Auto krijgt voorrang op 'gevaarlijke route' Centrum, Linden en brug onder handen PvdA en PPR trappen vergeefs op de rem Keukenhof wil meer landgenoten zien College-onderhandelingen gaan verder zonder D66 Agenda REGIO LEIDEN VOORSCHOTEN - In de Voor- schotense Trompweg-oosl, Admi raal de Ruytersingel en Van Beet hovenlaan wordt een voorrangsre geling ingesteld. De fracties van D66 en PvdA/PPR staan alleen met hun opvatting dat de veiligheid van voetgangers en fietsers het ver liest. CDA, WD en WD-wethou der J.D. van Dalen vinden juist dat de veiligheid gediend is met duide lijkheid. Dit bleek gisteravond tij dens de gemeenteraadsvergade ring. Over de aanleg verschillende wegversmallingen en reconstruc ties voor een bedrag van 570.000 gulden konden de partijen het eens worden. Maar volgens Both (PvdA PPR) wordt het positieve effect hiervan weggenomen door het in stellen van de voorrangsregeling op het asfaltgedeelte van de route. Vooral het langzame verkeer is daarvan de dupe, terwijl de politi cus liever blikschade ziet dan een geraakte voetganger of fietser. En vervolgens haalde hij uit naar CDA-raadslid W. Valkenburg, die aanstipte dat ook ouders en leer krachten van scholen een verant woordelijkheid hebben. Wanneer zij vinden dat de verkeerssituatie gevaarlijk is zouden zij klaarovers of verkeersbrigadiers moeten in stellen. Both noemde dat "een on aanvaardbaar iets": "dan zouden de scholen moeten zorgen voor een oversteek omdat de gemeente faalt". Samen met Aikens (D66) vindt hij dat de raad over het graf heen Garage voor doe-het-zelvers in Leiderdorp LEIDERDORP - Leiderdorpse doe het zeivers kunnen voortaan in een 'echte' garage aan hun auto sleute len: aan de Lijnbaan 8 is deze week een speciale hobbywerkplaats ge opend. De achthonderd meter gro te werkplaats herbergt geen pro fessionele monteurs. Wel staat er apparatuur: drie bruggen, pers- luchtapparatuur, alle noodzakelij ke handgereedschappen en een on derdelen magazijn. Ook staan er een spuitcabine, drie kleuren- mengmachines en een lakmaga- zijn. Tussen de bedrijven door kan er koffie worden gedronken in een kantine. Voor niets gaat natuurlijk ook in deze nieuwe hobbywerkplaats de zon op. Volgens de eigenaren wordt er gewerkt op basis van een prikklok. Het uurtarief en eventu eel gekochte onderdelen worden bij vertrek meteen afgerekend. Lakschilderijen Vanaf vandaag tot en met 27 april exposeert Johan Zitman zijn lakschilderijen met als thema 'astronomie' in het Voorschotense Ambachtshuis, gelegen aan de Voorstraat. In zijn werk komt een grote interesse in het kosmisch gebeuren tot uiting. Planetenstel sels, sterrennevels, zons- en maansverduisteringen enzovoort. Volgens de organisatie waant de kijker zich aan boord van een ruimteschip of als reiziger in het heelal. De schilderijen zijn elke dag, dus ook in het weekeinde, te zien tussen twee en vijf uur. Toe gang gratis. Haaswijkloop De Oegstgeester Buurtgroep Haaswijk organiseert maandag, Tweede Paasdag, voor de zesde keer de Haaswijkloop. Iedereen kan meedoen aan de prestatie loop. De start voor de afstanden 5, IOV2 en 16 kilometer is om elf uur en voor de 2 kilometer twee minu ten later. Haaswijk ligt aan de noordkant van het Oegstgees- terkanaal en is via de brug aan de President Kennedylaan te berei ken. Kleedruimte is aanwezig. regeert door in de laatste maand nog dit soort beslissingen te ne men. Aikens: "Het is een overhaast prestigedebat. Het kon geen zwem bad wezen, dan maar een voor- rangsregeling". Hij opperde dat juist de veiligheid van langzaam verkeer voorop moet staan en "moet nog zien of de verschillende maatregelen goed worden uitge voerd". Wat gebeurt er bijvoor beeld bij de kruising met de Piet Heynlaan?, vroeg hij zich af. Troost gaf de toezegging dat de voor- 1 angsregeling pas wordt ingevoerd wanneer de maatregelen zijn uitge voerd: "Een andere raad kan dan een ander besluit nemen", sprak hij Waanzinnig Wethouder J.D. van Dalen had het niet zo op deze "dramatische woorden vol pathetiek". Het gaat om veiligheid en duidelijkheid. Het wegverkeer, fietsers inbegre pen, is volgens hem vaak de dupe van "voorrang die niet gegeven wordt". Voor voetgangers ligt het iets anders: hun positie verbetert noch verslechtert door de wijzigin gen. Nadat Both dit in twijfel trok en aanvoerde dat iedereen 80 gaat rij den op de nieuwe racebaan, ont spon zich een opvallende discus sie. De wethouder van verkeer ging over tot het aanstippen van oversteekplaatsen, elders in het dorp, die nog veel gevaarlijker zijn. Hij dacht hierbij aan de zebra in de Wijngaardenlaan, ter hoogte van de Juliana van Stolberglaan en ook op de Leidseweg, ter hoogte van de Mozartlaan, wordt "waanzinnig hard gereden". Overstekers opge let, dus. Het bevreemdde Visser (PvdA/ PPR) bijzonder. "Is dit niet met een kromme stok iets recht pra ten? Zo van: we hebben al een paar onveilige oversteekplaatsen, er kunnen er nog wel wat bij". Van Dalen: "Ik wil maar zeggen dat wanneer men maatregelen zou wil len nemen, andere punten eerder aan de orde zouden moeten ko men". Visser: "Waarom stelt U dat dan niet voor. als wethouder van verkeer?" Van Dalen: "Ik stel niet dat ze onveilig zijn". Oversteken Ook het betoog van Visser dat vooral de snelheid waarmee auto's rijden de veiligheid bepaalt, bracht hem niet tot overgave. Hij betrapte Visser op een verspreking ("het verkeer rijdt nu al hard op de Ad miraal de Ruytersingel") en had gezien dat bij de Elckerlyc-school, naast het cultureel centrum, ou ders kinderen helpen oversteken. In Noord-Hofland gebeurt dit niet. hetgeen erop zou kunnen wijzen dat de situatie niet zo nijpend is. Wethouder Van Leeuwen (PvdA/ PPR) was het volkomen oneens met zijn collega. Uit onderzoek zou zijn gebleken dat de veiligheid wordt bepaald door de breedte van een weg, het al dan niet splitsen van wegstromen, de frequentie en snelheid van het wegverkeer. Vooral de snelheid zou belangrijk zijn en hij vroeg om extra studie voor een definitieve uitspraak. Het zat er niet in. De WD wilde juist meer haast achter de zaak zet ten door de voorrangsregelingen voor het kruispunt naast het cultu reel centrum in te trekken. Mensen als Aikens (D66) zouden de zaak dan niet meer kunnen traineren. Aikens was fel tegen: "Dat is een nieuw voorstel. Het is slecht om dat nauwelijks te behandelen. Ik vraag om uitstel". Het gevolg hier van: de voorrangsregeling wordt niet ingetrokken En de gemeente begint binnen kort met het versmallen van de Ad miraal de Ruytersingel tussen de Trompweg en Abraham van der Hulstlaan. Het stuk tussen de Abraham van der Hulstlaan en de beveiligde oversteekplaats voor het winkelcentrum wordt gerecon strueerd en het kruispunt Bach- laan/Van Beethovenlaan gewij zigd. Duidelijk moet daar blijken dat de prins Bemhardlaan een an der karakter heeft en automobilis ten het beste via de geasfalteerde Bachlaan-oost hun weg kunnen vervolgen. Tot slot komt er aan de westkant van de Prins Bemhard laan, tussen het cultureel centrum en Johan Willem Frisolaan, een vrijligeend fietspad. LISSE - De Keukenhof gaat dit jaar een campagne voeren om meer bezoekers uit eigen land naar de bloementuin in Lisse te krijgen. Van het totaal-aantal bezoekers dat vorig jaar de bolbloemententoon- stelling in Lisse bezocht, kwam slechts 33 procent uit eigen land. Dit zei de voorzitter van de pro- paganda-commissie van Keuken hof, Frank Benningen, gisteren bij de officiële opening van de Lissese bloementuin. De organisatoren van De Keukenhof waren er altijd van uitgegaan dat de verhouding tussen bezoekers uit eigen land en bezoekers van over de grenzen on geveer gelijk was. Uit een onder zoek dat de laatste drie jaar in sa menwerking met het Nederlands Bureau voor Toerisme is gehou den, kwamen echter andere cijfers naar voren: 67 procent van de be zoekers kwam uit het buitenland. Om het bezoek uit eigen land te sti muleren is een uitvoerige adver tentiecampagne in de Nederlandse dagbladen op touw gezet. Die ad vertenties worden de komende we ken geplaatst. Ook vorig jaar nam traditiege trouw weer een groot aantal Duit sers een kijkje in de voormalige kruidentuin van Jacoba van Beie ren. Onze oosterburen nemen 25 procent van het buitenlands be zoek voor hun rekening. Zij wor den gevolgd door Engelsen en Fransen. Vorig jaar was er sprake machtigste politicus) gemakke lijk krijgt, aldus Aikens. "Het lijkt veel op het regeerakkoord van de landelijke WD en CDA De macht van de raad wordt gefu- streerd". Zijn partij wil best over hoofdpunten praten, maar vindt dat die moeten worden ingevuld door de nieuwe wethouders. Die hebben namelijk pas een formele status. Of de college-kansen van D66 nu verkeken zijn, weet Aikens niet. "Als het CDA ook bij de porte feuilleverdeling blijft doordram- men, haken anderen misschien af'. Overigens heeft Aikens het idee dat Marselis geen traan liet om de ontwikkelingen. VOORSCHOTEN - D66 Voorscho ten is gisteravond opgestapt bij de onderhandelingen voor een nieuw college van burgemeester en wethouders. De partij kan zich totaal niet vinden in de manier waarop het CDA de 'zakelijke bij eenkomsten' leidt. Volgens lijst trekker J. Aikens willen de chris ten-democraten tijdens de bespre kingen, die het afgelopen week einde zijn begonnen, het gemeen telijke beleid doorspitten en met een een soort beleidsplan opstel len. De partijen worden zo vastge pind, waardoor Marselis het (als Wethouder Van Leeuwen loopt, knippend met de schaar, als eerste over de r middenstanders en ambtenaren volgen. Omwonenden lachen een beetje (l). 2 Kerkslootbrug. Raadsleden. VOORSCHOTEN - Donderdagmiddag, drie uur. Over het verbrede brug getje bij de Voorschotense Kerksloot hangt een plastic lint. Wethouder Van Leeuwen heeft een heel grote schaar. Het legioen ambtenaren smoest wat, omwonenden giechelen. Zou het lukken? Ja hoor. Na zes maanden, drie maanden later dan verwacht, is de zaak klaar. De verzakte kademuren zijn vervangen en de brug. waarvan de draagconstructie verroest was, is vernieuwd en verbreed. Welbewust beproeft de meute brug en weg. En vervolgens gaat het richting Schoolstraat. Op het Peperbus-parkeerterrein schiet de wethouder een stofjas aan en kruipt achter het stuur van een heftruck. Al rijdende krijgt hij nog de laatste instructies en onder luide uitroepen koerst hij af op het pleintje voor de bioscoop. Even gevaarlijk bij een lantaarnpaal, maar de beton nen poef komt toch keurig in de zandbak terecht. Na veel praten is nu eindelijk begonnen met het aanpassen van het centrum^Meer ruimte in de Schoolstraat voor voetgangers, meer laad- en losplaatsen voor vrachtwagens, tweerichtingsverkeer voor fietsers en be-- tere lichtmasten. Dan is het tijd voor de linden in de Voorstraat. Zij krijgen voor een kleine honderdduizend gulden boomroosters. De toevoer van zuurstof en vocht verbetert erdoor, zegt de gemeente. Amateur-bioloog E. Brussee is nog steeds niet overtuigd. Hij kijkt mistroostig naar de lolletjes rond de handeling. Een telefoontje met boomchirug Copijn, had hem vandaag geleerd dat de goedkope luchtkokers, die hij twee jaar geleden al had aanbevolen, inderdaad beter zijn. Ook voor oude bomen. Zou hij het nog even zeggen? Nee, hij zwijgt en slaat de uitnodiging van Van Leeuwen aj om "niet zijn allen" iets te drinken in het Ambachts- en Baljuwhuis. LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag lussen 18 00 - 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de kranl wordt na 19 30 uur alsnog bij u bezorgd 's Zaterdags kunt u bellen van 16 30 - 18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt ra 18 00 uur alsnog bij u bezorgd Kantoor Lelden071-144941 maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur. J Een 18 kilo zwaar deel van het boomrooster krijgt het enig juiste plekje. De wethouder is bijna klaar en het publiek kan bijna drinken. VRIJDAG Leiden Laktheater - 'Typhoon' door dansgroe Krisztina de Chatel, 20.30 uur. Inloophuis Psychiatrie - Rapenburg 41 cabaret 'Klein foutje'. 20.30 uur. Kantine VTL - 1 oorschoterweg, kaa avond, klaverjassen en jokeren, 20 ui Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'D Zhivago', 21.15 uur. Lesbiese Vrouwen Leiden - Langt gracht 65, disco, 21-2 uur. Voorschoten Lindehoeve - v.d. Haarplein, optrede bluesband 'One Wsy Out', 23 uu open om 21 uur. ZATERDAG Nieuwe Mare/hoek Oude Singel tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur Ijshal - Vondellaan, vakantie-, r tie- en tuinbeurs, 19-23 uur. Laktheater - 'Typhoon', dansgroe Krisztina de Chatel, 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'D Zhivago', 21.15 uur. Leiderdorp Winkelcentrum Santhorst - paaseiere zoeken voor kinderen, 11 uur. Muzenhof - Gordijsingel, eieren kleure voor kir deren, 14 uur. van een sterke toename uit die bei de landen. Keukenhof-voorzitter drs. A.J. Berends zei gisteren te vrezen dat de natuur zich ook deze lente weer van z'n slechte kant laat zien. De barre winter beloofde niet veel goed, meende hij. "Maar", zo hield de dit jaar vertrekkende Keuken- hof-voorzitter zijn gehoor voor, "als het enkele dagen mooi weer is, dan zijn we alle ellende weer snel vergeten". Evenals andere jaren is tuinar chitect Henk Koster ook dit jaar weer met wat nieuws gekomen. Op de plaats van de voormalige heide- tuin is nu een zogenaamde wildwa- tertuin aangelegd. Zo'n 600 kubie ke meter water wordt per uur via verschillende niveaus door het ka naaltje gevoerd. Behalve een tentoonstelling van de Nederlandse Spoorwegen zijn er ook nog exposities te zien van de stichting Olympische Spelen Am sterdam, van wandkleden van An- nemarie Hoenderdos uit Hillegom en de tentoonstelling 'Diamonds li ke Flowers'. De Federatie Goud en Zilver brengt daar op informatieve wijze de diamant in beeld. Daarnaast zijn er verspreid over de gehele tuin kunstwerken ge plaatst. Evenals in andere jaren is tuinar chitect Henk Koster ook dit jaar met wat nieuws gekomen. Op de plaats van de voormalige heidetuin is nu een zogenaamde wildwater- tuin aangelegd. Zo'n 600 kubieke meter water wordt per uur via ver schillende niveaus door het ka naaltje gevoerd. De Keukenhof is geopend tot en met zondag 25 mei. Medische Diensten ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om uur en eindigt maandag om 24 uur. Spreekuur van 12 tot 12.30 uur, (allee voor spoedeisen medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwanenburg, Meijer, f v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld, D Ruiter, B. Janssen: za 8 uur tot zo 8 uur: J.A. Verhagt Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, te 218661; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot ma 8 uur: W. Vrijlandt, te 897577. ma 8 uur tot 24 uur: R. v. Leeuwen, Ft gelstraat 31, tel. 218661; spreekuur Ro; molen 2. Groep 2 - Bergmeijer, Pieterse, v. Gen' Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus Kruis, De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. v. Gent, Zoeter. woudsesingel 28. tel. 122538. zo 8 uur tot ma 8 uur: J. Rus, Middelste! gracht 129, tel. 132500. ma 8 uur tot 24 uur: E. de Lange, Bronk! Het laatste overleg tussen de rijdende wethouder Van Leeuwen e ?eti betonnen poef bij. i enige werklieden. W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur gens, Fogelberg, Muijsenberg: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Leeuwen v.d. Brandelerkade 28, tel. 120412. zo 8 uur tot ma 8 uur: M. MuysenberghJ de Sitterlaan 18, tel. 132877. ma 8 uur tot 24 uur: J. Stolk. Burggra venlaan 102, tel. 125820. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d Waard, Arnou, J.G. en R.E. Zaaijer: za 8 uur tot zo 8 uur: P. Arnou, tel 311414; spreekuur Petr. Moensweg 52.1 zo 8 uur tot ma 8 uur: M. v.d. Waart, tel 311414; spreekuur Petr. Moensweg 52. ma 8 uur tot 24 uur: Zaayer, Betty v. Nifi terikweg 5, tel. 316008. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul Kooyman, de Jong, Prince, Reinders, D Hammerstein, A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. de Jong, Noord eindsplein 4a, tel. 123752. zo 8 uur tot ma 8 uur: D. Hammerstein tel. 720936; spreekuur Saffierstraat 3. ma 8 uur tot 24 uur: A. Hammerstein; tel. 767646; spreekuur Saffierstraat 3. Leiderdorp za, O. Du Ry van Beest Holle, Vlaskamfj 16, tel. 891100; zo, R. v. Velzen, Drakei stein 3, tel. 891100; za en zo- spreekuur van 12.30 tot 13 uur op Vlaskamp 16, tel 891100; ma, L. Middendorp, Peppel schans K14, tel. 895525; spreekuur var 12.30-13 uur op hetzelfde adres(Peppel schans). Oegstgeest J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4 tel. 155666; ma, E.J. Roelants. Fran; Halslaan 10. tel. 153747. Voor de praktijk Haaswijk: J.J. Voor- zaat/G.A. van der Steenhoven, Querido- laan 2, tel. 176867; dag en nacht bereik baar ook in het weekend. Voorschoten za, A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493; zo, F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352; ma, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159. Warmond E. Sleeboom/J. Hoornweg, Prof. Aalber- selaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393; ma, L. Lempers, Churchilllaan 13, Voor hout, tel. 02522-10140. Wassenaar za. v.d. Feen, tel. 18309; zo. Op 't Landt, tel. 13056; ma. Vonk, tel. 79676. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een vani de Zoeterwoudse huisartsen, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u eventueel wel ke huisarts de weekenddienst waar- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 28 maart tot zondag 30 maart door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Stevenshof, Petr. Moensweg 56, Leiden, tel. 313234. Apotheek Voorschoten, Leidseweg Voorschoten, tel. 01717-2525. Van maandag 31 maart tot vrijdag 4 april door: Apotheek de Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel. 120502. Apotheek Bëker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057 Voorschoten en voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster/G. Koster-Stoker, Narcis- straat 47, Voorschoten, tel. 01717-3836. Voor dc praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of Dj. Brandt. Homanstraat 1, Rijnsburg. tel. 173266. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- za, J. Berendsen, Lammenschansweg 28. Leiden, tel. 124172; zo. R. v.d Grijp. Petronella Moensweg 54, Leiden, tel. 314917; ma, R.L. Nieboer, Wilhelmina- park 5, Oegstgeest, tel. 173096; spreek uur voor spoedgevallen om 13 uur. Voorschoten, Wassenaar: J Postma, Buurtweg 113a, Wassenaar, tel. 77270. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstele foon: 122222.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2