T Donar geeft 2-0 voorsprong weg Karpov neemt de leiding in Brussel Alleen Van der Wal wint Yan der Kraats klimt op Zege ZKW Zwemmers vierde in vijflandenwedstrijd Nieuwenburg blinkt uit bij polo-jeugd Overwinning turnploeg Foreholte wint weer toernooi van HW DIOK en The Bassets weren zich uitstekend PAGINA 18 DO/ST SPORT DINSDAG 1 AFK1L 15 LEIDEN - In het district Zuidhol land werkten de standaardteams in de promotieklasse van het volley bal een bekerronde af. De mannen van Donar leken voor een stunt te gaan zorgen tegen Jupiter, maar verloren na een 2-0 voorsprong toch nog met 2-3. Bij de vrouwen versloeg WW het een klasse lager uitkomende Netwerk (0-3). Een sterk gemotiveerd Donar overrompelde Jupiter in de eerste set met de cijfers 15-7. Er werd weer als vanouds aangevallen en fantastisch verdedigd. De mannen Van Jupiter waren echter aller minst van zins deze wedstrijd bij voorbaat cadeau te doen, wat moge blijken uit de start van de tweede set. De voorsprong, die werd opge bouwd bedroeg maximaal zelfs 7- 13. Een donderspeech bracht ech ter nog een herstel: het enthousias me van de eerste set keerde terug en Donar kon alsnog met 16-14 de ze set binnenhalen. NIEUWEGEIN - De vrouwen van Olympus en de mannen van Mar- tinus hebben het afgelopen week einde nog eens extra onderstreept dat zij op eenzame hoogte staan in het nationale volleybal. Beide clubs verloren nog geen wed strijd, veroverden zaterdag het kampioenschap en gisteren de be ker. Bij de vrouwen pakte Olympus de dubbel door Oriou met 3-1 (15- 9,15-9, 11-15, 15-5) te verslaan. Meer strijd gaf de bekerfinale bij de mannen tussen Martinus en AMVJ Amsterdam (10-15, 15-11, 15-10, 15-7). Ook in deze wedstrijd werd het derhalve 3-1. Deze krachtsinspanning was toch iets teveel geweest en Jupiter kon in de derde set terugkomen (8- 15). De vierde set was gelijkop- gaand en kende een zeer spannend en emotioneel einde. Een 13-11 Voorsprong voor Donar was voor Jupiter geen aanleiding de moed te verliezen. Een paar op simpele wij ze gemiste aanvallen van Donar brachten Jupiter eenvoudig de set zege: 13-15. In de vijfde set trad na veldwis- seling bij de stand 8-1 de omme keer in. Een slecht verdedigend Donar, conditioneel aan het einde van het latyn, werd snel ingelopen door Jupiter (10-13). Door goed blokken van Ron Groen kwam Do nar nog langszij, maar men kon niet verhinderen dat Jupiter toch de set en daarmee de totaalover winning pakte: 13-15. WW bereikte op eenvoudige wijze de volgende ronde. Tegen stander Netwerk deed wel zijn ui terste best er iets van te maken, maar was net een maatje te klein. Het duel werd door W V V benut om enige jeugdspeelsters, Marian van der Velde en Petra de Ruyter, wat routine te laten opdoen en tevens probeerde men ook wat staffel- en golfaanvallen uit. Dit bracht de ze ge, die tot stand kwam via de cij fers 7-15, 8-15 en 11-15, echter geen moment in gevaar. Voor de competitie werd bij de mannen in de promotieklasse het duel afgewerkt tussen Jupiter en Leython 2. Aanvankelijk ging de strijd volkomen gelijk op. Na 11-11 kon Jupiter evenwel profiteren yan enige pass-fouten van Leython 2 en de eerste set met 15-13 win- Het gemis van coach Rob Mudde deed zich steeds sterker gevoelen bij Leython. Op 7-7 drukte Jupiter door naar 15-10 en 2-0 door een be tere aanval en verdediging. Ley thon 2 probeerde vervolgens de jeugdige Renee Leeflang even uit, maar hij miste nog de nodige rust om Leython 2 winst te bezorgen (15-7: 3-0). Donar-toernooi Karanoi uit Eindhoven is het paas weekeinde verrassend winnaar ge worden van het Donar-toernooi. Deze zeer hecht en goed spelende ploeg, uitkomend in de top van de eerste klas rayon Eindhoven, be haalde acht punten uit vijf wed strijden. De allerlaatste wedstrijd tussen Gemini en DAC bracht pas de beslissing. Deze prima partij eindigde in 1-1, voldoende voor Karanoi om de toernooiwinst te be halen. DAC werd verdienstelijk tweede met een score van zeven uit vijf, terwijl Gemini met een punt min der beslag legde op de derde plaats. Gastheer Donar eindigde als vierde door na een nederlaag in de openingswedstrijd tegen DAC van iedere tegenstander een set te pakken. Tegen Gemini werd zelfs een 4-13 achterstand omgebogen in een 16-14 winst. Donar moest de vierde plaats de len met Blokkeer, dat met eenzelf de saldo eindigde. Leython 2 ten slotte trad met een veel te zwak team aan om een vuist te maken op dit sterk bezette toernooi en ein digde als laatste. BRUSSEL (ANP) - Oud-wereld kampioen Anatoli Karpov heeft tij dens het paasweekeinde de leiding genomen bij het schaaktoernooi van Brussel. De Sowjetrussische ■grootmeester won zaterdag met •wit van Ljubojevic, zondag met zwart van de Belg Jadoul en kwam maandag na 21 zetten remise over een in het uitgestelde duel uit de vijfde ronde tegen Viktor Kortsj- noj. De aartsrivaal van Karpov had zaterdag zijn leidende positie ver speeld door een nederlaag tegen zijn voormalige secondant: de Amerikaan Yasser Seirawan. Met vijf punten uit zeven ronden heeft Karpov een voorsprong van een half punt op het quintet Timman, Miles, Seirawan, Kortsjnoj en Ro- manisjin. Timman kwam zaterdag remise overeen met de Philippijn Torre en deed zondag een dreigen de nederlaag tegen Luc Winants verkeren in een overwinning. De met zwart spelende Belg, die weinig toernooien speelt en derhal ve nog niet verder is gekomen dan het FIDE-meesterschap, verraste Timman in een dame-indier met een nieuwtje op de negende zet, dat ver reikende gevolgen had. Het leidde tot een dame-offer van zwart, promotie van een zwarte pion, waarna Timman slechts met uiterste moeite de promotie van ■een tweede zwarte pion kon ver hinderen. In die kritieke situatie .verscheen vadertje tijd als bondge noot aan de zijde van de benarde nummer drie van de wereld. Bij het speelschema van twee uur be- Schaakstrijd bij jeugd nog open (ANP) - Bij het nationaal jeugd kampioenschap schaken in Hilver sum zijn vier gegadigden voor de opvolging van titelhouder Marcel Piket, die zelf niet meer kan mee- "doen, omdat hij inmiddels twintig jaar is. Het zijn: Joris Brennink- meyer, Michiel Bosman, Henk Bruin en Tom Bottema, resp. 16, 16, 17 en 18 jaar oud. Zy hebben 'allen 2 1/2 pnt uit 3 partijen. De uit slagen: jongens: derde ronde Bruin - Brenninkmeyer 1/2 -1/2, Krudde - Bottema 1/2 - 1/2, Bezemer - Bos man 0-1, Riemersma - Martens 0-1, Van der Plassche - Schrama 1-0, Bosch - Van der Werf 1-0, Eergard - Geselschap afg, Booy - Dam 0-1, Berg- Prangers 1-0, Van Dijk - Dek ker afg. denktijd voor de eerste veertig zet ten (gevolgd door een uur voor de zetten veertig tot en met zestig) kwam de Belg tijd tekort om alle varianten van de ingewikkelde stelling door te rekenen. De zwarte stelling zakte zienderogen in en het eindigde ermee, dat Timman met de a-pion een niet te stuiten op mars inzette. De tweede Nederlandse deelne mer John van der Wiel had een slechte Pasen. Zondag verloor hij met wit van de Brit Miles en op tweede Paasdag verloor hij in tweede zitting alsnog de afgebro ken partij uit de zeste ronde tegen de Columbiaan Alonso Zapata. Daarbij zag hij een remise-wen ding over het hoofd. Inhaal-partij uit de vijfde ronde: Kortsj noj - Karpov 1/2 - 1/2 Afgebroken partijen: Zesde tonde: Zapata - Van der Wiel 1-0; Zevende ronde: Romanisjin - Torre 1/2 1/2: ronden: 1. Karpov 5 pnt; 2. Kachelland wint op Kagerplassen LEIDEN - De Leidse zeiler Rien Kachelland heeft het afgelopen paasweekeinde op de Kagerplas sen het Internationale Paasevene- ment gewonnen in de klasse van de Olympia-jollen. Met klein ver schil eindigde Hans van der Kooy uit Wassenaar als tweede tijdens deze traditionele opening van het zomerseizoen. Op hetzelfde water, waar de ze ventig boten streden om de prijzen in de Olympia-jollen, Cadet- en Hornetklasse, dreef twee weken nog drijfijs. De lage watertempera tuur stelde derhalve hoge eisen aan de organisatie, die tijdens de der tien editie van deze wedstrijdserie overal reddingsploegen paraat moest hebben. De wind werkte eveneens verstorend, want zater dag kon helemaal niet worden ge- De eerste prijs in de Cadet-klas se, waar traditiegetrouw de meeste deelnemers werden geteld, ging voor het eerst na dertien jaar weer naar de overzijde van het Kanaal. Gerard Mitchell werd winnaar, op ruime afstand gevolgd door de Groningse Annelies Thies. Engelse zeilers legden evencen beslag op de de derde en vierde prijs. De broers Mike- en Maurice Hars kamp bleken de snelste in de Hor net-klasse, terwijl het duo Harry- en Huub Oosterhof als tweede ein digde. Jannes van der Wal, die een lucratief ■paasweekeinde beleefde, in actie tegen Meijer UTRECHT (ANP) - Titelverdedi ger Jannes van der Wal heeft aan het begin van de tweede helft van de nationale damtitelstrijd weer al leen de leiding genomen. Nadat in de vijfde ronde alle duels onbeslist waren geëindigd, was Van der Wal de enige van het drietal koplopers, die Paasmaandag in de zesde ron de tegen Hein Meijer tot winst kwam. Rob Clerc behaalde een ii.wcAAöüic yunlendeling tegen Hans Vermin terwijl Ruud Palmer in het streekduel met Geert van Aalten tegen zijn eerste nederlaag opliep. Van der Wal heeft nu met negen punten één punt voorsprong op Rob Clerc en twee punten op een groepje achtervolgers, waarbij zich naast Palmer en Vermin ook John van den Borst voegde. De Limburger versloeg de sterk terug- GRONINGEN (ANP) - Slechts twee speelsters kwamen in het Paasweekeinde in het nationale damkampioenschap voor vrouwen tot de volle winst. De Rosmalense Karen van Lith versloeg zowel Ni cole Schouten als Annemieke van der Kraats en kwam door die dub bele zege naast Leun Otten op de gedeelde eerste plaats. Mieke Heit- meier versloeg eerst koploopster Jacqueline Schouten en vervol gens titelverdedigster Petra Pol man en klom naar een derde plaats op slechts één punt van de beide koploopsters. Leun Otten mocht over de remise tegen Jacqueline Schouten niet ontevreden zijn, om dat de Santpoortse in het eindspel de beste kansen had. (uitslagen en stand zie score bord) vallende Bouke Bies. Van der Wal was het afgelopen weekeinde duidelijk op een dubbel succes uit. Tegen Hans Vermin moest hij zich na een spectaculaire openingsfase tevreden stellen met een positioneel laveerduel, dat hem niet meer dan een remise op leverde. Het duel tegen Meijer ont wikkelde zich traag. Na drie uur spelen waren er nog slechts 22 zet ten gedaan. In die fase koos de Am sterdamse debutant niet voor de sterkste voortzetting en dat kostte hem prompt een schijf. Toch was Van der Wal niet gerust op de af loop, omdat ook de titelverdediger wist dat Meijer in de clubcompeti tie juist tegen gerenommeerde spe lers uitstekende resultaten heeft geboekt. Pas toen de Amsterdam mer in de hevige tijdnoodfase van Van der Wal opnieuw misgreep, kon de oud-wereldkampioen een voudig naar winst afwikkelen. Rob Clerc kreeg dezelfde tegen standers als Van der Wal, alleen in omgekeerde volgorde. iSvee keer kreeg de Haagse grootmeester voordeel en misschien zelfs wel winstkansen, maar in beide duels zag hij geen kans tot een poéitief resultaat te komen. (uitslagen en stand zie score bord) LEIDEN - Zuiderkwartier hervatte het afgelopen paasweekeinde de veldkorfbalcompetitie met een rui me 12-5 zege op Ten Donck. Een hoogst noodzakelijke overwin ning, want de ploeg van coach Wim Niesing stond er op het veld nog niet al te rooskleurig voor. Omdat de zaalcompetitie j Zuiderkwartier tot de allerlaatste ronde in haar ban had zag Niesing de overgang naar de zachte velden met angst en beven tegemoet. Eén oefenduel kon slechts worden ge speeld, een magere 4-4 tegen twee deklasser De Algemene, maar het slechte weer zorgde vorige week voor enig uitstel van de competitie- verplichtingen. Achteraf bleek er voor alle zor gen weinig reden. Want ook zelfs de gehavende Leidse ploeg, Kitty van der Mark, Christa Metselaar, Wil de Wit en Rens Henzen ontbra ken om uiteenlopende op het ap pèl, die Niesing in het veld bracht, bleek veel te sterk voor hekkeslui- ter Ten Donck. Door Martin Verhorik en Dirk Jan de Kreek nam Zuiderkwartier al snel afstand en nog in het eerste kwartier zorgde Charles Stijger vanaf de stip voor 4-0. Het verschil liep voor rust nog op tot 8-3,waar bij Els van Lunteren (2), Ineke de Hertog en Carla Akse de goals j scoorden. "In de eerste helft hebben we de winst gepakt", kon Niesing na af loop tevreden constateren, "zodat we na de rust vrijuit konden spe len". Ook wisselspelers Arnout van Lunteren en Michael Martens kre gen in de tweede helft enige speel tijd toebedeeld. Annelies van der Blom, Dirk Jan de Kreek, Martin Verhorik en tenslotte Ineke de Hertog scoorden voor Zuiderkwar tier: 12-5. Claasen \^int go-toernooi LEIDEN - Het Paastoernooi van de Leidse Go-club is gisteren gewon nen door de Arnhemmer Claasen. Kloos eindigde als beste Leidenaar op de derde plaats. Claasen behoorde met Jansen en Shimizu tot de grote favorieten op het traditionele Paastoernooi van de Leidse Go-club. Op de eerste speeldag vestigde echter vooral Leidenaar Groeneveld de aandacht op zich door titelhouder Jansen te verslaan. Toen hij zich op de twee de speeldag vervolgens ook ont deed van de Japanse Shimizu, leek niemand hem meer van de hoofd prijs af te houden. In de laastste ronde verloor Groeneveld echter door zwak middenspel van de uit eindelijke winnaar Claasen en ein digde hij niet bij de eerste vier van het toernooi. MALMOE (ANP) - De Nederlandse zwemjeugd (16-18 jaar) is in de vijflan denwedstrijd in het Zweedse Malmö als vierde geëindigd. De overwin ning ging naar Italië met 493 punten voor West-Duitsland (356,5) en Zwe den (264,5). Nederland verzamelde 247,5 punten. Spaiye sloot de rij met 172,5. De Nederlandse jeugd behaalde in de tweedaagse wedstrijd drie over winningen bij de meisjes. Ingrid Baars won de 100 meter vrije slag in 58,63 seconden en werd tweede op de 100 meter vlinderslag (1.04,65). Margriet van Staveren, een zusje van Olympisch kampioene Petra, beves tigde op de schoolslag de familie-reputatie door de 100 meter te winnen in 1.15,68. De derde zege kwam op naam van de estafetteploeg op de 4 x 100 meter vrije slag. Het kwartet Renate Wigger, Denise Weerd, Boukje Wiersma en Ingrid Baars zwom de tijd van 3.57,09. Bij de jongens kwam de beste individuele prestatie op naam van Mark Weytmans. Hij werd derde op de 200 meter vrije slag in 1.54,91. De esta fetteploeg op de 4 x 200 meter vrije slag (Smits, Weytmans, Machielse en Van Weerden) werd tweede in 4.02,49. RIJSSEL (ANP) Het Nederlandse waterpolo-jeugdteam (tot 18 jaar) is derde geworden bij het zeslanden- toernooi, dat met Pasen in de Noordfranse stad Rijssel is gehou den. Nederland won van West- Duitsland en Frankrijk, speelde gelijk tegen Joegoslavië en verloor van Spanje en toernooi-winnaar Italië. De beste spelers van het Nede- rands team waren Hans Nieuwen burg (Zijl/LGB) en doelman Bert Brinkman (t Ravijn). De uitslagen: Spanje - Nederland 12-6 (4-1, 3-1,3-2, 2-2) West-Duitsland - Nederland 9- 11 (1-2,1-3, 5-2, 2-4) Frankrijk - Nederland 6-15 (0-5,1-3,2-3,3-4) Nederland - Joegosla- l""i SINT NIKLAAS (ANP) - De Ne derlandse jongensjeugdturnploeg heeft zaterdagavond in Sint Niklaas de interlandwedstrijd te gen Belgie met 213,55 tegen 207,25 punten gewonnen. Individueel» winnaar werd de Belg Jan Smet voor de Nederlanders Alain van Kuilenburg en Jeroen Jacobs. Eindstand: 1. Italië 10 pnt, 2. Span je 8, 3. Nederland 5, 4. Joegoslavië 3, 5. West-Duitsland 2, 6. Frankrijk 0 pnt Nationale hockeyteams ongenaakbaar (ANP) - De Nederlandse jeugd- teams hebben de internationale hockeytoernooien in Valkens- waard en EindhoVen beheerst. Op de laatste speeldag wonnen de jon gens A met 4-3 van de enige over gebleven concurrent West-Duits land. In Valkenswaard versloegen de Nederlandse A-meisjes hun Westduitse leeftijdsgenotes, die eveneens nog ongeslagen waren, met duidelijker cijfers: 4-0. De uitslagen van de finaledag zijn: Eind hoven (jongens A): België - Spanje 1-1, Frankrijk - Engeland 1-1, Nederland - West-Duitsland 4-3. De eindstand is: 1. Ne derland 5-10, 2. West-Duitsland 5-7, 3. En geland 5-5. Valkenswaard (meisjes A): Schotland Frankrijk 4-1, Wales Enge land 1-0, Nederland - West-Duitsland 4-0. Eindstand: 1. Nederland 5-10, 2. West- Duitsland 5-8, 3. Wales 5-G. Werelrecord voor Dolman SALZBURG (ANP) - De 39-jarige delen 407,5 kilogram omhoog, 2,5 Sisi Dolman heeft bij internationa- kilo meer dan haar oude record. Ie wedstrijden powerliften in Salz- Tina van Duyn-Woodley verbe- burg het wereldrecord in het licht- terde in de klasse tot 60 kilogram gewicht (tot 52 kg) verbeterd. De haar Europese record bankdruk- Dordtse bracht over de drie onder- ken van 90 naar 95 kilogram. VOORSCHOTEN - In het toernooi van HW '70 in Voorschoten wa ren, evenals vorig jaar, de handbal- sters van Foreholte en de handbal lers van Rijnstreek de sterksten. Van Foreholte werd dat verwacht. De pupillen van Wim Geerlings staan tenslotte op de drempel van de eredivisie en gingen dan ook aan de haal met de Leidsch Dag blad beker. Van de mannen van Rijnstreek, die de boot naar de der de divisie net misten echter niet. Foreholte liet gisteren in Voor schoten Ellen Warmerdam, rug blessure, wijselijk aan de kant, ter wijl verder ook Maijan Mens in verband met haar werk geen acte de presence kon geven. Het maak te voor de concurrentie weinig uit. Alleen Oase wist de ontmoeting het karakter van een wedstrijd te geven. De ploeg uit Oud Ade, zon der Helma van der Geest en Annet te van der Poel, ging met ere tenon- der, 4-6. Met die marge stelde Fo- reholte zich kennelijk tevreden in de Vliethorst. In de slotfase van de ze wedstrijd lieten de Voorhoutse handbalsters even zien, hoe de bal in de eigen gelederen moet worden vastgehouden, als de winst veilig moet worden gesteld. De tijdregel kon ook niet worden toegepast, omdat Foreholte in de balcirculatie zoveel dreiging in bouwde, dat Oase wel stevig moest ingrijpen om treffers te voorko men. Dat ging voortdurend ge paard met vrije worpen voor Fore holte. De rest van de oppositie in het toernooi fungeerde als spar ringpartner. Tweede divisioniste HVS, getraind door de oud-inter nationaal Tjits de Groot, kreeg met 3-9 een les in defensief spel en breakout, EHC werd met 9-2 op de mat gespijkerd en het organiseren de HW '70 moest de rekening van het gelijke spel van vorig jaar beta len: 10-1. Bij de mannen kwam Rijnstreek langzaam op gang. Olympia '72 uit Wassenaar had zelfs lange tijd winstkansen en de uitslag was slechts 6-5 voor de mannen uit Al phen. Maar tegen Saturnus liet Rijnstreek zien dat zij wel wat heb ben bijgeleerd van de ex-Saturnus- speler Menno Bom. De Leidenaars misten Anton van Noort en aan voerder Ab Dieben, maar dat ge mis kan geen excuus zyn voor de ongezouten 4-10 nederlaag. Weinig doeltreffend werk in de hoeken le verde Saturnus en weinig creativi teit in het centrum van de aanval. De goed georganiseerde Rijn streek-defensie had geen kind aan het Saturnus, zoals het gisteren opereerde. HW '70 bood Rijn streek betere tegenstand, 3-5. Het zwakke HVS kreeg met 11-4 een pak voor de broek van de Alphena- ren. De rangschikking by de vrou wen was: 1. Foreholte, 2. HVS, 3. Oase en HW '70 en 5. EHC. By de mannen was de volgorde: 1. Rijn streek, 2. Saturnus, 3. Olympia '72, 4. HW '70 en HVS. Beste speelster was, volgens de coaches van de deelnemende ploegen Elly Spreeuw van Foreholte; beste spe ler keeper Mart van der Helm van HVS. FRANK BONTE JZijn ploegmaten Jan Schaap en Jos Schrama schieten te hulp. LEIDEN/SASSENHEIM - DIOK heeft zich in het traditionele eigen paastoernooi goed geweerd. Werd er vrijdagavond nog met 0-4 verloren van Witney uit Oxford, zaterdag viel er winst te noteren tegen Robin Hood uit Engeland (12-6) en tegen Ardrossan uit Schotland (26-10). Zon dag was er wederom een winstpartij tegen Hitchin uit Londen (16-0) en een verliespartij tegen het Engelse Old Pauline (6-10). Voor The Bassets uit Sassenheim begon het paasweekeinde aanvanke lijk minder gunstig. Twee Engelse tegenstanders lieten op het laatste moment weten niet aan het toerqooi van de club deel te kunnen nemen wegens competitieverplichtingen in eigen land. De geleden rugby schade werd op zondag echter ruimschoots gecompenseerd door overwinningen op Ardrossan (30-0) en Robin Hood (24-18).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 18