'Steun gemeente nodig in concurrentieslag' SDI, was Kohl maar weer besluiteloos Speciale activiteiten met Pasen in twee Leidse musea Meubelzaken Tweede Paasdag open Negen maanden voor bezit van vuurwapens Ontlastende verklaring in proces-Slavenburg 'Beek' verliest geding extra nachtvluchten PAGINA 4 ST VRIJDAG 28 MAART 1986 LEIDEN - Een aantal Leidse meubelzaken is van plan actie te ondernemen om de ge meente te bewegen deze branche wat te steunen in de concurrentieslag met het Meubel plein in Leiderdorp. Uit concurrentieoverwegingen zal daarom ook een aantal van hen - dat is nu zeker - op Tweede Paasdag toch de deuren openen, ondanks het feit dat de gemeente hiervoor geen toestemming heeft gegeven. De politie laat weten tegen deze meubelzaken proces-verbaal te zullen opmaken. Meubelhandelaar Regeer zegt, na mens een aantal ondernemers uit deze branche, dat zij een gezamen lijk verweer zullen voeren als de processen-verbaal tot gerechtelijke vervolging leiden. "Het is uitgeslo ten dat we over ons heen zullen la ten lopen. We hebben geen keus INBRAAK - Uit de kantine van de voetbalvereniging LDWS zijn, in de nacht van woensdag op donder dag, vijftig kratten bier wegge sleept. De inbrekers zijn de voet balkantine binnengekomen door een gat in een hekwerk te knippen en een deur te forceren. Gemeente mag parkeerbeleid handhaven in Pancras-West LEIDEN - De gemeente mag het nieuwe parkeerbeleid in Pancras- West handhaven. De Raad van Sta te heeft een schorsingsverzoek van eigenaar Blonk van het autobedrijf aan de Nieuwstraat en van de w\jk- vereniging afgewezen. Het systeem - in de hele wijk be taald parkeren, met daarnaast spe ciale plaatsen voor vergunning houders - wordt door Blonk aange vochten, omdat hij meent dat het voortbestaan van zijn bedrijf er door in gevaar komt. Het resultaat van het systeem zou zijn dat er minder parkeergelegenheid is en dat er minder verkeer aan zijn zaak - met benzinepomp - voorbijkomt. De wijkvereniging Pancras-West had om ingrijpen van de Raad van State gevraagd onder meer vanwe ge de willekeur die de gemeente zou toepassen bij het geven van parkeervergunningen voor belang hebbenden. De Raad van State zal zich later nog eens - en dan diepgaander - beraden op het parkeersysteem dat sinds 1 januari in Pancras-West (en in de Pieterswijk) is ingevoerd. als men in de omgeving, zoals in Leiderdorp en Zoeterwoude open gaat, dan moeten we wel", ver klaart Regeer het vasthouden van de Leidse meubelbranche aan openstelling op Tweede Paasdag. De botsende standpunten zijn het gevolg van het feit dat de ge meente dit jaar geen vrijstelling heeft verleend aan de middenstand om op Tweede Paasdag open te zijn, hoewel dit al een aantal jaren min of meer traditie is. De gemeen te mag de ondernemers vier zon en feestdagen per jaar vrijstellen van verplichte winkelsluiting, en dit jaar is de keus gevallen op Ko ninginnedag, twee zondagen tij dens de Lakenfeesten en op Natio nale Meubeldag (zondag 19 okto ber). Regeer zegt het met dit besluit absoluut niet eens te zijn. "Wij zul len pogingen in het werk stellen om het terug te draaien. Ik ben er voorstander van om bijvoorbeeld de Nationale Meubeldag in te rui len voor een andere dag. Die twee zondagen tijdens de Lakenfeesten is ook te veel van het goede. Die feesten zijn een farce. Het is vol strekt overdreven om dan voor twee dagen een vrijstelling te plan nen". Als het aan Regeer ligt zou de ge meente veel beter de vrijstelling op Tweede Pinksterdag kunnen verle nen. Zeker als het Leiderdorpse meubelgebeuren op die dag een grote happening organiseert. "Wanneer wij dat constateren heb ben we weinig keus", zegt Regeer. Hij geeft daarmee aan dat hij via overleg met de gemeente een voor de meubelbranche betere regeling wil bereiken. Een regeling waarbij rekening wordt gehouden met ini tiatieven in Leiderdorp. Maar als dat niet lukt zien de Leidse meu belzaken geen andere uitweg dan toch de deuren te openen. Wat Tweede Pinksterdag betreft ziet Regeer overigens nog andere mogelijkheden. Vorig jaar organi seerden de meubelzaken aan de Rijndijk een grote openingshappe ning, waarbij de Rijndijk was afge sloten. "Als je dat nu koppelt aan de grote braderie in de Breestraat, dat zou toch prachtig zijn. Er zijn mogelijkheden zat". FRAUDE - De Leidse politie heeft gisterochtend een 45-jarige Leide- naar aangehouden die er van wordt verdacht de Sociale Dienst voor een bedrag van ruim 85.000 gulden te hebben opgelicht. De Leidenaar zou gedurende een periode van vijf jaar ten onrechte een RWW-uitke- ring hebben genoten. LEIDEN/AMSTERDAM - De Am sterdamse rechtbank heeft een 35- jarige Leidenaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan vier voorwaar delijk, wegens verboden vuurwa penbezit. De officier van justitie mr. C. Goes had een jaar celstraf geëist, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De Leidenaar werd op 29 okto ber 1984 in Amsterdam aangehou den toen hy een koffiehuis verliet, waarvan het de politie bekend was dat er geregeld handel in vuurwa pens plaats had. Bovendien was hij in het gezelschap van twee beken de vuurwapenhandelaren. In de auto van de Leidenaar trof de poli tie vervolgens drie pistolen aan, een FN-pistool, een Lüger en een seinpistool. Bij een huiszoeking in de woning van de verdachte vond zij bovendien nog elf FN-pistolen. De verdachte wilde de rechtbank doen geloven dat hij de pistolen had bewaard voor een vriend. Eveneens op verzoek van deze vriend had hij drie vuurwapens meegenomen naar Amsterdam. De officier van justitie liet zich door dit verweer niet overtuigen. Hij sloot zelfs niet uit dat de Leidenaar zelf in vuurwapens handelde, maar kon dit niet bewijzen. Adviesbureau hypotheken LEIDEN - De Leidse wethouder Tesselaar en diens Alphense colle ga hebben gistermiddag het kan toor van de 'Hypotheker' voor Lei den, Alphen en omstreken ge opend. Een Hypotheker is een ad vies- en servicebureau, dat deel uit maakt van een landelijk net van zelfstandige vestigingen. In het kantoor aan de Morssingel 7 is een onfhankelijke en deskun dige adviseur gevestigd, die de klant voorrekent welke hypotheek het best past bij de koper van een huis. De grote hoeveelheid ver schillende hypotheekmogelijkhe den en de individuele wensen en mogelijkheden van iedere koper maken de keuze er namelijk niet gemakkelijker op. Dé Leidse Hypotheker J. Mulder geeft aan dat het advies en service wat hem betreft in de meest voor komende gevallen uit een vergelij king van alle in aanmerking ko mende hypotheken en advies hier over bestaat, het aanvragen van de offerte en het helpen afsluiten van de hypotheek. Bovendien helpt en adviseert hij bij het kiezen en afsluiten van de benodigde verzekeringen, het aan vragen van de gemeentegarantie, indien gewenst de aanvraag voor vermindering van loonbelasting en vergezelt de Hypotheker de koper naar de notaris. De klant betaalt niets voor al de ze diensten. Een advies kost vijftig gulden, maar dit bedrag wordt te rugbetaald als de Hypotheker in derdaad een hypotheek voor de klant afsluit. De verdiensten van de adviseur bestaan uit een deel van afsluitprovisie die de geld ver strekkende instelling normaal ge sproken aan de lener in rekening brengt. LEIDEN - Zowel het Rijksmu seum voor Volkenkunde als het Rijksmuseum van Geologie en Mi neralogie heeft tijdens de Paas vakantie speciale activiteiten op het programma staan. Eerste Paasdag staat in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, in het teken van de Latijnsamerikaanse volksmuziek. In de aula van het museum wordt opgetreden door bekende radio- en televisie-artiesten. De dwarsfluitis- te Magdalena Kuhn vormt samen met de Curacaose gitarist Julian Coco al sinds 1964 een duo. Hun optreden wordt afgewisseld met dat van het Copla Duo, Fred en Mayra de Haas. Er zijn twee voorstellingen: de eerste begint om half drie, de twee de om half vier. Gezien de grote be langstelling voor deze speciale voorstelling is het raadzaam om te lefonisch plaatskaarten te reserve ren, die minstens een half uur voor de aanvang van de voorstelling die nen te worden afgehaald. Reserve ring bij de portiersloge van het mu seum onder nummer 071-132641. digd door Hans Hulscher. Voor na dere inlichtingen kan men de afde ling public relations van het mu seum bellen: 071-132641. Suriname In de paasvakantie volgende week staat het museum in het te ken van het land Suriname. Aan de hand van films, dia's, demonstra ties houtsnijwerk en muziek kan de bezoeker kennis maken met en kele aspecten van het Surinaamse leven. Voorts is het de bedoeling om zelf aan het werk te gaan (pot ten bakken en haarvlechten). Op woensdagmiddag 2 april wordt het Surinaamse programma afgewisseld met het spelen van spelletjes uit Indonesië. Het pro- Op Tweede Paasdag wordt in een filmportret aandacht besteed aan het leven en werk van de schil der/musicus Walter Spies, die van 1927 tot 1940 op Bali heeft ge woond en gewerkt en op vele ma nieren zijn stempel op de Balinese cultuur heeft gedrukt. Het portret is gebaseerd op de biografie 'Schönheit und Reichtum des Le- bens Walter Spies' van Hans Rho- dius. De film werd in 1981 vervaar- De gitarist Julien Coco treedt op in het Rijksmuseum van Volken kunde. (archieffoto) gramma is voornamelijk gericht op kinderen van acht tot veertien jaar, maar ouderen zyn ook welkom. Aangezien de ruimte voor de ac tiviteiten beperkt is, is het aan te raden om voor bepaalde activitei ten plaatsen te reserveren bij de educatieve dienst (Annemarie Woerlee, tel. 071-132641, tst.221). Het museum is dinsdag tot en met zaterdag geopend van tien tot vijf uur, Eerste en Tweede Paasdag van één tot vijf uur. Oceanen Tijdens de Paasvakantie, woens dag, donderdag en vrijdag, worden in het museum van geologie en mi neralogie (Hooglandsekerkgracht 17) films vertoond over geologi sche onderwerpen en over het le ven in de oceanen. De tentoonstel ling over de Snellius II expeditie, die in het museum loopt, maakt daar eveneens meer over duidelijk. In de films wordt de geschiede nis van de aarde getoond, zoals die is afgeleid uit fossielen, overblijfse len van planten en dieren uit het verleden. Ook mineralen, ertsen en edelstenen vormen het onderwerp van enkele films. Een deel van de geschiedenis van de mens zal wor den getoond, evenals het leven in de oceanen, waarbij vooral een beeld van het koraalrif wordt gege ven. De openingstijden van het mu seum zijn maandag tot en met vrij dag van tien tot vijf uur. e films worden van half drie tot half vijf vertoond. Op Eerste en Tweede Paasdag is het museum gesloten. LEIDEN Geboren: Jeroen, zv. R.J. Lorrier en J.A.M. Turk; Bea Beren- dina, dv. R.E. van Vleuten en B. Zomer dijk; Jordi Jeroen, zv. P.C. Kool en 1 A.F.P. van Eil; Pablo, zv. H.P.M. de Vries en H.T.G.M. Scholtens; Arjan. zv. A.J. Snijder en N. van Nieuwkoop; An ne Frangoise Guinevere, dv. H.L.N. Geerlings en A. Krikke; Sebastiaan Pie- ter Joseph, zv. M.J.M. Hendriks en M. Mostert; Tobias Mitchell Timothy, zv. W. Ruijgrok en P.J. Loenen; Jeffrey, zv. G.J. van Es en C. Hoppers; Anita Wilhel- mina Maria. dv. L. Jansen en G.C.J. Sal man; Robbert Johan, zv. C.G. van der Kraan en E.I. Brokaar; Eleanor, dv. J. Nijhof en K. Gertscheva; Ruth Margare- tha Elisabeth, dv. H. Koet; Babette Pe- tronella Roverius, dv. O.G.M.R. van den Eeden en M.A. Schermer; Michael Ras- heed, zv. C.P. Maaskamp en C.F. Chan- doe; Juriaan Elia, zv. H.P. Wagner en E. van Zijp; Justus Baltus Laurensz, zv. W.H.L. Schornagel en B.A. Bakker; Ma rina, dv. R. Arnoldi en M.H. Faber; Ro bin Bastiaan, zv. A.C. Bulk en P.M.G.J. van der Holst: Mirjam, dv. P.A. Plug en O.J.H. Teekens; Megan Hannah, dv. M.J.J. Simon Thomas en B.L. Brutvan; Thijmen, zv. T. Zwart en A.G.M. von He- bel; Jacob, zv. A. van Egmond en S. Pa nic; Elfriede, dv. F.A. Noort en J.C. Ba- velaar; Pim, zv. E. Bosma en A.G.S. Vel- lekoop; Thomas, zv. L. Rodenhuis en P.M. Dietmann; Frank Christiaan, zv. V.W.M. van Hinsbergh en E.J.M.J. van Seggelen; Jort Daniël, zv. P.H. van der Laan en M. Smit; Jacqueline Désirée, dv. H.A. Akerboom en B.H.H. Mulder; Burgerlijke Stand Hendrik Jan Cornelis, zv. C. van Hoff en N. Lok; Marloes. dv. S. Vos en M.C. van Roon; Wouter, zv. G.J. Hoek en J.D. Groot; Rutger, zv. G.J. Hoek en J.D. Groot; Maykel Kelvin, zv. W. van Poel geest en J.A. Bosmeier; Mark, zv. R. van Nus en G.J. Velthuis; Alexander Johan nes Gerard Reinier, zv. J.A. Keislair en R.M.E. van Griethuysen; Jolyn Margot, dv. R. Nonhebei en M.C.E. van der Heij den: Yelda, dv. E. Topal en S. Akhan; Tania, dv. J.C. Toetenel en I.H. van Reeuwijk; Sjoerd, zv. S. Rog en M.G.C. Caspers; Robin Martijn. zv. M.R. Bure- ma en R.L.H. Kole; Johannes Johnny Björn, zv. J. Schlagwein en M.J. Obres- ki; Guy. zv. H.P. Kerkvliet en M.A.C. Stijnman; Christiaan, zv. C. van Rossu'm en E.M. de Mooij; Sander, zv. W.A.M. Tonus en J. Dietz; Nick Paulus, zv. W.J. Vijlbrief en I. Schlagwein. Jasper Roelof zv. P.J.M. Dijkmans en L. Starre, Eliza zv. C. Souhoka en A. van Tongeren, Petra Corrinne Emerentiana dv. W.J. van der Heijden en C.M. van Rijn, Jeanine dv. P. Vërmeij en W.A. Nulkes, René zv. P. Lux en M. Krom hout, Daniel zv. W.A. Egberts en S. Blokdijk, Pieternella Henderica dv. A. Noort en J.C. Strijd, Elif dv. M. Özdemir en S. Akkaya, Petronella Cornelia dv. A. Hoek en J. de Mol, Stephanie Jane dv. Y.J. Constantin en K. Fisher, Sanne dv. H.W. Bloot en S. Plug, Emily Ike Conne dv. W.C. Simons en A.I.F. Bostdoro. Silvia Anna dv. Z. Gawronski en W. Kromolicka; Abdel Jalil zv. M. El Fakih en H. Bensaïd; Sophie Hélène dv. L. de Goeü en H.A.W.A. Vonk; Gianpaolo zv. B. Camiletti en L.J. Schaefer; Anne dv. R.P. van der Plicht en M.J. Wattel; Mi randa Cornelia dv. J.W.J. van Haaster en P. Guijt; Jacoba dv. G. Harteveld en M.K. van der Plas; Goran zv. Z. Jova- novska. Overleden: G. Verberg, geb. 17-12-1906, man; J.C. Stuur, geb. 13-2-1956, man; C. Ligtvoet, geb. 9-10-1896, vrl., geh. gew. met J. Ie Febre; D. McLaren, geb. 29-10- 1929, man; L. Adriaansche, geb. 18-6- 1925, man; T. van der Meijden, geb. 22-7- 1985, man; W.F. Landesbergen. geb. 28- 11-1905, man; W.F. Florijn, geb. 22-1- 1905, man; M. Roeloffs, geb. 25-2-1913, vrl., geh. gew. met J.J.H. Volbeda; T. Zitman, geb. 12-10-1893. man; J.S.G. de Boer, geb. 3-4-1896, vrl.. geh. gew. met J.J.G. Poell; L.F.M. Sierat, geb. 22-10- 1906, vrl., geh. gew. met W. Blanken: P. Hommel, geb. 3-4-1904, man; C.C. van der Gugten. geb. 22-11-1907, man, P.J. Bakker, geb. 11-6-1912, man; J. Elema, geb. 2-6-1896, vrl.; M.E. van Doeselaar, geb. 23-10-1916, vrl., geh. gew. met G. Westerink; W.L. Witteman, geb. 27-6- 1910, man; G. Montanus, geb. 9-9-1888, vrl., geh. gew. met W. Verhoeven; J. den Duik, geb. 28-2-1931, man; M. Romeijn. SAO PAULO (AP) - De Braziliaan se politie heeft gisteren verklaard in het bezit te zijn gekomen van röntgenfoto's van het gebit van de nazi-oorlogsmisdadiger Joseph Mengele. Deze foto's zouden vol gens politiecommissaris Romeu Tuma 'onweerlegbaar' bewijzen dat de stoffelijke resten die negen maanden geleden werden opgegra ven inderdaad die van Joseph Mengele zijn. De röntgenfoto's van Mengele's gebit zijn vergeleken met rönt- gensfoto's van de tanden in de schedel die in juni van het vorig jaar werd opgegraven. Hieruit blijtk dat het om dezelfde persoon gaat. Volgens Tuma zou nu ook de Is raëlische regering, die herhaalde- Bewijs dood Mengele geleverd lijk haar twijfels over de dood van Mengele heeft geuit, overtuigd moeten zijn. Een woordvoerder van de joodse gemeenschap in Sao Paulo, rab bijn Henry Sobel, zei dat de rönt genfoto's de beweringen dat de op gegraven resten die van Mengele zijn, onderschrijven en dat hij het geleverde bewijs accepteert. De foto's werden in 1976 geno men van het gebit van een zekere Pedro Hochbichler. Dit was één van de eerste schuilnamen van Mengele. De foto's zijn op 21 maart gevonden bij de tandarts Kasuma- sa Tutiya, van wie werd aangeno men dat hij Mengele had behan deld. Lowell Levine, een Amerikaans gerechtelijk deskundige, die zater dag in Sao Paulo arriveerde om het nieuwe bewijsmateriaal te bestu deren, verklaarde dat 'het nu on mogelijk is te ontkennen dat de beenderen die van Josph Mengele zijn'. Volgens getuigen zou Mengele 18 jaar onder een valse naam in Brazilië hebben gewoond en op 7 februari 1979, 68 jaar oud, in de buurt van Sao Paulo zijn verdron ken. ROTTERDAM (ANP) - De verdedi ging in de Slavenburg-zaak heeft gisteren op de vijfde dag van het proces tegen mr. P.S. een belang rijke verklaring overlegd die zich niet in het dossier bevond. Het be trof een nadere verklaring van de Capelse aannemer Van Hoorn te genover de FIOD. Daarin ontkent Van Hoorn dat hij met P.S. over zwart geld gesproken zou hebben toen hij begin 1981 bij hem kwam met het verzoek of deze 250.000 gulden privé-geld veilig in het bui tenland zou kunnen beleggen. De verklaring is opgesteld in het voorjaar van-1985, toen het gerech telijk vooronderzoek al was afge sloten. Dat is volgens officier van justitie mr. H. de Doelder dan ook de reden dat de verklaring buiten het dossier is gebleven. De sugges tie van raadsman mr. J. Mentink dat het openbaar ministerie de voor de verdachte ontlastende ver klaring met opzet buiten het dos sier heeft gehouden wees De Doel der van de hand. Van Hoorn had aanvankelijk bij de politie verklaard dat hij en mr. P.S. er zonder meer vanuit gingen dat het hier om zwart geld ging. Bij het verhoor voor de rechter-com- missaris ontkende hij dat en giste ren voor de rechtbank zei Van Hoorn dat hij dat destijds had ge zegd om zo snel mogelijk weer naar huis te kunnen. Het geld werd - al dan niet met medeweten van mr. P.S. - volgens de zogenoemde enveloppen-me thode bij de bank verwerkt. Dat hield in dat het in Rotterdam in de kas werd gestort, terwijl het admi nistratie! wera verantwoord alsot het vanuit Zwitserland was overge maakt op een rekening van de Zwitserse vestiging van Slaven burg in Nederland. Die rekening werd niet op naam van de feitelijke storter gesteld. Op die wijze kon de fiscus worden omzeild en in Ne derland niettemin vrijelijk over het geld worden beschikt. De zaak-Van Hoorn is één van de vele die in de Slavenburg-zaak naar voren zijn gekomen en waar voor onder meer mr. P.S. feitelijk verantwoordelijk wordt gesteld. Het bijzondere aan deze zaak is dat het de enige in de gehele tien pagi na's tellende dagvaarding is waar mee mr. P.S. persoonlijke be moeienis heeft gehad. BONN - De Westduitse minister van economische zaken Martin Bangemann (FDP) heeft gisteren in de VS twee overeenkomsten ge tekend met de Amerikaanse defen sieminister Capsar Weinberger. Twee overeenkomsten die West duitse deelname aan het Ameri kaanse onderzoekprogramma SDI, Starwars, bezegelen. door Hans Hoogendijk Van de fiere opstelling over 'fair partnerschap' waarmee Helmut Kohl zich vorig jaar april in de SDI-strijd wierp is niets meer over gebleven. De Amerikanen hebben op vrijwel alle gebieden hun zin ge kregen en de resultaten voor Bonn zijn minimaal. Byna een jaar lang zijn politici van de regeringspartijen CDU, CSU en FDP kibbelend over straat gerold. De liberalen wilden eerst helemaal niets van SDI weten, toen een beetje, maar dan alleen op technologisch gebied, daarna eis ten zij dat de akkoorden geheim bleven en nu slikken ze bijna alles wat de Amerikanen hen voor schrijven. Hun enige troost is dat de libe raal Bangemann in de VS de pun- Amsterdams echtpaar heeft huurschuld van 30.000 gld. AMSTERDAM (GPD) De Amsterdamse huurweigeraar 'ome' Joop Beaux en zijn vrouw maken een goede kans dat hun huur schuld die in tien jaar tijd tot bijna 30.000 gulden is opgelopen komt te vervallen. Gisteren sprak rechter commissaris mr. Ton- kens-Gerkema een tussenvonnis uit in een al jaren slepende ge rechtelijke procedure. Wanneer het echtpaar Beaux kan aantonen dat m 1976 monde ling is toegezegd dat de huur van hun woning aan het Bickersei- land na renovatie 170 gulden in de maand zou worden, dan vervalt de huurachterstand. Na renovatie van de woning bleek dat vol gens ministeriële normen die huur 730 gulden moest zijn. Het echtpaar heeft sinds 1976 geweigerd meer dan 170 gulden te beta len. De woningstichting Lieven de Key reageerde in de beginjaren nogal laconiek op de huurweigering van het echtpaar. De 170 gul den werden trouw overgemaakt. Maar toen de stichting zelf in financiële problemen kwam, werd het beleid strenger. De woning stichting beroept zich erop dat het een regeling van het ministerie is geweest, die de huur zo heeft opgedreven. En volgens de raads man van de stichting gaat zo'n ministeriële regeling boven een mondelinge afspraak tussen huurder en verhuurder. Op 24 mei dient de zaak opnieuw. Wanneer het echtpaar Beaux dan eventueel met getuigen kan bevestigen dat er inderdaad een mondelinge huurafspraak gemaakt is, is de kans groot dat de huurschuld kwijtgescholden wordt. tjes op de i mocht zetten en de ak koorden mocht ondertekenen. Caspar Weinberger zei over het pi kante detail dat hij als defensiemi nister tekent en Bonn economi sche zaken laat bezegelen: 'Ach, dit komt tegemoet aan de speciale wensen van elk land. Het gaat hier om een militaire overeenkomst en wij zullen natuurlijk zeer directe contacten met het Westduitse mi nisterie van defensie hebben, om dat SDI een verdedigingsinitiatief tegen strategische raketten is'. Weinberger strooide met deze op merking nog wat extra zout in zere liberale wonden. De doorbraak kwam vorige week op het militaire oefenterrein Gra- fenwohr toen Helmut Kohl, na alle verwijten dat hij nooit beslissingen neemt, knopen door hakte. Hij had beloofd dat er voor Pasen een ak koord zou worden getekend, maar door al het geruzie leek dat er niet meer van te komen. Kohl trof op het NAVO-oefenterrein Weinber ger en na het aanschouwer» van schijngevechten trokken beiden zich terug voor een gesprek van ruim anderhalf uur. Kohl op een persconferentie: 'Ik ben zeer tevre den. Collega Bangemann kan in Washington de laatste zaken rege len en ondertekenen'. De liberalen waren witheet. 'In de tijd dat we nog met de sociaal democraten regeerden, werden we oneindig veel beter behandeld', klonk het uit FDP-kring. Kohl trok er nog een kabinetsronde voor uit, maar wist van geen wijken. Tevre den reisde West-Duitslands 'ge wichtigste' kanselier daarna naar Oostenrijk af om in een kuuroord minimaal zeven kilo af te vallen. Het plichtmatige voorjaarsnum mer. Vanuit Beieren klonken triom fantelijke geluiden. Strauss liet twee, drie keer per dag weten, dat hij het zo allemaal had gewild en dat de liberale minister van buiten landse zaken Hans Dietrich Gen- scher de grootste stoorzender in de coalitie was. Minister Manfred Wörner van de fensie, die de eer van de onderteke ning aan zijn economische collega moest laten, merkte fijntjes op dat het in eerste instantie om een ver dedigingsprogramma gaat en dat technologische uitwisseling pas op de tweede plaats komt. Gelijk heeft hij, want op een totaal onder zoeksbudget voor SDI van bijna 40 miljard gulden, stroomt er hooguit in vijf jaar 280 miljoen gulden aan researchopdrachten naar de West duitse industrie. Ter vergelijking: de Duitse industrie stopt jaarlijks bijna 40 miljard gulden in ontwik keling en onderzoek. Van Kohls opzetje is vrijwel niets overgebleven. Hij wilde be reiken dat de Westduitse onderne mingen zich uit de Amerikaanse SDI-opdrachtenruif konden vol eten, een garantie hebben voor on gehinderde technologie uitwisse ling en een garantie dat in Duits land ontwikkelde technologie ook civiel gebruikt mocht worden. In ruil was hij bereid tot een vrij blijvend politiek 'ja' voor SDI ge ven om zo alle deuren naar het Oosten open te kunnen houden. Wat hij heeft bereikt is dat er wel een geheim akkoord komt, de Duitse industrie een paar'kruimels krijgt, de nadruk ligt op het militai re karakter van het akkoord en de technologie zeker niet civiel mag worden toegepast. Zwakte West-Duitsland is het tweede land dat een geheim akkoord te kent. De Britten tekenden eerst,.. Bangemann: getekend. (foto apj maar Margaret Thatcher heeft niets te maken met het probleem van een gedeeld land. Zij keek slechts naar de eventuele effecten voor de Britse industrie. De Fran sen zeiden gewoon 'nee' en maak ten tegelijk de weg vrij voor Franse bedrijven om mee te doen. De Nederlanders zeiden: we heb ben geen verdrag nodig, tenzij het niet te vermijden is. Maar Bonn legde zich snel - zonder dat dit door de Amerikanen nadrukkelijk werd verlangd - vast op een ak koord. Toen Kohl recentelijk ook nog liet verklaren dat het akkoord voor Pasen ondertekend kon wor den, leverde hij zich helemaal uit aan de Amerikanen. Want op zwakte en toegeeflijk heid wordt in de VS snel en hard gereageerd. Van een voorkeursbe handeling voor Kohl was geen sprake meer. De conclusie kan dan ook slechts zijn dat Helmut Kohl zijn land geen dienst heeft bewe zen met zijn overhaaste handelen. Partijpolitieke redenen, druk uit Moskou, Washington en Beieren hebben ertoe geleid dat Helmut Kohl nu wel beslissingen nam, ter wijl hij zich beter aan zijn gewoon te van het 'uitzitten van proble men' had kunnen houden. MAASTRICHT (ANP) - De Vereni ging ,Geen uitbreiding vliegveld Beek' maakt geen misbruik van haar rechten wanneer zij blijft staan op uitvoering van een arrest van het Haagse gerechtshof over. de huidige nachtvluchtenbeschik king voor vliegveld Beek. Volgens het gerechtshof is de beschikking in strijd met de wet en moet deze worden ingetrokken. Dat heeft de president van de Maastrichtse rechtbank, mr. P. Paulussen, gisteren beslist in een kort' geding, dat door het vliegveld en één van de daar gevestigde koe riersbedrijven tegen de vereniging en tegen de Staat was aangespan nen. Het vliegveld is bevreesd voor enorme schade wanneer het aantal nachtvluchten van maximaal 43 moet worden teruggedraaid naar dertien per nacht De vordering van de eisende par tijen, die een dwangsom hadden gesteld van 25 miljoen gulden, wees de president in alle onderde len af. Mr. Paulussen betwijfelt of de door het vliegveld gevraagde re visie van het arrest van het ge rechtshof wel kans van slagen heeft. Volgens de Maastrichtse recht bankpresident kan hij de uitvoe- HONOLULU (Rtr.) - De verdreven Filippijnse president Marcos is in Honolulu onder strafbedreiging gedagvaard om als getuige te ver schijnen en verklaringen af te leg gen in verband met moorden op Fi lippijnse vakbondsactivisten in de VS. Twee tegen Marcos agerende activisten, Silme Domingo en Ge ne Viernes, werden in juni 1981 doodgeschoten in een fabriek in het centrum van Seattle. ring van het arresi mei uitstellen totdat het resultaat van de revisie bekend zal zijn. Tevens is hij van oordeel dat het gerechtshof niet al leen de milieu-aspecten in het ar rest heeft betrokken, maar ook de economische belangen. De Vereniging ,Geen uitbreiding vliegveld Beek' toonde zich bij monde van haar raadsman, mr. Wa len, zeer ingenomen met het von nis van de rechtbankpresident. Een woordvoerder van het vlieg veld deelde mee die uitspraak wel verwacht te hebben. Overigens verandert er volgens hem de eerste weken niets, omdat de Staat niet van de ene op de andere dag het aantal nachtvluchten drastisch kan gaan beperken. Op 10 april zal het door het vliegveld ingediende revi- sieverzoek door het gerechtshof in Den Haag worden behandeld. Gynaecoloog nog steeds in hechtenis DEN HAAG (ANP) - De vorige week aangehouden 52-jarige gy naecoloog uit Den Haag blijft nog zeker veertien dagen in voorlopige hechtenis, zo heeft de Haagse rechtbank in raadkamer beslist. Volgens officier van justitie mr J.Th. de Wit hebben sinds de aan houding van de gynaecoloog nog zeker vijf vrouwen aangifte gedaan bij de politie van ontucht of ver krachting door de medicus, die in het Bronovo ziekenhuis werkte. Hij is daar inmiddels ontslagen. De Wit acht de kans groot dat nog meer vrouwen zich bij de politie zuilen melden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4