'Onze hulp werkt juist matigend' Recycling PET-fles op proef; doorbraak lijkt nabij 'PvdA is een rem voor vakbeweging' Interview Achtergrond Reis naar Rome heeft niets opgeleverd WOENSDAG 26 MAART 1986 PAGINA 17 Directeur-generaal Giaeomelli van VN- organisatie Palestijnse vluchtelingen: In Wenen wordt eind mei een tweedaagse conferentie gehou den van de VN-organisatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelin gen (UNRWA). Daar komen op initiatief van directeur-generaal Giacommelli de belangrijkste donor-landen van de organisatie bijeen voor beraad over de toe komst van het werk. De UNRWA heeft een financië le crisis achter de rug. Vorig jaar deed zich op de begroting een te kort voor van 60 miljoen dollar voor. Na een herbezinning op het werk en een aangepaste begro ting, is er ook dit jaar nog 10 mil joen dollar te kort. De Weense conferentie is mede bedoeld om daarvoor een oplossing te vin den. door Ton van Brussel Een drenkeling in ademnood die in plaats van zuurstof een taartje gepresenteerd krijgt. Zo voelde directeur-generaal Giaeo melli van de VN-organisatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelin gen zich na het gesprek met mi nister Van den Broek van buiten landse zaken. Giaeomelli sloot gisteren een tweedaags bezoek af aan Den Haag. Hij kwam kennis maken want hij leidt de UNR WA, zoals de organisatie officieel heet, pas sinds 1 november vorig jaar. Maar hij arriveerde ook met een lichte hoop dat Nederland als trouw donor van de vluchte lingenorganisatie dit jaar weer met een extra bijdrage over de brug wilde komen. Die toezeg ging kreeg hij van de .bewinds man niet los. Wel werd hem de belofte ge daan dat Nederland wellicht een van de vele projecten in het Mid den-Oosten zal 'adopteren'. Daarbij gaat het om een school voor Palestijnse vluchtelingen in Syrië. Giaeomelli is uiteraard blij met dit aanbod maar zijn pro bleem blijft een gat van 10 mil joen dollar in de begroting van dit jaar. „Dat lijkt een klein be drag maar het aantal landen dat een extra inspanning kan leve ren is heel gering en extra bezui nigen is nauwelijks nog moge lijk", aldus Giaeomelli. Bezwaard De UNRWA werd eind 1949 door de Verenigde Naties opge richt, nadat de VN-lidstaten met een bezwaard gemoed hadden gadegeslagen hoe de oplossing van het ene probleem een nieu we moeilijkheid veroorzaakte: de vestiging van de staat Israël maakte een half miljoen palestij- nen statenloos. Ze weken uit naar Libanon, Syrië en Jordanië maar bleven vluchteling. In hun positie is tot op de dag van van daag geen verandering gekomen. Het uitblijven van een vredesre geling, het steeds weer oplaaien van vijandelijkheden rond Israël en meest recent in Libanon, ge voegd bij hun bevolkingsaan was, heeft het Palestijnse vluch telingenprobleem in de bijna 40 achterliggende jaren alleen maar "ersterkt. Niettemin is met de inzet van de UNRWA een aantal stations gepasseerd. Noodhulp wordt nog wel gegeven, maar op be scheiden schaal. Inmiddels kan 60 procent van de fondsen voor onderwijs worden aangewend, gaat nog eens ruim 20 procent naar gezondheidszorg en is al leen het resterende deel nog no dig voor aanvullende voedsel hulp. Dit jaar gaat het om een to taalbedrag van 194 miljoen dol lar. De vluchtelingenorganisatie moet daarvoor eigenlijk elk jaar opnieuw de boer op. Het werk wordt niet door de VN gefinan cierd en moet daarom volledig worden betaald met jaarlijkse vrijwillige donaties. Goed gezind De Verenigde Staten, Scandi navië en niet in de laatste plaats ons land behoren tot de voor naamste gevers. Nederland draagt dit jaar 5,06 miljoen gul den bij en gaf vorig jaar bovenop de gebruikelijke bijdrage een miljoen extra om tekorten te dekken. In tegenstelling tot vele andere VN-organisaties is Ame rika de UNRWA redelijk goed gezind, omdat vrijwel elke vorm van bureaucratie deze hulporga nisatie vreemd is. Honderddertig medewerkers uit de VN-lidstaten zorgen voor de organisatie, maar daar staan bijna 17.000 hulpverleners tegen over: artsen, verpleegkundigen, maatschappelijk werkers en on derwijzers. Zij verrichten het praktische werk en omdat ze vrijwel allemaal zelf tot de groep van vluchtelingen behoren levert dat volgens Giaeomelli het voor deel op dat hun ruim 100.000 fa milieleden in hun eigen onder houd kunnen voorzien. Toch staat ook de UNRWA aan kritiek bloot. De Arabische Liga en de PLO bijvoorbeeld vinden dat Giaeomelli en de zijnen zich te bescheiden opstellen en meer geld zouden moeten vragen. Dat geld zou dan uit het Westen moe ten komen want de Arabische wereld draagt maar mondjes maat bij. „Het palestijnse pro bleem is door het Westen veroor zaakt en die moet dan ook maar Giaeomelli: vluchtelingenkampen geen broeinest voor de gevolgen opdraaien", al dus de redenering in die kring. De Oostbloklanden steunen die visie en geven helemaal niets. Thuisland Kritiek is er ook omdat het VN-werk de status van palestij- nen als vluchteling zou bevesti gen en er zou dus nooit een eigen thuisland zal komen. En tenslot te is er de neiging om iedere Pa lestijn met terrorisme te vereen zelvigen en daarom helemaal geen steun te geven. Giaeomelli toont zich een waardig ambassadeur en veegt deze bezwaren behoedzaam van tafel. „Er is geen denken aan dat ons werk een politieke oplossing in de weg staat. Het is juist omge keerd. Wij maken duidelijk wat de gevolgen zijn nu de impasse voortduurt. Als de kampen waar in wij werken broeinesten van terrorisme zouden zijn zou ons werk onmogelijk zijn. Dat wordt terdege beseft. Ook hier is het te gendeel waar. Onze steun heeft juist een matigend effect. Als we de vluchtelingen aan hun lot zou- Afghanistan Zorgen maakt Giaeomelli zich wel over de verandering in het westerse denken over hulpverle ning. „De aandacht gaat sterk uit naar noodhulp na de rampen in Mexico en Colombia en na de droogte in Afrika. Wij proberen structureel te blijven werken. Maar dan merkje dat zeker rond het Midden-Oosten de publieke opinie vermoeid raakt. En dat rampen elders in de wereld, laat ik maar zeggen, meer aanspre ken. Ik zie het als een belangrijke taak om voor onze aanpak te blij ven pleiten. Die is niet alleen in het Midden-Oosten nodig, maar bijvoorbeeld ook voor een land als Afghanistan. Ook daar is nog geen politieke regeling in zicht en ook daar doet zich een toene mend vluchtelingenprobleem voor. Als er niet wordt ingegre pen voorzie ik dat het probleem van de Afghaanse vluchtelingen binnen tien jaar van eenzelfde omvang is als dat van de Palestij- nen. Daar ben ik zeker van". DEN HAAG - De doorbraak van de PET- fles lijkt nu echt nabij. Volgende week be gint in Amersfoort en omgeving een experi ment met de polyester wegwerpfles voor anderhalve liter frisdrank of bier. Belang rijk onderdeel van de proef is de premie van een dubbeltje die consumenten krijgen als ze de kunststoffles terugbrengen. Mi lieu- en consumentenorganisaties trekken de recycling van de PET-fles vooralsnog in twijfel. door Weert Schenk De PET-fles, die in 1978 in ons land werd geïntroduceerd, stuitte vanaf het begin op weerstand. De bezwaren, niet alleen van milieu- en consumentenorganisaties maar ook van de overheid, hebben vooral te ma ken met de belasting van het milieu. Door de verkoop van frisdrank in de onbreekba re plastic fles zonder meer toe te laten, zou het volume van het huishoudelijk afval jaarlijks met met ongeveer 300.000 kubieke meter toenemen. Omdat de overheid de afvalstromen wil beperken, probeerde de toenmalige minis ter van milieu, dr. L. Ginjaar, de plastic fles te weren. De bewindsman wilde in elk ge val een retoursysteem met statiegeld. Het bedrijfsleven voelde daar niets voor omdat hergebruik onmogelijk was en de werkelij ke waarde van de fles niet als statiegeld kon worden gevraagd. Er ontstond een impasse, waarbij met het bedrijfsleven werd afgesproken om terug houdend met dit verpakkingsartikel te zijn. Ondertussen zou men zich beraden op de beste methode om de afvalstroom tegen te gaan. Ook werd overeengekomen om eerst een proef te houden, alvorens de PET-fles op grote schaal te verspreiden. Wegwerper Hoewel de nieuwe fles zowel voor het be drijfsleven als de consument voordelen biedt zoals onbreekbaarheid en een licht gewicht, vinden milieu- en consumentenor ganisaties deze niet voldoende om de weg werper te accepteren. De glazen fles met statiegeld is goedkoper en milieuvriendelij ker. Vandaar dat deze organisaties geen zit ting willen nemen in de „breed samenge stelde" commissie van ministeries van mi lieubeheer en economische zaken en het bedrijfsleven, die de proef in Amersfoort gaat begeleiden. Het 16 weken durende experiment moet uitwijzen of de consument belangstelling heeft voor de PET-fles en bereid is die voor tien centen weer terug te brengen. Staatsse cretaris Van Zeil (economische zaken) ver wacht dat 70 procent van de flessen terug komt. Intussen zijn er betere mogelijkheden voor recycling. Dat is mooi, want de rege ring wil geen eenmalige drankverpakkin gen die niet kunnen worden gerecycled. De teruggebrachte PET-flessen worden ge bruikt voor nieuwe flesonderdelen, vullin gen van skipakken en slaapzakken en voor verwerking in tapijten. De staatssecretaris vindt dit ook voor de consument belangrijk omdat die zo het idee krijgt werkelijk bij te dragen aan de milieubescherming. Van Zeil vindt glas en statiegeld nog steeds de beste oplossing, maar gelooft niet dat de PET-fles is tegen te houden. Hij ziet een groeiende import vanuit de EG-landen en daar zegt hij weinig tegen te kunnen doen. Aan de hand van de proef in Amersfoort moeten dus voorwaarden aan het bedrijfsleven worden gesteld, zodat het hier niet zo'n puinhoop wordt als in het bui tenland. In Engeland. Amerika. Belgie en de zuidelijke landen is de plastic wegwer per al op grote schaal in gebruik en nie mand maakt zich daar druk over het afval probleem. De milieu- en consumentenorganisaties vinden dat de Nederlandse overheid best de import van de PET-fles kan bemoeilij ken via een „heffing op vervuilende pro- dukten". Daardoor wordt de prijs zo onaan trekkelijk dat ze niet verkocht worden. "Een duppie" De organisaties zullen niet oproepen tot een kopersstaking. Ze willen niet de schuld krijgen als de proef mislukt. Bij hen leeft wel al het idee dat slechts weinigen voor een premie van „een duppie" een stap extra zullen doen. De beloning moet minstens 30 tot 50 cent zijn. Dat is echter te duur, omdat de fles als grondstof niet meer waard is dan zeven centen. Verder vinden de organisaties het streef cijfer van 70 procent van de flessen terug, veel te laag. Het betekent immers dat de rest toch op de vuilnisbelt komt. En de re cycling vinden de tegenstanders ook al geen argument, omdat het niet echt nood zakelijke produkten oplevert. „Als het tro pisch hardhout zou vervangen, zouden we er positiever tegenover staan", zegt de Ver eniging Milieudefensie. CNVer Terpstra naar CDA UTRECHT - „De PvdA is voor de vakbeweging maar al te vaak een remmende factor. Telkens wan neer je als vakcentrale met een leuk idee naar de sociaal-democra ten gaat, krijg je twee vaste reac ties. De eerste is: 'Dat idee kan nog veel leuker'. De tweede reactie is: 'Dat plan kan beter uitgevoerd worden door de overheid dan door de sociale partners'. Zo halen ze de vakbeweging de wind uit de zei len". De vakbondsman en politicus- in-spe denkt even na over een voorbeeld, en vervolgt dan: „Als je met Den Uyl praat over arbeids tijdverkorting en de vraag hoe een ondernemingsraad actief kan om gaan met de herbezetting, zegt-ie direct: 'Wil je geen wet hebben om dat te regelen?'. De PvdA-ideolo- gie staat haaks op de eigen verant woordelijkheid van mensen". Jarenlang was Gerrit Terpstra de loondeskundige en het econo misch brein van het Christelijk Na tionaal Vakverbond. Na 21 mei is die carrière voorbij. Met lijstnum- mer 33 weet hij zich verzekerd van een plaats in de nieuw te vormen Tweede-Kamerfractie van het CDA. Een overstap die toch wel opvallend genoemd mag worden. Want binnen het CNV was men de afgelopen vier jaar niet al te best te spreken over het sociaal-econo misch beleid dat de parlementaire geestverwanten onder leiding van Lubbers voerden. Ook Terpstra vindt dat de sociale uitkeringen eigenlijk op het oude niveau van 75 procent hadden moeten blijven. „Net als de PvdA. Maar als het gaat om de weg die je volgt om je doelstellingen te reali seren, zit ik, en zit het CNV, dichter bij het CDA". Want op die CDA- weg staan, aldus Terpstra, minder ideologische richtingwijzers en wordt meer overgelaten aan de ei gen verantwoordlijkheid van de burgers. Dat neemt niet weg dat zijn over step van vakcentrale naar parle ment vrijwel automatisch tot de vraag leidt hoe de bij het CNV be leden standpunten zich in het poli tiek gewoel staande zullen houden. Zo keerde de vakcentrale zich al tijd tegen de herziening van de so ciale zekerheid, en bepleitte het idee de werknemersverzekeringen (ww, wao, ziektewet) in handen van de sociale partners te stellen. Wat doet Terpstra wanneer de stel selherziening er niet meer voor de verkiezingen doorkomt, en hij er ook over moet beslissen? „Eigenlijk zijn alle politieke par tijen, en FNV en CNV, het erover eens dat je die stelselherziening en alles wat eraan voorafgegaan is, niet zomaar kunt terugdraaien. Een tweede gegeven is dat ook het CDA de werknemersverzekerin gen wil overdragen aan de social el partners, zij het pas na de stelsel herziening. Wij hebben als CNV, en die koers blijf ik volgen, altijd twee opties opengehouden. De eer ste was die van de directe over dracht. De tweede was de plannen zo bijstellen, dat zo'n overdracht eenvoudiger wordt". Die laatste strategie kan, meent Terpstra, nog steeds z'n vruchten afwerpen op punten als de hoogte en duur van de werkloosheidsuit kering en de manier waarop de ver borgen werkloosheid uit de wao wordt verwijderd. Ook op een an der terrein, de arbeidsvoorwaar den voor de ambtenaren, verwacht het aanstaand CDA-kamerlid niet in conflict te komen met zijn vak bondsverleden. „De kwestie is of je het financieringstekort terug brengt door de salarissen te verla gen, of door het aantel ambtenaren te verminderen", meent hij. Uit het CDA-verkiezingspro- gramma en uit het eerste optreden van minister De Korte (binnen landse zaken) proeft hij een keuze door Cees Keizer en Peter de Vries voor dat laatste. „Ambtenaren ont slaan is_geen goede methode, maar je kunt het aantel ambtenaren best terugdringen zonder gedwongen ontslagen. Bij de overheid is het mogelijk verder te gaan met ar beidstijdverkorting. Wanneer je dan niet alle vrijkomende tijd met een overal helemaal gebruikt om nieuwe mensen aan werk te hel pen, sla je een aantel vliegen in één klap. De politiek wordt gedwon gen uit te spreken welke over heidstaken belangrijk gevonden worden. Doordatje enige herbezet ting realiseert, ontstaat er toch nieuwe werkgelegenheid, én de te korten in de schatkist dalen". Binnen de financiële ruimte die er is, moeten de overheid als werk gever en de ambtenarenbonden vrijelijk kunnen onderhandelen over hun arbeidsvoorwaarden. Daar moet de politiek zich minder mee bemoeien. Het is, legt Terp stra uit, de eigen verantwoordelijk heid van mensen en organisaties die als een rode draad door zijn op vattingen loopt. De sociale zeker heid overdragen aan de sociale partners; de arbeidstijdverkorting laten regelen in de cao-onderhan delingen tussen werkgevers en vakbonden. Een inkomensbeleid waarbij de minima er niet op voor uit gaan maar de hogere inkomens wel? „Daar zal ik als ik in de Kamer zit ook niks van zeggen. Zolang de overheid de koopkracht van de mi nima beschermt, moet je de rest overlaten aan de cao-onderhande laars. Daarin verschil ik wezenlijk' van de PvdA. Wim Kok bijvoor beeld, wil een sterke overheid die van alles regelt voor de mensen. Maar de PvdA wil ook het recht hebben om die overheid niet te ge hoorzamen. Ik kies voor een wat kleinere overheid, die wat meer aan de mensen overlaat, maar die dan wel gehoorzaamd moet wor den". Het eerste probleem waarmee Terpstra in politiek-Den Haag denkt te worden geconfronteerd, ligt niet op het vlak van het inne men van een standpunt. „Ik zal moeten wennen aan het politiek bedrijf, en de fractie zal aan mij moeten wennen. Vooral aan mijn redeneertrant. Als ik op een CNV- vergadering een verhaal houd, zeg ik altijd eerst wat het probleem is en vervolg dan met onze standpun ten. Ik leg dan ook uit dat het standpunt'van die werkgevers wel een aantal zinnige dingen bevat". „Mensen reageren op zo'n opstel ling vaak met opmerkingen als: 'Dat is geen overtuigend, wervend verhaal'. Misschien niet, maar je moet je eigen standpunt wel wat weten te relativeren en wat respect op weten te brengen voor het standpunt van de ander. Ik neig niet zo naar het reformatorisch 'zo is het'-dogmatisme. Daar zal ook in de CDA-fractie een aantel mensen even aan moeten Dr. Fiolet: Oud-secretaris dr. H. A. Fiolet van de Raad van Kerken in Ne derland - zelf rooms-katholiek - ziet voor de protestantse delega tie naar Rome geen reden om te vreden te zijn over de afloop van de gesprekken van vorige week met het Vaticaan. Van de getoon de 'blijmoedigheid' van de her vormde, gereformeerde en lu therse Rome-gangers begrijpt hij helemaal niets als hij die verge lijkt met de protestantse opstel ling voor en tijdens het pausbe zoek vorig jaar aan Nederland. Volgens Fiolet hebben de ge sprekken in Rome niets opgele verd voor de werkelijke verhou dingen in Nederland. De oud-secretaris - gevraagd om zijn commentaar - toonde zich bezorgd over de oecumeni sche kwaliteit van de Rooms-Ka- tholieke Kerk in Nederland op dit ogenblik. "De protestanten hebben in Rome via een pastora le invalshoek geprobeerd elkaar opnieuw te vinden. Het ant woord van Rome is geweest, dat de pastorale problemen onoplos baar zijn zolang je niet één in ge loof bent, en die eenheid ligt in het rooms-katholieke". In tegenstelling tot wat oud- voorzitter van de Raad van Ker ken dr. H. Berkhof eens zei, ge looft Fiolet niet dat de Rooms- Katholieke Kerk uit deze raad zal steppen. Eerder zullen de protes tantse kerken ontdekken, dat er met Rome oecumenisch niets valt te beginnen. Dat zou het af haken van de protestantse ker ken ten aanzien van de Rooms- Katholieke Kerk kunnen beteke- De tegenwoordige voorzitter van de Raad van Kerken, dr. D, - C. Mulder, die zelf in Rome was, deelt de zienswijze van Fiolet niet. Voor de KRO-radio zei hij gisteren, dat ieder zijn eigen ker kopvatting heeft. "In de oecume nische beweging erHennen wij dat van elkaar". "Zoals we in de Wereldraad ook als protestanten met de oosterse orthodoxie heb ben samengewerkt, zo doen we dat nu met de Rooms-Katholieke Kerk ten aanzien van vergelijk bare problemen". Mulder ontkende, dat er met Rome niets valt te beginnen. "Het ligt er ook een beetje aan wat je van dat gesprek in Rome hebt verwacht. Ik heb er niet van verwacht dat Rome bepaalde dogmatische standpunten zou opgeven of ineens bepaalde din gen zou goedvinden die het tot nu toe niet heeft goedgevonden". Hij had gehoopt dat het ge sprek een stimulans zou zijn voor het oecumenische klimaat. "Dan vind ik, dat er iets heel bij zonders in Rome is gebeurd. Lei dende figuren van protestantse kerken en de Rooms-Katholieke Kerk hebben bijzonder grondig met elkaar gesproken over zaken van theologie en pastorale zorg". (De gesprekken in Rome draai den om het gemengde huwelijk, de wederzijdse toelating tot avondmaal en eucharistie en de plaats van de vrouw in de kerk). De gedachte dat Rome van bo venaf de oecumene blokkeert, kan dr. Mulder niet onderschrij ven. "Als je 'van bovenaf zegt, dan spreek je eigenlijk over de paus zelf. Zowel vorig jaar in Utrecht als nu ook weer in Ro me, maar ook bij allerlei andere gelegenheden, heeft de paus dui delijk gezegd dat oecumenische samenwerking voor hem grote prioriteit heeft". Proefbundel. De afdelingen van de (vrijzinnige) Nederlandse Protestantenbond experimente ren op het ogenblik met een proefbundel van 134 vrijzinnige en eigentijdse liederen. Het is een selectie van het 'vertrouwde vrijzinnige lied', die in religieuze bijeenkomsten naast het Lied boek der Kerken kan worden ge bruikt. Er staan ook liederen in die na het uitkomen van het Liedboek zijn verschenen. Het experiment moet uitlopen op een aanbeveling uit deze open geloofsgemeenschap aan de In terkerkelijke Stichting voor het Kerklied om bepaalde liederen in een nieuwe editie van het Liedboek op te nemen. Utrecht. Met de sloop bin nenkort van de Zuiderkerk is het aantel gereformeerde kerkge bouwen in de Utrechtse binnen stad van vijf tot één terugge bracht. Alleen de Tuindorpkerk - in 1937 gebouwd - is dan nog in functie. De gemeente van de Zuiderkerk komt voortaan - in het kader van 'Samen op weg' - bijeen in de hervormde Nicolai- kerk. Eerder viel de Oosterkerk ten prooi aan de sloop. De Noorder- kerk werd verkocht aan de pink stergemeente en de Westerkerk aan de gereformeerde gemeente. Wake. De Franciscaanse Vre deswacht in Woensdrecht houdt op Goede Vrijdag 'van het zesde tot het negende uur' een wake aan de militaire basis. Om 2 uur vrijdagmiddag begint er een 'kruisweg' naar deze plaats. Met Pasen zijn er enkele stille toch ten. Hervormde Kerk: aangeno men naar Hemmen A. J. Baas Burgh, het beroep tot predikant voor bijzondere werkzaamheden te Eindhoven (geestelijk verzor ger 'De Landrijt') mevrouw M. T. Thans, emeritus-predikant te Nuenen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Gronin gen H. Mostert Spakenburg, te Langerak-Gorinchem K. Har- mannij Ulrum. Recht en plicht Latijns-Amerika. Na een pe riode van toenemend geweld zijn de rooms-katholieke bisschop pen van Chili met een verklaring gekomen waarin zij oproepen tot een 'vreedzame dialoog'. "De regering van Chili", zeg gen de bisschoppen, "heeft de dure plicht naar de burgers te luisteren". "Het Chileense volk, waarvan velen naar verandering in de regering verlangen, heeft het recht en de plicht, van zijn mening blijk te geven". Veranderingen in het rege ringssysteem moeten, naar het oordeel van de bisschoppen, worden verkregen langs wettige en geweldloze weg. "Als on- schuldigen worden gestraft, boet het gezag in aan prestige". - Kerkelijke leiders in Brazilië hebben president José Sarney een uitvoerige lijst van eisen aan geboden. In de eerste plaats wil len zij spoedige en vérgaande agrarische hervormingen en maatregelen tegen het toene mend geweld in de strijd om de grond. De delegatie prees het jongste economische plan van de rege ring, dat voorziet in een loon- en prijsstop, maar vroeg de presi dent wel om aanvullende maat regelen tot opbouw van een rechtvaardiger samenleving met meer solidariteit. Ook eisen de kerken 'streng toezicht' op de import, fabricage en versprei ding van landbouwgif. Het probleem van de buiten landse schulden moet, naar ker kelijk oordeel, zo worden aange pakt, dat nadelige gevolgen voor het sociale leven van de Brazi liaanse bevolking worden opge vangen. Spanje. Tien protestantse kerken in Spai\je met samen 250.000 leden gaan een vereni ging vormen met rechtspersoon lijkheid. Daardoor zal het ge makkelijker worden om met de regering overeenkomsten te slui ten wat betreft de wet op de godsdienstvrijheid. Tot nu toe zit de overheid met het probleem dat niet minder dan 350 religieuze gemeenschap pen - met samen zo'n duizend kerkgebouwen - in het register van erkende kerkgenootschap pen zijn opgenomen. Dat maakt het sluiten van rechtsgeldige overeenkomsten uiterst moei lijk.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17