Schapers met ere ten onder 'Ijshockeyers Oranje komen niveau tekort' DIOK in rugbyfinale KNVB installeert licentiecommissie Dinamo Kiev in toernooi Amsterdam'711 Bond in rep en roer Wilander verliest onverwacht van jonge Duitser Belediging van arbiter: f28.000 boete Navratilova is welkom Ab Fafiéin 'wachtkamer' Boris Becker gaat zich inzetten voor het kind VRIJDAG 28 MAART 1986 SPORT PAGINA 13 AMSTERDAM (GPD) - Het Am- sterdam 7U-toernooi, dat op 8 en 10 augustus met titelhouder Ajax, Manchester United, Dinamo Kiev en Botafogo wordt afgewerkt, zal in verscheidene opzichten een ex perimenteel karakter hebben. De belangrijkste proef betreft het wedstrijdprogramma. Tot nu toe werden vrijdags altijd twee wed strijden gespeeld en volgden op zondag de duels tussen de verlie zers (derde en vierde plaats) en de winnaars. Omdat de 'troostfinale' de afgelopen jaren, gezien het ge brek aan interesse bij publiek en spelers, steeds een overbodige aan gelegenheid is geweest, is ditmaal gekozen voor een andere formule. Een 'echte' eindstrijd ontbreekt, in plaats daarvan spelen alle teams twee wedstrijden en worden de re sultaten van die ontmoetingen op geteld. „Dat betekent dus", aldus organisator Jack van Zanten, „dat alle ploegen, of ze nu in de eerste wedstrijd winnen, gelijkspelen of verliezen, kansrijk blijven voor de eindzege. Wij hopen ons toernooi hierdoor aantrekkelijker te hebben gemaakt. Die wedstrijden om de derde plaats waren toch een ver schrikking. Daar wilden wij van af'. Vooruitlopend op de gang van zaken in augustus liet de organisa tie alvast weten, dat de opzet vol gend jaar zo nodig opnieuw gewij zigd zal worden. Geëxperimenteerd wordt ook met het verkopen van kaarten. Voor het eerst is het mogelijk om in het Olympisch Stadion vakken (met in totaal 1200 plaatsen) te ko- DEN HAAG - Met de hakken over de sloot hebben de pen. Daarbij wordt vooral gemikt rugbyers van DIOK de nationale bekerfinale bereikt, op bedrijven die in die vakken 'ex- De Leidenaars versloegen gisteravond in Den Haag clusief reclame kunnen maken. tegenstander NFC met 15-14. Door dit resultaat moet De belangstelling voor dit pro- DI0K het °P 16 aPril opnemen tegen het Amsterdam- ject zal sterk afhangen van het feit, ®f.,AAC* Plaats v"~ "-t~ J of het kwartet ploegen dat gisteren Hilversum, werd aangekondigd inderdaad EINDHOVEN (ANP) - Het Nederlandse ijshockeywereldje is in Eindhoven door de zwakke prestaties van het nationale team in rep en roer geraakt. In de historie van toer nooien om het wereldkampioenschap is degradatie van een organiserend land immers zeldzaam. Na één overwinning en vier nederlagen op rij staat de ploeg van trainer Cliff Stewart en technisch directeur Dummy Smit er in de strijd voor B-landen beroerd voor. Erik Jan Berendsen (r) drukte voor DIOK een belangrijke try. i handeling is het rugbycentrum i voor 0-4 gezorgd en het duurde tot even voor het rust- signaal voordat de Leidenaars via Kees Koemans iets terugdeden: 4-4. Mark Michielse benutte de conversie, waardoor DIOK met de pauze tegen een 6-4 voor sprong aankeken. Met de wind in de rug werden de zaken by DIOK in de tweede helft beter verzorgd. Erik Jan Berendsen (try) en Mark Michielse (conversie) voerden de score r Amsterdam zal komen, of dat maakte het zich gisteravond onnodig moei- tot 12-4 op, waarna Paul Hengeveld via een penalty- de komende maanden alsnog zal Tien minuten voor tijd keek de Leidse ploeg nog kick de marge verkleinde: 12-7. Mark Michielse ant- moeten worden gezocht naar ver- {fgen een ™yme 15"7 voorspong aan. De blauwgelen woordde daarop met een geslaagde penaltykick: 15-7. vanging. De onzekere factor in het hadden op dat moment het beste van het spel en het Toen was het in feite met DIOK gedaan. De ploeg deelnemersveld is Botafogo, de 236 3r derJ}alYei naar Ult dat er een ruime zege zou begon plotseling nerveus te spelen. Nadat Paul Hen- Braziliaanse club die failliet zou worden geboekt. geveld de stand tot 15-14 had teruggebracht was de zijn gegaan. Van Zanten: „Ik zal zo In de eerfte helft was de DIOK-machine langzaam spanning in Den Haag te snyden'. DIOK moest toen snel mogelijk informatie over Bo- op g3ng 6ekomen- Edwin Jansma had namens NFC alle zeilen bijzetten om een nederlaag te voorkomen, tafogo inwinnen, om zodoende de Uit de wedstrijden tegen Italië (vrydag) en Oostenrijk (zaterdag) zullen ten minste twee, maar liever drie of vier punten moeten worden behaald. Aangezien in dit toernooi van alles mogelijk is, gloort er bij een enkeling nog een sprankje hoop. Degene die er zo over denkt wordt evenwel meewarig aangeke ken. Met zijn verouderde, op kracht gebaseerde speltype heeft Nederland een flinke achterstand op nieuwkomers als Joegoslavië en Frankrijk, die de techniek alle aandacht geven. Ook voorzitter Fred Schweers van de Nederlandse IJshockey (archieffoto Holvast) Bond (NIJB) en Smit geven toe, dat Nederland alles behalve mo dern speelt. Het duo wijst voortdu rend op de mankementen in de competitie. Er is te weinig geld, de teams zyn zwak, de strijd is niet spannend genoeg, directies van ijs hallen weigeren soms mee te werken en spelers hebben een ver keerde mentaliteit. Tegelijkertijd zeggen de twee, dat de NIJB vrij wel machteloos staat. De invloed van de clubs is volgens hen erg groot. Zowel Schweers als Smit weet niet, hoe de bond -met zo'n vijfduizend leden tot de kleineren behorend- een meer sturende taak kan vervullen. De jaarvergadering in mei wordt in dit verband als een belangrijk tussenstation gezien. Niveau tekort „De competitie-opzet moet dras tisch worden gewijzigd", stelt Schweers vast. „Je ziet, dat onze spelers niveau te kort komen. Dit wereldkampioenschap verloopt or ganisatorisch prima, maar sportief juist niet". Schweers' opinie is er één van de velen. Het toernooi trekt niet alleen spelers, trainers, arbiters en bestuurders, maar ook talloze begeleiders, sponsors en supporters. Vooral na elke wed strijd van het nationale team wordt Zware straf Van Roon voor maken obsceen gebaar BRUSSEL (ANP) - De Neder lander Rini van Roon is door het sportcomité van de Belgi sche voetbalbond, de KBVB, voor zeven maanden geschorst. De spits van Lierse SK werd uitgesloten van 28 maart tot 31 oktober wegens obsceen gedrag na zijn rode kaart in het duel Standard Luik-Lierse. De vroe gere speler van PEC Zwolle werd door scheidsrechter Bla- reau van het veld gestuurd na het slaan van de Luikse doel man Bodart. Bij het verlaten van de grasmat maakte Van Roon een obsceen gebaar, waarvoor de tuchtcommissie hem extra hard strafte. geruchten te ontzenuwen. In al die jaren is het by ons nog nooit ge beurd dat een ploeg afzegde. In het Rotterdam-toernooi heeft het Ar gentijnse River Plate dat wel eens geflikt. Ik hoop dat wij van dat soort praktijken verschoon^ blij ven". Botafogo zal na Fluminense in 1978 en Atletico Mineiros (winnaar in 1984 en vorig jaar tweede) de derde Braziliaanse club zyn die aan het Amsterdam-toernooi mee doet. Een opvallende nieuwkomer is ook het Russische Dinamo Kiev, SÜiSs™ ^fr,le ronde ™n .h.f E": ROTTERDAM (GPD) - De toeschouwers in de Rotter- uikchakelde en inmMdels tó damse Ahoyhal kwamen gisteravond bijna handen te kort. gevorderd tot de halve finales, in Nadat eerst Michiel Schapers bewondering en applaus de kwartfinales werd Rapid Wien had geoogst door in de tweede ronde van het ABN-tennis- ïwlnSti1vit,1!"1 toernooi Stefan Edberg tot een uiterste krachtsinspanning schoven? Dinamo, de eerste Oost- te dwingen (4-6,6-2, 7-6), brak er een ware ovatie los ter ere europese club in het Amsterdam- van Eric Jelen. De onbekende 23-jarige Westduitser slaag- toernooi, staat dan ook bekend als de er namelijk in favoriet Mats Wilander flink de oren te een aantrekkelijk spelend team, wassen: 6-4, 6-2. i Oleg Blochin de bekendste voetballer is. Dat de kwalificatiespeler uit Trier, Veel wordt ook verwacht van 119e op de wereldranglijst, die Manchester United. De huidige prestatie leverde, zei iets over zijn nummer drie van Engeland is met eigen sterke spel, maar meer nog de Denen Jesper Olsen en John Si- over de zwakte van de Zweed. „Ik vebaek, dé Schotten Gordon Stra- zat vanaf het begin al niet goed in chan en Arthur Albiston en de de wedstrijd. Gewoon een mentale Noordier Norman Whiteside een zaak", mompelde Wilander, die tij- internationaal getint gezelschap, dens zijn openingspartij reeds de Manchester United, dat als de gro- grootste moeite had met de Tsjech te favoriet geldt voor de extra pre- Milan Srejber. Voor de nummer mie (naast hét forse startgeld) van drie van de wereld is de huidige 20.000 dollar, speelt de afsluitende (indoor)periode dan ook een ware wedstrijd tegen Ajax. In theorie is kwelling. het echter mogelijk dat het toer- De 21-jarige Scandinaviër maakt >i, anders dan andere jaren, in daar allerminst een geheim wordt. ZURICH (ANP) - Misprijzende citaten van spelers en bestuur ders van Verona in het Ita liaanse sportdagblad 'Gazetta dello Sport' over scheidsrech ter Robert Wurtz zijn door de Europese voetbalunie bestraft met een boete van 20.000 Zwit serse frank 28.000 gulden). Volgens de tuchtcommissie zijn de uitingen van Briegel, Larsen en bun collega's in bet blad tegen de reglementen van de UEFA, die sportiviteit voorschrijven. De betrokken spelersdie kwaad waren over bet fluiten van Wurtz in het Europa-Cupduel tegen Juven- tus, kwamen er met een ver maning van af. Neuchatel Xamax kreeg van de UEFA de hoogste boete van de dag (25.000 frank) voor bet voeren van verkeerde shirtre clame in bet duel tegen Real Madrid. De tricots van Xamax hadden een ander reclame vignet dan aan het begin van bet seizoen bij de unie was ge meld. Voor vuurwerk en rook bommen op bet veld kregen Rapid Wien en Anderlecbt de hoogste boetes: 12.000 en 10.000 Zwitserse frank. Zortan Vulic (Hajduk) werd voor vijf wedstrijden ge schorst, bij werd in de wed strijd Waregem-Hajduk uit bet veld gestuurd. Milko Do- rovski (Rode Ster Belgrado) en Michel Der Zakarian (Nan tes) kregen vier wedstrijden voor bun rode kaart op 19 maart. eveneens vroegtijdig werd uitge schakeld door de Amerikaan John Sadri, verklaarde Wilander 'tennis- moe' te zyn en gisteren kwamen zijn woorden op hetzelfde neer. „Tijdens dit soort toernooien ben ik maar voor 80 procent geconcen treerd", gaf hij ronduit toe. „Het wordt ook steeds moeilijker dit vol te houden. Ik weet niet wat ik daar aan kan veranderen. Misschien moet ik minder indoor-evenemen- ten gaan spelen". Het feit dat Wilander deson danks vorige week Brussel won, zal mede aan zijn desinteresse heb ben bijgedragen. Hij heeft PRAAG (Reuter) Tsjecho-Slo- wakye zal Martina Navratilova geen strobreed in de weg leggen, als ze in juli in haar geboorteland terugkeert om de Verenigde Staten te vertegenwoordiger» in het ten nistoernooi om de federatiebeker. Navratilova, 's werelds beste ten nisspeelster, werd deze week opge- het Amerikaanse team. nooit onder stoelen of banken ge stoken dat de ambitie en vooral de wil om de absolute nummer één van de wereld te worden hem ont breekt. Zolang Wilander geregeld zyn ATP-puntjes blijft meepikken zoals in Brussel, is hij diktevreden en komt zijn huidige positie ook niet in gevaar. Te meer omdat de in Monte Carlo woonachtige Zweed voor de Grand-Slamtoernooien wel de nodige motivatie kan op brengen. Alleen op Wimbledon leed Wi lander afgelopen seizoen geduren de de eerste ronde een pijnlijke ne derlaag tegen Zivo Jinovic, maar verder ziet zijn prestatielijst er in drukwekkend uit. Afgelopen jaar won Wilander, net als in 1982, Ro land Garros, waar hij drie jaar te rug de eindstrijd verloor. Boven dien stond hij in de finale tijdens de open Australische titelstrijd, die hem twee keer eerder succes ople verde, en was er een plaats by de laatste vier tijdens de US Open. De als eerste geplaatste Wilander zal, dus een nacht minder slapen na zijn'nederlaag in Rotterdam. Zoals trouwens bij Michiel Schapers de nuchterheid het opvallend snel won van de teleurstelling. Opmer kelijk luchtigjes stapte de Rotter dammer gisteravond over zijn toch pijnlijke nederlaag heen. De natio naal kampioen steelde nota bene i wedstrijd. Tegen de nummer i Rotterdam slechts een paar slagen tekort c ten dat ik van iemand had kunnen winnen die zestig plaatsen hoger staat dan ik, maar volgende week sta je toch tegen de nummer 98 die v«f van de wereld, Stefan Edberg, je moet verslaan", relativeerde de zodat de Zweed de spannende par tij na ruim twee uur in de tie-break van de derde set alsnog naar zich toe kon trekken. i Boris Beckerstyl piste duikende Schapers. de. „Ik ben heus wel eens blij, maar Schapers wilde niet lang stil blij- ik wil niet snel tevreden zijn. Dat ven staan bij zijn'goede wedstrijd' betekent slechts stilstand. En ik tegen de futloos over de baan slof- kan niet anders dan vooruit gaan", fende tegenstander, die onlangs Desondanks tenniste de Nederlan- enkele briljante tennisstaaltjes i het net ver onder zijn normale i veau bleef. „Het is leuk om te w meer dan acceptabele par tij. Waar Edberg hem in Melbourne kansloos uit de halve finales hield, daar was Schapers gisteravond een bijna gelijkwaardig tegenstander, vooral dank zij een uitstekende re tourneerslag. „Hij deed het in zyn broek voor Michiel", lachte Martin Simek, zo nu en dan de trainer en adviseur van Schapers, die ontkende dat Edbergs buikspierblessure sinds half februari kwam de Zweed om die reden niet in actie iets te maken zou hebben met diens tegenvallende optreden. „Dat gesjok is nu eenmaal zijn ma nier van concentreren. Het lykt of hij baalt en helemaal geen zin heeft, maar zo blijft hy losjes ont spannen", beweerde de Tsjecho- slowaak, die benieuwd is wat zijn pupil binnenkort in de buitenlucht gaat doen. Schapers werkte het he le gravel-circuit af, inclusief het de- monstratietoernooi in Ede, dat eind april begint. „Dat wordt een test voor hem", weet Simek. „Dan is het de vraag hoe hy zich staande kan houden te gen jongens die de bal alleen maar terugslaan, de echte gravelspecia- listen. Michiel moet dan zelf het initiatief nemen. Want hij is er in middels wel achter dat gezien zijn lengte de enige kans op succes aan het net ligt". tot in de kleine uurtjes druk gedis cussieerd aan de bar van de ijshal. Iedereen weet, hoe het ijshockey op een hoger peil moet worden ge bracht. Het is alleen zo jammer, dat byna alle meningen verschillen." Schweers, die aanvankelijk na het wereldtiteltoernooi als voorzitter zou afzwaaien en toch van zins is te blijven, heeft ook al een ander teer punt ter sprake gebracht: het aan tal Canadese Nederlanders, dat per team mag worden opgesteld. In het verleden beschikten de topclubs als het ware over een arsenaal aan deze spelers. Nu mag elke ploeg twee Canadezen tellen. Schweers vindt dat nog te veel. Hy pleit voor een puur Nederlandse inbreng. Een sterke stroming binnen de bond is er echter juist voor meer Canadezen in huis te halen. De aanhangers van deze richting ver wijzen naar de gloriejaren, waarin toeschouwers en sponsors in de ry stonden. De Canadezen verhoog den volgens hen het spelniveau en waren het voorbeeld voor een ge neratie Nederlandse talenten. Dummy Smit, jarenlang ais coach werkzaam geweest in het buitenland, wijst op de slechte in- fra-structuur, vooral het schrij nend gebrek aan ijs: „Ik geef een trainerscursus, een toch niet onbe langrijk onderdeel. Ik belde enkele hallen af, maar niemend had ys voor me. Eindelijk had ik er één te pakken, die tussen zes en acht uur ruimte had. Ik was zo blij als een kind. Tja Dummy, zei die direc teur, ik bedoel wel in de ochtendu ren, hoor". Ten einde raad is Smit met zijn cursisten uitgeweken naar West-Duitsland. Ook voor de jeugd is er relatief te weinig trainingsmo- gelijkheid. Zo zjjn er clubs, waar junioren een uur per week het ijs op kunnen. „We moeten juist zo schaven aan de basiseisen", bena drukt Smit. „Eerst moeten we goed leren schaatsen, dan komt de techniek, en vervolgens komt pas de tactiek aan de orde. Je ziet, dat onze tegenstanders het in Eindho ven alleen al door het betere schaatsen van ons winnen". Maar voorlopig hebben de ideeën over de competitie de over hand. Voor volgend seizoen weet Den Bosch niet waar het aan toe is. Het team verloor woensdagavond de beslissingswedstrijd tegen Rot terdam om een plaats in de hoogste afdeling. De Rotterdammers zijn dus gepromoveerd, maar de Bo schenaren weten niet of ze zyn ge degradeerd. Er wordt immers over wogen, de competitie met één club tot tien uit te breiden. Dat zou bete kenen, dat Den Bosch gewoon mag blijven. En dat zou aardig uitko men voor de boekhouding. Want de sponsor heeft al laten weten, niet veel trek te hebben in een team uit de tweede divisie. ROTTERDAM (GPD) - De kans dat Ab Fafié volgend seizoen aan de slag kan bij FC Zürich is heel klein. Het bestuur van de Zwitser se club beraadde zich gisteren over de persoonlijke eisen van de bij Feyenoord vertrekkende trainer en besloot eerst nog uit te kijken „naar een oefenmeester die het Zwitserse voetbal beter kent". „Ik zit dus nog in de wachtka: mer", aldus Fafié, die van zijn zaakwaarnemer Bekeffy te horen kreeg, dat Zürich de knoop bin nenkort definitief zal doorhakken. „Maar dat zal echt op korte termijn moeten gebeuren, want ik heb geen zin om lang te wachten", al dus Fafié, die zegt nog meer con tacten in andere landen te hebben. „Maar daar kan ik nog niets con creets over melden". Hannover schiet met 2-2 niets op DUSSELDORP (SID) - In de Bun- desliga hebben Fortuna Düssel- dorf en Hannover '96 donderdag avond gelyk gespeeld, 2-2. Het re sultaat hielp beide ploegen weinig. Hannover bleef afgetekend laatste en Fortuna zit nog midden in de degradatiezorgen. Hannover, dat bij rust met 2-1 leidde nam door Schaub twee keer een voorsprong, Demandt en uitblinker Fach zorg den voor de gelijkmakers. ZEIST (ANP) - André van der Louw, voorzitter van het sectiebe- stuur betaald voetbal, heeft don derdag in het sportcentrum van de KNVB te Zeist de zogenaamde li centiecommissie geinstalleerd, die voor het betaald voetbal de bud getbewaking zal overnemen van' het BBI. In zijn installatierede refe reerde Van der Louw nog eens aan dat instituut, waarmee de KNVB een soort „haat-liefde-verhouding" heeft gehad. Uiteraard doelde de voorzitter van de sectie betaald voetbal met deze opmerking niet op de personen, die deel hebben uitgemaakt van het BBI. Van der Louw: „Het bewijs van mijn ont kenning vindt u terug in de samen stelling van de licentiecommissie, aangezien deze volledig bestaat uit personen die tot nu toe in meer of mindere mate betrokken zijn ge weest bij het BBI. Wij als bestuur ders betaald voetbal willen met u een optimale samenwerking, te meer daar bij het vaststellen van het licentierecht een aantal duide lijk gemeenschappelijke uitgangs punten zijn geformuleerd". Van der Louw meende dat by het opmaken van de balans duide lijk kan worden vastgesteld, dat het instituut een belangrijke bij drage heeft geleverd aan de huidi ge relatief sterk verbeterde finan ciële positie van het betaald voet bal. Ook blikte Van der Louw in de toekomst. „Wij zullen ons beleid moeten richten op het terugbren gen van de toeschouwers naar de stadions en het vinden van alterna tieve inkomsten. Daar hebben wij uw hulp by nodig. U als licentie commissie zal er vooral op moeten toezien dat het uitgavenpatroon van de clubs binnen de perken blyft". Deze KNVB-commissie, die bestaat uit Jo Abbenhues, Henk van de Berg, Maarten van Rooyen, Ton van der Spek en Gerard van der Top, heeft niet de status die het BBI tot nu toe had. Het Budgetbe wakingsinstituut bezat een eigen rechtspersoonlijkheid, beheerde zijn eigen financiën en voerde een eigen personeelsbeleid. „Deze za ken gaan voor de KNVB-commis sie niet op. Toch heeft voor ons als bestuur altijd als uitgangspunt ge golden, dat binnen het kader van het licentiesysteem adviezen van deze commissie eenzelfde gewicht zouden krijgen als die van het BBI in het verleden. Ons streven moet erop gericht zijn het huidige aantal clubs in stand te houden en over te gaan tot verbetering van hun finan ciële positie", aldus Van der Louw. BONN (AEP) - Boris Becker gaat JJgJSjïïïfl en mani- festaües om geld in te zamelen voor het kinderfonds. Peter Oes- li™™',aT?„3deUr' verbonden lange^voor'h^'utacef.'een'orga? nisatie van de Verenigde Naties. zich inzetten van het kind. De achttieryarige tennisser heeft zich als 'interna naai ambassa het Unicef.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13