Actie voor snelle komst rijksweg 11 'Vrije sectorgrens huizen terecht naar ton verlaagd' Veel olietanks regio voldoen niet aan eisen Kasteel nog dit jaar plat Verbazing over komst groen in Voorschoten PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 24 MAART 1986 DEN HAAG/REGIO - By een con trole op de naleving van de hinder wet en de milieuwetten heeft de provincie veel ondergrondse olie tanks afgekeurd omdat ze lekken of anderszins niet meer aan de voorschriften voldoen. Van de 31 tanks die de afgelopen drie maan den in de provincie zijn gecontro leerd bleken er maar zes het onder zoek te kunnen doorstaan. De rest voldeed niet aan de minimale ei- Drie van de 25 afgekeurde tanks bleken lek en werden onmiddellijk buiten bedrijf gesteld. De overige afgekeurde tanks moeten te zijner tijd worden verwijderd. In Oegstgeest troffen de provin ciale controleurs op het terrein van het Gemeentecentrum aan de Lyt- weg 9 een lekke tank voor 15.000 liter huisbrandolie aan die werd af gekeurd. De tank is overigens bui ten gebruik. Ook de tank voor 6.000 liter huisbrandolie op het ter rein van Kasteel Oud Poelgeest in Oegstgeest werd door de contro leurs afgekeurd. Op de gemeentewerf aan de Ma rinelaan 21 in Voorschoten consta teerden de controleurs dat diverse voorschriften niet werden nage leefd. Naar verluidt omdat het geld hiervoor niet op de begroting was opgenomen. De gemeente heeft overigens toegezegd hiervoor kre diet aan te vragen. Naar aanleiding van binnenge komen klachten over een bouw- kraan die geluidsoverlast veroor zaakt en hinder van stof bezochten de controleurs ook het terrein van de firma Van Diemen aan de Zoe- terewoudseweg in Leiderdorp. De medewerkers van de provincie vonden de klachten gegrond en hebben de zaak in behandeling ge nomen. Ook constateerden de provincia le controleurs dat men met de zandwinning in de zandwinput Voorhofpolder in Oegstgeest was doorgegaan na het vervallen van de vergunning. De vergunning houder is opdracht gegeven om de zandwinning te staken hetgeen in middels is gebeurd. Overigens is ook de oeververdediging van de zandwinput niet in correcte staat en moet worden hersteld. Alle gesignaleerde gevallen zul len door de provincie in de gaten worden gehouden. Desnoods zal bij illegale activiteiten worden in gegrepen. Het is de bedoeling dat de controleurs van de provincie voortaan elke drie maanden een rapport van hun bevindingen op maken. Zuid-Holland loopt in Ne derland voorop bij het openbaar maken van de onderzoeksresulta- WASSENAAR - Kasteel Duinrell in Wassenaar zal als B en W daarmee akkoord gaan nog dit jaar worden afgebroken. Het ruim 330 jaar oude bouwwerk, dat niet op de monumentenlijst staat, verkeert momenteel in zo'n erbarmelijke staat dat een restauratie, waarvan de kosten op een miljoen gulden worden geraamd, niet haalbaar is. Op de plaats van het kasteel zal een theater worden gebouwd. Het attractiepark Duinrell opent vandaag het nieuwe zomerseizoen met een officiële receptie voor genodigden, waaronder minister Ruding (fi nanciën), zelf inwoner van Wassenaar. Tijdens deze receptie zal de plaat "Duinrell" van de Haagse musicus Hans Vermeulen worden gepresen teerd. Vermeulen componeerde eerder al diverse deuntjes voor het park. Duinrell, dat tot en met 1990 mikt op een jaarlijks aantal van 1,25 mil joen bezoekers en er ook dit jaar weer een aantal nieuwe attracties bij heeft, heeft de Raad van State inmiddels verzocht om het besluit van de gemeente Wassenaar tot sluiting van de kikkerbaan te schorsen. De kik- kerbaan moest begin oktober dicht toen bleek dat Duinrell geen vergun ning voor deze attractie had en de omwonenden klaagden over geluid soverlast. De Raad van State doet morgen uitspraak. Burgemeester Zoeterwoude wil niet meer wachten ZOETERWOUDE/LEIDEN - Er moet actie worden ondernomen om de komst van rijks weg 11 (Alphen-Leiden) te bespoedigen. Bedrijven en gemeenten moeten er "met kracht" naar streven de juridische beletselen voor de aanleg van de rijksweg zo snel mogelijk ingedaan te maken. De gemeente Zoeterwoude zal zich daarvoor in elk geval "volledig inzetten". Dat schrijft burgemeester Houdijk van Zoeterwoude aan de gemeente Leiden, de provincie Zuid-Holland en de Leidse Vereniging voor In dustrie, de overkoepelende organi satie voor een aantal bedrijven i over het bestemmingsplan ver wacht. Houdijk acht die vertraging vol komen onaanvaardbaar: "De Raad van State is voorbijgegaan aan het feit dat de dagelijkse opstoppingen de regio. Houdijk hoopt via de op de Hoge Rijndijk inmiddels een brief een massaal protest te laten ernstige belemmering zijn gaan horen tegen de jarenlange vertra ging die de aanleg van de weg nu al heeft opgelopen Zoals bekend zijn vorig jaar de werkzaamheden Leiden en Zoeterwoude stilgelegd Een schorsingsuitspraak van de aanvaardbaar' vormen voor de bedrijven op het Zoeterwoudse industrieterrein. Met name giganten als Heineken, 3M en vervoerbedrijf DHL zijn af- september hankelijk van goede verbindingen. En: de situatie voor de bewoners automobilisten is al jaren on- De Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. Het er elke dag burgemeester Houdijk van Zoeterwoude. i heksenketel. Een bron van stof, stank Raad van State ligt daaraan ten grondslag: natuurbeschermers hebben bij dit rechtsorgaan gehoor gekregen voor hun argumenten dat de dringende noodzaak van de aanleg niet is aangetoond In zijn brief heeft Houdijk het over zware stank- en geluidsover last voor de Rijndijkbewoners, een grote verkeersonveiligheid en ern stige stagnatie in de verkeersaf- verkeersdrukte op de Hoge Rijn dijk sinds 1979 niet is toegenomen. Die uitspraak heeft tot gevolg dat de werkzaamheden zeker ander- Burgemeester Houdijk: 'Belang- half jaar zijn vertraagd. Pas medio hebbenden moeten gezamenlijk iets februari 1987 - op z'n vroegst - doen'. (archieffoto) wordt een uitspraak van de Kroon VOORSCHOTEN - Mevrouw J. Duit van de Voorschotense Bizet- laan is verbijsterd. Jarenlang had haar buurt gevraagd om een groen voorziening op de plaats van het schoolplein. De lagere school had toch geen behoefte aan parkeerge legenheid. En net nu de Vrije Aca demie parkeergelegenheid nodig heeft, komt er groen. Vandaar haar brief aan het ge meentebestuur van Voorschoten. Enkele citaten: "Vijftien jaar lang was hier een lagere school geves tigd en was er nauwelijks behoefte aan extra parkeerruimte, hooguit op ouderavonden een enkele keer per jaar. Op verzoeken van omwo nenden of er misschien wat extra groen op het plein kon komen, werd toen afwijzend beschikt, want het moest parkeerruimte blij ven. Er waren vier opritten om dit duidelijk te accentueren". "En nu is sinds vorig jaar de Vrije Academie in dit gebouw is gevestigd en er duidelijk behoefte aan het plein als parkeerruimte is - er staan regelatig zowel overdag als 's avonds ruim twintig auto's - juist nu besluit men de parkeerruimte op te heffen en groen ervoor in de plaats aan te brengen. En dat ter wijl er toch geluiden waren dat de gemeente het openbaar groen in verband met de kosten wil beper ken". Dwaling "Begrijpt u mij goed, ik ben een groot voorstander van openbaar groen. Maar als straks de auto's van de bezoekers van de Vrije Aca demie vlak voor mijn raam gaan staan zal ik er helaas zo weinig van zien. Misschien is er nog een tus senoplossing mogelijk, parkeerge legenheid in het midden en een rand groen erom heen in plaats van trottoir". En tot slot: "Door on- Parkeernood vreest hij niet. En dat de vierwielers dusdanig gepar keerd gaan worden dat mevrouw Duit van het groen geen steek meer ziet, lijkt hem onwaarschijn lijk. "Het is nooit helemaal te voor spellen, maar momenteel is de par keerdruk overdag en 's avonds zeer beperkt. Bovendien zal het slechts om personenauto's gaan. "En daar kun je goed overheen kijken". de wikkeling, die dagelijks files dus vertraging oplevert. Het ver keer is in de loop der jaren ook naar alternatieve routes gaan zoe ken, bijvoorbeeld via Hoogmade en Zoeterwoude-dorp. Volgens Houdijk zijn deze (om)wegen onge schikt voor doorgaand verkeer. Al met al genoeg redenen om stappen te ondernemen tegen de vertra ging, meent de burgemeester. Juist vanuit het bedrijfsleven moet een snelle aanleg van rijksweg 11 wor den bepleit. Leiden aan zet In zijn brief noemt hij een aantal te nemen stappen. Zo moeten Ge deputeerde Staten, het provincie bestuur, zo snel mogelijk een be slissing nemen over het verzoek van Zoeterwoude om afgifte van een verklaring van geen bezwaar de aanleg te bespoedigen. Een ant woord op de brief is er echter nog dig om, zonder overzicht, nog uit niet gekomen. De verantwoorde- de procedurewinkel te komen. Het lijk Leidse wethouder, J. Peters, is aan ons om duidelijkheid te creë- "We zitten nu bijvoorbeeld met het probleem dat de Raad van Sta te het schorsingsverzoek heeft ge honoreerd. Door middel van aller lei andere procedures moeten we proberen die uitspraak weer onge daan te maken. De gemeente Lei den is nu aan zet om een bezwaar schrift tegen de vrijstelling voor het verrichten van grondwerk voor de weg in behandeling te nemen". De burgemeester van Zoeter woude vraagt zich af of de 'grote broer' wel snel genoeg iets doet om Stank en herrie Dat een relatief kleine groep de aanleg van zo'n belangrijke ont sluitingsroute kan tegenhouden, acht burgemeester Houdijk "een democratisch recht". Maar het steekt hem wel. "Temeer daar de bezwaarmakers volkomen voorbij gaan aan belangrijke milieu-aspec ten. Wat denken ze dan van het mi lieu voor de bewoners aan de Hoge Rijndijk? Die mensen zitten al ja ren in de stank, stof en herrie". "En als die weg nu midden door het polderlandschap zou gaan lo pen, zoals aanvankelijk de bedoe ling was... maar hij komt naast de spoorlijn. Een hele mooie oplos sing. Je houdt het landschap zo netjes mogelijk in stand". Houdijk: "Kijk, die weg komt er gewoon. Dat staat onherroepelijk vast. Het enige dat door die bezwa ren wordt bereikt is dat de komst wordt vertraagd. Terwijl rijksweg 11 er jaren geleden al had moeten zijn. Het is toch een hele normale zaak dat je een goede verbinding hebt naar Utrecht. Nu is het elke dag maar weer een heksenketel op die Rijndijk". WASSENAAR - De vrye-sector- de werkzaamheden in deze grens voor koopwoningen in Was- gemeente. GS dienen verder aan senaar is per 1 oktober 1984 terecht de Raad van State om opheffing verlaagd van 194.000 naar 100.000 van het schorsingsverzoek te vra- gulden. Uit een onderzoek is geble- gen. ken dat het afgelopen jaar aan vrij- Ingewikkeld allemaal, geeft de wel alle kopers van huizen in deze ZOETERWOUDE - De landelijke Geerweg in Zoeterwoude wordt binnenkort taboe voor vrachtver keer. De weg is zo smal en het weg- lange afwezigheid is onze reactie dek zo kwetsbaar dat het niet tan- op uw plannen wat laat, maar mis- ger verantwoord is er vrachtauto's te laten 'denderen', zo vinden Verkeer Lindelaan ingedamd schien nog niet te laat. Beter ten halve gekeerd dan ten hele ge- de gemeente en de provincie Zuid- dwaald". Gemeentesecretaris De Graaff denkt daar niet aan. De omwonen de gaat in haar brief voorbij aan Holland. GS, het dagelijks bestuur van de provincie, heeft de Geerweg en Geerpolder Onderweg als B-we- gen bestempeld. Binnenkort wor- kele dingen. Het plein zou vroeger den de borden geplaatst en daar- duidelijk een schoolplein zijn ge- mee het besluit bekrachtigd. weest en geen parkeerplaats. In middels heeft het die functie verlo ren en ligt de zaak er slecht bij, stipt hij aan. Reden te over voor ex tra groen. ZOETERWOUDE langs de Weipoortseweg De gemeente Zoeterwoude is het van harte met de maatregel eens. Sterker nog: men denkt er aan meer verkeersbelemmerende maat regelen te treffen op deze polderwe- Het fietspad gen. Zoeterwoude is namelijk bang Zoeter- dat bewoners van de toekomstige woude zal worden doorgetrokken Zoetermeerse wijk Noordhove de tot de Lagerbergerbrug. Daartoe Geerweg straks veelvuldig zullen moet eerst 60 kubieke meter gebruiken als sluiproute richting verontreinigde grond worden ver- snelwegen. wijderd rond de af te breken benzi nepomp aan de Weipoortseweg. De gemeente heeft bij de provincie naar de Geerweg leidt. subsidie hiervoor aangevraagd. (foto wtm DUkmani LEIDERDORP - In de Lindelaan in Leiderdorp zullen voorzienin- Deuren gekraakt LEIDERDORP - Drie flatwonin gen aan de Leiderdorpse Bosdreef, Kievitstraat en de Peppelschans hebben het afgelopen weekeinde opdringerig bezoek gehad. In alle drie de gevallen verschafte het be zoek zich toegang tot de woning door de voordeur er eenvoudigweg uit te lopen. In even zoveel geval len werden sieraden meeegeno- men. De bewoners waren op het moment van de inbraak niet thuis. Volgens een woordvoerder van de Leiderdorpse politie worden in de Drevenbuurt wel meer van dit soort inbraken gepleegd. "Die deurtjes zijn dan ook niet erg sterk". De waarde van de buit is overigens (nog) niet bekend). gen in het wegdek worden aange bracht om de snelheid van het ver keer te verminderen. De bewoners kunnen een keuze maken uit drie mogelijkheden die de gemeente heeft aangedragen. De eerste mogelijkheid is hefl aanleggen van drie verkeersdrem pels. Het tweede plan voorziet ir het aanleggen van parkeerhavens wetwoningen doen 650 gulden per prijsklasse een woonvergunning zou zijn verleend indien de oude koopprijsgrens nog van kracht was geweest. Dit schrijven B en W in een notitie aan de commissie on derwijs, personeel en organisatie die hierover vanavond vergadert. De vrije-sectorgrens, waarboven geen woonvergunning is vereist, is bedoeld om "goedkope" koopwo ningen zo veel mogelijk ten goede te laten komen aan mensen die wo nen of werken in Den Haag en om streken of aan bepaalde catego rieën woningzoekenden, de zoge heten "doelgroep" uit de nieuwe woonruimteverordening. In 1985 werden in Wassenaar 64 woningen, 22 flats en 42 eengezins woningen, in de prijsklasse tussen de 100.000 en 194.000 gulden ver kocht. Onder de kopers bevonden zich 40 Wassenaarders, 3 oud-Was- senaarders en 18 mensen die woon den of werkten in andere gemeen ten behorende tot de Haagse agglo meratie. Slechts 2 kopers voldeden niet aan de voorwaarden voor een woonvergunning. B en W conclu deren dan ook dat een wettelijke regulering voor huizen met een koopprijs van meer dan een ton "niet noodzakelijk" is. Koopwoningen in de lagere prijsklassen zijn in Wassenaar zeer schaars. Uit een onlangs versche nen rapport over de Wassenaarse* huizenmarkt blijkt dat de gemid delde prijs van een woning in Was senaar in 1985 zo'n 373.000 gulden bedroeg. Van de 279 transacties die vorig jaar plaatsvonden betrof het in 58% van de gevallen huizen van boven de 250.000 gulden. Slechts 13 woningen werden voor een prijs beneden de 100.000 gulden ver kocht, de goedkoopste voor 77.000 gulden. In de gemeente Wassenaar is zo'n 80% van de huizen particulier eigendom, terwijl er een paar hon derd huurwoningen in handen zijn van beleggers, zoals het ABP. Het gemeentelijk bureau huisvesting heeft slechts 1600 huurwoningen jte verdelen. De duurste woning- da MAANDAG Leiden Stadhuis, Breestraat - Gemeenteraads- vergadering, 20 uur. Inloophuis, Rapenburg 48 - Lezing 'Van onvrede naar levenslust' door psycho, therapeut Koos Swart, 20.30 uur. Bejaardencentrum Rijn en Vliet, Aaltje Noorderwierlaan - Informatiebijeen komst woningbouwvereniging Leiden voor Haagwegkwartier, Urlusplantsoen, Cronestein en Boshuizerkade-bewo- Leiderdorp Gemeentehuis, Statendaalder - Ge meenteraadsvergadering, 20 uur. DINSDAG Leiden Inloophuis, Rapenburg 48 - Inloopoch- tend voor vrouwen, 10.30 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat - Mattheus Passion Ex Animo, 19.15 uur. Universiteit, Cleveringaplaats 1 - O] baar college 'Erasmus en zijn tijd', 1 De Lakenhal, Oude Singel - Lezing Leids zilver, 20.15 uur. Oegstgeest SJJO, Julianalaan 1 - Spellenmiddag voor tieners 12-15 jaar, 15 uur. Eetcafé HEt Voorschotens eetcafé De Drempel heeft zijn openingstijden veranderd. De zaterdag als ope ningsdag is vervallen. Daarvoor in de plaats is de dinsdagavond gekomen, tussen zes en acht uur avonds. Voor reserveringen: tele foon 01717-5357. Het eetcafé is ge vestigd in jongerencentrum De Lindehoeve aan het Van der Haar- plein. Rouwverwerking De Voorschotense huisartsen en de Stichting Horst en Vliet heb ben het initiatief genomen om een gespreksgroep rouwverwerking in het leven te roepen. De ge spreksgroep is bedoeld voor dege nen die door de dood hun partner, ouderts) of kind hebben verloren en met anderen daarover ervarin gen uit te wisselen etc. De ge- spreksavonden worden gehouden op de donderdagavonden van 15 mei tot en met 26 juni op het adres Wijngaardenlaan 2. Inlichtingen en opgave via telefoon 01717-4995 of 071-768357. Paasbezigheden 'Upstairs', de tienerafdeling van SJJO Oegstgeest, organiseert in deze dagen voor Pasen een aantal aktiviteiien voor 12- tot 16-jari- gen. Morgenmiddag vanaf drie uur bijvoorbeeld een spellenmid dag met tafeltennis, biljart, dart en dergelijke. Het adres: Juliana laan 1 in Oegstgeest. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 21 tot vrijdag 28 maart door: Apotheek-ZuidJMesL_Brahmslaan 18 20, Leiden, tel. 763134. Linnaeus Apotheek, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. het totale aanbod 144 woningen waarvan er nog geen 30 een vraag prijs van onder de twee ton had den. Toch is er belangstelling genoeg om in Wassenaar te komen wonen. De gemiddelde "omzetsnelheid", de tijd voordat een te koop aange boden woning van eigenaar ver wisselt, bedraagt in Wassenaar 4,3 maanden, wel wat minder dan het landelijke cijfer: ruim 8 maanden. Potentiële kopers krijgen dan ook vaak het advies om niet te lang te treuzelen. Toch gingen de huizen in het vil ladorp niet altijd even gemakkelijk van de hand. In april 1981 kregen kopers van herenhuizen in de Spinbaan, die ruim drie ton moes ten opbrengen, een gratis auto aan geboden. "Uw nieuwe woning en uw Mini Metro staan klaar in be taalbaar Wassenaar", zo luidde de kop van advertenties tijdens de "paascampagne" van twee Wasse- Oegstgeest krijgt afdeling Humanitas OEGSTGEEST - Oegstgeest krijgt een eigen plaatselijke Humanitas- afdeling. De oprichtingsvergade ring wordt woensdagavond gehou den in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg. Voorzitter is mevrouw H. Cohen-Koster. Tot voor kort moest Oegstgeest het stellen met de Leidse afdeling van Humanitas. Mevrouw Cohen was hierin de Oegstgeester af gevaardigde. Haar voorzitterschap komt dus niet uit de lucht vallen. Humanitas Oegstgeest zal zich inzetten voor het welzijn in de breedste zin van het woord. Daar toe zal de afdeling moeten 'infiltre ren' in de instellingen die al actief zijn op welzijnsgebied. langs de stoep, waardoor de straat smaller wordt. Ook de kruising te genover de Meidoornstraat wordt maand. De vrije-sector is in Wassenaar niet goedkoop en het i i deze variant verkleind. De derde tenstaanders zonder dikke porte- mogelijkheid bestaat uit het aan leggen van drie versmallingen in de het| De voor 31 maart schriftelijk kenbaar maken aan het college van B en W. De reacties zullen in een openbare vergadering op 14 april worden be sproken. ige f lopen op tot bedragen met vier nul len voor de grootste villa's. Het aanbod van "goedkope"- vrije-sectorwoningen is zeer ge ring. Afgelopen januari bedroeg LEIDSCH iS0Ê DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van8 30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Ouyverman. tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763008. F. Terwijn, tel. 02522-14192, D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt. tel 02523-76823 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18 00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post t 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezprgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd J>7,45 134,90 256,90 357.20 per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers Abonnementsgelden dit taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro Holding BV te Damia 3203571 Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Bin./Bultenl./Econ.: W.F.J Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2