Ontslag Stewart Joakim Nyström in voetspoor van Borg Zijn moment, ons verhaal! Becker in VS voor het eerst langs Lendl Conners moet 'Parijs' laten schieten Saronni in ziekenhuis na valpartij IJshockey-team gered: coach moet vertrekken Eerste winst voor Leidse wielerploeg Wij houden u op de hoogte LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 1 APRIL 1986 DO/ST CHICAGO (Rtr.) - Boris Becker heeft het tennistoernooi van Chica go op zijn naam gebracht. In de fi nale versloeg hij wereldkampioen Ivan Lendl in twee sets: 7-6,6-3. De Westduitse Wimbledon-winnaar verdiende met zijn zege 50.000 dol lar, 130.000 gulden. Voor Becker was zijn eerste overwinning in vier duels op Lendl belangrijker dan het aantrekkelij ke prijzengeld. De Westduitser, als derde geplaatst, was in de 127 mi nuten durende eindstrijd goed op dreef. In de eerste set brak hij in de zevende game door de opslag van de Tsjechoslowaak. Lendl herstel de zich formidabel en sloeg in het volgende spel direct terug (4-4). Daarna behielden beide spelers hun opslag tot de tiebreak. In de race naar de zeven punten nam Becker na 3-3 drie punten voor sprong alvorens hij het derde set- punt verzilverde (7-5). In de tweede set was Becker sterker. Met servi ce-doorbraken in de zevende en negende game liet hij Lendl kans loos (7-6,6-3). De dag ervoor had Becker twee uur en 44 uur minuten op de baan gestaan om zijn jeugdidool Jimmy Connors te verslaan. De als tweede geplaatste Connors dwong in hun eerste onderlinge treffen zijn zes tien jaar jongere opponent tot het uiterste: 6-7,6-4,4-6. Becker was na afloop bekaf. Naar zijn eigen me ning had hij zijn beste wedstrijd gespeeld sinds zijn victorie op Wimbledon. Hij was vol lof was over Connors. „Ik had gehoord dat Connors traag was geworden. Na deze partij kan ik zeggen dat hij nog sneller is dan negentig procent van de spelers". Lendl had zich in de halve eindstrijd ontdaan van de ongeplaatste Scott Davis/ De Tsje choslowaak begon als een leeuw (6-1) en eindigde als een lam (7-6). V rouwendubbel De Amerikaanse combinatie Barbara Potter-Pam Shriver is zon dagavond in Nashville winnaar ge worden van het tennistoernooi om het wereldkampioenschap vrou wendubbelspel in Nashville. In de eindstrijd versloeg het tweetal het Amerikaans-Australische dubbel Kathy Jordan-Elizabeth Smylie met 6-4 6-3. Potter en Shriver plaatsten zich in de eindstrijd door een overwin ning op het Tsjechisch-Australi- sche dubbel Hana Mandlikova- Wendy Turnbull in de halve fina les: 6-3 7-6 (7-4). Jordan en Smylie schakelden de Russinnen Svetlana Parkhomenko en Larissa Savsjen- ko uit: 6-1 2-6 6-2. NEW YORK (AFP) - Jimmy Con nors heeft zich niet verzet tegen een schorsing van tien weken en een boete van 20.000 dollar, die hem zyn opgelegd als gevolg van zijn diskwalificatie in de partij tegen Ivan Lendl voor de halve finales van het vorige maand ge houden toernooi van Boca West. Hij heeft de termijn van 31 dagen laten verlopen, die stond om be roep aan te tekenen tegen de uit spraak van de MTPC. De 33-jarige Amerikaanse ten nisser is derhalve met ingang van 31 maart geschorst tot 8 juni aanstaande. In de tijd, dat hij ge schorst is, vinden onder meer de open Franse kampioenschappen Parijs. Connors is de eerste spe ler in de tennisgeschiedenis, die een Grand-Slamtoernooi wegens een schorsing moet laten lopen. Hij kan wel meedoen aan Wim bledon, dat van 23 juni tot 6 juli wordt gehouden. In totaal heeft de schorsing Connors 25.000 dollar gekost. Vijfduizend dollar als automa tisch gevolg van zijn diskwalifi catie en 20.000 dollar; zijnde de uitspraak van de MPTC. Schapers Een liesblessure is er mede de oor zaak van geweest dat Michiel Scha pers gisteren al in de eerste ronde van het indoor-tennistoernooi van Keulen is uitgeschakeld. De orga nisatie ging niet in op het verzoek om uitstel van de Nederlander en zette hem op paasmaandag al in. De Australiër Mark Edmondson versloeg hem met 6-4, 6-4. „Als ikzelf serveerde, ging het nog wel; mede omdat de baan zo snel was", aldus Schapers. „Maar als ik moest retourneren, kon ik me nauwelijks bewegen. De pijn werd steeds erger". Schapers verwacht dat de gene zing zeker een week in beslag zal nemen. „Als het meevalt, ga ik be gin volgende week naar Italië om daar twee weken bij Martin Simek te trainen. Die afspraak hadden we al eerder gemaakt". EINDHOVEN (GPD) - Freddy Schweers gaf zaterdagavond voor de zoveelste maal in zijn functie van voorzitter van de Nederlandse IJshockey Bond een staaltje onbehoorlijk bestuur ten beste. Anderhalf uur voor het voor Nederland allesbeslissende duel tegen Oostenrijk op het WK voor B-landen, deelde het opperhoofd van de NIJB iedereen die het maar horen wilde mee, dat het contract met coach Cliff Stewart ongeacht het resul taat tegen Oostenrijk niet zou worden verlengd. „Dat kunt u hem straks gaan vertellen", voegde Schweers er misplaatst grinnikend aan toe. Uitbundige vreugde op het Eind- hovense ijs na de 3-2 overwinning op Oostenrijk. Het Nederlands IJs hockey-team handhaafde zich door deze zege in de B-poule. Voor coach Stewart was er niettemin een dom per. Nog voor de slotwedstrijd lag er de mededeling, dat hij niet meer past in de toekomstplannen van de Nederlandse IJshockey Bond en kan vertrekken. (foto anpi ROTTERDAM (GPD) - De geest van Björn Borg, die in 1979 als eer ste en enige Zweed het tennistoer nooi van Rotterdam had gewon nen, waarde op Paaszondag nog steeds nadrukkelijk rond in Sport paleis Ahoy'. Niet alleen omdat het Grand-Prix-evenement na zeven jaar weer een Zweeds succes ople verde, maar vooral ook door dege ne die daarvoor verantwoordelijk was. Met zijn flnalezege op landge noot Anders Jarryd trad Joakim Nyström als beste en meest gezags getrouwe leerling in de voetsporen van de gewezen grootmeester. Wojtek Fibak, de Poolse routi nier, merkte het reeds op nadat hem in de kwartfinales slechts één game was gegund tegen de uitein delijke triomfator. „Spelers als Na- stase, McEnroe en Connors zijn uniek en daarom onnavolgbaar. Maar Borg is een vry makkelijk te kopiëren voorbeeld. Gewoon een kwestie van trainingsarbeid en doorzettingsvermogen". Wat niet wegneemt dat de meeste Scandi- naviërs de verdedigende tactiek van hun grote held de laatste jaren juist steeds minder toepassen en langzaam maar zeker een eigen, meer aanvallende stijl proberen te ontwikkelen. Van de Zweedse toppers was Ed- berg met zijn serve- en volley-spel altijd al een buitenbeentje, terwijl ook Wilander en Jarryd zich niet louter meer op het trage gravel thuisvoelen. Hun recente grasre sultaten - Jarryd bereikte vorig jaar de halve finales op Wimbledon en Wilander veroverde reeds twee keer de Open Australische titel - spreken in dat opzicht duidelijke taal. Slechts de stoicijnse Nyström is door de jaren heen immer ge hoorzaam aan de achterlijn blijven hangen en hij beheerst het oerde gelijke defensieve spelletje dan ook tot in de perfectie. Dat bleek opnieuw tijdens het ABN-toernooi, waar de 23-jarige inwoner van Monte Carlo in zijn laatste drie partijen welgeteld acht games verspeelde. De Rotterdam se hoofdprijs van 50.000 dollar be tekende Nyströms derde toernooi zege dit jaar, reeds één meer dan hy over het totale afgelopen sei zoen behaalde. De nummer 8 op de huidige wereldranglijst is daarmee na Ivan Lendl, van wie hij in Mi laan nog de finale verloor, de meest succesvolle proftennisser. Zijn op mars begon onlangs in Toronto, al voegde Nyström er zondag wel ADVERTENTIE CALABRIA (Rtr.) - Johan Lam- merts heeft zaterdag zijn eerste re sultaat in Italiaanse dienst ge boekt. De Brabander finishte als tiende in de Italiaanse semi-klas- sieker Reggio Calabria, een weg wedstrijd over 246,7 kilometer. De koers werd in een massasprint ge wonnen door de Italiaan Bontempi voor Moser. De wielrenners werden kort na de start opgehouden door de de monstrerende winkelbedienden. Zij blokkeerden het parkoers en kele minuten. In Loccri deed zich een grote valpartij voor. Giuseppe Saronni raakte daarbij gewond in zijn gezicht en aan zijn rug. 'Beppe' werd in het ziekenhuis opgeno- Dertig kilometer voor het einde waagde Baronchelli een solo tij dens een afdaling. In het zicht van de streep kreeg hij een inzinking, waarna sprinter Bontempi toe sloeg in de massasprint. Midi-Pyreneeën Niki Rüttimann is de beste etap perenner van het wielerseizoen tot Pasen. De 23-jarige Zwitser werd zaterdag eindwinnaar van de Ron de van de Midi-Pyreneeën. Eerder dit seizoen zegevierde hij ook in de Ster van Bessèges. Rüttimanns leidende positie kwam zaterdag in de laatste etappe niet meer in gevaar. De slotrit Albi- Castres over 189 kilometer ging naar de Fransman Castaing. In de eindsprint versloeg hij zijn vlucht- makker en ploeggenoot Chappuis. Nederland won de slotwedstrijd te gen het opmerkelijk lusteloze Oos tenrijk met 3-2 en verlengde daar door het verblijf in de B-groep een jaar. Dat Oranje het vege lijf op de 'valreep redde, is niet in de laatste plaats de verdienste van Stewart, die met zyn. selectie naar Eindho ven werd gestuurd na een voorbe reiding die bij de concurrentie de lachlust opwekte. Als dank voor zijn inzet is Stewart nu bij het grof vuil neergezet. Omdat Schweers zonder overleg met zijn achterban het 'ontslag' van de Canadees voor het einde van het toernooi bekend maakte, moest chef d'équipe Wim van 't Wout na afloop van de ont moeting tegen Oostenrijk als een haas naar de kleedkamer om het besluit van de NIJB bij de selectie en zijn leider bekend te maken. Somber Deze gang van zaken was er de oorzaak van dat Stewart, Neder lands behoud van de B-status ten spijt, bepaald niet in hogere sferen vertoefde na het WK. „Ik voel me somber, dit is een domper van je welste", gromde hij. „Ik hoorde ge ruchten over mijn positie, maar dat de pers eerder weet dat ik kan ver trekken dan ik is schandelijk. Ik heb één fout gemaakt toen ik voor de tweede keer met de NIJB in zee ging. Ik had moeten bedingen dat ik Nederland had mogen begelei den tot de Winterspelen in Calgary als we in de B-groep zouden blij ven. Volgend jaar kan er een vierde plaats inzitten en is deelname aan de Winterspelen van '1988 een feit. Ik had die zo graag meegemaakt". Het besluit van de bond om Ste wart naar huis te sturen heeft vol gens Van 't Wout te maken met het gebrek aan motivatie, waarvan Ste wart op het voorbije WK blijk zou hebben gegeven. „Een argument van niks", meent Stewart. „Een coach die onder deze omstandighe den moet werken tegen een relatief geringe vergoeding en bovendien door blessures enkele goede spe lers moet missen, is honderd pro cent gemotiveerd, anders was er in Eindhoven helemaal niks van te recht gekomen". Ongetwijfeld heeft de relatie met de technisch directeur van de bond, Dummy Smit, Stewart ook de das omgedaan. Tussen Smit, die Stewart drie jaar geleden zowat op de schouders het vliegtuig uit droeg toen Oraiye winnaar van de B-poule was geworden in Boeda pest, en de part-time coach boterde het de laatste dagen van het toer nooi niet erg door het uitblijven van succes. Nog voordat bekend was dat Oranje zijn positie in de B-groep zou handhaven, staken de voorzit ters van de vaderlandse eerste-di- visieclubs de koppen bij elkaar. De clubs vinden dat er eindelijk eens iets moet gebeuren met het ijshoc key in Nederland. De woordvoer der van de voorzitters, Eindhoven- praeses De Haan: „We kunnen met zijn allen niet blijven doormodde ren. De verenigingen zijn bereid om zich vanaf nu in te zetten voor niveauverhoging van het clubijs- hockey en mee te werken aan een face-lift van het nationale team. We willen in principe alle medewer king verlenen aan een nieuwe coach om Nederland op een vol gend WK goed voor te bereiden. Dat betekent in principe niet moei lijk doen over het afstaan van spe lers voor oefenwedstrijden, vriend schappelijke toernooien en ga zo maar door". Plannen NIJB ook boude plannen heeft om het Nederlandse ijshockey de goe de richting in te duwen. „We heb ben tydens dit toernooi zitten brainstormen over allerlei zaken die beter kunnen. En die ook ver beterd gaan worden. Pas op de al gemene jaarvergadering in mei zul len we ons nieuwe beleidsplan openbaar maken. Het is nog te vroeg om er iets over los te laten". Duidelijk is op dit moment wel, dïffde NIJB een full-time (van sep tember tot april) coach in dienst wil nemen. Het is inmiddels tot de bondsbestuurderen doorgedron gen dat het Nederlands ijshockey niet gebaat is bij de aanstelling van opnieuw een halve kracht. Wie de nieuwe man wordt is nog onzeker. Leo Koopmans, de international die wel oren heeft naar zo'n func tie, lijkt als speler/trainer van Gro ningen niet de aangewezen figuur door de vermenging van belangen die zou kunnen optreden. Bob Ja- stremski, in de jaren zeventig een paar seizoenen bondscoach, is wel licht zo'n gekke keuze niet. Ja- stremski staat niet afwijzend te genover een aanbod van de NIJB. „Ik heb een drukke werkkring, maar er valt best wat te ritselen. Bovendien ken ik het Nederlandse ijshockey". Quitte Financieel is het WK in Eindho ven geen tegenvaller geworden. De organisatie (de Stichting WK IJs hockey 1986) speelt in ieder geval quitte. „We hebben zelfs goede hoop dat we wat overhouden aan het toernooi", meldde stichtings voorzitter Jan Karei Hylkema. „De recettes liggen vermoedelijk tien procent hoger dan we hebben be groot. En dat was een bedrag van 120.000 gulden". Hèt moment waar iedere sporter voor vecht. De overwinning, via een prima samenspel in het team. het uitschakelen van de tegenstander of het overtreffen van jezelf. Zijn moment, ons verhaal. Onze journalisten zijn erbij. Alert op een goed verslag van de wedstrijd, alert op de ontwikkelingen in de sport, alert op de achtergronden die zo bepalend zijn voor een topprestatie. Als u niets wilt missen neem dan 'n abonnement. Gewoon even de bon invullen en opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden of bel 071-144941. WIELRENNEN - - Martens Rag nar is in de Ronde van Normandië voor amateurs als achtste geëin digd. Hij had ruim 9 minuten ach terstand op de winnaar, de Bulgaar Stavkov. De laatste etappe werd zondag gewonnen door de Frans man Vivien. ATLETIEK - Zola Budd, vorige week wereldkampioene veldlopen, kreeg zaterdag in een cross in het Italiaanse San Vittpodre Olona een nederlaag te slikken tegen de Ame rikaanse Lynn Jennings, vorige week tweede. Bij de heren zege- vierde de Italiaan Alberto Cova voor zijn landgenoot Gelindo Bor- din. LEIDEN - Het paasweekeinde heeft de Leidse Van Duuren-Lunbeck- Burgy vrouwenwielerploeg de eerste zege van het nog prille seizoen be zorgd. In het Brabantse Galder was Connie Timmermans haar mede vluchters Heieen Hage en Jacqueline van Vliet in de spurt te snel af. Sandy, Lutke Schipholt sleepte een zevende plaats in de wacht. Bollenstreek-eerstejaarsamateur Frank van Veenendaal had tijdens de ronde van Bovenkarspel zitting in een kopgroep van drie renners, het geen de Noordwijkerhouter uiteindelijk een verdienstelijke tweede plaats opleverde. Het clubkampioenschap van de Bollenstreek werd een prooi voor Lis- senaar Marco Vermeij. Bij Swift was Coen van der Krogt de sterkste amateur, voor Jan van Straaten en Hans Wubben. Pieter Evelein klopte bij de liefhebbers Adrie Kruger, terwijl Gerard van Amsterdam de sterk ste veteraan was. Bij de junioren ging de zege naar Lard Koeken uit Zoeterwoude. Ja, ik wil uw krant. - 7 weken op proef voor/ 25,- Kwartaalabonnement 67,45 Ik krijg hem eerst twee weken gratis. Naam Adres Postcode (B7) xsr meteen aan toe dat „daar geen ech te toppers aanwezig waren. Maar die overwinning gaf me wel veel vertrouwen". In het Amerikaanse La Quinta sterkte de blonde Zweed dat ge voel aanzienlijk. Door achtereen volgens Becker, Connors en Noah uit te schakelen besefte Nyström pas hoe lastig hij kan zyn voor ster ker geachte tegenstanders. „Ik had nooit eerder drie top-tien-spelers verslagen in een toernooi. Ik wist ook niet of dat met mijn stijl wel mogelijk was. Nu ik daar achter ben, zie ik absoluut geen reden om nog iets aan mijn tennis te veran deren", aldus Nyström, die daar mee ongewild reageerde op eerde re (verwijtende) woorden van To- mas Smid. Gek „Ik word gek van die Zweden. Ik denk dat het die vreselijke verdedi gers op den duur trouwens zichzelf ook de strot uitkomt", constateer de de Tsjechische tennisarbeider. De winnaar in de Maasstad had echter geen enkele boodschap aan die uitlating, ofschoon hy voor de finale toch niet helemaal gerust was op een goede afloop. In de zes eerdere onderlinge ontmoetingen sinds 1984 had Nyström Jarryd vier keer moeten feliciteren. „En met onze teenertijd meegerekend lag de verhouding zelfs ongeveer 11 om 2 in zyn voordeel", bekende Nyström, wiens vrees echter onge grond bleek. De 'Borg-kopie' gaf het later zelf al aan: „Ik heb nog nooit zo goed tegen hem gespeeld". Inderdaad moet Jarryd, die pas na negen ver loren games kon tegenscoren, wan hopig en moedeloos zijn geworden van de soms verbazingwekkende vastheid waarmee zijn landgenoot hem tegemoet trad. Wat het opge wonden standje in het doorgaans koele Zweedse tennispeloton ook probeerde tegen de 'levende muur', niets hielp. „Ik ben gedul dig geweest, ik heb aangevallen en hard gewerkt, maar hij was ge woon te goed vandaag", wist de 24- jarige Jarryd, die desondanks niet werd weggevaagd door Nyström. De setstanden (6-0, 6-3) gaven wat dat betreft een ietwat verte kend beeld. De partij duurde toch anderhalf uur omdat vrijwel alle games lange tyd gelijke tred hiel den. Alleen was er op de cruciale momenten telkens weer die afge meten, doorslaggevende klap van Nyström, die typerend genoeg pre cies acht keer aan het net ver scheen. Hoe bewonderenswaardig zyn overwinning ook tot stand kwam, de ware liefhebbers zullen met een onbevredigend gevoel huiswaarts zijn gekeerd. Want spannend en spectaculair was de eindstrijd in Rotterdam, waarvoor 35 gulden moest worden neerge teld, allerminst. Winst Dat de namen van spelers, die wel voor een boeiend kijkspel kun nen zorgen, door het leeuwedeel van het publiek toch niet werden gemist, bewijst het toeschouwers aantal. Gerekend over een week kwamen er ruim 54.000 mensen naar Ahoy', waarmee het dertiende toernooi het op één na best bezoch te in de cyclus werd. „Onze winst is dat mensen gewoon naar tennis willen kijken", blikte toernooidi recteur Wim Buitendijk tevreden terug. „De Zweden zijn daarbij net zo populair gebleken als de andere vedetten. Al ontken ik niet dat ze een nieuwe generatie tennissers vertegenwoordigen, met een ge brek aan echte persoonlijkheden Een Amerikaanse straatvechter kom je helaas niet meer tegen. Bo vendien ben ik alleen door journa listen gevraagd waarom Becker en Lendl hier afwezig waren; voor de rest heb ik geen klachten ge hoord". Ook niet van de sponsorende ABN-bank, die het evenement door een financiële iryectie van ze ven miljoen gulden reeds voor drie jaar had gegarandeerd. Dat kan ook moeilijk anders, want in het gloednieuwe VIP-dorp was alles tot in de puntjes verzorgd. En daar gaat het tenslotte om voor de com merciële 'randfiguren', van wie menigeen ongetwijfeld niet eens wist wie er nu eigenlijk in de finale stonden. Cambridge vindt na tien jaar de juiste koers LONDEN (Rtr.) - Na tien achter eenvolgende nederlagen heeft de universiteit van Cambridge de tra ditionele roeirace op de Thames in Londen tegen Oxford weer eens gewonnen. Het was de 132e wed strijd sinds 1829. Vanaf 1975 kende de ploeg van Cambridge louter mislukkingen. In 1978 zonk de boot met de negen inzittenden. Twee jaar geleden werd de ploeg uitgelachen toen bij een aanvaring met een woonschip de boot zo zwaar werd beschadigd dat de wedstrijd 24 uur moest wor den uitgesteld. Paaszaterdag liep alles eindelijk voortreffelijk en Cambridge won glorieus

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21