Apotheek moet in de slag om fondspatiënt Rechtbank: één IRA-lid uitleveren koopt u dubbele Greenpeace dicht smeerpijp REKENKAMER Psychologe: Beatrix oneens met kabinet Senaat verwerpt opnieuw enquêterecht minderheid WOENSDAG 26 MAART 1986 BINNENLAND PAGINA 5 UTRECHT (ANP) Ziekenfondsverzekerden moeten voor hun medicijnen niet langer aan een apotheker wor den gebonden, maar geheel vrij zijn in de keuze bij wie ze hun medicamenten halen. Om dat te bereiken wil staatsse cretaris Van der Reijden (volksgezondheid) het bestaande systeem van inschrijving - waarbij apothekers per verze kerde een vast bedrag krijgen - afschaffen en vervangen door een bedrag per recept. Van der Reijden zegt dat in een ad viesaanvraag aan het Centraal or gaan tarieven gezondheidszorg over nieuwe richtlijnen voor de ta rieven van apothekers en apo- theekhoudende artsen. Voor apo- theekhoudende artsen wil hij het huidige systeem voorlopig hand haven. De apothekers krijgen per recept voor particulier en zieken fondsverzekerden dezelfde vergoe ding. Het nieuwe systeem moet ervoor zorgen dat apothekers zo min mo gelijk een rechtstreeks financieel belang hebben bij het verstrekken van geneesmiddelen. Daarom wil de staatssecretaris de vergoedin gen voor het zogenoemde onderne mersrisico uit de tarieven halen. In 1984 was hiermee bij de apothe kers een bedrag gemoeid van 35,9 miljoen gulden en bij de apotheek- houdende huisartsen van 4,6 mil joen. 'Onbehoorlijk' Verder wil Van der Reijden een eind maken aan de mogelijkheid dat apothekers voor geneesmidde len een hoger bedrag vergoed krij gen dan ze er zelf voor hebben be taald. Dat kan nu omdat de vergoe dingen door ziekenfondsen en par ticulieren zijn gebaseerd op officië le prijslijsten, terwijl industrie en handel hun afnemers kortingen ge ven op die prijzen. Dat levert de apothekers en apotheekhoudende WD hekelt vrijend duo in Playboy DEN HAAG (GPD) - De WD- fractie in de Tweede Kamer is niet gelukkig met het optreden van twee van haar medewer kers in het Nederlandse blad Playboy. Onder de titel 'Vrijen de WD'ers in de Tweede Ka mer' praten en poseren Lorette Weiter (persoonlijk medewerk ster van het Tweede-Kamerlid Jaap Metz) en Arnoud Cevaal (hoofd van de staf) in het april nummer openhartig over werk en liefde. Zij staan in dit num mer naakt afgebeeld en er is een foto van het tweetal in de vergaderzaal van de Kamer waarbij Cevaal de WD-mede- werkster tamelijk uitbundig streelt. Volgens de persvoorlichter van de WD-fractie, Michiel Krom, heeft het tweetal in strijd met de regels gehandeld door niet vooraf met hem over het optreden in het blad te overleggen. „Poseren in Play boy past niet in het voorlich tingsbeleid van de WD", aldus Krom, die erop wijst dat Loret te Weiter onder de verantwoor delijkheid van het kamerlid Metz valt. Cevaal is volgens de WD-persvoorlichter al sinds november vorig jaar ziek. artsen nu jaarlijks zo'n 50 miljoen op. De vereniging van Nederlandse ziekenfondsen becijferde echter eerder deze maand dat de apothe kers alleen al in de ziekenfonds sfeer 85 miljoen gulden aan kortin gen in eigen zak steken (74.000 gul den per apotheker). Inclusief medi cijnen voor particulier verzeker den en de afleveringen door apo theekhoudende huisartsen kwam de VNZ op een totaalbedrag van 100 miljoen. De organisatie voor de farmaceutische industrie, Nefar- ma, heeft zich onlangs bereid ver klaard om de prijzen een jaar te be vriezen als het nieuwe tariefstelsel van kracht wordt. Dat levert onge veer 50 miljoen gulden op. Voorzitter Cox van de apothe kersorganisatie KNMP noemt het grootste deel van de voorstellen van de staatssecretaris 'echt onac ceptabel en in deze vorm eigenlijk onbehoorlijk'. Bovendien zal het loslaten van het abonnementssys teem voor ziekenfondsverzeker den een doeltreffende medicatie bewaking onmogelijk maken om dat de patiënten hun recepten dan bij verschillende apothekers kun nen inleveren, aldus Cox. AMFETAMINE (ANP) - De Am sterdamse narcoticabrigade heeft vrijdag 5,1 kilo amfetamine in be slag genomen en twee mannen aangehouden. De politie wist dat met een bepaalde auto cocaïne of amfetamine naar Amsterdam zou worden vervoerd. De wagen werd vrijdag gesignaléerd en gevolgd. Toen een van de inzittende in Am sterdam-West was uitgestapt en uit de kofferbak een met amfetamine gevulde vuilniszak had gehaald, werd hij in de kraag gegrepen. De bestuurder van de auto vluchtte maar werd even later aangehou den. Korte: Justitie zoekt steeds naar celruimte DEN HAAG (GPD) - Justitie heeft maatregelen getroffen om te voor komen dat verdachten in misdrijf zaken wegens gebrek aan celruim te naar huis moeten worden ge stuurd. De directie Gevangeniswe zen belt twee keer per dag alle rechtbank-arrondissementen en al le strafinrichtingen af om te horen waar cellen beschikbaar zijn. Met die mededeling reageerde staats- scretaris Korte-Van Hemel (justi tie) gisteravond op de kritiek van de Algemene Rekenkamer, die in haar jaarverslag meldt dat celruim te niet efficiënt wordt gebruikt. Volgens de staatssecretaris wordt er ook hard gewerkt om mensen die, bijvoorbeeld na het hiet-betalèn van boetes, voor ver vangende hechtenis in aanmerking komen, ook daadwerkelijk vast te zetten. De meesten gaan nu, even eens door een tekort aan celruimte, vrijuit. ADVERTENTIE Een kwaliteitsproduld én het vakmanschap van de Tielsa-dealer. defegelhandel AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam zal minister Korthals Altes (justitie) adviseren het IRA-lid Brendan Mcfarlane (34) uit te leveren aan Groot-Brit- tannië. Het 30-jarige IRA-lid Gerard Kelly daarentegen moet volgens de Amsterdam se rechtbank niet worden uitgeleverd. Dit bepaalde de rechtbank gisteren in de uitle veringsprocedure rond de twee IRA-leden. Mcfarlane en Kelly werden op 16 januari dit jaar in Amsterdam aangehouden, waar bij bleek dat ze in het bezit waren van een container vol wapens. Ze waren in 1983 sa men met 36 andere gedetineerden ontsnapt uit de Maze-gevangenis in Belfast, waar zij een levenslange gevangenisstraf (25 jaar) uitzaten. Mcfarlane kreeg die straf opge legd in 1976, onder meer voor het gooien van een bom in een café in Belfast. Daarbij kwamen toen vijf mensen om het leven. Kelly werd in 1973 tot levenslang veroor deeld wegens twee bomexplosies in Lon den. Na de aanhouding in Amsterdam vroeg het Verenigd Koninkrijk onmiddellijk om uitlevering van beide IRA-leden. Dat uitle veringsverzoek was vooral gebaseerd op een verdere strafexecutie van de twee Ie ren. Mcfarlane en Kelly tekenden tegen die verkorte uitleveringsprocedure bezwaar aan. Dit betekent dat het maanden kan du ren voordat er een definitieve beslissing valt in hun proces. Beide IRA-leden bleven gisteren na de uitspraak van de rechtbank in voorlopige hechtenis. Politieke delicten De centrale vraag bij de uitlevering van de IRA-leden is of zij op grond van politie ke delicten aan Groot-Brittannië kunnen worden uitgeleverd. Het Verenigd Konink rijk meent van wel en heeft ook op die basis om uitlevering gevraagd. Het gaat daarbij om het politieke karakter van zowel de de licten waarvoor zij indertijd zijn veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf als de delicten die door de beide IRA-leden werden gepleegd bij hun ontsnapping uit de Maze-gevangenis. Voor politieke delic ten zou Nederland de twee IRA-leden niet kunnen uitleveren, voor zogenoemde com mune delicten kan dat wel. De rechtbank in Amsterdam oordeelde in de zaak van Mcfarlane dat het gooien van een bom door dit IRA-lid in een café in Bel fast, waarvoor hij onder meer wegens moord werd veroordeeld, geen politiek de lict is. Mcfarlane, aldus de rechtbank, kon er in redelijkheid niet van uitgaan dat het gooien van de bom rechtstreeks kon leiden tot het bereiken van zijn politieke doelein den: de staatkundige eenwording van ge heel Ierland, de verdrijving van de Britse troepen uit Noord-Ierland en de bescher ming van het katholieke republikeinse volksdeel daar. Bovendien bestond er vol gens de rechtbank geen evenredigheid tus sen deze doeleinden en het gebruikte mid del. De veroordeling wegens moord vormt volgens de rechtbank een grond voor uitle vering van Mcfarlane als dit geen politieke moord is geweest. Omdat de rechtbank het politieke karakter van dit delict niet bewe zen acht, kan Mcfarlane worden uitgele verd, aldus de rechtbank. De rechtbank acht uitlevering van Kelly ontoelaatbaar, omdat het tot ontploffing brengen van explosieven volgens de Britse wet in 1973 (toen Kelly werd veroordeeld) nog geen grond kon zijn waarop uitlevering kon worden toegestaan. Volgens de Amsterdamse rechterbank kunnen de delicten die Kelly heeft ge pleegd bij zyrt ontsnapping uit de Maze-ge vangenis, zoals verboden wapenbezit, geen redenen zijn voor uitlevering. Angst De rechtbank zal ook de aandacht van minister Korthals Altes vestigen op de angst die er by Mcfarlane en anderen be staat voor een 'onmenselijke en vernede rende behandeling' door het gevangenis personeel na terugkeer in Noord-Ierland, aldus rechtbankpresident mr. J. Sturhoofd. De rechtbank verwijst daarbij naar het ver haal van een Ierse priester die in gevange nissen in Noord-Ierland werkt. Deze pries ter verklaarde tydens de behandeling van het uitleveringsverzoek dat bewakers in ge vangenissen daar hadden gedreigd Mcfarla ne en Kelly iets te zullen aandoen wanneer deze in Noord-Ierland zouden terugkomen. Advocaat mr. W. van Bennekom gaat in elk geval in cassatie tegen de uitlevering van Mcfarlane, zo verklaarde hij gisteren. COMMENTAAR De smeerpijp van Tiofine is ontdekt en de duikers van Greenpeace verlaten de bekende rubberboot om een afsluitklep aan te brengen. Dat lukte na een paar uur. (f0to anp» ROTTERDAM (GPD/ANP) i Greenpeace die de actie uit- stuurd. Daar hebben Greenpeace heeft gisteren bij het voerden, ontdekten bovendien dat trek chemische bedrijf Tiofine in de Rotterdamse haven de lozingspijp stuk ontbrak. Daardoor kan de gif tige stof zich minder goed afgesloten. Hierdoor kan de pro- duktie van titaandioxyde, een kleurstof voor onder meer de verf- en papierindustrie in de loop van vandaag noodgedwongen stil ko men te liggen. De actievoerders kregen onverwachte steun van Rijkswaterstaat. Greenpeace beschuldigt Tiofine ervan zonder een geldige vergun ning grote hoeveelheden zwavel zuur (8 miljoen ton), ijzersulfaat, chroom en kwik in de Nieuwe Wa terweg te lozen. De twee duikers Volgens Schoone- tegen de voorschriften in aan het veld lijdt het bedrijf door de actie eind van de lozingspijp een spruit- van Greenpeace een schade half miljoen gulden per dag. Hij sluit niet uit dat hij vandaag via gen met het oppervlaktewater. Het de rechter de actie van Greenpeace bedrijf trachtte de actie te verhin- wil laten beëindigen. deren door ding te zetten Een aanbod Schooneveld druk op de lei- Volgens ir. Bouter van Rijkswa- directeur terstaat in Dordrecht, die is belast met het toezicht op lozingen in de ochtend met Greenpeace te praten Rotterdamse haven, heeft het be is afgewezen. Woordvoerder Henk drijf een geldige tijdelijke lozings- Kersten van Greenpeace: "We heb- vergunning die op 1 juni 1988 af- ben in het verleden al genoeg ge- loopt. Desalniettemin vindt hij dat praat met het bedrijf. Steeds zijn het bedrijf de afgelopen maanden Hel jaarverslag van de Algemene Re kenkamer biedt steevast een keur aan interessante gegevens. De Re kenkamer- heeft als taak controle uit te oefenen op de rijksuitgaven en op de doelmatigheid waarmee de rijks overheid functioneert. In een zo om vangrijk bedrijf als de rijksoverheid zullen, net zoals overal elders, de no dige fouten worden gemaakt. Het jaarverslag van de Rekenkamer over 1985, met 500 pagina's dikker dan ooit, getuigt daarvan. Mislukkende automatiseringsprojecten, een ten onrechte niet ontslagen ambtenaar, een Kamerlid dat voor 10.000 gulden aan taxiritten declareert, het zijn een paar krenten uit een pap die iedere burger zwaar op de maag zal liggen. In een tijd dat de overheid de bur gers zware bezuinigingen oplegt, zou het orde op eigen zaken stellen niet bepaald misstaan. Natuurlijk gaat er ook in het particuliere bedrijfsleven het nodige mis. Ook daar doen zich gevallen voor van slecht manage ment, van misbruik van de regels, van grove verspilling ten koste van het grote geheel. Maar de rijksoverheid is en blijft een geval apart, omdat daar het geld van de gemeenschap wordt uitgege ven. Dat geld hebben de burgers, zuchtend onder een ongekend zware belastingdruk, toch maar opgebracht. De Rekenkamer zal haar nuttige werk derhalve tot in lengte van jaren moet blijven uitoefenen, opdat de volksver tegenwoordigers dat enorme appa raat van de rijksoverheid kritisch kun nen blijven volgen. Afgezien van de incidentele, maar daarom niet minder ergerniswekken de miskleunen, legt de Rekenkamer vooral de vinger op structureel zwak ke punten. Daarbij springt In het oog, dat de departementen zelf tekort schieten bij het controleren en bewa ken van de eigen uitgaven. De depar tementale accountantsdiensten kun nen hun taak niet aan. Als excuus kan hier worden aangevoerd, dat de ze diensten zwaar onderbemand zijn. In het particuliere bedrijfsleven kan een accountant nu eenmaal veel meer verdienen dan als rijksambte naar. De gevolgen hiervan zijn echter schrikbarend. Waar per jaar miljarden omgaan, ontbreekt eenvoudig een deugdelijke controle. Was de over heid een normaal bedrijf, het zou al lang failliet zijn gegaan. Vergelijkbare toestanden worden aangetroffen bij de belastingdienst. Gekwalificeerde krachten ontbreken, omdat het elders, buiten de dienst, fi nancieel beter toeven is. De controle, en daarmee ook de rechtvaardigheid en billijkheid van de belastingheffing, komen zodoende zwaar onder druk te staan. De brave burger, die fatsoenlijk zijn verplichtingen nakomt, wordt zwaar belast, terwijl de oplichter vrijelijk zijn gang kan gaan. De Rekenkamer is bepaald pessimistisch over de moge lijkheden van de belastingdienst om een effectieve controle uit te oefenen. Een enkele stommiteit en een op vallende verspilling spreken wellicht meer tot de verbeelding, maar de Re kenkamer heeft er goed aangedaan vooral aandacht te vragen voor deze structurele problemen. ledereen belooft graag beterschap zodra hem zijn fouten onder de neus worden gewreven. Ook de verant woordelijke bewindslieden willen wel toegeven, dat het voortaan beter moet, en zij willen bevorderen dat de gewraakte fouten niet meer zullen voorkomen. Maar dat antwoord kun nen we elk jaar horen. De bange vraag blijft hoe omvangrijk het jaarverslag over 1986 zal worden en wat voor vreselijks daar weer alle maal in zal staan. Gelet op de vele structurele zwak heden die de Rekenkamer ditmaal heeft aangewezen, is er nog een lan ge weg te gaan. we met een kluitje in het riet ge- AMSTERDAM (GPD) - Koningin Beatrix is het niet eens met het kabinetsbeleid op het gebied van de sociale zekerheid en de mi nima. Dat blijkt volgens de Amsterdamse psychologe drs. A. Vrugt uit een psychologische analyse van een aantal troonredes die door de vorstin zijn uitgesproken. In het FNV-magazine, het blad van de grootste Nederlandse vakcentrale, zegt de psychologe dat de koningin zichtbaar lijdt onder sommige teksten die ze van het kabinet op Prinsjesdag moet voordragen. Vrugt wordt door het blad omschreven als een specialiste op het gebied van de 'non-verbale communicatie' (gezichtsuitdruk kingen, frommelen aan het papier waarop de toespraak staat en dergelijke). Zij ontdekte bij de koningin allerlei 'spanningsver schijnselen' tijdens het voorlezen van passages in de troonredes die handelden over de herziening van de sociale zekerheid en het beleid ten opzichte van de minima. Daarbij ging het vooral om versprekingen en het niet aankijken van het publiek. Of het staatshoofd ook tegen de plaatsing van kruisraketten is, kon psychologisch niet worden vastgesteld. gebreke is gebleven. Het sane ringsplan dat het bedrijf vorig jaar maanden te laat indiende, keurde Rijkswaterstaat af. Het bedrijf vindt dat de kosten van de sane ring niet te hoog mogen uitvallen Bouter over de actie van Greenpea ce: "Ik denk dat het goed is wan neer op deze manier de aandacht DEN HAAG (GPD) De Eerste op dit soort situaties wordt geves- Kamer zal vanavond opnieuw be- tigd, los van wat de overheid eraan probeert te dóen. Ik moet eerlijk zeggen dat we best af en toe zo'n drukmiddel kunnen gebruiken". Minister Winsemius (milieu) er kende vorig jaar in de Tweede Ka mer dat het bedrijf in overtreding r toonde zich slechts bereii sluiten om de mogelijkheid te blokkeren dat een minderheid van het parlement een parlementaire enquête instelt. Woordvoerders van CDA en WD, die samen 43 van de 75 zetels bezetten, zeiden gisteren dat de grootst mogelijk heid meerderheid van hun fracties om administratief gerechtelijke tegen het wetsontwerp zal stem- stappen te ondernemen. men. De Eerste Kamer debatteerde gisteren over het wetsontwerp van COCAINE (ANP) - De Amsterdam- de Tweede Kamerleden Van der narcoticabrigade heeft vorige week een m houden bij De 26-jarige vrouw is inmiddels Burg (CDA) en Stoffelen (PvdA), aange- dat vorige maand door de Tweede cocaïnetransactie. Kamer werd aanvaard. Daarin krij gen 50 leden van de Tweede Kamer op vrije voeten, de 34-jarige of 25 leden van de Eerste Kamer man zit nog vast. De politie kon de het recht een onderzoek te doen in- 1,3 kilo cocaïne onderscheppen na stellen naar de handel en wandel een tip. van regering en parlement. Vol- Principiële verzekering ziektekosten DEN HAAG (ANP) - Mensen die principiële bezwaren hebben tegen abortus, euthanasie en sterilisatie kunnen binnenkort een ziektekos tenverzekering afsluiten die derge lijke ingrepen nadrukkelijk van vergoeding uitzondert. De Neder landse Patiënten Vereniging (13.0- leden) heeft daartoe de Stichting 'pro-life ziektekostenvoorziening' opgericht die een samenwerkings overeenkomst is aangegaan met VZVZ-Providentia Ziektekosten in Amsterdam. Doel van de stichting is het be vorderen van 'de onvoorwaardelijk ke bescherming van het menselijk leven'. In dat licht zal de nieuwe verzekering levensbeëindigende en levensbedreigende maatregelen niet vergoeden, evenmin als be handelingen en middelen die geen verband houden met ziekte en ge- ROTTERDAM Eindelijk kreeg de Maasstad dan toch zijn troeteldier terug. Na een verblijf van vier maan- nezing zoals bijvoorbeeld anticon- den in de dierentuin van de Duitse stad Krefeld kwam het olifantje Bernardine gisteren weer thuis. Ze moest ceptiva. De kosten van reageer- even weg omdat ze haar ouders in de weg liep. Moeder Irma flirtte weer met vader Ramon en Bernardine was buisbevruchting en van vaccina- daarom even teveel. Enige honderden mensen waren gisteren naar het stadhuis gekomen om haar tehuiskomst ties ter voorkoming van ziekten luister bij te zetten. Onder hen was ook burgemeester Peper, die haar toesprak. Daarna ging echt het richting zijn ook niet gedekt. huis, diergaard* Blijdorp. (foto anp> gens de huidige wet kan zo'n on derzoek alleen plaatsvinden als een tweederde meerderheid van een van beide Kamers daartoe be sluit. De tegenstanders van het voor stel menen dat een veelvuldig ge bruik van het enquêterecht een on toelaatbare inbreuk op de privacy van de individuele burger bete kent. Het enquêterecht is het sterk ste wapen waarover het parlement beschikt. Personen kunnen onder ede worden gehoord en getuigen zijn op straffe van rechtsvervol ging verplicht te verschijnen. Over het gebruik van zo'n zwaar middel kan volgens WD-fractieleider Geertsema alleen een meerderheid van het parlement besluiten. Fractievoorzitter Kaland van het CDA noemde het 'ten principale fout dat een minderheid zeggen schap over de meerderheid heeft'. Hij vond het voorstel bovendien overbodig, omdat de Tweede Ka mer het in eigen hand heeft tege moet te komen aan redelijke min derheidsverlangens. Ook vroeg hij zich af of het enqueterecht wel zo effectief was, waarbij hij verwees naar de weigering van de Tweede Kamer om uit de RSV-enquete po litieke consequenties te trekken. De Eerste Kamer heeft al eerder, in 1982, een soortgelijk wetsvoor stel verworpen. De Tweede Kamer wilde het enqueterecht toen even eens aan een minderheid van een- vijfde van het aantal Kamerleden gunnen. Hoewel dat aantal nu tot eenderde is vergroot, zal de Senaat het echter wederom afwijzen. Heroïnesmokkelaars ROTTERDAM (ANP) - Een 49-jari- ge Indiër is gisteren in Rotterdam veroordeeld tot 14 jaar cel en 75.000 gulden boete. De man geldt als de topfiguur van een internationale heroïnelijn die in totaal honderd kilo heroine vanuit India naar Ne derland smokkelde. Een 41-jarige Indische Rotterdammer kreeg eveneens 14 jaar en 110.000 gulden boete omdat hij het vervoer en de verkoop in Nederland organiseer de. Een 31-jarige Indiëer moet 10 jaar zitten wegens medeplichtig heid aan de transporten. De overi ge 17 verdachten zijn al veroor deeld of staan de komende maan den voor de rechter.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5