Rechts bijstand voor de Paasdagen 6?5 Bavo-project Beschut Wonen bestaat vijf jaar Croft Sherry 6?5 zwarte Kip Advokaat of warnink's Advokaat Leiden oegstgeest Lisse Staf psychiatrisch ziekenhuis in Noordwijkerhout tevreden over resultaten Nieuwe uitgaven Parkeren op boulevard aan banden WOENSDAG 26 MAART 1986 PAGINA 23 Eén ding is zeken een advokaat van dit kaliber zal rond deze dagen beslist niet over kliëntèle te klagen hebben. Vooral niet nu-ie op z'n paasbest geprijsd is! normaal 6,95 nu per fles Bols Jonge Jenever volle liter, normaal 18,95 Hoppe Vieux volle liter, normaal 18,95 vat 69 Scotch whisky normaal 19,95 Hennessy v.s. Franse cognac, normaal 35,95 EXTRA TIP VOOR DEZE WEEK! Paastraktatie voor de echte sherryliefhebber! pale dry of medium dry normaal nu SPECIALE WUNKEUZfc VOOR MAART Cave de vingrau 1982 A.C. Cótes du Roussillon villages Dit is een topwijn die zijn weerga niet kent en terecht de ene na de andere prijs binnensleept. Het is een donkerrode wijn met een vol aroma, die pas écht op zijn juiste waarde kan worden geschat als u 'm nog een jaar of twee laat rusten. per fles doos a 6 flessen 37?o s NOORDWIJKERHOUT - "Psychiatrische patiënten komen pas in aanmerking voor een plaatsje in een van de huizen van het project Beschut Wonen als gebleken is dat zij in de maatschappij niet meer kunnen aarden. Eerst moet volstrekt duidelijk zijn dat de patiënt zoda nig psychisch ziek is dat een plaats in wat dan heet de normale-mensenmaatschappij, voor hem niet is wegge legd. Het Beschut-Wonenproject op de Sint Bavo is voor in zo'n patiënt een mooie oplossing". Psychiater J. Droes, rdie verbon den is aan de inrichting voor zwakzinnigen en psychiatrische patiënten Sint Bavo in Noordwij kerhout, kijkt samen met so, ciaal-psychiatrisch medewerker H. Kokhuis, terug op vijf jaar Be schut Wonen. door Monica Wesseling Beschut Wonen is een project dat 170 psychiatrische patiënten van de Bavo gelegenheid biedt om samen te wonen in de aparte wijk die in 1981 op het terrein van de Bavo is gebouwd. De wijk bestaat uit 32 woningen voor vijf personen en acht huizen voor tweepersoonshuishoudens. Er is verder een buurtcentrum, een café, een hobby- en klussenruim- te, een gezondheidscentrum en een wijkwinkel. Droes merkt vooraf op dat er een duidelijk onderscheid moet worden gemaakt tussen zwak zinnigen en psychiatrische pa tiënten. "Beide groepen wonen op de Bavo, maar daarmee houdt de overeenkomst ook op. Zwak zinnigen zijn geestelijk gehandi capt en daardoor iets minder slim dan normal? mensen. Psy chiatrische patiënten daarente gen zijn geestelijke absoluut niet gehandicapt. Zij hebben echter door hun karakter in combinatie met hun levensomstandigheden, problemen in de omgang met an deren. Dat is dus iets heel an ders". Het project Beschut Wonen is bestemd voor chronisch-psy- chiatrische patiënten. Een ander woonproject op de Bavo, De Ha fakker, biedt onderdak aan zwakzinnigen. Kleinschalig betonnen spant belandt op weg bij Leimuiden LEIMUIDEN - Een vrachtwagen combinatie heeft vanmorgen om half zeven een betonnen spant van zeventig ton verloren op de provin ciale weg tussen Alphen en Lei muiden. Het spant brak door onbe kende oorzaak in tweeën en be landde dwars op de weg. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Het verkeer uit beide richtin gen moest worden omgeleid via Leimuiden. Twee vrachtwagencombinaties reden met elk een spant van zeven tig ton onder politiebegeleiding richting Aalsmeer. De spanten zijn voor een veilinggebouw aldaar. Ter hoogte van de Vriesenweg brak plotseling een van de spanten en gleed van de oplegger. Vanmorgen om tien uur was men nog bezig om de weg vrij te maken. lijk beschouwd dat mensen met geestelijke problemen in grote paviljoens in de inrichtingen werden ondergebracht. De laat ste tien, vijftien jaar zijn de denk beelden over de huisvesting van psychiatrische patiënten even wel gewijzigd. In de paviljoens Werden natje en droogje voor de patiënten door de verpleging verzorgd: Er werden nauwelijks pogingen on dernomen om eenmaal opgeno men patiënten weer terug in de maatschappij te plaatsen. "Steeds meer werkérs' in de geestelijke gezondheidszorg gin gen beseffen dat opname in grote paviljoens juist allesbehalve ide aal is. De patiënten krijgen er veel te weinig prikkels van bui tenaf. De eigen verantwoorde lijkheid ontbreekt doordat ze volledig worden verzorgd", zegt Droes. Na een uitgebreide studie naar de beste manier om psychiatri sche patiënten te huisvesten, ble ven drie mogelijke methoden over: huisvesting in de traditio nele inrichtingen; in zogenaam de beschut-wonenprojecten of in een huis waar 'beschermd' kon worden gewoond. Een ander gevolg van de bezin ning op het functioneren van psychiatrische inrichtingen was ook dat sedert cue tijd patiënten sterker worden gestimuleerd de stap terug naar de maatschappij te maken. Dat is echter niet voor allen weggelegd. Niet iedere pa tiënt kan de overstap maken. "Toch verklarenwe patiënten pas tot chronisch patiënt als her haalde pogingen tot terugplaat sing zijn stukgelopen. Maar ook chronische patiënten horen niet thuis in grote paviljoens", voert Kokhuis aan. Tussen de traditionele inrich tingen en de 'normale maat schappij' in liggen projecten als Beschermd en Beschut Wonen. Het Beschermd-Wonenproject bestaat uit een aantal pensions, ,vérspreid over Nederland, waar in psychiatrische patiënten sa menwonen. De huizen staan in normale wijken in steden of dor pen, de bewoners hebben een grote mate van zelfstandigheid, al is er wel begeleiding vanuit een nabij gelegen inrichting. In de omgeving van Noordwij kerhout zijn, tot spijt van Droes, geen Beschermd-Wonenpen sions. De dichtsbijzijnde steden waar dergelijke pensions zijn te vinden, zijn Rotterdam en Delft. "Voor patiënten die terug naar de maatschappij willen en kun nen, is zo'n woonpension vaak een mooie tussenstap. Doordat we geen pensions in de buurt hebben, verlaten minder mensen onze inrichting dan wij eigenlijk zouden willen". Noordwijkerhout mag dan geen project Beschermd Wonen hebben, het dorp biedt wèl on derdak aan een unicum in Ne derland: het Beschut Wonenpro ject. In de Beschut Wonenwijk in De uiteindelijk resultaten van het onderzoek worden met span ning afgewacht. Volgens Droes is het belang van een dergelijk onderzoek tweeërlei: ten eerste kan ermee worden bewezen dat kleinschalige woonvormen nut hebben. (En omdat dergelijke woonprojecten veel (overheid s- )geld kosten, moeten aanvragen voor dergelijke projecten be hoorlijk worden onderbouwd). Ten tweede geeft het onderzoek de medewerkers van de Sint Ba vo de mogelijkheid om hun ei gen doen en laten te testen. "Als direct-betrokkenen kunnen we niet meer zo heel objectief oorde len over het project". Hoewel Kokhuis en Droes zeer te spreken zijn over het Beschut- Wonenproject zien zij er geen heil in de wijk verder uit te brei den. Een verdere concentratie van mensen met dezelfde proble men op die plek wordt door hen niet wenselijk geacht. Boven dien zijn 170 plaatsen voldoende om aan de regionale behoefte aan deze woonvorm te voldoen. Boeken De afgelopen jaren heeft de schrijver John Wennink twee fo toboeken gemaakt over de psy chiatrische afdeling van de Sint Bavo. Het eerste boek, waarvoor fotograaf Jan Smulders de foto's maakte, handelt over de huisves ting in de grote paviljoens. Het project Beschut Wonen komt aan de orde in het onlangs ver schenen tweede boek. De foto's hiervoor zijn gemaakt door Bob Wijngaarden. De boeken zijn in de boekhan del te koop of te bestellen. Kok huis zegt erover: "Het zijn geen populaire werkjes of zo. Maar voor werkers in deze vorm van gezondheidszorg en andere geïn teresseerden kunnen ze zeer waardevol zijn". Khing. Voor 7 jaar en ouder. Leopold, prijs 24,90. - 'De lekkerste taart van de wereld' door Nannie Kuiper, met tekeningen van Fred de Heij. Leopold, prijs 15,90. - 'Loes ziet een draak' en 'Rob ruimt zijn kamer op' door Anne-Marie Cha- pouton met plaatjes van Vincent Penot en Tom wil naar zee' door Chnstiane Renauld met plaatjes van Corderoch. Drie boekjes in een kleuterserie van Casterman. Diversen - 'Zo ontstaat anorexia bij jonge vrou wen en kankerpatiënten' door Johan E.Spnetsma. Met dit boekje meent de schrijver te kunnen bijdragen tot een snelle en doeltreffende therapie. ANKH-Hermes (Ankerserie), prys ƒ9,50. - 'Het verdeelde gemoed' door Hubert J.M Hermans. Over de grondmotieven in ons dagelijks leven. Nelissen, prijs 19,50. - 'Mag de dokter doden?', vlugschrift van prof.dr.C I.Dessaur en drs. C.J Ru tenfrans. Argumenten en documenten tegen het euthanasiasme. Quendo, prys 12,50. - 'De andere weg' naar psychologie van spirituele groei. Door dr. M.Scott Peck. Servire, prijs 29,50. - 'Xaviera's tuin der lusten' door Xa- viera Hollander. Luitingh. prijs 24.50 - 'Loslaten met Liefde' door Nancy O'Connor. Over het rouwproces en het verwerken van verdriet Servire, prUl 24.50. J. Dröes en H. Kokhuis: "Psychiatrische patiënten zo veel mogelijk eigen verantwoordelijkheid geven". het dorp zelf wonen nu 170 men sen. Tot het project behoren daarnaast twee woningen aan de Langevelderweg; het Clemens- huis in de Kerkstraat en vier hui zen in Rotterdam en Delft (veel patiënten van de Bavo komen uit die beide plaatsen en de omge ving daarvan). de grote paviljoens woonden, verhuisd naar het Beschut-Wo nenproject. Dröes vertelt dat sommigen van hen best nog meer zelfstandigheid zouden kunnen krijgen. "Ze wonen hier echter vaak al tien jaar of langer. Dan kun je mensen niet zo maar hun eigen leefmilieu afnemen door ze pardoes in de maatschap pij te plaatsen". Dröes koestert niet de illusie (foto Holvast) dat een belangrijk deel van de huidige bewoners van de wijk uiteindelijk zal terugkeren in de 'gewone' maatschappij. Desal niettemin is hij heel positief over de gevolgen die de gewijzigde woonvorm voor de patiënten heeft. Hij illustreert dat met een voorbeeld: "Sommige psychia trische patiënten hebben geeste lijke problemen omdat ze be paalde karaktertrekken niet op de juiste wijze weten te doseren. Daardoor komen ze in conflict met hun omgeving hetgeen op zichzelf weer tot allerlei proble men aanleiding geeft. Iemand die bijvoorbeeld extreem dwin gend is en altijd zijn zin wil heb ben, zal weinig moeite hebben zich in een groot paviljoen te handhaven. Krijgt hij in de ene zitkamer zijn zin niet, dan gaat hij gewoon naar de volgende. In de huizen van Beschut Wonen wonen de patiënten in kleine groepjes samen. Dwingend ge drag wordt in zo'n situiatie niet geaccepteerd. Er zal een conflict ontstaan en de patiënt zal, omdat hij toch behoefte heeft aan con tact, minder dwingend worden. Hij leert daardoor met die eigen schap omgaan". Twee sociologen hebben de af gelopen vijfjaar onderzocht wel ke gevolgen de verhuizing van de paviljoens naar de wijk Be schut Wonen voor de patiënten hebben gehad. Hoewel de defini tieve resultaten van het onder zoek pas eind mei worden ver wacht, haalt Dröes toch alvast enkele resultaten van het onder zoek naar voren. "Het blijkt zo te zijn dat patiën ten zich door het project een gro tere mate van publieksidentiteit verwerven. Simpel gezegd komt dit er op neer dat de patiënt iets over zichzelf als persoon weet te vertellen. Bijvoorbeeld: ik ben Jan Jansen en ik houd parkie ten". Doordat de patiënten zelf hun huis schoonhouden en hun kle ding verzorgen, zie je ook een verhoging van het zogenaamde activiteitenniveau. In het voor beeld van Jansen gaat Jansen dus, als hij in een huis van Be schut Wonen woont, vaker par- kietenvoer kopen dan wanneer hij nog in een paviljoen zou wo- Parkeren op dit gedeelte van de Koningin Wilhelmina Boulevard zal het komend seizoen onmogelijk zijn. De gemeente plaatst er onder meer betonnen zitelementen. Links van het midden op de foto het in aanbouw zijnde Hotel Oranje. (foto Wlm Dijkman) NOORDWIJK - Parkeren op de Koningin Wilhelmina Boulevard tussen restaurant de Blauwe Gans en het in aanbouw zijnde Hotel Oranje in Noordwijk aan Zee wordt door betonnen blokken en zitelementen onmogelijk gemaakt. Nog voor het zomerseizoen begint worden de obstakels geplaatst. De gemeenteraad van Noordwijk stel de hiervoor gisteravond 43.000 gul den beschikbaar. Op de Koningin Wilhelmina Boulevard wordt vooral op drukke zomerse dagen veelvuldig op de stoep geparkeerd. Enige tijd gele den besloot de gemeenteraad dit tegen te gaan door aan de rand van de stoep paaltjes of andere obs a- kels te plaatsen. De gemeentelijke adviescommissie voor verkeersza ken sprak zich onlangs uit tegen het gebruik van paaltjes. Omdat betonnen blokken en zi telementen erg veel geld kosten, wil de gemeenteraad niet in een keer langs de hele boulevard der gelijke obstakels plaatsen. Door te beginnen met een klein deel is het bovendien mogelijk eerst te bekij ken of de boulevard mooier wordt door de elementen en betonnen blokken. Proza - 'Een man wordt ouder' .tweede roman van Italo Svevo. Voor de eerste maal ge publiceerd in 1898. Ambo, prys 24,50. Historie - 'Vrouwen in de middeleeuwen', haar politieke en sociale betekenis, uitgelegd door Régine Pernoud. Ambo, prys 45,- Avontuur - 'Het geheim van het graf door Tom Keene. Een complot, dat vrede en vei ligheid in gevaar brengt. Iemand komt het bij toeval op het spoor. Van dat mo ment af kykt hij de dood in de ogen. Van Holkema en Warendorf, prijs 29,90. 'Het volgende slachtoffer' door J.C.Pollock. Een Vietnam-veteraan ziet zijn gastheer by een korte vakantie voor zyn ogen vermoord worden. Hem wordt dan duidelijk, dat meer mensen van zyn vroegere gevechtseenheid op het lijstje van de moordenaar staan. En hyzelf staat bovenaan. Van Holkema en Wa rendorf, prys 29,90. Jeugdboeken - 'Anna is er nog' door Ida Vos. Voor kinderen van elf jaar en ouder. Leopold, prys 22,50. - 'Alles of niets voor een fiets' door Hunnel Linde. Voor 9 jaar en ouder. Leopold, prys 21,50. - 'Driemaal één is één' door Dolf Ver- roen, met tekeningen van The Tjong

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23