'Injectie voor oude dorp' Hevige kritiek op commissies Toverlei op experimentele toer 'Gewone' Voorschotenaren in commissie monumenten PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 1 APRIL 1986 'Wethouder gebruikt ze als alibi' Zo moet de komt in de plaats van het bekende hoekpand. complex appartementen en winkeltjes. Het hoogste gedeelte Leiderdorps beeldbepalend pand maakt plaats voor nieuwbouw LEIDERDORP - Het beeldbepalende pand op de hoek van de Leiderdorpse Hoofdstraat, nabij de Stierebrug, valt mo gelijk nog dit jaar onder de slopershamer. Het pand moet plaatsmaken voor eeri complex appartementen en winkel tjes, die volgens eigenaar/initiatiefnemer van de plannen, J. Bodrij, "nieuw leven moeten blazen in het oude dorp". Het nieuwbouwcomplex omvat het huidige hoekpand plus de gro te, ommuurde tuin aan het water. Het zal aan het 'oude' postkantoor grenzen; wellicht krijgt het daar zelfs een verbinding mee. Op de begane grond komen win keltjes, gesitueerd in één grote ruimte. Leveranciers van dagelijk se boodschappen (bakker, slager, drogist e.d.) krijgen er bij voorkeur een plaatsje. Wellicht wordt een ge deelte afgeschermd ten gunste van een hakkenbar of iets dergelijks. Animo vanuit de middenstand is er volgens Bodrij genoeg. De mees te winkeltjes zijn volgens hem al 'vergeven'. Dat verbaast hem niet. Bodrij: "Want juist die dagelijkse dingen kun je hier in het oude dorp amper meer krijgen. Voor een broodje moetje 's morgens kilome ters lopen, bij wijze van spreken. Echt, dit plan kan een injectie wor den voor de Hoofdstraat en omge ving. Ze hebben het hart er uit ge haald, dat moet terugkomen". Ook voor de bovengelegen zeven appartementen zou men staan te trappelen. Vijf zijn er al van de hand gedaan, meldt de Leiderdor per, die er al één voor zichzelf heeft gereserveerd. Vierkante vorm Architect Atsma is er bij het ma ken van een ontwerp van uitge gaan dat de huidige Hoofdstraat 2 zo karakteristiek is dat de vorm er van in het ontwerp terug moet ko men. Vandaar dat hij in het rech tergedeelte van het toekomstige complex, het deel dus dat op de zelfde plaats als het pand komt te staan, die vierkante vorm heeft ge handhaafd. Wie straks de officiële opdracht gever van het ruim acht ton kos tende plan wordt is nog onduide lijk. Er is een aannemer die belang stelling heeft om het uit te voeren. Volgens Bodrij zijn de besprekin gen nog gaande. De gemeente heeft in principe niet afwijzend op de plannen ge reageerd. Wethouder Meerburg zegt het "wel jammer" te vinden dat het beeldbepalende pand ver dwijnt, maar tegenhouden wil hij Het pand Hoofdstraat 2: gedoemd te verdwijnen. VOORSCHOTEN - De twee func tionele commissies in Voorschoten zijn aan zware kritiek onderhevig. Officieel moeten ze in meerderheid uit deskundige burgers bestaan, die geen directe band met het ge meentebestuur hebben en advise ren zij raad en B en W. In werkelijkheid zijn het belangen- clubs, waar de belangen zo verwe ven zijn dat de leden niet kunnen afwegen, aldus het vertrekkende WD-raadslid mevrouw J.B.M. Hulscher. CDA-wethouder L.L. Marselis, op wiens terrein de com missies liggen, "doet de sollicita tieprocedures en gebruikt de com missies als alibi", vindt J. Aikens (D66). De partijen deden deze uitspra ken kort voor de verkiezingen tij dens een gemoedelijk samenzijn in een plaatselijke bar. Ook in de ver kiezingsprogramma's waren ze kri tisch. De PvdA/PPR wil de com missies opheffen en de WD wenst rol en samenstelling te heroverwe gen, blijkt uit hun politieke ge schriften. Of het punt ook in de col legeonderhandelingen aan de orde komt, blijft onduidelijk. De partij en hebben afgesproken niet met de pers te praten en houden zich daar stipt aan. Ook de aangevallen wet houder Marselis houdt de lippen stijf op elkaar. D66 daarentegen roert de mond, nadat de partij vorige week weg liep van de onderhandelingstafel. De redelijk alternatieven willen de commissies niet opheffen omdat ze bang zijn dat B en W er niets voor in de plaats stellen. Een democra tisch recht is dan verdwenen. Lei der Aikens wil met andere woor den een voorzichtige aanpassing van de huidige commissies: voor welzijnszaken en sport en recrea- werkelijkheid zijn het alle opvolgers van politie ke partijen". Aikens onderschrijft de klach ten, maar is niet onder de indruk. "Klappertjespistool", mompelt hij richting VVD, die in de algemene beschouwingen voor 1986 aanstip te dat men over het 'bestuurlijk model graag nog eens spreken in de commissie bestuurszaken, en wel voor 19 maart 1986'. Doelpaal "Waarom is er niks gebeurd?, vraagt Aikens zich af. PvdA/PPR had samen met WD veranderin gen kunnen doorvoeren. Hulscher (WD) kijkt naar de collegepartner PvdA/PPR. "In jullie verkiezings programma wordt gesproken over de hoogte van het tekort van de commissie voor sport en recreatie. Jullie accepteren het dus?" Breu- nesse vindt van niet. De commissie heeft een raamwerk en daar moet ze zich aan houden, luidt het PvdA/ PPR-pleidooi. De raad moet tijdig kunnen zien hoe de commissie er voor staat. Aikens: "Je wilt dus over elke doelpaal praten?". Breu- sies begrijpen er niets van. Ze kun nen niet eens een begroting lezen". Probleem is: wat dón? "Als je ra den neemt, worden het besloten vergaderingetjes met de wethou der", zegt Aikens. Nu zijn de verga deringen van de functionele com missies in de regel openbaar en worden zij aangekondigd op de ge meentelijke voorlichtingspagina. In 'Raadhuisklanken', een bijna niet meer verschijnend voorlich tingsblad, stond na de vorige ver kiezingen nog een stuk over de Bodrij niet. Hem wat afremmen in zijn enthousiasme wil de gemeente wèl. Als het aan de initiatiefnemer ligt wordt er volgende maand al een begin met de werkzaamheden gemaakt. Leiderdorp benadrukt dat er niet vroeger dan volgend jaar mee kan worden begonnen. Burgemeester en wethouders willen nu het advies van de stuur groep bestemmingsplannen en de welstandscommissie afwachten. In principe werkt Leiderdorp mee aan de aanvraag van subsidie voor de appartementen, die in de pre mie C-sfeer worden gebouwd. Me dio oktober of november zou het plan ter inzage kunnen worden ge legd. Komende maand wordt het be handeld door de raadscommissie ruimtelijke ordening. Er is één 'maar': de overbuurman van Bodrij heeft nu al te kennen gegeven be zwaar tegen het bouwplan in te dienen. Het zou teveel zonlicht uit zijn tuin en huis wegnemen, voert hij aan. Volgens Bodrij is daar geen sprake van. Zonde pand te laten slopen resoluut van de hand. Niet omdat het hem geen pijn doet. "Ik heb hier zoveel jaar gewoond, dus natuurlijk gaat het me wel aan m'n hart. Als er twee minuten voordat ik de de verkoop akte teken iemand komt die het pand wil laten staan en er iets leuks mee doet, dan teken ik als nog niet", blijft hij volhouden. Maar die kans is niet groot. "Ik leur al jaren met dit pand. Maar niemand wil het hebben. Moet u luisteren: het lijkt allemaal mooi en prachtig, zo'n groot huis, maar het is voor ons gewoon geen doen meer. Je lééft voor je huis. Het is ook veel te groot natuurlijk. En te bewerkelijk". Als er al sprake is van 'zonde', dan treft de gemeente de meeste schuld, meent de Leiderdorper. "De gemeente is in gebreke geble ven. Die had mijn pand moeten ko pen en er bijvoorbeeld een stich ting of de oudheidkamer in kun nen vestigen. Maar ze hebben mooi nooit wat laten horen". Desgevraagd zegt wethouder Meerburg dat de gemeente er ooit wel even aan heeft gedacht om het pand te kopen, "maar gezien de prijs konden we er niet op ingaan. Die was ons destijds veel te hoog". Bevruchten Vooral de gang van zaken bij de functionele commissie voor sport en recreatie bevalt hem slecht. De commissie beheert sportaccommo daties en neemt de subsidiëring van de (jeugd)sport op zich. 'Sport- commissie-lid Aikens: "De com missie wordt gezien als een tak van dienst. Is er een tekort van een half miljoen? Dan wordt dat uit de alge mene middelen bijgepast. Geen punt. Wanneer buurthuizen aan de andere kant 5.000 gulden nodig hebben voor nieuwe stoelen omdat de oude doorzakken, dan moet het eerst door raadscommissies en raad". "En dat steekt", aldus mevrouw M. Breunesse, lijsttrekker van PvdA/PPR. Vier jaar geleden al vond haar partij dat de commissies moeten worden opgeheven. Zij ziet ze als "schijnvertoningen waar de wethouder zichzelf kan bevruch ten". Breunesse: "Ik vroeg me als raadslid een keer af: moet je dat wel doen? Marselis zei meteen: U verwisselt uw pet. Je moet dus maar zeggen: wat leuk". En: "Offi cieel zitten er burgers in functione- Bij gelegenheid van tienjarig bestaan OEGSTGEEST - De zesde Haaswijkloop, waaraan gisteren 680 lopers deelnamen, is gewonnen door de Theo van der Veer. Hij liep de 16 kilome ter heren in 53 minuten en 24 seconden. Tweede werd de eveneens in Oegstgeest woonachtige Engelsman Keith Deathridge, gevolgd door Jan Jansen en Guus Sloot. Bij de dames won Jolien Pas in 67.48. De zesde Haaswijkloop, die evenals de vorige keren door Haaswijk en langs de Haarlemmertrekvaart voerde, trok 'erg veel belangstellenden", aldus Maarten Noort van de organiserende Buurtgroep Haaswijk. Wet houder Van Hazel loste het startschot en reikte prijzen uit. CDA-fractielei- der Van Veen en wethouder Kohlbeck gingen nog verder: zij deden mee. Op de foto van links naar rechts de latere nummers één, twee en drie: Van der Veer, Deathridge en Jansen. (foto Ruud van veizen» VOORSCHOTEN - Op aandrang van de gemeenteraad is het aan deel van betrokken Voorschotena ren in een nieuwe monumenten commissie vergroot. Zij worden geen adviserende, maar gewone le den. Samen met twee andere, des kundige leden en de voorzitter, die tevens voorzitter is van de wel standscommissie, adviseren zij B en W over monumenten. De WD stelde tijdens de ge meenteraadsvergadering als eerste dat er ook Voorschotenaren in moeten komen, het CDA vulde dit aan. Naast de voorzitter, die tevens voorzitter is van de welstandscom missie, en twee deskundige leden, die eventueel uit de welstandscom missie kunnen komen, moeten er drie Voorschotenaren in komen. Zij zouden een sterk tegenspel moeten kunnen bieden, zeker de eerste vijf jaar. De fractie van PvdA/PPR sloot zich hier aanvankelijk bij aan, maar stemde later bij monde van wethouder J. van Leeuwen tegen. Het zou onhandig zijn om wel standsleden uit de commissie te houden,vooral wanneer je niets dan lof hebt voor die commissie. De wethouder was bang dat wan neer wordt getornd aan de opzet van deskundige en adviserende le den, bezwaarmakende burgers, sterker staan. Burgemeester P. •Cannegieter had soortgelijke ge dachten en vreesde dat Voorscho ten niet het rijksmonumentenbe- leid zou kunnen overnemen wan neer de commissie onvoldoende deskundigheid zou bezitten. Grappig werd het toen G. Both (PvdA/PPR) voorstelde alle leden van de welstandscommissie op te nemen in de commissie, zodat hij in totaal uit zeven leden bestaat. "Dan hebben we meer leden dan monumenten", zei F. ten Have (CDA). De burgemeester bestreed dit met de woorden: "dan moet u eens goed om u heenkijken". Het geen J. Aikens (D66) verleidde tot de woorden: "Ja, kijk maar eens naar het nieuwe college van B en W". Daarin zouden wel eens drie gepensioneerde heren zitting kun nen nemen: J. Visser (PvdA/PPR), J.D. van Dalen (WD) en L.L. Mar selis (CDA). LEIDEN/LEIDERDORP Op 4, 5 en 6 april staat Theater Toverlei in de Muzenhof en volgende week, op woensdag 9 april staat deze Leider- dorpse toneelvereniging in het LAK. Het tienjarig bestaan heeft de groep aangegrepen voor een expe rimenteel programma, waarin het toneelspelen als thema centraal staat. Voor de pauze brengt men onder de titel 'Vallen en opstaan' improvisaties op basis van teksten van Megan Terry. Het ligt in de be doeling om gedurende een uur een paar scènes, te improviseren, die door een regisserende coach wor den begeleid. De acteurs reageren op een fluit signaal, de actrices op een toeter- tje, en de bel geeft het sein voor een scènewisseling. Zo zijn er ver schillende afspraken gemaakt met verschillende mogelijkheden. Er wordt steeds met een paar vaststaande teksten begonnen, van waaruit men gaat improviseren. Bij eventueel gebrek aan inspiratie kan men weer op de bestaande tekst terugvallen en dezelfde tekst in een geheel ander kader brengen, bijvoorbeeld eerst in een verleide lijke scène en daarna in een kinder wereld. Hiermee hoopt Toverlei iets te la ten zien van de manieren, waarop je een toneelstuk in elkaar kunt zetten. Deze produktie wordt bege leid door Liesbeth Weyenberg, die dit werk van Appelacteur Henk Votèl heeft overgenomen. Laatst genoemde moest namelijk ruim zes weken geleden wegens drukke werkzaamheden zijn regiewérk bij Toverlei overdragen. Guus Ponsioen is de in Leider dorp woonachtige regisseur van het programmagedeelte na de pau ze: 'Pitten op stikstof. Daarin heelt hij 'Pitten' van Herman Heijer- mans en 'Stikstof van René de Obaldia door elkaar geweven. Met deze combinatie tussen de conven tionele Heijermans en de absurdis- DINSDAG Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - paasvakantieprogramma in teken van Suriname, voor kinderen van 8-14 jaar, 10-17. K&O-gebouw - Oude Vest, film 'The Hotel New Hampshire', 20.15 uur. Oud-Katholieke Kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, sportcafé, 20-24 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook i 20-21 i Zij zouden "noodzakelijk zijn' door 'een toenemend aantal zaken en de ingewikkeldheid van proble men'. Ook de wens van burger om mee te denken en te praten, speelt een belangrijke rol. Beslissingen neemt alleen de commissie voor sport en recreatie, de commissie voor welzijnszaken adviseert raad en B en W. Ze bestrijkt zo'n breed terrein dat de gemeente haar heeft onderverdeeld in drie werkgroe pen, die het voorbereidend werk doen op hun terrein. Het gaat om de werkgroep voor volksgezondheid en maatschappe lijke dienstverlening, een werk groep voor het sociaal-cultureel werk en de culturele commissie. Ook de functionele commissie voor sport en recreatie is onderver deeld in vier werkgroepen. Bin nen- en buitensport, de werkgroep zwembad en de werkgroep recrea- tie/sportpromoting. De functionele commissie voor economische za ken is tijdens de vorige collegeon derhandelingen gesneuveld. Ze was nauwelijks functioneel en maakte plaats voor middenstands- en marktcommissies. Hier praat wethouder Van Leeuwen met di rect betrokkenen (marktkooplie den en ondernemers) over concre te zaken. WOENSDAG Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - paasvakantieprogramma in teken van Suriname, voor kinderen van 8-14 jaar, 10-17 uur. Rijksmuseum van Geologie en Minera logie - Hooglandse Kerkgracht, kinder film, 14.30 uur. Kapelzaal K&O - Oude Vest, kinder- bios, 14.30 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - kinder bingo, 14 uur. BTS - Vondellaan, Buurthuis Morsch- wijk organiseert een kinderfestival, 11- 16 uur. Openbare Bibliotheek - Nieuwstraat, in formatiedag over werken in de gezond heidszorg, 10-17 en 19-21 uur. Oegstgeest Gebouw Taberna - Julianalaan 1, film marathon 12-15 jarigen, 14 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan, paasvakantie- aktiviteiten kinderen, 4-12 jaar, 8.30- 15.30 uur. Voorschoten Poppentheater Wellus Nietus - Pr. Ma- rijkelaan 4, Kameleon met 'De Koffer', vanaf 5 jaar, 14.30 u 01717-8361. Filmmarathon Oegstgeester jongeren (12 tot 15 jaar) kunnen morgenmiddag naar films kijken als Asterix, Crazy for you en D.C. Cap. De films worden doorlopend vertoond vanaf twee uur in gebouw Taberna aan de Julianalaan. Entree vier gulden. Komende vrijdag wil de Stich ting Jeugd - en Jongerenwerk meedoen aan een zaalvoetbaltoer nooi tegen de Leidse buurthuizen, te houden in de 5 Mei-hal. Oegst geester jongeren kunnen zich in Taberna opgeven voor het toer- Record aantal standplaatsen woonwagens in Zuid-Holland DEN HAAG - Er zijn in Zuid-Hol land nog nooit zo veel woonwagen standplaatsen in voorbereiding ge nomen of gerealiseerd als vorig jaar. Dat schrijft de provincie in het voortgangsoverzicht woonwa genstandplaatsen Zuid-Holland. In totaal zijn er vorig jaar 110 nieuwe definitieve standplaatsen voor woonwagens in de provincie tot stand gekomen en acht tijdelijke. Hieronder vallen de zeven woon wagenstandplaatsen in Oegstgeest, de drie bij de Voorschotense Noordhoflandbrug, de twee in Wassenaar en de acht standplaat sen in Wassenaar. Dit jaar komen er bij de Noordhoflandbrug in Voorschoten nog twee bij en ook aan de Papelaan wil de gemeente vier tijdelijke standplaatsen reali seren. In Wassenaar worden nog dit jaar drie zogenoemde bedrijfs- standplaatsen tot stand gebracht. Expositie energie in Leiderdorp LEIDERDORP - In het gemeente huis van Leiderdorp zal van 2 tot 23 april een project rond het thema energie worden gehouden. Vanaf morgen kan dagelijks de tèntoon- stelling 'Op Eigen Kracht' worden bezocht, waarin een overzicht wordt gegeven van de verschillen de energiemogelijkheden in Ne derland. Te zien zijn foto's, ma quettes en een echte windmolen. Bovendien kunnen bezoekers op de 'energiefiets' zelf elektriciteit opwekken en die aan het openbaar lichtnet leveren. Ook zullen er voorlichtingsbijeenkomsten wor den gehouden. Het project wordt georganiseerd door de Stichting Energie Anders uit Hoek van Holland in samen werking met de gemeente Leider dorp. Generale repetitie bij Toverleid. V.l.n.r. Saskia van Iterson, Cler hamers en Kees van Leeuwen. (fotoHolvast) tische De Obaldia wil hij volgens het programmablad onderzoeken, of de kracht van de ene schrijver de 'leemtes' bij de ander kan over bruggen. Hij hoopt tevens dat de botsing van twee geesten wel eens veel in teressanter zou kunnen zijn dan het eenrichtingsverkeer van de so lo-schrijver. 'Pitten', dat over een toneelrepetitie gaat, vormt als ka der een mooie aansluiting bij het improvisatiegedeelte van vóór de pauze. Toverlei schuwt dus het experi ment niet bij de jubileumvoorstel ling, en prijst zich gelukkig om weer in het LAK te kunnen staan. Vanuit de artistieke leiding van het LAK had de vereniging namelijk enige tijd geleden te horen gekre gen, dat het Toverlei-repertoire niet meer paste in het vernieuwen de programmabeleid van het LAK. Men had daar wel begrip voor; maar met deze meer experimentele produktie heeft men het toch nog een keer willen proberen. Toverlei vindt het namelijk be langrijk om in Leiden te kunnen spelen en om in het LAK voor een jong en kritisch publiek te kunnen staan. De verenging hoopt, dat de produktie zal aanslaan, zodat er kans op een vervolg bestaat. WIJNAND ZEILSTRA. LEIDSCH -£li DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 - 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30-18.00 uur, telefoon 071 -123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Leiden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van ^08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2