FNV stemt niet in met banenplan Van Rijn verlaat RSV Normale benzine ruimt het veld voor loodvrije Vroeg- öp- voordeel 'Eerst verdere atv regelen' Belastingopbrengst vorig jaar vier miljard hoger Hoge koopkrachteis AbvaKabo jammer' Loodvrij tanken begint dinsdag VRIJDAG 28 MAART 1986 ECONOMIE PAGINA 9 tt miljard in 1984 naaf 13,2 miljard DEN HAAG (GPD/ANP) - Het overleg tussen overheid, vakbeweging en werkgevers vorig jaar. Dit betekent dat er meer over een gezamenlijke aanpak van de scholingsproblemen in het bedrijfsleven en het scheppen van 40.000 banen voor langdurig werklozen, is in een impasse terecht gekomen. In principe zijn de partners het eens over een gezamenlijke aanpak, maar of de afspraken ooit uitgevoerd zullen worden is uiterst ongewis omdat de FNV dreigt af te haken. De vakcentrale staat erop dat in het akkoord ook concreet wordt ingegaan op het nut van arbeidstijdverkorting, en daar voelen de werkgevers absoluut niets voor. DEN HAAG (ANP) - Het ryk heeft vorig jaar ruim 98 miljard gulden aan belastingen ontvangen. Dat is dik vier miljard meer dan in 1984. Het is bovendien 576 miljoen gul den meer dan in de laatste Miljoe nennota was geraamd. Het minis terie van financiën, dat gisteren een overzicht heeft gepubliceerd van de belastinginkomsten, merkt hierbij op dat uit de cijfers duide lijk blijkt dat de Nederlandse eco nomie sterker wordt. Vooral de opbrengst van de ven nootschapsbelasting, de belasting die bedrijven betalen over hun winst, is "onwaarschijnlijk" en "spectaculair" gestegen van 10,4 winst wordt gemaakt in het be drijfsleven. Fors gestegen zijn ook de inkom sten uit de omzetbelasting (btw). Over 1984 ontving Financiën 28,2 miljard, vorig jaar 30,5 miljard gul den. Dit is veroorzaakt door de ge stegen aankopen van de consu ment, waarbij de verkoop van nieuwe auto's een belangrijke rol heeft gespeeld. In dit kader schrijft mend vertrouwen van zowel con sumenten als bedrijfsleven in de Nederlandse economie. De opbrengst van de accijnzen is vorig jaar met 272 miljoen gulden gedaald tot acht miljard. Het de partement schrijft dit toe aan de af genomen verkoop van tabaksarti kelen (tachtig miljoen minder ac- Financiën dat er meer duurdere cijns) en alcoholische dranken (43 auto's worden verkocht (boven de 25.000 gulden). miljoen minder). De grootste te ruggang staat met 184 miljoen op naam van de benzine. Enerzijds is De toeneming van inkomsten uit er minder gereden, anderzijds gaan automobilisten over op diesel omzetbelasting is deels ook te dan ken aan de gestegen investeringen door het bedrijfsleven. Al met al, zegt Financiën, weerspiegelt zich in de ontwikkeling van deze belas tingopbrengst in 1985 een toene en LPG. De opbrengst aan loon- en in komstenbelasting daalde vorig jaar met ruim 1,1 miljard gulden tot 43 miljard. Dat bleek gistermiddag op pers- wijl in de bedrijfstakken een zwaar deSt.chling var, gevecht WOedt over de 36-urige de Arbeid en de FNV in Den Haag. werkweek. De FNV dreigt daarom het ak koord niet te tekenen, zolang het cao-gevecht nog volop aan de gang - is. Een mogelijkheid om alnog de de duur van twee jaar, be- FNV-hantekening onder de afspra- 'rtP wor125 Jaar ken te krijgen isfaldus FNV-vice- "f J^r voorzitter J. Stekelenburg, dat de in JÏÏÏÏE? landelijke organisaties in hetzelfde stuk het belang van abeidstijdver- korting benadrukken. De werkgeversorganisaties wei- Meeste reacties negatief De principe-afspraak betreft het scheppen van tijdelijke arbeids plaatsen voor 40.000 langdurig werklozen. Het gaat daarbij nen voor de duur van ti stemd voor werklozen of ouder die langer dan drie jaar zonder werk zitten. In zo'n situatie verkeren ongeveer 130.000 werklo zen. De overheid heeft in het totaal 160 miljoen beschikbaar gesteld voor loonkostensubsidies aan werkgevers die zulke tijdeijke ar beidsplaatsen scheppen. De FNV wil het akkoord wel voor haar rekening nemen, maar dan moet er eerst overeenstem ming zijn over verdere verkorting van de werktijd. "Afspraken over scholing en plaatsing van langdu rig werklozen zijn niets waard als er geen arbeidsplaatsen voor deze groepen worden geschapen", aldus vice-voorzitter Stekelenburg van de FNV. Zijn bond vindt het niet verantwoord om in volle harmonie landelijke afspraken te maken met DEN HAAG (ANP) - De CNV-amb- de werkgevers over scholing ter- tenaren vinden herstel van het koopkrachtverlies dat ambtenaren de afgelopen jaren door het mati- gingsbeleid van het kabinet heb ben geleden, niet haalbaar. Ook een kabinet met de PvdA zal voor zo'n inhaaloperatie niet warm zijn te krijgen, aldus een woordvoerder van de CNV-ambtenarencentrale gisteren in een reactie op de eis tot koopkrachtherstel van het congres van de FNV-ambtenarenbond Ab vaKabo. Het bestuur van de AbvaKabo heeft de eis weliswaar moeten overnemen maar acht koopkrach therstel geen haalbare zaak meer. De centrale voor middelbare en ho gere ambtenaren (CMHA) vindt een dergelijke eis evenmin realis tisch. Het Ambtenarencentrum zich daarentegen volledig aan bij de wens van de leden van de Abva Kabo. Het Ambtenarencentrum wil dat er nu een begin wordt gemaakt met een operatie koopkrachther stel, al wil voorzitter Kenter zich niet vastleggen op een periode van vier jaar. Het Ambtenarencentrum koppelt het koopkrachtherstel aan de uitkomst van de inkomensver gelijking tussen ambtenaren en erknemers in het bedrijfsleven. Daaruit komt naar voren dat gerden officieel commentaar op de opstelling van de FNV. "Die heb ben we voor kennisgeving aange nomen", was de reactie van het werkgeversverbond VNO. De werkgevers hebben al eerder laten weten de door de FNV gelegde koppeling tussen het scholingsak koord en de cao-strijd af te keuren. Eerdere pogingen van de FNV de landelijke werkgevers tot positieve uitspraken over de arbeidstijdver korting te verleiden, zijn telkens op niets uitgelopen. Cao-overleg kartonnage- industrie in impasse UTRECHT (ANP) - De cao-onder handelingen in de kartonnage- en verpakkingsindustrie zijn gisteren in een impasse geraakt, als gevolg van het uitblijven van» overeèn- stemming over verdere arbeids tijdverkorting. De werkgeversdele gatie heeft laten weten dat zij nu haar achterban wil raadplegen. Op 23 april komen de partijen nog een keer bij elkaar. Ook Druk en Pa pier, de grafische bond van de FNV, gaat zijn leden informeren over de cao-problemen. De bond sluit niet uit dat daarbij kantine bijeenkomsten onder werktijden zjullen worden gehouden. Druk en Papier heeft gisteren voorgesteld om vast te houden aan invoering van atv per april volgend Jjwjjjung jaar, met uitstelmogelijkheden w^SerLmr bedrijven die onoverkomelij- SS •nhiomAn hohh^n Dp hnnH is slechts de groep ambtenaren die Voorstellen ter verlichting pensioenbreuk ke problemen hebben. De bond bereid om hierbij over allerlei vor men van atv te praten. minder dan 37.000 gulden verdient, netto beter uit is dan vergelijkbare particuliere werknemers. Uit de "pakketvergelijking" blijkt dat de achterstand dermate groot is voor meer dan driekwart van het over heidspersoneel, dat inhaal nu ge boden is. zegt Kenter. Fokker De nettowinst van vliegtuigbou wer Fokker is vorig jaar gestegen van 24 miljoen tot 33 miljoen gul den. Overeenkomstig eerdere uit spraken is de winst per aandeel over het met 38 procent vergrote aandelenkapitaal nog licht geste gen van 6,43 naar 6,55 gulden. Voorgesteld wordt per aandeel van 10 gulden nominaal 2,75 gulden di vidend uit te keren, waarvan naar keuze een deel in agio-aandelen. Daarover zullen later nog medede lingen volgen. Over 1984 werd per aandeel van toen nog 20 gulden no minaal 4,75 gulden betaald of naar keuze 1,15 gulden contant plus 4 procent in aandelen. DEN HAAG (ANP) - Het kabi net heeft gisteren overeenstem ming bereikt over een aantal voorstellen die beogen de nade len van de zogenoemde pen sioenbreuk te verlichten. Dit verschijnsel doet zich voor als de opgebouwde pensioenrech ten bij verandering van werk kring niet meer aan de inflatie worden aangepast. De voorstel len van het kabinet zijn geba seerd op een SER-advies van oktober vorig jaar. De voorstellen van het kabi net houden onder meer in ie mand die tussentijds ophoudt deelnemer aan een pensioenre geling te zijn, een aanspraak op pensioen mee te geven evenre dig aan de doorgebrachte diensttijd. In de huidige situa tie heeft men meestal een aan spraak die berekend is naar hetgeen door premiebetaling is gespaard. Dit kan in bepaalde gevallen ongunstig uitpakken voor de betrokkene, wanneer de financiering van het pen sioen niet evenredig is uitge smeerd over alle deelnemersja- Kolengraver legt concern geen windeieren KAATSHEUBEL - In de Efteling is nog tot 19 oktober de expositie Interkosmos te zien. De tentoonstelling, - 1 de gehouden ter gelegenheid van het feit dat 25 jaar geleden de eerste ruimtevaarder Joeri Gagarin werd gelan- pakketvergelyking maar vindt Ceerd, kwam tot stand met medewerking van de Academie van Wetenschappen van de Sowjet-Unie. Op de foto juist dat deze aantoont dat de ach- (ANP, het transport-ruimteschip Zojoes. terstand vooral bij de middelbare en hogere ambternaren knelt. Het is volgens hem niet in zijn algem eenheid vol te houden dat de ach terstand voor iedereen geldt, zo Zegt hii. De CMHA wil de komende jaren trachten de bezuinigingen te be perken en iets doen op bepaalde terreinen. Volledig terughalen van het geleden koopkrachtverlies is daarbij geen realistisch streven, al dus Van Dalen. De CNV-ambtenaren willen de komende jaren weer gelijk opgaan met het bedrijfsleven. Geen her nieuwd koopkrachtverlies maar ook geen inhaaloperatie, aldus de woordvoerder. Dat is tegen de ach tergrond van de nog steeds zorge lijke overheidsfinanciën geen reële zaak. Ook FNV-voorzitter H. Pont vindt het jammer dat het congres van de FNV-ambtenarenbond Ab vaKabo heeft besloten om de ko mendejaren voorrang te geven aan totaal herstel van het koopkracht verlies dat het overheidspersoneel de afgelopen jaren heeft geleden. "Het zou natuurlijk mooi zijn als het kan, maar ik denk niet dat vol ledig herstel haalbaar is. Deze eis maakt bovendien de arbeidstijd verkorting bepaald niet gemakke lijker. De overheidssector mag niet buiten de atv-operatie blijven, dat zou een remmende werking heb ben op de arbeidstijdverkorting in het bedrijfsleven". Resultaten van Schiphol nog beter dan werd verwacht SCHIPHOL (GPD) - De luchtha ven Schiphol heeft in 1985 nog be tere resultaten geboekt dan in ja nuari werd verwacht. Ruim 11.700.000 passagiers reisden via de nationale luchthaven, een re cord in de geschiedenis. Het vrachtvervoer liep na de grote stij gingen in 1983 (16,9 procent) en in 1984 (18,3 procent) iets terug, onder meer het gevolg van de dalende dollarkoers en de afnemende groei van de Amerikaanse economie. Het passagiersvervoer maakte vorig jaar opnieuw een opmerkelij ke groei door en kwam met een stijging van 7,8 procent dicht bij de grens van 12 miljoen, die in 1986 zeker zal worden overschreden. Ruim 3 mihoen mensen kozen in 1985 schiphol als overstapplaats, 8,3 procent meer als het jaar daar voor. Het totale luchtvrachtvervoer daalde met 0,5 procent. Verder wil het kabinet de mogelijk versoepelen om bij verandering van werkkring de opgebouwde pensioenaanspra ken af te kopen, zodat men zich elders voor nieuwe pensioe naanspraken kan inkopen. ROTTERDAM (ANP/GPD) - Het enige lid van de raad van bestuur van het in uitstel van betaling ver kerende concern RSV, J. van Rijn, zal per 15 mei van dit jaar aftreden en algemeen adviseur worden van de hoofddirectie van de Rabobank. Een woordvoerder van de Rabo bank heeft dit meegedeeld, nadat het aftreden van Van Rijn, die ad viezen zal blijven geven aan RSV, bekend was gemaakt tijdens de vergadering van aandeelhouders en certificaathouders van het noodlijdende c a omvat een boedelkrediet van 26 miljoen gulden, 41,9 miljoen gul- filjoen gul- Werd het vertrek van Van Kyn daar duidelijk als slecht nieuws er varen door de aandeelhouders, er was ook een lichtpuntje. Een van de elektrische kolengravers - het kolengraverproject is eigenlijk nog het enige dat voor inkomsten kan zorgen voor RSV - in de VS is in middels ingezet. Uit ervaring blijkt, zo zei Van Rijn, dat deze elektrische machine goed is voor 300 tot 350 ton steenkool per uur, of wel vijf keer zoveel als de andere hydraulische kolengravers. vendien wordt de waarde van de 28 De schulden van RSV omvatten machines in dat land die bedrijfs- nu volgens de raad van bestuur klaar zyn getaxeerd op 2,5 miljoen 526,4 miljoen gulden waarvan on- dollar per stuk en er zouden er vol- geveer 450 miljoen gulden aan de gens een marktverkenning jaar- overheid die een belangrijke aan- lijks zes tot negen van verkocht deelhouder is. De rest van de passi- kunnen worden in de VS. Daar staan al 33 kolengravers en er zijn er nog eens 14 opgeslagen in ons land. Eigenlijk had Van Rijn gehoopt de vergadering al een verkoopcon- T)e Vries tract te kunnen melden, maar be sprekingen over de verkoop van kolengravers in de VS waren stuk gelopen, omdat men daar gezien de status van surseance van betaling weinig vertrouwen heeft in zaken doen met RSV. De 13 kolengravers, die i teel op basis van leasecontracten - een bedrag per maand of per ton steenkool - in de VS in gebruik zijn, zijn de afgelopen zes maanden rendabel geweest voor RSV. Bo- De dertien kolengravers die in bedrijf zijn hebben RSV over het vierde kwartaal van vorig jaar 600.000 dollar opgeleverd en in het eerste kwartaal van dit jaar on danks de winter 400.000 dollar. Verwacht wordt dat de kolengra vers goed zijn voor een opbrengst voor RSV van 3 miljoen dollar per jaar. De kolengravers leveren dus geld op voor RSV gedurende het uitstel van betaling en men wil dan ook doorgaan met dit project. RSV denkt dat de opbrengsten de rente lasten, waarmee het concern ook te maken heeft, zullen overtreffen. vaardigd model van het Evoluon uit Eindhoven onthuld. KLM-emissie van vijftien milinen DEN HAAG - De opening van Madurodam staat dit jaar geheel in het aandelen KLM tegen d^koTrs^van Gistermiddag werd een geheel nteuw uit messing „er- 20,50 dollar per stuk is zeer ge slaagd. De KLM heeft haar aande lenkapitaal met 24 procent ver groot door twaalf miljoen nieuwe aandelen uit te geven. Tegelijker tijd zijn drie miljoen aandelen van de Nederlandse .staat doorge plaatst tegen dezelfde koers. Bij een koers van 2,61 gulden voor de Amerikaanse dollar, een uitgifte prijs van 20,50 dollar per aandeel emissiekosten van ruim drie Wijnschandaal - De Italiaanse auto riteiten hebben een landelijk on derzoek gelast naar de kwaliteit van goedkope wijn, nadat er be schuldigingen waren geuit dat in verschillende streken van het land grote hoeveelheden wijn zijn ge distribueerd met een te hoog me- thyl-alcoholgehalte. Volgens een rechtbank in Mi laan, die vorige week met het on derzoek is begonnen, is er op drie verschillende distributiepunten in Piedmonte 20.000 liter wijn met beslag genomen. Smit akkoord met privatisering van Staatsvissershavenbedrijf DEN HAAG (ANP) - Minister Smit van verkeer en waterstaat gaat ak koord met de overdracht van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden in particuliere handen. De onderhandelingen over de privatisering zijn er in eerste instantie op gericht het bedrijf als een geheel te verkopen. Al eerder heeft een aantal gegadigden zich daartoe verenigd. Het kabinet besloot eind 1983 de privatisering te onderzoeken. Een speciaal ingestelde stuurgroep kwam vorig jaar november tot de conclu sie dat het overgaan van het bedrijf in particuliere handen mogelijk is. De bedrijven die zich hebben verenigd hebben voorgesteld eën vennoot schap op te richten die het bedrijf in de huidige vorm zal voortzetten. Zij hebben er mee ingestemd dat binnen de mogelijkheden van een kosten- i de visserij niet wordt aangetast. Het ar het nieuwe bedrijf over te gaan. te hoog gehalte methyl-alcohol dekkende exploitatie de positie personeel krijgt de gelegenheid Commissaris Kretzer deelde de vergadering voorts mee, dat RSV een rechtszaak aanhangig zal ma ken om zeven ton terug te vorde ren van ex-topman De Vries, die dezelfde kosten by twee bedrijven gedeclareerd zou hebben. Dit kwam aan het licht toen de oud president-commissaris tegenstrij dige verklaringen aflegde tegen over de RSV-enquêtecommissie. Of De Vries inderdaad onwaarhe den heeft gesproken, is nu tei beoordeling van de Haagse rech ter. ADVERTENTIE Op Paaszaterdag tussen 9.00 uur en 11.00 uur bij V&D. Stokbrood vooreen gulden. Net uit de oven dus knapperend vers. De vervanging van loodhouden- male benzine 1 vrijwel net zo duur als superbenzi- ne zodat de loodhoudende benzine vanzelf van de markt zal verdwij- procent levert de doorplaatsing de DEN HAAG (ANP) - Met ingang w w staat omstreeks 155 miljoen gulden van dinsdag zal de normale benzi- de normale benzine door loodvrije ingesteld. Hierdoor wordt deze op en wordt de opbrengst voor de ne bij de tankstations worden ver- zal de komende maand nog niet bij KLM ruim 620 miljoen gulden. In vangen door loodvrije brandstof alle pompstations zijn doorge- totaal is het resultaat van de uitgif- die ongeveer even veel geld zal voerd. Het ministerie van volks- te dus 775 miljoen gulden. kosten. Op langere termijn heeft het gebruik van dit soort benzine een gunstige uitwerking op het mi lieu en de onderhoudskosten van Brandweer de®uto J Twee derde van de automobilis- Een andere maatregel de maand ongeveer 35 procent van al- luchtverontreiniging door auto's te sor gulden meer zal gaan kosten. De strengste eisen gelden voor auto's groter dan 2000 cc. Hieraan kan alleen worden voldaan als de wagens worden uitgerust met een driewegkatalysator in combinatie ;met een zogenaamde lambda-s De gemeentelijke brandweer- ten die tot nu toe normale benzine male benzine te verkrijgen zijn. korpsen zyn in 1985 bij ongeveer gebruikten zal zonder problemen 33.000 branden opgetreden, bijna op loodvrije brandstof kunnen 3.000 minder dan in 1984. Het tota- overgaan. De overigen zullen eens le daarmee gemoeide schadebe- in de vier keer super moeten tan- Ie tankstations loodvrije benzine beschikbaar heeft. In augustus zal nergens meer loodhoudende Om het prijsverschil tussen lood houdende en loodvrije benzine te nivelleren heeft de regering de ac cijns en heffing op loodhoudende beperken is de verlaging bijzondere verbruiksbelasting op schonere auto's die nieuw aange schaft worden. Deze tariefver] ging zal vj gulden, al rinhoud van de auto. Deze voor de overheid vermin- i elektronisch gestuurd drag van 708 miljoen gulden was ken. Qp de benzinestations is vanaf autobrandstof verhoogd met 0,9 derde opbrengst wordt gecompen- brandstofinjectiesysteem. Auto'! met een cilinderinhoud kleiner dan 1400 cc kunnen volgens het ministerie meestal volstaan met 1700 tot 850 een nauwkeurig ontworpen en af- gelang de cylinde- gesteld carburatiesysteem en/of een aanpassing van de ontste kingsafstelling. Loodvrije benzine moet overal te I® ^°en gulden hoger dan begin volgende week een folder te cent per liter en de belasting op seerd door een integrale verhoging verkrijgen ziin als er auto's met in 1984. Naast brandbestrijding verkrijgen waarin precies staat loodvrije benzine tegelijkertijd J i werd door de brandweer evenals m v00r welke types auto dit geldt. 1984 in bijna 25.000 gevallen hulp Omdat er voorlopig veel auto's zul- verleend. Dit blijkt uit cijfers van jen blijven die lood en/of een hoog het Centraal Bureau voor de Statis- octaangetal nodig hebben, zal de uperbenzine niet voor de eeuw- tiek, die donderdag zijn gepubli- de bijzonder verbruiksbelas- verlaagd met 3,6 cent per liter. Het ting. Nieuwe auto's zullen daar- verschil van 4,5 cent dekt de extra door dit jaar gemiddeld ongeveer Droduktiekosten van loodvrije 132 gulden duurder worden. Het ministerie gaat ervan uit dat de ceerd. wisseling worden vervangen. De overheid heeft voorts een ex- aanschaf van tra heffing op loodhoudende i i 1988 respectievelijk 428 en 888 katalysator op de markt komen. Oostenrijk, Zwitserland en Zwe den hebben evenals ons land nu met ingang van 1 april de loodhou dende normale benzine vervangen door loodvrije benzine. West- Duitsland heeft de loodvrije benzi ne ingevoerd naast de bestaande twee soorten loodhoudende benzi ne. In de zuidelijke EG-landen is loodvrije benzine beperkt beschik baar langs de toeristische routes. In de toekomst zal loodvrije bezi- ne met een hoger octaangehalte! noodzakelijk om de motor te be schermen) op de markt gebracht worden, de zogenoemde Eurosu- perbenzine. Een EG-richtlijn ver plicht alle lidstaten per I oktober 1989 deze brandstof op ruime schaal beschikbaar te hebben. Eigenaars van auto's die op lood vrije normale benzine rijden kurt- nen zonder problemen de loodvrije Eurosuperbenzine tanken. Voor motorvoertuigen die op superben- zine rijden, geldt dit meestal niet, omdat het octaangetal van Eurosu per (95) te laag is. Super heeft een octaangetal van 98. Daarom zal su- perbenzine de komende vijftien jaar nog niet worden Vervangen. Uw kinderen gratis grabbelen inde grabbelton Ze duiken de leukste verrassingen op. Voor u gratis een kopje koffie. Kom morgen naar V&D v< VROOMLr OREESMANN

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9