Amsterdam gaat de hondepoep te lijf Unieke vondst: resten van een prehistorische steenbok Wet moet subsidie huur veilig stellen Achtergrond Hoopvolle toekomst voor Franse vinding Protestanten terug uit Rome MAANDAG 24 MAART 1986 PAGINA 9 Hondepoep te lijfHonde poep. Mensen kunnen zich er vreselijk druk over maken. En soms ook wel te recht. Zeker als de keutels op de stoep, een speelter- reintje of grasveldje zijn gedeponeerd. Dan mag men zijn boosheid best uiten. Er zijn gemeenten die hondenbezitters verplich ten met een schepje en plastic zakje achter hun huisdier aan te lopen om zelf de uitwerpselen op te ruimen. Het is een middel, maar geen oplossing. Want hoeveel mensen doen 's morgens niet gewoon de deur open om hun hond eruit te laten? Precies, velen. Niet of nauwelijks te controleren dus van wie dat dier is. De Fransen lijken het ei van Columbus te hebben ontdekt: de Caninette. door Jan Westerlaken Amsterdam volgt - zij het nog mondjesmaat - als eerste stad in Nederland het voorbeeld van Pa rijs. De Franse hoofdstad heeft inmiddels hortderd Caninettes rijden. Amsterdam twee. Maar enthousiast is men wel. Net als al die andere steden in ons land trouwens, die een demonstratie met de Caninette zagen. De Caninette. Een echt Neder lands woord is er (nog) niet voor. Freek Doodeheefver, directeur van schoonmaakbedrijven De Gast, heeft het apparaat daarom gemakshalve de hondepoepmo- tor genoemd. De Amsterdamse schoonmaker heeft het alleen recht verworven om binnen Ne derland met de Caninette te werken. Om wat voor apparaat gaat het nu precies? De Caninette laat zich het best omschrijven als een zwaar opgetuigde motor met aan beide kanten van het voorwiel een slang met mondstuk. De mondstukken worden over een 'hoop' geplaatst, opgezogen en vervolgens in opvangbakken achterop de motor gedeponeerd. De motoren zorgen ervoor dat stoepen, pleinen, sommige gras veldjes en zelfs trappen van hon- depoep worden ontdaan. Dage lijks worden in Parijs zo'n vijfen twintighonderd kilometer trot toir schoongemaakt. Elke Cani nette neemt vijfentwintig kilo meter stoep en opstapjes per dag voor haar rekening. Het apparaat verwijdert niet alleen de honde- poep, maar reinigt en desinfec teert ook de tegels. Onaangena me geurtjes komen daarbij niet vrij. Amsterdam is het vooral om zijn binnenstad te doen. Daar ligt de grootste ergernis. Maar twee Caninettes zijn eigenlijk te wei nig om die binnenstad van alle hondepoep te ontdoen. Amster dam is dan ook druk doende om nog eens drie motoren in te zet ten. Om de hele hoofdstad na te lopen zijn er enkele tientallen Caninettes nodig, zegt Doode heefver. De schatting is dat er in Neder land thans rond de twee miljoen honden zijn. Dit betekent dus ge middeld twee miljoen honde drollen per dag ofwel de op brengst: vierhonderdduizend ki lo hondepoep. Onderzoek heeft al eens aange toond dat een hondehoop nogal wat irritatie opwekt. De praktijk laat zien, dat niet elke hond een milieuvriendelijke baas heeft. Legio hondenbezitters nemen niet eens de moeite om hun huis dier aangelijnd uit te laten. Weer Amsterdam - want daar is het probleem werkelijk groot - als voorbeeld. Een wandeling over de trottoirs is voor de voet ganger allang een soort verplich te slalom geworden. Desondanks trappen de Amsterdammers nog gemiddeld vijf miljoen keer per jaar in de hondepoep. Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat de ergernis over de hondehoop in de hoofdstad zo is uit een on derzoek gebleken - hoger scoort (zestig procent), dan angst voor de misdaad (53 procent). Met de komst van de Caninette kan dit allemaal tot het verleden behoren, stelt Doodeheefver. Re lativerend voegt hij eraan toe: "De eigenlijke oplossing is na tuurlijk dat de hondenbezitter de keutels opruimt. Kijk maar eens naar New York. De baas loopt daar met een schepje en zakje net zolang achter het dier tot het zijn behoefte heeft gedaan. Je zult in deze stad niet of mis schien sporadisch een honde hoop op straat aantreffen. Laten we eerlijk zijn, zo goed als het in Amerika is geregeld, zie ik hier nog niet gebeuren. De Caninette is daarom volgens mij een prima oplossing om het probleem te üjf te gaan. Parijs is er ook mondjes maat mee begonnen. Nu rijden er al honderd van die motoren. Misschien zullen dat er in de toe komst wel vele honderden zijn. Wat ik daarmee wil zeggen is, dat de Parijzenaars toch wel in hun sas zijn met dit apparaat". Belasting Over de financiële kant wil Doodeheefver niet zo veel kwijt. Alleen dat hij met gemeenten die met hem in zee willen gaan, praat over het afsluiten van contracten die een looptijd van drie tot vijf jaar hebben. Doodeheefver: "Hoe is de si tuatie nu? Praktisch elke Neder landse gemeente heft hondenbe lasting. Geld dat in een algemene pot verdwijnt. De centen gaan overal heen, behalve naar de hond. Er zijn maar heel weinig plaatsen te vinden waar zo nu en dan voor dat geld iets wordt aan gelegd waarvan de hond plezier heeft. Zo simpel is het. Maar de hond gaat wel op allerlei manie ren aan banden. Het beest moet tóch zijn behoefte kwijt. Nou, om die keutels op te ruimen zou de hondenbelasting kunnen wor den aangewend. Gemeenten zul len daar niet zo veel voor voelen vermoed ik politiek is het niet spectaculair genoeg. Ik denk dat er daarom drang vanuit de bevol king moet komen om wat in die richting te gaan doen. Nee, de hondenbezitters hoeven niet per se voor dat karretje te worden ge spannen. Mensen die geen hond hebben kunnen vanzelfsprekend ook de gemeente verzoeken de overlast eens daadwerkelijk aan te pakken. Nu is die mogelijk heid èr en kan er aan de honden belasting een bestemming wor den gegeven". Hoe denkt Doodeheefver de Nederlandse gemeenten rijp te maken voor de Franse vinding? Hij zegt: "We kunnen al begin nen te wijzen op de goede voor beelden in Parijs en enkele ande re Franse steden zoals Nice en Lyon. Wanneer ik naar Frankrijk kijk wordt het daar een 'big hit'. Zonder meer. Nederland kampt met hetzelfde probleem. Als wij alle uitwerpselen achter elkaar leggen, hebben we elke dag een lengte van rond de tweehonderd kilometer. Een afstand van Am sterdam naar Heerlen". Demonstratie "Wat doen we dus? We gaan met de Caninette de boer op. An ders gezegd, we gaan in die ge meenten die belangstelling heb ben het apparaat demonstreren. Inmiddels zijn we er al mee in Hilversum, Deventer, Venlo, Eindhoven en Coevorden ge weest. Binnenkort gaan we naar Delft. Venlo voelt er best wat voor. Alleen is hier een moeilijk heid. Die plaats kent geen hon denbelasting. Op de een of ande- r zal er dus geld moeten worden vrijgemaakt om de hon depoep op te ruimen. En Lei den? We hebben Leiden van in formatie voorzien, maar het ge meentebestuur loopt er nog niet echt warm voor". Ondanks het feit, dat een plaats als Leiden de kat uit de boom kijkt, is Doodeheefver op timistisch. Nu rijden er (in Am sterdam dus) nog maar twee Ca ninettes. Hoeveel moeten dat er aan het eind van de jaren tachtig zijn? "Dan speelt die drang van on deraf toch wel een rol. In heel Frankrijk zijn er op dit moment 475 van deze machines. Zetten we dat getal af tegen Nederland, dan zullen er hier dit jaar vijfen twintig Caninettes moeten rij den. Over drie jaar zullen dat er rond de vijfhonderd moeten zijn. Dat is een reëel aantal". Voor elke motor is een berijder nodig. Het rekensommetje is simpel: werklegenheid voor i stens vijfhonderd man. Boven dien neemt de schoonmaker zelf het onderhoud van de Caninette voor zijn rekening. En dat levert nog eens tien arbeidsplaatsen op. 'S-HEERENBERG - „Bij mijn we ten is dit de allereerste vondst in Nederland van resten van 'n steen bok. Ik denk dat de wetenschap hier heel benieuwd naar zal zijn". De fanatieke verzamelaar van pre historische zoogdierresten Dick Mol uit 's-Heerenberg is bijzonder opgetogen over de ontdekking, die hij deze maand deed. Je zou het rustig een lot uit de loterij kunnen Dick Mol: „Begin vorig jaar kreeg ik van de fossielenverzame laar Jos Lankamp uit Aalten een bot, gevonden in de ontgronding in Azewijn, waarvan ik niet kon na gaan van welke diersoort het af komstig was. Ook andere kenners wisten er geen raad mee". "Totdat ik afgelopen zaterdag een linker hoornpit kreeg van de baggermachinist Jan Tangelder uit Gendringen. Hij had die hoorn vo rig jaar november opgebaggerd, ook uit het Azewijnse gat, en voor mij bewaard. Ik zag meteen dat de ze hoorn niet van de vrij algemene wisent was, maar op het idee van de steenbok was ik niet gekomen". Als een bus De grote ontdekking volgde dit weel-einde, toen Dick de twee aparte delen tegen elkaar aan hield en constateerde dat de beide breukvlakken als een bus in elkaar passen. De hoornpit sloot precies aan op het andere stuk, de hersen pan met achterhoofd. Uit vergelij king met foto's in wetenschappelij ke publicaties bleek duidelijk dat het hier gaat om een prehistorische steenbok. Dick greep direct de te lefoon. Een deskundige op het ge bied van pleistocene zoogdieren van de universiteit van Utrecht vertelde hem, dat in Nederland tot nu toe geen vondsten bekend zijn van deze diersoort. Wat doet nou een steenbok in het vlakke Azewijn? Dick: „De steen bok leeft op een hoogte van 500 tot 5000 meter, in berggebieden. Ik vermoed dan ook dat een dode steenbok met het Rijnwater is meegespoeld". Gezien de fossilisa- tie is de ouderdom te stellen op het ijstijdvak, en dan variërend van 120.000 tot 11.000 jaar geleden. Im mers in Azewijn worden vooral mammoetresten gevonden en de steenbok was een van de metgezel len van de mammoet. Het dier (ca- pra ibex) draagt zware gebogen ho rens en heeft een schouderhoogte van 70 tot 92 cm. Een bekende in Duitsland, Jo seph Boscheinen, vond in 1972 een steenbok bij Düsseldorf. In Zuid- Duitsland zijn totaal vijf dergelijke vondsten bekend. In Oost-Duits- land één. Dick Mol, die secretaris en pen ningmeester is van de dit najaar veertig jaar bestaande Werkgroep Pleistocene Zoogdieren (plm. 200 leden in en buiten Nederland), heeft zich helemaal toegelegd op de mammoet. Hiervan heeft hij in z'n verzameling zoveel onderdelen, dat hij met een reconstructie van een geraamte al een heel eind zou komen. Veel hiervan is uit eigen omgeving afkomstig. Wat de nieuwe vondst betreft Het is de laatste tijd roerig rond de huursubsidie. Sommige bewinds lieden pleiten ervoor om de rege ling af te schaffen, terwijl staatsse cretaris Brokx (volkshuisvesting) juist druk bezig is de zaak in een wet vast te leggen. Consumenten organisaties verwijten het ministe rie dat de voorlichting tekort schiet, terwijl het ministerie vindt dat dat allemaal wel meevalt Tijd daarom om de zaken eens op een rijtje te zetten. door Runa Hellinga Dat veel mensen de regeling on duidelijk vinden, is niet helemaal verwonderlijk. Er is in de afgelo pen jaren regelmatig aan gesleu teld. De maximale huurgrens werd verlaagd, er werden een aantal ser vicekosten uit gehaald, er kwamen nieuwe tabellen voor alleenstaan den en jongeren. Wie dacht de re geling precies te kennen, ontdekte het jaar daarop dat er weer iets ver anderd was. Wet Als alles goed verloopt, is die on duidelijkheid binnenkort afgelo pen. Dan gaat de wet op de indivi duele huursubsidie in en daarmee wordt het een stuk moeilijker om steeds weer zaken te veranderen. Die nieuwe wet zal overigens geen gevolgen hebben voor de subsidie- aanvragers. In de wet is alleen maar vastgelegd wat de laatste ja ren praktijk was. Huursubsidie is bedoeld om mensen met een laag inkomen aan een redelijke woning te helpen. Dat is niet alleen van belang voor degenen die de subsidie krijgen, maar ook in het belang van de bouw en de volkshuisvesting. Zon der huursubsidie zouden er voor nieuwbouw- en stadsvernieu wingswoningen niet veel huurders te vinden zijn, want met een laag inkomen kun je moeilijk honder den guldens aan huur op tafel leg gen. De hoogte van de huursubsidie wordt door drie dingen bepaald: de huurprijs, de hoogte van het ge zinsinkomen en de gezinssamen stelling (gaat het om een huishou ding met meer personen of een al leenstaande). konden betalen en door hun pen sionering plotseling fors in inko men achteruit gaan, moeten ver huizen. Ook gehandicapten in een dure, maar aangepaste woning krijgen subsidie. Het kost immers ook geld om elders een goedkopere woning opnieuw aan te passen. Voor al die gevallen waarin mensen toestem ming krijgen om een duurder huis te huren, geldt echter dat ze de huur boven 685 gulden zelf op moeten brengen. Er wordt bij de subsidieverle ning van uitgegaan, dat iemand die in een duurdere woning zit, daar ook meer voor moet betalen. Zo betaalt iemand met een minimum inkomen bij een huur van 251 gul den zelf 236 gulden. Huurt hij een woning van 685 gulden, dan moet hy meer dan 300 gulden zelf beta len. Het is niet zo dat iemand met een minimuminkomen zomaar in een woning van 685 gulden kan gaan zitten. Als hij een goede woning had, of ook voor minder geld ge schikte huisvesting had kunnen vinden, kan de subsidie geweigerd worden. Mensen die plannen heb ben om naar een duurder huis te verhuizen, doen er daarom altijd verstandig aan even bij de gemeen te te vragen of ze dan nog voor sub sidie in aanmerking komen. Verzamelaar Dick Mol met het stuk steenbokschedel wacht Dick Mol eerst het antwoord lijk opzienbarende vondst dan ook af op een uitvoerige brief, die hij in het buitenland bekend", direct heeft geschreven aan een Uit het goede persoonlijke con- wetenschapper. „Het echte onder- tact tussen amateurs en weten- zoek laat ik verder aan de weten- schappers zijn volgens Dick Mol schap over. Daarvoor blijft de de laatste jaren al heel wat nieuwe vondst beschikbaar. Ik verwacht ontdekkingen voortgekomen. Zo dat er een wetenschappelijke pu- bleken er bijvoorbeeld tussen blicatie komt in een tijdschrift, paardenresten ook botten van pre- Doordat universiteiten deze tijd- historische ezels voor te komen en schriften onderling uitwisselen, blijkt ook het nijlpaard hier te heb- wordt deze voor Nederland tame- ben geleefd. Maximumhuur Bij het berekenen van huursub sidie worden onder huurprijs de kale huur en een aantal servicekos ten verstaan. Niet alle servicekos ten worden meegeteld. Lift, venti latie en alarminstallatie vallen er onder, evenals kosten van verlich ting en schoonmaken van openba re ruimten. De diensten van een huismeester, het onderhoud van de gemeenschappelijke groenvoor zieningen, het onderhoud van dienst- en recreatieruimten en de beheers- en administratiekosten komen tot een bepaald bedrag voor subsidie in aanmerking. Huur plus servicekosten mogen per 1 juli 1986 (na de komende huurverhoging) niet hoger zijn dan 685 gulden per maand. Woningen met een hogere huur komen niet voor subsidie in aanmerking. Voor alleenstaanden onder de 23 jaar geldt een lagere maximumhuur: 545 gulden. Behalve de maximumhuur is er ook een minimumhuur vastgesteld die iedereen geacht wordt zelf te kunnen betalen. Bij een huur die lager is dan f 251,67 en voor alleen staanden onder de 23 lager dan f 188,33 wordt geen subsidie ver leend. Wie dus een huur betaalt on der het minimum- of boven het maximumbedrag, heeft in principe geen recht op huursubsidie. Daar zijn wel een paar uitzonderingen op. Zo geldt het maximumbedrag niet voor bejaardenwoningen. Ge zinnen van meer dan acht perso nen mogen een duurdere woning huren omdat beneden de 685 gul den nauwelijks woningen te vin den zijn die groot genoeg zijn. Ook 65-plussers kunnen subsidie krij gen voor een duurdere woning als ze daar al voor hun 64ste in woon den. Daarmee wordt vermeden dat die hun huur altijd zelf Gezinsinkomen Het tweede belangrijke punt is het gezinsinkomen. De inkomens van alle huisgenoten worden bij el kaar opgeteld. Voor kinderen en pleegkinderen is er een drempel: de eerste 7.000 gulden die zij ver dienen, worden niet meegeteld. Het inkomen van de partner telt wel volledig mee. Het totale gezins inkomen mag niet meer dat 36.000 gulden zijn. Alleenstaanden boven de 23 jaar mogen maximaal 32.000 gulden per jaar verdienen en jon geren 28.500 gulden. Over het algemeen is het belast bare inkomen van het voorafgaan de jaar het uitgangspunt voor de subsidie. Dat kan heel lastig zijn als iemand plotseling veel minder gaat verdienen, bijvoorbeeld door werkloosheid of echtscheiding. In zo'n geval kan hij een schatting maken van het inkomen dat hij verwacht te krijgen. Is dat inko men 25 procent lager dan het be lastbaar inkomen van het jaar er voor, dan wordt de subsidie toege kend op basis van de schatting. Huursubsidieaanvragen moeten worden ingediend in de periode van 1 juli tot 1 januari. De subsidie wordt voor een jaar toegewezen en gaat altijd op 1 juli in. Een tussen tijdse aanvraag indienen is over het algemeen niet mogelijk, maar daar worden soms wel uitzonderin gen opgemaakt als iemand onver wacht in problemen komt. Dat is de zogenaamde harheidsclausule. i midden in een subsi diejaar in inkomen achteruitgaan, maar geen beroep op de hardheids clausule kunnen doen, is er nog de mogelijkheid om een woonkosten toeslag bij de gemeentelijke socia le dienst aan te vragen. Daarvoor komt men overigens minder snel in aanmerking dan voor huursub sidie, omdat de sociale dienst het bijstandsniveau als norm voor de toeslag hanteert. Iemand die voor de woonkostentoeslag is afgewe zen, kan later dus wel in aanmer king komen voor huursubsidie. Huursubsidie wordt per drie maanden uitbetaald. Veel mensen vinden dat een bezwaar, omdat ze hun huur immers per maand moe ten betalen. In veel gevallen be staat dan de mogelijkheid tot mati ging. Dat betekent dat de verhuur der de huursubsidie rechtstreeks ontvangt en de huurder alleen maar de maandelijkse huur, ver minderd met de huursubsidie, hoeft te betalen. In zo'n geval helpt de verhuurder of de gemeente ook met het invul len van het aanvraagformulier. Die hulp betekent overigens niet dat de gemeente of de verhuurder ver antwoordelijk is, als een deel van de huursubsidie achteraf wordt te ruggevorderd, omdat er teveel be taald is. De aanvrager moet zelf in de gaten houden dat de informatie juist is. Het bezoek van hervormde, ge reformeerde en lutherse vertegen woordigers aan het Vaticaan - als vervolg op het pausbezoek vo rig jaar aan Nederland - draagt bij tot betere onderlinge verhou dingen. Die kunnen van belang zijn voor de oecumenische sa menwerking in Nederland. "Het wordt nooit meer zoals het is ge weest", zei de gereformeerde sy nodevoorzitter dr. H. J. Kouwen- hoven na afloop. Maar ook moet gezegd worden, dat de protestanten ten aanzien van concrete onderwerpen, zoals 'eucharistische gastvrijheid' (ge meenschappelijke viering van avondmaal en eucharistie) en toelating van de vrouw tot het ambt, een vastbesloten 'Rome' tegenover zich vonden. Er zal nog tientallen jaren geen schijn van kans zijn dat vrouwelijke studenten in de theologie de riesterwijding ontvangen, ver- laarde de gereformeerde predi kant I. de Jong uit Maastricht, die ook in de delegatie zat. Het gezamenlijke communiqué spreekt van 'ernstige verschillen van mening'. Het gesprek zal in Nederland worden voortgezet, "in de hoop meer concrete oplossingen te vinden". De betrokken kerken zullen daarvoor een commissie oprichten. Het feit dat deze zaken nu aan de orde zijn geweest tussen pro testantse 'leiders' en het Vati caan kan volgens hulpbisschop Lescrauwaet uit Haarlem een in jectie zijn voor de oecumenische samenwerking in ons land en voor het werk van het Vaticaanse 'Secretariaat voor de eenheid' in Rome. Kardinaal Willebrands, voorzitter van dit secretariaat, had in een gesprek met de pro testantse afgevaardigden gezegd, dat oecumenische samenwer king in bepaalde streken een sti mulans is voor andere gebieden. In de slotverklaring wordt we derzijds erkend, dat in het recen te verleden kansen op meer sa menwerking in ons land zijn ge mist. Deze opmerking, zo ver klaarde de lutherse synodevoor zitter ds. A. Burghoorn, slaat niet alleen op het bisdom Roermond maar ook op andere bisdommen én op de protestantse kerken. De nood waarin de kerken in Nederland als gevolg van de se cularisatie (verwereldlijking) zijn gekomen, zou een reden kunnen zijn om de eucharistische gast vrijheid uit te breiden, zegt het communiqué. "Dit zou een on derwerp voor verder gesprek kunnen zijn". Volgens ds. De Jong uit Maastricht gaat het hier slechts om het ontvangen van het sacrament - en dan nog in noodgevallen - en zeker niét om de bediening ervan. Diepgaand Bij aankomst op Schiphol uit Rome stak aartsbisschop Simo- nis zijn bewondering voor de protestantse delegatie niet onder stoelen of banken. "Het komt bij na niet voor, dat op dit niveau protestantse leiders zo intensief spreken over omstreden vraag stukken als gemengd huwelijk, open communie en de plaats van de vrouw in de kerk". Hij noem de het bezoek 'van historisch be lang'. "Wij hebben veel meer ge meenschappelijk dan wat ons scheidt, al is dat laatste wel diep gaand. Aan meer eenheid en eensgezindheid onder de kerken zal nog heel lang en heel gedul dig gewerkt moeten worden. De bijbel blijft de gemeenschappe lijke wortel en voedingsbodem, hoewel de interpretatie ervan nogal verschillend is". Hét moeilijke punt is het ge wijde ambt en de paus als zicht baar centrum van de eenheid der kerk. "Hij is méér dan de eerste onder zijns gelijken", zei Simo- nis. "Hij is de plaatsbekleder van Christus. Dat blijft een struikel blok, zeker in een tijd waarin zeer democratisch wordt ge dacht en veel mensen geen gezag aanvaarden". Een zeer diep verschil is ook de vrouw in het ambt. Bij de pro testanten is het ambt geen sacra ment, bij de rooms-katholieken wel. Simonis: "Als je de zaak in zijn uiterste consequentie door denkt, dan kan een vrouw geen priester worden omdat Maria dan de plaats van Christus zou kunnen innemen". "Men kan niet zeggen, dat Jezus net zo goed vrouw had kunnen zijn". Diakenwijding van vrouwen noemde Simonis een 'open kwestie'. Er wordt, naar de aarts bisschop meedeelde, zwaar op dit vraagstuk gestudeerd. Geen diaken Het diakenambt in de Neder lands Gereformeerde Kerken - een afsplitsing uit de jaren 60 van de Vrijgemaakt-gereformeerden met ongeveer 30.000 leden - blijft voorlopig voor vrouwen geslo ten. De Landelijke Vergadering van deze kerk - te vergelijken met een synode - bleek zaterdag in Enschede zo verdeeld over de ze zaak, dat ze met 19 tegen 15 temmen bij 7 onthoudingen be sloot, 'thans' niet over te gaan tot 'het roepen van zusters der ge meente tot de bediening van het diakenambt in Christus' kerk'. De kerk van Amsterdam-cen trum had de Landelijke Vergade ring gevraagd, uit te spreken dat vrouwelijke toelating tot dit ambt bijbels verantwoord is. In vier gemeenten zijn al vrouwelij ke diakenen: Oegstgeest, Gro ningen, Baarn en Dordrecht. Ds. H. J. van der Kwast uit Heerde waarschuwde voor de reacties op een positief besluit in kerken waarmee de Nederlands- gerèformeerden relaties onder houden, zoals de Christelijke Ge reformeerde Kerken. En ds. F. van Deursen uit Apeldoorn advi seerde de vergadering, in geval van twijfel niets te doen. "Het ne derige dienen van de zusters, buiten het ambt om, kan zonder enige belemmering doorgaan", zei hij. Voor anderen was open stelling van het ambt voor de vrouw geen vraag. Het voorstel om de kerk van Amsterdam te vragen, terwille van de vrede voorlopig geen vrouwelijke diakenen te. benoe men werd met 34 tegen 3 stem men bij 4 onthoudingen verwor pen. Er blijft dus plaats voor zelf standige beslissingen. Een nieu we commissie zal de Landelijke Vergadering van 'breder advies' moeten dienen. Hervormde Kerk: beroepen te Woubrugge kandidaat C. A. van 't Hof Leiden, te Goud swaard kandidaat J. C. de Groot Ridderkerk; aangenomen de be noeming tot bijstand in het pas toraat te Wezep A. Gooijer, aan staand emeritus-predikant te Putten. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Eindhoven A. de Snoo Harder wijk. Christelijke Gereformeer de Kerken: bedankt voor Haar lem J. Verhage Goes. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Vlissingen J. van Eckeveld Zeist. Gereformeerde Gemeen ten in Nederland: bedankt voor Vlaardingen A. van Straalen Bar- neveld. Baptistengemeenten: bedankt voor Leiden Y Horjus Hengelo.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9