Zesde Vloot weg uit Golf tl Noorden van Israël is weer terug bij af Bouterse in geldnood Actie VS toch niet 'perfect' Italië opgelaten door crisis om zuiderburen Neergestort Betrekking VS en Griekenland warmer rf: VRIJDAG 28 MAART 1986 BUITENLAND PAGINA 7 ROME - De zucht van verlichting waarmee Italië het einde van de Amerikaanse manoeuvres voor de Libische kust verwelkomde, zal heel begrijpelijk zijn voor wie er een ogenblik de kaart op nakijkt: de vroegere kolonie ligt niet verder dan een paar honderd kilometer van de zuidelijkste Italiaanse ei landjes. Zoals premier Craxi het in zijn antwoord aan de Kamer uit- door Hein ten Kortenaar drukte: „Italië wenst geen oorlog aan zijn voordeur". Het grote belang dat de Italiaan se regering hecht aan vrede in de Middellandse Zee heeft er dan ook WASHINGTON - De Amerikaanse Middellandse-Zeevloot heeft zich gisteren terugge- voor gezorgd, dat de betrekkingen trokken uit de omstreden Golf van Sirte, die Libië tot zijn territoriale wateren rekent. met Libië n°oit echtgevaar zijn Sedert maandag hebben daar geen gevechtshandelingen meer plaatsgehad en president LmenU°zoalf n?de\aSg op Reagan beloonde het optreden van zijn marinestrijdkrachten met een telegram: Well het Romeinse vliegveld Fiumicino done' (Goed gedaan). van afgelopen december, wapens d.e pas betrekkelijk kort bultenland staan onder v00rtdu. schij n Hjk hechter dan die varTén ig ander westers land, zodat Italië het Deskundigen op het gebied van meest geschikt was om de Britse terrorisme veronderstellen niet dat belangen in Libië te behartigen, Gaddafi onmiddellijk zijn zelf- 'toen de Engelse regering, na de moordeskaders op pad zal sturen, schietpartij voor de Libische am- hoewel de VS over aanwijzingen bassade in Londen van twee jaar beschikken dat hij verkenners geleden, de diplomatieke betrek- heeft uitgezonden. De specialisten kingen met dat land verbrak, verwachten dat hij enkele maan- Behalve de diplomatieke belan den zal wachten, totdat de Ameri- gen heeft Italië ook grote handels- kaanse aandacht weer verslapt. belangen in Libië. Het is zonder Minister van defensie Weinberger noemde de operatie 'in elk opzicht succesvol' en de voorzitter van de stafchefs van leger, luchtmacht, marine en mariniers, admiraal Cro we, noemde die 'foutloos'. Tot gisteren echter was het Pen tagon er nog steeds niet in ge slaagd nauwkeurig de omvang van door Henk Kolb de Amerikaanse militaire 'succes sen' vast te stellen. Volgens de laat ste berichten staat nu vast dat twee Libische patrouilleboten 'zwaar beschadigd' zijn en dat drie andere met onbekend resultaat werden aangevallen. Dagelijks andere berichten van het ministerie van defensie en het Witte Huis spraken aanvankelijk van twee gezonken boten en een beschadigd vaartuig, later van vier gezonken boten. Maar toen die tel ling aan de laatste gegevens van de inlichtingendiensten werd getoetst bleek zij niet meer te kloppen. De hypermoderne kruiser York- town schoot weliswaar een kruis raket voor de korte afstand af naar een naderend patrouillevaartuig dat plotseling snelheid verhoogde en zijn vuurleidingsradar inscha kelde, maar de aanvankelijk gesig naleerde voltreffer is inmiddels te ruggebracht tot een over de hori zon waargenomen lichtflits van een ontploffing. De marine zou nog nagaan wat de raket precies had geraakt. De aanvankelijke juichtonen over het perfecte functioneren van PARIJS (AFP) - Een straaljager lijfwacht toegewezen gekregen als van het type Jaguar van de Franse voorzorg tegen Libische aansla- luchtmacht is gisteren neergestort gen. De regering m Washington op een volkswijk van Bangui, de zou een dergelijke beveiliging zelfs DEN HAAG - De slechte economische toestand in hoofdstad van Centrafrika. Daarbij willen uitstrekken tot functionaris- Suriname heelt de legertop gedwongen om via handel zijn 22 doden en een dertigtal ge- sen °P lagere niveaus in de hiërar- in cocaine aan geld te komen. Dat is de mening van de wonden gevallen zo heeft de Fran- chie. omdat Gaddafi dreigt elk Raad voor de Bevrijding van Suriname. Het bewind se zaakgelastigde in Bangui, mee- Amerikaans doelwit onder schot te heeft het geld volgens de Raad hard nodig want het is gedeeld zullen nemen. Op belangrijke zo goed als bankroet. Na hét ongelul? deden zich in vliegvelden in de VS is de controle Bangui enkele anti-Franse demon- zeer verscherpt en ook belangrijke straties voor. meer Libiës voornaamste han delspartner in de EG: volgens de gegevens van de Europese Com missie importeerde Italië in 1984 voor een waarde van 3.514 miljoen ecu op een totale Europese import van 9.009 miljoen, terwijl de export in datzelfde jaar 2.114 miljoen ecu bedroeg, op een totaal van 4.338 miljoen. Sindsdien zijn de cijfers iets ge daald, zowel door ae Libische de- viezenmoeilijkheden ten gevolge van de dalende petroleumprijzen als door het jarenlange touwtrek ken over de betalingen aan de Ita liaanse ondernemingen die in Li bië werkzaam zijn. Dat zijn er heel wat: van de grote staats- en particuliere ondernemin gen die wegen, aquaducten en ha vens aanleggen (zoals de nieuwe militaire haven van Al Choms, de grootste van de Middellandse Zee, vooral bestemd voor de Sowjet- vloot) tot de tientallen kleinere fir ma's die het land hebben voorzien van hoogovens, pijpleidingen, raf finaderijen, plastic- en kunstmest- fabrieken en ontzoutingsinstalla- ties, gedeeltelijk ongebruikt door toenemend geldgebrek. Al met al werken in Libië onge veer 8500 Italianen tegen hogere lo nen dan ze in het vaderland zouden verdienen. Het lag dan ook voor de hand, dat Italië in januari van dit jaar niet zou ingaan op het Ameri kaanse verzoek om een economi sche boycot tegen Libië te voeren. De enige beperking waartoe de re gering bereid was, was die op de wapenexport, waaraan nog veelbe tekenend het woordje 'gevaarlijke' werd toegevoegd. Na de Sowjet-Unie, die het leeu- wedeel voor zijn rekening neemt; is Italië namelyk, met Frankrijk, duideijk hoe het officiële export Libië's grootste wapenleverancier, verbod op 'gevaarlijke wapens in Italië's bijdrage, voor zover be- de praktijk wordt toegepast. In ie kend, omvat 160 éénmotorige op- der geval gaan er in het Italiaanse Craxi: voorzichtig. 120- werden toegevoegd (en waarover in het Congres ten aanzien van hun betrouwbaarheid bezwaren waren gerezen) zijn dan ook verstorven. De raketten werden, naar men moet aannemen, afgevuurd met de bedoeling om de vijf Libische kor vetten te vernietigen, die in de schaarse en verwarde berichtge ving als doelwit werden genoemd. Twee beschadigingen en onzeker heid over de uitwerking van drie andere lanceringen zou geen in drukwekkende score zijn. Speer De Amerikaanse schepen heb ben in de wateren van de Golf van Sirte 75 uur geopereerd en ge vechtsvliegtuigen hebben 188 vluchten gemaakt. De VS hebben kennelijk zo snel mogelijk de kans aangegrepen om het gewapende conflict met Libië over een betrek kelijk onbelangrijk stuk Libisch kustwater tot een minimum te be perken. Wat Reagan bestempelde als 'speer en schild vSn Ameri kaans beleid in een onevenwichtig probleemgebied' moest zich gister middag om half zes Nederlandse tijd buiten het gebied bevinden dat de luchtverkeersleiding in Tripoli bestrijkt. Gaddafi heeft inmiddels bekend gemaakt dat hy voor de kust van Tripoli zelf vlootmanoeuvres gaat houden, naar de Amerikanen ver onderstellen om in beeld te bren gen hoe zijn marine de Amerikaan se vloot op de vlucht heeft gejaagd. De Amerikaanse vloot vaart meer BONN (AFP/Rtr) - De eerste kruisraketinstallatie in de Bondsrepubliek zal vanaf eind maart operationeel zijn dan 160 kilometer naèr het oosten in Wüschheim, waar de 38e Amerikaanse tactische brigade is gestationeerd. en zal volgens zegslieden van het Op deze basis - - Pentagon de Libische activiteiten geplaatst. Aer zee negeren. De Amerikaanse minister van marine Lehman en de chef van de marinestaf hebben inmiddels een leidingsvliegtuigen Agusta, tel transportvliegtuigen Aeritalia op G-222, zware en lichte pantserwa gens van FIAT en OTO Meiara, 200 Leopardtanks in de speciale versie voor hete klimaten, eveneens van OTO Meiara, en vier korvetten. Maar de belangrijkste Italiaanse wapenleveranties betreffen het.ra- kettenarsenaal: behalve het uitge breide systeem van Sowjet-raket- ten beschikt Libië ook over onbe kende aantallen raketten van Ita liaanse makelij, van het door Sele- nia ontworpen type Aspide en de door OTO Meiara gefabriceerde ty pes Otomat en Albatros. Het is on- parlement herhaaldelijk stemmen de export van alle soorten wapens naar Libië te verbieden. Grote vrees dat Libië Gaddafi's dreigementen tegen de NAVO-ba- ses in Italië ook daadwerkelijk zal kunnen uitvoeren, bestaat er overi gens niet. Daarvoor is de zuidelijke flank van de NAVO te zwaar bewa pend en beschermd door een bijna ondoordringbaar radarsysteem. Bijna: want enkele jaren geleden werd een laagvliegende Libische straaljager pas opgemerkt, toen hij zich tegen de Aspromonte, het ge bergte aan de uiterste zuidpunt van de 'laars' te pletter vloog. door Frans van Hasselt gebouwen en ambassades in het ADVERTENTIE door Bob Mantiri DE HUISHOUDBEURS WORDT DIT JAAR WEER EEN FANTASTISCH EVENEMENT WAAR U IN DE BEKENDE EN GEZELLIGE SFEER ONTELBARE NIEUWE DINGEN ZULT ONTDEKKEN. DE HUISHOUDBEURS - INFORMATIEF VOOR DE HELE FAMILIE. DE LAATSTE SNUFJES Verrassende keuken combinaties en badkamers, evenals de nieuwste huishoudelijke apparaten. Beleef nu al vakantie- j voorpret met toeristische infor- VAKANTIE matie uit binnen- en buitenland. 1 En kom kijken bij 'Nederland Kijken en Kieken'. i A iA Inte kunnen beurs h Interieur I of loop eens over de internationaal 861 georiënteerde Interieur RAI, de tentoonstelling voor kreatief wonen, met veel moderne design-meubelen, Ook doe-het-zelvers HET KARWEIHUIS kunnen op de Huishoud- beurs hun hart ophalen. Bekijk en test er de nieuwste gereedschappen en materialen. Voor het aanbieden van het vliegveld van Paramari bo, Zanderij, als doorvoerpost voor cocaihehandel vroeg de in Miami gearresteerde kapitein Boerenveen een miljoen dollar per zending cocaine, zo bleek uit de verklaringen van de Amerikaanse agent die de Surina mer afgelopen maandag arresteerde. Sinds Nederland zijn ontwikkelingshulp in 1982 op schortte ging het snel bergafwaarts met de economie van Suriname. Corruptie onder de legerofficieren ver snelde dit proces nog meer. Blijkens cijfers van de Interamerikaanse ontwikkelingsbank heeft Suriname op het ogenblik een tekort op de lopende rekening ligt nagenoeg stil en bij grote ondernemingen als Su- ralco, Alcoa en Biliton wordt nog maar op halve kracht gedraaid. De bauxietmaatschappjj Suralco heeft een groot deel van haar inkomsten moeten af staan aan de militairen. Deze financiële aderlating is er de oorzaak van dat deze onderneming al enige we ken geen lonen heeft kunnen uitbetalen en moest overgaan tot massa-ontslagen. Ook de directie van CKC, een van de grootste wa renhuizen in Suriname, heeft honderden werknemers moeten ontslaan als gevolg van enorme deviezen- schaarste, waardoor CKC geen grondstoffen kon in voeren. De produktie is hier zo goed als stil komen te liggen. Diplomatieke waarnemers verwachten elk ogenblik een sociale uitbarsting in de voormalige Ne derlandse kolonie. Fiat Bouterse heeft in februari vorig jaar geprobeerd om van Libië een lening los te krijgen van honderd mil joen dollar. Hij is daarvoor speciaal naar Tripoli ge reisd voor een ontmoeting met kolonel Gaddafi, maar ondanks de toezegging van de Libische leider zou i 172 miljoen Amerikaanse dollars. Bij deze bank Bouterse nog geen cent hebben gezien, staat het regime van Bouterse voor acht miljoen dollar in het krijt. Het Internationale Monetaire Fonds wei gerde een miljarden-lening te verstrekken omdat Bou terse niet bereid Ook het akkoord dat de regering in juni van het rig jaar met de Italiaanse autogigant Fiat heeft geslo- de assemblage van auto's iri Suriname is nog gen in te voeren, zoals onder overheidsapparaat en devaluatie gulden. De belangstelling van het buitenland om in het land te investeren is nihil. Er is geen toerisme, de handel noodzakelijke hervormin- niet uitgevoerd. Krachtens de met Fiat gesloten raam- iT sanejjjjg y-j overeenkomst zou Suriname voor de komende vijf de Surinaamse jaar jaarlijks kunnen rekenen op een krediet van ruim 10 miljoen dollar. Ook financiële toezeggingen van Brazilië en van Colombia in maart vorig jaar werden niet gehonoreerd. ATHENE - „Positief, vriendschappelijk en vruchtbaar" noemde de Griekse premier Andreas Papandreou gisteren het klimaat waarin de besprekingen met de bezoekende Amerikaanse minister van buitenland se zaken Shultz waren gevoerd. De ontmoeting had 'een nieuwe fase' ingeluid en was 'een van de belangrijkste die ooit in ons land hebben plaatsgevonden' Ook Shultz sprak, iets minder uitbundig, van 'oprechte en constructie ve besprekingen'. Het 'kalmere vaarwater' waarin de Grieks-Amerikaan se betrekkingen waren geraakt - een uitdrukking die door Papandreou al vorig jaar was gebruikt - werd nu ook door Shultz gememoreerd en hij sprak ook enige malen- van een 'stap-voor-stap'-diplomatie, die goede resultaten had afgeworpen. Papandreou, weer wat grootscheepser, con stateerde 'een grote step voorwaarts' in de verhouding met de Verenigde Staten. Waaruit die vooruitgang nu^precies zal bestaan, zal wellicht de komen de weken blijken, bijvoorbeeld in de Cyprus-kwestie, waarover ongetwij feld uitvoerig is gesproken en waarin Shultz zich uitsprak voor de initia tieven van VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar, die officieel nog niet bekend zijn, maar die zowel van Griekenland als van Turkije zeer grote concessies zullen vragen. Aangaande'de nijpende kwestie van de Ameri kaanse bases in Griekenland, die volgens de Griekse regering na 1988, als het desbetreffende verdrag afloopt, zullen moeten verdwijnen, zeiden zowel Shultz als Papandreou dat 'geen conclusie was bereikt'. De Amerikaanse minister verklaarde echter, dat hierover 'ruimschoots vóór 1988 een serieuze discussie zal plaatsvinden' en las deze passage tijdens zijn persconferentie nog een paar keer voor. Papandreou van zijn kant refereerde nog eens aan zijn eerder gedebiteerde voorstel dat over een nieuw verdrag kan worden onderhandeld als de Amerikanen over het» huidige niet tevreden zijn en het opzeggen. Shultz echter zei, dat van zo'n opzegging geen sprake was en dat 'het verdrag uitstekend functioneert'. Er zouden ook nieuwe uitgaven worden gedaan ter modernisering van de bases, zo zei hij er veelbetekenend bij. Tegenbezoek De Griekse minister van buitenlandse zaken Papoulias is voor een te genbezoek in de Verenigde Staten uitgenodigd en bij verdere verbetering van de betrekkingen is er ook een uitnodiging in zicht voor premier Pa pandreou, 'op een voor beide regeringen geëigend moment', aldus Shultz. Op de vraag, of hij Griekenland nu een veilig land achtte, voor toeristen, antwoordde de minister met een simpel 'ja'. De warme en zelfs bijna idyllische atmosfeer die door dit bezoek is geschapen, is er vooralsnog het voornaamste produkt van en staat in nogal schrille tegenstelling tot de wat schrale indrukken die van Shultz' voorafgaande verblijf in Turkije zijn blijven hangen. De nieuwe Grieks- Amerikaanse warmte zou zelfs het onbehagen in de Turkse pers nog kunnen versterken. Maar die 'diplomatieke warmte' staat eveneens in contrast met de posi tie die de regeringsgezinde pers in Griekenland is blijven innemen en sterk anti-Amerikaans is gebleven. Terwijl bijvoorbeeld Papoulias aan het diner zijn leedwezen uitdrukte over het opblazen door een terreur groep, vlak voor Shultz' komst, van het standbeeld van Truman in Athe ne en zelfs de bijdrage van de Verenigde Staten aan het herstel van Grie kenland na de Tweede Wereldoorlog memoreerde, neemt de socialisti sche pers een overwegend schaterende houding aan over de nu horizon tale positie van de vroegere president. Iets dergelijks is er aan de hand met de Amerikaanse acties aan de Libische kust, die door de regeringsgezinde pers en zelfs door de socialis tische partij zelf scherp zijn veroordeeld, terwijl Papoulias. die bekend stond als een 'Derde Wereld-minister' en Gaddafi meermalen heeft verde digd, zich ditmaal uitdrukkelijk onthield van rechtstreekse kritiek op het Amerikaanse optredem VEEL OVER MODE 1 Een hele hal is gewijd J aan mode. Snuffelen o vele stands met stoffen, accessoires, cosmetica, etc. Maar liefst vijf modeshows per dag! EN NIET TE VERGETEN De Bruidenshow, De Negen Maanden Beurs (vanaf 9 anril' Maanden Beurs (vanaf 9 april), 100 jaar Verkade Museum, Portugal Gastland. 3 t/m 13 april Openingstijden; dagelijks van 10 tol 18 uur, maandag 7 van 10 tot 22 uur, zaterdag en zondag van 10 tot 11 uur. Voordelige Trcin-Tocgang-biljcticn verkrijgbaar bij vele NS-stations. RAI Amsterdam dinsdag 8 april TEL AVIV - Acht maanden na de terugtrekking van het Israëlische leger uit Libanon zijn er weer ge wonden onder de burgerbevolking gevallen in het noorden van Israël. Aan de vanuit Zuid-Libanon afge vuurde Katusja-rakët die gister morgen op een schoolplein in Ky- riat Shmona explodeerde zat het 'visitekaartje' van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). En daarmee was Israël sinds het echec van de Libanonoorlog weer terug bij af. door Taco Slagter Het militaire antwoord op de aanval liet zich raden. Geen uur la ter dumpten Israëlische gevechts jagers bommen op het hoofdkwar tier van El Fatah, de grootste groe pering van de PLO van Jasser Ara fat, in de buurt van de Libanese ha venstad Sidon. Was het resultaat van de raket drie gewonde scholie ren en een leraar, de bommen kost ten het leven aan tien mensen, on der wie drie palestjjnse guerilla- strljders, en veroorzaakten twintig gewonden. -Niet het vliegend projectiel op zichzelf plaats Israël voor de situa tie zoals die bestond voor de inva sie in 1982 - Galilea werd toen da gelijks bestookt giet raketten door de PLO -, maar het feit dat de des tijds door de overmacht van het Is raëlische leger veijaagde Palestijn se strijders weer op hun uitvalposi- ties rond de vluchtelingenkampen in Zuid-Libanbon zijn neergestre ken. de naaste mede- dê afgelopen maanden in het rond. Arafat, Abu Iyyad, Weliswaar bereikten slechts drie zijn dat er wat Libanon betreft i totaal achtduizend van de 17.000 waarover de militaire tak van de PLO beschikt. In een interview met een persbureau van de Golf staten zei Iyyad onlangs dat de aanvallen op Israël in alle facetten zullen worden verdubbeld, in ver gelijking met de 'vooroorlogse' toe stand. Het lijkt erop dat uitspraken van de PLO-voorman worden beves tigd. De Katusja-raketten vlogen deze 122 mm explosieven Is- raëls grondgebied, tientallen even eens voor Israël bestemde projec tielen kwamen neer op de hoofden van de Libanezen in de door Israël samen met het christenlegertje van generaal Lahad (SLA) gecontro leerde veiligheidszone langs de noordgrens. Infiltreren Zoals afgelopen dinsdag toen twaalf van die Russische raketten in de strip terecht kwamen. Als vergelding bombardeerde de SLA met artilleriegranaten urenlang het Palestijnse vluchtelingenkamp van Nabatiya. Het resultaat: drie doden en twintig gewonden. Bovendien staan de nog honderden in Zuid- Libanon aanwezige zwaar bewa pende Israëlische soldaten steeds vaker oog in oog met groepjes pale- stljnen die proberen via de buffer zone Israël te infiltreren. Er waren weken bij dat Israëlische patrouil les achttien keer op zwaar gewa pende insluipers stootten. Zes Is raëlische soldaten verloren de af gelopen acht maanden daarbij het leven en twintig raakten gewond. Zuid-Libanon wordt geken merkt door een delicaat evenwicht dat niet alleen door de toenemende PLO-activiteiten wordt bedreigd. Er zijn nog drie andere hoofdoorza ken die het de Israëliërs en daar mee het achterland steeds moeilij ker maken. Syrië en Iran animeren met geld en wapens op grote schaal sji'itische fundamentalisten in Libanon, en in het bijzonder de van ontvoeringen beruchte Hez- bollah-beweging, de strijd tegen de .'zionistische vijand' op te voeren. Er is een eensgezinde wil onder alle strijdende organisaties in Liba non de Israëlische troepen uit de veiligheidszone te verjagen en daarmee het Zuid-Libanese leger. Hoewel de in de Amal van Nabih Berri verenigde sji'iten met alle macht willen voorkomen dat de PLO in Zuid-Libanon weer een machtsfactor wordt, werken ze met de palesrfjnen samen als het er op aankomt de Israëlische solda ten uit Libanon te verdrijven. In die gecompliceerde situatie heeft Israël, als het gaat om de be veiliging van het noordon, in feite maar twee keuzemogelijkheden: de miltaire aanwezigheid opvoeren met daaraan inherent meer wraak acties, of de laatste soldaat daad werkelijk op eigen grondgebied te rughalen. Bij de eerste mogelijk heid is de kans zeer groot dat de gematigde sji'iten van Zuid-Liba non, en dat zijn er altijd nog hon derdduizenden, zich massaal zul len aansluiten bij de verzetsstrij ders. In het tweede geval wordt Is raël gedwongen het 'terrorisme' op 'eigen bodem te bestrijden. Boven dien is daarmee vanwege het weg vallen van de Israëlische onder steuning de functie van de SLA uitgeteld. De overeenkomst is ech ter dat in beide opties de toestand voor Noord-Israël van vóór de Li banonoorlog zich herhaalt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7