Koopkracht voorop bij ambtenaren Overhet aanvragen van studiebeurzen en het opheffen van de vrijwillige ziekenfondsverzekering. Dodewaard zeer produktief Campagneraad IKV hekelt Faber CAO D66 sluit steun voor CDA en WD (nog) uit 'Bivak' vraagt om boycot bouwbedrijven Woensdrecht Student nog verward na bizarre reis post Haal de folders op het postkantoor. MAANDAG 24 MAART 1986 AbvaKabo: vooral vrouwen dupe van regeringsbeleid AMSTERDAM (GPD/ANP) - De AbvaKabo gaat zich in de komende jaren inzetten voor verbetering van de koop kracht voor ambtenaren en trendvolgers. De FNV-ambte- naren zijn wel voor een 32-urige werkweek in 1990, maar alleen als de koopkracht er niet onder lijdt, de marktsector in gelijke mate meedoet, de financiering gelijk is aan die in het bedrijfsleven en de herbezetting de uitvoering van overheidstaken niet aantast. Dat blijkt uit een pakket voorstel len dat het bestuur van de AbvaKa bo vandaag, tijdens het begin trendvolgers echter het meest fru strerend is, is dat deze regering er alles aan gedaan heeft om een ge- COMMENTAAR een driedaags congres, aan de le- lijkwaardig overleg tussen werkge- de ambtenaren de afgelopen i openingstoespraak dat geldt voor het recht op collectieve trendvolgers r jaar 10 miljard actie voor de ambtenaren", aldus Van de Scheur. Volgens hem heeft de totale bezuinigingen van 35 het CDA/WD-kabinet de afgelo- miljard gulden opgebracht. Daar- pen vier jaar "alleen maar de botte mee werd de al langer bestaande macht van een kleine meerder- ongelijke behandeling van werk- heid" ten toon gespreid. "In nemers in de collectieve sector en de marktsector nog harder voel baar werd. "Wat voor ons als ambtenaren en Twee bejaarde vrouwen door brand gedood AMSTERDAM (ANP) - Twee huis branden in Amsterdam hebben het afgelopen weekeinde het leven van twee bejaarde vrouwen gekost. Een 80-jarige man en een 70-jarige vrouw werden dakloos. Een uitslaande brand in een woonhuis aan de Overtoom begon rond drie uur in de nacht van zater dag op zondag op de tweede etage, waar een invalide vrouw woonde. Deze etage brandde geheel uit, evenals de derde verdieping.-De huizen naast het uitgebrande pand liepen rookschade op. Een nabijgelegen hotel moest tij delijk worden ontruimd. De 48 gas ten konden in de loop van de nacht echter weer terugkeren. De dak loos geworden bejaarden zijn on dergebracht in het rampenhotel, aldus een woordvoerder van de po- litie.Om vijf uur was de brandweer nog aan het nablussen. Over oor zaak en schade was nog niets be kend. In een woning aan de Daniël De- foelaan werd een 74-jarige vrouw vrijdagavond gedood door een brand. Het vuur onstond vermoe delijk door een explosie doordat het gas nog aanstond toen de vrouw het fornuis wilde aansteken. AMSTERDAM - Vijf gewapende mannen hebben in de nacht van za terdag op zondag volgens de poli tie vele tienduizenden guldens buitgemaakt by een overval op een illegaal gokhuis aan de Binnenban- tammerstraat in Amsterdam. ogen heeft er in de afgelopen perio de een verloedering van de politiek plaatsgevonden". Vrouwen Het regeringsbeleid heeft niet al leen ambtenaren en trendvolgers op een grotere achterstand gezet ten opzichte van het bedrijfsleven, maar is in het bijzonder voor vrou wen schadelijk geweest. Vooral de werkgelegenheid by gemeenten, gezinsverzorging en bibliotheken is de afgelopen jaren flink gedaald. Ook de daling van het aantal rijks ambtenaren met twee procent per jaar treft meer vrouwen dan man nen. De AbvaKabo, met 241.000 leden de grootste bond binnen de vak centrale FNV, is in toenemende mate een bond van vrouwen en van deeltijdwerkers. Een van de vier leden van de bond is thans vrouw. Volgens Van der Scheur zal de bond in zijn beleid meer reke ning met deze groep leden moeten houden. „Niet alleen vanwege het aantal vrouwen of deeltijdwerkers, maar ook vanwege de argumenten en ideeën die vanuit deze groepen worden aangedragen". De AbvaKabo zal er volgens Van de Scheur steeds op uit moeten zijn „vooral in de FNV de rijen te sluiten". Verschillen tussen de marktsector en de collectieve sec tor - die zich in het verleden ook hebben geuit in conflicten tussen de Industriebond FNV en de Abva Kabo - noemde Van de Scheur "kunstmatig en opgeklopt". Van der Scheur kondigde aan dat het bondsbestuur het congres zal voorstellen een kwart miljoen gulden uit het weerstandsfonds be schikbaar te stellen voor scholing van collega's in de zwarte bonden van Zuid-Afrika. De bond hoopt hen daarmee daadwerkelijk te kunnen steunen in de harde stryd om een menswaardig bestaan. Het hertellen in Den Haag. (foto anpj Centrumpartij: geen zetel in raad Den Haag DEN HAAG (ANP) - De Cen trumpartij krijgt toch geen ze tel in de gemeenteraad van Den Haag. Dat is gisteren, na hertel ling van de stemmen, duidelijk geworden. De 45ste zetel van de gemeenteraad is en blijft van Links Den Haag. De exacte gegevens zouden vanmiddag om vier uur, tydens de herope ning van de zitting van het hoofdstembureau, vanmiddag om vier uur. De Centrumpartij kreeg vol gens de eerste uitslag van woensdagavond ook al geen ze tel. De officiële telling daarna wees échter uit dat Links Den Haag van drie naar twee zetels zou gaan, ten koste van de Cen trumpartij. WD, PvdA, CDA, Links Den Haag en het Haags Initiatief tegen Fascisme en Discriminatie vroegen toen hertelling aan. De hertelling duurde het hele weekend. Op een normale ver kiezingsdag werken er in Den Haag 1300 ambtenaren aan de telling. Nu waren er 150 men sen bij betrokken. Het gewest Zeeland van de PvdA heeft dit weekeinde de Middelbur ger van Molukse afkomst J. Lilipa- ly (42 jaar) op een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer gezet. Hij is voor kan worden bekeken de HILVERSUM (ANP) - D66 sluit deelname aan een kabinet van CDA en WD niet uit, maar is on der de huidige omstandigheden volstrekt niet van plan de rege ringscoalitie na de Kamerverkie zingen aan een meerderheid te hel pen. Aanschuiven zonder dat het enige vertegenwoordiger huidige beleid mag worden veran- etnische minderheid die derd, zoals WD-leider Nijpels heeft gezegd, zit er niet in. D66- lijsttrekker Van Mierlo zei dit gis teren voor de KRO televisie. „Kennelijk denkt Nijpels dat er veel politici zijn die voor de macht bereid zijn alles te doen, maar dat is verre van ons. Aanschuiven aan tafel, of dat de tafel van de macht is of de dis waaraan je eet, je kijkt in de eerste plaats naar de mensen, of de ka merverkiezingen in mei in het par lement terecht kan komen. Herstel van rendementen en herver deling van arbeid. Dat waren de twee pijlers van het roemruchte akkoord in de Stichting van de Arbeid, gesloten in 1982. Een paar jaren later gaat het. gelukkig, weer beter met dat herstel van de rendementen. Hernieuwde, internationale economische groei, een harde maar onvermijdelijke sa nering van de overheidsfinanciën en een drastische en langdurig volge houden loonmatiging hebben er sa men toe geleid, dat de rendementen in het bedrijfsleven zich zodanig heb ben kunnen herstellen dat oude schulden konden worden afgelost en dat nieuwe investeringen konden worden gedaan. Deze ontwikkeling is nog maar een eerste begin, maar de nieuwe, zij het nog bescheiden, eco nomische groei leidt wel weer tot nieuwe werkgelegenheid. De herverdeling van arbeid dreigt intussen meer en meer op de achter grond te raken. Bedrijven als Philips, maar ook de minister van sociale za ken en werkgelegenheid, hebben er voor gewaarschuwd dat een al te dogmatisch doordrukken van ar beidstijdverkorting, bij voorbeeld in de vorm van een 36-urige werkweek, dit prille begin van een economisch herstel zou kunnen bemoeilijken. De bedrijven zien liever een combi natie van voortgezette loonmatiging plus een meer bescheiden begin met herverdeling van werk. De economi sche slagkracht en de internationale concurrentiepositie kunnen boven dien nog aanmerkelijk verbeteren als in de CAO's regelingen werden opge nomen die een langere bedrijfstijd mogelijk maken. De arbeid moet flexi beler kunnen worden ingezet, zo luidt het nieuwe parool. De CAO's die vorige week zijn af gesloten bij Philips en bij de banken, passen mooi in dit beeld. Maar dit schijnbare succes heeft ook enkele schaduwzijden. Om te beginnen zijn deze CAO's afgesloten met de bon den van leidinggevend- en hoger per soneel. De grote bonden van FNV en CNV stonden tot hun ontsteltenis en woede aan de kant. Het gevolg daar van zou wel eens kunnen zijn, dat de ze bonden, die nog moeten onder handelen over zeer grote contracten, met des te meer kracht zullen hame ren op het belang van de herverde ling van werk, d.w.z. op een 36-urige werkweek. De aanvankelijk zo gematigde en ook realistische houding van de grote vakcentrales op dit punt zou nu wel eens kunnen verharden. Daarmee zijn de werkgevers, Philips incluis, verder van huis dan zij vorige week wellicht dachten. In specifieke om standigheden zijn er zeker sterke ar gumenten aan te voeren tegen een integraal en geforceerd doordrukken van een 36-urige werkweek. Maar de vakbeweging had die stelling al verla ten, en de werkgevers kunnen zich nu niet en bloc tegen dit dreigende gevaar teweer stellen om vervolgens de zwarte piet door te spelen naar de vakbeweging. De vakbeweging wordt nu afge straft met een doorzichtig spel waar bij de ene bond tegen de andere wordt uitgespeeld. Maar de strijd te gen de massale werkloosheid kan niet alleen worden gewonnen door het herstel van de economische groei. Herverdeling van arbeid blijft geboden. De beide pijlers uit het akkoord in de Stichting van de Arbeid zijn anno 1986 nog even actueel als in 1982. Dat besef moet onverkort en opnieuw de leidraad zijn voor de CAO-onder- hartdelingen die werknemers en werkgevers nog voor de boeg heb ben. Kerncentrale kent weinig storingen zij óök tafêlmarüeren" hébben"^ >D0DEWAARD (ANP) - De kerne- in 1985 337 bednjfsdagen en lever- Gemeenschappelijke Kernenerg.e- j.-.rr.. ,7uuun - de in totaal 425.886 megawatt-uur centrale Nederland (GKN), de ex- (MWh) stroom. Dat is bijna 18.674 ploitante van Dodewaard. Sinds de MWh minder dan in 1984, toen de ingebruikneming van de centrale Toffe gladiolen UTRECHT (GPD) - „Jullie zijn tof fe gladiolen", voegde de 45-jarige zwerver J. A. J. de Utrechtse poli tiemannen toe die hem zaterdag avond verrasten tijdens een sou- pertje dat hij voor zich zelf had aangericht in de aula van een school. Omstreeks elf uur was het in braakalarm afgegaan. De concier ge waarschuwde de politie. De agenten slopen, voorbereid op het ergste, de school binnen en troffen daar de zwerver aan een welvoor ziene dis. De begroeting was we derzijds hartelijk. Na nog een slok sherry te hebben genomen ging de man bereidwillig mee. Hij zei zich op het gratis logies te verheugen. dus Van Mierlo. Voor D66 is het ge zien het vraagstuk van de werk loosheid veel beter als er een coali tie met de PvdA komt. Pas als de PvdA zijn verantwoordelijkheid niet wil of kan dragen, dan kan theoretisch een situatie ontstaan dat D66 CDA en WD aan een meerderheid helpt, aldus Van Mierlo. Voor D66 zal een agressieve be nadering van'de overheid tegen over de werkloosheid hoofdmoot van een nieuw regeringsbeleid moeten zijn. De volgende regering zou in Van Mierlo's visie bijvoor beeld werkgevers en werknemers bij problemen rond invoering van arbeidsduurverkorting moeten aanbieden koopkrachtverlies te compenseren door belastingverla ging. De gewestelijke vergadering van de PvdA in Limburg is zaterdag in Roermond met algemene stemmen akkoord gegaan met toewijzing van een verkiesbare plaats op de Limburgse PvdA-lijst voor de ko mende Tweede-Kamerverkiezin gen van oud-minister Pronk. Hij bezet na lysttrekker Den Uyl en drie Limburgse kandidaten de vijf de plaats. De PvdA-afdeling Maas tricht was aanvankelijk tegen de kandidatuur van Pronk, maar trok zaterdag haar bezwaren in. nergiecentrale in Dodewaard heeft vorig jaar een beschikbaarheid van bijna 93 procent gehad en behoor de daarmee tot een van de meest produktieve centrales van dat type ter wereld. Dodewaard „draaide" centrale 341 bedrijfsdagen had. Een en ander blijkt uit het cept-jaarverslag 'Niet teveel bemoeien met partijpolitiek' D'e kerncentrale oktober 1968 heeft Dodewaard volgens de GKN ongeveer 8 mil- 1985 van de jard kilowatt-uren elektriciteit ge leverd, een besparing van onge veer 2,2 miljard kubieke meter aardgas. In 1984 haalde Dodewaard als ge volg van verhoging van het pro- duktievermogen en een nagenoeg ongestoorde bedrijfsvoering een record-produktie van ruim 444.500 MWh. Dat record is blijkens het jaarverslag vorig jaar niet geëve naard omdat de jaarlijkse splijt- stofwisseling in verband met een uitgebreid inspectieprogramma wat langer duurde en omdat de centrale het vermogen volgens voorschriften van de Kern fysi sche Dienst (KFD) gedurende eni ge tijd moest beperken. Volgens de GKN was de belang stelling voor Dodewaard ook vorig jaar onverminderd groot. In totaal namen meer dan 6800 mensen een kijkje in de centrale. De voorlich tingsfilm „de kern van Dode waard" is tot nu toe voor ruim 32.000 kijkers vertoond. Eind deze maand gaat een nieuwe voorlich tingsfilm van de GKN, gewijd aan straling en radioactiviteit, in pre mière. Nu het aantal kerncentrales in ons land wordt uitgebreid, neemt de vraag naar voorlichtings materiaal volgens de GKN fors toe. UTRECHT (ANP) - De campagne- raad van het Interkerkelijk Vredes beraad (IKV) heeft zaterdag in Utrecht besloten een commissie van goede diensten in te stellen, die op een oplossing moet geven voor de problemen na het vertrek van voorzitter prof.dr. J. van Put ten. De campagneraad, het hoogste besluitvormende orgaan van het IKV, ging tijdens een besloten zit ting unaniem akkoord met een voorstel van die strekking van de regio Amsterdam. Van Putten leg de deze week zijn functie neer om dat hij het onmogelijk achtte tot een vruchtbare samenwerking te komen met secretaris M.J. Faber. Zijn besluit is door geen van de an dere bestuursleden gevolgd. Wel nam de campagneraad zaterdag af stand genomen van de manier waarop Faber zich de afgelopen tijd met de partijpolitiek heeft be zig gehouden. Faber wekte in het IKV op schudding toen hij in januari voor de NCRV-radio de PvdA opriep de plaatsing van kruisraketten tijde lijk te aanvaarden. Een maand la ter drong hij er in het NRC Han delsblad op aan dat PvdA om haar kansen op deelneming in de rege ring niet te vergooien, bereid zou moeten zijn tot vergaande conces sies op het gebied van de conven tionele verdediging. Tegenstellingen Tegen de zin van het bestuur en van Faber werden op voorstel van Amsterdam twee zinnen uit het voorstel van het IKV-bestuur ge schrapt voor de activiteiten in de komende maanden. Daarin werd de campagneraad gevraagd uit te spreken dat „het met het oog op de mogelijkheid om de plaatsing van kruisraketten te voorkomen, ge wenst is dat het IKV er toe by blijft dragen de bestaande tegenstellin- campagne geleid. Anderen, onder gen tussen PvdA enerzijds en de wie de vroegere voorzitter drs. B. regeringspartijen (CDA en WD) ter Veer, bleken het in grote lijnen anderzijds, te doorbreken". De woordvoerder van de regio Amsterdam verklaarde dat het IKV zich weliswaar met politieke discussie moet bezig houden maar dat zijn regio weinig gelukkig is met de manier waarop dit de laat ste maanden is gebeurd. Volgens hem heeft de wijze waarop vooral IKV-secretaris Faber zich met par tijpolitieke zaken heeft bezigge houden, tot verwarring in de IKV- met hem eens te zijn. De campagneraad verwierp een voorstel van de regio Leiden de kiezers bij de komende Tweede- Kamerverkiezingen op te roepen niet op CDA of WD te stemmen. Het IKV zal zich beperken tot het uitbrengen van een verkiezingsfol der, samen met Pax Christi, waarin wordt aangegeven welke prioritei ten beide organisaties hebben en wat de opvatting van de politieke partijen hierover is. De campagneraad besloot voorts dat het IKV geen mede-organisator wordt van de demonstratie tegen de plaatsing van kruisraketten van 17 mei in Woensdrecht, aan de vooravond van de verkiezingen voor de Tweede Kamer. De raad staat sympathiek tegenover de de monstratie, die door een aantal ra dicale vredesgroepen wordt geor ganiseerd, maar was met het be stuur van mening dat het niet juist is zo kort voor de verkiezingen „in een partijpolitiek kader op te tre den". UTRECHT (ANP) - Onder het motto 'doe niet mee aan Woensdrecht' hebben 250 vredesactvisten zaterdag in Utrecht besloten consumenten, gemeenten en vakbonden op te roepen tot een boycot van bedrijven die (willen) meewerken aan de bunkerbouw voor de plaatsing van kruisra ketten in Woensdrecht. Dat gebeurde op een bijeenkomst van Bivak, het 'Breed initiatief voor verdergaande acties tegen kruisraketten'. Omdat het Komitee Kruisraketten Nee voorlopig geen gezamenlijke acties organiseert, coördineert Bivak activiteiten van vredesplatforms die ook na het plaatsingsbesluit van het parlement door willen gaan met acties tegen de kruisraketten. Bivak wil een klimaat scheppen waarin werken aan Woensdrecht als onfatsoenlijk wordt beschouwd. Daarom zullen er 'besmette' lijsten wor den opgesteld van bedrijven die wel op of aan Woensdrecht willen werken en 'onbesmette' van bedrijven die (al dan niet op aandrang van hun ondernemingsraad, zoals al is gebeurd) duidelijk laten weten dat ze daar niets voor voelen. Op de komende Bouw-RAI in mei zal alle deelne mers om zo'n verklaring worden gevraagd. Na de aanbesteding voor de bunkerbouw op Woensdrecht zal Bivak de namen van de betrokken fir ma's in pagina grote advertenties in kranten bekend maken. Verder gaat Bivak alle gemeenten aanschrijven met het verzoek, geen opdrachten te verlenen aan 'besmette' bedrijven. By banken en bijvoor beeld het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds zal erop worden aange drongen, geen geld in Woensdrecht te steken. Ook binnen de vakbeweging zal actie worden gevoerd. Zo zal Bivak steun verlenen aan enkele Hilversumse leden van de Bouw- en Houtbond FNV die willen dat een resolutie tegen kruisraketten van de bondsraad conform de oorspronkelijke bedoeling wordt uitgevoerd. Volgens hen ging het om een boycot en is daar later steun aan individuele werknemers met gewetensbezwaren (recht op vervangend werk of -als dat er niet is- een werkloosheidsuitkering) van gemaakt. AMSTERDAM (ANP) - „Ik ben er nog behoorlijk van in de war. Het was natuurlijk niet niets". Zo reageerde zondag na aan komst op Schiphol de 20-jarige Amsterdamse student Sander Hohage na zijn vlucht van de In- diasche Andaman-eilanden. San- der keerde terug uit Singapore, waarheen hy was gebracht door Taiwanese vissers, die de jonge Nederlander na moeilijkheden op zee hadden opgepikt. Hohage zat zeven weken ge vangen in een jeugdherberg in Port Blair, de hoofdstad van de Andaman-eilanden, voordat hy besloot te vluchten met een lot genoot, een zeezeiler uit de Duit se stad Lübeck. De Indiase auto riteiten hadden Hohage huisar rest gegeven omdat hij zich in een verboden gebied rond de ei- landengroep had begeven. Ty dens zijn gevangenschap verliep bovendien zijn verblijfsvergun ning; dat was een nieuwe reden om de Amsterdammer vast te houden in afwachting van een rechtszaak. Het verboden gebied betrof een vijandige stam. Sander weet er alles van: „Ik was door slecht weer met mijn roeiboot afgedre ven en werd door de stam met pijlen beschoten". Hohage slaag de er ondanks een wond in naar veiliger gebied te roeien, maar die wond verraadde 2,5 dag later dat hy in verboden gebied was geweest. De Amsterdammer werd opgepakt. Na zeven weken huisarrest - vader Hohage zocht intussen in Amsterdam de publiciteit en er was enig contact met de Neder landse ambassade in India - kaapte Hohage medio vorige maand met de Duitse zeezeiler een kleine vissersboot. De brandstof aan boord en het drinkwater raakten echter na en kele dagen op. Het duurde in to taal een week voordat de twee vluchtelingen werden gesigna leerd door Taiwanese vissers. Die wilden echter eerst hun vangsten binnenhalen. Sander en zyn Duitse metgezel werden zodoende pas na een maand in Singapore aan wal gezet. ADVERTENTIE Weet u hoe u een studiebeurs voor studerende kinderen moet aanvragen? Wie van de vrijwillig verzekerden moeten zich particulier verzekeren, in verband met de komende veranderingen? Informatie over uiteenlopende zaken als deze vindt u op uw postkantoor. Daar kunt u niet alleen terecht voor bijvoorbeeld postzegels, geldzaken en pakjes, maar ook voor handige tips en nieuws van de overheid, Postbus 51, het bedrijfsleven, de Postbank en PTT Post Overzichtelijke documentatie, die u gratis envrijblyvénd kunt meenemen bij het PTT Post Infocentrum Daar hebt u alles op een rijtje. Deze maand zijn er folders van o.a.: Postbus 51: Doe meer met een museumjaarkaart, Ziektekosten, Wet studiefinanciering (voor studerenden van 18 tot 30 jaar), Motorrijtuigenbelasting, Ondernemingsraad wat heb je eraan Bedrijfsleven: Van Nelle: een bloemetje voor bij de koffie. Postbank: Sparen, Lenen, Hypotheken, Girorekening. PTT Post: Postzegels verzamelen, Cassettepost, Faxpost

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5