LEIDSCH DAGBLAD Veemarkt en slachthuis dicht I 0#"° I 1 APRIL OF NIET, UW KRANT VALT GEWOON IN DE BUS Politie in Leiden bekeurt negen meubelhandelaren 'Ramp' voor Groenoordhal door Afrikaanse varkenspest Fraude Slavenburg's dikwijls 'afgekocht' Nog 55 man in arrest na actie tegen ultra-rechts Vliegramp in Mexico: 166 doden FAILLISSEMENTS VERKOOP DINSDAG 1 APRIL 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37973 (van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidse politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen negen meubelhandelaren die giste ren, op Tweede Paasdag, hun zaak hadden geopend. De gemeente Leiden had openstelling van de be drijven verboden. Het optreden van de politie heeft geen boze reac ties opgeleverd. Wel kondigen de meubelhandelaren aan gezamen lijk in verweer te zullen komen als de processen-verbaal tot gerechte lijke vervolging leiden. De maximale straf die de Leidse meubelhandelaren kan treffen is een boete van 10.000 gulden en zes maanden gevangenisstraf. Hun kan overtreding van de winkelslui tingswet als economisch delict ten laste worden gelegd. De negen meubelhandelaren die gisteren een proces-verbaal kregen zijn gevestigd aan de Hoge Rijn dijk en de Nieuwe Rijn en omge ving. Winkeliers aan de Nieuwe Rijn werden al rond het midda guur 'vereerd' met een bezoekje van de politie. De meubelhandela ren aan de Hoge Rijndijk werden daarentegen pas laat in de middag bezocht. Volgens de meubelhande laren heeft de politie, die in burger was, zich terughoudend van haar taak gekweten. Het winkelend pu bliek heeft weinig of niets van het politie-optreden gemerkt. Er is niet in het bijzijn van publiek proces verbaal opgemaakt; de onderne mers werden steeds even apart ge- (zie verder pagina Leiden) Feyenoord zet Van Hanegem in de etalage. Ajax volgens Cruijff toch nog op de goede weg. PAGINA 14 Quick Boys periode-kam pioen. PAGINA 15 Succesje voor Oegstgeest in zaterdagafdeling. PAGINA 16 Verwarring in het doelgebied van Ajax. Doelman Stanley Menzo heeft de bal gemist die ook langs het hoofd van John Eriksen vliegt. EdoOphof(l) en John Bosman zijn te ver weg om iets te kunnen doen. Feyenoord won met 3-1. (foto ANP) Binnen de Lijnen met het 'af scheid' van BS Leiden. IJshockeyteam gered, coach Stewart 'ontslagen'. Kille paasdagen LISSE - Italiaanse toeristen trotseerden gisteren de gure Wind en regen bij hun tocht langs de spaarzaam uitgelo pen bloemperken van de Keukenhof. In totaal bezochten tijdens de paasdagen 450.000 buiten landers ons land. Dat waren ruim 106,000 toeristen min der dan vorig jaar. (toto ANP) ROTTERDAM (ANP) - Het onder- dei deelde vanochtend ook mee zoek naar zwart-geldpraktijken bij dat de minister van Justitie het Slavenburg's bank heeft zich be- aantal arrestaties (20 naar verwach- perkt tot drie bijkantoren en het ting van het OM) veel te hoog vond. hoofdkantoor hoewel bij 40 van de HU voorzag eventuele ernstige fi- 70 vestigingen van Slavenburg'; 1982 belastend materiaal werd genomen. Het onderzoek den om het zoals officier H. de Doelder vanochtend nanciële gevolgen voor de bank. Het onderzoek werd gestaakt. Ech ter één dag later werd dit onder zoek weer hervat. Dit gebeuFde na beperkt gehou- ruggespraak van de minister van justi- Justitie met de minister-president de minister van Financiën. Be- i 'beheersbaar te houden'. Justi- sloten werd dat het onderzoek als- tie trof - conform nieuwe wettelijke nog op de door het OM voorgestel mei 1983 - de wijze kon worden voortgezet, schikking Uiteindelijk zijn er toch 21 arresta- deze zaak verricht. mogelijkheden vanaf met acht verdachten e< voor het betalen van een geldboete ties waardoor zij niet verder strafrech- telijk worden vervolgd Het gaat daarbij om vijf directeu ren van de drie onderzochte filia len in Amsterdam, Den Haag en Dordrecht en drie medewerkers op het hoofdkantoor van Slaven burg's bank in Rotterdam. Zeven betaalden elk 10.000 gulden, de achtste 5.000 gulden. Volgens De Doelder hebben de ze verdachten allen formeel ernstig strafbare feiten gepleegd. Die fei ten waren echter niet normafwij kend binnen de bank en werden door de Raad van Bestuur „positief gesanctioneerd", aldus De Doel der. Officier van justitie mr. De Doel- Minder wind Wisselend bewolkt en enkele buien, sommige met hagel.Minimumtempera- tuur dichtbij het vriespunt, middag- tempertuur omstreeks 9 graden.Mati ge zuidwestenwind, aan de kust vrij krachtig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: half tot zwaar be wolkt Af en toe een bui. Middagtem- peratuur rond 9 graden. Woensdag 2 april 1986 zon op: 07.13 uur, zon onder: 20.15 uur; maan op: 05.01 uur. maan onder: 11.43 Waterstanden Katwijk: hoogwater: 09.31 en 22.37 uur; laagwa- ter: 04.57 en 17.24 uur. Specialisten bijna akkoord DEN HAAG (GPD/ANP) - De me dische specialisten verwachten nog deze maand een akkoord met het kabinet over hun tarieven. Ta riefsverlaging over de hele linie is van de baan. Gekozen wordt voor een aanpak, waarbij de tarieven boven een bepaald aantal verrich tingen omlaag gaan. Dat het bestuur van de landelijke specialisten vereniging de voor donderdag geplande ledenverga dering heeft verschoven naar 24 april wijst op een oplossing in het conflict. Een van de kernpunten waar over LSV en minister De Koning (sociale zaken) en staatssecretaris Van der Reijden (volksgezond heid) het eens zijn geworden is dat specialisten met de laagste inko mens (rond de 70.000 gulden) wor den gespaard. Een inkomen van rond 2 ton per jaar wordt waar schijnlijk de bovengrens. Overigens bestaan er behalve de tariefsverlaging nog meer proble men maar zowel LSV als Van der Reijden vertrouwen erop dat er een akkoord komt. Platenhandel ziet omzet na jaren stijgen HILVERSUM (ANP) - De pla tenhandel in ons land heeft een goed jaar achter de rug. De om zet in deze branche steeg elf procent vergeleken met 1984. Voor het eerst sinds jaren kwam er een einde aan de ge stage omzetdaling op de lp- markt. De omzet van 305 mil joen gulden bleef gelijk aan die in 1984. In het laatste kwartaal van 1984 was er sprake van een keerpunt aldus de overkoepe lende NVPI. Vooral de com pactdisc had in 1985 een be langrijk aandeel in de omzet stijging. Er werd voor 65 mil joen gulden aan cd's verkocht, ofwel een stijging van 160 pro cent. Van musicassettes wer den er vorig jaar meer dan ooit verkocht. Lp's en compactdiscs wor den vooral door twintigers aan geschaft. Deze groep zorgde bij de lp's voor bijna 42 procent van de omzet en bij de cd's voor 54 procent van de omzet. LEIDEN/ZOETERMEER - De veemarkt in de Leidse Groenoordhallen en het slachthuis zijn tot nader order gesloten in verband met de Afrikaanse varkenspest die zondag op een varkensmestbedrijf in Zoetermeer is ge constateerd. Staatssecretaris Ploeg van land bouw en visserij heeft vannacht om twaalf üur een algemeen ver- voersverbod voor alle vee en een verplaatsingsverbod van alle vee wagens afgekondigd in nagenoeg j heel Zuid-Holland en een klein ge- teur heeft nog een sprankje hoop en wel dat het ministerie van land bouw toestemming geeft om de toevoerweg naar de hallen via de Haarlemmertrekvaart en War mond, die net buiten het grensge bied valt, te mogen gebruiken. De deelte van Utrecht en Noord-Hol- Groenoordhallen zelf vallen r land. Tevens is een bufferzone met een breedte van ongeveer 25 kilo meter vastgesteld, waarin vervoer en slachten van varkens is verbo den. Het is voor het eerst dat in Ne derland een geval van deze be smettelijke virusziekte is geconsta teerd. Volgens het ministerie heeft de eigenaar van het Zoetermeerse mestbedrijf zijn dieren gevoerd met keukenafval dat niet zoals is voorgeschreven was gekookt. Te gen hem is proces-verbaal opge maakt. Op het ministerie wordt een algemeen verbod overwogen op het voederen van varkens met huishoud- en keukenafval. Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen spreekt van een regelrechte ramp nu hij vanmor gen de deuren gesloten heeft moe ten houden voor de geplande dub bele veemarkt (5200 stuks vee) en dat voorlopig ook zal moeten blij ven doen. Hij schat de schadepost van vandaag op dertigduizend gul den maar spreekt de vrees uit dat dat bedrag 'in de tonnen' gaat lo pen. "Het ministerie van landbouw heeft me vanmorgen te kennen ge geven dat dit wel eens maanden kan gaan duren". Extra strop vormt volgens De Jong dat de Groenoordhallen tegen dit soort calamiteiten niet is verzekerd. "Dat is praktisch onmogelijk". Omdat volgens de directeur de informatie via de media nogal ge brekkig is geweest en de Groenoordhallen zelf ook pas gis termiddag om twee uur op de hoogte werd gesteld van het ver bod, vervoegden zich vanmorgen heel wat aspirant-kopers, onder wie slagers, tevergeefs bij de hal len. Vier controleurs van de Alge mene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw zijn vannacht evenwel in Leiden ge dropt om te zorgen dat de aanvoer van vee naar de veemarkt niet kon plaatshebben. Volgens de politie is ten minste drie keer proces-ver baal opgemaakt tegen boeren die het vervoersverbod overtraden. De Jong vreest dat als het verbod lang duurt, de veemarkt Groenoordhallen een deel van haar lijk buiten het zonegebied, de toe- leidende wegen (Willem de Zwij gerlaan, Schipholweg, Plesman- laan) met uitzondering van die over Warmond echter niet. "We kwamen er helaas vanmorgen pas achter dat die ene weg erbuiten valt. Maar ik betwijfel eigenlijk of het ministerie daarmee akkoord zal gaan", aldus De Jong. (Zie ook pagina 6) Geheim gesprek ROME (AP) - William Wilson, de Amerikaanse ambassadeur bij het Vaticaan, heeft in het geheim in Libië gesproken met kolonel Gaddafi. Dat heeft de Amerikaanse minister Shultz (buitenlandse zaken) dit weekeinde na aan houdende vragen van journa listen met zichtbare tegenzin moeten toegeven tijdens een persconferentie in Rome. De Amerikaanse regering heeft het haar burgers verboden naar Libië te reizen. Shultz bezocht een aantal Europese landen om steun te krijgen voor de Amerikaanse confrontatie-politiek tegen Li bië. Het lukte hem niet. De wrakstukken van de Mexicaanse Boeing 727. Hotel uitgebrand LEERDAM (ANP/GPD) - Van de 72 personen die de politie arres teerde bij de actie tijdens een bij eenkomst van de ultra-rechtse Centrumpartij en Centrumdemo craten in het Kedichemse hotel de Kosmopoliet, zitten er nog 55 in hechtenis. Bij de demonstratie van onge veer 200 personen op zaterdag, werd het hotel bestookt met rook- en brandbommen. Het hotel brandde geheel uit en twee aan hangers van de rechtse partijen werden daarbij gewond. Van een vrouw, naar verluidt de secretares se van het kamerlid Janmaat, moest een been worden afgezet, terwijl het Utrechtse Centrumpar tij-raadslid Vreeswijk aan een arm gewond raakte. Hij kon in de loop van het weekeinde het ziekenhuis weer verlaten. Het onderzoek wordt bemoei lijkt omdat bijna de helft van de ar restanten weigert een verklaring af te leggen of zelfs maar zijn identi teit bekend te maken. Op de ver dachten wordt volgens minister Korthals Altes (justitie) waar schijnlijk geen snelrecht toege past. De feiten zijn daarvoor te ern stig, aldus de bewindsman. (Zie ook pagina 5) Man schiet op paar in Lisse (Van een onzer verslaggevers) LISSE - By een schietpartij in een woning in Lisse zijn zondag twee gewonden gevallen. Een vrouw werd in de buik getroffen, terwijl haar echtgenoot een schotwond aan zijn linkerarm opliep. Het echt paar is opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. De toestand van het tweetal is stabiel. In verband met de schietpartij is inmiddels een 34-jarige man uit Lisse aangehouden. Hij drong om streeks tien uur 's avonds de wo ning aan de Gladiolenstraat binnen en opende onmiddellijk het vuur op het echtpaar. Een tweede vrouw in de woning zag kans weg te vluchten naar een andere kamer en de politie te waarschuwen. De politie trof de verdachte nog in de woning aan. In en bij het huis werden twee geweren en een flinke hoeveelheid aan munitie gevon den. Vermoedt wordt dat echt scheidingsproblemen aanleiding zijn geweest tot de schietpartij. VERNIELINGEN - Actievoerders hebben vannacht vernielingen aangericht op de bouwplaats van Muiden Chemie BV in het Lau- wersmeergebied. De bedrading van de heistelling waarmee com missaris Wiegel vanmiddag de eer ste paal zou slaan werd vernield. Verder werd de tent voor genodig den vernield. MEXICO STAD (GPD) - Bij de grootste luchtramp in de Mexi caanse geschiedenis zijn gister- avond alle 166 passagiers van een de Mexicaanse Boeing 727 om het le- o.v»c»uUiu..a..c«, CCJ1 ucc. va.. ,»aar ven gekomen. Het toestel verloor klandizie kwijtraakt. "De handela- d.00r onbekende oorzaak hoogte t ren moeten hun vee toch kwijt wellicht wijken ze dan uit dere markten, in Den Bosch vloog tegen een berg te pletter. Rond middernacht waren 89 slachtoffers geborgen. Met overle- Tijdelijke van de nieuwste voorjaarsmode in het voormalige pand van C&A (tot 15 april) 10.000 BROEKEN 15,00 5.000 MODIEUZE BLOUSES 25,00 2.000 DAMES EN HEREN TRUIEN 29,75 Ingang Botermarkt en Breestraat 130-134 te Leiden. Utrecht bij voorbeeld". De direc- venden werd toen geen rekening gehouden. Vrijwel alle passa- (Zie ook pag. 11) - dames en herenkleding (ook bekende merken) - stoffen voor zelfmaakmode - prettig geprijsd - goede service al meer dan 10 jaar Vestestraat 7b (zijstraat van Nieuwe Rijn) Leiden Geopend; di. t/m za. van 9 tot 5 uur.GEEN KOOPAVOND. De Boeing was op weg van de Mexicaanse hoofdstad naar de badplaats Puerta Vallarta. Vandaar had het via Mazatlan naar Los An geles moeten gaan. Een paar minu ten voor het ongeluk had de piloot aan de verkeerstoren in Mexico Stad laten weten dat hij hoogte be gon te verliezen. Hoe dat kwam is nog onduidelijk. Het vliegtuig sloeg uiteindelijk te pletter tegen de berg „El Calva- rio", de Calvarie-berg, genoemd naar de heuvel buiten Jeruzalem waar volgens de bijbelse geschrif ten Jezus werd gekruisigd. President Miguel de la Madrid heeft een diepgaand onderzoek ge last. Ooggetuigen beweren dat ze rook hebben gezien en explosies hebben gehoord nog voordat de Boeing te pletter sloeg. De moge lijkheid van sabotage wordt niet uitgesloten. Het wachten blyft op de gegevens van de zogenoemde „zwarte doos". NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt! I per maand 22.70 Q per half iaar 134.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) - per iaar 256,90 per kwartaal 67.45 uw voorkeur De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam. Straat Postcode'Piaats Telefoon controle bezorging) it deze bon opsturen n

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1