5^0^T Meer nodig dan 'n geeltje Magere opening race-seizoen Van Bentum wint in VS 'Blokkade' van olifant Bondscoach 'uiterst tevreden' Van derVen sterkste in Rosmalen DINSDAG 1 APRIL 1986 SPORT PAGINA 19 Cor Vriend kan limiet wel vergeten EINDHOVEN (ANP) - Cor Vriend zal niet deelnemen aan „zijn" West- landmarathon, die zaterdag 12 april in Maassluis van start gaat. De 36-jarige Eindhovenaar, die het evenement enkele malen op zijn naam bracht, ondervindt te veel hinder van een blessure. Vriend wilde oorspronkelijk een poging doen tijdens de Westland- marathon, waar ook de nationale titel op het spel staat, de KNAU- limiet van 2 uur en 12 minuten voor de Europese titelstrijd in Stuttgart te halen. „Dat zit er nu niet meer in", aldus Vriend, die in 1974 met het lopen van marathons begon en een jaar later in Ensche de al de nationale titel veroverde. „Die limiet is niet kinderachtig. Om dat te halen moet je echt hon derd procent in vorm zyn. En met mijn gebrekkige voorbereiding ben ik dat eenvoudig niet. Mis schien, dat ik eind mei nog mee kan doen aan de marathon van Amsterdam. Die kans acht ik onge veer vijftig procent. Maar daar loop ik niet meer voor de limiet, want dat kan ik wel vergeten". ORLANDO (Rtr) - Na overwinnin gen op de 100 en 200 yards heeft Conny van Bentum op de 50 yards van de open korte baan zwemkam- pioenschappen van de Verenigde Staten genoegen moeten nemen met de vierde plaats. Haar tijd be droeg 23,15 seconden. De overwin ning in Orlando (Florida) op de sprint ging naar de Amerikaanse Jeanne Doolan in 22,88. Tweede werd Sandy Nelson (23,06) en der de Lisa Dorman (23,15). Op de vijfde en laatste dag van de kampioenschappen eiste Conny van Bentum de eerste plaats op de 100 yards vlinderslag op. Ze zege vierde in 54,01 sec. De tweede plaats was voor de Amerikaanse Whitney Hedgepeth (54,29) en de derde voor haar landgenote Mi chelle Griglione (54,30). •Het Nederlands waterpoloteam is bij het zeslandentoernooi voor junioren in Lille op de derde plaats geëindigd. De jeugdige Nederldh- ders verloren in de laatste wed strijd met 10-13 van Italië, dat eer ste werd. Tegen Joegoslavië werd eerder gelijkgespeeld: 4-4. Basketbaljeugd plaatst zich voor het EK MADRID (ANP) - Het Nederlandse jongens basketbalteam heeft zich geplaatst voor het toernooi om het Europese jeugdkampioenschap, dat in augustus in Oostenrijk wordt gehouden. In zijn laatste wedstrijd voor het kwalificatie toernooi in Spanje won Nederland met 77-72 van Portugal. Spapje, dat zich eveneens plaatste, versloeg Turkije met 101-88. Mede door dat resultaat was Nederland onbereik baar in de rangschikking voor de Turkse formatie, die ook nog een kans had op plaatsing voor de titel strijd. LEIDEN/DEN BOSCH - Gé van der Weijden wist zater dag eventjes niet waar hij kijken moest. Nog maar net bekomen van de sen sationele partij bas ketbal waarin BS Leiden tegen Den Bosch de stand in de play-offs dankzij een 74-71 zege op 1-1 bracht, liep hij on deraan de trap die leidt naar de kantine van de Vijf Meihal een (jonge)dame te gen het lijf Die, in eerste instantie zon der een woord te zeg gen, de nietsvermoe dende manager van de Leidse basketbal- ploeg pardoes een briefje van vijfen twintig gulden in de handen drukte. "Ik kende haar niet", keek de wan delende calculator en rechterhand van coach Ruud Harre wijn enige tijd later nog enigszins be duusd om zich heen. "Voor zover ik weet had ik haar ook nog nooit gezien bij onze wedstrijden in de Vijf Meihal. Dus ik dacht meteen, wat gebeurt hier nou Maar het was voor de spelers, vertelde ze. Of ik van dat geeltje voor de jon gens en voor de coach een biertje wilde ko pen. Omdat ze, zo zei ze, van al die jaren dat ze nu al kwam kijken dit veruit het leukste seizoen had gevonden. Nou, ik kan je wel vertellen dat mijn mijn hart op dat moment even een slag over sloeg. Zoiets maak je tegen woordig toch niet vaak meer mee. Of wél soms Nee dus, maar dat geldt voor r dingen. Wat je ook niet vaak ziet is dat een landskam pioen zich, zoals gisteren in de derde wedstrijd van de eerste ronde, bijna de kaviaar van het rijkelijk gevulde bord laat eten door een stel armoedzaaiers, voor het al een mirakel was dat ze de exclusieve dis mochten aanzitten. Wat je evenmin dik wijls hoort is dat een club als BS, die toch kan bogen op een gewel dige staat van dienst in de eredi- nu al twee jaar tevergeefs het soebatten is om steun uit het bedrijfsleven. En wat je, in vergelijking met andere steden ook weinig tegenkomt, is dat een gemeente zo groot als Leiden straks hoogstwaarschijnlijk niet eens meer beschikt over een verte genwoordiger in de semi-profes- sionele sportsfeer. Na die 75-71 nederlaag in de beslissende wed strijd in de wederom opmerkelijk slecht gevulde Maaspoort is de vraag hoe het nu verder moet plotseling weer hoogst actueel ge worden. Want er is nog altijd nie mand bereid om in ruil voor shir treclame geld in de club te inves teren. Geen kolen Die situatie echter hebben Gé van der Weijden en Co al wél eens eerder meegemaakt. Om precies te zijn vorig jaar rond de ze tijd toen de lokomotief bij ge brek aan kolen (lees: geld) voor het eerst na al die jaren op een zijspoor belandde. Na veel vijven en zessen besloot de spelerskern en alles wat daar om heen hoor de, met een beetje financiële hulp van buiten, de trein dan maar ei genhandig weer op de rails te zet ten. En, gedreven door een groot gevoel van saamhorigheid en vriendschappelijke banden, die ook een vol jaar lopende te hou den, al moesten de echte brood spelers als Jerry Beck en Randy Wiel dan noodgedwongen afha BS Leiden in onzekerheid over toekomst ken. Maar om, met uitsluitend Nederlanders die overdag toch al druk bezet zijn, nu nogmaals aan zo'n slopende rit te beginnen zon der dat daar opnieuw meer te genover staat dan een minimale reiskostenvergoeding, wordt be schouwd als een onhaalbare zaak. Dat vergt teveel van de da nig gesloopte krachten. Er zijn ook grenzen. Tot hier en niet verder. Zo ziet het er momenteel uit. Waarbij het heel goed mogelijk is dat het bier tje van zaterdagavond, aangebo den als blijk van waardering van die aardige anonieme dame, het laatste is dat mensen als Emill Hagens, Toon van Helfte ren, Bert Kragtwijk, Hans Heij- deman en Ruud Harrewijn - en de werkers daaromheen nog bui ten beschouwing gelaten - in de Vijf Meihal hebben genuttigd. Het zou tevens het einde beteke nen van een dynastie die destijds leven werd ingeblazen door Bo- naventura-leraar Ton Kallen berg én die in voor- en tegen spoed gedurende bijna twintig jaar mede bepalend was voor het gezicht van het Nederlandse bas ketbal. Jammer Dat zou dan jammer zijn voor de sport in het algemeen en voor Leiden in het bijzonder als die door de jaren heen verkregen know-how in één klap verloren zou gaan. Ook zonder de in deze tak van topsport nu eenmaal on ontbeerlijke sponsor bewees de club datje puur op basis van tra ditie en mentaliteit heel ver kan reiken. Waarbij het zelfs mogelijk bleek, zo bevestigde de gister avond geeindigde mini-serie met Den Bosch ten overvloede, om dat titanengevecht met die aanmer kelijk beter bedeelde aartsrivaal ouderwets en op het scherpst van de snede uit te vechten. Als bewijs dat het 'ooit door de Amerikaan James Naismith uit gedokterde spelletje mits goed ge speeld hier ter stede nog altijd aanspreekt en daarom levensvat baarheid heeft kwamen er bijna 2000 toeschouwers zaterdag avond naar de Vijf Meihal. En van een begrafenisstemming was al heel snel geen sprake toen de acteurs gezamelijk besloten om niet stil te staan bij de simpele feiten. Eendrachtig deden zij een geslaagde poging de smerige smaak die het waardeloze eerste duel in Den Bosch had achterge laten weg te spoelen. Dat zij daarin soms erg ver, ja zelfs over de schreef gingen, daar maalde het uitgelaten publiek helemaal niet om. Ajax-Feyenoord van het basket bal ook ondanks de scheef getrok ken verhouding tussen arm en rijk leefde tot de allerlaatste snik. Waarvan acte in de derde wed strijd. Noodzakelijk geworden dankzij het voortreffelijke spel van vooral Emanuels, Kragt wijk, Heijdeman en Kales. De lange lijst van botsingen tussen de beide grootmachten vermeld de al talloze bijzonderheden, op merkelijke voorvallen en inci denten (zie hierboven) en op die regel maakte ook deze pot geen uitzondering. Voor de verande ring was het ditmaal een kapotte basket die een rol speelde. Op de BS Leiden - Nashua Den Bosch 74-71 (35-35) Scores Leiden - Heijdeman 24 (53%, 8 re bounds), Kragtwijk 15 (54%, 10), Ema nuels 12, Van Helfteren 8, Hagens 7. Ka- les 6, Van Egmond 2. Schotpercentage 45, rebounds 41, balverlies 8. Den Bosch - Pieterse 20, Knight 20, ntage 41, rebounds 51, balverlies 12. Arbiters: Van Reenen, Peters Diskwalificerende fouten: Van Helfte ren, Johnson (27), Kragtwijk, Pieterse Vijf fouten: Heijdeman (37) Toeschouwers: 1800. Derde wedstrijd Den Bosch Leiden 75-71 (40-30) Scores Leiden - Heijdeman 23 (6), Kragtwijk 20 (10), Emanuels 13, Van Helfteren 8 (13), Hagens 5, Kales 2, Van Egmond 0. Schotpercentage 45, rebounds 35, bal verlies 8. Den Bosch - Johnson 23, Knight 21, Pie terse 12, Esveldt en Bottse 6, Van der Steen 5. Wolfs 2. Scbotpercentage 60, rebounds 30, balverlies 13. Arbiters: Dishoeck/Van Houten Vijf fouten: Bottse. Toeschouwers: 1200. Behalve een schitterend en spannend schouwspel leverde de door Leiden slim gespeelde en knap gewonnen partij een heuse knokpartij (Van Helfteren als het traditioneel moeilijkste jongetje van de klas versus Rich Johnson als veruit het vervelendste man neke van het stel) en vier diskwa lificaties op. Niet goed te praten natuurlijk, deze uitingen van op gekropte frustraties, die evenwel nogmaals het onomstotelijke be wijs boven tafel brachten dat dit plaats rust voor het nerveuze Lei den. Dat voordien teveel miste, maar na de spelhervatting en dankzij drie driepunters op rij van opnieuw John Emanuels to taal onverwacht weer naast Den Bosch opdook. Zelfs een verlen ging en een eventuele finale plaats behoorde opeens nog tot de mogelijkheden. Van pure schrik lieten Van Helfteren en Kragt wijk die kans enkele seconden voor tijd liggen. Daar waren ze blijkbaar totaal niet op bedacht. Hoop Wie eigenlijk wél Het is nog geen zeven maanden geleden dat Ruud Harrewijn, de stuwende kracht achter dit collectief, de hoop uitsprak op handhaving in de eredivisie. Dat uitgangspunt kon rond Kerst flink worden bij gesteld toen duidelijk was gewor den dat een goede sfeer, een uit gekiend spelletje en vooral een uitmuntende wedstrijdmentali teit onvermoede krachten konden mobiliseren. Alleen vanwege een gedwongen absentie van center Bert Kragtwijk (knieblessure) moest Leiden zijn tweede plaats prijsgeven. Om uiteindelijk met opgeheven hoofd het plankier in Den Bosch te mogen verlaten. Misschien is het wel beter zo. Het is in het niet eens zo grijze verleden al eens voorgekomen dat in een andere, met Leiden te vergelijken, stad een andere, met Leiden te vergelijken, ploeg van de een op de andere dag zijn sponsor kwijtraakte. Ook een club met een verleden, óók een vereniging die een reputatie had op te houden. Die club, Donar uit Groningen, werd in dat bewuste jaar voor het eerst in zijn historie kampioen van Nederland. Om vervolgens met een keiharde klap in de realiteit te belanden. Geen geld, geen spelers, niks meer. Bij het topbasketbal is dat de andere kant van de medaille. In dat ge val een dubbele afgang. Maar enkel of dubbel; op zich maakt dat natuurlijk niet uit. Weg is weg. Wat nog rest is een sprankje hoop. Uiteraard doen geruchten de ronde. Net als vorig jaar rond deze tijd. Dat er nog iemand met de buidel rinkelt. Al dient daar natuurlijk wel méér dan een geeltje in te zitten. AD VAN KAAM ZANDVOORT (ANP) - Volgens Jim Vermeulen, directeur van het circuit van Zandvoort, bloeit de au tosport in ons land als nooit tevo ren. Bij de paasraces, de opening van het nationale autorensportsei- zoen, bleken die uitspraken van de circuitbaas op zijn minst hól van inhoud te zijn. Van overvolle startvelden was gisteren geen sprake. In de formu le-klassen en bij de sportscars wa ren veel teams nog niet klaar voor de seizoenstart. Bovendien was daar de slecht geplande concurren tie van een evenement in België. De nieuwe klasse voor standaard wagens, groep N, kende een mini male belangstelling: tien wagens. Dat veld dient in de loop van het seizoen te groeien, als de nationale importeurs tenminste willen mee werken. Slechts de merkenrace in de nieuwe Toyota Starlet-categorie gaf blyk van een grote interesse van de zijde van de coureurs. Veer tig wagens staan voor de strijd om het Nederlands kampioenschap in geschreven. John Vos, de kampioen van vo rig seizoen bij de grotere Corolla's, begon de nieuwe jaargang met winnen. Hij bleef ervaren 'boeven' uit de deur-aan-deur-races, Evert Bolderheij en Jaap van der Ende, de nummers drie en twee uit de vo rige titelstrijd met Japanse wa gens, voor. Het drietal troefde leer meester Hans Deen, op 43-jarige leeftyd na een pauze van acht jaar weer eens achter het stuur van een wedstrijdwagen gekropen, op pas sende wijze af. De routiniers over heersten in de klasse, waarin de besten van de Metro's van vorig jaar er niet aan te pas kwamen. De elfde positie van Erik Post, de kampioen van die categorie vorig jaar, zei wat dat betreft voldoende. In de andere nieuwe klasse, die van de standaard-toerwagens, had -Jeroen Hin veel baat van het anti- blokkeer-systeem op de remmen van zijn fraaie Mercedes. Op het natte wegdek reed" de Haarlemmer daardoor in de beginfase ruim weg van zijn concurrent Raymond Co- ronel, die met het opdrogen van het asfalt begon in te lopen. Hin bleef voor en tekende voor een ze ge van het Westduitse merk, die in de geschiedenis van de toerwagen- races op het circuit uniek is. De beste race van de dag vond plaats bij de supertoerwagens, waar de 'blaffende' Camaro's van Vermeulen, Hemmes en Moritz zijn verdwenen. Hans van der Beek streed voor het oog van een groot legioen Japanse nieuwsgieri gen keihard met Raymond Coro- nel. Het superieure duo wisselde voortdurend van positie. De grote Mazda met wankelmotor bleek in de slotmeters net enkele pk's meer aan boord te hebben. In de formule Ford 1600 was Gert Valkenburg de beste in beide NAIROBI (AFP/Reuter) - Na de tweede etappe in de Safari-rally voert tweevoudig winnaar Bjoern Waldegaard uit Zweden in een Toyota Celica het deel nemersveld aan. Hij liep over de 1287 kilometer in het zuid oosten van Kenia 115 strafmi- nuten op. Dat aantal had min der geweest als de Zweed niet had moeten stoppen voor een olifant, die de weg blokkeerde en pas na enig getoeter bereid was de weg vrij te maken. Wal degaard heeft dertig minuten voorsprong op de Westduitser Weber en vierenveertig op zijn landgenoot Torph, beiden eveneens in een Toyota. EK Badminton UPPSALA (GPD) - De Nederland se badmintonploeg heeft zich het afgelopen weekeinde tijdens de Europese kampioenschappen in het Zweedse Uppsala lekker kun nen 'inslaan'. In de landenwedstrij- den werd via zeges op Oostenrijk (4-1) en België (5-0) het eerste tus senstation bereikt op weg naar de A-groep en in het individuele toer nooi werd door alle Nederlanders de laatste 32 bereikt. „Ik kan dan ook alleen maar ui terst tevreden zijn", zo keek coacb Martijn van Dooremalen terug op de vliegende start van zijn team De enige tegenvaller vormde het optreden van Lex Coene in de ont moeting tegen de Oostenrijkers. De Nederlandse kampioen verloor daarin met 13-15,5-15 van Heinz Fi scher. Tegen de Belgen werd Coe ne vervangen door de Haarlemmer Pierre Pelupessy, die geen enkefc oppositie duldde van Christiaen Bene: 15-11, 15-3. Afgaande op de in de landen- wedstrijden getoonde suprematie moet Nederland morgen kunnep terugkeren in de hoogste afdeling, waaruit het twee jaar geleden in Preston degradeerde. „In die groep", aldus Van Dooremalen, „horen we ook zonder meer thuis. Daarom zijn we ook aan onze stand verplicht om alle partijen in de voorronden te winnen". Om dat doel te bereiken heeft Van Dooremalen gekozen voor een strak schema. Op die manier wil hij voorkomen dat het team zichzelf, net als in 1984, gaat overschatten. „Het betekent dat iedereen vroe£ uit bed moet en dat we na het ont bijt zo'n anderhalf uur gaan trai nen. Dan is er een pauze en vervol gens beginnen de wedstrijden. Die indeling bevalt tot nu toe goed. Ik hoop dat alle spelers en speelsters dankzij deze aanpak de hele week scherp blijven". Terwijl Nederland zich al wifl- naar mag noemen in 'zijn' poule van de B-groep, is de tegenstander van morgen nog niet bekend. Wa les, dat de meeste kans leek te ma ken, leed gisteren een onverwachte nederlaag (2-3) tegen Ierland. Door dat resultaat zijn beide landen én Polen nog in de race. Omdat Ne derland vandaag een vrije dag heeft kan, voor zover dat nog nodig is, in de Fyrishallen in Uppsala een uitgebreide analyse worden ge maakt van de verrichtingen van de komende opponent. Bij winst mor genochtend speelt Nederland 's middags de promotie/degradatie wedstrijd tegen de nummer laatst van groep A, vermoedelijk West- Duitsland. In het persoonlijk kampioen schap hadden de meeste partijen van de Nederlanders veel weg van walkovers. In de beide enkelspelen en in de 'mixed' was dan ook min of meer sprake van een kwalifica tietoernooi. De betere spelers en speelsters, onder wie Eline Coene en Pierre Pelupessy. komen pas vanaf donderdag in actie. By dat gezelschap voegden zich tijdens de paasdagen Erica van Dijck, Moni que Hoogland, Astrid van der Knaap, Alex Meijer en Uun Santo- sa in de 'singles' en Rob Ridder/ Van Dijck en Meijer/Karin van der Valk in het gemengd dubbelspel. Verschoor verrast in Elfstedentocht over water SNEEK (ANP) - Plankzeiler Bart Verschoor uit Baambrugge heeft de vierde editie van de Elfsteden tocht voor surfers gewonnen. Hét kernploeglid troefde drievoudig John van der Starre af manches. In de zwaardere open klasse, de FF 2000, pakte routinier Ron Kluit de zege door een heel goede tweede manche. Dat er slechts negen bolides in de race waren, deed aan het plezier van Kluit geen afbreuk. Drie jaar gele den won hij VQor het laatst op het duinencircuit. Verschoor, die gisteravond by bar re weersomstandigheden maar net voor het middernachtelijk uur in Sneek terug was, deed over de bij na 200 kilometer -grotendeels over het traject dat de schaatsers afleg den op 21 februari- in totaal 23 uur 32 minuten en 57 seconden. Profes sional Van der Starre werd op slechts enkele minuten tweede. Ook de achterstand van Marcel Reintsema, die derde werd en ook al behoort tot de kernploeg, was te verwaarlozen. Het tweedaagse eve nement in Friesland trok veel be langstelling, zozeer zelfs dat giste ren de wegen in de buurt van Dok- kum verstopt raakten. Op de eerste dag werd dankzij de stormachtige wind de etappe Sneek-Harlingen in een recordtijd van ruim zeven uur afgelegd. De uiteindelijke winnaar Verschoor stond op de slotdag echter liefst 15 uur en 35 minuten op de plank. Van de 56 gestarte deelnemers kwamen er slechts zeven aan de fi nish. Door de organisatoren werd een groot aantal plankzeilers van het water gehaald wegens uitput tingsverschijnselen. Olympisch kampioen Stefan van den Berg ontbrak ditmaal. Hij bereidt zich voor op wedstrijden in Japan. De uitslag is: 1. Bart Verschoor (Baambrugge) 23.32.57; 2. John van der Starre (Heemstede); 3. Marcel Reintsema (Apeldoorn); 4. Alexander Hoek stra (Tietjerk), 5. Hans van Steke lenborg (Eindhoven) mt in de wedstrijd van zaterdag op de bank heeft moeten plaats scar Kales en Hans Heijdeman. (foto René Bouwman) ROSMALEN (ANP) - Titelverdedi ger Kees van der Ven heeft zich gisteren de sterkste getoond bij de eerste wedstrijd om het nationaal kampioenschap motocross 500 cc. Hij won twee manches en eindigde in de derde als vijfde, nadat hij twee keer was gevallen. De titelhouder in de 250cc moest genoegen nemen met een onderge schikte rol. Gert Jan van Doorn werd in Oldebroek tweede achter Henk van Mierlo. In de tussen stand na twee races staat Van Doorn derde achter Van Mierlo en Eimbert Timmermans en Eric Verhagen (no. 10) schieten voort- Combee. In Vriezenveen had kam- varend uit de startblokken tijdens de eerste wedstrijd om de Hol- pioen Dave Strijbos uit Oss in de land Cup in Best. s (fotoANP) 125 cc-klasse concurrentie van zijn stadgenoot John van den Berk, die 1 T> p?aatsrieeinSehes op de tweede Debutanten winnen in Best Wereldkampioenen in de zij- BEST (ANP) - Eimbert Timmer- de derde manche moest worden af- spanklasse Egbert Streuer en Ber- mans en Eric Verhagen hebben gebroken, nard Schnieders hebben gisteren hun eerste seizoen als zijspan-com- in Hengelo met overmacht de twin- binatie motorcross indrukwek- - In het bijprogramme leverde Leo tigste editie van de paasraces ge- kend ingezet met de overwinning Combee een knappe prestatie door wonnen. Het Assense duo bleef de in de eerste wedstrijd voor de Hol- 'alle drie de manches in de su- Zwitserse broers Martin en Uri land Cup. Zij wonnen de eerste perklasse te winnen. Hij zegevier- Egloff en het Engelse tweetal Jo- manche, werden derde in de twee- de in het totaalklassement voor nes/Ayres voor. Rolf Biland en zijn de en pakten ook de eerste positie Kees van der Ven en Peter Her bakkenist Kurt Waltisperger uit in het totaalklassement. De wed- lings. Van de veertig aangekondig- Zwitserland vielen in de eerste strijd in Best, voor zo'n 2500 toe- de solo-rijders bleven er twintig manche uit met materiaalpech en schouwers, was bijzonder zwaar, weg, omdat Voor paasmaandag bleven in de tweede manche aan Door de aanhoudende regen raakte kampioenschapswedstrijden in de de kant. het circuit in zo'n slechte staat dat drie soloklassen wa

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19