O ca Spionnen als pionnen in een machtsspel Eindelijk erkenning voor een groot toneelactrice Spielberg: 11 nominaties, geen Oscar Flauwe reünie van klasgenoten VRIJDAG 28 MAART 1986 PAGINA 19 immmmmm m liüii m i i g - -niii sin ui •■■■■88M8B8J iN aanym*••■■■■xaaxi ss mm* nTT* s* '(S)pionnen'; regie: John Landis; hoofd rollen: Chevy Chase en Dan Aykroyd; theater: Lido, Leiden; alle leeftijden. John Landis maakt tegenwoordig films als vriendendiensten. Dook er in zijn vorige film, 'Into the night' al een legertje collega-regis seurs op, dat is ditmaal niet anders. '(S)pionnen', zijn nieuwste,' laat zich andermaal als een spelletje 'wie is wie' bekijken. Michael Ap- ted, Frank Oz, Terry Gilliam, Costa Gavras, Sam Raimi, B.B. King en Bob Hope, allemaal bekende na men die met zichtbaar plezier een bijrolletje voor hun rekening na- De Nederlandse distributeur van 'Spies like us', zoals de film oor spronkelijk heet, blijkt nogal ge hecht aan de zelf verzonnen verta ling '(S)pionnen'. Filmrecensenten is met enige klem verzocht zich aan die Nederlandse titel te hou den. In de woordspeling, hoe flauw misschien ook, is het thema van deze komedie aardig getypeerd. Het spionerende tweetal Chase- Aykroyd wordt als afleidingsma noeuvre in vijandelijk gebied ge dropt en zijn aldus weinig meer dan pionnen in het machtsspel tus sen oost en west. Als de mislukte overheidsdienaren Fitz-Hume en Millbarge worden ze opgeofferd aan de Russen om twee volwaardi ge spionnen vrij spel te bieden. Ui teraard loopt het allemaal anders: het zijn juist Fittz-Hume en Mill barge die op onorthodoxe wijze Amerika een goede dienst bewij zen. '(S)pionnen' is een onderhouden de en behoorlijk amusante Film ge worden en dat is vooral te danken aan het samenspel tussen Dan Ay kroyd en Chevy Chase. Die twee blijken elkaar uitstekend aan te voelen, maar kennen elkaar dan ook nog van 'Saturday Night Live', de al bijna legendarische tv-show waaruit zoveel komisch talent voortkwam. Veel van dat talent belandde uit eindelijk in de filmindustrie. Chase ging zijn eigen, succesvolle weg. Aykroyd zette een hecht samen werkingsverband op met John Be- lushi. Als de Blues Brothers (regie: John Landis) werd dat een groot succes. De dood van Belushi bleek niet het einde van zijn carrière. In zijn rol van aangever bleek Ay kroyd op meer plaatsen inzetbaar: eerst naast Eddie Murphy in 'Tra ding Places' (regie: John Landis) en nu dus Chevy Chase. Opvallend detail: Chase was tijdens hun bei der tv-periode de komische con current van Belushi in 'Saturday Night Live'. De twee lagen elkaar helemaal niet, zoals in de (overi gens omstreden) biografie over John Belushi te lezen valt. Blijkbaar geen beletsel voor Dan Aykroyd. Het samenspel tussen Chase en hem werkt heel komisch, zelfs al plaatst John Landis ze in de meest clichématige situaties. Want dat is beslist de zwakke kant van '(S)pionnen': er wordt voortdurend geciteerd uit eerdere komedies. Elementen uit eerdere komedies als 'Private Benjamin', 'Stripes' en Dan Aykroyd (links) en Chevy Chase in training voor hun nep-opdracht. 'Best Defense' liggen zo eenvoudig schien is het dat ook wel niet. Mis- voor het oprapen dat het nauwe- schien krijgt Landis genoeg van liiks meer toeval kan zijn. Mis- het spelletje 'wie is wie' en be kwaamt hij zich nu in een ander fa miliespelletje: 'films raden'. BART JUNGMANN LOS ANGELES (Rtr) - Geraldine Page, één van de grootste Ameri kaanse toneelspeelsters van de laatste dertig jaar, is maandag avond eindelijk als bruid de weg naar het altaar van de filmindustrie gegaan. Jarenlang was ze niet meer dan het bruidsmeisje op de Oscar- "Zeg het tegen niemand", zei de 62-jarige actrice tegen verslagge vers terwijl ze het Oscarbeeldje te gen haar borst drukte, "maar ik vond dat ik telkens opnieuw weer had moeten winnen. Ik ben mijn eigen grootste fan". Page kreeg een ovationele huldi ging van de zaal toen haar naam viel als winnares van een Oscar voor haar rol als de psalm-galmen de Carrie Watts in de onafhankelijk geproduceerde film 'The Trip to 'Class Reunion'; regie: Michael Miller; hoofdrol: Gerrit Graham; theater: Tria^ non, Leiden Met 'Animal House' deed in 1978 de humor van het Amerikaanse tijdschrift Nationaal Lampoon zijn intrede in de filmwereld. De onver bloemde grofheid was toen een groot succes, maar is inmiddels verwaterd. 'Class Reunion' is daar in zijn voorspelbaarheid een treu rig voorbeeld van. Als een zedig ogend meisje bij een priester te biecht gaat, kun je er vergif op in nemen dat ze eigenlijk een gulzige nymfomane is. Zo zit de wereld van Nationaal Lampoon in elkaar. Wat voor typen zitten er zoal in de schoolklas die na tien jaar in 'Class Reunion' bij elkaar komt? De blonde sportheld, de blonde schoonheid, twee tutjes, twee no toire drugsgebruikers, de sukkel met bril en een door sex geobse deerd stel. Kortom, de vaste kern. Dan is er ook nog een ontsnapte gek die het hele stelletje wil ver moorden. Helaas is het een beetje trage gek. B.J. Bountiful'. F. Murray Abraham, beste acteur van vorig jaar voor zijn rol in 'Amadeus', zei maandag avond bij het openen van de enve lop met de naam van Page: "Voor mij is zij de beste actrice in de En gelstalige wereld". Nog gekleed in het kostuum uit het derde bedrijf van William S. Maughams 'The Circle' in een pro- duktie om de hoek van Broadway, zei Geraldine Page dat zij hoopte de onderscheiding te krijgen voor de rol van Carrie 'Watts, en niet voor de vroegere rollen die haar ze ven nominaties opleverden en ver der niets. "Ik hoop dat ik haar kreeg omdat ik het beste was, maar wie weet zeiden ze wel: 'zielig oud mens, het is langzamerhand tijd dat zij er een krijgt'. Ik ben altijd schitterend geweest, maar deze rol is er volgens mjj één die het pu bliek niet mag missen". Bejaagden Geraldine Page, die zegt dat zij nooit meer dan 50.000 dollar voor een filmrol heeft gekregen, ver sloeg Meiyl Streep (gage gemid deld 3 miljoen dollar) in 'Out of Af rica', Anne Bancroft in 'Agries of God' en Jessica Lange in 'Sweet Dreams'. Gevraagd of de Academy of Mo tion Pictures Arts and Sciences wellicht medelijden had met haar en de 77-jarige eveneens onder scheiden Don Ameche (deze maak te een soort comeback in Trading Places' en kreeg een onderschei ding voor beste mannelijke bijrol in 'Cocoon'), antwoordde Page: "U bedoelt met de bejaarden? Dat zul len we nooit weten. Dit is één van die intrigerende dingen bij dit hele circus. Als wij wisten wat iemand tot een bepaald besluit bewoog, dan zou er niet veel opwindends meer aan zijn". Geraldine Page is een ster het Newyórkse toneel sinds zij het in 1952 veroverde met 'Summer and Smoke' van Tennessee Wil liams. Zij kreeg haar eerste Oscar nominatie voor de verfilmde versie ervan en daarna nog eens voor 'Sweet Bird of Youth', 'Interiors', 'Hondo', 'You're a Big Boy Now', 'Pete 'n Tillie' en 'The Pope of Greenwich Village'. 'Tk vond mijzelf in 'Interiors' prachtig", zei ze over de rol van de moeder in Woody Aliens film uit 1978. En over haar rol in 'The Pope of Greenwich Villagê": "Daarmee schoot ik in de rpos". Geraldine Page gaf de eer voor haar Oscar aan Horton Foote, de auteur en re gisseur van 'The Trip to Bountiful'. "Hij heeft fenomenaal talent dat nationaal en internationaal erken ning verdient", zei ze. LOS ANGELES (Rtr) - De Ameri kaans regisseur Steven Spielberg, die als de 'wonder boy' van Holly wood verscheidene films op zijn naam heeft staan die dubbel en dwars hun kosten opbrachten, kon maandagavond geen lach opbren gen. Van de 11 nominaties voor een Oscar die 2ijn jongste werk, 'The Color Purple', (nog niet uitge bracht in Nederland) had gekre gen, werd er niet één wérkelijk In een Oscar omgezet. Velen in de filmindustrie me.en- den dat de Oscar-beoordelaars, de 4.223 vertegenwoordiogers van de filmindustrie die lid zijn van de conservatieve Academy of Motion Pictures Arts and Sciences, op nieuw een soort verklaring tegen Spielberg hebben afgelegd. Over de regisseur wordt gezegd dat hij enkele puristen in de Aca demie tegen zich heeft ingenomen door de verkoop toe te staan van poppen, videospellen en ander commercieel goed die samenhin gen met zijn films. Andere leden van de Academie hebben zijn films, waaronder enorme kassuc cessen als 'Jaws', 'E.T.' en 'Raiders of the Lost Ark' afgedaan als kin derfilms. Het was geen wonder dat de 38- jarige, onlangs met de actrice Amy Irving getrouwde regisseur, in Los Angeles hèt onderwerp van ge sprek was. Zijn film over het leven in het Amerikaanse zuiden moest het afleggen tegen de voorkeur die de jury altijd weer toont voor het grote epos, deze keer "Ouf of Afri- 'The Color Purple' is in de Ver enigde Staten gekritiseerd door een groepering die zich presenteert als de 'Coalitie tegen uitbuiting van zwarten'. Men vindt dat de zwarte man er bruut en de zwarte vrouw als lichtzinnig in wordt af geschilderd. Dat wordt met kracht ontkend door Whoopi Goldberg, die een Oscar-nominatie kreeg voor haar rol van zwarte vrouw die boven een verloederend huwelijk uitstijgt. De onderscheiding voor beste actrice - het zou de eerste voor een zwarte actrice zijn ge weest - ging aan haar voorbij en zij mocht alleen mededelen welke film de prijs voor de beste montage had gekregen. FILMS OP VIDEO Het videobedrijf is jong en de kinderziekten tierig welig. Plan nen worden gemaakt en, na mis lukking, zo snel mogelijk onder tafel gewerkt. Distributeurs ko men en distributeurs gaan. Zoals Elsevier Select. Aanvankelijk was het de bedoeling om ver koopcassettes uit te geven, later werd overgeschakeld op ver huur. Enige tijd geleden was het afgelopen. Elsevier (en EVC) haalden het niet en deden zovéél mogelijk van hun pakket over aan oude concurrenten, waaron der Warner. Andere zien juist wel brood in video en beginnen eraan. Cor Koppies is één van hen. Als ex- bioscoópexploitant (van het Am sterdamse Cinetol) begon Cor Koppies Video en hij lijkt zich te richten op het gat (gaatje) dat El sevier achterliet. Zijn eerste uit gaven zijn 'Enrico IV' van Bel- locchio, 'Black sun' van Arne Mattson, 'Heartaches' van Do nald Shebib en 'Aan een onbe kende' van Jaime Chavarri. Op deze films kom ik in een volgen de rubriek terug. Ook nieuw is VES, Video En- tertainement Services BV, de Nederlandse tak van Vestron Vi deo dat zich 's wereld grootste onafhankelijke Home Video Company noemt. Tot de eerste serie cassettes behoren 'Bolero', 'Over the Brooklyn bridge' en 'Company of Wolves', plus een documentaire over de komeet van Halley. Tegenover deze kersverse con currenten stellen de bestaande, grote, bedrijven steeds vaker he- - le series gebaseerd op een thema. Warner Home Video heeft vorige maand een reeks oorlogsfilms gehad, waaronder een heruitga ve van het oude, veelbesproken 'Green berets' van en met John Wayne. Tot de reeks behoorde ook 'The dogs of war' van Nor man Jewison, gemaakt naar het boek van Frederick Forsyth. He lemaal oorlog is het niet, maar het scheelt niet veel. De film is de moeite waard. Deze maand komt Warner met cowboy-films. 'Pale rider' van en met Clint Eastwood is de nieuw ste en tevens de trekker voor an dere werken met Eastwood zoals de spaghettiwestems 'The. good, the bad and the ugly' en 'For a few dollars more' van Sergio Leone. Heel goed is 'The ballad of Ca ble Hogue' van Sam Peckinpah met een prachtrol van Jason Ro- bards. Wie liefhebbert in hpt westerngenre moet 'The long ri ders' van Walter Hill en 'There was a crooked man' van Joseph Mankiewicz niet r amoreel en deinzen nergens voor terug. Ook de volwassenen deu gen voor geen cent, op een na en zij krijgt haar trekken thuis. Een aanrader, deze film. RCA kwam deze maand met 'The bride', een film die nauwe lijks bioscooproulatie heeft ge had, hoewel de hoofdrollen toch worden gespeeld door Sting en Jennifer Beals. 'The bride' is een variant op het Frankenstein-ver- haal met dit verschil dat de tot leven gebrachte Beals haar 'ver wekker' Sting flink in de tang neemt. De regie is van Frank Roddam. Esselte CIC heeft 'Bad compa ny' uitgebracht, een heel interes sant werk van Robert Benton die ook 'Kramer versus Kramer' maakte. 'Bad company' is een soort afsplitsing van de western: de film speelt in het westen en er komen paarden in voor en ban dieten. Alleen maar bandieten, in feite. Het verhaal gaat over een groepje jongens dat zich moet zien te redden. Ze zijn volkomen van veel mensen tegenover sex, de schijnheilige houding wel te verstaan, houden hem bezig. In 'Crimes of passion' pakt hij flink uit. Kathleen Turner speelt een dubbelrol (overdag in de mode, 's nachts in de prostitutie), An thony Perkins is een prediker die haar voor zijn en haar zieleheil wil vermoorden en John Laugh- lin is een huisvader die voor Tur ners bijl gaat. Broeierig van sfeer i pittig van taal, 'Crimes of pas- PETER DE ZWAAN BIOSCOPEN (OP)NIEUW '(S)pionnen' - Lido, Leiden 'Class Reunion' - Trianon, Leiden 'St. Elmo's Fire' - portret van groep jongeren en hun problemen, Lido, Leiden 'Commando' - Arnold Schwarze negger in gevecht met groep terro risten, City, Katwijk 'For a fistful of dollars' - Clint East wood in oude western, City, Kat wijk BLIJVERS 'Mama is boos' - vervolg op 'Schafjes', minder venijnig, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Rocky 4' - Rocky Balboa strijdt te gen Rus en ontpopt zich als vredes engel, Luxor, Leiden en Euro, Al phen 'Brewster Millions' - lachfilm met Richard Pryor, Euro, Alphen 'Out of Africa' - Meryl Streep en Ro bert Redford hebben relatie in Afri kaans plaatjesboek, Lido, Leiden. 'De Aanslag' - Harry Mulisch verfilmd, niet volledig geslaagd, Ci ty, Katwijk. 'Back tot the future' - Vermakelijke reis terug naar de toekomst, City, Katwijk. 'Porky's Revenge' - voorspelbare lol, City, Katwijk SEXFILMS 'Talk dirty to me' - Rex, Leiden. NACHTFILMS 'Intieme bijles' - Rex, Leiden. 'Mama is boos' - Euro, Alphen. 'De hete merries van Graaf Bruno' - Euro, Alphen. 'Junge Madchen Traume' - Euro, Al phen. 'Rocky IV - Euro, Alphen. DEN HAAG 'Mama is boos' - Asta (463500), al. 'Out of Africa' - Asta, al. 'A chorus line' - Asta, al. 'White nights' - Babylon (471656), al. 'Out of Africa' - Babylon, al. 'Agnes of God' - Babylon, al. 'Rocky IV' - Cineac (630637). 16 jr. 'The Protector' - Cineac, ,12 jr. 'Teenwolf - Cineac, 16 jr. 'Peter Pan' - Cineac, al. 'Mama is boos' - Euro (667066), al. 'De aanslag' - Metropole (456756), al. 'Abel' - Metropole, al. 'Back to the future' - Metropole, al. 'Motief voor moord' - Metropole, 12 jr. 'Pyramid of fear' - Metropole, 12 jr. 'Peter Pan' - Metropole, al 'Rqcky IV' - Odeon (462400), 12 jr. 'Brewster's millions' - Odeon, al. 'The journey of Natty Gann' Odeon, al. •Fright night' - Odeon, 16 jr. '(S)pionnen' - Odeon. al. 'Dames' - Le Paris (656402), 18 jr. •Perfect Fit' - Le Paris, 18 jr. 'Gastvrije Meisjes' - Le Paris. 18 ir AMSTERDAM A chorus line' - Alfa (278806), al. Agnes of God' - Alfa. al. 'Kiss of the spiderwoman' - Alfa, 12 jr. 'Witness' - Alfa, 12 jr. 'RAN' - Alhambra (233192), 16 jr The journey of Natty Gann' - Al hambra, al. 'Peter Pan' - Alhambra, al. 'Mama is boos' - Bellevue Cinerama (234876/266227), al. "Volunteers' - Cinerama, al. 'Out of Africa' - Calypso (266227/ 234876), al. 'White Nights' - Calypso, al. 'Meisjes in 't nauw' - Centraal (248933), 18 jr. 'The journey of Natty Gann' - Ci neac, (243639), al. 'Children of the corn' - Cineac16 jr. 'Prizzi's honor' Cinecenter, (236615) 12 jr. 'My beautiful Laundrette' - Cine- center, 16 jr. 'Almacitia di Desolato' - Cinecenter, 16 jr. 'El Norte' - Cinecenter, 16 jr. 'Out of Africa' - Cinema (151243), al. 'Rocky IV - Cinema, 12 jr. 'Rocy IV - City (234579), 12 jr. 'Motief voor moord' - City, 12 jr. 'Pyramid of fear' - City, 16 jr. Peter Pan' - City, 12 jr. 'Brewster's millions' - City, al. 'Fright night' - City, 16 jr. 'Back to the future' - City, al. '(S)pinonnen' - City, al 'Barry Lyndon' - Kriterion, (231708), 16 jr. Diva' - Studio K (231708), 16 jr. 'Sex-Feestjes' - Parisien (248933), 18 jr. 'Rócky IV' - Rembrandtpleintheater (223542), 12 jr. 'The protector' - Rembrandtplein theater, 12 jr. 'Kaos' - The Movies (245790), 16 jr. 'De aanslag' - The Movies, al. 'When father was away on business' - The Movies, al. 16 jr. 'Abel* - Tuschinski (262633), al. 'De aanslag' - Tuschinski, al. 'Pyramid of fear' - Tuschinski, 12 jr. 'Motief voor moord' - Tuschinski, 12 jr. Topgeheim (S)pionnen' - Tuschins- 'Back to the future' - Tuschinski, al. 'Macaroni' - De Uitkijk (237460), 16 TELEVISIE Het zwaartepunt in het filmaan bod ligt op morgenavond. Duits land 3 biedt dan 'Double Indem nity', een klassieke film van Bil ly Wilder, waarvoor hij zelf in sa menwerking met Raymond Chandler het scenario schreef, lie baseerden zich op een roman van James Cain en Barbara Stan wyck werd aangetrokken voor de hoofdrol. Ze verleidt een ver zekeringsagent en betrekt hem in een complot om de levensver zekering van haar echtgenoot te kunnen incasseren. Aanvang 22.25 uur. Op Duitsland 1 'Poulet au Vi- naigre', de laatste film van Clau de Chabrol. Wederom gebruikte hij een thriller om de mpraal van de burgerman aan de kaak te stellen. Drie speculerende nota belen proberen een moeder met zoon uit een huis te pesten. Cha brol heeft betere films gemaakt, maar 'Poulet au Vinaigre' is niet temin het aanzien best waard. Aanvang 22.05 uur. Op Nederland 1 'Soldier Blue', een nogal gewelddadige film over de strijd van Indianen tegen de blanken. Candice Bergen speelt een vrouw die met beide culturen vertrouwd is en via haar wordt sympathie gevraagd voor de Indianen. Aanvang 22.00 uur. Om 23.15 uur op Nederland 2 de komedie 'Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten'. Een vermakelijke film met een stoet van bekende acteurs, waarbij het gaat om een vliegrace van Lon den naar Parijs. Barbara Stanwyck, te 'Double Indemnity(foto A Eerste paasdag biedt Duits land 1 een oude James Bond: 'You only live twice'. De eerste Bond-film met aartsrivaal Blo- feld (Donald Pleasence), die pro beert een oorlog tussen Amerika en Rusland op gang te krijgen. Bond, ditmaal vooral omringd door Japans schoon, voorkomt. Aanvang 20.15 uur. Op dezelfde zender een dag la ter 'Petulia', een uitstekende film van Richard Lester. Julie Christie speelt de titelrol, maar George C. Scott steelt de show in deze produktie uit de jaren zes tig, waarin een gescheiden arts een verhouding heeft met een excentrieke vrouw. Aanvang 23.25 uur. FILMHUIZEN Omar Sharif, Julie Christie en Geraldine Chaplin spelen de voornaamste rollen in de film klassieker 'Dr. Zhivago' van Da vid Lean. Te zien in het Filmhuis LVC, vanavond tot en met zon dagavond om 21.15 uur. Woens dag wordt hier 'Mama Roma' van Pasolini uit 1952 gedraaid. Anna Magnani is de prostituee, die na haar huwelijk met een pooier marktverkoopster wordt Ze probeert haar zoon een deug delijke opvoeding te geven, maar de plaatselijke buurtboefjes en de pooier hebben een slechte in vloed. De gevolgen zijn drama tisch. (20.00 en 22.15 uur). Don derdag opnieuw een film van Pa solini: 'Teorema' over een bour geois-familie die totaal onts poort. (20.00 en 22.15 uur). In Het Kijkhuis is .nog 'My beautiful Laundrette', een aan gename film over de Aziate in Engeland, te zien (19.30 en 21.45 uur, behalve op beide paasda gen, want dan is Het Kakhuis dicht); In zaal 2 wordt hier tot en met woensdag (behalve de paasda gen) 'Pervola - sporen in de sneeuw' van Orlow Seunke ver toond. Deze tragi-komedie over twee broers die na jaren weer met elkaar worden geconfron teerd, wordt gerekend tot één van de beste Nederlandse films Jodie Foster, te zien in 'Hotel New Hampshire(foto ap> van vorig jaar (20.00 en 22.15 uur). LAK-Cinema vertoont dins dagavond de Japanse film 'Eija- naika'. Gemaakt door SKohei Imamura. De film vertelt het ver haal van een boer die in de vorige eeuw terugkeert naar Japan na een gedwongen verblijf in de Verenigde Staten. Aanvang: 20.00 uur. Bij K O is dinsdagavond 'The Hotel New Hampshire' van Tony Richardson te zien met on der anderen Natasja Kinski, Jo- dy Foster en Beau Ridges. Na een reeks mislukkingen in het hotelvak besluit de Amerikaanse familie Berry naar Wenen te ver huizen waar zij het nieuwe hotel New Hampshire gaan beheren. Droom en verlangen zijn centra le thema's in het relaas van de fa milie Berry. (20.15 uur).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19