LEIDSCH DAGBLAD voor Steun PvdA Lubbers' plannen UW E GEN DAGBLAD GEEN KWESTIE VAN DURVEN MAAR GEWOON DOEN! 'Suriname aangeboden als cocaïne - vrijhaven' A0& ÜiüHet Motorhuis Johan de Meester overleden In totaal meer dan negen miljard bezuinigen Britten boos over niet uitleveren van IRA-lid WEES DE BVB-VERHOGING VOOR! Philips doet beroep op bonden Krijgt weduwe van NSB- leider terecht pensioen? WOENSDAG 26 MAART 1986 OPGERICHT'1 MAART 1860 No. 37969 AMSTERDAM (ANP) - Dc beken de acteur en regisseur Johan de Meester, die een vooraanstande plaats in dc Nederlandse toneelwe reld heeft ingenomen, is vorige week op 88-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam overleden. De crematie heeft in besloten kring plaatsgehad. Johan de Meester is verbonden geweest aan de gezelschappen van Willem Rooyaards en van Verkade. Ook was hij leider en regisseur van het Vlaamsch Volkstoneel. In de jaren dertig leidde De Meester mede het Groot-Neder lands Toneel en in 1938 was hij be trokken bij de oprichting van het Residentie Toneel. De Meester hield zich ook bezig met film. Hij maakte in 1936 'Rub ber' met Gerard Rutten en in 1938 'Veertig jaar' met Edmond T. Gre- ville. Na de oorlog werkte hij als regis-* seur en acteur bij Comedia. van 1950 tot 1962 maakte hij deel uit van de leiding van de Nederlandse Comedie en van 1962 tot 1964 van de Nieuwe Komedie/Arena. Top AbvaKabo ontraadt extra looneis AMSTERDAM (GPD) - De Abva Kabo ziet geen kans om in een vol gende kabinetsperiode de bezuini ging op de ambtenareninkomens terug te draaien. Vice-voorzitteT Kees Vrins, zei vandaag op het congres van de FNV-ambtenaren- bond dat dit de overheid 8 tot 10 miljard gulden zou gaan kosten. Hij ontraadde het congres met klem voorstellen tot het terughalen van de ingeleverde koopkracht aan te (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De politie zal proces verbaal opmaken tegen Leidse meubelwinkels die op Tweede Paasdag open zijn. Voor deze dag hebben burge meester en wethouders van Leiden de winkeliers niet vrijgesteld van de winkelsluitingswet, hoewel dit de afgelopen jaren min of meer tra ditie was geworden. Een aantal meubelhandelaren heeft dan ook aangekondigd om aanstaande Johan de Meester. maandag, Tweede Paasdag, ge woon de deuren te zullen open. De gemeente mag voor vier zon en feestdagen per jaar vrijstelling van de winkelsluiting verlenen. Op advies van de Kamer van Koop handel is gekozen voor de Leidse Lakenfeesten (de zondagen 6 en 13 juli), de Nationale Meubeldag (zon dag 19 oktober) en Koninginnedag (woensdag 30 april). Enquêtes van de Kamer van Koophandel hebben uitgewezen dat het merendeel van de Leidse middenstand en de am bulante handel het met deze keuze eens is. Een aantal Leidse meubelzaken wil echter vasthouden aan Tweede Paasdag als 'woondag'. Vooral om dat meubelzaken in Leiderdorp en langs de Hoge Rijndijk in Zoeter- woude wel open mogen zijn. De Leidse middenstanders vinden het een vorm van rechtsongelijkheid en concurrentievervalsing dat hun naburige collega's op Tweede Paasdag wel meubels mogen ver kopen. Volgens de Leidse politie zullen overtreders echter onverbiddelijk op de bon worden geslingerd. De politie zal de winkels die in over treding zijn echter niet sluiten. Justitie staat eveneens achter de actie, aldus de politie, zodat de middenstanders op gerechtelijke vervolging kunnen rekenen. Bij veroordeling kan dat de meubel handelaar een boete van duizen den guldens kosten. LONDEN (AP) - Britse politici in Londen hebben woedend gerea geerd op het advies van de Amster- DEN HAAG (GPD) - De PvdA steunt premier Lubbers bij zijn streven om het financieringstekort (verschil tussen inkomsten en uitgaven van de overheid) volgend jaar beperkt te houden. Lubbers wil daartoe meer bezuinigen (in totaal 9 miljard) dan de VVD-bewindslieden in het kabinet. PvdA-leider Den Uyl wil direct na de paasvakantie Lubbers om op heldering vragen over het mislukte kabinetsberaad van deze week. zo zei hij gistermiddag. Hij wil weten waarom het beraad over de bezui nigingen voor 1987 ook na vijf spe ciale bijeenkomsten van het kabi net nog niet tot resultaat heeft ge leid. Den Uyl kondigde verder aan dat zijn fractie opnieuw het (eerder dit damse rechtbank om het IRA-lid jaar verworpen) initiatief-wetsont- Wel wil het bondsbestuur probe ren de koopkracht te handhaven PARIJS (AP) - Bij een brand in het Parijse Trinité Palace hotel zijn op de manier zoals dat in de markt- gisteravond drie mensen om het leven gekomen. Negen anderen raakten sector gebeurt. Het bestuur denkt gewond. Een man kreeg een hartaanval en is in levensgevaarlijke toe- daarbij aan de financiële ruimte stand opgenomen in een ziekenhuis. Onder de slachtoffers zijn twee West- die wordt geboden door de prijs- duitse toeristen. cianst van compensatie en de verbetering van De brand brak uit op de tweede verdieping van het zeven verdiepingen d het aevola is KuiispraaK Gerard Kelly niet uit te leveren i Groot-Brittannië. De voorzitter van de Sinn Fein, Gerry Adams, gaf in Belfast een verklaring uit, waarin hij het advies verwelkom de. Een ander IRA-lid, Brendan Mcfarlane, moet volgens de recht bank wel worden uitgeleverd. hoge, 42 kamers tellende hotel. Men vermoedt dat de brand het gevolg i van slordig rookgedrag. PARAMARIBO (ANP/AP) - De Surinaamse legerleider Desi Bou- terse heeft gisteren een spoedver gadering van het militair gezag bij een geroepen in verband met de ar restatie van Etienne Boerenveen in Miami. Boerenveen en twee anderen werden maandag in de VS aange- De spoedzitting werd aangekon digd nadat minister Henk Herren- berg van buitenlandse zaken een ontmoeting had met de Ameri kaanse ambassadeur. De Suri naamse regering verklaarde dat de 28-jarige kapitein Boerenveen op een diplomatiek paspoort naar Miami reisde voor een korte vakan- houden in verband met drugs- tie. De arrestatie wordt een schen smokkel. Zij zouden van plan zijn geweest Suriname aan te bieden als een vrijhaven voor cocaïne smokkelaars. Het Surinaamse le ger zou de drugssmokkelaars be schermen. ding van de diplomatieke procedu re genoemd. Boerenveen is de secretaris de Beweging en voorzitter commissies belast met economi Als u vóór pasen bij het Motorhuis Leiden een Opel uit voorraad koopt, dan bent u de komende BVB-verhoging te slim af en dat bespaart u flink wat geld! Kom dus langs bij Het Motorhuis dat a.s. donderdag, vrijdag en zaterdag ook nog 'ns paaseitjes kado geeft. sche reorganisatie binnen de rege ring. Boerenveen zou volgens eigen zeggen voor zijn plan de zegen heb ben gehad van de autoriteiten in Paramaribo. Dat heeft de officier van justitie in Miami gisteren mee gedeeld. De drie Surinamers werden op aanwijzing van een Amerikaanse politie-infiltrant gearresteerd op de 25ste februari een jacht in Biscane Bay bij Miami, verschillende Het drietal zou cocaïnesmokke laars hebben aangeboden Surina me als doorvoerhaven te gebrui ken voor drugssmokkel uit Zuid- Amerika. George Foulkes, buitenlandspe cialist van Labour, zei de rechtban- van gisteren over Ge rard Kelly te betreuren. "Bevrien de regeringen zoals de Nederland se zouden meer moeten samenwer ken. Wij kunnen niet tegen het ter rorisme vechten met een hand op de rug vastgebonden", aldus Foul kes. Sir Edward Gardner van de Con servatieve Partij liet weten dat het "zeer verstorend werkt dat een ter rorist zich achter een oude wet kan verschuilen waarin iemand wordt beschermd tegen uitlevering we gens politieke activiteit". Andere Britse politici noemden het advies van de rechtbank, dat is gericht aan minister Korthals Altes (justi tie), 'double Dutch' (nonsens) en een 'duivelse beslissing'. (Zie voor het rechtbankverslag pagina 5) VONDELLAAN 80,2332 AH LEIDEN.TELEFOON: 071-769313. Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. Tegen betaling van één miljoen dollar per lading zou de luchtha ven Zanderij in Paramaribo ge bruikt mogen worden als door- voerpost. De Amerikaanse justitie neemt aan dat de drie naar Miami waren gekomen om de details van hun drugshandel te bespreken. Naast Boerenveen werden de ad- ministratief-directcur van de Suri naamse Luchtvaartmaatschappij SLM in Paramaribo en diens vader gearresteerd. De vader is zaken man en heeft zich geruime tijd ge leden gevestigd in Colombia. De arrestanten kunnen worden veroordeeld tot gevangenisstraffen van maximaal twintig jaar en boe tes van 110.000 dollar. Af en toe regen Twee omgekomen astronauten geïdentificeerd HONOLULU (AP) - De stofte- lijke resten van twee van de ze ven astronauten, die bij de ont ploffing van het ruimteveer Challenger zijn verongelukt, zijn geïdentificeerd. De broer van Ellison Onizuka liet weten dat de familie op de hoogte was gebracht. De New York Times meldde vandaag dat de familie van Michael Smith door de NASA in kennis was gesteld dat zijn stoffelijke resten waren geïdentificeerd. Eerder deze maand werd voor de kust van Florida de ca bine teruggevonden maar de NASA heeft nooit officieel la ten weten dal de bemanning was aangetroffen. Veel bewolking en af en toe regen. Mi nimumtemperatuur ongeveer 3 gra den. Middagtemperatuur omstreeks 10 graden. Matige zuidelijke wind, aan de kust en op hel IJsselmeer toenemend den tot krachtig. werp zal indienen voor een vermin dering van aftrekposten voor be drijven. Hij denkt niet dat het kabi net nog vóór de verkiezingen op dit gebied maatregelen zal nemen. Een jaar vertraging leidt tot twee miljard minder inkomsten voor de schatkist, zei hij. De PvdA vindt ook dat de subsi dieregeling voor investeringen kan worden beperkt. Verder willen de sociaal-democraten een tijdelijke heffing op de benzine- en dieselac cijns om de snelle daling van de olieprijs op te vangen. Zodra de olieprijs weer stijgt zou de heffing kunnen worden verminderd en la ter afgeschaft. Den Uyl noemde het beangsti gend om te zien hoe dadeloos het kabinet is. Onder burgers en be drijfsleven heerst onzekerheid over de maatregelen die na de ver kiezingen worden genomen, zei hij. Bovendien willen de burgers volgens de PvdA-lijsttrekker we ten wat er op 1 juli met de aardgas- prijs gebeurt. Minister Van Aar- denne (economische zaken) zou daarover voor 1 april duidelijkheid verschaffen, ihaar die datum kan niet meer worden gehaald nu het kabinet onzeker is geworden, al dus Den Uyl. De PvdA-leider noemde het een 'reëel risico' dat een nieuw kabinet volgend jaar te maken krijgt met een overheidstekort van meer dan 10 procent van het nationaal inko men. ,,Dat lijkt mij volslagen on aanvaardbaar". Hij vroeg zich af waarom premier Lubbers de afge lopen dagen geen besluit had afge dwongen. ,,Ik kan mij niet voor stellen dat hij deze afgang over zijn kant laat gaan". Lubbers wil vol gend jaar een lastenverhoging van ongeveer 3 miljard voor burgers en bedrijfsleven, en een bezuiniging van meer dan 5 miljard op de over heidsuitgaven. De VVD-bewinds lieden voelen echter niets voor een lastenverzwaring. Den Uyl: „Het talmen, treuzelen, aarzelen en wegschuiven van de problemen brengt het grote risico mee dat niet meer bijtijds maatre gelen genomen kunnen worden". Hij toonde zich er verbaasd over dat het kabinet en vooral de WD, die altijd de mond vol hadden over het terugbrengen van het over heidstekort, in het zicht van de ver kiezingen bereid zijn dat tekort te laten stijgen. Nederlandse Oscarwin naar Borge Ring: 'Liever Blaricum dan Hollywood'. PAGINA 27 Apotheek moet in de slag om fondspatiënt. PAGINA 5 Veiligheidsraad moet oor delen over confrontatie Li- bie-VS. PAGINA 7 Dienstenbonden in hoger beroep: 'Rechter legt bom onder cao-historie'. PAGINA 9 Ajax kan het kampioen schap wel vergeten. PAGINA 13 DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van binnenlandse zaken onder zoekt of de weduwe van NSB-lei- der Rost van Tonningen terecht een staatspensioen van 25.000 gul den krijgt. Zijn bij de toekenning van het pensioen in 1947 geen fou ten gemaakt? En heeft mevrouw Rost van Tonningen, die nog steeds de ideeën van haar overle den man aanhangt, niet ten on rechte geprofiteerd van een wijzi ging van de pensioenregeling in 1957? Het pensioen is gebaseerd op het vierjarig kamerlidmaatschap (1937-1941) van Rost van Tonnin gen. Vanwege zijn gedrag in de oorlog krijgt zijn weduwe in elk ge val geen pensioen over de jaren tot 1946, toen de Duitsers het parle ment buiten werking stelden. In 1947, twee jaar na de dood van haar man, deed mevrouw Rost van Tonningen de pensioenaanvraag. Na drie jaar bleek het onmogelijk de uitkering te weigeren. De wedu we profiteerde in 1957 van een ver betering van de pensioenregeling voor oud-kamerleden. In plaats van een pensioen over vier jaar ka merlidmaatschap, kreeg ze er daar na een over achttien jaar. Men ging uit van de fictie dat Rost van Ton ningen, die op 51-jarige leeftijd zelfmoord pleegde, anders tot zijn 65ste in de Kamer had gezeten. Vandaar die veertien extra jaren. Minister De Korte (binnenlandse zaken) laat nu nagaan of er fouten zijn gemaakt en de uitkering als nog kan worden gestopt. Maar vol gens woordvoerder Barnouw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie zijn er op het eerste ge zicht geen onregelmatigheden. Rost van Tonningen heeft zijn pen sioenpremie betaald en verkreeg daarmee recht op een uitkering. ADVERTENTIE MEUBELS HALVE PRIJS Oude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel Daarom stelt zij sinds enige ti|d haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor half geld. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: eiken tv-meubel met video mogelijkheid van f 538,-- voor f 269,-; originele rankenkast van I 5.260,-- voor I 2.485,-; eiken boekenkast van f 495,-- voor I 245,-; 4 eiken eethoekstoelen bekleed met leder look van i 1.600.- voor I 794,--. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu of binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Donderdag koopavond. De vooruitzichten voor vrijdag tol cn met maandag: half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen. Middagtem peratuur ongeveer 9 graden. Donderdag 27 maart 1986 Waterstanden Katwijk: hoogwater: 04.01 en 16.16 t ter: 01.39 en 12.09 uur. EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft de Industriebon- FNV en CNV voorgesteld alsnog deel te ne men aan het cao-akkoord dat met de bonden van ho ger personeel is bereikt. In een vanmorgen verzonden telexbericht vraagt de directie de twee bonden het ak koord voor te leggen aan hun achterban. Philips sluit nader overleg met de de Industriebon den niet uit, maar dat moet dan wel aansluiten bij het akkoord met de MHP-bonden. Daarin is geen sprake van collectieve vormen van korter werken. In het te lexbericht verwijt mr A.W,A. de Haas van de Philips- directie de Industriebonden dat zij volstrekt voortij dig de cao-onderhandelingen hebben verlaten. Een stap die volgens hem „uiteraard niet zonder betekenis is voor een eventueel voortgezet overleg". Philips wijst erop dat de Industriebonden zijn opge stapt zijn terwijl „tot tweemaal toe" duidelijk was ge maakt dat de Philips-voorstellen een eerste bod be troffen en ..een voorlopig en tussentijds karakter droe gen". Dat de Industriebonden opstapten om eerst de achterban te raadplegen heeft Philips verbaasd. ,,De leden worden immers gebruikelijk geraadpleegd over het eind-overlegresultaat tussen cao-partijen". De kritiek van de Industriebonden op het eerste Philips-bod als zou er sprake zijn van een inkomens- achteruitgang in guldens verwerpt Philips. "U hebt tën óósten ons van deze veronderstelling niet kunnen overtui gen, en bovendien ging het om een bod dat ruimte voor bijstelling liet." Bomaanslagen in Beiroet: 8 doden BEIROET (AP) - Zeker acht perso nen zijn vanmorgen om het leven gekomen en meer dan 30 gewond geraakt bij de ontploffing van een autobom in de wijk Ashrafiyeh in christelijk Oost-Beiroet. De explo sie deed zich voor bij het kantoor van de christelijke Falange-partij van de Libanese president Amin Gemayel. Twee uur later ontplofte nog een bom in een flatgebouw waarin een ander kantoor van de Falange-partij is gevestigd. Bij die explosie raakten volgens radiozen ders zes mensen gewond. De bomaanslagen volgden op nachtelijke beschietingen tussen christelijke en islamitische strijd krachten in Beiroet en de heuvels de stad. Bij die ge vechten kwamen volgens de poli tie zeven burgers om het leven en raakten 30 gewond. NEEM NU EEN ABONNEMENT! 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 1 per maand 22.70 n per halt jaar f 134.90 (alléén mogeli|k me! automatische betaling) j per jaar f 256.90 per kwartaal 67.45uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis m de bus' Postcode Plaats Telefoon V m controle bezorging) !t leidsch Alphens Oagblad.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1