CARRE Twaalf jaar geëist voor moord op Ben Juffermans w-autom \leithon\ fleiden lo, pj 'Dat je hier zo laat 'n biertje kunt nemen' PAASSHOW bij: SPEELCLUB The Trammns In hoger beroep: 2e PAASDAG "ZALIG ZITTEN" BIJ DE MAKERS ZELF! Boekhandel De de snelst groeiende uitgeverij van computerboeken en software Twee jaar voor fraude VRIJDAG 28 MAART 1986 BBC-journalist verbaast zich in Leiden: ADVERTENTIE LEIDEN - "Iedereen spreekt hier Engels. We hebben gewoon geen kans gehad om ook maar één woord Nederlands te leren" en "Fantastisch vriendelijke mensen hier. Ook in het verkeer. In Oxford had allang iemand met zijn vuist zitten zwaaien als we zo onhandig hadden gereden. Hier niet. Een en al vriendelijkheid". De ploeg van BBC-Oxford radio die afgelopen week de koffiekamer van het stadhuis heeft bezet om ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van de uitwisseling Lei- den-Oxford een aantal rechtstreek se uitzendingen te verzorgen, heeft niet anders dan goede ervaringen opgedaan. Programmaleider Ste ward Woodcock wil tussen de laat ste uitzendminuut en een officiële lunch in nog wel even wat van zijn ervaringen kwijt. Door de bank ge nomen is het een 'marvellous' week geweest in Leiden voor de zes man sterke ploeg. Het was voor allen de eerste keer dat ze de twee- door Annemiek Ruygrok ling-gemeente van Oxford bezoch ten. Niets dan medewerking heb ben zij ondervonden. Van de ge meente Leiden, van ambtenaar Hein van Woerden. "Iedereen hier werkte net zo hard of nog harder dan wij", aldus Woodcock. "We hadden zelfs een sleutel waarmee we op elk moment het stadhuis in konden. Dat zie ik ze in Oxford nog niet doen", waarschuwt Wood- wock alvast Nederlandse persmen sen die in zijn stad misschien ook iets dergelijks zouden willen on dernemen. Lange mensen Talloze interviews hebben ze af genomen: met leden van het bu reau voor emancipatiezaken op het stadhuis, met de nieuwe hoogle raar dierproeven, met ex-verzets strijders. Er is op de Britse radio gesproken over prostitutie hier in Nederland: "Het 'Red Light dis trict' (de Wallen) in Amsterdam hebben we bezocht. Ongelofelijk, die openheid. Daar hoef je in Enge land niet mee aan te komen". Ook is de radioploeg ingegaan op de verhouding vakbonden-werkge vers in Nederland, de moderne technologie en vrijheid van me ningsuiting. Wat Woodcock opviel was de lengte van de mensen hier: "Overal waar je kwam staken ze een kop boven ons uit. Maar ik heb dan ook gehoord dat de Nederlanders tot de langste bevolking van de wereld behoren". De sluitingstijden van de cafés hier waren ook een open baring voor de Britten. "We wisten wel dat ze hier niet zoals bij ons om elf uur dichtgaan, maar dat je nog tot een of twee uur een biertje kunt nemen, dat hadden we niet ver wacht". Overeenkomsten tussen Oxford en Leiden zijn er genoeg: natuur lijk de universiteiten, maar ook het water. Door Oxford stroomt de Thames, door Leiden de Rijn. "Maar er zijn in Oxford niet zoveel grachten. We hebben gisteren een rondtocht gemaakt op een boot van de reinigingsdienst. We kon den hier zo voor de deur van het stadhuis opstappen", beschrijft Steward Woodcock deze ervaring. Uitgeverijen en drukkerijen zijn er in Leiden in groten getale, evenals in Oxford. Ook in bevolkingsaantal verschillen de twee steden niet veel van elkaar. "Maar nogmaals: wat ons opviel was de vriendelijk heid en de behulpzaamheid van de hier". Vakbonden Opvallend vond Woodcock ook de verhouding vakbonden-werk gevers: 'Bij de cao-onderhandelin gen zijn de vakbonden hier veel meer geneigd een beetje meer te vragen. Of niets, om werklozen op die manier aan werk te helpen. In Engeland is dat ondenkbaar. Daar worden de eisen elk jaar hoog op geschroefd. Geld inleveren voor banen? Nooit van gehoord. En hier in Nederland is men veel meer be reid met moderne technologie om te gaan. Dat is bij ons niet het ge val". Vanavond wordt de uitzendin genreeks afgesloten met een direc te uitzending van de Mathheus Passion vanuit de Pieterskerk. "Een unieke uitzending. Want 24 BBC-stations nemen hem over en zenden hem op een later tijdstip uit. Zoiets is nog nooit voorgeko men", zegt Woodwock met gepaste trots over deze primeur. ADVERTENTIE op zaterdag 29 maart van 14 00-16.00 uur bij Nieuwe Rijn 45 Leiden DATA BECKER NE D E R I— KJD S DEN HAAG/LEIDEN - Overeen komstig de eis van de officier van justitie heeft de Haagse rechtbank gisteren een 39-jarige Leidenaar veroordeeld tot twee jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf voor zijn aandeel in een bankfraude van 1,25 miljoen gulden. De man had bij het filiaal van de Rabobank in Oude Tonge eerst vertrouwen gewekt door een aan- tal transacties met tin correct af te t Eurometaal was in handen van handelen. Maar de laatste maal dat handJaJ1Sers van de verdach- De uiteindelijke koper van het metaal, de firma Eurometaal, die telefonisch de bank had verklaard de lading af te nemen en te betalen, heeft dit echter nooit gedaan. Maar wel het geld ontvangen van koper de firma Biliton, waarbij het tin in laatste instantie terecht moest ko- DEN HAAG - Twaalf jaar gevangenisstraf heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag gisteren geëist voor tie moord op de Leidse studen tenpastor Ben Juffermans, op 3 december 1984. De nu 39-jarige uit Turkije afkom stige Leidenaar was in be roep gegaan tegen het von nis van de rechtbank in Den Haag, dat negen jaar luidde. De procureur-generaal achtte de moord met voorbedachte rade on der meer bewezen vanwege het motief: de een half jaar daarvoor door Juffermans geuite belediging aan het adres van de vriendin van de Leidenaar. Ook had hij de mo tor laten draaien van de auto waar mee hij naar de woning van het slachtoffer was gereden en die hij in de buurt had geparkeerd. „Daar uit blijkt duidelijk dat hij slechts een kort bezoek op het oog heeft gehad", aldus mr. Meijring, die vond dat het slachtoffer als een beest was afgeslacht. Het psychiatrisch rapport dat over de man is opgemaakt sprak van een grote kans op herhaling en noemde de verdachte enigszins verminderd toerekeningsvatbaar. De psychiaters hadden ter be schikking stelling van de regering (tbr) geadviseerd als de man gehol pen had kunnen worden. Maar ge zien het grote verschil in culturele achtergrond zag men in behande ling geen heil. De zwijgzaamheid van de man speelde daarin ook een rol. Zo had hij bijvoorbeeld nooit willen zeggen wat de belediging in hield die Juffermans zijn vriendin had toegevoegd. Raadsman mr. W. H. Janssen deed dat bij de behan deling van de strafzaak door de 'ge wone' rechter wel. „Of ze nog steeds met iedereen meeging", had Juffermans haar gezegd. Gesar Ook de advocaat wees gisteren op de zwijgzaamheid van de ver dachte en de volstrekt andere cul turele achtergrond van de man. Die was er volgens hem ook de oor zaak van dat zijn cliënt op de bele diging had gereageerd zoals hij dat had gedaan: hij kon die niet goed verwerken. Aan het voortdurende gesar door Juffermans en zijn vrienden in de Leidse stationsres tauratie, waar hij dikwijls kwam omdat zijn vriendin er werkte, had hij niet het hoofd kunnen bieden. Volgens de advocaat waren zijn cliënt dingen toegevoegd die nie mand zou nemen, maar die deze man tot een vorm van zelfkastij ding brachten. Overigens zou de reden van het gesar zijn geweest om de Turkse Leidenaar de 'Ne derlandse mentaliteit' te leren ken- Net als tijdens de behandeling van de strafzaak in eerste aanleg bracht de verdachte naar voren het pistool te hebben gekocht om zich zelf van het leven te beroven. Hij was alleen naar Juffermans toege gaan om met deze de belediging uit te praten, daarna zou hij zelfmoord plegen, zo was zijn bedoeling. Hij had het pistool bij Juffermans thuis ook eerst dreigend tegen zijn eigen slaap gehouden. Toen Juffer- mans echter op een gegeven mo ment op hem toeliep schrok de Leidenaar zo dat hij gericht op de jongerenpastor schoot met het fa tale gevolg vandien. Obsessie Mr. Janssen vond de moord niet bewezen en hield het op doodslag. Dat zijn cliënt zijn auto met draai ende motor bij het huis van Juffer- mans had geparkeerd, was omdat zijn vriendin hierin zou blijven wachten en het buiten koud was geweest. „Hij wilde slechts van Juffermans weten waarom hij hem opzettelijk had gekwetst, dat was de reden voor het bezoek", aldus de raadsman. „Die belediging was een obsessie geworden die samen met het bovenmatig gebruik van alcohol, de man is al 20 jaar alcoho list, gecombineerd met het gebruik van medicijnen tot de fatale daad hebben geleid". Mr. Janssen pleit te voor een gevangenisstraf van zes tot zeven jaar. De verdachte zelf bracht naar vo ren Juffermans alleen maar te heb ben willen spreken en zeker niet vermoorden. Hij legde uit dat de belediging al in juni was voorge vallen en als hij Juffermans al had willen doden dat hij dat dan wel eerder zou hebben gedaan. De Lei denaar zwoer het Gerechtshof bij Allah dat hij nooit meer een glas drank zou aanraken, noch een wa pen ter hand i de bank op zijn gezag de levering van een lading tin had betaald aan de Belgische leverancier ging het mis. te, die op dat moment dit geld de rekening van dit bedrijf ophaal den en met de noorderzon vertrok ken. ADVERTENTIE Trouwens het hele jaar maken wij zitmeubels op maat die "zalig" zitten. Tijdens de Paasshow introduceren wij onze nieuwe modellen. Paasshow 28/3 -5/4 ma. t/m za. open 10 -17 u. Ie Paasdag gesloten 2e Paasdag open 11 - 16 u. Vrijdagavond 19-21 u. ïme Spieringweg 565. Vijfhuizen |bi| Haarlem) oon 02508-1044 i zitten de makers zelf. LEIDEN - Bij een inbraak op klaarlichte dag, in een woning aan de Schubertlaan, zijn gisteren een aantal zilveren en gouden sieraden, girobetaalkaarten, travellerche- ques, een klein bedrag aan geld en een camera ter waarde van onge veer 1700 gulden meegenomen. De inbrekers zijn de flatwoning waar schijnlijk binnengekomen via de balkondeur. Off. Peugeot Talbot dealer voor Lelden e.o Oegstgeesterweg/Maredijk 175 Leiden - Tel. 071-212911 Do-avond koopavond Ook op 2e Paasdag geopend van 10.00-16.00 uur. ADVERTENTIE PAAS PROGRAMMA Optreden van: maandag 31 maart 21.30 uur Grandioos koudbuffet GEOPEND v.a 14.00 uur Brandweerbeurs Een brandweerbeurs - zou er tij dens zo'n spektakel nou ook voor de show een vuurtje wor den gemaakt, zodat de werking van het nieuwe blusapparaat op aanschouwelijke wijze gedemon streerd kan worden? Of zou er ie mand in een fonkelnieuw pak in het water springen? In het gebouw van de Leidse brandweer aan de Gooimeerlaan werd gistermiddag een beurs ge houden. Het idee was afkomstig van de Leidse brandweer en de regionale brandweer Rijnland. "Het is de eerste keer dat we dit doen", vertelt brandweerman Goed. "Afhankelijk van het suc ces zal worden bekeken of deze beurs voor herhaling vatbaar is". In totaal 27 fabrikanten show den hun materiaal, variërend van wagens tot slangen. Goed: "Je hebt in dit land overigens maar zes fabrikanten die wagens ma ken; de rest produceert het ande re brandweermateriaal". De beurs' werd bezocht door vertegenwoordigers van zo'n beetje alle Nederlandse korpsen. Over die belangstelling zegt Goed: "Kijk, er is maar één keer in de vijf jaar een brandweer beurs. In de RAI, om precies te zijn. Dat is dan ook nog een ge beuren dat bezocht kan worden door mensen die niets met de brandweer van doen hebben". "Je zou dus inderdaad kunnen zeggen dat er voor ons niet zo veel is. Vandaar dat wij dachten: er moet maar eens iets worden georganiseerd dat alleen voor vaklieden is". "Zo, hier staat-ie goed", zei de vertegenwoordiger van een be drijf over 'zijn' wagen. "Een goeie blikvanger", voegde hij er aan toe. Op het terrein van de Leidse brandweer stonden ech ter meer blikvangers. Zo'n vijf tien kolossen telden we. "Ja, het is een beetje uit de hand gelopen", vertelde een Leidse brandweerman. "Wij dachten: als er nou buiten zo'n drie wagens komen te staan..." Maar de animo was groter: het terrein was in een wagenpark veranderd. Een imposant gezicht was het in elk geval wel. Dat vond ook de brandweerman. "En", zei hij, "we kunnen nu eindelijk eens iets doen voor al die mensen die zeggen: wat is er nou eigenlijk al lemaal te koop". Ook binnen viel er trouwens veel te zien. Je kon het zo gek niet bedenken, of het was er: blusapparaten, motorzagen, pak ken...ga zo maar door. Films wer den er ook vertoond. Een paar brandweermannen stonden te kijken naar een flinke uitslaande brand die op het vi deoscherm woedde. Hun blik ken verraadden wat ze dachten: uitrukken. Open tafel (1) Eind vorig jaar - het zal in de cember zijn geweest - dachten ze bij zichzelf: we kunnen nu nog maar één ding doen, de wijk in, polsen wat de mensen willen. En dat deden ze. Er werd bij diverse bewoners van de binnenstad aangebeld. Wat vonden ze van een open ta fel? Een open tafel? Nou kijk, als je je opgaf kon je vijf dagen in de week tussen de middag komen eten in buurtcentrum 'Dijk 33' aan de Apothekersdijk. De mensen voelden er niet zo veel voor. Er was ook sprake van verwarring: ze dachten dat de vragenstellers iets te maken had den met Tafeltje-Dekje. "En dat project schijnt een negatieve klank te hebben", zegt T. Jansen van buurtcentrum 'Dijk 33'. "De mensen die wij aanspraken had den in elk geval geen zin om bij ons te komen eten". Belangstelling i i kettingzaag op de brandweerbeurs. Daar zaten ze dan, de vertegen woordigers van het buurtcen- trum, met de handen in het haar. Alles was geregeld, maar er was geen animo voor hun initiatief. "Sommige mensen zeiden: ach, we eten gewoon thuis. Toch ble ven we van mening dat we een goed idee hadden gelanceerd". Om die reden werd er nog een keer een oproep in het wijkor- gaan 'De Marepost' geplaatst. Wederom was er geen respons. "Op één of twee mensen na dan", aldus Jansen. En toch blijven ze het probe ren. De vraag is natuurlijk: waar om eigenlijk? Zijn de medewer kers van het buurtcentrum zo langzamerhand niet door schade en schande wijs geworden, zoals dat zo fraai heet? "Moet je luisteren", antwoordt Jansen, "wij blijven van mening dat er genoeg mensen moeten zijn die je een genoegen kunt doen met een open tafel. Ik be doel, er zijn relatief veel oudere mensen in de binnenstad...er zul len er toch wel een aantal zijn die graag tussen de middag bij ons willen eten? Om die reden probe ren we het project nu op stede lijk niveau bekendheid te ge ven". Open tafel (2) De zogenaamde 'Open Tafel' is een samenwerking van het Elisa beth Gasthuishof en het Buurt centrum '33. Zo'n twaalf bewo ners uit de binnenstad kunnen vijf dagen in de week een maal tijd gebruiken in het buurtcen trum. De doelgroep: "Ouderen of an dere bewoners die niet meer zo gemakkelijk voor hun warme maaltijd kunnen zorgen". De koks van het Elisabeth Gasthuishof zorgen dagelijks voor een gevarieerde drie gangen maaltijd, een maaltijd die men tegen een schappelijke vergoe ding kan krijgen. Hoe gaat een en ander precies in zijn werk? "Indien u wilt meedoen, kan dat in principe voor net zoveel dagen als u zelf wilt. Wilt u alleen op dinsdag en vrijdag meeëten, dan kan dat. Heeft u bepaalde wensen of moet u gebruik ma ken van een dieet, denk dan niet dat dat wel te veel gevraagd is, want dat is niet het geval. Veelal kunnen de koks van het Elisa beth Gasthuishof daar rekening mee houden en zyn er aangepas te maaltijden". Wie wil meedoen, of meer in formatie wil hebben, kan zich wenden tot: Buurtcentrum 'Dijk 33', Apothekersdijk 33, tel: 125736, vragen naar Vincent Kokke. Wanneer kunnen jullie begin nen? "Morgen bij wijze van spre ken", antwoordt Jansen. "Ik be doel, alles is in orde: de koks staan klaar en een tijd geleden hebben wy al borden en bestek gekocht". Hij zegt het een beetje op de toon van iemand die heerlijk heeft gekookt voor een aantal mensen en vreest dat hij met al dat lekkere eten zal blijven zit ten. toegang gratis legitimatie verplicht/leeftijd 18 Jaar Stationsweg 18-20 Leiden tel 071-122129

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3