Steeds Opvang spijbelaars 'in stilte' begonnen Aangifte van kiezersbedrog Meubelzaken: 'We moeten wel open' 'Trek parkeerbeleid in Pancras-West in' Balken Koornbrug worden vervangen Gemeente verwacht subsidie WOENSDAG 26 MAART 1986 LEIDEN Ex-huisgenoot misbruikt oproepkaart LEIDEN - Een inwoner van Leiden heeft bij de politie aangifte gedaan van kiezersbedrog. In ver band met een verhuizing binnen Leiden was zijn oproepkaart voor de gemeenteraadsverkiezingen niet op zijn nieuwe adres beland. Nadat hij daar over had gereclameerd, ontving hij een duplicaat, waarmee hij op 19 maart naar het stembureau aan de Kaarsenmakersstraat toog. Daar kreeg hij ech ter te horen dat zijn stem al bij volmacht was uitge bracht door iemand anders. Een onderzoek wees uit dat een voormalig huis genoot op zijn oude adres de oproepkaart had ge bruikt en een valse volmacht had gemaakt. De man, een 25-jarige Leidenaar, is gisteren aangehou den door de politie. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens vijf strafbare feiten: overtre ding van de kieswet, diefstal, valsheid in geschrif te, het zich uitgeven voor een ander en bedrog. Bij elkaar opgeteld zou de maximale straf hiervoor vijftien jaar opsluiting in de gevangenis kunnen be tekenen. De man is overigens na verhoor door de politie naar huis gestuurd. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Verbod Tweede Paasdag negeren lingen van 15 tot 17 jaar worden be doeld die nauwelijks meer zijn te motiveren; de tijdelijke schoolver laters van diverse leeftijden die zich moeten heroriënteren en mo gelijk de contacten met school weer kunnen herstellen en de nog jonge spijbelaars (12 tot 14 jaar) die evenmin nog veel belangstelling voor de school aan de dag leggen. Voor toelating tot het project wor den voorts criteria gehanteerd als onvrede met de eigen situatie en het risico van definitief schoolver later worden. Een voorwaarde is ook dat de spijbelaar niet verslaafd aan alcohol of drugs is. Welk programma de leerlingen binnen het spijbelproject volgen, wordt onder meer afhankelijk ge steld van hun belangstelling zelf. Globaal worden bij het programma wel de drie volgende uitgangspun ten gehanteerd: een zo breed mo gelijk aanbod met veel keuzemoge lijkheden en afwisseling, een aan bod dat jongeren in staat stelt posi tieve leerervaringen op te doen en het creëren van een situatie waarin de spijbelaars wordt geleerd zelf verantwoordelijk te zijn en zelf te kiezen. Een en ander moet zo wor den gepresenteerd dat de spijbe laars zich zo min mogelijk op school wanen. LEIDEN - Het gemeentelijk spijbelproject is vorige week in alle stilte uit de startblokken gegaan. De gemeente wilde in het belang van de spijbelaars niet langer wachten nu het project al zoveel vertraging heeft opgelopen. Met het ministerie van onderwijs moet nog een aantal plooien moest worden gladgestreken en het duurt bovendien nog wel even voor het onderkomen, de dependance van de Lucas van Leydenschool aan de Pieters kerkgracht, is te betrekken. Voorlopig vinden de spijbelaars onderdak in de Witte Poort kazerne aan het Noordeinde. Tien leerlingen uit het voortgezet onderwijs doen thans met het pro ject mee; dat aantal wordt deze week uitgebreid tot veertien. Ze worden begeleid door twee WPO- krachten (Werkgelegenheidspro ject Onderwijs). Volgens het hoofd van de gemeentelijke directie on derwijs P.G. Peters draait het pro ject 'lekker' en ziet het er naar uit dat de nog bestaande obstakels alle kunnen worden genomen. Staatssecretaris Ginjaar-Maas van onderwijs heeft zich op het standpunt gesteld dat als Leiden in augustus tot zg. onderwijsvoor- rangsgebied wordt aangewezen, het ministerie de benodigde do cent zal betalen en er ook subsidie komt voor de inrichting van het ge bouw. Vooruitlopend daarop heb ben B en W 15.000 gulden voorge schoten en is men bezig alvast een docent aan te trekken. Omdat het spijbelproject niet als zelfstandige school wordt aangemerkt, maar de docent wel ergens bij moet horen, is de technische school 'C. Sweris' bereid gevonden als 'kapstok- school' te fungeren; de docent komt op de loonlijst van die school. Absoluut Het spijbelproject is louter be stemd voor de notoire spijbelaars. Hieronder vallen de 'absolute' schoolverzuimers, waarmee leer- Beroep op Raad van State: LEIDEN/DEN HAAG De eigenaar van een autobedrijf aan de Nieuw- straat, N. Blonk, meent dat de in voering door de gemeente van het nieuwe parkeersysteem, per 1 ja nuari in de wijken Pancras-West en de Pieterswijk, vrijwel zeker het einde betekent van zijn bedrijf. Volgens Blonk is een aanzienlijk afname van het verkeer en van het aantal parkeerplaatsen het gevolg van de gemeentelijke verkeers maatregelen in zijn wijk (Pancras- West). De bedrijfseigenaar zegt juist in hoge mate afhankelijk te zijn van het verkeer dat langs zijn zaak komt en van de parkeergele genheid in de omgeving daarvan. Met name de inkomsten uit benzi- peverkopen zouden onmisbaar zijn om het bedrijf te kunnen exploite- Het autobedrijf met benzinever kooppunt moet onherroepelijk ge sloten worden als de gevolgen van het gemeentelijk beleid niet meer zyn terug te draaien, betoogde Blonk gisteren voor de Raad van State waar zijn verzoek tot schor sing van de verkeersmaatregelen aan de orde kwam. De bedrijfseige naar meent dat de gemeente Lei den zeer onvoldoende met zijn be langen rekening heeft gehouden. Een vertegenwoordiger van de wijkvereniging Pancras-West ver klaarde bovendien dat de voor het verlenen van vergunnin gen voor het belanghebbendenpar- keren op willekeur berusten. Volgens de gemeente Leiden is de bereikbaarheid van Blonks be drijf door het nieuwe parkeersys teem op geen enkele wijze ver slechterd. "De bestaande verkeers- circulatie in de wijk is gehand haafd en ook de parkeermogelijk- heden in de Nieuwstraat zijn het zelfde gebléven", aldus de gemeen telijke woordvoerder Kuzee. De enige feitelijke verandering zou zijn dat de verboden stil te staan aan beide zijden van de Nieuwstraat zijn ingetrokken en vervangen door een parkeerverbod dat voortvloeit uit de instelling van de parkeerverbodszone. "Deze wij ziging komt overigens tegemoet aan de wens van ter plaatse geves tigde bedrijven (waaronder Blonk) om het laden en lossen van motor voertuigen in de straat toe te staan", aldus de woordvoerder van de gemeente Leiden. "Het is de ge meente dan ook niet duidelijk welk nadeel Blonk ondervindt van het besluit tot invoering van het nieuwe parkeersysteem". Een eventuele schorsing van het besluit zou, volgens de gemeente, een goede uitvoering van het ge meentelijk parkeerbeleid in ernsti ge mate aantasten. De Raad van State doet donderdag uitspraak. ADVERTENTIE Rapenburg 97 Leiden Tel. 071-122176 (reserveren gewenst) RESTAURANT VOOR FIJNPROEVERS 'N NIEUWE LENTE, 'N NIEUWE KAART. De Koornbrug, met op de achtergrond het stadhuis. Aangetast door houtrot LEIDEN - De, Koornbrug is over enkele maanden weer tiptop in or de. Door houtrot aangetaste bal ken, aan de binnenzijde van de brug, zullen in april of mei worden vervangen. Hiervoor is in totaal 160.000 gulden uitgetrokken. In 1978 is de Koornbrug gerestau reerd voor bijna zeven ton, maar de verborgen houtrot is pas later aan het licht gekomen. De oorzaak van de gebreken is, volgens hoofd G. de Klerk van de gemeentelijke afdeling monumen tenzorg, een onvoorziene houtiot- explosie. De aangetaste balken moeten nu worden vervangen, geïmpregneerd met een anti- schimmelsubstantie en worden ge schilderd. Het werk zal een maand of twee in beslag nemen. "Maar dan kan de brug er, bij wijze van spreken, weer vijftig jaar tegen", aldus De Klerk. Toen duidelijk werd dat de bal ken van de brug zo erg waren aan getast door houtrot, begin vorig jaar, was het te laat. voor de ge meente om de aannemer en de ar chitect, die voor de restauratie ver antwoordelijk waren, aansprake lijk te stellen. De gemeente moet daardoor zelf voor de kosten van het hergtel opdraaien. Overigens denkt de gemeente dat de verborgen gebreken toch niet de schuld van aannemer of ar chitect zijn. Eerder is al geconclu deerd dat bij de restauratie meer houtrot in het inwendige van de kapbalken van de Koornbrug aan wezig is,geweest, dan op dat mo ment kon worden geconstateerd. Subsidie Litteris LEIDEN - De Leidse toneelvereni ging Litteris Saceum heeft van het Anjerfonds een subsidie van 1500 gulden gekregen voor de aanschaf van een lichtorgel. LEIDEN - Een aantal grote Leidse meubelhandelaars lapt op Tweede Paasdag het verbod van de ge meente om de deuren te openen aan zijn laars. Meubeltoonzalen Colijn aan de Verdamstraat laat weten op Tweede Paasdag gewoon meubels te willen verkopen. "Het is niet reëel dat we niet open mo gen zijn. Als je in Leiderdorp zit mag het wel. De gemeente bepaalt gewoon naar eigen inzicht wat het beste is, maar er wordt geen reke ning gehouden met de onderne mers". Voor politieoptreden in de vorm van een proces-verbaal en sluiting van de zaak op Tweede Paasdag zegt deze ondernemer niet bang te zijn. "Ik denk niet dat dat zo'n vaart loopt". De Meubelroom aan de Haarlem merstraat zal de deuren Tweede Paasdag evenmin gesloten hou den. Bij monde van B.J. van Witt- marschen laat de zaak zich weinig positief uit over het B en W-besluit. "Tweede Paasdag is woondag, al jaren. Ik zit al 35 jaar in het vak en weet dus dat die dag net dat extra beetje omzet oplevert. In deze tijd immers worden vaak nieuwe hui zen opgeleverd en in het voorjaar zijn er altijd nogal wat trouwlusti gen". Rechten Wittmarschen zou zich nog met het besluit kunnen verenigen als het een landelijke aangelegenheid zou zijn. "Maar de meubelhandela ren in Leiderdorp, Zoeterwoude en Woerden mogen wel open. En dan lees ik in het blaadje van de Kamer van Koophandel dat we er alles aan moeten doen om de Leidse binnen stad op te peppen. Zo lukt dat na tuurlijk niet". Meubelroom gaat Tweede Paasdag gewoon open: "Als we allemaal een bekeuring krijgen, moeten we het allemaal maar laten voorkomen. Dan moet de rechter zich hier maar over bui gen". Wittmarschens collega's van Meubelcentrum, ook aan de Haar lemmerstraat gevestigd, moeten zich nog over openstelling op Tweede Paasdag beraden. Het aan de Hoge Rijndijk zetelende bedrijf Regeer Meubel heeft zijn stand punt daarentegen al bepaald: open. "We moeten wel", beweert W.D. Regeer. "We hebben 250.000 kran ten verspreid waarin staat dat we Tweede Paasdag open zijn". Op de vraag of hij zich met zo'n bericht dan niet zelf problemen op de nek heeft gehaald, antwoordt hij: "We hebben wat dat betreft ge woon de collega's gevolgd. Ik ben een zeer fel tegenstander van open stelling op Tweede Paas- en Kerst dag, maar je moet wel als de con currentie het ook doet". Omdat hij naar eigen zeggen 'niet wil provoceren' heeft Regeer een gesprek aangevraagd met wet houder Peters. "Met een confronta tie met de politie schiet niemand iets op. Het probleem is dat veel meubelhandelaren Tweede Paas dag open willen en zullen gaan en dat de gemeente met een aantal wetten heeft te maken. Daar moet een oplossing voor komen". Meubelhandelaar Van der Klugt bevindt zich als toekomstig CDA- raadslid in een lastig parket. Hij heeft er uiteindelijk voor gekozen de deuren gesloten te houden, om straks niet voor de voeten gewor pen te krijgen dat hij zich niets aantrekt van het gemeentelijke be leid. "Uit concurrentieoverwegin- gen had ik wel open willen gaan. Maar ik wil toch liever proberen straks in de gemeenteraad deze toestand aan te kaarten in plaats van nu het gemeentelijke beleid te ondergraven". Advies Wie nu de veroorzaker van deze meningsverschillen is, ligt voor de hand. vinden de meubelhandela ren: de gemeente. Ambtenaar bij zondere wetten. P. de Raat, wijst er echter op dat de gemeente bij de vrijstelling van winkelsluiting is afgegaan op het advies van de Ka mer van Koophandel. "We kunnen eigenlijk niets anders", laat hij we ten. De gemeente heeft anders geen poot om op te staan, als mid denstanders bezwaar maken". Een woordvoerder van de Kamer laat weten dat deze instelling het advies heeft uitgebracht op grond van enquêtes onder alle Leidse middenstanders en markthandela- ren. "Dat brengt met zich mee dat het belang van een groot deel van de middenstand ten nadele kan zijn van een deel ervan, in dit geval de meubelhandelaren". Het probleem zit hem, volgens deze woordvoerder ook daarin dat Koninginnedag dit jaar op woens dag, een marktdag, valt. Daardoor moet een andere dag, waarvoor normaal gesproken wel vrijstelling kan gelden, sneuvelen. "Maar we hopen dat in de toekomst de grote steden een wat soepelere regeling mogen toepassen, zodat dit soort problemen kunnen worden voor komen. Of dat meubelzaken buiten de verordening kunnen vallen". Volgens deze woordvoerder speelt het probleem in kleinere ge meenten niet, omdat daar de mid denstand minder behoefte heeft aan openstelling op zon- en feest dagen. Aldus kunnen de meubel- boeren in die plaatsen vrij gemak kelijk de door hen gewenste vrij- stellingsdagen krijgen. Uitwisseling (1) Hij beende zenuwachtig heen en weer, als een gekooide tijger met erge honger die naar de Dessa verlangt. "Ja, dit is minuten- werk; het luistert allemaal zeer nauw", vertelde gemeenteamb tenaar Hein van Woerden. Alsof hij met het scherpstellen van een tijdbom bezig was. On dertussen hield de alerte ambte naar zich met een heel wat on schuldiger tijdverdrijf bezig: het jubileum van de Leiden-Oxford- Link. Het was kwart voor tien, dins dagochtend, en hij liep met een walkie-talkie op het Stadhuis plein. Verder bijna niemand aan wezig. Wat deed Van Woerden precies? "Kijk, straks - even voor tienen - moet ik Goekoop een signaaltje geven. Die zit nu nog in het Gulden Vlies te vergade ren. Komt hij niet op tijd, dan gaat het helemaal fout met ons schema". Maar Goekoop kwam keurig op tijd, gewaarschuwd als hij was door Van Woerden. Een paar minuten voor tien uur waren de andere gasten overigens ook aan wezig. De burgemeester werd ge flankeerd door Gordon Wood ward, voormalig burgemeester van Oxford, en J.W.D. Marget- son, ambassadeur van Engeland. Op het plein stonden ook be langstellenden en mensen die iets te maken hebben met de uit wisseling tussen Oxford en Lei den. En veiligheidsagenten na tuurlijk. Tenminste, je mag aan nemen dat die keurig in het pak stekende jongens dat waren. Ze stonden in elk geval wijdbeens; een wapenfeit waaraan je een agent altijd herkent, zelfs als hij alleen maar een zwembroek aan heeft. Om tien uur gebeurde het dan: Goekoop hees de vlag die door de in december overleden Molly Bateson werd gemaakt, met het oog op het veertigjarig jubileum van de uitwisseling, dat dit jaar wordt gevierd. Op hetzelfde tijd stip ging er ook in Oxford een vlag de lucht in. Na deze handeling mocht Goe koop een korte toespraak hou den. Dat de uitwisseling tussen de beide steden nu al veertig jaar bestaat, vond hij verheugend. En wat hij ook zo aardig vond: door de uitwisseling leren de inwo ners van beide steden elkaar steeds beter kennen. Het ging vervolgens richting stadhuis. Op de tweede etage werd een glas-in-loodraam ont huld, een geschenk van het Ox ford Comité. Op deze plaats hiel den de twee belangrijkste Engel se gasten redevoeringen. Ze wa ren het roerend met Goekoop eens: zo'n uitwisseling is een mooi iets. Voor wat betreft Leiden waren de feestelijkheden hiermee ach ter de rug. Op naar Engeland. Goekoop en zijn vrouw dan, want die waren uitgenodigd om het spektakel in Oxford bij te wonen dat gisteravond werd ge houden. Evenals ongeveer vijftig personen uit Leiden die tijdens de afgelopen jaren betrokken zijn geweest bij de organisatie van de uitwisselingen. Om zes uur gisteravond werd er in Oxford een herdenkings dienst gehouden, voorgegaan door de city-rector Mc. Donald Ramm. Daarna bood het Oxford- se gemeentebestuur de gasten een borrel en een koud buffet aan. Vandaag staan er in Oxford diverse activiteiten op het pro gramma. Uitwisseling (2) Dat gemeenteambtenaar Van Woerden het over minuten werk had, kwam niet doordat hij zich als regelneef wilde ontpoppen. De plechtigheid gisterochtend was minutenwerk, want wat wil de het geval? De BBC - afdeling Oxford - is met een ploeg van zes mensen naar Leiden afgereisd om pro gramma's te maken over deze stad. In dat kader versloegen ze ook het hijsen van de vlag. Op maandag maakte de radiop- loeg het eerste programma. En dat zullen ze tot en met donder dag blijven doen, van 10.00 tot 13.00 uur. Voor de gelegenheid is de koffiekamer van het stadhuis omgetoverd tot radiostudio en De BBC zendt deze week vanuit het stadhuis dagelijks een radioprogramma uit. Zo was gisteren de Leidse volkshuisvestingsambtenaar Bob van Zijll rechtstreeks in Oxford te horen iroto Hoivasti het moet gezegd: het ziet er alle maal zeer professioneel uit. De BBC-mensen willen diver se onderwerpen behandelen. Zo werd er al gesproken over de Leidse universiteit. Op het pro gramma staan ook nog items als: volkshuisvesting en werkgele genheid. Feitelijk wordt het radiopro ject overigens pas op vrijdag af gesloten. Als slot zal dan de Mat- theus Passion van Bach vanuit de Pieterskerk rechtstreeks wor den uitgezonden in Oxford. De uitvoering, die ook op de Neder landse radio is te horen, wordt te vens door 24 andere van de 30 re gionale Engelse radiostations overgenomen. Uitwisseling (3) Gisterochtend was er van half twaalf tot half één een discussie gepland door radio Oxford. In de Leidse studio zat het PvdA-ka- merlid Arie van der Hek, in Ox ford was de conservatief James Elles aanwezig. Waarover het moest gaan - Van der Hek gaf eerlijk toe dat hij een beetje in het duister tastte. Hij wist trouwens ook niet met wie hij moest duelleren. Ze hadden tegen 'm gezegd dat-ie om tien over tien in Leiden aanwezig moest zijn en dat het over Euro pa zou gaan. "En dat leek me wel aardig. We zien dadelijk wel". Er werd onder meer over Euro pa gesproken; dat had Van der Hek goed gezien. Nadat het PvdA-kamerlid een en ander over het Nederlandse politieke systeem bad verteld, mocht Elles antwoord geven op de vraag: zijn wij goede Europeanen? En dat 'wij' sloeg natuurlijk op de En gelsen. In de eerste plaats zijn wij Brits, legde Elles uit, maar aan de andere kant: we kunnen niet alles zelf, dus we moeten ook wel Europeanen zijn. Nu was er al eerder een gesprek opgenomen met de WD-er Gijs de Vries, af komstig uit Leiden en lid van het Europees Parlement. En zo kon het voorkomen dat we even later het stemgeluid van De Vries hoorden. Wat is dat Eu ropees, vroeg hy zich terecht af. Hij voelde zich toch in de eerste plaats een Nederlander, vervolg de hij. Het meest interessante deel van de discussie ging over de uit wisseling. Zo'n uitwisseling, be toogde Van der Hek, zou veel in tensiever moeten plaatsvinden. Waarom, zo vroeg hij zich af. wordt er bijvoorbeeld niet sa mengewerkt tussen de universi teiten van Oxford en Leiden? Daar was Elles het wel mee eens. Toch vond hij de uitwisse ling zoals die tegenwoordig wordt gehouden ook een goede zaak: "Op deze manier kun je er achter komen dat andere steden met dezelfde problemen kam pen. En dan is de vraag natuur lijk: hoe lossen zij het op?" Tijdéns het programma kon den Engelse luisteraars opbellen en hun mening verkondigen. Dat zijn de zogenaamde 'phone-inns'. Een vrouw had ernstige beden kingen tegen de uitwisseling. Om ze op deze manier te houden is onzin, vond zij. "Het enige wat je eigenlijk doet is politici en zo uitnodigen om eens leuk rond te wandele n—en ze krijgen dan ook nog gra tis maaltijden. Een uitwisseling moet tot stand worden gebracht door de gewone mensen in de straat". "Maar er zijn toch ook aardige politici!", merkte Van der Hek op. "Geen commentaar", ant woordde de vrouw, die vervol gens antwoord gaf op de vraag wat Engeland nu precies is: "We zijn geen eiland meer, maar een ramp".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3