Rijndijk trad giste- rkeren. Hij was voorzien van walkie-talkie en Onder meer voor Scylla, brandweer en kinderopvang LEIDEN - De gemeente Leiden krijgt van het rijk, met ingang van dit jaar, een bijdrage van ruim drie kwart miljoen extra uitgekeerd. B en W stellen de gemeenteraad voor de extra rijksbijdrage voorna melijk te besteden aan de bekosti ging van diverse welzijnsvoorzie ningen en de herbezetting van ar beidsplaatsen. Onder meer een aantal knelpunten op het gebied van de kinderopvang (peuterspeel- zaalwerk en kinderdagverblijven) kunnen daarmee tot een oplossing worden gebracht. De raad besloot al eerder, op ba sis van de te verwachten verhoging van de rijksbijdrage aan het ge meentefonds, tot een verhoging van de onregelmatigheidstoeslag bij de Leidse brandweer. Ben W stellen nu ook voor een duiktoela- ge bij de brandweer, van duizend gulden per jaar, toe te kennen. In verband met de verplaatsing van sportvereniging Scylla zullen bestaande accommodaties gereno veerd en verplaatst worden. Er wordt geld gereserveerd om een met het buurt- en clubhuiswerk in Zuid-West gecombineerde nieuwe accommodatie te bouwen. Als het pand waarin Scylla thans is geves tigd, aan de Cathrij nestraat, leeg komt worden op deze plek huizen gebouwd. B en W stellen verder voor geld beschikbaar te stellen voor part nerverlof bij bevallingen, voor een (gesloten) speeltuin in de Stevens hof, het opknappen van het ge meentelijke woningbezit en ge meentelijke gebouwen en voor de bouw van een nieuwe fiets- en voetgangersbrug aan de Andries Schotkade. Deze nieuwe brugver- binding is bedoeld als een veilige route voor scholieren van en naar de schoolcomplexen gelegen bij het Lammenschansstation en voor het woon/werkverkeer naar en van het nieuwe universiteitscomplex aan de Witte Singel. Ten slotte wordt voor het tijde lijk opslaan van vervuilde grond, die moet worden verwijderd van het terrein Zijloever/Voorstraat, het nodige geld beschikbaar ge steld. LEIDEN - Steeds meer beginnen de ondernemers maken gebruik van de rijksgroepregeling zelfstan digen. Deze regeling biedt werklo zen of mensen die werkloos drei gen te raken, de mogelijkheid om een eigen bedrijfje op de te zetten met financiële hulp van de ge meentelijke sociale dienst (GSD). In 1982, toen deze mogelijkheid voor het eerst werd geboden, kreeg de GSD zeven aanvragen van be ginnende ondernemers. Een jaar later waren het er al 25 en in 1985 hebben 47 'starters' een beroep ge daan op de regeling. M. Cozijn van de GSD vermoedt dat het aantal aanvragen ook dit jaar weer zal stijgen. Wel stelt hij dat gedurende de eerste maanden van 1986 het aantal aanvragen in de provincie Zuid-Holland ongeveer gelijk is gebleven vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. Of die stabilisatie van duurzame aard is. is echter onzeker. Zoals gezegd is de rijksgroepre geling zelfstandigen (rz) bedoeld voor mensen die werkloos zijn of werkloos dreigen te worden. Daar mee is niet gezegd dat elke werklo ze een beroep kan doen op deze re geling. De GSD kan alleen mensen helpen die normaal gesproken wei nig kans hebben op een nieuwe be taalde baan. De rz biedt mensen die een nieuw bedrijf willen beginnen op twee manieren steun. Ten eerste kan de GSD een aanvullende uit kering verstrekken. Op deze manier hebben de nieu we ondernemers toch een redelijk inkomen, ondanks het feit dat hun bedrijf hen nog niet veel inkom sten oplevert. Daarnaast bestaat de mogelijk heid dat de sociale dienst een le ning verstrekt waarmee de onder nemer allerlei investeringen kan doen. Die lening is maximaal 25.000 gulden per bedrijf. En daar mee is al meteen duidelijk dat het doorgaans om kleine beginnende ondernemingen gaat. De lening moet normaal worden terugbetaalt. Ook de rente die de ondernemer moet betalen, ver schilt niet veel van de rentes die de commerciële banken berekenen. Maar wat is dan het nut van deze hulp? Cozijn: "De commerciële banken aarzelen meestal om derge lijke kleine, beginnende bedrijfjes leningen te verstrekken. Voordat banken een lening verstrekken, willen ze eerst onderzoeken of het wel verantwoord is: of het bedrijf voldoende kans van slagen heeft. Het geld dat de banken met kleine leningen kan verdienen, weegt meestal niet op tegen de kosten van zulken onderzoeken. Vandaar dat de banken doorgaans niet zo geïnteresseerd zijn". Vioolbouwer Dit betekent niet dat de GSD startende ondernemers blindelings leningen verstrekt en inkomens aanvult. Er wordt wel degeijk be keken of het nieuwe bedrijfje le vensvatbaar is en of de onderne mer wel de juiste papieren en der gelijke heeft. Bovendien wordt on derzocht of er op de markt wel plaats is voor zo'n nieuwe onderne ming. De sociale dienst wil er voor waken dat bestaande bedrijven worden weggeconcurreerd. Het is natuurlijk aardig om mensen aan het werk te helpen. Maar als daar voor op een andere plaats mensen werkloos worden, heeft het alle maal weinig zin. Met hulp van de GSD zijn in Lei den al flink wat nieuwe bedrijfjes ontstaan. Een kleine greep uit het aanbod: een peuterzaal, twee fysio- therapie-praktijken, een snackbar, een winkel in elektronica, een koe riersdienst, een handel in fossielen, een vioolbouw- en reparatiebedrijf, een organisatiebureau, een onder houdsbedrijf, een winkel in twee dehands sportkleding. een huisartsenpaktijk voor buitenlan ders. twee videotheken, een winkel in damesbovenkleding. een mode- ontwerpstudio en een snackwa gen. Hoewel de GSD dus onderzoekt of het bedrijf kans van slagen heeft, is er de afgelopen jaren wel degelijk een aantal door de sociale dienst gesteunde ondernemingen op de fles gegaan. Om wat voor beelden te noemen: een 'punkwin- kel', vier bloemenzaken, een bouw kundig adviesbureau en een han del in tweedehands goederen. De steun van de GSD is overi gens niet onbeperkt. Na een half jaar wordt bekeken hoe het met de onderneming gaat en of verder gaande steun nodig is of nog wel zin heeft. In totaal kan een onder nemer gedurende anderhalve maand financiële hulp krijgen van de GSD. Gevestigd De rijksgroepsregeling zelfstan digen biedt ook hulp aan gevestig de ondernemers die, om wat voor reden dan ook, tijdelijk in de pro blemen zijn gekomen. Ook hierbij wordt uiteraard gekeken of het be drijf wel voldoende levensvatbaar is.* Daarnaast geeft de GSD steun aan oudere zelfstandigen (mensen boven de 58 jaar). Dit is overigens een regeling waar in Leiden - maar ook in de rest van Nederland - nau welijks gebruik van wordt ge maakt. "Misschien is die regeling nog niet voldoende onder de aan dacht gebracht", stelt Coziin. LEIDEN - De Leidse politie heeft vrijdagnacht omstreeks vier uur twee Leidse jongens (16 en 18 jaar oud) aangehouden die even daar voor uit een fotozaak aan het Le vendaal voor 16.000 gulden aan fo- to-apparatuur hadden ontvreemd. De apparatuur, onder meer came ra's, flitsers en objectieven, hadden zij bij zich in een zak, waarmee ze door de binnenstad fietsten. Volgens de politie hebben de dieven de zaak kunnen binnenko men door het traliewerk en een ruit weg te nemen. Een derde mede plichtige. een 17-jarige Leidenaar. meldde zich zondag op het politie bureau. De jongens verklaarden te gen de politie zelf een goed fototoe stel te willen bemachtigen en de rest van de apparatuur te willen verkopen. Op hetzelfde tijdstip hielden sur veillerende agenten twee Leide- naars van 17 en 21 jaar aan op de Willem de Zwijgerlaan. Zij gedroe gen zich verdacht en droegen op merkelijk bollende jacks. Bij aan houding bleek dat de jongeman nen vele tientallen pakjes sigaret ten bij zich hadden, afkomstig van een inbraak, eerder op de nacht ge pleegd in Leiderdorp. LEIDEN - De paaskermis op het Groenoordhallenterrein heeft aanzienlijk minder bezoe kers getrokken dan vorige ja ren. Kou en regen hebben de ve len belangstellenden die de ker mis gewoonlijk trekt thuisge houden, aldus de VW die de paaskermis jaarlijks organi seert. Niet alleen de kermisexploi tanten hebben te lijden gehad onder de slechte weersomstan digheden. VW-directeur Hu-i gens laat desgevraagd weten dat regen en wind er ook de oor zaak van waren dat elders in Leiden veel minder toeristen waren te tellen dan in vorige paasweekeinden, (foto Deze week vijfde Roze Lente Duo bedreigt portier en rijdt door na botsing LEIDEN/NOORDWIJK - De Leid se politie heeft zondagnacht een 23-jarige man uit Leiden en een 19- jarige Leiderdorper aangehouden, die er van worden verdacht een portier van een dancing in Noord- wijk met een mes te hebben be dreigd. De portier weigerde het tweetal toe te laten. Zij vluchtten daarop in een auto, veroorzaakten een aanrijding en reden direct door naar Leiden. Op het Stationsplein rekende de Leidse politie hen in en i droeg het duo over aan de Noord - wijkse collega's. LEIDEN - In De Waag aan de Aal markt en in het gebouw De Kroon aan de Langegracht houden de Leidse Werkgroep Homoseksuali teit (LWH) en de Lesbiese Vrou wen Leiden (LVL) vanaf donder dag de manifestatie De Roze Len te. Het is de vijfde keer dat deze manifestatie wordt gehouden. De rij evenementen begint don derdag met een forumdiscussie in De Waag over homoseksuele leer krachten in het bijzonder onder wijs. Daarbij staan de perikelen rond de Wet gelijke behandeling centraal. In het forum zitten de Ka merleden Jan Kraijenbrink (CDA), Len Rempt (VVD) en Jeltje van Nieuwenhoven (PvdA). Namen de vereniging voor openbaar onder wijs neemt Hans Wansink deel aan het forum en Wim Brassé vertegen woordigt het COC. Het forum wordt geleid door Ruud Paauw ad- junct-hoofdrecacteur van deze krant. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Vrijdag is er, alweer in De Waag, een vrouwenavond. Daarbij treden de theatergroep Panter op - met het stuk Onverwachte sneeuw - en de vrouwenrockband Eyeliner. Na afloop hiervan is er een disco. De aanvang is 20.30 uur en de entree bedraagt tien gulden. In het gebouw De Kroon is vrij dag het 'Krijg 't Ram bam-festival' van de Pink Puppies. Tijdens dit festival wordt onder meer een ten toonstelling over homoseksuele jongeren in Nederland gehouden, is er een forumdiscussie met 'strijdbare' jongeren en optredens van de cabaretgroep Homofonie en de band Ritmico Special. De aan vang is 18.00 uur. Het slotfeest van de Roze Lente wordt zaterdag gehouden in De Waag. Daarbij treden op de close harmony-groep Montezuma's Re venge en de popgroep Jan Rot the Trojans. De avond, die om 21.00 uur begint, wordt afgesloten met een disco. Man mishandeld LEIDEN - Een 24-jarige Leidenaar is zaterdagnacht omstreeks half een in elkaar geslagen door twee jongemannen, die hij eerder op de avond in een café in de binnenstad had ontmoet en met wie hij verder zou gaan stappen. Op weg naar een ander café overvielen de beide jon gelieden de 24-jarige. sloegen hem in elkaar en beroofden hem van zijn huissleutels. Het slachtoffer liep een gebro ken neus en andere, lichte verwon dingen op. Een uur later hield de politie een 21-jarige Leidenaar als een der verdachten aan. OXFORD/LEIDEN - Van burge meester Goekoop kun je een hoop zeggen - en dat is in de loop der jaren ook gebeurd - maar niet dat je je met hem verveelt. Zo zorgde hij ook afgelopen week tijdens de viering van het 40-jarig bestaan van de uitwisse ling Leiden-Oxford weer voor het amusante hoogtepunt in het feestprogramma. door Ruud Paauw Woensdagochtend nam hij, na eerst feilloos een boompje te hebben geplant in een Oxfords park. op de Theems plaats in een klomp met een zeiltje - een attri buut dat toebehoorde aan het Nederlands Zuivel Bureau dat deze uitwisseling met veel smaakvolle vaderlandse kaas op luisterde. De bedoeling was dat Goekoop, vergezeld van enige zeeverkenners, naar een bepaal de brug zou varen en terug. De Britten keken al direct wat scep tisch toen ze Leidens burge meester met enige moeite aan boord van het gevalletje zagen klimmen. En inderdaad, zijn fer me gestalte verwacht je eerder aan te treffen in een zeewaardig jacht in de Golf van Mexico dan in een klompje op een zeer nauw gedeelte van de Theems. Het vaartuigje was nog maar net van de kant gestoten of Goekoop na vigeerde het met vaste hand te gen de oever aan. Nog nimmer, zo herinnerden de Britten zich. was een magistraat zo snel aan lager wal geraakt. Zeeverkenners bedierven hun zondagse schoenen om de klomp weer in de stroom te krijgen. Toen dat gebeurd was, stuurde Goekoop, de man van 'Sail Am sterdam', tot grote hilariteit van alle toeschouwers de klomp prompt elders het struikgewas in. De aanwezige rivierpolitie keek bezorgd toe. Daarop be sloot men aan boord van de klomp zich verder maar te bedie nen van het buitenboordmotor tje. Even leek weer een walle- kant op zijn stevigheid te worden beproefd, maar daarna voer de burgemeester toch keurig het voorgeschreven parcours af. Het leverde Goekoop de volgende dag een mooi stuk op in de Ox ford Mail onder de kop 'Hard cheese. Cornelis'. ('Hard cheese' is in de betere kringen de aandui ding voor 'wat een pech'). Het blad schreef dat het nu wel vol doende bewezen was dat "hou ten schoeisel niet ideaal is om er mëe te water te gaan". Een dag eerder, bij de drukbe zochte, officiële herdenking in het stadhuis van Oxford, had Goekoop zijn gastheren al ver maakt met een toespraak waarin hij de geschiedenis van de uit wisseling nog eens doornam. Het was hem daarbij opgevallen dat het Leidse stadsbestuur in 1946 een bedrag van 500 harde naoor logse guldens aan het comité Leiden-Oxford had geschonken voor een voetbalwedstrijd tussen beide steden, onder de voorwaar de het geld terug te.krijgen via de entreegelden. "De voetbalwed strijd vond nimmer plaats, hoe wel het Engelse voetbal toen toch niet geweerd werd in de rest van Europa, maar het geld heb ben we nooit meer teruggezien. Ik schenk het bedrag u bij deze alsnog". Waarde De burgemeester stond voorts uitvoerig stil bij de grote waarde die de uitwisseling voor beide steden heeft gehad en nog heeft. Vele duizenden inwoners van Oxford en Leiden hebben elkaar en eikaars' levenswijze in die veertig jaar goed leren kennen. "Samen kunnen wij op deze wij ze. hoe beperkt ook. de proble men van onze tijd bestrijden". Evenals de burgemeester van Oxford stond mr. Goekoop nog even stil bij de figuur van Molly Bateson, ook hier bij velen be kend en door Leiden enige tijd terug met de gouden speld van de stad onderscheiden. Zij was tientallen jaren aan Oxford-kant de grote, drijvende kracht. Nog volop bezig met de voorbereidin gen voor de veertigste uitwisse ling overleed zij enkele maanden terug geheel onverwacht. Aan het stadsbestuur van Ox ford overhandigde de burge meester een oude kaart van Lei den, waarvan een Engels be stuurslid van het Leiden-Oxford comité later zei "te vrezen dat Leiden die ons al bij het 20-jarig bestaan van de uitwisseling heeft gegeven". Aan de bijeenkomst ten stad- huize was een herdenkings dienst in de City Church, een van de oudste kerken in Oxford, voorafgegaan. Tot degenen die de viering van 40 jaar Oxford-Leiden bijwoon den. behoorde Albert Milhado. de man die in de oorlogsjaren in Engeland vertoefde en toen de basis legde voor een groot aantal uitwisselingen tussen Britse en Nederlandse steden. In totaal waren er dat zo'n veertig. "Onge veer de helft daarvan bestaat nog steeds", aldus Milhado. "maar die tussen Oxford en Leiden is zonder twijfel de meest succes volle". Ongeveer zestig Leidenaars waren naar Oxford getogen om de festiviteiten bij te wonen. On der hen waren oud-burgemees ter Vis. de raadsleden Elzenga en Van der Pluijm, VVV-directeur Hugens, de directeur reinigings dienst M. Logtenberg, F. Bonte als vertegenwoordiger van staatssecretaris Van der Reyden en ere-burger Joop -Riethoven. Voorts enige Leidenaars die aan de eerste uitwisseling hadden deelgenomen. Op de afscheids avond richtte de Leidse voorzit ter van het comité Leiden-Ox ford, Rob Spies, zich tot de Leid se afvaardiging om een van Riet hoven stammend initiatief, de oprichting van een 'Vrienden van Oxford' club, te ondersteu nen. Financieel ziet het er aan Leidse zijde voor de Leiden-Ox ford uitwisseling namelijk be paald niet rooskleurig uit. "Al herhaaldelijk hebben we zo'n club willen oprichten", aldus Spies, "maar steeds is het op niets uitgelopen". Misschien kan ook burgemees ter Goekoop voor verdere finan ciële ondersteuning alle zeilen eens bijzetten. Hopelijk navi geert hy dan wat beter dan op die winderige woensdagochtend op de Theems. Inde Oxford Mail van afgelopen donderdag werd uitvoerig verslag gedaan van burgemeester Goekoops avonturen in de varende klomp.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3