Akkoord toeslag brandweer! RVD laakt Rekenkamer 'Wat moet je met zo'n man?' HONDURAS Topambtenaar V. zal toch worden vervolgd ALLEEN ZATERDAG VAN9TOT12 VRIJDAG 28 MAART 1986 BINNENLAND PAGINA 5 UTRECHT (GPD/ANP) - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is met de ambtenarenbonden tot een akkoord gekomen over de onregelmatigheidstoeslag voor de brandweer. De VNG en de bonden hebben dat gisteren in Utrecht gezamenlijk bekend gemaakt. De toeslag, waarvoor de brand- ten vergoeden, omdat het hier gaat weer eind vong jaar landelijk actie om het inlopen van een bestaande voerde, zal volgens de overeen- achterstand", zei de voorzitter van komst maximaal f 470 bruto per het College voor Arbeidszaken van maand bedragen. De exacte hoogte de VNG, de Utrechtse wethouder Lidth de Jeude. van de toeslag is onder meer afhan keUjk van de rang van een brand weerman en de mate waarin hij on regelmatige diensten verricht. De leden van de ambtenarenbon den moeten zich de komende veer tien dagen nog over het bereikte akkoord uitspreken, maar volgens AbvaKabo-bestuurder G. van Huy- gevoort zullen de brandweerlieden hun goedkeuring niet onthouden. De extra kosten die het landelijk gelijktrekken van de toeslagen voor onregelmatige diensten met zich meebrengt, bedragen tien mil joen gulden. „Het rijk zal die kos- COMMENTAAR Maatregelen tegen WD'ers overwogen Volgens bondsman Van Huyge- voort is er nu uitzicht op een rechtvaardig resultaat van de on derhandelingen, „dank zij de vast houdende instelling van onze le den in hun acties". De voorschotten die de brand weermannen in november kregen na de beëindiging van hun acties, zullen op zijn minst intact blijven, aldus Van Lidth de Jeude. Zijn on derhandelingspartner Van Huyge- voort zei te hopen op rust in de Ne derlandse brandweerwereld. „Maar dat moeten we natuurlijk nog even afwachten", aldus de Ab vaKabo-bestuurder. Hoewel de Amsterdamse brand weer al een aanzienlijk hogere toe slag kent dan andere korpsen, zal volgens Van Huygevoort door het akkoord over de toeslag „ook in Amsterdam de ruimte ontstaan om snel tot een oplossing te komen". De problemen bij het Amsterdam se brandweerkorps zijn volgens Een foto van Klaas de Jonge in het Nederlandse ambassadegebouw in Pretoria, Zuid-Afrika, v loog nu al maandenlang vast zit. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering is niet op de hoog te gesteld van de publicatie in het weekblad De Groene Amsterdam mer van het dagboek van de Ne derlandse antropoloog Klaas de Jonge, die zich sinds begin juli in de Nederlandse ambassade van Pretoria bevindt. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren verklaard. Woensdagavond zei de broer van Klaas de Jonge nog voor het hoofdkwartier van de Zuidafri- Publicatie De Jonge's dagboek 'zal zijn zaak geen goed doen' de VARA-televisie, dat de Neder landse regering van de publicatie op de hoogte was gesteld en „er geen bezwaar tegen had". In het eerste deel van het dag boek, dat deze week in de Groene Amsterdammer verscheen en waarvan het Parool en de VARA- radio eveneens gebruik maakten, üiuru;-uewu-irac- - - vertelt De Jonge over zijn arresta- overleg met advocaten 7*" Huygevoort overigens met al- tie door de Zuidafrikaanse veilig- kaanse veiligheidspolitie in Johan nesburg, zijn verhoor aldaar en zijn ^rsoonlijke contacten met de Helène Passtoors verschijnt op maandag 14 april in verband hier mee voor het hooggerechtshof van Johannesburg. Ook Klaas de Jon ge heeft op de Nederlandse ambas sade te Pretoria een dagvaarding ontvangen, maar hij zal, naar wordt aangenomen, niet vrijwillig voor de rechtbank verschijnen. In Nederlandse diplomatieke kringen wordt de publicatie van de dagboekfragmenten van De Jonge als „zeer onaangenaam" ervaren. De officiële politiek sinds septem ber vorig jaar is, dat zowel de Ne derlandse als Zuidafrikaanse auto- i^a^gelen treffen tegen twee ><r™ medewerkers die voor het maand- ag, ??k de *crl?""denng van h.et aantal formatieplaatsen is voor de iauerzaai van ue xweeoe rva- Amsterdamse spuitgasten een Dat heeft wee-voorzitter bron van ergernis, aldus de bonds- blad Playboy hebben geposeerd de vergaderzaal van de Tweede Ka- heidspolitie en zijn ontsnapping arrestatie en die van zijn c Helène Passtoors. Zuid-Afrika heeft hen ervan beschuldigd he lp een tweede deel, dat volgende trokken te zyn geweest by actieve week zal verschijnen, zal hij met name uitwijden over zijn verblijf in ligheidsagenten. Volgens De Groe- riteiten uiterst behoedzaam met ne Amsterdammer is het weekblad De Jonge's aanwezigheid in de am- in het bezit gekomen van de dag- bassade in Pretoria zullen boekfragmenten na benaderd te zijn door de familie van De Jonge. In de dagboekfragmenten wordt door De Jonge op geen enkele wij- ingegaan op de redenen van zijn Sommige landen liggen gewoon op de verkeerde plaats. België heeft het voorrecht gehad te mogen dienen als slagveld voor naburige grootmach ten, hetzelfde geldt voor Polen, inge klemd als het ligt tussen Duitsers en Russen. In Midden-Amerika is het doodar me Honduras zon slachtoffer van een verkeerde plaats op de kaart van de grote wereldpolitiek. In het roerige Centraal-Amerika heeft Honduras het gewoon slecht getroffen met Nicara gua als zuiderbuur, terwijl de grote buur in het noorden, de Verenigde Staten iets verder weg, datzelfde Honduras graag wil beschermen te gen het dreigende gevaar vanuit Ni caragua. Sinds de Nicaraguaanse dictator Somoza in 1979 het veld moest rui men voor de sandinisten, hebben de Amerikanen onder Reagan een mooi doelwit gevonden om te bewijzen dat alles wat riekt naar socialisme of communisme geen poot meer aan de grond mag krijgen op het westelijk halfrond. Eén Cuba is de VS al erg genoeg. De sandinisten zien zichzelf echter als authentieke revolutionairen, die in die opvatting worden gesterkt door de Sowjet-Unie. De wereldwijde tegen stellingen tussen de VS en de Sow jet-Unie kunnen aldus mooi uitkristal liseren in de strijd om de toekomst van Nicaragua. De gevluchte aanhangers van So moza en andere oppositionele krach ten hebben zich verzameld in de zo genaamde "contra's", die hun toe vlucht hebben gezocht in de buurlan den, waaronder Honduras. Vandaar- uit zouden zij slag moeten leveren met die verderfelijke sandinisten, en de Amerikaanse regering is maar al te graag bereid bij dat karwei een handje te helpen. Een vervelende bijkomstigheid hierbij vormt echter de oppositie in de Amerikaanse volksvertegenwoordi ging, die zich de harde en pijnlijke les Evenhuis van de fractie geschre ven in een brief aan kamervoorzit" pe VvD^fractie is volgens Even- Publiciteit 'op misplaatste manier' gezocht huis onaangenaam getroffen door A 0 de publikatie van de foto, waarop WD-medewerker Cevaal in de bankjes van de vergaderzaal de blote bil beroert van de fractieas sistente Welters. „Wij waren hier van niet op de hoogte. De publica tie beschouwen wy als slecht voor parlement en politiek", aldus de ^KamervooiStter Dolman had de 2-? HA^2.<GPPIA^P) I. Pe VVD-fractieleider Nijpels betreft) geregeld. De premier zei dit giste- Rwksvoorbchtingsdienst vindt dat 'absoluut' niets te verwijten valt. ren °P zijn wekelijkse persconfe- springen. Sindsdien hebben beide herinnert van Vietnam, Laos en Cam- partijen zich over de onderhande- bodja. lingen over de kwestie-De Jonge in alle stilte gehuld. In diplomatieke kringen in beide landen kan wor den gehoord, dat de publicatie van de dagboekfragmenten wel eens „vervelende consequenties" voor De Jonge zal kunnen hebben en dat "het zijn zaak geen goed zal doen". De situatie in Midden-Amerika is natuurlijk heel anders dan destijds in Indo-China, maar er zijn toch ook beangstigende parallellen. Midden- Amerika is veel dichter bij huis en de Amerikanen kennen sinds lang een traditie om, desnoods met geweld, or de op zaken te stellen in deze achter tuin. Maar tegelijk bestaat ook grote weerzin om opnieuw Amerikaanse soldaten een guernlla in te sturen die veel dollars kost. en wat erger is. ook mensenlevens. Honduras zelt is veel te zwak om de 'contra's' het land uit te werken, terwijl de Amerikanen er nu juist op aandringen om diezelfde 'contra's te steunen en hen met raad en (militai re) daad terzijde te staan. President Reagan heeft al een paar keer bakzeil moeten halen, toen hij het Amerikaanse congres probeerde over te halen tot grootscheepse steun aan de 'contra's', waarbij Honduras de jammerlijke rol kreeg opgedron gen van het arme, bedreigde land dat bij de grote buur om bescherming kwam vragen. Twintig miljoen dollar aan noodhulp was Reagan niet genoeg. Het zou ei genlijk honderd miljoen dollar moeten zijn, waarvan 30 miljoen aan humani taire en 70 miljoen aan militaire hulp, zo hield hij het Congres voor. De Amerikaanse senaat, met een meerderheid van Republikeinen, Reagans partijgenoten, heeft nu de president toch zijn zin gegeven Een compromisvoorstel, dat in elk geval voorziet in 100 miljoen dollar steun aan de contra's, gaat nu terug naar het Huis van Afgevaardigden, waar de democraten in de meerderheid zijn. Het ziet er al met al naar uit dat het Amerikaanse congres uiteindelijk zal zwichten voor de zware druk van de president. Maar de treurige les van Vietnam zou toch moeten zijn dat operaties zoals nu met de contra's geen effect sorteren, niet met honderd miljoen dollar, en ook niet met het tienvoudi ge of honderdvoudige van zo n be drag. WD-fractie om opheldering ge- de Algemene Rekenkamer op een vraagd, omdat geen toestemming 'misplaatste manier' de publiciteit was verleend voor het maken van gezocht heeft met het onderzoek fotos in de vergaderzaal, naar taxi-kosten tydens de kabi- netsformatie van 1982. In een onge vraagde verklaring tegenover de DEN HAAG (ANP) - Aspiranten pers noemde RVD-directeur Van van rijks- en gemeentepolitie van der Voet gisteren de publicatie van 25 jaar en ouder krijgen voortaan het onderzoek niet fair. Daaruit in plaats van een maandgeld sala- zou blijken dat een kamerlid tij- ris uitbetaald. Het kabinet is giste- dens de formatie van 1982 in vier ren akkoord gegaan met dat voor- weken 10.000 gulden aan taxi-kos- stel van de ministers van binnen- ten gedeclareerd zou hebben, landse zaken en justitie. Met die verwijten valt. „De betrokkene kon er helemaal rentie. niets aan doen." "Ais je kiest voor het systeem In een aanvullende persmedede- van beschikbaarheid van dienstau- ling zei de RVD verder dat het ty- to's, kom je voor de vraag wie zo'n dens formaties gebruikelijk is dat dienstauto moet hebben en Hol- het ministerie van Algemene Za- land zou Holland niet zijn als dat ken faciliteiten ter beschikking niet heel nauwkeurig gemeten zou stelt voor de formatie. Ook het re- worden", aldus Lubbers. De pre- gelen van vervoersfaciliteiten valt mier wees er verder op datje by daaronder. Maar daarvoor geldt de keuze voor een ander systeem regeling hoopt het kabinet meer sollicitanten voor de politie in die leeftijdsgroep over de streep te trekken. De salarisregeling geldt met terugwerkende, kracht met in gang van 1 januari 1986. geen declaratiesysteem. Vooral de avond- en nachtelijke uren wordt door de RVD zelfs geadvi seerd om gebruik te rfïaken van een taxi. wellicht weer andere kosten op roept". „Ik vind het jammerlyk dat in de formulering van het rapport het woord declaratie is gebruikt," al dus Van der Voet. Hij stelde vast dat het betrokken kamerlid (alge- ïïngspartners bij de komende kabi- dringt daar op aan in schriftelijke meen wordt aangenomen dat het netsformatie anders kan worden vragen De PSP vindt dat premier Lub bers alsnog een eigen bijdrage" Lubbers. AMSTERDAM (GPD)-De Haagse ambtenaar buitensporig hoge hu- Milieubeweging boos over benoeming Van Agt voor milieujaar '87 Op een kinderboerderij in Rot terdam zette een moedergeit giste ren een vijfling op de wereld, die door dierenverzorger Marcel Schol- tens trots werden getoond, (foto anp> topambtenaar mr. V., die begin vo rige maand betrokken was by de gewelddadige ontruiming van een gekraakt pand in de Amsterdamse Pijp, zal toch strafrechtelijk wor den vervolgd. Onlangs nog liet zijn advocaat weten dat er uit het straf rechtelijk vooronderzoek gebleken zou zyn dat er voor een vervolging geen grond was. Volgens de Amsterdamse offi cier van justitie mr. Wooldrik is die grond er echter wel. V. wordt ver dacht van openlijke geweldple ging, bedreiging met geweld en huisvredebreuk. Behalve V. zullen ook diens vrouw, zyn broer Arthur .en een medewerker van de Raad van State terecht moeten staan. V. wordt er van verdacht de lei ding te hebben gehad van een knokploeg, die op 6 februari kra kers uit een woning in de Tweede Jan Steenstraat in Amsterdam heeft geslagen. De woning, eigen dom van V., was de dag ervoor ge kraakt. Tot de knokploeg van V. behoorde onder meer diens broer Arthur, een jurist van de Raad van State, en een 27-jarige Hagenaar die eerder in de publiciteit kwam als lid van de lijfwacht van H. Jan maat. Die laatste. Ton H., bijge naamd het Beest van Laakkwar tier, werd eerder al vrijgesproken, maar daartegen heeft het openbaar ministerie beroep aangetekend. Volgens de krakers zou de top- i vragen voor zijn huizen i Amsterdamse volkswijk De Pijp. In de nacht van 6 op 7 februari ver scheen V. voor de woning met de opmerking dat hij zijn woning bin nen wilde. Hem werd meegedeeld dat die woning gekraakt was. Vlak daarop drong een groep van naar schatting twintig mensen, onder wie de broer van V. via de tuin aan de achterzijde de woning binnen. Daar werden de zes aanwezige kra kers bedreigd met slagwapens, messen en onder meer een koe voet. Buren, gealarmeerd door het kabaal, belden de politie, die een deel van de knokploeg, onder wie de hoofdverdachten, kon aanhou den. V. is directeur Sociale Verzeke ringen van het ministerie van so ciale zaken in Den Haag en blijkt in zyn privéleven samen met zyn vrouw financieel actief te zyn op tal van terreinen. Zo heeft hij on der meer gepoogd met eigen geld het weekblad Haagse Post over te nemen. V. is als topambtenaar, hangende het vooronderzoek voor onbepaalde tijd door zijn minister geschorst. De vrouw van de topambtenaar heeft van begin af aan volgehou den dat haar man met de geweld dadige ontruiming niets te maken had. Zijzelf zal nu ook voor de rechtbank moeten verschijnen. AMSTERDAM - De Nederlandse milieubeweging zal het Europees jaar van het milieu niet boycotten, maar van een enthousiaste onder steuning zal evenmin sprake zyn. Reden voor deze terughoudende opstelling is de komende benoe ming van oud-premier Van Agt tot voorzitter van de Nationale Com missie die een programma moet maken voor 1987, het jaar van het milieu. De milieubeweging kan in door Weert Schenk Van Agt, tegenwoordig commissa ris van de Koningin in Noord-Bra bant, niet een man ontdekken die veel met het milieu op heeft. „Van Agt is een nietsnut", zegt Iwan de Graaff van de Vereniging Milieudefensie, „voor zover wij hebben kunnen nagaan heeft hij nooit iets voor het milieu gedaan. Wel is hij bekend vanwege zyn lob by om kerncentrales en kernafval naar Brabant te halen, terwijl de meerderheid van het volk geen keuze. Vooral niet omdat Winse- Van Agt: 'kernenergie is milieu vriendelijk bij uitstek'. (foto gpdj de bedoeling is by". Het ministerie van milieubeheer was niet in staat om de voordracht van Winsemius toe te lichten. De directeur van de voorlichtings dienst die hoogst persoonlijk het woord wilde voeren over deze zaak, had gisteren meteen vakantie genomen. Wel aanwezige voorlich ters konden dus niets zeggen. Van Agt zelf vindt het verzet van de milieubeweging onbegrijpelijk. „Ik heb de eerlijke en de diepe overtuiging dat kernenergie mi lieuvriendelijk bij uitstek is. Kern energie is veel beter dan grootscha lige alternatieven, zoals het stoken van kolen, wat veel schadelijker voor het milieu is". Bovendien viydt de oud-premier dat er veel meer op het gebied van milieu aan de hand is dan kern energie alleen. Hij noemt de pro blemen van het huishoudelijk af val, de mest, de olieverontreiniging en de zure regen. „Er is zoveel te doen voor behoud en redding van ons milieu, dat ik daaraan mijn kernenergie wil. Wat moet je met zo'n man?". De Graaff zegt namens de gehele milieubeweging te kunnen spre ken. Ook het Landelijk Milieu Overleg en de stichting Natuur het verenigingsorgaan Milieudefensie zijn twijfel uitsprak over het inzetten van oud-bewinds lieden. Op de vraag of hy niet bang is dat het Europees milieiyaar een flop Milieu hebben al scherpe kritiek wordt, antwoordde Winsemius geuit op de aanstaande benoeming ..Dat is precies waar ik bang voor van Van Agt op voordracht van mi- ben. Het Europees milieujaar moet nister Winsemius (miliebeheer). alleen doorgaan, wanneer er een Van Agt zou geen kennis van mi- duidelyk thema is, waarin de men- lieuzaken hebben. sen zich herkennen en er iets mee Minister Winsemius heeft zyn doen. Het mag niet zo zijn dat er oog op Van Agt laten vallen vanwe- een of twee manifestaties worden ge diens grote bestuurlijke erva- opgezet. Want dan zien we alleen ring en Europese contacten. Iwan een paar bekende oud-bewindslie- de Graaff begrijpt niets van die den in beeld die even vertellen wat PvdA en PPR zijn uitermate be nieuwd naar de beweegredenen van minister Winsemius (milieu beheer) om mr. A. van Agt, com missaris der koningin in Noord- Brabant, voorzitter te maken van het nationale comité voor het in ternationaal milieujaar 1987. De kamerleden De Boois (PvdA) en Lankhorst (PPR) vragen schrifte lijk aan de bewindsman welke be trokkenheid oud-premier Van Agt de afgelopen jaren op het gebied van de milieubescherming heeft getoond, die hem de geschiktste maakt om het nationale comité te leiden. daar blijft het steentje wil bijdragen en, als het kan zijn, samen met de milieu-or ganisaties". Iwan de Graaff van Milieudefen sie concludeert dat Van Agt er echt niets van snapt. De milieubewe ging is ook niet voor de inzet van kolen, zegt hij. Daarom hebben de milieu-activisten ook tal van plan nen voor een beter energiebeleid ingediend. Maar de rijksoverheid heeft nooit wat met die aangereikte alternatieven gedaan. Over de andere opmerking van Van Agt zegt De Graaff: „In de tijd dat Van Agt premier was, had hij ook heel wat kunnen doen voor het milieu. Op onze concrete voorstel len voor het milieubeleid heeft hy nooit gereageerd. Hy heeft zich al leen sterk gemaakt voor kernener gie en claimt daarom milieuvrien delijk te zyn". De gezamenlijke milieubewe ging bereidt momenteel een krach tig protest voor tegen de op han den zijnde benoeming. Een boycot van het milieujaar zit er volgens De Graaf niet in, omdat het milieu daar tenslotte ook niet mee is ge diend. Wel is het vrijwel zeker dat de milieu-organisaties zich niet la ten vertegenwoordigen in een Na tionale Commissie onder leiding van Van Agt. De Graaff vindt het heel jammer dat het zo loopt. „De milieubewe ging had heel graag een program ma opgezet en uitgevoerd, zoals Winsemius zich dat ook voorstel de. Maar dan had Winsemius niet met Van Agt moeten komen. Hy had beter kunnen kiezen voor oud bewindslieden als Ginjaar of Lam- bers-Hacquebard, die duidelyk bij de milieuproblemen betrokken zijn en die nooit iets tegen het mi lieu hebben ondernomen". ROTTERDAM (ANP) - De vei ling van de bezienswaardighe den van Fenomena, de tentoon stelling over natuurverschijn selen, is gisteren niet doorge gaan. De attracties zouden in Rotterdam worden geveild in opdracht van de Zwitserse or ganisatie Recreation in Lausan ne die een vordering van 4,6 miljoen gulden heeft op de ei genaar Zürcher Forum. Bij de Rotterdamse advocaat van Recreation, mr G. Smalle- gange hebben zich echter 14 Zwitserse bedrijven en/of per sonen gemeld die zeggen eige naar te zijn van één of meerdere attracties. Acht van hen heb ben inmiddels beslag laten leg gen op de tentoonstelling, die bij een Rotterdams havenbe drijf ligt opgeslagen. Attracties Fenomena op 't nippertje niet geveild Volgens mr. Smallegange zal de komende twee weken moe ten worden uitgezocht wie ei genaar is van welke attractie door middel van documenten. Eerder liet Recreation beslag leggen op de hele tentoonstel ling. Recreation heeft de ten toonstelling verhuurd aan de Canadese stad Montreal, inclu sief de attracties die de ge meente Rotterdam er afgelo pen zomer aan heeft toege voegd. Zürcher Forum bleek echter niet bereid de attracties van Rotterdam over te nemen. Hierop werd het contract ver broken en claimde Recreation de schade van 4,6 mihoen gul den. Om dit geld te verkrijgen zou de tentoonstelling gisteren worden geveild. Als de nieuwe eigenaars hun recht kunnen aantonen, kun nen zij de hun toekomende at tracties in de Rotterdamse ha ven ophalen. Maar volgens Smallegange zal dan eerst de rekening moeten worden be taald voor de opslag, sinds half januari. Het opslaan van de ten toonstelling kost ongeveer 1.200 gulden per dag. ADVERTENTIE ©i Morgen, van 9.00 1100 uur, krijgt u in de Haagse Bijenkorf liefst 25% korting op al onze zilveren en gouden sieraden en al onze bijouterieën? Waarom we u op die 25% korting trakteren? Omdat we 60 jaar zijn geworden. Daarom krijgt u. gebakken roomboter-saucijsebroodjes Meesterbanketbakker voor maar 6 - (na 12.00 uur 8 751 En kunt u tot diezelfde ti|d heerlijk uitgebreid An La Ruche ontbijten voor maar 6.75. ^©BIHleHaagse BljcnHorl ben je al go javr beter af

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5