'Ik maak liever films dan rond te lopen in smoking' Concert Jazz Band knokt voor bestaanszekerheid Popfestival Montreux naar vijftig landen Meer dan 750 musici naar North Sea Jazz Groot popfestijn in lichtenvoorde 'Ex Animo' overtuigend in Matthaus-uitvoering WOENSDAG 26 MAAKT 1986 KUNST PAGINA 27 Een fragment uit de film 'Anna en Bella'. BLARICUM (GPD) - „Ik maak liever films dan dat ik in Holly wood in smoking moet rondlo pen", reageert de Blaricumse tekenfilmmaker Borge Ring op de vraag, waarom hij niet in Los Angeles zit om zijn Oscar in ontvangst te nemen. Ring (65) kreeg de hoogste onder scheiding uit de filmwereld toegekend voor zijn korte, ze ven en een halve minuut du rende tekenfilm ,Anna en Bei- la'. Een tekenfilm rond twee oude dames die terugkijken naar hun jeugd. Sinds het moment dat Rings werk uit de drie genomineerde ani matiefilms als het beste uit de en veloppe kwam, staat de telefoon roodgloeiend in zijn woning in Bla- ricum. „Als we naar Amerika gaan, is dat om vrienden te bezoeken en niet om voor aap te spelen", zegt Ring met iets van achteloosheid in zijn stem, maar heel duidelijk is te zien dat hij zeer ingenomen is met deze onderscheiding. De Academy Award voor Rings film is in Hollywood in ontvangst genomen door producente Cilia van Dijk. Zij zal binnenkort het kostbare kleinood in Blaricum af leveren. Deze Oscar is zeker niet de Borge Ring: liever in Blaricum dan in Hollywood eerste internationale prijs die Ring ontvangt voor zijn twee tot nu toe in vrije produktie gemaakte korte tekenfilms ,Oh, my darling' uit 1968 en nu ,Anna en Bella', die eind 1984 in première ging. Rings werk werd onderscheiden op grote inter nationale filmfestivals in Cannes, Montreal, Toronto, Los Angeles en in Japan. „Ik heb al jaren veel aanbiedin gen gekregen, vooral uit de VS, om daar te komen werken, maar ik blijf gewoon hier in Blaricum wo nen", zegt Ring, getrouwd met beeldhouwster Joanika Ring- Zwart en vader van twee kinderen. Zondagavond optreden in Concertgebouw Record aantal artiesten HILVERSUM-MONTREUX (QPD) Tijdens het Gouden Roos Rock Festival dat in mei voor het derde achtereenvolgende jaar in het Zwitser se Montreux wordt gehouden, zal een onwaarschijnlijk groot aantal ar tiesten van wereldfaam z'n opwachting maken. Verdeeld over vier dagen registreert de Zwitserse televisie in samenwerking met de Britse colle ga's van de BBC alle optredens. Verwacht wordt dat de opnamen door televisiestations in meer dan vijftig landen zullen worden gekocht. Onder de door de organisatie als 'superstars' betitelde artiesten bevin den zich onder andere de groepen Queen, Genesis, Frankie goes to Holly wood, The Eurythmics, Culture Club, Thompson Twins, ELO en Span- dau Ballet. Een greep uit de solisten die naar Montreux zullen afreizen levert fenomenen op als Joe Jackson, Elvis Costello, Patti Labelle, Roger Daltree, Billy Ocean en Sheena Easton. Als speciale gast treedt Phil Col lins op. Nieuw onderdeel van het rockfestival is een show waarin kersvers in ternationaal talent z'n kunsten mag vertonen. De artiesten die hiervoor zijn geselecteerd komen uit de Verenigde Staten, Canada, Groot-Brittan- nië, Duitsland en Zwitserland. Het rockfestival valt gedeeltelijk samen met het Gouden Roos televisie festival waarin amusementsprodukties uit alle delen van de wereld zullen wedijveren. Als Nederlandse inzending fungeert een speciaal voor deze gelegenheid aangepaste show van de TROS waarin André van Duin een groot aantal dieren sprekend opvoert. Het is nog niet bekend welke Ne derlandse omroep de rechten zal verwerven van de rockfestivalregistra ties. Zowel in 1983 als in '84 werden de opnamen door de AVRO uitgezon den. DEN HAAG (ANP) Op 11,12 en 13 juli wordt in het Congresgebouw in Den Haag voor de elfde keer het North Sea Jazz-festival gehouden. Gedu rende die dagen wordt op de twaalf podia continu en simultaan geconcer teerd doaor tenminste 130 groepen, met meer dan 750 musici. HILVERSUM (GPD) The Ne- De organisatoren van het festival verwachten dit jaar zeker zes groepen therlands Concert Jazz Band is een die op het ogenblik genoteerd staan op Billboard's Jazz Top Tien-lijst, van de attracties van de grote mu- compositie-opdracht die pianist Dat zijn Manhattan Transfer, Wynton Marsalis Quintet, Spyro Gyra, Dave ziekmanifestatie 'Jazz at the Con- Henk Meutgeert ontving van de Grusin/Lee Ritenour Band met een gastoptreden van Diana Schuur, certgebouw', die zondag (Eerste Wereldomroep. Van de uitvoering George Howard en mogelijk ook (Edison-winnaar) Stanley Jordan. Paasdag) wordt gehouden. Het is van dit werk 'The Flying Dutch Voor de liefhebbers van big bands komen onder meer Lionel Hampton een vervolg op het succesvolle Sourcer Concerto'werd een televi- i Buddy Rich naar Den Haag. De 16-mans band van Rob Wilber zal de jazzfeest dat vorig jaar ten behoeve siefilm gemaakt, die via de Wereld- Henk Meutgeert: 'Het is een lange weg e ilijkeweg(foto Benny Goodman laten herleven. Als vocalisten treden op muziek Helen Merrill, Jon Hendricks and Company, Dakota Staton, Helen Shapi- gebouw tot stand kwam. Ook ro (met de band van Humphrey Lyttelton) en Carmen McRae met de J"' groep van Stanley Turrentine. Tot de festival-favorieten behoren voorts onder anderen Art Blakey certen begint and the Jazz Messengers en the James Moody/Johnny Griffin Set. Voor programma is het eerst nemen het Trio van Ahmad Jamal en de Arturo Sandoval Band van TROS en Wereldomroep, uit Cuba aan het festival deel, terwijl de première wordt verwacht van het Voor The Netherlands Concert Jazz Band op het Internationaal duo Dorothy Donegan en Pia Beck. Jazz Band betekent dit optreden Jazzfestival in de Meervaart Verder is de komst van The Neville Brothers (de rhythm and blues een nieuwe en belangrijke stap op uitvoering te geven aan een nie band uit New Orleans) en de jump-jazz band The Chevaliers (vermoede- de moeilijke weg naar de bestaans- compositie-opdracht voor H lijk versterkt met Slim Gaillard) definitief. zekerheid. Het orkest staat onder Meutgeert, ditmaal verstrekt Voor de liefhebbers van de "oudere" stijlen zijn er optredens van Max leiding van Henk Meutgeert uit de NOS. Collie Rhythm Aces, Ken Colyer, Cy Laurie, The Saints Marching Band, Soest, een van de initiatiefnemers de Dutch Swing College Band met Warren Vaché en Scott Hamilton en v?or de oprichting ervan. De zake- Doc Cheatham. Ook wordt getracht de Olympia Brass Band uit New "jke leiding berust bij een stich- Orleans te contracteren. tingsbestuur met als voorzitter De onderhandelingen met Nederlandse groepen zijn nog in volle gang, Journaalredacteur Joop van Zijl. zoals ook met nog andere bekende Amerikaanse artiesten, aldus de orga- Het oorspronkelijke orkest ont- nisatoren. stond naar aanleiding van een deel van de recette bestemd door de TROS-televisie op 25 r de restauratie. De reeks con- gustus uitgezonden. 21.00 uur. Het o-produktie Het is een lange en vooral moei lijke weg, maar we komen er wel". Dat is de overtuiging van dirigent Henk Meutgeert. Hij steekt samen met bestuurslid Ton van der Horst (hoofd televisie van de Wereldom- Goed voor 50.000 bezoekers DOETINCHEM (GPD) Liefst 50.000 popliefhebbers zullen zich op 4 juli naar Lichtenvoorde bege ven om daar een internationale keur van popartiesten te zien op treden. Dat is althans het ambitieu ze plan van de Belg Herman Schueremans, die al jaren achter een het dubbelfestival in Torhout en Werchter, de grootste in z'n soort in Europa, organiseert. Hij neemt op korte termijn een beslis sing of daar een derde festival bij- voorde. De omgeving is erg belang- wel op drie achtereenvolgende da- Nederland. Het Lich- ryk voor ons, de sfeer die we in gen willen spelen". B en W Torhout en Werchter hebben we- 0. ten te creëren is een deel van het bimple MindS cces dat ons in de afgelopen ja- i ten deel is gevallen. De mensen zijn de stadions onderhand beu, komt tenvoordse college heeft zich inmiddels bereid ge toond onder voorwaarden akkoord te gaan met de organisatie op de Besselinkschans. nen internationale acts Schueremans op dit Schueremans is ingegaan op het dan worden ze in vak 20 gestouwd ment in de slag is, liegen er niet niet helemaal rond is. „Ik heb be- voorstel van Normaal-manager Mick Froeling die de organisatie Nederland vo nemen. „Een kers is al gaan kijken, en die was tisch redelijk enthousiast over Lichten Bluesvirtuoos Robert Cray, het exacte voorstel Lloyd Cole, The Waterboys gedaan heeft „Deze onderscheiding zal voor mij niet veel veranderen. Meer indruk maakt de waardering die ik voor mijn werk krijg uit de kring van te kenfilmmakers. Dat zegt mij veel meer dan zo'n Oscar-carnaval". ,Anna en Bella' werd, net als Rings eerdere vrije produktie ,Oh, my darling', waarvoor hy ook al een Oscar-nominatie kreeg, moge lijk gemaakt door subsidie van het ministerie van WVC. ,Anna en Bei- la', waarvoor Ring niet alleen de vele duizenden tekeningen maak te, maar ook de muziekband in speelde, heeft ongeveer 100.000 gulden gekost. „Deze prijs is, hoe eervol voor mij ook, belangrijk om het prestige van de Nederlandse film in het bui tenland op te vijzelen", aldus de Blaricumse tekenfilmmaker. Op dit moment is Borge Ring bezig met het animeren van de nieuwste tekenfilm, een project dat in Frankrijk wordt verwezenlijkt. Borge Ring, Deen van geboorte, kwam aan het begin van de jaren vijftig naar ons land en werkte tot 1973 voor de Marten-Toonderstu- dio's in Nederhorst den Berg. Daarna vestigde hij zich als zelf standig tekenfilmmaker in zijn woonplaats Blaricum. Ring werkte mee aan internationale tekenfilms- produkties, zoals die van Asterix, en een groot aantal Amerikaanse films. Naast een gerenommeerd en nu met een Oscar onderscheiden animator is Ring ook een voortref felijk bassist. Adèle Bloemendaal op Gay-feest AMSTERDAM (ANP) - Op koningin nedag, 30 april, zal Adèle Bloemen daal een bijzondere „Queens only" voorstelling geven in Carré voor le zers van de Gay Krant, een homo-in formatieblad. Aan de avond wordt ook meegewerkt door Margreet Dol man (Paul Haenen). Het idee voor deze „Queens only"- avond ontstond bij Adèle zelf. Waar om een „Queens only"-avond? Adè le: „Als ik een aartsconservatief pu bliek heb en er zitten twee nichten.op de tweede rij, dan is mijn avond ge red. Dus wat zal er gebeuren wanneer Carré er tot de nok toe mee gevuld 1(1) The promise you made - Cock Robin 2(3Jeanny - Falco 3(2) Borderline - Madonna 4 6) Conga - Miami Sound 5 (4) When the going gets touch - Billy Ocean Rol- 6 9) Harlem shuffle ling Stones 7 5) Burning heart - Survt- 8 8) Kyrie - Mr. Mister 9(7) Alice I want you just for me - Full Force 10 (15) Zonder jou - Erik Mesie 11 (11) In a lifetime Clannad 12 (20) Absolute beginners - David Bowie 13 (18) Cry to heaven - Elton John 14 (17) Tonight - Ken Lazslo 15 (16) How will I know - Whit ney Houston 16 (10) 1 am a lover - Andrea 17 (13) The sun always shines on tv - Aha 18 (29) Kiss - Prince The Re volution 19 (12) Girlie girlie - Sophia George 20 (27) Brother Louie - Modern Talking 21 (23) Jericho - Simply Red 22 (33) Move away - Culture Club 23 (32) Don't waste my time - Paul Hardcastle 24 (28) It was love - Frank Du val Kalina Maloyer 25 (19) Destiny-Jennifer Rush 26 (14) You little thief - Fear- gal Sharkey 27 (21) I still remember - Frank Ashton 28 Just buggin' - Whistle 29 Living in another world - Talk Talk 30 (22) Living in America - Ja- mes Brown 31 (25) 32 (34) Rock me baby - Johnny Nash Just can't stand it - Matt Bianco Sara - Starship A kind of magic - Queen Pien in de kop - Nor maal 36 (31) Manic Monday - Bang les 37 Island of love - Demis Roussos 38 A love bizarre - Sheila 39 (35) Sanctify yourself - Sim ple Minds 40 (26) We just - Moses (Stichting Ned. Top 40) roep) de meeste tijd in het orkest. „Voor het grootste deel is het lief- 0 dewerk oud papier. Zeker voor dit werk 'The Flying Dutch Van der Horst. Ik schrijf veel mu- ziek voor de band hoewel ik eigen lijk vind dat het orkest een beter gezicht krijgt door muziek van meer arrangeurs en componisten". Dirigent en stichtingsbestuur knokken voor het voortbestaan van de muzieksoort. De omroepen haken om financiële redenen één voor één af. Orkesten zyn te duur. Bestuurslid Ton van der Horst: „Ons streven is een plaats in Ne derland te verwerven, die analoog is aan het Concertgebouworkest of het Residentie Orkest. Nederland hoort zo ook een jazzorkest te heb ben. Dat gebeurt ook in de landen om ons heen. In Frankrijk is on langs een jazzorkest in staatsdienst gekomen. De minister van cultuur (voor vóór de Franse verkiezingen) is erg actief geweest op dat ge bied". „Dit jaar zal het orkest voldoen de repertoire hebben opgebouwd om een tournee door Nederland te rechtvaardigen. Er is sinds de op richting vorig jaar regelmatig op getreden, onder meer op het jazz festival van Schaarsbergen. De jazzmanifestatie van zondag avond in het Concertgebouw biedt naast The Netherlands Concert Band voort de groep Batida met José Koning en de percussionist Nippy Noya, de zangeres Etta Ca- voor drie maal 50.UU0 festivaibe- mef°n vibrafonist Dave Pike zoekers. „Ook hebben we gepro- JP^hettno Jack van Poll, de voca- beerd Talking Heads binnen te ha- Maporie Barnes, Adnenne len, maar die komen in principe We,st' Derborah Brown en Dee Da- volgend jaar", aldus Schueremans nielj "If1 het tn° van ^*JasPer die met de publiciteit liever nog en eTT lans e" Candy Dulfer Re- wat gewacht had daar alles nog vue-, Het Jazzfeest duurt tot twee s nachts. hij is realis- redelijk. Wel hangt het ui teraard ook van de bands af of ze Het programma wordt van negen piVH Simply Red bijvoorbeeld. Maar dat gelijk dat we voor Lichtenvoorde de TROS uitgezonden. De We- zijn nog maar kleintjes bij Simple een wat andere formule gaan han- reldomroep neemt de opnamen Neil Young Crazy Hor- teren, met vier of vijf bands. Dat is over voor verspreiding over de ver- nog even afwachten". schillende delen van de wereld. Matthaus Passion van J.S. Bach door de Christelijke Oratorium Ver eniging 'Ex Animo', Jongenskoor 'Ex Animo', Wassenaars Jongenskoor. Begeleiding Randstedelijk Begelei dingsorkest. Medewerkenden: Lenie van den Heuvel, sopraan, Ananda Goud, alt, Chris van Woerkom, tenor (Evengelist), Harry Gerards, tenor, Cor Niessen Bas (Christuspartij), Joep Bröcheler, bas. Jaap Sietsma, Viola da Gamba, Ada van der Bent, orgel (continuo) en Gerard Bal, or gel. Het geheel onder leiding van Wim de Ru. Gehoord op dinsdag 25 maart in de Stadsgehoorzaal in Leiden. LEIDEN - In een bezetting van dubbelkoor, jongenskoren en dubbel-orkest vertolkte gister avond de Christelijke Oratorium Vereniging 'Ex Animo' de Mat thaus Passion met wisselende kwaliteit, waarbij het woord kwaliteit ongetwijfeld overeind blijft staan als het gaat over de prestatie van het koor en het Randstedelijk Begeleidings Or kest. Niettemin had een wat proble men met de samenstelling van de solisten, vanwie tenor Alexan der Vermeulen ziek werd, en moest worden vervangen door Harry Gerards, terwijl de sym- phatieke en natuurlijke alt Anan da Goud tegenover deze - grote bezetting iets te weinig inhoud bezat om te spreken van een evenwichtig geheel. Ondanks dat viel er in deze uit voering veel te genieten over: al lereerst de rake en integere op vatting van dirigent Wim de Ru waarmede hij de koralen en aria's als een guirlande om het bijbelverhaal heenvlecht en de boeiende en illustratieve wijze waarop Chris van Woerkom de Evangelist daarbij gestalte gaf. En hoewel het gebruik van een vrij groot dubbelkoor en orkest het gevaar inhoudt dat het ge heel wat ondoorzichtig kan wor den, wist 'Ex Animo', binnen de grenzen der mogelijkheden, de uitvoering bijzonder krachtig, le vendig en vooral met overtui gingskracht over het voetlicht te brengen, waaraan het timbre verschil tussen jongenskoor en sopranen het geheel nog een ex tra frisse (en aandoenlijke) nuan ce gaf. De koralen werden nooit week of huilerig maar breed en van een grote dramatische kracht, terwijl het koor met felle lenig heid en expressie naar voren kwam in woord en antwoord waar de woedende schare om 'Barrambam' schreeuwt en los barst in het vreselijke koor 'Lass ihn kreuzigen'! Indrukwekkend was sopraan Lenie van den Heuvel in het reci tatief 'Er hat uns allen wohlge- tan' en de daarop volgende bijna pog volmaaktere aria 'Aus liebe will mein Heiland Sterben' dat in eeh omlijsting van fluit en hobo's da caccia diepe indruk achterliet. Niet minder sterk was de Chris tuspartij gezongen door de bas Cor Nielsen vooral in het diep ge zongen 'Meine seele ïst betrubt en het beklemmende 'Ihr seid ausgegangen als zu einem Mor- der', terwijl de bas Joep Bröche ler de kleinere partijen en basa- ria's op verdienstelijke, zij het wat behoudende wyze voor zijn rekening nam. Of men na het aangrijpende slotkoor van de Matthaus 'Wir setzen uns mit tranen nieder' wel of niet kan applaudisseren blijft een penibele vraag. Weldadig was in elk geval dat dirigent Dc Ru zich niet eerder omdraaide, dan na een diepe en langdurige stilte. ANNEKE VAN VLIET. Oscar-winnaar Borge Ring

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27