'Kernproef VS schaamteloos' Nóóit meer zoh winter lsolntie:warmaanbevolen Sk- Touwtrekken om lot Ierse 'top-terroriste' Atheens standbeeld Truman opgeblazen Prawda zwijgt over Russisch antwoord Ex-bankier Sindona aan gif overleden Moskou mag datum tweede top bepalen Premier Thatcher deed stiekem in aandelen MAANDAG 24 MAART 1986 BUITENLAND PAGINA 7 MOSKOU (AP) - Het Russische partijblad Prawda heeft de zaterdag gehouden Ameri kaanse kernproef een 'schaamteloze uitdaging aan de wereldopinie' genoemd en gewaar schuwd dat Washington de verantwoordelijkheid draagt voor de gevolgen van 'deze kort zichtige stap'. ROME - In het ziekenhuis van Voghera (Noord-Italië) overleed za terdagmiddag Michele Sindona. De ex-bankier bezweek aan de ge volgen van de blauwzuurvergifti ging die hij donderdagmorgen in zijn gevangeniscel had opgelopen bij het drinken van een kop koffie. Sindona werd tweemaal tot le venslang veroordeeld wegens be drieglijke bankbreuk en afgelopen dinsdag voor de moord op Giorgio Ambrosoli, de curator van zijn Ita liaanse faillissement. De vele ge heimen waarover hij ongetwijfeld beschikte zullen wel voor altijd on opgehelderd blijven. De kernproef werd zaterdagmid dag gehouden in de Nevada-woes- tijn, ondanks protesten van 63 le den van het Congres en herhaalde oproepen van Russische zijde om een gezamenlijke testverbod in acht te nemen. Een eenzijdig verbod op kern proeven dat de Sowjet-Unie in au gustus afkondigde zou onbeperkt voortduren als de Amerikanen ook geen nieuwe proef zouden uitvoe- 'Met grote minachting voor de wereldopninie en voorbijgaan aan de eisen van de eigen bevolking heeft de Amerikaanse regering toe stemming gegeven voor een kern proef, schreef Prawda. 'Dat is het antwoord van het Witte Huis op de oproep van de Sowjet-Unie zich aan te sluiten bij het door haar af gekondigde moratorium'. De krant maakte niet duidelijk of de explo sie van zaterdag een hervatting van de Russische kernproeven tenge volge zou hebben. De Amerikaanse kernproef, die werd gehouden in opdracht van het ministerie van defensie, had een kracht van 150 kiloton, 10 keer de kracht van de bom die Hiroshi ma verwoestte. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van energie verklaarde later dat de proef naar tevredenheid is verlopen. In het gebied waar de kernproef werd ge houden was een groep van zes ao tievoerders aanwezig, die van plan waren zo dicht mogelijk bij de ei genlijke kernlading te komen. Ook elders in de Verenigde Staten is door actiegroepen tegen de kern proef gedemonstreerd. Kans Een groep van 58 leden van het Huis van Afgevaardigden en vijf senatoren had een brief aan presi dent Reagan gestuurd, waarin ze aandringen op afgelasting van de kernproef en aanvaarding van het aanbod van de Sowjet-Unie tot we derzijdse opschorting van de kern proeven. Een van de Congresle den, Thomas Downey, noemde op een persconferentie het Russische aanbod 'een gouden kans, als we die willen grijpen, om een eind te maken aan nucleaire proeven voor kernwapens op deze planeet...' Witte Huis-woord voerder Mi chael Guest zei in een reactie op de brief: 'we zullen uiteraard de op vatting van degenen die de brief aan de president gestuurd hebben in overweging nemen. Dat gezegd zijnde, is ons standpunt over kern proeven rechtlijnig en duidelijk'. Tijdens een traditionele Paas- mars voor de vrede hebben 15.000 Denen gisteren halt gehouden voor de Amerikaanse ambassade in Ko penhagen om te protesteren tegen de atoomproef in de woestijn van Nevada. De ruim 20.000 vredesdemon- stranten weken van de normale route af om langs de Amerikaanse ambassade te trekken. Aan de demonstratie namen vre desorganisaties van Denemarken deel samen met de vier linkse par tijen - de Sociaal-Democraten, de Socialistische Volkspartij, de Linkse Socialisten en de Commu nisten. door Hein ten Kortenaar Gisteren is in het gerechtelijk medisch instituut in Voghera lijk schouwing verricht, waarna de rechter toestemming gaf voor Sin- dona's begrafenis, later deze week in Milaan. De resultaten van de au topsie zullen volgens onderzoeks rechter Simoni binnen 48 uur be schikbaar komen. Hoewel Sindona na zijn dubbele faillissement in 1974, en nog meer na zijn arrestatie in 1979, voortdu rend dreigde met onthullingen over zijn politieke beschermers en over de intriges waarvan hij be weerde het onschuldige slachtoffer te zijn, heeft hij daarover bij zijn processen en in de tientallen me moranda die hij zijn rechters liet toekomen zorgvuldig gezwegen. Dit schijnt te pleiten tegen de theo rie, dat Sindona zou zijn vermoord om hem het zwijgen op te leggen: wie reden had om zijn onthullin gen te vrezen, had dit risico al jaren eerder moeten bezweren. Ook het antwoord van minister van justitie Mino Martinazzoli op de kamervragen over de dood van Sindona droeg weinig bij tot ophel dering. De minister beschreef uit voerig de uitzonderlijke veilig heidsmaatregelen waarmee hij Sindona had laten omringen en die een gebeurtenis als die van afgelo pen donderdag in theorie onmoge lijk hadden moeten maken. Hij verklaarde zich bereid af te treden, als het parlement dit van hem zou verlangen. De grote vraag blijft: moord of zelfmoord, en hierop is nog geen antwoord gevonden. De meest fantastische theorie was die van de socialistische frac tieleider Rino Formica: Sindona zou zijn zelfmoord zo hebben geënsceneerd, dat het op moord zou lijken, bij wijze van laatste wraak op de Italiaanse staat. For mica wees op de verklaringen van Martinazzoli, dat Sindona zich te gen zijn vaste gewoonte in aan het toezicht van zijn bewakers en van de televisiecamera's had onttrok ken door zijn kop koffie in het toi let op te drinken. Hij herinnerde er aan dat Sindo- na's voornaamste argument tegen zijn uitlevering aan Italië was ge weest, dat hij daar zou worden ver moord, en dat hij tot twee keer toe in interviews had gezegd: "Als ik in een Italiaanse gevangenis zit, kom ik aan mijn einde zoals Pi- schotta". Gaspare Pischotta was in de veertiger jaren de verrader van de Siciliaanse bandiet Juliano, die in de gevangenis om zijn verraad werd vermoord door middel van blauwzuur in een kop koffie. Sindona's zoon Nino meent daar entegen: "Mijn vader is vermoord door dezelfde personen die Am brosoli hebben vermoord en hem daarvoor hebben laten veroorde len". Sindona: moord of zelfmoord? WASHINGTON - Hoewel de be trekkingen tussen de VS en de Sowjet-Unie sedert de topconfe rentie in november steeds stroever zijn geworden, rekent het Witte Huis op een nieuwe ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov in dit jaar. Reagans voornaamste mede werker Donald Regan heeft giste ren gezegd, dat de Amerikanen zelfs akkoord zullen gaan met een top in september als de Russen daaraan vasthouden, ook al heeft LONDEN (GPD) - De Britse La- Hjke speculatie in elk geval sinds bour-partij eist van mevrouw That- de oorlog geen enkel geval bekend. Washington duidelijk gemaakt dat dit met het oog op de tussentijdse verkiezingen in november slecht uitkomt. Regan zei nog steeds niet te we ten of het een top wordt in de zo mer (wat de VS willen) of in de winter na de verkiezingen (zoals president Reagan bij wijze van al- door Henk Kolb ternatief heeft gesuggereerd), maar dat als het helemaal niet anders kan ook september wordt geaccep teerd. Hij gaf tegenover ABC-tele- visie toe, dat Moskou in feite de da tum voor de tweede top kan uitzoe ken "maar", zei hij, "een attente gastheer zorgt daar altijd voor". De chef van Reagans staf in het De 29-jarige vermeende IRA-terroriste Evelyn Glenholmes maakt zich met enkele vrienden uit de voeten, nadat de rechter onvoldoende bewijs aanwezig achtte voor een positieve reactie op het Britse uitleveringsverzoek. (foto AP) Nabestaanden Bhopal krijgen 350 miljoen DANBURY (AP) - Het chemisch concern Union Carbide is bereid een bedrag van 350 miljoen dollar te betalen als schadeloosstelling aan de slachtoffers van de ramp in Bhopal (India), waarbij in 1984 meer dan tweeduizend mensen omkwamen. Dit heeft een woord voerder van het bedrijf meege deeld. De Indiase regering zei echter dat ze het akkoord, dat tussen ju risten van Carbide en individuele slachtoffers van de ramp werd be reikt, wellicht niet zal aanvaarden. De regering heeft geen deel gehad aan de onderhandelingen en 'we zullen niets ondertekenen als we er niet van overtuigd zijn dat alle slachtoffers, ook zy die geen indi viduele aanvraag hebben inge diend, een volledige schadeloos stelling zullen ontvangen,' zei een woordvoerder. Volgens Union Carbide moet de overeenkomst nog worden goedge keurd door de Amerikaanse rech ter en de raad van c van Union Carbide. regedngTlid^a^nog^gcheime KSriK hebbenbeziggehoudatfnu^hand^ SjSMSMff* seVremier^gew'oon^rfhet register premier m ue betrokken maatschappiji wordt aangenomen een prototype Broken Hill Proprietary, voor- van de 1kernladmg voor de nog te aandelen, staat in de zondagskrant The Mail on Sunday. De premier zou herfst van 1983 aandelen in een Au stralische firma hebben gekocht, a enkele maanden met komt. Zelfs het officiële adres bouwen kleine, mobiele interconti- premier, 10 Downing Street, nentale Minuteman-raket. weer h^jben verkocht Londen, wordt in dat register ge- Wat de top__bet«ft hopen _de ongebruikelijk. noemd. Amerikanen op een positieve rol Zoiets Hoewel er geen wet bestaat die het Thatcher, Britse bewindslieden verbiedt in zeer gedaald is, op aandelen te handelen, is van derge- stige verlegenheid woordvoerders zeiden gisteren Buitenland kort Sacharov Het Westduitse boulevardblad Bild heeft opnieuw filmopnamen ontvangen van de Sowjet-dissident Ancjrei Sacharov. De kleurenfilm, die volgens Bild van goede kwali teit is, toont Sacharov bij de dok ter, in een garage, in gesprek met een KGB-agent over ontwapening en tijdens een telefoongesprek mét zijn vrouw Jelena Bonner, die in de VS verblijft voor medische behan deling. De onthulling brengt mevrouw vfi de Russische ambassadeur populariteit toch al Washington Anatoly Dobrymn, die op z'n minst in ern- "far Moskou wordt teruggehaald - - j. als secretaris van het Centrale Co- it van de communistische partij aarThet aande- en *n die functie ook met buiten lands beleid te maken krijgt. er niets illegaals lenhandeltje van de premier. Schoenen voor 'arme' Imelda DAVENPORT (AFP) - Het ra diostation in Davenport in de Amerikaanse staat Iowa had het ironisch bedoeld: Imelda Marcos, verdreven eerste-dame van de Filipijnen, had bij haar vlucht uit Manila duizenden paren schoenen en pantoffels moeten achterlaten en liep nu op Hawaii waarschijnlijk blootsvoets rond: hadden de luisteraars misschien schoeisel over? Gene Olson, de maker van het programma, heeft al meer dan 1.000 paar ontvangen en ze puilen zijn studio uit. Hij vraagt zich af of hij de schoenen en pantoffels naar Hawaii zal stu ren. "Ik denk dat ik enkele pa ren naar Hawaii stuur en de rest geef aan behoeftige landge noten", zegt Olson. LONDEN - De samenwerking tus sen Engeland en Ierland inzake Noord-Ierland is onder grote span ning komen te staan door de merk waardige reeks gebeurtenissen die zaterdag leidde tot de vrijlating van een vrouw die door de Britse politie als een top-terroriste wordt gezien. door Henk Dam De vrouw, Evelyn Glenhoraes, wordt al sinds jaren door Scotland Yard gezocht omdat zij te maken zou hebben met een reeks bomaan slagen in Engeland, die vijf jaar ge leden drie mensen het leven kost ten. Enkele weken geleden werd de vrouw door de Ierse politie in Du blin opgepakt. Zij werd gevangen gezet in afwachting van een Brits verzoek om uitlevering. Zaterdag diende deze uitleveringszaak voor een rechter in Dublin, maar de rechter vond enkele kleine proce durele fouten in het Britse verzoek, en gelastte de invrijheidstelling van Evelyn Glenhomes. Vrienden Amerikaanse minister Shultz komt in Griekenland banden aanhalen Waldheim ATHENE - In de nacht van zater dag op zondag is in het centrum van Athene het bronzen stand beeld van de Amerikaanse presi dent Truman opgeblazen. Eventu eel herstel van het zwaar geschon den beeld, dat tijdens de kolonels dictatuur ook al mikpunt van aan tegen de Turken wordt herdacht, te mijden. Dit heeft de Griekse Hij zal logeren in het Hiltonhotel, staatskas vorig jaar naar schatting Turkije op enkele honderden meters van 400 miljoen dollar gekost, het plein waar Truman's stand- Twee Amerikaanse F-16 straalja- beeld sinds 1962 stond. De aanslag, gers zullen het vliegtuig van de ■door Frans van Hasselt die nog niet door een organisatie i geclaimd, houdt ongetwijfeld band met het komende beraad, waarvan vrij algemeen wordt ver- Amerikaanse bewindsman Athene escorteren. Hij en zijn ge volg, dat uit 101 personen bestaat, zullen rondrijden in daarvoor c Het Joods Wereldcongres heeft zaterdag verklaard dat het een lijst van het Amerikaanse leger uit 1948 heeft gevonden, waarop ex-secre- slagen is geweest, zal maanden ver- taris-generaal van de Verenigde gen. Maar wellicht ook afhangen Naties Kurt Waldheim wordt ver- van de afloop van het driedaags be dacht van oorlogsmisdaden. Wald- zoek da< de Amerikaanse minister heim, die kandidaat staat voor de Shultz (buitenlandse zaken) deze presidentsverkiezingen in Oosten- week aan Athene zal brengen, rijk, wordt op de lijst genoemd als Shultz komt hier morgen uit Tur- officier van de inlichtingendienst kije aan, juist op Griekenlands na- van het Duitse leger, die werd ge- tionale feestdag waarop het begin zocht door Joegoslavië. van de onafhankelijkheidsoorlog Martin/Volcker wacht dat het zal leiden tot verdere gebrachte gepantserde auto's. Het gladstrijking van de betrekkingen tussen Washington en de socialisti- zondagsblad To Vima weet zelfs te melden dat twee speciaal afgerich- sche regering onder Andreas Pa- te honden uit Frankfurt worden pandreou. overgevlogen om eventuele De toch al draconische veilig- menscholingen die Shultz willen heidsmaatregelen rondom de a te zullen na deze aanslag delijk nog worden verhevigd. belagen vrees in te boezemen. Woensdag wordt op Athene's trale plein een grote betoging te- Shultz arriveert op het vliegveld gen 'de Amerikaanse suprematie' van Athene, waarvan de veiligheid gehouden. vorig jaar zo zeer in twijfel is ge- De dit weekeinde 'ten val ge trokken, dat de Amerikanen, toe- brachte' Truman kondigde in 1948 risten een tijd lang adviseerden het de naar hem genoemde doctrine af waarbij Amerikaanse steun aan Griekenland wordt toe gezegd om de democratie in die landen in stand te houden. In Grie kenland woedde toen een burger oorlog, die een jaar later in het voordeel van de pro-westerse rege ring werd beslist. Van communisti sche zijde wordt sindsdien gesteld dat de Griekse politiek door Was hington wordt beheerst, een motief dat ook door premier Papandreou veel is gebruikt. De vier grote Amerikaanse bases, over de toe komst waarvan Shultz deze week komt onderhandelen, werden voor de linkerzijde een symbool van de ze overheersing. De aanslag valt wellicht ook niet toevallig enkele dagen nadatin Athene de film 'Heleni' in première is gegaan, na de gelijknamige best seller van de Grieks-Amerikaan Nicholas Gage of Chatzopoulos. Daarin beschrijft hij zijn naspeu ringen naar de omstandigheden waaronder in 1948 zijn moeder He leni, in Noord-Griekenand door linkse partizanen is geëxecuteerd nadat ze haar kinderen naar Ameri ka had weggesmokkeld. Het gedetailleerde en goed ge schreven boek werd in Grieken land sterk aangevochten en deze bestrijders vinden nu nieuwe argu menten in de erbarmelijk slechte film waar Gage een der producen ten van is, en die door de hele Griekse pers, inclusief de rechtse, is gekraakt. De vertoningen gingen aanvankelijk gepaard met inciden ten, totdat de linkerzijde merkte dat tolerantie tactisch beter werkte daar de film, waar Gage zelf zo en thousiast over was, de geloofwaar digheid van het boek sterk aantast. van de vrouw maakten daarop dat ze met haar weg kwamen. De Ierse politie liet het er even wel niet by zitten, en zette de ach tervolging in. Na een woeste auh^- rit door het centrum van Dublin en nadat de politie enkele schoten had gelost, werd Evelyn Glenho mes in een warenhuis opnieuw gearresteerd. Ze kwam daarop voor een twee de rechter, maar ook die zette haar op vrije voeten, nadat hij het argu ment van Glenhomes' advocaat, dat zijn cliënte illegaal was gearres teerd wel moest accepteren. In het gezelschap van o.a. Gerry Adams, de leider van de politieke vleugel van de IRA, Sinn Fein, werd Evelyn Glenhomes voor de tweede keer naar buiten gebracht. Haar huidige verblijfplaats is onbe kend. De gang van zaken in Dublin is een gevoelige klap voor de Brits- Ierse samenwerking inzake Noord- Ierland, zoals die in nqvember door een verdrag bekrachtigd werd. De Britten vinden dat de Ie ren onvoldoende rekening hebben gehouden met de Britse gevoelig heden rond terroristen. Maar woordvoerders van de Ier se regering zeiden dit weekeinde, dat de Britten slechts zichzelf iets te verwyten hebben. Zij toonden zich zeer verontwaardigd over wat zij „de Britse nonchalance" bij het opstellen van het uitleveringsver zoek noemden. De hele affaire is koren op de molen van de Unionistische (pro testantse) politici van Noord-Ier land, die zeer tegen het Brits-Ierse akkoord gekant zijn. Zij zullen, wat zij noemen „de Ierse samenwer king met terroristische groepen" ten volle uitbuiten. De Britten hebben inmiddels aangekondigd nieuwe verzoeken tot uitlevering te zullen indienen. ADVERTENTIE De ;-voorzitter van de Ameri kaanse centrale banken (FED), Preston Martin heeft zijn ontslag ingediend by president Reagan. Martin, wiens ambtstermijn als vi- ce-voorzitter eind maart afloopt, heeft het enkele malen publieke lijk aan de stok gehad met FED- voorzitter Paul Volcker. Vorige maand nog was er onenigheid over de verlaging van het disconto. Halley-Giotto Uit de foto's die de ruimtever- kenner Giotto maakte van de ko meet van Halley, blijkt dat de kern van de komeet 15 kilometer lang is, tweemaal zo lang als eerder werd gedacht. De definitieve analyse van alle foto's zal nog anderhalf jaar vergen. Eind 1987 wordt het eindrapport van de onderzoekers verwacht. M W Voor informatie: bel 070-26 42 01, toestel 2301 of 2983 I|Programma

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7