Pink Puppies: lol maken Vrijheid Nicaragua gaat verloren 'Met hangen en wurgen kon ik van striptekenen leven' 'Duitse leerlingen letten beter op' Uitbundig festival van homojongeren W HawkuuptiwAtK MM Mutofi t^nWxuoLtlmrMAwrtn WOENSDAG 26 MAART 1986 PAGINA 19 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 144941, toestel 242 "Uit mijn leven kan ik mij niets herinneren dat niet samenging met mijn gewoonte: tekenen. Veel kinderen tekenen heel goed, maar op een gegeven mo ment verdwijnt dat. Dat heb ik nooit gehad". Aldus de 64-jarige in Eindho ven woonachtige striptekenaar Gerrit Stapel, van wie eind deze maand een album uitkomt met verhalen die zijn ontleend aan de Arthur-legende en eerder ver schenen in het jeugdblad Taptoe (tekst Frank Herzen). Tekenen werd voor Gerrit Sta pel in de Tweede Wereldoorlog een beroep. Hij werkte er bij de Bavaria-studio in Den Haag, maar werkelijk geproduceerd werd er niets. "Na de oorlog ben ik wandschilderingen gaan ma ken in cafés, zoals bij Die Port Dankzij Marald van Haasteren, leerling van de Leidse Louise de Coligny Scholengemeenschap, maakte klas 4c (waar hij zelf deel van uitmaakt) een kleine twee weken geleden een geslaagde trip naar de Westduitse plaats Kleve. Marald had namelijk mee gedaan aan een wedstrijd voor Nederlandse scholieren van de werkgroep 'Deutsch macht Spass'. Deze werkgroep beijvert zich voor bevordering van de Duitse taal in Nederland. In het kader van de wedstrijd moest een stripverhaal worden getekend en beschreven, uiter aard in het Duits. In totaal kwa men er zo'n 20.000 inzendingen binnen bij de werkgroep die aan Marald een derde prijs toekende. In januari kreeg hij zijn prijs door dé Duitse ambassadeur in Den Haag overhandigd. Als extraatje werden Marald en zijn klasgenoten uitgenodigd om een dag rond te kijken in de Duitse plaats Kleve. Dat dat be zoek zeer in de smaak is gevallen blijkt wel uit onderstaande korte verslagen die enige leerlingen van klas 4c samenstelden. Mi chelle de la Fuente schreef het volgende: 'Als mijn mening gevraagd werd over het Duitse'volk klonk het antwoord niet zo positief. Vooral wat ik in de loop van de jaren geleerd heb tijdens de ge schiedenis en aardrijkskundeles, heeft mij een negatieve mening bezorgd. Totdat we dat dagje naar Duitsland gingen. Ik heb veel geleerd en gezien in Kleve. Ik heb bijvoorbeeld ingezien dat de Duitse mensen heel gastvrij zijn in tegenstelling tot wat ik ge hoord heb. Zoals de burgemees ter die toch maar de hele dag vrij had genomen om ons een rond leiding te geven. Wat achteraf zeer lachwekkend was was dat de burgemeester op allerlei ma nieren zich in het Nederlands aan ons verstaanbaar probeerde te maken en wij in het Duits aan hem. Ook de mensen in de win kels en tijdens het eten waren zeer geduldig. De hele dag waren in de weer. Alles was zo goed ge regeld. Het eten was zo perfekt en de rondleiding interessant. Kortom, ik heb die dag geleerd dat ik m'n mening niet mag vor men voordat ik kontakt met die mensen heb gehad. Ik mag ze niet kwalijk nemen voor wat hun voorouders hebben aangericht'. Het verslagje van Gabriëlle van de Lee en Marloes Koelewijn luidt: 'Nadat we de burgemeester hadden opgehaald zijn we naar een Duitse school gegaan. Het viel ons meteen op dat die school ontzettend groot was en dat het er modern ingericht was. Er hin gen allerlei kunstwerken aan de muren en er waren er ook een paar in de school gemaakt. De di recteur kwam naar ons toe en we gingen naar een kamer. Daar kre gen we een toespraak van de di recteur en van een Nederlandse lerares, want je kan daar op die school ook Nederlands kiezen. Daarna werden we in groepjes gesplitst en moesten een les bij wonen. Maar dat was haast niet te volgen. Het viel ons wel op dat die leerlingen veel meer opletten dan wij maar dat komt omdat die leraren daar veel strenger zijn. De lessen duren daar ook veel korter, 45 minuten. We zagen ook hele kleine kinderen lopen maar we hoorden dat je daar pas 10 a 11 jaar bent als je naar een mid delbare school gaat. De school is daar heel leuk ingericht maar de sfeer is hier toch leuker'. Een groepje leerlingen de Louise de Coligny Scholengemeenschap in Kleve. Bezuinigen De ministers hebben grote problemen met de bezuinigingen op de uitgaven van het rijk in 1987. Het CDA wil meer dan negen miljard gulden bezuinigen, waarvan een - in verhouding - klein deel uit dé portemonnee van de bestaande omroepen wil de burgers moet komen. De WD beschermen tegen commerciëli vindt zes miljard wel genoeg en televisie. De WD is echter vooi wil nu nog niet akkoord gaan met commerciële televisie, die uit KORTWEG een groter snoeiprogramma. Want, redeneren ze daar, als we nu akkoord gaan en het CDA straks met de PvdA gaat regeren, kunnen wij niets meer tegen die bezuinigingen doen. Mediawet De Tweede Kamer ruziet al een hele tijd over de mediawet, een wet waarmee minister Brinkman reclameopbrengsten wordt betaald, met veel reclame en amusement. Maar PvdA en CDA zijn bang dat de omroepen daardoor minder geld uit de reclame ontvangen en door een commercieel net t£ veel concurrentie krijgen. Zoals het er ka~binet. Die vindt dat nu uitziet wordt de mediawet pas werklozen en a de Tweede-Kamerverkiezingen arbeidsongeschikten er. ook nu nog te veel op achteruit gaan. van Cleve in Amsterdam. Daar had ik een manager die caféba zen wist op te zoeken met veel zwart geld en dat wilden weg werken". Leidse scholieren maken trip naar Kleve Stapel heeft daarna een half jaar bij de krant Het Parool ge werkt als politieke tekenaar. Dat ging over toen het blad de fel be geerde tekenaar Jordaan wist te strikken. "Toen ben ik naar Het Vrije Volk gegaan. Daar heb ik ook mijn eerst gepubliceerde strip gemaakt: Hoedje, met een tekst van Lucas Klein. Op den duur zakte het wat af en ben ik vervolgens voor Marten Toonder gaan werken". Hangen en wurgen "Het was de bedoeling om van striptekenen te kunnen leven. Het is min of meer met hangen en wurgen gelukt. Wanneer ik een beetje meer zelfvertrouwen en -kennis had gehad, zou ik er veel beter in zijn geslaagd. Ik stond er eigenlijk vreemd tegen aan te kijken. Pas de afgelopen paar jaar begin ik ermee ver trouwd te raken wat het werkelijk inhoudt. Je kunt rustig zeggen dat ik daar 25,30 jaar lang een sufferd in ben geweest". De stof voor zijn verhalen haalt Gerrit Stapel bijvoorbeeld uit een meer dan 100 jaar oud boek over de Friese geschiedenis. "Dat staat vol met wilde verha len, die door geen historicus meer serieus worden genomen, maar die wel materiaal geven van: zo zou het hebben kunnen zijn. Voor mij is dat meer dan ge noeg, daar laat ik me door inspi reren". Onze tijd ervaart Gerrit Stapel als een soort crisistijd, dat geldt zeker voor de strips. "Ik vind het belachelijk dat bij al het talent in Nederland maar zo weinig van de grond komt. Er wordt heel goed werk gemaakt, volgens vrij hoge normen. Ik heb het gevoel dat er een of andere doorbraak nodig is. Hoe die er zou moeten komen weet ik niet, ik ben al een tijdje bezig om dat uit te puzzelen. Want ik weet ttMw cuoe PsuKJfaaM fiB&ao wx* «aar s55T ala vkatore oeuqoj umcsualopevucctn cm ot alsstaahjagfve* «stilte uw de R/OCCe VCBSCMIWT! H.JHSOCBPS 8-jl rruuTT uu z'jm auao t ABTM^KT Illustratie uit één van de Arthur-verhalen, getekend door Gerrit Stapel. je dat uitpuzzelt zit FRANS KEIJSPER Lijn. Prijs f 13,90. Originelen van Gerrit Stapel worden van 5 april tot 5 juni geëxposeerd in de nieuwe stripgalerie van Farao in het Belgi- Koning Arthur. Uitgeverij De sche Waregem, Markt 10. behandeld. Wat er dan gebeurt is dus nog onzeker. Uitkeringen De uitkering voor werklozen (ww) wordt afhankelijk van de tijd dat ze hebben gewerkt. Hoe langer ze nebben gewerkt, des te langer blijft hun ww zeventig procent van wat ze verdienden met werken. De Tweede Kamer heeft dit onlangs van de regering gedaan gekregen. Het kabinet wilde eigenlijk een regeling waardoor werklozen veel sneller in de bijstand (het laagste niveau) zouden komen. De PvdA is helemaal niet tevreden over de tegemoetkomingen van het Pink Puppies noemen ze zich en volgende maand gaan ze het één jarig bestaan van hun groep vie ren met een festival, getiteld 'Krijg het Ram Bam'. Dat het een uitbundig feest zal worden, daar twijfelen initiatiefnemers Steven Westerop, Rob Stoop, Mattanja Schwencke en Herman Peerde- man niet aan. Immers, de door hen opgerichte Pink Puppies bloeit en is met een kleine hon derd leden inmiddels de grootste homojongerengroep van Neder land. Het viertal zegt speciaal voor een beetje ludieke naam te heb ben gekozen. "Om aan te geven dat de vrolijkheid bij ons voorop staat. Bij ons wordt niet zozeer gepraat over homo's die het zo moeilijk hebben, dat geeft gelijk weer zo'n zwaar gevoel op de maag. De Pink Puppies vormen is geen hulp- of klachtenbureau, wij bieden geen zielige schou ders om op uit. te huilen. Pink Puppies betekent lol maken, je op een vrolijke manier uitleven met mensen die net zo zijn als jij". Het Krijg de Ram Bam Festival wordt vrijdag 4 april gehouden in gebouw De Kroon aan de Langegracht 65 in Leiden. Het festival is toegankelijk voor al le geïnteresseerde jongeren tot 26 jaar en biedt tussen zes uur 's avonds en drie uur 's nachts een gevarieerd programma, onder meer cabaret, muziek en dan sen, een tentoonstelling, een lo pend buffet en een discussie-on derdeel. Volgens Steven was de oprich ting van de Pink Puppies (toe gankelijk tot 26 jaar) nodig om dat jongeren binnen de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH) sterk waren onderverte genwoordigd. "Jongeren hebben een aparte opvang nodig, hebben nou eenmaal met heel andere si tuaties te maken dan ouderen. Denk maar aan school of aan de familie thuis. Via de Pink Pup pies willen we homojongeren met elkaar in contact brengen, ze als het ware het LWH-gebouw aan de Langegracht binnenlok ken, al klinkt de term lokken misschien een beetje vies. Maar bij lokken moet men in elk geval niet denken aan verleiden of aan overhalen tot dingen die men niet wil". Om een sfeer van jongeren-on-' der-elkaar te creëren is er elke eerste zondag van de maand in LWH-gebouw De Kroon (Lange gracht 65) een aparte Pink Pup- pies-avond (met uitzondering van de festivalmaand april en de eerste zondag van mei vanwege de Dodenherdenking). Rob: Nicaragua is een land in Midden- Amerika met nog geen drie mil joen inwoners. Het is geen rijk land. De mensen leven er vooral van de verbouw van koffie, bana nen en katoen en verdienen een schamel loon. Maar de meeste mensen zijn niet ontevreden. Sinds de dictator Somoza en kele jaren geleden met geweld werd verdreven, zijn ze er beter op geworden. De scholen, de zie kenhuizen en het openbaar ver voer werden verbeterd en goed koper. De schaarse rijkdommen van het land werden eerlijker verdeeld. De mensen werden ook vrijer. Wie het niet eens was met de re gering en dat ook hardop zei, liep vroeger de kans door de nationa le garde van dictator Somoza te worden vermoord, mishandeld of opgesloten. De wereld was blij met de be- van Nicaragua door de I in het gewapend verzet, die zich sandinisten noemden. Maar sinds in Amerika Ronald Reagan president is, is het uit met de blijdschap. Volgens de Amerikaanse presi dent is Nicaragua een kankerge zwel, dat moet worden onder- ACHTERGROND drukt. Hij beschuldigt de sandi nisten ervan de eigen bevolking te knechten, de kerk en de kran ten te belemmeren, vriendschap te hebben gesloten met terroris ten en drugs te smokkelen. Reagan wil daarom de verdre ven leden van de gehate nationa le garde en andere tegenstanders van de sandinisten voor een be drag van honderd miljoen dollar aan wapens en andere spullen (kleding, medicijnen, voedsel) geven. Deze contra's, zoals ze worden genoemd, houden zich voornamelijk op in de bossen aan de grens van Nicaragua en Honduras. En Reagan begint hoe langer hoe meer steun te krijgen van het Amerikaanse parlement, het Huis van Afgevaardigden en de Senaat. Want hoe groter de druk die Amerika op Nicaragua uitoe fent, des te slechter gaat het er in Nicaragua aan toe. En zo krijgt Reagan vanzelf gelijk. Met het oog op de economi sche en militaire problemen, hebben de sandinisten steeds meer vrijheden aan banden ge legd. Kranten worden vaker ver boden en politieke tegenstan ders worden soms zonder proces een tijd lang opgesloten. De ru zies met de conservatieve pries ters en met politieke tegenstan ders zyn steeds feller geworden. Toch vinden de meeste Ameri kaanse politici nog dat het beter is met de sandinisten te praten, dan te vechten. Daarom hebben ze voorlopig tegen het voorstel van Reagan gestemd om miljoe nen dollars te schenken aan de contra's. Maar Reagan kwam slechts een paar stemmen tekort en zal het zeker blijven proberen. LEO MAAT De initiatiefnemers van de Pink Puppies: de voorgrond Mattanja Schwencke. Rob Stoop, Herman Peerdeman e "Onze avonden draaien heel goed, we zijn dan ook zeer actief, schrijven elke maand alle leden aan met een invitatie. We organi seren filmavonden, disco's, caba ret en thema-avonden op een on gedwongen manier. We hebben bijvoorbeeld een thema-avond over romantiek gehouden. Op die manier kun je jongeren een beetje pushen om op een intieme manier met elkaar te dansen zon der dat dat gek wordt gevon den". Het viertal is ervan overtuigd dat ze met hun 'club* een bijdra ge leveren aan het strijdbaarder maken van homojongeren. "Ze zien dat ze niet alleen staan, ze merken ook dat ze gewoon zich zelf kunnen zijn. Dat laatste is voor velen een groot probleem. Op school durft men er vaak niet voor uit te komen uit angst bui tengesloten te worden of te wor den gepest". Steven: "Ik wistal op m'n twaalfde dat ik homo was maar ik heb er acht jaar niks mee ge daan, ik was bang voor de reactie van de buitenwereld". Rob: "Ik ben het pas op m'n achttiende bewust geworden, toen werd ik voor het eerst verliefd op een jongen en dacht: hè, er bestaat- nog wat anders dan wat er in de kerk wordt gepreekt. Ik heb het overigens nog vrij lang voor me gehouden". Mattapja: "Ik heb op de Pedagogische Academie ont dekt dat ik ook van meisjes kan houden.". Herman: "Ik weet het sinds m'n twaalfde en heb er niet moei lijk over gedaan. Op school weet men het wel, maar ik heb er geen last van. Ach, de meesten inte resseert het nauwelijks en dege nen die vanwege mijn homo-zijn niet meer met me willen omgaan doen het maar niet. Ik zit er niet mee". Volgens het viertal zijn de meeste homo jongeren heel bang om het hun ouders te ver tellen, al valt de reactie van ou derlijke zijde volgens hen meest al mee. Rob: "De angst om het te bekennen is vaak begrijpelijk als je ziet hoe er in de eigen omge ving over homo's wordt gedacht en gepraat". Mattapja: "Als je ie mand in je kennissenkring hoort zeggen: 'van mij mogen alle ho mo's aids krijgen', dan stimu leert dat niet bepaald om te be kennen dat je zelf een homo bent. Het is jammer dat de homo wereld voor veel mensen zo duis ter is dat men gelijk aan enge ziekten denkt''. Steven: "In dat opzicht is die angstpsychose over aids een jammerlijke zaak. De remmen worden nu ook bij veel homo's aangetrokken, men durft zichzelf niet meer te zijn. Homo's zouden zich eigenlijk niet zoveel gelegen moeten laten liggen aan de me ning van anderen". Herman: "Het,is niet eerlijk dat bepaalde dingen van hetero's wel worden geaccepteerd en niet van ons. Als we zin hebben om elkaar een zoen te geven, laat ons dan onze gang gaan. Waar zijn die commentaren voor nodig? Mensen die er last van hebben, daar wensen we ons niks van aan te trekken. Vandaar dat we voor ons féstvial hebben gekozen voor de uitdrukking: Krijg toch het ram bam". BERT PAAUW Wie meer wil weten over de Pink Puppies of wil reageren kan schrijven naar: Pink Pup pies, postbus 11.101, 2301 EC Leiden. «kt {mdwójto. flu e| u oofc <ni Ms JMVtMJXtyi tptiuutt TM ll Mwiikuut (*i hmutir ii M nut k hftSf) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19